De nieuwe loten liggen klaar. Allemaal in de rij voor de polonaise. Groene Kruis-voorlichting vergiftigingsverschijnselen Druk bezochte uitvoering van muziekvereniging Crescendo STREEKNIEUWS In Dorpshuis Bruinisse De meeste kans in de Staatsloterij. -♦< ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 7 maart 1983 Nr. 23281 3 SEROOSKERKE Projekt post De klassen twee tot en met vijf van de openbare basisschool „De Schelp- hoek" uit Serooskerke brachten een beozek aan het postkantoor te Zie- rikzee. Dit bezoek vormde een onder deel van het projekt Post. De direk- teur, de heer C. Karremans ontving de leerlingen. Ze kregen een rondlei ding door het bestelkantoor waar de post binnenkomt en wordt gesor teerd. De postbesteller van Seroos kerke kwam met de kinderen een praatje maken. Op het hoofdkantoor werden de telex en de faxpost gede monstreerd. De leerlingen kregen een ansicht kaart van de stad Zierikzee verge zeld van een postzegel. Voor alle kin deren had de PTT een verrassingspa ketje klaar liggen. OUWERKERK Vergadering VVV-Duiveland Veel waardering oogstte de blokfluitgroep van Crescendo tijdens de uitvoering in het Dorpshuis. Met veel enthousi- amse bracht de groep, onder leiding van dirigent A. L. van Wallenburg een vijftal nummers ten gehore. DREISCHOR - Zaterdag S maart j.l. werd de traditio nele jaarlijkse uitvoering gegeven door de Muziekvere niging Crescendo in het Dorpshuis te Dreischor. Voorzit ter P. J. van Donge verwelkomde iedereen, waaronder vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, erelid Wagemaker, voorzitter KNF, afgevaardigden van zusterverenigingen en de pers. Hij vond het een compli ment voor Crescendo, dat er een zo grote opkomst op de ze eerste avond was. Een terugblik op het afgelopen jaar gaf als hoogtepunt het behalen van een eerste prijs op het concertcon cours van de Zeeuwse Bond KNF. Uiteraard werden er ook weer diver se buitenoptredens gedaan. „Het ledenbestand heeft het afge lopen jaar een lichte stijging onder gaan, reden waarom wij dit jaar een klein stuk aan het toneelpodium heb ben moeten bouwen, omdat we an ders niet met z'n allen.op het toneel kunnen zitten". Voorzitter Van Donge benadrukte nog eens de gemeentelijke subsidie, welke de financiële ruggesteun voor Crescendo is. „Daarbij mogen ook uiteraard niet de donateurs vergeten worden, alsmede alle „Dreisenaren" ZIERIKZEE Inbraak Zaterdag deed mevrouw J. d. K. van café Banjaard op de Nieuwe Ha ven, aangifte van diefstal. Door de buitendeur te forceren maakte men zich meester van een geldbedrag, groot 300,— uit de kassa. De techni sche recherche stelt een onderzoek in. Inbraak In het weekend is ingebroken in de Pr. Julianaschool aan het Jannewek- ken. Door een ruit in te slaan ver schafte men zich toegang tot de school, waaruit een videorecorder en een lamp verdween. Jaarfeest CJV De CJV Samen Verder te Zierikzee houdt vrijdag 11 maart in de Concert zaal te Zierikzee het 93-ste jaarfeest. Aanvang 19.30 uur. BURGH Laatste V.O.O.-uitvoering In de recreatiezaal van camping Duinrand werden afgelopen maan dag en zaterdag de laatste 2 opvoe ringen gehouden van de klucht „Het spook van Spechtenstein", opge voerd door het schoolteam van de openbare lagere school „De Kirre- weie" aangevuld met enkele leden van 't Staepel'of" uit Renesse. Even als de eerste uitvoering op zaterdag 26 februari was de zaal bomvol het geen de voorzitter van V.O.O., de heer S. Roos zeer verheugde. Ook nu weer uitstekend spel, een opgetogen publiek en een loterij met een enor me prijzenpot. De speelster en spe lers werden dan ook na afloop harte lijk dank gezegd en ontvingen een aandenken. HAAMSTEDE Smeulhaardje geblust Doordat een rookafvoerpijp van een cv-ketel in de woning van J. A. W. H. aan de Hogeweg in het c.v.- vertrek was gaan verzakken, begon een balklaag tussen het plafond te gloeien, hetgeen met een zware rook ontwikkeling gepaard ging. Een zwa ger van de eigenaar, de heer v. d. B. uit Schiedam die het huis tijdelijk bewoonde, waarschuwde de brand weer. De eenheid uit Haamstede maakte een einde aan het smeulende balklaag, waardoor erger kon wor den voorkomen. Dit gebeurde zater dagochtend rond kwart voor tien. voor het bewaren van oud papier. De inzet van de leden van Crescendo is dit alles waard en het zal deze avond aan u ten gehore worden gebracht". Er was deze avond een première van de blokfluitgroep. De groep is twee jaar geleden op de lagere school gestart op initiatief en onder leiding van juffrouw Henny Wolsheimer. Vanaf november 1982 heeft de diri gent van Crescendo, de heer A. L. van Wallenburg, met de groep enige stuk jes ingestudeerd. De heer Van Donge sloot zijn opening af met een ieder een plezierige avond toe te wensen. Enthousiasme Hierna ging het doek op voor de blokfluitgroep. Zij bracht een vijftal stukjes ten gehore. Dit gebeurde met veel enthousiasme en muzikaliteit, wat het publiek beloonde met een warm applaus. Als deze jeugd het en thousiasme kan blijven opbrengen, zo door te gaan, dan is de muziekve reniging Crescendo verzekerd van nieuwe leden. Onder leiding van de heer A. Struijk presenteerde de drumband zich met een viertal marsen, waarna tesamen met de fanfare onder leiding van dirigent Van Wallenburg, de mars „Happening" ten gehore werd gebracht. Daarna werd het publiek onthaald op een gevarieerde selektie van klas sieke, moderne en populaire melo dieën, die een buitengewone weer klank vonden bij het publiek. Toneelgroep De regie was wederom in handen van Kees van de Vreugde en de grime verzorgde Rina Verjaal-Loozen. Een herhaling van de uitvoering wordt gehouden op zaterdag 12 maart a.s. kersweg, Tui-elureweg, Zuidernieuw- landsweg en Stapelsweg naderde, verleende geen voorrang aan A. R. uit Brouwershaven die van Stapels- weg kwam. Beide auto's liepen scha de op. Aktie voor kroonluchters De restauratie van de Ned. Herv. kerk te Kerkwerve nadert haar vol- De VW-afdeling Duivjeland houdt vrijdag 16 maart om 20.00 uur een le denvergadering in restaurant De Vierbannen te Ouwerkerk. Behalve de gebruikelijke huishoudelijke za ken wordt de bestuursformatie besproken. Voor het onderwerp „Duivelanddag" zijn iedeeën wel kom. NIEUWERKERK Aanrijding Op de hoek Ooststraat, Es doornstraat, Badhuisstraat reed A. H. uit Nieuwerkerk, komende uit de Esdoornstraat, tegen de voor hem van rechts komende M. K. uit Drei schor. De auto's liepen zware schade op. OOSTERLAND Eenzijdig ongeluk Een vroege rit van 4 Vlissingers, zaterdag te 05.45 uur werd voortijdig beëindigd, omdat het voertuig bij de Blauwe Keet uit de bocht vloog, de sloot in dook en op een wieland rol de. Drie inzittenden, J. L„ A. L. en W. d. S. allen uit Vlissingen werden met schrammen, kneuzingen en builen, na eerste hulp door dokter Speel man, naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis vervoerd. De bestuurder is spoorloos. De auto werd totaal ver nield en door garage Ista wegge haald. De oorzaak is overmatig ge bruik van drugs en drank. De drie waren later naar het buro voor on derzoek vervoerd. BRUINISSE „Helpt Elkander" Op dinsdag 8 maart hoopt de Her- BRUINISSE - „Het is een wijd verbreid misverstand bij vergiftiging kinderen melk te geven. Hoogstens wat water. Altijd zo vlug mogelijk kontakt opnemen met de dokter". Aan het woord was mevrouw S. A. Pikaar uit Delft tijdens de algemene ledenvergadering van de Kon- taktkommissie Bruinisse van de vereniging Het Groene Kruis Schouwen-Duiveland. Na het muzikale gedeelte was het de beurt aan de toneelgroep. Met het stuk: „Oei, oei wat 'n geknoei!". Een kluchtige eenakter in twee tafe relen. Het speelt in het kantoor van een theaterburo, waar directeur Luuk Wateringen (Anton Verjaal), ar tiesten ontvangt, die een auditie wil len doen. Op zekere dage komen Gijs (Ko de Jonge), z'n vrouw Trui (Riet v. d. Weyde-Smits), z'n schoonvader Nol (Cor van Dixhoorn) en z'n schoonmoeder Aaltje (Loes de Jonge- Dooms) bij het theaterburo een audi tie houden. Ze zouden graag een keer voor de televisie optreden. Maar na tuurlijk gaat bij deze auditie alles mis. De secretaresse Dolly (Judy v. d. Linde-Waasdorp) blijkt deel uit te maken van het komplot om de thea terburo direkteur wat op te vrolij ken. Dus toch weer eind goed, al goed. SCHARENDIJKE Diefstal oesters Een politiepatrouille ontdekte za terdag 2 duikers die in het Grevelin- genmeer aan het" duiken waren. Het bleek dat de heren, 2 Belgen, zich be zig hielden met het stelen van oesters. De heren hadden reeds een 150 kg bij elkaar gedoken. De buit en de duikuitrusting werden in beslag genomen en de oesters werden later weer door de politie te water terug gezet. De daders waren J. C. uit Rixe- naart en V. C. uit Waterloo. Volgens de politie worden er de laatste tijd zoveel oesters gestolen, dat de handel er minder door verkoopt. KERKWERVE Geen voorrang De Duitser R. H. uit Hagen die over de Lokkersweg het kruispunt Lok- Mevrouw Pikaar, toxicologe van het Nationaal vergiftigingen infor matiecentrum, hield een lezing met als onderwerp: „Vergiftigingen bij mens en dier". Ze zette uitvoerig de werking van het informatiecentrum uiteen. Sinds 1960 draait dit insti tuut. Alle doktoren in Nederland kunnen op dit instituut terugvallen bij het zich voordoen van vergifti- ginsverschijnselen. Het voorziet in een grote behoefte. Geschiedenis Zeer uitvoerig ging ze in op de ge schiedenis vanaf het jaartal 1100. Op zettelijke vergiftiging kwam vroeger erg veel voor. Het onderwerp ligt van oudsher ook in de sfeer van de criminaliteit. Tegenwoordig is dit veel minder het geval. Nu komt men veel met voor de gezonheid schadelij ke stoffen in aanraking, niet alleen in het bedrijf maar ook in de huis houding. Buitenlanders Het is opvallend dat veel buiten landers vergiftigingen oplopen om dat men de gebruiksvoorschriften niet kan lezen. Veel zaken die on schuldig lijken zijn dat niet, zoals de w.c.-reinigers met de gassen die vrij komen, de moderne lampolie met het mooie kleurtje, de wasbenzine, ter pentine, verfverdunner, zoutzuur, ac- cuzuur; het zijn veel voorkomende schuldigen. Ook giftige planten (Die- fenbachia) besprak ze. Medicijnen werden door haar als gevaarlijk bestempeld. Kinderen en dieren eten ze soms, als ze die te pak ken krijgen, met handen vol op. Met name noemde ze de Pil, Stcradentta- blctten was- en meubelolie. „Kinderen zijn zeer vindingrijk bij het vinden en opeten en drinken van die stoffen", aldus mevrouw Pikaar, die haar betoog ondersteunde met dia's. Ze drong er op aan de gevaarlij ke spullen goed weg te zetten, liefst achter slot en grendel. Voorzitter W. van Gilst opende de vergadering en had een bijzonder welkomstwoord voor de heren J. W. de Jonge en V. Sluis, respektievelijk voorzitter en sekretaris van de Eilan- delijke Vereniging van het Het Groe ne Kruis, de wijkverpleegkundigen zuster Padmos en mevrouw Renke- ma, staffunctionaris van het Zeeuw se Kruis uit Goes. Ook waren er veel E.H.B.O.-ers van het Rode Kruis ter plaatse aanwezig, geïnteresseerd in het onderwerp vergiftiging. Bij de bestuursverkiezing werd dokter Dorrestein tot bestuurslid be noemd. De eilandelijke voorzitter De Jonge sprak zijn erkentelijkheid uit voor de aktiviteiten die de kontakt - kommissie Bruinisse jaarlijks op het gebied van de voorlichting onder neemt. Dit initiatief wordt nu over genomen door de andere eilandelijke kontaktkommissies. Ook ging hij dieper in op de stijging van de kosten van de gezondheidszorg. Voorzitter Van Gilst deed de sug gestie om deze avonden samen met het Rode Kruis te gaan doen. Hier zal nog over gepraat worden. Hij be dankte zuster Padmos voor haar in zet over 1982. Ook bedankte hij me vrouw De Koning voor de ledenad ministratie en secretaris B. de Groot voor de verzorging van deze wel zeer geslaagde en leerzame avond. vormde vrouwenvereniging „Helpt Elkander" bijeen te komen. Plaats van handeling is het Ned. Herv. ver enigingsgebouw om 19.30 uur. Gestolen auto gevonden Op het Havenplein te Bruinisse is zondagnacht rond een uur of vijf een gestolen auto teruggevonden, die eer der in die nacht was gestolen van W. K. B. uit Zierikzee. De wagen stond met volle lichten op. Aan de kontakt- draden was geknoeid, maar verder was de auto onbeschadigd. Van de dader(s) is geen spoor. VOLKERAKSLUIS Aanvaring "Zaterdagochtend is bij het uitvaren van één van de sluizen van het Volke- raksluiskomplex de Belgische mo- torspits „Pharaon" aangevaren door de eveneens in België geregistreerde tanker „Benetank". Door het hoge voorschip van de lege tanker had de schipper het dieper liggende scheepje voor hem niet gezien. De schipper van de „Pharaon" zag de aanvaring aankomen en snelde naar de roef, waar hij zijn twee-jarig zoontje uit zijn kooi griste. Daar door redde hij waarschijnlijk het leven van het kind, want na de aanvaring waren roef en de kooi totaal vernield. De spits, onderweg van Frankrijk naar Limburg met 250 ton maïs, was door de klap uit z'n roer gelopen en ramde in de voorhaven de remming, waar door nog meer schade ontstond. DEN HAAG - Premier Lubbers twijfelt er aan of het wel verstandig is van het CDA om te besluiten om deel te nemen aan de later dit jaar te houden anti-kernwapen-demonstra- tie, die georganiseerd wordt door het IKV. Volgens Lubbers dreigt er een verwarrende situatie te ontstaan door het meedoen van het CDA. Het is een goede zaak als men blijk geeft van bezorgdheid over de kernbewa pening, maar het CDA moet wel ge loofwaardig blijven, zei Lubbers na afloop van het kabinetsberaad. ZIERIKZEE - De gemeentelijke plantsoenendienst gaat deze week beginnen met de aanplant van nieuwe bomen aan de Koning Gustaa/weg en aan de Laan van St. Hilaire. De afgelopen weken is men druk bezig geweest met het rooien van zieke bomen. De laatste bomen, die werden gerooid, waren een aantal populieren aan de Koning Gustaafweg. die aangetast waren door de boktor. De aantasting was van dien aard dat gevreesd moest worden voor omwaaien, wan neer de bomen volop in het blad zouden staan, waarvoor gevaar voor de weggebruikers ontstond. Aan de Koning Gustaafweg worden deze week 25 essen geplant ter vervanging van de nu gerooide bomen. Aan de Laan van St. Hilaire zijn vorig jaar al ruim vijftig iepen aangeplant. Deze week zal worden begonnen met het planten van de resterende zestig iepen. Deze iepen zijn een kloon, die tot nu toe vrij ongevoelig is gebleken voor de gevreesde iepziek te. Ze zijn er weer. Staatsloten, met een kans van één op twee. Een prachtkans op een pracht- prijs. Van een tientje tot 't half miljoen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070-47 72 94. Dorpshuis van Dreischor was meer dan vol tooiïng. In het vernieuwde interieur komen vier kroonluchters te hangen. Omdat hiervoor nog niet voldoende geld is binnengekomen wordt op nieuw een kleine aktiedag op touw gezet. De voorbereidingskommissie heeft de beschikking gekregen over de drie dorpsfilms, van Serooskerke, Kerkwerve en Ellemeet. Vrijdag 25 maart worden de films vertoond in het Verenigingsgebouw te Kerkwer ve. 's Middags is er een voorstelling voor de bejaarden en 's avonds voor de andere inwoners van Kerkwerve. De mensen kunnen ook kijken naar een film, gemaakt voor het Groene Kruis en een filmpje van de heer W. Baas, oud-burgemeester van Kerk werve. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3