BiHIIIIII! Regering- wil dat kerncentrales Borsele en Dodewaard open blijven Kampeerders worden de dupe van falend beleid overheden Olie-overleg in Londen verdaagd DODEN EN GEWONDEN BIJ BRAND OP OLIEBOORPLATFORM Executies verkorten verblijf Paus Journalisten bij guerrillastrijders Witte Huis somber over verloop van strijd in El Salvador Bommelding tijdens CDA-vergadering Philips wil arbeidstijd verkorting Extra steun gemeente Breda voor machin«|briek Kustprovincies trekken bij minister aan de bel Stremming sluis Terneuzen opgeheven Ongenode gast in Huis Ten Bosch installatiebedrijf DEÜRLOO BV Jeugdsozen in het weekeinde (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - De regering is van mening, dat de kern centrales in Borsele en Dodewaard open moeten blijven. Aldus heeft minister Van Aardenne van economische za ken donderdag de Tweede Kamer geschreven. Volgens Van Aardenne geven de bevindingen van de commissie- Beek de regering aanleiding geen wijziging te brengen in het tot nu toe gevoerde beleid. Begin januari had deze commissie een rapport uitgbracht waarin sluiting van de centrales werd afgeraden. Dit betekent dat, de uitstekende staat van dienst van beide centrales in aanmerking genomen, de regering het wenselijk en verantwoord vindt dat beide centrales in bedrijf blijven, aldus Van Aardenne. De regering is dan ook van mening dat kan worden voortgegaan met het treffen van maatregelen die voor de verdere ex ploitatie nodig zijn. Tenslotte wordt erop vertrouwd, dat hiermee aan de onzekerheid over de verdere exploi tatie bij betrokkenen een einde is ge maakt, aldus de minister. BRUSSEL - De Europese Economi sche Gemeenschap is van plan de Sowjet-Unie weer goedkope boter aan te bieden om de markt daar te heroveren en de boterberg in de EEG af te graven. Deze nog geheim gehou den beslissing is donderdag in diplo matieke kringen in Brussel bekend geworden. De Europese Commissie wil er aldus voor zorgen dat de Sowjet-Unie niet meer in Nieuw- Zeeland of de Verenigde Staten boter koopt. Zij wil haar beslissing pas maandag bekendmaken. LONDEN - De ministers van olie van acht landen van de OPEC (orga nisatie van olie exporterende landen) hebben hun vergadering in Londen donderdag verdaagd. De minister van olie van de Verenigde Arabische Emiraten, Mana Said Al-Oteiba, heeft gezegd dat ze vandaag weer bij een zouden komen. Er is nog geen overeenstemming bereikt over prij zen of produktie van olie. Oteiba verklaarde te hopen dat de ministers morgen een oplossing zul len vinden voor de meningsverschil len binnen hun organisatie, zodat er wellicht volgende week een volledi ge OPEC-bijeenkomst kan worden belegd. SAN JOSE/GUATEMALA-STAD - Het terechtstellen donderdag van zes ter dood veroordeelde jongeren in Guatemala was ,,een belediging van de Paus". Dit heeft iemand uit het gevolg van Johannes Paulus II don derdag verklaard in de Costaricaan- se hoofdstad San Jose. Men houdt er rekening mee dat de Paus zijn reisschema zal aanpassen na de executies in Guatemala. Vol gens oorspronkelijke plannen zou hij er drie of vier nachten slapen en overdag bezoeken brengen aan de buurlanden. Omdat de Paus alle lan den wil bezoeken „waar de kerk lijdt", zal hij vermoedelijk wel naar Guatemala gaan, maar mogelijk slechts voor een dag en elders over nachten. President Rios Montt heeft de exe cuties (van vijf Guatemalanen en een Hondurees) verdedigs als .overeen komstig de wetten" van het land. SAN SALVADOR - De drie wester se journalisten die al enige tijd in El Salvador worden vermist hebben zich eigener beweging bij de guerril lastrijders aangesloten, zo heeft een legerwoordvoerder donderdag ge zegd. De Amerikaan Michael Luhan en de Zweden Jens Rydstrom en Thom Thulin, die sinds half februari ver mist worden, zijn niet door opstande lingen ontvoerd. Ze zijn naar een gu errillakamp bij de vulkaan Guazapa gegaan om de rebellen te vergezellen en te filmen, aldus de legerwoord voerder. WASHINGTON - President Ronald Reagan maakt zich ernstig zorgen over het verloop van de strijd in El Salvador. Hij is van plan ,.alle nood zakelijke maatregelen" te nemen om een nederlaag van het bewind van president Alvara Magana te voorko men, zo is donderdag vernomen van een van Reagans medewerkers. Volgens deze zegsman is Reagan in gelicht over de toenemende successen van de verzetsbeweging en de aftake ling van het moreel van het Salvado- riaanse regeringsleider. Dezer dagen worden in Washington taaie onder handelingen gevoerd tussen Witte Huis en het Congres over een verho ging van de militaire hulp aan El Sal vador met 60 miljoen dollar. Het Congres heeft tot dusver niet meer dan 26 miljoen dollar extra willen toekennen. „Doodklap voor diskussie" Eerder had voorzitter De Brauw van de stuurgroep Brede Maatschap pelijke Discussie kernenergie (BMD) gezegd dat het openhouden van de kerncentrales geen „doodklap" voor de BMD is. De vraag waarover de BMD uitsluitsel moet geven luidt im mers of er na 1995 nog kernenergie moet worden opgewekt in Neder land, aldus De Brauw. Aangezien Dodewaard al in 1992 zal sluiten en Borsele omstreeks de eeuwwisseling, is die discussie niet zinvol, zo zei hij. Maar wel is de BMD ontevreden over de indruk die de re gering wekt bij de doorsnee burger, dat de politiek zich aan de opvattin gen van de bevolking weinig gelegen laat liggen. De voornaamste bevindingen van de commissie-Beek waren: de kosten van sluiting van beide installaties worden geraamd op circa drie mil jard gulden (prijzen 1982), uitgaande van de economische levensduur en op circa 5 miljard gulden (prijzen 1982, uitgaan van de technische levens duur). Gevolgen' sluiting Bij sluiting van de installaties zou-, den circa 450 directe en indirecte ar beidsplaatsen verloren gaan en 1700 indien de levering van elektriciteit niet onder dezelfde^y_Qorwaarden als nu zou zijn gewaarborgd. Gezien de betrokkenheid van de staat bij het tot stand komen van de beide kerncentrales kwam de commissie-Beek tot het oordeel dat de staat de schade voortkomend uit een besluit tot sluiten of stilleggen zal moeten dragen. LEEUWARDEN - Een bommelding heeft donderdagavon in Leeuwarden de bijeenkomst van het CDA Fries land verstoord. Partijvoorzitter Piet Bukman hield in het Oranjehotel een inleiding en tijdens de pauze kwam er bij de politie van Leeuwarden de melding binnen dat er in een van de zalen van het Oranjehotel een bom zou liggen. Een man met een vrij zware stem deed deze aankondiging. De leiding besloot de vergadering te ontbinden. Een onderzoek van de politie bracht overigens geen bom aan het licht. Verder voorspelde de commissie dat bij sluiting kernenergie voor de rest van deze eeuw in Nederland niet meer aan de orde zal kunnen zijn vanwege de ontmanteling van de bestaande infrastructuur. Van bij zondere betekenis in dit verband noemde zij, dat de benodigde deskun digheid dan binnen korte tijd zou verdwijnen. EINDHOVEN - Philips wil de jaar lijkse arbeidsduur voor alle mede werkers in 1985 met 5 procent ver korten. Dat betekent dat het perso neel gemiddeld 38 uur per week zal gaan werken. Van de werknemers zal bij de inzet baarheid een grotere flexibiliteit worden verwacht. Ing. F. van den Brand, lid hoofddirectie van de Ne derlandse Philipsbedrijven zegt dat met deze vorm van arbeidstijdver korting allebei de doelstellingen worden gediend die in het stichting sakkoord zijn genoemd: herstel van de rendementen en herverdeling van werk. De industriebonden FNV en CNV zijn blij dat Philips met een voorstel voor arbeidstijdverkorting is gekomen. Zij spreken over „een doorbraak" en „een historische dag". Toch zien wij nog veel haken en ogen. De Unie BLHP en de federa tie van hoger Philips-personeel zien weinig in arbeidstijdverkorting. Zij vinden dat te weinig aandacht wordt besteed aan het op peil houden van de koopkracht. NETANYA - In de onderhandelin gen tussen Libanon en Israël is don derdag enige vooruitgang geboekt in zake de toekomstige veiligheidsvoor zieningen in het zuiden van Libanon, zo is donderdag meegedeeld door een Libanese woordvoerder in de Israëli sche plaats Netanya. PARAMARIBO „De manier waarop Nederlandse journalisten praten over leidende persoonlijkhe den in Suriname geeft een arrogantie weer die een hardnekkig restant is van de koloniale verhouding". Dit heeft de Surinaamse ambassadeur in Nederland, Henk Herrenberg, don derdag in Paramaribo verklaard in een vraaggesprek met het gecontro leerde Surinaamse persbureau SNA. BREDA - B. e^Hvan Breda heb ben donderdaga\^H besloten de nog ontbrekende gelr^K te garanderen die nodig zijn om het overlevingsplan van de machinefabriek Breda op kor te termyn in werking te zetten. Tijden het debat in de Tweede Ka mer woensdag over de toekomst van de verschillende RSV-bedrijven dui delijk werd dat op dit moment van minister Van Aardenne van ekono- mische zaken zeer weinig te verwach ten valt De gemeente Breda stelde zich eer der deze week al garant voor twee miljoen gulden en de provincie Noord- Brabant voor 40 procent van het be drag van vier miljoen gulden dat de Branbantse ontwikkellingsmaat- schappij LO. voor haar rekening wil nemen. De minister diende dan wel garant te staan voor de resterende 60 procent, een bedrag van 2,4 miljoen gulden. Omdat de minister over dat laatste geen toezegging wilde doen en er in verband met de orderstituatie van de machinefabriek Breda geen dat uit stel meer mogelijk is, heeft het Breda se college donderdag besloten het hele resterende bedrag van vier miljoen te willen voor-garanderen. LONDEN - Een ontploffing op een olieboorplatform in de Noordzee ten Noordoosten van de Shetland-eilanden heeft donderdag aan twee personen het leven gekost, terwijl zes mensen gewond raakten. Dit heeft een woord voerder van Shell in Londen meegedeeld. De explosie deed zich voor aan boord van de „Cormorant Alpha" die wordt gebruikt door de oliemaat schappijen Shell en Esso. Twee van de gewonden zijn in ernstige staat over gebracht naar het brandwonden-zie kenhuis in het Schotse Aberdeen, twee anderen liggen in een ziekenhuis in Lerwick, de hoofdstad van de shet land-eilanden, terwijl twee lichtge wonden behandeld zijn op het plat form. Snel „veilig" Volgens de woordvoerder had men de brand, die na de ontploffing uitbrak, snel onder de knie. De tijdelijk ge staakte produktie is hervat Het niet noodzakelijke personeel is voorloping naar andere objekten buitengaats o- vergebracht aldus de woordvoerder die zei dat de Cormoran Alpha „veilig" MADRID - Een Spaanse rechtbank heeft een Jordaans lid van een Pa lestijnse terreurgroep tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens de in augustus vorig jaar in Madrid i gepleegde moord op de eerste-secre- taris van de ambassade in Koeweit. Bij een volledige bezetting van het booreiland verblijven op het platform 120 a 150 mensen. Zowel. Shell als het Britse ministerie van energie stellen een onderzoek in naar de oor zaak van de ontploffing. In maart 1980 kwamen 123 „opva renden" van het booreiland „Alexan der Kielland" om he leven toen een van de poten waarop het gevaarte stond, brak. LONDEN - De 220.000 mijnwerkers in Groot-Brittannië zullen zich dins dag uitspreken over een eventuele al gemene staking uit protest tegen sluiting van een aantal mijnen die volgens de regering onrendabel zijn. Dit heeft het bestuur van de Nationa le Mijnwerkersbond donderdag besloten. NEW YORK - Particulieren wer ken aan plannen voor de aanleg van een ruim 3500 kilometer lange pij pleiding dwars door Afrika voor het transport van Saoedische ruwe olie naar Kameroen. Vandaar zou de olie moeten worden vervoerd naar de Verenigde Staten en Europa, zo staat in het jongste nummer van het blad Mideast Report. MIDDELBURG - De gezamelijke kustprovincies Groningen, Fries land, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland hebben een brief gezon den aan de minister van Verkeer en Waterstaat In deze brief wordt aan gedrongen om de onderhavige pro vincies te betrekken bij de voorbe reiding van een beleidsnota, waarin de landelijke prioriteitsstelling en het planningssysteem met betrek king tot de verbetering van de zeewe ringen in Nederland tot 1990 zullen zijn vervat De briefschrijvers achten het tevens van belang dat de desbetreffende wa terschappen eveneens bij het overleg worden betrokkea Tevens verzoeken de provincies om een snellere afwer king van de ter goedkeuring ingezon den ontwerpen en bestekken. „Wij verzoeken u een ongestoorde voort gang van voorbereiding en uitvoering te bewerkstelligea Wij noemen in dit verband het noodzakelijke model-on derzoek voor de planvorming, alsmede de eigendomsverwerving". WASHINGTON - De Amerikaanse regering heeft een visum geweigerd aan de weduwe van de Chileense ex- president Salvador Allende omdat zij lid is van de Wereldvredesraad. Dit heeft het ministerie van buiten landse zaken in Washington donder dag verklaard. LONDEN - De in Budapest geboren Britse schrijver Arthur Koestier is donderdag met zijn vrouw Cynthia in de slaapkamer van zijn woning in Londen dood aangetroffen. Dit heeft het literatuur-agentschap A. D. Pe ters in de Britse hoofdstad meege deeld. Advertentie TERNEUZEN - In het begin van de nacht is de stremming bij de zeesluis, veroorzaakt door een defect aan een van de sluisdeuren, in Terneuzen op geheven. Technici van rijkswa terstaat zijn er in geslaagd met be hulp van luchtdruk de deur in de kast terug te duwen. Daarna konden de wachtende zeeschepen weer gesluisd worden. Daarbij werd ge bruik gemaakt van de reservedeur, waardoor de Noordbrug nu niet meer beschermd is. Vandaag werd de kast waarin de defecte deur nu zit leeggepompt om te zien wat de stremming heeft ver oorzaakt. Vanaf het moment dat de sluis weer gebruikt kon worden zijn al meer dan 15 zeeschepen gesluisd. DEN HAAG - De man die woens dagavond de bewoners van huis ten Bosch verraste met zijn onaange kondigde bezoek, heeft in de loop van donderdag tegenover de politie ge zegd dat hij met de koningin van gedachten wilde wisselen over de toestand in Nederland, zo blijkt uit nadere mededelingen van de ge meentepolitie in Den Haag. Een woordvoerder van de politie noemde de verklaring verder een „on samenhangend verhaal". In de loop van de dag is verder gebleken dat de indringer, die volgens de politie een la biele indruk maakte, eerder in behan deling is geweest in een psychiatrische inrichting. Volgens de psyschiaters lijdt hij aan waanvoorstellingen maar is hij niet te beschouwen als een psychopaat SVR-voorzitter luidt in Zeeland alarmklok MEL1SKERKE - Er moet in Zee! c" snel een overlegorgaan komen van ver tegenwoordigers van provincie, gei** senten, VVV's, Recron en kampeerboe- ren om noodoplossingen te bedenken voor de in de kampeerpiekmaandèn (ju ni, juli en augustus) dreigende problemen. Er is onvoldoende kampeerruimte. Het provinciaal bestuur van Zeeland zou het initiatief moeten nemen en kan daarmee nationaal een voorbeeldfunctie vervullen. Wat nu gaande is, wekt op tot burgerlijke ongehoorzaamheid. Dit zei Wim van den Berg, voorzitter van de Stichting Vrije Recreatie („kamperen-bij-de-boer") donderdagavond in Meliskerke tijdens een bijeenkomst van de VEKABO, een los van de SVR staande Zeeuwse vereniging van enkele honderden kampeerboeren. Hij sprak over „Kamperen bij de boer in relatie tot de behoefte". Door het voor vakantie in eigen land blijven van veel Nederlanders (volgens het CBS 300.000), ontstond vorig jaar in de piekmaanden vooral in Zeeland een grote kampeerchaos. Er was onvoldoende ruimte voor de grote stroom kampeerders op de commerciële campings. In arren moe de gingen de VVV's zelf de boer op om overloopterreinen te vinden. Dat gebeurde met instemming van ge meentebesturen, die daarmee de Kampeerwet negeerden. Er waren daarover veel klachten. Van den Berg herinnerde er in Meliskerke aan dat de SVR al bij het begin van het vorige kampecrseizoen waarschuw de. De overheden deden niets of wei nige, de VVV's verrichtten oneigen lijk werk. Het was verstandiger ge weest de beschikbare ruimte op de mini-campings van de SVR beter te benutten. De SVR vreest dit jaar een groter onheil. Volgens het Nationaal Bu reau voor Toerisme blijven er door de economische crisis zeker 500.000 landgenoten méér voor vakantie in eigen land. Nu al zijn veel campings in de piekmaanden volgeboekt. Als de overheden blijven aarzelen met het nemen van noodmaatregelen ont staat straks een nieuwe chaos. De SVR pleitte daarvoor al op 19 januari j.l. in een brief aan minister Braks van landbouw, die tegenwoor dig de recreatie in zijn portefeuille heeft. De SVR wil dat politie en justi tie in de piekmaanden meer caravans en tenten op mini-campings van bij de SVR aangesloten particulieren grondbezitters oogluikend toestaan in afwachting van een noodzakelijke wijziging van de Kampeerwet. Daar in zijn nu vijf kampeereenheden per boerenerf toegestaan. De SVR wil er minimaal 15 en wat meer mogelijk is van geval tot geval laten beoordelen. Dit allemaal vanwege de gebleken behoefte. Geen capaciteitsprobleem Over een heel jaar bezien is er in Nederland geen capaciteitsprobleem .voor kampeerders, zo betoogde Van den Berg. De problemen ontstaan in de piekmaanden als tweederde van de bevolking met vakantie gaat. Een kampeerchaos is evenwel niet nodig. Met een beetje goede wil en daad kracht lukt het wel meer kampeer ruimte te vinden. Het kost de over heid geen cent, want ruimte is er vol doende bij agrariërs, fruittelers en andere particuliere grondbezitters. Maar ze moeten niet langer worden gedwarsboomd. Het gaat om het wel zijn van veel mensen. Nederland mag geen landschapsmuseum worden. Volgens bepaalde afspraken en spel regels moet de beschikbare grond be ter worden benut. Wat nu gaande is grenst aan het in strijd handelen met de beginselen van behoorlijk bestuur. Het is vol gens Van den Berg namelijk onbe hoorlijk als overheden blijven tal men met het nemen van initiatieven en maatregelen om een voorspelbare kampeerchaos te voorkomen. Dat lijkt op brandweermannen die met de handen in de zakken als toeschou wers staan te kijken naar een brand. De kampeerders worden daardoor de dupe van een falend beleid van over heden. Illllllll I1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIM Vrijdag 4 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering Vissersvereniging Helpt Elkander. 14.30 uur. School Binnen de Veste: Bazar 16.30- 18.00 uur en 19.00-21.00 uur. Verenigingsgebouw. Bingo-dansant avond m.m.v. Schelde Trio. 20.00 uur. Koor Ned. Herv. Kerk. Wereldge bedsdag. 20.00 uur. Dorpshuis. 2e uitvoering muziekver eniging „Nieuw-Leven". 19.30 uur. Kantine Oostersportpark. Ledenver gadering s.v. Duiveland. 20.00 uur. Zaterdag 5 maart Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Zwarte rui ter, 14.30 uur en 19.00 uur, Porky's pi kante pretpark, 21.30 uur. Burgh-Haamstede Recreatiezaal camping Duinrand. Jaarlijkse toneeluitvoering VOO Burgh-Haamstede. 19.30 uur. Strao-feest. Vanaf 12.30 uur. 's Avonds dansen in café Van der Have. Dorpshuis. Verkoop Welfare-artike len Rode Kruis. 13.30 tot 16.30 uur. weekend servicedlenst tel. (01110) 6255 Dorpshuis. Donateursuitvoering „Crescendo". 19.30 uur. Oosterland Oud-papier-aktie ten behoeve van de zending - Gereformeerde Gemeenten - vanaf 09.30 uur. Dorpshuis. Ruilbeurs „Delta-West". 14.00 - 17.00 uur. N.H. Verenigingsgebouw. Jeugdha- ven Bru. 19.30 uur. Zondag 6 maart Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Zwarte rui ter, 14.30; Porky's pikante pretpark, 20.00 uur. Bar Mirabelle. Optreden „Trio 1". 14.00 tot 17.30 uur. Maandag 7 maart Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Iona, Poststraat 25. Voetreflexolo- gie. 20.00 uur. Dorpshuis: Vergadering VeKaBo, 19.30 uur. Dinsdag 8 maart Zierikzee 's Landskamer. Openbare algemene vergadering waterschapsbestuur Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. „Huis van Nassau". Huishoudelijke vergadering Diabetes Vereniging Ne derland, afdeling Schouwen-Duive land. 19.30 uur. Westenschouwen Zeelust. Ledenvergadering VW af deling Burgh-Haamstede, 20.00 uur. Woensdag 9 maart Scharendijke De Putmeet. Groene Kruis avond. 19.30 uur. Donderdag 10 maart Renesse „De Wig". Ledenvergadering Oran jevereniging Juliana. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Gezinsavond jaarver gadering landbouw vereniging „Al ler Belang". 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Algemene Ledenvergade ring Rode Kruis afdeling Bruinisse. 19.30 uur. Peuterspeelzaal, Dr. de Kockstraat 81. Ouderavond „De Krukels". 20.00 Vrijdag 11 maart Renesse Restaurant „De Wig"; Voorlichting en instruktie-avond R.T.C. Schou wen-Duiveland, 19.30 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur, zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Zaterdag 5 maart, optreden „Swell and Serial". 21.30 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Elke woensdagavond gezellige avond met klaverjassen, schaken, dobbelen, enz. Van 19.00 - 23.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774. (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2