REINIGINGSDIENST BESLUIT TOT HOUDEN RESERVE-GELDEN Haamsteeds transport naar Polen Reanimatiepop „Anne" voor EHBO-vereniging Middenschouwen Geen ongelimiteerde groei Noodzaak voor onverwachte uitgaven Verdieping Havenkanaal moet binnenkort worden bestort SAMAN BV Bruinisse krijgt bijdrage Rijk voor saneringsplan Korter werken voor 20 man bij Nemag Verbetering woningen in Brouwershaven en Bruinisse STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 maart 4983 Nr. 23280 3 SCHARENDIJKE - De raad van bestuur van de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland heeft donderdagmid dag besloten om de batige saldi niet aan de gemeente Zierikzee terug te geven, maar zelf te houden. Het bestuur was van mening dat een algemene reserve nood zakelijk is om onverwachte uitgaven te kunnen dekken. De raad van bestuur vond wel dat de reserve niet ongeli miteerd mag groeien. Voorzitter W. den Boer zei dat de hoogte van de reserve nog niet is vastgesteld. Opnieuw vertrekt een groot transport met hulpgoederen naar Polen. Zondag of maandag beginnen 15 vrachtauto's aan hun lange tocht; één ervan is af komstig uit Haamstede en wel van het transportbedrijf Rademaker. De Alge mene Christelijke Politiebond (A.C.P.) hield een landelijke inzameling voor Polen, via haar bondsorgaanContact" en legde daarbij de nadruk op kleding en geneesmiddelen. De aktie werd een groot succes. De heer F. Philipsen uit Haamstede is bestuurslid van deze bond en verzocht de firma Rademaker om voor dit goede doel een vrachtwagen in te willen zetten. Chauffeur van de wa gen is Leendert Rademaker (24 jaar); hij vertrekt dit weekeinde naar Oss om daar de goederen in te laden. De verre rit heeft ditmaal als einddoel Katowice in Zuid-Polen, kort bij de Tjechische grens. Kommissie Financiën Zierikzee ZIERIKZEE - „Er is een verdieping in het Havenka naal gekonstateerd. De verdieping is van dien aard, dat er wat aan moet gebeuren". Deze mededeling deed wet houder L. J. van Gastel dinsdagavond tijdens een open bare vergadering van de kommissie financiën. Hij liet weten, dat voor dit karwei 750 ton stortsteen nodig zal zijn. Sinds 1978 dringt de gemeente Zie rikzee aan op teruggaaf van eventue le batige saldi over enig jaar. Zierik zee vindt dat het niet past dat een ge meenschappelijke regeling beschikt over reserves zonder specifiek doel. Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647 3909 BRUINISSE - De gemeente Brui nisse komt met haar sanerinsplan omgeving Kerkstraat-Beursstraat in aanmerking voor een bijdrag van het Rijk. Volgens de 80%-regeling (Besluit Bijdragen Rekonstruktie en Sane ring) kan een gemeente een bijdrage krijgen in de aankoopkosten van on roerend goed, nodig voor de uitvoe ring van stads- en dorpsvernieu wingsplannen. De subsidie bedraagt 80% van de door het rijk goed te keu ren aankoopkosten van terreinen en gebouwen. Voor de provincie Zee land is in 1983 een bedrag van 7.900.000,- beschikbaar gesteld. De gemeente Bruinisse moet de aan vraag voor de subsidie voor 1 juli in dienen. ZIERIKZEE - De direktie van ma chinefabriek Nemag b.v. gevestigd aan de Deltastraat in Zierikzee, heeft onlangs voor twintig werknemers een vergunning aangevraagd voor ar beidstijdverkorting. Met ingang van 6 februari werd deze vergunning ver leend. Adjunkt-direkteur C. van Perge van Nemag stelt desgevraagd duide lijk dat een arbeidstijdverkorting een tijdelijke zaak is en dat alleen tot verlenging van deze vergunning kan worden overgegaan als het orderpak ket daartoe aanleiding geeft. ,,We zijn echter volop in de strijd om or ders te krijgen. Er valt dan ook nog niets te zeggen over een eventuele noodzakelijke verlenging." Voorzitter Den Boer had een heel andere kijk op de zaak. „Wanneer door bijvoorbeeld ziekte van perso neel voor een langere periode tijde lijk personeel aangetrokken dient te worden of onverwacht grote repara ties of vervanging van dure machines of wagens nodig zijn, dan kan dat fi nancieel grote gevolgen hebben. De taken van de reinigingsdienst staan niet toe dat het werk kan blijven lig gen, daarvoor moet materieel be schikbaar zijn. Wij als dagelijks be stuur hebben de verantwoording dat deze dienst goed draait en daarvoor hebben we een reserve nodig. Als er wat gebeurt kan het vuil niet op de stoep blijven staan", aldus de heer Den Boer. Secretaris-penningmeester, de heer C. Slabbekoorn, zei: „Wanneer je in een bepaald jaar de reinigingsrech ten meer dient te verhogen dan de toegestane vier procent dan kan de gevormde reserve het tekort dekken", vond de heer Slabbekoorn. De jaarverslagen 1980 en 1981 wer den voorlopig vastgesteld. Oninbaar Over het jaar 1975 zijn diverse ko hieren Reinigingsrechten geprodu ceerd. Na ontheffing en restituties bleef een bedrag van 636.393,71 over. Van dit bedrag is 343,— onin baar gebleven. Voorgesteld werd dit bedrag oninbaar te verklaren om tot afronding van het jaar 1975 te ko men. De heer J. C. Hendrikse van de gemeente Westerschouwen vroeg zich af of een snellere afwikkeling niet mogelijk is. „Je blijft er juri disch mee aan de gang en dat kost toch vrij veel geld", dacht de heer Hendrikse. Voorzitter W. den Boer antwoordde dat gerechtsdeurwaar der F. W. J. van Veen ingeschakeld was en dat de inning sindsdien een stuk beter gaat. „De werkwijze die we nu hanteren heeft een preventie ve werking", aldus de heer Den Boer. Stortplaats Op vrijdag 11 maart heeft de Reini gingsdienst een afspraak met Pro vinciale Waterstaat over verdere on derzoekingen op de stortplaats te Se- rooskerke. Voorzitter Den Boer was van mening dat het onderzoek wel nuttig moet zijn en dat de bestede gelden wel tot iets moeten leiden. Wethouder A. J. Padmos van de ge meente Westerschouwen zei dat het onderzoek in het verleden door de Heidemij gedaan niet gedegen ge noeg was. Gedeputeerde Staten hebben half januari aan de Reinigingsdienst be richt dat zij tot nu toe onvoldoende informatie kregen om aan de mi nister van binnenlandse zaken een advies te verstrekken over de op 13 november 1981 vastgestelde bezoldi gingsverordening. Deze verordening is tot stand geko men aan de hand van interne funktie- waarderingen, dus zonder inschake ling van een extern bureau. Voor een aantal funkties bij de dienst dienen nieuwe funktie-inventarisatie- formulieren te worden opgesteld. Het ODRP van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is de op dracht verstrekt de nog op te stellen waarderingen uit te voeren. De ver gadering ging akkoord met hiervoor een krediet van 5000,beschik baar te stellen. Voorzitter W. den Boer vond het een betreurenswaardi ge zaak dat het schrijven van G.S. zo laat kwam. BRUINISSE BROUWERSHA VEN - Zeven vooroorlogse woningen in Zonnemaire en vijf in Oosterland zullen in 1983/1984 met subsidie van het Rijk worden verbeterd. De in aanmerking komende ge meenten moeten de verbete ringsplannen van de woningen voor 1 juli van dit jaar indienen bij de Di rektie van de Volkshuisvesting in de provincie Zeeland. De hoofdinge- nieur-direkteur van de Volkshuis vesting in Zeeland dringt er op aan de kosten voor een vooroorlogse wo ning te beperken tot maximaal 56.666,—. In de gemeente Bruinisse komen elf na-oorlogse woningen in aanmerking voor een subsidie. In de gemeente Brouwershaven zijn dat er negen. Het maximale verbeterings bedrag voor deze woningen is op 23.039,— gesteld. SCHOUWEN-DUIVELAND Wijziging weekeinde artsendienst In de weekeindedienst opgave, die donderdag in onze krant werd gepu bliceerd, is een wijziging gekomen. Aanstaand weekeinde neemt tan darts J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zierikzee, waar voor geheel Schou wen-Duiveland en dus niet tandarts H. A. Boom-Keizer. ZIERIKZEE Inbraken v In, de nacht van woensdag op don derdag is in Zierikzee twee maal in gebroken. Zowel in de sociale werk plaats „De Zuidhoek" als in café „De Schouwse Duiventil" werd een raam geforceerd, waardoor de daders bin nen konden komen. In „De Zuidhoek" worden alleen sigaretten vermist met een waarde van bijna 140,— terwijl in het café 100,— uit de kas werd gestolen. RENESSE Ledenvergadering Oranjevereniging Juliana Renesse Donderdagavond 10 maart om 20.00 uur wordt in „De Wig" te Re- nesse de ledenvergadering van de plaatselijke oranjevereniging Julia na gehouden. Het belangrijkste agendapunt is de vaststelling van het definitieve pro gramma voor de viering van Koning innedag. Er ligt een plan op tafel om, eve nals vorig jaar, een oranjekérmis te houden. Verschillende verenigingen hebben reeds nu toegezegd hieraan medewerking te willen verlenen. Vertegenwoordigers van deze vereni gingen zullen ook op de vergadering aanwezig zijn om de definitieve plan nen uit te werkekn. De inschrijving voor deelname aan de oranjekermis staat nog open. Verder zal worden gesproken over het voorstel de traditionele middag optocht te laten vervallen, om daar voor in de plaats 's avonds een fak keloptocht te houden, die zijn einde moet vinden bij een groot vreugde vuur. BROUWERSHAVEN Oud papier De a.s.v. Brouwershaven haalt za terdag 5 maart oud papier op. De rou te begint om 9.00 uur op de Markt. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. Ingebruikname orgel Bostonkerk In de Bostonkerk te Brouwersha- ven zal zondagmorgen een bijzondere eredienst worden gehouden ter gele genheid van het feit dat het kerk orgel gebruiksgereed is. Zoals reeds eerder gemeld in de Zierikzeesche Nieuwsbode, is dit orgel afkomstig uit de Gereformeerde Kerk van Zon nemaire en door enkele vrijwilligers overgeplaatst naar de Bostonkerk en daar geheel gerestaureerd. Na afloop van de dienst bestaat er gelegenheid om een kopje koffie te drinken, het orgel nader te bekijken en een gesprekje te hebben met de or gelbouwers. DREISCHOR Aanrijding Woensdagavond kwam automobi list C. R. uit Brouwershaven op de kruising Moggestraat Weststraat in botsing met de wagen van mevrouw A. V.-v. V. uit Dreischor. Mevrouw V. wilde de Weststraat inrijden en zou de bocht te kort hebben geno men, waardoor zij in botsing kwa men met C. Beide voertuigen raakten beschadigd. OOSTERLAND Wijziging datum uitvoering Oosterlands Fanfare De uitvoering van Muziekvereni ging „Oosterlands Fanfare", die op 11 maart zou plaatsvinden, kan we gens ziekte niet doorgaan. Als nieuwe datum is nu 15 april vastgesteld. BRUINISSE MBuma-zending Ten behoeve van de MBuma- zending werd in de maand februari gekollekteerd door Margreet Schot, Jos de Jonge, Martin van Dommele (Jzn), Rianne v. d. Bos en Roze de Jonge. De opbrengst was 216,11. Al le geyers alsmede kollektantên har telijk dank. ;rnoL Oud papier Zaterdag 5 maart haalt de muziek-* vereniging „Nu met Hope" weer het oud papier bij u op. Vanaf half negen trekken de muzikanten door het dorp. Graag gebundeld klaar zetten. Boegschroeven Bij Padmos machinefabrieken Bruinisse zijn weer twee Bruse mos- selkotters van een boegschroef voor zien. Deze boegschroeven vergroten de wendbaarheid van een schip enorm. Vooral bij het vissen op het Wad waar met stroom en wind terde ge rekening moet worden gehouden is het belangrijk om het schip op de goede plaats te houden. Met een kopschroef wordt deze mo gelijk een stuk vergroot. Maar ook tijdens sluispassages en in havens kan een boegschroef goede diensten bewijzen. Bij de „Bru 19" van de fa. De Key- zer (de HP 50 elektrisch aangedre ven) en bij de „Bru 68" van W. Ok- kerse (hydraulisch aangedreven) zijn deze boegschroeven ingebouwd. Het zijn de laatste twee toevoegin gen aan de moderne Bruse vloot. Het werk zal echter meegenomen kunnen worden tijdens de bestortin- gen, die het Waterschap Schouwen- Duiveland rond deze regio zal dienen te verrichten. Dit zal kostenbespa rend werken, maar een bedrag van f 51.000,— zal er nog wel voor nodig zijn en de vraag aan de kommissie fi nanciën was dan ook: „Waar halen we die halve ton vandaan?" Rentevoordeel De wethouder kwam overigens zelf met het antwoord: uit een zojuist af gesloten lening van f 2,5 miljoen valt een rentevoordeel van f 163.000,— te berekenen in verband met het feit, dat aflossing van die rente pas op 3 maart 1984 dient te geschieden. Een rentevoordeel derhalve van tien maanden in 1983. De wethouder stel de voor van genoemd bedrag van f 163.000,— voor de bestorting in het havenkanaal die f 51.000,- te gebrui ken en de rest, te weten f 112.000,— te reserveren voor de pot riolering. De leden van de kommissie finan ciën konden zich daarmee verenigen. De heer J. J. Geleijnse (VVD) gaf overigens wel te kennen moeite te hebben met het feit, dat deze verdie ping in het Havenkanaal niet tijdens de onlangs gehouden vergadering van de kommissie publieke werken aan de orde was gekomen. Hij zei met zeer veel technische vragen te blijven zitten, maar die kon hij uiteraard niet in de kommis sie financiën kwijt. Het verwonder de de heer Geleijnse bovendien, dat het resultaat van de peilingen in sep tember vorig jaar pas nu aan de orde kwam. Dankzij giften en eigen akties Instrukteur J. Kloet en dokter J. L. Flach bij de reanimatiepop „Anne" KERKWERVE - Woensdagavond kreeg de afdeling Middenschouwen van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor E.H.B.O. de reanimatiepop „Anne" aange boden. Een bedrag van 2800 gulden werd bijeengebracht door een aktie van de leden met zelfgemaakte kerststuk jes, die werden verkocht in de gemeente Middenschou wen. Junior Kamer Schouwen-Duiveland stelde voor de aanschaf van „Anne" een flinke gift ter beschikking. In zijn welkomstwoord vertelde voorzitter L. de Kok dat de aanschaf van een reanimatiepop een grote wens was van de jonge vereniging. Tot dusverre was steeds een dank baar gebruik gemaakt van de pop van het Rode Kruis te Zierikzee. De ze pop was echter slechts enkele ma len ter beschikking en voor een goede vaardigheid was het bezit van een ei gen pop dringend gewenst. Mede dankzij de gift van Junior Kamer Schouwen-Duiveland en de inwoners van Kerkwerve en Scharendijke, die hun portemonnee voor dit doel wil den openen, was het gelukt de aan schaf van „Anne" te verwezenlijken. Dokter J. L. Flach, voorzitter van Junior Kamer Schouwen-Duiveland, deelde mede dat zijn vereniging graag het bedrag ter beschikking had gesteld. Vorig jaar kon met succes een aktie worden gevoerd voor de aanschaf van een defribilator in de Westhoek. De aanschaf van een rea nimatiepop was hierop een logisch vervolg. Dokter Flach beklemtoonde het grote nut van een dergelijke pop. Snelle hulp van toevallige voorbij gangers kan hersenletsel voorko men. Hartmassage en kunstmatige beademing zijn technieken, die door middel van „Anne" goed kunnen worden aangeleerd. Felicitaties Dokter Flach feliciteerde de E.H.B.O.-vereniging met deze aan schaf en komplimenteerde hen met de snelle wijze van geldinzamelen voor dit projekt. Hij sprak de hoop uit dat „Anne" vaak gebruikt mag worden opdat er veel mensen ver trouwd raken met de reanimatietech- nieken. Aan de voorzitter van de E.H.B.O.-vereniging overhandigde dokter Flach vervolgens de koffer met daarin de pop, die zorgvuldig werd uitgepakt. In aanwezigheid van „Anne" bracht burgemeester W. den Boer de felicitaties over van het gemeente bestuur van Middenschouwen. Hij complimenteerde de jonge vereni ging met deze aanwinst en bracht dank aan Junior Kamer Schouwen- Duiveland voor hun bijdrage. Met deze projekten in het kader van de gezondheidszorg heeft Junior Kamer Schouwen-Duiveland zich duidelijk gepresenteerd. Namens de E.H.B.O.-vereniging Goes werd het woord gevoerd door de heer Van de Kreeke. Via deze ver eniging kon de pop worden aange schaft. De voorzitter van Goes felici teerde Middenschouwen met zijn aanwinst en gaf nog enkele prakti sche tips. Tot slot werd nog het woord ge voerd door de heer M. Nijsse, vice- voorzitter van het district Zeeland van de E.H.B.O. Hij komplimenteer de de jongste telg binnen het district met deze aanwinst. Ook hij beklem toonde het grote nut van een dergelij ke reanimatiepop voor de vereniging en sprak de hoop uit dat men nog ve le jaren met succes les zou kunnen ge ven hiermee. Demonstratie Daarna was het de beurt aan „An ne" zelf. Onder leiding van instruk teur J. Kloet werd een demonstratie gegeven in het beademen en hartmas sage. Aan de hand van lampjes en een strook werden de resultaten van de handelingen zichtbaar gemaakt. De bijeenkomst, gehouden in de brandweergarage te Kerkwerve, werd afgesloten met een dankwoord door voorzitter L. de Kok.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3