-MC Geen zaad uit het Wad voor mosselvissers BASISSCHOOL DE SCHELPHOEK OP VIDEO-BAND VASTGELEGD Uitslaande brand in woning te Renesse pa gitr DE ZIERIKZEESCHE COURANT Prójekt Kleine Scholen Serooskerke Film naar onderwijstentoonstelling WA> /^ffmLlor^r Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 37,00, per jaar f 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm: „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Maandag 7 maart 1983 139ste jaargang Nr. 22281 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Strao-feest in Ellemeet Grote teleurstelling voor Zierikzeese vissers aan de huidige eisen van S.l. kunnen worden aangepast", vond de heer Schot. Harlingen ZIERIKZEE - In het komend voorjaar mogen de mosselkwekers geen zaad uit het Wad op de Zeeuwse percelen zaaien. Deze mededeling van voorzitter B. W. Schot van de Zierikzeese Vissersvereniging „Helpt Elkanderop de jaarvergadering in het Huis van Nas sau vrijdagmiddag, viel de leden rauw op het dak. Oorzaak van deze beslissing van de Direktie Visserij was, de grote hoeveelheid mossels in het fonds. De Zie rikzeese mosselkwekers wilden unaniem, dat het bestuur stappen zal gaan ondernemen om deze maat regel terug te draaien. De voorzitter zegde toe via brief en telefoon het ministerie op de hoogte te bren gen van het Zierikzee's belang. Een ander nieuwtje op de vergadering was, dat de jaarvergadering van „Ze- vibel" dit jaar in Zierikzee gehouden zal worden, en wel op 23 maart in het Huis van Nassau, alwaar minister Braks zijn opwachting zal maken. Voor die vergadering is er in hetzelfde gebouw een dag er voor een bijeenkomst van „Helpt Elkander", waar een weerdeskundige van de Deltadienst een uitge breid „weerpraatje" zal komen houden. hoogde afzet naar België en Frank rijk. De zaadvisserij in mei en juni was zeer goed te noemen; de percelen op de Waddenzee konden ruim be zaaid worden, evenals die in Zee land. In augustus werd nog wat hin der ondervonden van het fraaie zo merweer, dat slecht is voor de mos selkweker met de sterk aan bederf onderhevige lading. De in september geopende Zeeuwse zaadbanken gaven een overvloedige zaadval te zien. De winter was rela tief warm, maar toch hielden de vis sers hun hart vast in februari voor de vorstaanvallen in die maand. „Veel werk is ons bespaard gebleyen, om dat de bebakening vooral in de Wad denzee intakt bleef", aldus voorzit ter Schot. Olieprijs De Zierikzeese toeristendagen wa ren voorts onderwerp van langdurig gesprek. Een aantal leden had het voornemen geuit, om tijdens die da gen „iets met mossels te gaan doen", reklame maken voor het eigen pro- dukt dus. Aan het bestuur de taak om plannen te opperen. Maar voor zitter Schot kaatste de bal terug naar de leden en stelde voor een werk groep in het leven te roepén: De mos selfeesten van weleer komen in zijn ogen nooit meer terug. Wel gaf hij in overweging drie keer (van de zeven toeristendagen) aanwezig te zijn en bijvoorbeeld mossels te koken. Niet op dinsdag Meteen kwam daarbij al de moei lijkheid naar voren, dat op de dins dagen de meeste mosselkwekers op het Wad zijn. De donderdag (markt dag) zou ook een zeer geschikte dag zijn voor de promotie van de mossel. Een andere suggestie was, om zater dag hiervoor te reserveren,eventueel gekoppeld aan een vlootschouw. De voor- en nadelen zullen worden on derzocht door vier heren Schot, teza men de werkgroep vormend. Overi gens kan deze werkgroep steunen op de ervaring van voorzitter Schot, die hier nog aan toevoegde, dat uit het promotiefonds wellicht een bedrag van 1500,— voor deze aktiviteiten te verkrijgen is. gen. Vele tonnen werden voor maar net boven de minimumprijs 22,—) verkocht, terwijl het gemiddelde ligt op 34,48 per ton". Een positieve kant van de grote aanvoer noemde de voorzitter de ver- Voldoening sprak hij uit over de dalende olieprijzen. „Het zal wel als kortzichtig worden uitgelegd, maar van mij mag de olieprijs nog verder dalen, ondanks dat allerlei doemden kers vertellen dat we daar proble men mee krijgen." Het buitenom-varen naar de Wad denzee is door de reeds gevoerde ak- ties verder in de problemen geko men: politie en justitie treden nu juist veel harder op. „Het is mij niet duidelijk, waarom Scheepvaart Inspektie geen speciaal certifikaat wil maken voor in mijn ogen speciale schepen. Het is niet uit voerbaar, dat de toch goede schepen Plannen voor een tweede mosse- laanvoerhaven (Harlingen) konden geen goed woord krijgen van de voor zitter. „Minister Braks zei dat hij hierop nauwelijks invloed had, en dat lijkt mij ook! Uiteindelijk moet het bedrijfsleven uitmaken waar men wenst te handelen en dan hoe ven we niet naar een enkeling's pij pen te dansen". De uitgestelde oplevering van de stormvloedkering is niet in het na deel van de mosselkwekers. Wel als besloten zou worden de komparti- menteringsdammen later aan te gaan leggen, vanwege het gereduceerde tij. Volgens Schot zou de minister ge zegd hebben de keus zout- of zoet wa ter in de Grevelingen nog dit jaar te verwachten is. De minister wees hierbij volgens Schot op de tegen gestelde belangen van landbouw en visserij en zei wat Schouwen-Duive- land betreft dat deze regio niet alléén van de Grevelingen afhankelijk is voor zoet water. Het afgelopen jaar was ook het jaar van de vaarbewijzen, een goede zaak volgens Schot. Stukstal „Eerlijkheidshalve moeten we be kennen dat best weieens ten onrechte van het mosselfonds gebruik is ge maakt. Wel staat daar tegenover dat het legaal is. Vooral als Zierikzeeë- naars zouden we het meeste kom- mentaar kunnen leveren, omdat we alléén stonden bij het proberen een stukstal in te voeren". Wel voegde de voorzitter er aan toe er van te zijn doordrongen dat het zonder opvang- Vervolg pag. 4 Topjaar In zijn jaarrede sprak de heer B. W. Schot over het topjaar '82-'83, niet al leen in kwantiteit, maar ook in kwa liteit. „Daar zitten ook enkele zwar te kanten aan: een lage gemiddelde prijs en doordraaien van mossels die in het mosselfonds worden opgevan- SEROOSKERKE - De proef-basisschool in Seroos kerke met twee leerkrachten is op de video-band vastge legd. Donderdag en vrijdag maakte het Rijks Pedago gisch Centrum Zeeland in de school de Schelphoek opna men over het reilen en zeilen van dit projekt kleine scho len, dat in januari 1982 van start ging. De film, die tien a vijftien minuten gaat duren wordt gedraaid op de Natio nale Onderwijstentoonstelling in Utrecht. Deze ten toonstelling loopt van woensdag 6 tot en met woensdag 13 april. Hoofdonderwijzer Henk Rösken vertelt dat de ontwikkelingen op de school in Serooskerke dermate nieuw zijn voor Nederland, dat via de film moet worden getoond dat een school met twee leerkrachten wel dege lijk mogelijk is. De cameraman van het paalt de juiste opstelling mera en de kinderen. RPCZ l van de Leden van de brandweerkorpsen Haamstede en Renesse moesten het dak open breken om de vuurhaard te kunnen blussen. De leerlingen Marco de Vrieze, Pieter den Heten en Angelique van Toledo (v.l.n.r.) moesten vrijdagmiddag in aanwe zigheid van leerkracht Irene. Lammerts poseren voor de camera. „Sommige groepringen hebben hun twijfels over het goed funktione- ren van een kleine school op de ma nier waarop wij het doen en aan de hand van deze film willen we laten zien dat het allemaal prima draait", aldus Henk Rösken. „Er bestaan ze ker mogelijkheden om als kleine ba sisschool te funktioneren." Zeeland loopt met de kleine scho len vooral wat de onderwijskundige kant betreft voorop in Nederland. Ontwikkeling kind „We moeten niet meer in klassen denken. Ons uitgangspunt is kijken naar de ontwikkeling van het kind en daarop inspelen. Wo beginnen dus niet in de eerste klas met leren lezen, maar we gaan ons daarmee bezighou den wanneer het kind daaraan toe is", zegt de heer Rösken. De hoofd onderwijzer neemt in Serooskerke de tweede tot en met de vijfde klas voor zijn rekening (in Serooskerke is dit schooljaar geen zesde klas), oftewel hij is onderwijzer van dertien kinde ren. Kollega Irene Lammerts heeft de vier- en vijfjarige kinderen onder haar hoede en ook de leerlingen uit de eerste klas (12 kinderen). Om de veertien dagen krijgt Irene Lenie Wondergem, begeleidster van het RPCZ op bezoek, die haar begeleidt in haar werkzaamheden. „Het voor deel van het werken met kinderen in een kleine groep is dat de sociaal- emotionele ontwikkeling van de leerlingen ook wordt bevorderd", al dus Lenie Wondergem. „Je ziet ook dat de kinderen van zeven jaar de kleineren van vijf jaar helpen. En RENESSE - Zaterdagavond om streeks 19.50 uur, brak brand uit in een woning aan de Hogenboomlaan 56 nabij duinovergang „Het Water gat". De oude woning, eigendom van d. H. uit Rotterdam werd bewoond door de kooiker S. uit Renesse. Het vuur greep snel om zich heen en spoe dig sloegen de vlammen door een deel van het dak. De beide blusgroepen uit Haamste de en Renesse onder commando van J. v. Sluijters, hadden nog vrij veel tijd nodig om het vuur te blussen en daartoe moest zelfs nog in het dak worden gehakt om bij de vuurhaard te komen. Nadat vier man met perslucht naar binnen waren gegaan en daar het vuur ook bestreden, was het snel gedaan met de brand. De schade is nog moeilijk te schatten maar zal meer dan 25.000,- bedra gen. Het huis was verzekerd, de in boedel die zeer veel waterschade kreeg te verduren, niet. Vlak bij de woning was een brandkraan, zodat de brandweer over voldoende water kon beschikken. De oorzaak moet ge zocht worden in een oververhitte ij- WASHINGTON - De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Wein berger en de sekretaris-generaal van de Navo, Joseph Luns, geven woens dag een gezamenlijke perskonferen- tie over de krachtsverhoudingen tus sen de Navo en het Warschau Pact. Aangezien Weinberger in Washing ton en Luns in Brussel zitten wordt een verbinding gelegd dia via een kunstmaan loopt. In Brussel kunnen journalisten vragen aan beiden stel len. zeren rookpijp van een potkachel. De technische recherche zal dit onder zoeken. Wethouder J. C. de Feiter stelde zich op de hoogte (de burge meester is met vakantie). De be langstelling was verder niet groot. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Advertentie ,6 N CAFE RESTAURANT-PAVILJOEN Ouwerkerk (Zld.) Tel. 01114-1575 Voor: BARBECUE FONDUE PARTIJEN LEKKER ETEN dat is zeer positief,' Lammerts. meent Irene Onderwijsmanifestatie Het ministerie van onderwijs heeft een verzoek aan het Coördinatiepunt kleine basisschool gericht om een film te maken over het funktioneren van de Schelphoek in Serooskerke. Op zaterdag 23 april wordt in Hein- kenszand een landelijke onder wijsmanifestatie gehouden van KKS. Dat is een belangengroepering van een kleine en kleiner wordende scholen. In het ontmoetingscentrum De Stenge zal ook de film over de school in Serooskerke worden ver toond. Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe zon Half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog;minimumtemperatuur omstreeks 5 graden, middagtempera- tuur 9 graden; overwegend matige westelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 11 maart Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40%. Minimumtemp.: 5 gr. Middagtemp.: 9 gr. Windkracht: west 5 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40%. Minimumtemp.: 5 gr. Middagtemp.: 9 gr. Windkracht: west 6 Vrijdag: Kans op neerslag: 70%. Minimumtemp.: 5 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 8 maart Zon op 7.13, onder 18.31 Maan op 04.25, onder 11.54 Nieuwe maan: 14 maart (18.43) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 8 maart 9.47 22.34 3.27 16.16 Doodtij: 8 maart HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tussen een hogedrukge- bied boven Zuid-Frankrijk en het westelijk deel van de Middellandse Zee en een depressie boven Finland wordt over onze omgeving een weste lijke stroming in stand gehouden. Een neerslagzone boven het noorde lijk deel van de Noordzee komt in de loop van de dag naderbij. Dit houdt in dat het dinsdag vooral in de noordelijke provincies half tot zwaar bewolkt zal zijn. Het blijft vrijwel overal droog. De middagtem- peratuur ligt rond de 9 graden. De wind is overwegend matig uit weste lijke richting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1