GEMEENTESECRETARIS VAN WIJCK BLEEF MIDDENSCHOUWEN TROUW Nieuwe vestiging voor Maaskant en Zn VeKaBo: belangenbehartiging voor „kampeerboeren" op Schouwen-Duiveland Nog geen nieuwe gemeentesecretaris in Middenschouwen benoemd ELEKTRO LIEVENSE Afscheid na 43 jaar STREEKNIEUWS Casco hekkotter in Bruinisse gearriveerd SCHAREND1JKE - Er is voor Middenschouwen nog geen nieuwe gemeente secretaris benoemd, hoewel daartoe gisteravond een spoedeisende raadsver gadering werd gehouden. Het enige punt op de agenda vormde die benoeming van een gemeentesecretaris, als opvolger van de heer L. F. van Wijck, die per 1 juni eervol ontslag werd verleend. SCHARENDIJKE - „Eigenlijk", zegt Louis Franpois van Wijck, gemeentesecretaris van Middenschouwen, „had ik nooit gedacht dat ik zö lang zou blijven Want wanneer hij per 1 juni vervroegd uittreedt, heeft hij er op drie weken na 43 jaar in ambtelijke dienst opzit ten. En dat steeds in datzelfde gebied Middenschouwen, hoewel dat vroeger - voor de gemeentelijke herindeling - uit verschillende zelfstandige gemeenten bestond. Gisteravond kwam de raad in speciale vergadering bij een, maar er werd nog geen opvolger voor de heer Van Wijck benoemd. Gemeentesecretaris L. F. van Wijck: „Ik moest eerst de zaken op orde heb ben Als jonge man had de nu 63-jarige gemeentesecretaris („Toen hing ik nog niet zo aan Zeeland") nog wel eens met de gedachte gespeeld naar een grotere gemeente of stad te ver trekken, maar door de ramp van 1953 en de toen volgende wederopbouw is zijn verblijf verlengd. Bovendien overleed in diezelfde fe- bruarimaand de toenmalige burge meester De Bruyn van Ellemeet/ Eikerzee en werd in die vacature niet meer voorzien met het oog op de ge meentelijke herindeling. Dus kon het gebeuren, dat Elle meet en Eikerzee tot 1 januari 1961 burgemeesterloos bleven. Een acht jarige periode, die zich door de we deropbouw na de ramp en de voorbe reidingen voor de samenvoeging van de gemeenten kenmerkte als een tur bulente. De beide wethouders (land bouwers) fungeerden als loco- burgemeester. Omdat hij de zaken eerst op orde wilde hebben, ging de heer Van Wijck niet weg uit Schouwen. Hij zou het gevoel hebben gehad de boel in de steek te laten. Hij bleef dus en - naar bleek - graag, omdat hij zich uitste kend thuisvoelt in Scharendijke. „Het was na de ramp werken en nog eens werken", vertelt de heer Van Wijck. En dht bleef niet beperkt tot enorm veel vergaderingen en tal loze administratieve bezigheden. Soms was het ook lichamelijk aanpo ten, zoals de volgende vertelling il lustreert. Stenen sjouwen Beide gemeenten hadden namelijk een gemeentewerkman in parttime dienstverband, maar het kon voorko men dat deze beide heren juist hun andere werkzaamheden als olieboer en landbouwer verrichtten, wanneer er een grote vrachtwagen met straatstenen arriveerde. De chauf feur van de wagen had altijd vreselij ke haast, want er was veel op te bou wen in die tijd, dus de lading moest ogenblikkelijk worden gelost. Samen met de heer S. J. van de Vel de, ook thans nog ter secretarie werkzaam, hielp gemeentesecretaris Van Wijck dan de stenen lossen. „We kregen van de „rubbers" aan onze handen", aldus de heer Van Wijck, „en dan moesten we er tegen aan". Hij voegt daar wel eerlijk aan toe, dat de chauffeur een eens zo grote partij in één keer tilde als hij De heer Van Wijck duikt nog die per in het verleden, als hij vertelt hoe hij bij toeval bij de gemeente, in dit geval het toendertijd zelfstandige Kerkwerve, terecht kwam. Het klinkt misschien vreemd, maar bur gemeester W. Baas van dat dorp woonde in Zierikzee, waar hij de ge meentelijke secretarie in de achter kamer van zijn huis had onderge bracht. Hij hield wèl twee keer per week zitting in het Kerkwerfse ge meentehuis, waar ook de raadsverga deringen werden gehouden en de hu welijken gesloten. De heer Van Wijck woonde toen ook in Zierikzee, (hij is daar geboren) en omdat burge meester Baas hem naar het gemeen tehuis haalde, ontsnapte hij in 1940 - na zijn afzwaaien uit militaire dienst - aan tewerkstelling bij de Duitsers. Geld leverde de baan niet op, want je moest toen al blij zijn als je als vo lontair ervaring op kon doen. Nadat een andere ambtenaar vertrok, kreeg de heer Van Wijck in 1941 zijn vaste aanstelling met de respectabele belo ning van 25 gulden per maand Den Haag Ook na de bevrijding haalde burge meester Baas hem weer terug, dit maal uit Den Haag, waar militair Van Wijck na de bevrijding een half jaar administratief werk verrichtte bij het ministerie van defensie. Dat halve jaar werd echter toch be palend voor zijn verdere levensloop, want hij ontmoette daar een meisje, met wie hij in juli 1947 trouwde, een paar maanden na zijn benoeming als gemeentesecretaris van Eikerzee en Ellemeet. Het gemeentehuis was toen ge vestigd aan de Dorpsstraat in het te genwoordige Scharendijke, want dat was toen ook voor de helft grondge bied van Eikerzee. Na de watersnood werd er een noodsecretarie ingericht in Renesse en de bèstuurlijke zaken van daaruit geregeld. Scharendijke bleef nog enkele maanden heel moei lijk begaanbaar. Toch slaagde het se- cretariepersoneel er in om een paar tje, dat dat per sé wilde, in Scharen dijke te laten trouwen door heel pre cies uit te rekenen wanneer het laag water was. Want dan alleen was het dorp te bereiken Landbouw Hoewel de zomer van 1947 een van de mooiste is geweest die er heeft bestaan, weet de heer Van Wijck zich nog te herinneren dat het in maart '47, toen hij secretaris van Eikerzee en Ellemeet werd, nog vreselijk win ters was. „Er lag sneeuw op de we gen. Het werd daarna een ellendig jaar voor de landbouw. De oogst was slecht. Door de droogte kwam het zilt, afkomstig van de inundatie in '44, aan de oppervlakte". Landbouw - een belangrijk gege ven in het overwegend agrarische ge bied van wat in 1961 Middenschou wen werd en waarvan de heer Van Wijck toen ook gemeentesecretaris werd. Recreatie Hij was en is evenzeer sterk geïnte resseerd in rekreatie, die in zijn tijd in Scharendijke en Ellemeet een ster ke uitbreiding te verwerken kreeg, ook al door de ontsluitingen door de dammen. „Er zijn nu 300.000 over nachtingen per jaar", weet de heer Van Wijck te-melden. Zijn interesse in deze zaken wordt bewezen door het feit, dat hij 25 jaar (tot 1974) voor zitter was van de VVV-Scharendijke. 't Is zomers wel leuk, als het maar niet tè druk wordt", vindt hij, „maar het brengt leven in de brouwerij. Het geeft extra inkomsten en de mid denstand vaart er wel bij. Dagelijks zwemmen Hij geniet - samen met zijn vrouw, want ze hebben veel gemeenschappe lijke interesses - trouwens zelf ook van het wonen in Scharendijke. Ze houden van de zon, ze zwemmen als het weer het toelaat dagelijks en wandelen door de natuur, urenlang, om vogels, planten en paddestoelen te bekijken. Niet voor niets is hij lid van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Behalve de Westhoek bezoekt het echtpaar graag het „Kwakjeswater", en hij legt uit dat het een prachtig natuurgebied is, net over de Haringvlietsluizen links bij de Voornse duinen. Maar je moet wel een kaart hebben om het te betre den. Tuinieren Tuinieren doet de heer Van Wijck ook erg graag, in zijn eigen tuin, of in de volkstuin van zijn zoon. Hij heeft ook altijd zelf groente gekweekt. Binnenshuis valt er eveneens genoeg te doen, zoals lezen. Hij is van plan straks eens diep in de historie te dui ken om zijn stamboom na te pluizen, waaraan een oom en een broer al eens begonnen, maar dat nooit kompleet hebben aangepakt. Genoeg te doen dus na 1 juni, want daarbij blijft hij tevens correspon dent voor Zierikzeesche Nieuwsbo de, zoals hij dat al jaren is. Rustiger aan Toch wordt het straks wel even an ders, eigenlijk eerder dan de heer Van Wijck zich had voorgenomen. Hij was oorspronkelijk van plan pas per 1 januari 1984 te stoppen, maar vervroegde dat tijdstip vanwege ziekte verleden jaar, waar hij geluk kig weer helemaal boven op is. Toch vindt hij het verstandig het voortaan was rustiger aan te gaan doen. De goede banden die tijdens zijn werk zame periode bij de gemeente zijn ontstaan, blijven toch wel bestaan. Hij benadrukt altijd met veel ple zier in Middenschouwen te hebben gewerkt, vooral door de kontakten met zoveel verschillende mensen. „We hebben bovendien een fijn team van medewerkers", voegt hij er aan toe, „waardoor het een bijzonder prettige werkkring is". Behulpzaam Er is veel veranderd in die 43-jarige periode, vooral op administratief ge bied (waarmee hij goed kon mee gaan), maar één feit is hetzelfde ge bleven. „Het gemeentelijk apparaat", is de mening van de heer Van Wijck, „is ingesteld om de inwo ners en anderen uehulpzaam te zijn. Ik heb dat steeds voorgehouden aan mijn medewerkers en heb dat zelf ook altijd nagestreefd". En dat heeft hij dan gedaan onder vijf burgemeesters: de al eerder ge noemde heren Baas en De Bruyn en twaalfeneenhalf jaar onder burge meester S. Francke, die eerst burge meester van Kerkwerve en later van Middenschouwen was. Toen volgde burgemeester E. Baerends (van '73 tot '78), waarna de tegenwoordige burgemeester W. den Boer werd be noemd. Deze laatste speldde de afscheidne mende gemeentesecretaris in februa ri 1980 de ere-medaille in goud op in verband met zijn veertigjarig jubi leum in ambtelijk dienst. Op voorstel van P.v.d.A.-er W. Renden, die daarbij door de voltalli ge raad werd gesteund, werd in besloten vergadering overgegaan. Na een ongeveer half uur durende dis- kussie werd de openbare vergade ring heropend met de mededeling BRUINISSE Henry Dunant in Bru Dinsdag 8 maart komt het Rode Kruis hospitaalschip de „J. Henry Dunant" een bezoek brengen aan Bruinisse. Het majestueuze schip zal afmeren in de gemeentehaven en daar ook de nacht doorbrengen. Er is een gezelschap gasten aan boord uit Gelderland. De afdeling Bruinisse van het Rode Kruis zal de avond aan boord verzorgen, waaronder een op treden van het kinderkoor „Hallelu ja", verzorging van presentjes door de jeugdafdeling Bru en optreden van de muziekkorpsen op het haven plateau. GOES Afscheid W. Goeman Met ingang van 1 april zal de heer W. Goeman zijn funktie neerleggen van gewestelijk secretaris van het Landbouwschap, wegens het berei ken van de 65-jarige leeftijd. De heer Goeman is in totaal 37 jaar in dienst geweest van de georganiseerde land bouw. Ter gelegenheid van dit afscheid houdt de Gewestelijke Raad voor Zeeland een receptie op vrijdag 25 maart, van 16.00 tot 18.00 uur, in „De Prins van Oranje", Nieuwstraat 14 te Goes. Tijdens deze receptie is er te vens gelegenheid tot kennismaking met de opvolger van de heer Goe man, de heer drs. IJ. L. Boom. MIDDELBURG „Geweldloze weerbaarheid" Dinsdag 15 maart vindt in de Ge- tuigeniskerk te Middelburg een bij eenkomst plaats van de Stichting Aktieve Geweldloosheid. Wim Rob- be uit Zwolle zal spreken over Ge weldloze weerbaarheid. Robbe stu deerde geschiedenis en heeft zich gespecialiseerd in het vraagstuk van geweldloosheid. De openbare bijeen komst wordt georganiseerd door de provinciale interkerkelijke werk groep vredesweek in samenwerking met het Walchers Vredesplatform waaraan verschillende vredesorgani saties deelnemen. Aanvang: 19.30 uur. In Vlissingen VLlöSINGEN - Machinefabriek Maaskant en Zn, gevestigd te Brui nisse en Stellendam, gaat uitbreiden. Direkteur de heer A. Maaskant heeft een goede hoop dat eind dit jaar al begonnen kan worden in de nieuwe vestiging te Vlissingen. De mondelinge afspraken zijn rond, het is alleen nog wachten op de toekenning van een vestigingssubsi die en de definitieve ondertekening van het kontrakt met de gemeente Vlissingen. Met deze derde vestiging gaat een van burgemeester W. den Boer, dat het gesprek achter gesloten deuren er aanleiding toe had gegeven dat B. en W. de aanbeveling terugnamen. Er waren 27 sollicitaties binnenge komen. Het raadsvoorstel vermeldde onder andere, dat de raad op 24 fe bruari kennis heeft kunnen maken met een aantal geselecteerde sollici tanten voor de funktie van gemeente secretaris, waarna B. en W. na rijp beraad besloten een aanbeveling van twee personen in volgorde van ge schiktheid te doen. Zoals bekend, wordt de procedure rond een benoeming wel in openbare vergadering behandeld, maar is het gebruikelijk bij de diskussie rond personen in besloten vergadering over te gaan. Behalve de opmerking over het te rugnemen van het voorstel, deed de raadsvoorzitter geen mededelingen over de verdere gang van zaken. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. BRUINISSE - In de gemeenteha ven te Bruinisse arriveerde voor de firma Maaskant en Zonen het casco van de in Polen gebouwde hekkotter TX 38, bestemd voor de heer J. C. Betsema. Het schip is 40 meter lang, 8 meter breed en 4.70 m. diep. In het schip komt een Deutz Diesel motor afgesteld op 1800 pk. Het schip wordt uitgerust voor de bokken visserij, maar zal ook op rondvis gaan vissen. oude wens van de machinefabriek Maaskant in vervulling. Tien jaar ge leden startten de eerste besprekin gen tussen Maaskant en het gemeen tebestuur van Vlissingen. De oliecri sis was er de oorzaak van dat het plan een bedrijf op te zetten in de binnenhaven in de ijskast werd ge zet. In 1982 werden de besprekingen hervat. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe vestiging van Maaskant ser vice gaat verlenen aan de vloot van Arnemuiden, Vlissingen en Bres- kens. SCHARENDIJKE - Belanghebbende partikulieren, die aan toeristen de ge legenheid bieden tot kleinschalig kamperen op Schouwen-Duiveland; het zo genaamde „kamperen bij de boer", kunnen zich sinds kort verenigingen. Be gin februari is namelijk de oprichtingsvergadering gehouden van de VeKaBo, de Vereniging voor het Kamperen bij de Boer op Schouwen-Duiveland. De doelstelling van deze vereniging is het behartigen van de belangen van haar leden en waar mogelijk het verbeteren van hun positie. Tijdens de oprichtingsvergadering hebben zich in totaal 26 vergunning houders aangemeld als lid; op geheel Schouwen-Duiveland zijn er onge veer honderd, die voor het lidmaat schap in aanmerking komen. De ver eniging heeft nog geen officieel bestuur; er is voorlopig een werk groep gevormd, waarin de heer H. Geluk uit Ellemeet de werkzaamhe den en de voorzitter verricht en de heer S. C. Coomans uit Scharendijke als secretaris fungeert. Tijdens de volgende vergadering, die zal wor den gehouden op maandag 7 maart in het Dorpshuis te Ellemeet, zal een voorlopig bestuur worden gekozen. Beter overleg Een gesprek met de heren Geluk en Coomans geeft wat meer inzicht in de achtergronden, die hebben geleid tot het oprichten van de vereniging: „Als de nieuwe kampeerwet in 1984 geheel in werking is getreden, krij gen de gemeentebesturen meer be voegdheden op dat terrein. De ver wachting is dat zoiets voor onze be drijven een positieve uitwerking zal hebben. Om het overleg tussen be trokkenen en de gemeente beter en sneller te laten verlopen, hebben we besloten tot het oprichten van deze vereniging. Ook de kontakten met hogere overheden kunnen dan een voudiger worden gelegd. Dat heeft alleen maar voordelen." Zustervereniging Op Walcheren bestaat een dergelij ke vereniging al enkele jaren, zelfs onder dezelfde naam. Het ligt in de bedoeling dat er in de toekomst een soort samenwerkingsverband tussen beide verenigingen gaat ontstaan om in groter regionaal verband de belan gen te gaan behartigen. Een goed voorbeeld van een verbetering, die DEN HAAG - De bond KBO (lande lijke bond van schoolbesturen voor katholiek basis- en speciaal onder wijs) heeft de door minister Deetman voorgestelde bezuinigingsmaatregel om de schoolklassen te vergroten van 30 naar 32 leerlingen afgewezen. NIEUWERKERK - Zwembad Dol-Fijnheeft deze week weer de deuren voor het publiek geopend. Ruim een half jaar was het bad gesloten in verband met ingrijpende herstelwerkzaamheden. Thans ondergaat de buitenkant van ..Dol-Fijn" nog een flinke opknapbeurt en over ongeveer twee maanden moet het Duivelandse zwembad dan weer als nieuw zijn. Een nieuw zwembad en een nieuw initiatief zo bleek donderdagmiddag toen een groep bejaarden uit Sir- jansland zich aandiende. Op initiatief van de bejaardensociëteit in Sirjansland en onder aktivering van de Stichting Welzijn voor Ouderen werd op donderdagmiddag een speciaal zwemuurtje (met het water een graadje hoger) voor deze Sirjanslandse ouderen ingevoerd. Donderdagmiddag was een groep ouderen uit Fijnaart op bezoek; zij vormden een demonstratieploeg en toonden dat de leeftijd bij een uurtje rekreatief zwemmen beslist geen rol hoeft te spelen tot stand kan worden gebracht, is de vertegenwoordiging in de recreatie- raad van Scharendijke. „Tot op he den is dat steeds een vergunninghou der geweest, die bij wijze van spre ken bijna op persoonlijke titel in die raad zat. Wanneer je nu alle vergun ninghouders, die toeristen mogen la ten kamperen op terreinen, waar dat niet in het bestemmingsplan is gere geld, in een vereniging onderbrengt, dan vertegenwoordigt die persoon al le belanghebbenden uit die categorie." Aldus de beide heren, die de positieve bedoelingen van de ver eniging nog een extra benadrukken: „De oprichting van deze vereni ging is met positieve bedoeling ge realiseerd. We hebben tot nu toe een goed overleg kunnen voeren met al lerlei instantie's. We hopen dat we dankzij onze vereniging kunnen ko men tot een nog betere en positiever werkwijze."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4