Straofeest Ellemeet bruiste van gezelligheid en traditie „Partikulier initiatief monumentenzorg steunen Zelfstandigenaftrek wordt permanent Geen Wad-mosselzaad naar Zeeland Samenleving moet prioriteiten verleggen Werkgevers en werknemers oneens met gekozen pensioensysteem Projekten energiebesparing krijgen 2,5 miljoen rijkssteun Bouwstop op ziekenhuizen Aardgas ruilen met Belgische elektriciteit 4 -„yrx m Ruiters in originele strao-dracht op prachtige koudbloedpaarden. ELLEMEET - Strao in Ellemeet betekent gegarandeert feest. Juist in de kleine dorpen doen de deelnemers hun best om Strao op traditionele wijze te vieren. En dat luk te afgelopen zaterdag in Ellemeet uitstekend. Vooral de aanwezigheid van twee originele koudbloedpaarden maakte het beeld kompleet. De ruiters, Henk Punt en Marien Kristelijn, hadden zelfs hun kleiding aangepast, namelijk een witte broek, een zwart jasje en natuurlijk een bol hoed. Zo ging dat vroeger ook. Zelfs de sigaren ontbraken niet, ook al lie ten beiden heren weten absoluut niet te roken. AMBT-DELDEN - SOS voor huis dieren en de Nederlandse Vereniging voor Dierenbescherming zijn fel ge kant tegen het plan in de Twentse ge meente Ambt-Delden de eerste Ne derlandse varkensraces te houden. In een telegram aan minister Braks van landbouw en visserij heeft SOS voor huisdieren erop aangedrongen zulke races met een algemene maatregel van bestuur te verbieden. De vereni ging meent dat dit soort evenemen ten in strijd is met de wet op de die renbescherming. Met deze twee paarden voorop, ar riveerde de stoet van bijna 20 ruiters rond half één in het dorp. Na de keu ring van de versierde paarden, ver trokken de ruiters richting Brou- wersdam om via het strand naar Re- nesse te rijden. Onderweg werden natuurlijk een paar stops gemaakt bij cafeetjes voor een borreltje. Terug in Ellemeet maakte de stoet een rondgang door het dorp, vooraf gegaan door de muziek „Luctor et Emergo" uit Renesse. Na een harte lijke welkom door burgemeester W. den Boer werd het startschot gege ven voor de ringsteekwedstrijden op de Ring. Johan Kristelijn werd win naar, met op de tweede plaats Hans- Caro de Vrieze. De derde prijs ging naar M. v. d. Hoek en de vierde kreeg Corina Reehorst. De bekers werden beschikbaar gesteld door verzekeringsmaatschap pij Hagelunie, die jaarlijks dit evene ment sponsort. Pleidooi minister Brinkman: AMSTERDAM - „Het behoort tot de taak van de rijksoverheid het par tikulier initiatief op het terrein van de monumentenbescherming te on dersteunen. Na de bezuinigingen die de laatste jaren zijn toegepast op het restauratiebudget, zal ik mij tot het uiterste inspannen om deze investe- ringspost verder ongemoeid te laten". Dit zei minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en kui tuur zaterdagmiddag in Amsterdam bij het zestigjarig jubileum van de vereniging „De Hollandsche Molen". Brinkman konkludeerde in zijn toespraak dat er sinds het vijftigja rig jubileum van de vereniging in 1973 nauwelijks molens meer verlo ren zijn gegaan. Hij zei zich te reali seren dat het molenbeheer en het mo- lenonderhoud een zeer zorgelijk beeld vertonen. „Het gaat erom in de komende jaren het bereikte resultaat te konsolideren en waar mogelijk nog wat te verbeteren". De mi- nikstcr wees erop dat tussen 1973 en 1980 de restauratie van 339 molens volttoid is, dat 118 molens zijn her steld en dat bij 853 molens herstel werkzaamheden in uitvoering of voorbereiding zijn gekomen. Dat de minister van sociale zaken begrip heeft voor de mogelijkheden die het restauratieambacht biedt voor de bestrijding van de werkloos heid, verheugde de minister van WVC. Hij zei dat de overheid niet veel geld ter beschikking heeft voor restauratie, maar „het verheugt mij zeer dat inmiddels uit de hoek van het partikulier initiatief aanzetten worden ontwikkeld om tot een ande re financiering van de monumenten zorg in ons land te komen". Het Rijk kan deze ontwikkeling ondersteu nen, aldus Brinkman. DEN HAAG Placid International Oil Ltd. zal een winningsvergunning aanvragen nadat tijdens een testbo ring op 80 kilometer ten noordwesten van Den Helder 650.000 kubieke me ter aardgas per dag van een diepte van 3725 meter is geproduceerd. Het gaat om een vondst in blok K 9 van het Nederlandse deel van het conti nentaal plat, aldus deelt de maat schappij vrijdag mee. Placid Interna tional Oil is uitvoerder namens een aantal maatschappijen. Zelf heeft het een belang van 74,4 procent. Verder deelde bakker Van Burgh gratis „schrooisels" uit, een lekker nij die allen tijdens straofeesten ge bakken wordt. Na afloop trok het gezelschap zich terug in cafe v. d. Have waar volgens zeggen op bijzonder gezellige wijze het straofeest werd afgesloten. Voorzitter NCHP: UTRECHT - „De relatieve matiging van de loonkostenontwikkeling heeft een zeker succes gehad, maar de hoge collektieve lasten vormen nog een be lemmering voor de verbetering van de concurrentiepositie van ons bedrijfs leven Voor het herstel van de markt- sektor zal de samenleving haar priori teiten moeten verleggen". Aldus heeft G. J. Driessen, voorzitter van de Ne derlandse Centrale Voor Hoger Per soneel (VCHP), zaterdag gekonsta- teerd in Maarsbergen bij de tweede lustrumviering van de vereniging van middelbaar en hoger personeel Buhr- man-Tetterode. Driessen ziet voor het herstel van de ekonomie heil in het invoeren van een systeem van presta tie beloning. Het oplossen van de jeugdwerkloosheid moet volgens de NCHP-voorzitter een hoge prioriteit hebben. „Wij staan in beginsel positief tegenover plannen om jeugdleden slechts toe te laten tot banen van ma ximaal 32 uur. Het werken in deeltijd arbeid mag echter niet leiden tot een ongelijkheid in rechtspositie". Aldus Driessen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MAASTRICHT Als enige bankin- stelling in Nederland is Spaarbank Limburg in Maastricht zaterdag overgegaan tot openstelling op zater dag. Voorlopig zullen bij wijze van proef twee bijkantoren in Noord- Limburg, te weten Venlo en Venray, op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur ge opend zijn. Door deze openstelling kunnen zes parttimers aan het werk geholpen worden, zo heeft de Spaar bank laten weten. DEN HAAG/TAIPEH - Taiwan maakt zich ongerust over de uitvoe ring van de onderzeebootorder bij Rijn-Schelde-Verolme en verwijt de Nederlandse regering terug te komen van haar oorpronkelijke standpunt. Dit blijkt uit een kommentaar in het semi-officiële, door de autoriteiten gekontroleerde „Free China Weekly". UTRECHT - De dienstenbond FNV vindt dat er in het bankwezen een leerlingstelsel moet worden inge voerd, als bijdrage aan de oplossing van de jeugdwerkloosheid. De bond denkt aan een 2-jarige opleiding waar tussen de 500 en 1000 jongeren worden opgeleid voor funkties in de banksektor. DEN HAAG - Oud-staatssekretaris van onderwijs Cees Schelfhout is donderdag na een ziekte op 65-jarige leeftijd in zijn woonplaats Den Haag overleden. Hij was raadadviseur van het ministerie van onderwijs en we tenschappen en buitengewoon hoog leraar in het onderwijsrecht aan de Rijksuniversiteit in Groningen. GRONINGEN - De Nederlandse Gasunie is het oneens met de kritiek van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VE- GIN) op de extra afzet van aardgas aan grote (industriële) verbruikers zoals elektriciteitscentrales. Volgens de VEGIN zou daardoor „de tot nu toe verkregen besparing aan gas te niet worden gedaan". ALKMAAR - Het lidmaatschap van de Ekologische Beweging is voortaan onverenigbaar met dat van de Centrumpartij. Alle leden van de beweging die met de Centrumpartij sympathiseren, wordt verzocht hun lidmaatschap op te zeggen en elk lid dat ook bij de Centrumpartij is aan gesloten wordt geroyeerd. Dit heeft plaatsvervangend voorzitter R. L. Sandstra zaterdag bekendgemaakt. DEN HAAG - De Stichting van de Arbeid (werkgevers en werknemers) kunnen en willen geen verantwoor delijkheid dragen voor het besluit van regering en parlement inzake een wettelijke pensioenregeling op basis va:i het dienstjarenstelsel met indexatie. Daarbij wordt elk jaar een stukje pensioen opgebouwd, geba seerd op het dat jaar verdiende sala ris. Het opgebouwde pensioen wordt regelmatig aangepast aan de loonontwikkeling. Uit een vrijdag gepubliceerde concept-nota van de kommissie pen sioenen van de stichting blijkt onder meer dat bij de keuze van dit stelsel de oplossing van de pensioenbreuk (die ontstaat bij het wisselen van werkgever of bij werkloosheid) extra duur is voor het bedrijfsleven. DEN HAAG - Minister van Aar- denne (ekonomische zaken) heeft voor 2,5 miljoen gulden toegezegd aan vijf demonstratieprojekten op het gebied van energiebesparing. Zijn ministerie heeft dit vrijdag mee gedeeld. Het geld gaat naar een textielvere- delingsbedrijf in Veenedaal(terugwin- nen van warmte uit afzuiglucht), een zuivelfabriek in Wolvega (indam- pingsinstalatie), een tuinder in Heerhugowaard (nieuw soort Polyes terfolie), een mouterij in Wageningen (beperking warmteverlies) en een in genieursbureau in Delft (gasgestookt infrarood verwarmingssysteem). Fi nanciële steun aan demonstratiepro jekten is mogelijk op grond van een zes jaar gelde ingestelde subisieregeling. Nieuwe energiebesparende appa raten, systemen of technieken kunnen in aanmerking komen voor een subsi die en krediet tot maximaal een kwart van de investeringskosten, die mini maal 12,5 mille moeten bedragen. De regeling geldt voor bedrijven en niet commerciële instellingen. DEN HAAG - Staatssekretaris Van der Reijden (volksgezondheid) heeft besloten een bouwstop in te stellen voor alle regionale ziekenhuizen. Aan de hand van nog vast te stellen crite ria zul Van der Reijden bepalen wel ke uitbreidings- en nieuwbouwplan- nen in de toekomst gerealiseerd kun nen worden. Premier Lubbers zei dit vrijdagavond na afloop van de minis terraad. De bouwstop is behalve ter beteuge ling van de kosten in de gezondheids zorg ook bedoeld om alle algemene ziekenhuizen die bouwplannen heb ben eenzelfde behandeling te geven. Van der Reijden wil niet van geval tot geval betrokken raken bij discussies over vage toezeggingen die ziekenhui- besturen in het verleden hebben ge kregen, zo lichtte Lubbers toe. Bij de beslissing over het al dan niet goedkeuren van plannen zal onder mee per regio worden gekeken naar de „bedennorm" (aantal ziekenhuisbed den per duizend inwoners). Daar naast zullen ook de permanente kos ten meespelen die nodig zijn het ziekenhuis draaiende te houden. Vol gens Lubbers valt op dit moment niet na te gaan wat het effekt van de maat regel zal zijn op de werkgelegenheid in de bouw, omdat niet precies bekend is welke plannen zonder stop doorge gaan zouden zijn. De maatregel geldt niet voor de academische ziekenhui zen, omdat de kostenfaktor daar ge- makelijker te overzien is, Aldus Lub bers. DEN HAAG - Het kabinet heeft vrijdag besloten om de zelfstandi genaftrek met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar permanent te maken. Eind vorig jaar liep de tij delijke zelfstandigenaftrek af. Het wetsontwerp hierover wordt naar de raad van state gezonden. Het plan van het kabinet betekent dat tot een winst en onzuiver inkomen van 80.000 gulden per jaar de zelfstan digen voor de aftrekregeling in aan merking komen. Dat heeft premier Lubbers vrijdag na afloop van het ka binetsberaad bekend gemaakt. Bij winsten tot 30.000 tot 60.000 gulden geldt een aftrek van 2800 gulden. Bo ven een winst van 66.000 gulden wordt het bedrag van 2800 gulden met tel kens 200 gulden verminderd als de winst 1000 gulden hoger is. Op die wijze is het bedrag van 2800 gulden bij een winst van 80.000 gulden precies tot nul gebracht Doelgerichter Volgens het kabinet wordt door de nieuwe regeling meer rekening ge houden met het doel waar het winstin komen van de zelfstandige voor dient, namelijk consumptie, reservering en investering. De nieuwe regeling geldt voor zelfstandigen tussen 18 en 65 jaar die een groot gedeelte van hun tijd, tenminste 1225 uur per jaar, besteden aan het drijven van hun onderneming. Het aantal van 1225 uur wordt ver laagd tot 875 uur als de echtgenote minste voor 525 uur in het bedrijf meewerkt' fWWVWWVWWVWVAIWWWt Vegin: Gasprijs kan vijf cent omlaag HILVERSUM - De VEGIN, de Vereniging van Gasdistri- butiebedrijven in Nederland, acht het mogelijk dat de gasprijs voor huishoudens wordt verlaagd. De VEGIN voelt er niets voor om, zoals het kabinet wil, de prijs van aardgas te koppelen aan de prijs van huisbrandolie. Als dit laatste zou gebeuren zou dat een verhoging met onge veer tien cent per kubieke me ter inhouden, aldus de VEGIN- secretaris Groenewegen zater dag in het VAR A-radiopro gramma ,,In de rooie haan". Groenewegen acht het, in dien de daling van de olieprijs zich voortzet, in ieder geval uitgesloten dat de VEGIN vrij willig zal meewerken aan een prijsverhoging per 1 januari volgend jaar. Voor een verlaging van de gasprijs nog in de loop van dit jaar wil de VEGIN zich niet sterk maken, omdat de gas- distributiebedrijven met de Gasunie een contract hebben dat voor het hele jaar geldt. De prijsverlaging die de VEGIN mogelijk acht zou per gezin een besparing van 150 gulden per jaar op de aardgasrekening opleveren. ZIJPE - De gemeenteraad van Zijpe is vrijdagavond met acht tegen vier stemmen akkoord gegaan met het voorstel van b en w onder een elftal beperkende voorwaarden akkoord te gaan met de opslag van radio-aktief afval op het terrein van het ECN in Petten. De beperkingen zijn strin genter dan in het aanvankelijke voorstel van b en w geformuleerd. Zo is de maximaal toelaatbare opslagpe riode teruggebracht van tien tot vijf jaar. NEW YORK - In New York zijn besprekingen gaande over de ver koop van het wereldhandelscentrum daar, bestaande uit twee wolken krabbers van elk 110 verdiepingen en vier andere gebouwen. Eis PvdA: DEN HAAG - De P.v.d.A. eist van minister Van Aardenne van economi sche zaken dat de regering een ruil van Nederlands aardgas voor Belgi sche elektriciteit uitsluit. P.v.d.A.- kamerlid Kees Zijlstra zei dit heden maandag tijdens een commissiever gadering over het energiebeleid. Vorige week woensdag antwoord de Van Aardenne op vragen van de kamercommissie voor economische zaken dat hij met het buitenland „op commerciële grondslag" wil onder handelen over „ruimere leverings voorwaarden" van Nederlands aard gas. Het Belgische distrigas heeft be langstelling voor extra import van aardgas om pieken in het verbruik op te vangen. Dat staat als een paal boven water, aldus Zijlstra. Voor de hand liggend De minister heeft ontkend dat top diplomaat Spierenburg hierover met Belgische partners heeft onderhan deld. Maar in het recente tussenrap port van de stuurgroep Brede Maat schappelijke Discussie (BMD) wordt reeds op een ruil van aardgas voor stroom gewezen, aldus Zijlstra. Op gemerkt wordt dat die transactie voor de hand ligt, omdat in België reeds een kwart van de elektriciteit wordt opgewekt in kerncentrales. Dat valt te rijmen met onofficiële berichten dat uitbreiding van het kerncentralepark in het Belgische Doel is bestemd voor elektriciteits export naar Nederland, zo meent Zijlstra. (Vervolg pag. 1) fonds een chaos zou worden voor het totale mosselbedrijf. Voorspellingen voor het nieuwe seizoen wilde de heer Schot niet ma ken, dit tot slot van zijn rede. Bestuursverkiezing Het verdere huishoudelijke deel van de vergadering gaf weinig pro blemen. Notulen en verslagen pas seerden in vlot tempo de voorzitters hamer. De bestuursverkiezing lever de geen nieuwe gezichten op: beide aftredende en herkiesbare bestuursleden P. J. Blommaert en Jac. Schot B.W.zn. werden herkozen respektievelijk met 23 en 19 stem men, zijnde een ruime meerderheid. De in het experimentele stadium verkerende bemonsteringsinstallatie zal volgens Schot wel in dat stadium blijven: proeven hebben uitgewezen dat het apparaat niet werkt naar be horen en verwachting. Konstrukteur Franken zal binnen het gestelde bud get van 10.000,— nog verder experi menteren, zonder echter kans op suk- ses, vond de voorzitter. De bankstelling is een kostbare zaak geworden. Een vaste zate zou een alternatief zijn, maar eerst moet eens worden uitgerekend wat het al lemaal gaat kosten. Een gesprek dienaangaande is op gang gekomen met burgemeester (ere-voorzitter van de vereniging, maar wegens ziekte afwezig), gemeentewerken en haven meester. Voorts spuide de voorzitter kritiek aangaande de verslaggeving over de visserij in diverse bladen. Hij drong aan op verbetering. Schade aan fuiken Tot besluit van de vergadering was er de rondvraag, waarin onder meer de wens werd uitgesproken op de volgende vergadering ook de vrou wen uit te nodigen. De heer P. Praat wilde weten hoe schade aan palingfuiken in de haven geregeld is. Palingvissers in de ha ven kunnen géén aanspraak maken op mosselvissers inzien zij deze fui ken zouden beschadigen, was het ant woord. Drs. A. Drinkwaard hield na de vergadering en voor de koffietafel een inleiding over „De mossel in de voedselketen". ZIERIKZEE - De cijfers over het mosselseizoen tot en met 4 maart 1983 zien er alsvolgt uit: seizoen '82-'83 seizoen'81-'82 Zeeland457.630 353.498 tonnen Wadden1.111.190 872.623 tonnen Totaal1.568.820 1.226.121 tonnen Handel1.144.480 973.907 tonnen Mosselfonds424.340 252.214 tonnen Besomming38.000.000,— 32.500.000,— Import18.300 2.333 tonnen Verzending naar: Belgie271.000 249.000 tonnen Frankrijk201.000 184.000 tonnen Diverse 19.000 25.000 tonnen Binnenland100.000 91.000 tonnen Inleggerijen 163.000 127.000 tonnen Middelen in het mosselfonds: 1.000.000,—. Bij de opsomming van de cijfers kon voorzitter Schot meedelen, dat direkt na het sluiten van het seizoen (vrijdagavond) zal worden begonnen met het uitbetalen (terugstorten) van de 4,— per mossel- ton die het afgelopen jaar extra werden betaald. Eind deze week al zal het geld worden uitgekeerd, een totaal bedrag van 720.000,— is gelijk aan 180.000 tonnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4