I hiihihi GS Zeeland lenen bij PZEM voor reddingsoperatie De Schelde te Vlissingen Plannen voor volksverzekering met procentuele eigen bijdrage z Staatssekretaris Volksgezondheid Lonen eventueel omlaag Raad van bestuur RSV per 1 april driemanschap Grote overwinning voor CDU/CSU in Bondsrepubliek Irak wil geld lenen voor uitbreiding pijpleiding Beleggers warm maken voor bouw Overwinning voor Franse oppositie Vijftig miljoen Roemenië dreigt V.S. met tegenmaatregelen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE UTRECHT - Staatssekretaris Van der Reijden (volks gezondheid) wil het huidige verstrekkingenpakket van de ziekenfondswet en de algemene wet bijzondere ziekte kosten onderbrengen in een uit twee delen bestaande volksverzekering. Die zou moeten worden uitgevoerd door de ziekenfondsen en de niet winst beogende particu liere verzekeraars. Dit blijkt uit een interview van „In zet", het blad van de vereniging van Nederlandse zieken fondsen, met Van der Reijden. Voor het ene deel van der verzeke ring, dat een basispakket biedt be staande uit 40 tot 60 procent van de huidige verstrekkingen (welke staat nog niet vast) zou iedereen een procen tuele premie moeten betalen over zijn inkomen tot maximaal 61.150 gulden (del inkomensgrens voor de AWBZ). De Koning: HILVERSUM - Als er geen prijs compensatie meer in te leveren is doordat de prijzen niet langer stij gen, moeten loonbestanddelen wor den ingeleverd om arbeidstijdverko- ring te bereiken. Deze waarschuwing heeft minister Jan de Koning van so ciale zaken en werkgelegenheid maandagmorgen voor de NCRV- radio geuit. Eerder hielden minister Ruding van financiën en CDA-frak- tieleider in de tweede kamer De Vries hetzelfde pleidooi. Volgens De Koning is arbeidstijd verkorting dermate belangrijk, dat men bereid moet zijn daarvoor loon bestanddelen in te leveren, eventueel ook gewoon in guldens van het loon. De minister zei te begrijpen dat het moeilijk is nominale loonsachteruit- gang te accepteren, „maar als dit on verhoopt niet mocht gebeuren zullen de werkloosheidspremies en de be lastingen verder verhoogd worden om de kosten van werkloosheid te betalen". ROTTERDAM - Per 1 april wordt het aantal bestuursleden van RSV te ruggebracht van vijf tot drie. Per die datum treedt de heer A. Stikker te rug en gaat de heer A. Rijke met pen sioen. Vanaf 1 april bestaat de Raad van Bestuur uit de heren J. van Rijn (voorzitter ad interim, algemene en financiële zaken), Th. A. Jansen (in ternationale en speciale zaken) en ir. M. J. Spanraft (operationele en socia le zaken), zo heeft RSV bekendge maakt. Arbeidspool Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid staatn niet afwij zend tegenover de plannen van de In dustriebond FNV om een deel van de RSV-werknemers die het slachtoffer worden van de herstructurering van dit concern op te vangen in een ar beidspool. Een woordvoerder van de Bond heeft dat vrijdagmiddag meege deeld, na afloop van een gesprek met topambtenaren van het ministerie over het „Reddingsplan RSV-bedrij- ven Waterweggebied". Het restant van het huidige pakket wordt ondergebracht in een verplichte verzekering (analoog aan de voor au tomobilisten verplichte WA-verzeke- ring). Daarvoor zal al naai' gelang de kosten per regio een premie in guldens (een vast bedrag ongeacht het inko men) worden geheven. Bovendien geldt hiervoor een eigen risico van bijvoorbeeld 500 tot maximaal 1.000 gulden. Herverzekering Dat eigen risico kan dan weer, even als mogelijke nieuwe voorzieningen en voorzieningen die nu ook niet in het „pakket" zitten en een vrijwillige ver- zekering worden herverzekerd. Met dit plan denkt de staatssekreta ris door een overheveling van kosten via eigen bijdragen en aanvullende verzekeringen („privatiseren") de col- lektieve lasten met 2,2 miljard gulden te kunnen terugbrengen. Mensen met hogere inkomens zullen volgens hem meer voor ziektekosten over moeten hebben. Hij zegt ook, dat het onmoge lijk is om het huidige - nagenoeg volle dige - pakket van de ziekenfondsver zekering te handhaven. Als een proeftuin voor de betere beperkte volksverzekering nieuwe stijl ziet de staatssekrataris de vrij willige ziekenfondsverzekering (kleine zelfstandigen, gescheiden vTOuwen enz. onder een bepaalde in komensgrens). Die verzekering zit in de grote problemen doordat de goede risico's, doorgaans jeugdige verze kerden, door aanlokkelijke aanbie dingen zijn „weggekocht" door de particuliere verzekeraars. Van de Reijden rekent op fors maat schappelijk verzet tegen zijn plannen. Als dat zo groot wordt, dat hij die plannen moet intrekken of wijzigen zal hij dat ook doen. „Maar dan moet men er wel bij zeggen, hoe het anders moet en voorts moet als een paal boven water staan, dat de gewenste financië le ombuigingen moeten worden gerea liseerd". De ziekenfondsen (VNZ) en de niet- winstbeogende particuliere ziekte kostenverzekeraars (NPZ) hebben maandag een overeenkomst onderte kend die inhoudt, dat hun al bestaande samenwerking nog aanzienlijk zal worden vergroot. Ruim 80 procent van de Nederlandse bevolking is bij deze twee organisaties verzekerd tegen ziektekosten. LYON - De Duitse oorlogsmisdadi ger Klaus Barbie heeft een geslaagde operatie ondergaan om een darm blokkade als gevolg van een beklem de breuk te verhelpen. Dit heeft een hoge politiefunctionaris zondaga vond in Lyon bekendgemaakt. Hij noemde Barbie's toestand na de in greep van een half uur bevredigend. MANAGUA - Paus Johannes Pau- lus II heeft indirekt kritiek geleverd op de volkskerk, die Nicaragua - waar de paus vrijdag verbleef - bestaat en waarbij priesters ook poli tiek aktief zijn. In een preek tijdens de „godsdienstoefening voor de een heid" noemde hij als belangrijkste bedreigingen van die eenheid opvat tingen, die alleen het aardse belang rijk achten. DAMASCUS - De indirekte bespre kingen in Wenen tussen de Palestijn se bevrijdingsorganisatie (PLO) en Israël, via de bemiddeling van de Oostenrijkse Bondskanselier Bruno Kreisky, en het Internationale Comi té van het Rode Kruis (CICR) over de vrijlating van Israëlische gevange nen zijn opgeschort, zo is zondag in welingelichte Palestijnse zijde in Da mascus vernomen. Net geen absolute meerderheid BONN - De Christendemocratische Bondskanselier, Helmut Kohl, heeft zondag een eonorme verkiezingsoverwinning behaald. De oppositie van Sociaal-Democraten (SPD) met lijsttrekker Hans-Jochem Vogel boekte haar slechtste resultaat sinds 1961. De CDU/CSU-kombinatie krijgt net geen abso lute meerderheid in de Bondsdag. Maar omdat de Liberalen (FDP) van mi nister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher de kiesdrempel van vijf procent haalden kan Kohl met de huidige coalitie doorregeren. De milieu partij ,,De Groenen" doet zijn intree in de Bondsdag. Met deze overwinning boekte de „Union" het op een na beste verkie zingsresultaat in de 34-jarige geschie denis van de Bondsrepubliek. Hel mut Kohl was de duidelijke overwin naar. Beslissend De 52-jarige leider van de CDU had deze verkiezingen uitgeroepen tot beslissend voor de positie van West- Duitsland in het westelijke bondge nootschap. Hij doelde hiermee op een van de twee kwesties die de verkie zingsstrijd beheersten, de opstelling van nieuwe Amerikaanse raketten in LIMA - De acht Peruaanse journa listen die in januari in de provincie Ayacucho omkwamen, zijn bij ver gissing vermoord door plaatselijke Indiaanse boeren die hen aanzagen voor linkse guerrillastrijders. PARIJS - Irak wil in het buiten land 120 miljoen dollar lenen om de oliepijpleiding door Turkije, die van groot belang is voor zijn olie-export, uit te breiden. Het land wil zijn olie- uitvoer vergroten om zo zijn finan ciële reserves aan te vullen die door de oorlog met Iran fors zijn aan gesproken. Sinds de oorlog met Iran vormt de leiding naar Ceyhan aan de Middellandse Zee de enige mogelijk heid voor Irak om zijn olie uit te voe ren. Syrië, dat Iran steunt, heeft een pijpleiding afgesloten voor Iraakse olie. Op het ogenblik exporteert Irak per dag ongeveer 600.000 vaten (van 159 liter) per dag, minder dan een vijfde van de hoeveelheid die het voor het uitbreken van de oorlog uit voerde. Bouwbond C.N.V.: DRIEBERGEN - De Hout: en Bouwbond CNV gaat op korte ter mijn praten met enkele grote institu tionele beleggers als banken en ver zekeringsbedrijven in een poging om ze warm te laten lopen voor beleggin gen in de bouw. De bond komt tot de ze stap omdat van de regering te wei nig stimulansen voor de bouw te ver wachten zijn, zei bouwbondsvoorzit ter Dilo van Commenee maandag op de bondsraadsvergadering in Drie bergen. Van Commenee wees erop dat nu al beleggers een aanzienlijk vermogen in de bouw steken, bijvoorbeeld het Pensioenfonds voor de Bouwnijver heid. Het moet mogelijk zijn ook an dere beleggers te interesseren voor beleggingen in de bouwproduktie en daarmee te bereiken dat er meer bouwvakkers aan de slag kunnen. Er zijn nog voldoende interessante, gro te projecten in Nederland die op ter mijn winst kunnen opleveren. de Bondsrepubliek als de Sowjet- Unie te weinig van haar raketten weghaalt. De SPD wil minder snel tot plaatsing overgaan dan Kohls co alitie. De 57-jarige Vogel weet zijn neder laag aan het andere hoofdthema: de ekonomische ontwikkeling en de werkloosheid.. Volgens hem heeft de verklaring van de regering dat de ekonomie zich alreeds aan het her stellen is ten gunste van Kohl ge werkt. PARIJS - De Franse oppositie van neo-Gaullisten en liberalen heeft zondag in de eerste rond van de ge meenteraadsverkiezingen de absolu te meerderheid van de stemmen ge kregen. Dat gebeurde nog geen twee jaar nadat de socialist Francois Mit terrand voor zeven jaar tot president was gekozen en de socialisten voor vijf jaar een absolute meerderheid in de nationale vergadering hadden be haald. Met, volgens de eerste schattingen, een gemiddeld percentage van 52 pro cent van de stemmen zou de oppositie in de eerste ronde ongeveer 20 van de 61 steden met meer dan 30.000 inwo ners die zij bij vorige gemeenteraads verkiezingen in maart 1977 aan de linkse coalitie van socialisten en communisten moesten afstaan heb ben heroverd. Daaronder bevinden zich Nantes, Brest en Reims. Ernstige waarschuwing De regerende linkse combinatie zou niet verder komen dan 46 procent van de stemmen, hetgeen volgens commentatoren moet worden gezien als een ernstige waarschuwing voor de regering onder de socialist Pierre Mauroy. Vooral ongenoegen over het economisch beleid zou het kabinet parten hebben gespeeld. VLISSINGEN - Gedeputeerde staten van Zeeland wil len van de NV PZEM een bedrag van 50 miljoen gulden renteloos lenen om de bedrijven van de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen te behouden. Over de vorm waarin en de manier waarop het geld aan de verschillende onderdelen van De Schelde beschikbaar zal worden gesteld, zullen nog besprekingen moeten worden gevoerd. Aldus heeft woordvoerder J. J. Tevel van de provincie vrijdagavond meegedeeld na een bespreking tussen provincie en PZEM. Gedacht wordt onder meer aan le ningen en deelneming in het aande lenkapitaal. De vijftig miljoen kan worden geput uit de reserves van de NV PZEM. In het ontwerp van een tussen provincie en energiemaat schappij te sluiten overeenkomst staat onder andere dat de lening aan de provincie zal worden kwijtge scholden als deze op haar beurt het aan De Schelde bestede bedrag niet terug mocht zien. De strop blijft dan voor rekening van de PZEM. „Ongewone weg" Een lening van de provincie bij de PZEM is nodig, omdat de provincie zelf niet over de noodzakelijke finan ciële ruimte voor zo'n operatie be schikt. In een voorstel van de Zeeuw se staten wordt gesproken van een wat ongewone weg om de werkgele genheid bij de KMS te behouden. Het gaat, zo wordt gezegd, dan ook om het afwenden van een groot ge vaar voor de Zeeuwse economie en de werkgelegenheid, aldus Tevel. Bij de verschillende bedrijfsonder delen van De Schelde, een geïnte greerd concern, werken ongeveer vierduizend mensen. Gezond Analyses van het Economisch Technologisch Instituut voor Zee land hebben uitgewezen dat de KMS in haar geheel een gezond bedrijf is, al is dan niet elk onderdeel winstge vend. De gemiddelde winst lag de laatste jaren rond de vijftig miljoen gulden. De Schelde is in de proble men geraakt doordat als gevolg van het wegzuigen van alle winsten in RSV-verband, de liquiditeit verloren is gegaan. Aan enige afslanking zal ook na de financiële injectie van de provincie en de PZEM niet zijn te ontkomen. Wanneer wordt gelet op de huidige en de te verwachten orderportefeuil les wijst een berekening uit dat een verlies van circa tien procent aan ar beidsplaatsen tot de mogelijkheden behoort en wordt voor dit jaar een bezettingspercentage aan orders ge ramd van 85. Dit cijfer kan tot 95 pro cent oplopen in 1985, aldus Tevel. Rijkssteun Eerste vereiste is dat het rijk de no dige steun geeft om de lopende or ders te kunnen afwerken, aldus de provincie Zeeland daar is circa 250 miljoen voor nodig in 1983 en in 1984 en 1985 nog eens honderd miljoen. Dit is onder meer nodig voor het af bouwen van de fregatten. Om aan de gang te kunnen blijven heeft de KMS verder een werkkapitaal nodig van ruim honderd miljoen gulden. Volgens het Zeeuwse provinciale bestuur zal bij het geven van de fi nanciële bijdrage aan een aantal voorwaarden moeten worden vol daan. Behalve de zekerheid dat het onder handen zijnde werk kan worden af gemaakt, dient de KMS als eenheid te worden behouden (scheepsbouw, ketel- en apparatenbouw, machine bouw, scheepsreparatie), inclusief de dochterbedrijven RSV Montage, RSV Gieterij Middelburg en de AKF in Goes. Een harde voorwaarde is ook dat geen gelden naar derden mogen af vloeien „zoals in het verleden het ge val is geweest". Ontkoppeling In feite komt de operatie neer op een algehele ontkoppeling van de RSV. In de NV PZEM is de provincie de grootste aandeelhoudster, zestig procent, de Zeeuwse gemeenten be zitten veertig procent van de aande len. De raad van bestuur van de PZEM heeft zich met de operatie ak koord verklaard en zal het voorstel aan de vergadering van aandeelhou ders voorleggen. Provinciale staten zullen het voorstel op 15 maart be handelen. Gedeputeerde staten hebben de af gelopen dagen het plan besproken met minister Van Aardenne, de RSV- bewindvoerders en de onderne mingsraad van dat concern. Het plan ontving, aldus Tevel allerwege in stemming. De minister heeft volgens Tevel als uitgangspunt de verdeling van honderd miljoen op fifty-fifty basis aanvaard en heeft van een „substantiële bijdrage van Zeeland" gesproken. WENEN - Roemenië heeft de Vere nigde Staten laten weten tegen maatregelen te nemen als het Ameri kaanse besluit om Roemenië de sta tus van meest begunstigde han delspartner te ontnemen wordt uit gevoerd. Vorige week heeft de Ame rikaanse regering Roemenië laten weten dat het tot 30 juni de tijd krijgt het besluit terug te draaien om Roe menen die hun land willen verlaten hun studiekosten te laten terugbeta len. Doet Roemenië dat niet dan zul len de VS het land de bijzondere han- delsstatus afnemen. Als de VS inderdaad Roemenië de status van meest begunstigde han delspartner ontnemen moet Roeme nië voor zijn produkten die het naar de VS exporteert veel meer invoer rechten betalen. Naar schatting zal dat per jaar ongeveer 200 miljoen dollar zijn. Volgens het Roemeense persbureau Agerpress zullen de te genmaatregelen de vorm krijgen van belasting en heffingen op Ameri kaanse goederen. Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15,(v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel-café-restaurant Haamstede. Klaverjassen „Haamstede". 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Maandag 7 maart Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Iona, Poststraat 25. Voetreflexolo- gie. 20.00 uur. Ellemect Dorpshuis; Vergadering VeKaBo. 19.30 uur. Dinsdag 8 maart Zierikzee 's Landskamer. Openbare algemene vergadering waterschapsbestuur Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. „Huis van Nassau". Huishoudelijke vergadering Diabetes Vereniging Ne derland. afdeling Schouwen-Duive land. 19.30 uur. Pand Visstraat 5. Internationale Vrouwendag, vanaf 14.00 uur, met filmvoorstelling 20.30 uur. Westenschouwen Zeelust. Ledenvergadering VVV af deling Burgh-Haamstede, 20.00 uur. Bruinisse Nederlands Hervormd Verenigings gebouw. Bijeenkomst „Helpt Elkan der". 19.30 uur. Woensdag 9 maart Scharendijke De Putmeet. Groene Kruis avond. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Optreden A.G. and Kate, country music. 20.00 uur. Donderdag 10 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering vogelvereniging. 20.00 uur. Renesse „De Wig". Ledenvergadering Oran jevereniging Juliana. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Gezinsavond jaarver gadering landbouw vereniging „Al ler Belang". 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Algemene Ledenvergade ring Rode Kruis afdeling Bruinisse. 19.30 uur. Peuterspeelzaal, Dr. de Kockstraat 81. Ouderavond „De Krukels". 20.00 uur. Vrijdag 11 maart Zierikzee Concertzaal. Jaarfeest C.J.V. „Sa men Verder". 19.30 uur. Zeeuwsche Pannekoekenhuys, Ap pelmarkt 6. Prijsklaverjassen. Aan vang: 20.00 uur. Haamstede Geref. kerk. Uitvoering zangvereni ging „Nu met Hope". 19.30 uur. Restaurant „De Wig"; Voorlichting en instruktie-avond R.T.C. Schou wen-Duiveland. 19.30 uur. Burgh Café-bar „De Westhoek"; Vooijaars- vergadering H.S.V. „De Krabbe", 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Muziek- en zangavond. 19.30 uur. Zaterdag 12 maart Scharendijke Strao-feest. Vanaf 12.30 uur. 's Avonds dansen in de Putmeet. Dreischor Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging „Crescendo". 19.30 uur. Maandag 14 maart Zierikzee Iona, Poststraat 25. Bio-energetika. 20.00 uur. Dinsdag 15 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering Ned. Bond van gepensioneerden, af deling Schouwen-Duiveland. 14.30 uur. Woensdag 16 maart Zierikzee Mondragon. Ledenvergadering VVD. 19.30 uur. Ouwerkerk De Vierbannen. Ledenvergadering VVV-Duiveland. 20.00 uur. Donderdag 17 maart Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00)- 20.00 uur. „Hervormd Verenigingsgebouw", ft Vrije 2. „Open huis" t.g.v. 50-jarig bestaan van het gebouw. 19.30 - 21.00 uur. I Vrijdag 18 maart Zierikzee Stadhuis. Kommissie welzijn. 16.30 uur. Maandag 21 maart Zierikzee Iona, Poststraat 25. Do-in. 20.00 uur. Maandag 28 maart Zierikzee Iona, Poststraat 25. Massage voor ie dereen. 20.00 uur. Donderdag 7 april Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. (01110)6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), ha 17.30 uur: (01112) 1774. (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2