Zierikzee zal gekonfronteflrd worden met grillig verloop uitkering uit gemeentefonds Brandweer had het druk □T Jtiotniesa Nieuwe Financiële Verhoudingswet m DE ZIERIKZEESCHE COURANT Jeugdsoos De Pul Bruinisse vertoont diskussiefilm over euthanasie op zondagmiddag Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel, 01116*1215 in de wintermaanden maandag en dinsdag gesloten, uitgezon derd diners en partijen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Veel geld verdienen eist moed, geld bewaren vereist een zeke re wijsheid, en geld op de juiste wijze uitgeven is een kunst. Berthold Auerbach ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Telefoon (01110) 6551. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 37,00, per jaar f 141,00. Losse Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. „Agenda". Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 5,60. Vraagt onze 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Afscheid gemeentesekretaris Middenschouwen (1797 - 1889) Chaos in de woning vuu de familie u. De bovenverdieping brandde volledig uit. ZIERIKZEE - De christelijke kleuterschool Pinkeltje en de christelijke nationale school uit Scharendijke hebben in zwembad Onderdak te Zierikzee het projekt water afgesloten. Na aan dit onderwerp op school al de nodige aandacht te hebben besteed namen de leerlingen letterlijk een duik'in het water. De foto laat zien dat deze originele afsluiting van het projekt goed in de smaak viel. ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee zal de eerst komende jaren gekonfronteerd worden met een zeer grillig verloop van de uitkering uit het gemeentefonds. In verge lijking met het afgelopen jaar (basisjaar 1982) zal in 1984 een extra uitkering van 584.000,— worden ontvangen. Een opmerkelijk verschijnsel, omdat uiteindelijk in 1993 een bedrag van 326.000,— minder dan in dat basisjaar 1982 zal worden ontvan gen. Een logische gang van zaken zou derhalve zijn, dat die uitkering uit het gemeente fonds gedurende de komende reeks van jaren geleidelijk wordt verminderd. Dat is echter niet het geval, er zal in de gemeente Zierikzee geen sprake zijn van een normaal verlopende statistiek. Tot 1990 zal de uitkering voortdurend hoger zijn dan in het ba sisjaar 1982. Pas in 1990 zal een bedrag van 23.000,— minder (dan in 1982) worden ont vangen en in de daarop volgende drie jaren zal de uitkering met ruim drie ton worden verlaagd. BRUINISSE - Ondanks de heftige reakties vanuit diverse Kerkelijke instanties heeft het bestuur van de Bruse jeugdsoos De Pul toch besloten om aktiviteiten op de zondagmiddag te blijven ontplooien. Zondagmiddag aanstaande (6 maart) vertoont men derhalve een diskussiefilm over eu thanasie, aanvang 14.00 uur. Advertentie Ook voor uw rondreis door Indonesië, met Unitravel, vanaff4.175.- naar ÜAfjl RE'SBURO: APPELMARKT 21 Vgflf ZIERIKZEE TEL. 01110-5036 vcm C(©m<&n De film, getiteld ,,I promise you in the dark rose", handelt over een 17- jarig meisje, dat lijdt aan bot- en longkanker. In overleg met haar dok ter besluit deze op een gegeven mo ment euthanasie toe te passen door de machine, die het meisje in leven houdt, uit te schakelen. Het meisje had daarvoor te kennen gegeven geen levend lijk te willen zijn. Na afloop van de film zal er in De Pul een diskussie plaats vinden on der leiding van de Bruse huisarts, dokter A. M. Dorrestein. „We denken met deze film en de aansluitende dis kussie een probleem aan te snijden, dat vooral de jeugd veelvuldig bezig houdt, maar dat ook veel ouderen on der de Bruse bevolking zal interesse ren", stelde een soosbestuurslid. ATHENE - In de Griekse hoofdstad hebben donderdagavond enkele tien duizenden mensen gedemonstreerd tegen de aanwezigheid van de Ameri kaanse militaire bases op Grieks grondgebied en voor de vorming van een kernvrije zone in de Balkan. WAARIN OPGENOMEN Vrijdag 4 maart 1983 jaargang Nr. 23280 Een gekompliceerde materie met nog vele onzekere kanten, waar de kommissie financiën dinsdagavond tijdens een openbare vergadering in de raadszaal van het stadhuis mee werd gekonfronteerd. Financieel deskundig ambtenaar de heer G. Dijkstra gaf een uitvoerige toelich ting op hetgeen de gemeente Zierik zee in het kader van de nieuwe Fi nanciële Verhoudingswet te wachten staat. Deze nieuwe Financiële Verhou dingswet regelt, eenvoudig gezegd, de uitkering, die de gemeente van het rijk ontvangt. De huidige financiële verhoudingswet dateert van 1960. Die uitkering uit het gemeentefonds is opgebouwd aan de hand van maat staven. In de huidige wetgeving vormt de maatstaf „bevolking" een zeer belangrijke faktor; in de nieuwe wet zal dat niet het geval zijn: daar zal vooral de bebouwingsmaatstaf een grote rol spelen. Dit houdt in dat de uitkering stijgt naar mate de be bouwing in een bepaalde gemeente hoger wordt. De gemiddelde bebou wingshoogte in Zierikzee is - uiter aard - niet zo rigoureus, te weten: 1,10 cm. Aanvankelijk bestond de vrees, dat Zierikzee een der meest gedu peerde gemeenten zou worden door het invoeren van die nieuw financië le verhoudingswet. Die vrees was voornamelijk gebaseerd op het rijks- voornemen de verfijningsregeling „Historische stadskern" volledig te schrappen in de nieuwe wet. Zierik zee bezit - volgens de rijksnorm - 46 ha historische stadskern en ont vangt daar een extra bijdrage van 10.000,— per ha voor. Door het schrappen van die verfijningsrege ling en door het verschuiven van de maatstaf bevolking naar de maatstaf bebouwing bestond de mogelijkheid, dat Zierikzee in de toekomst 2,— miljoen minder zou gaan ontvangen uit de pot van het rijk. Op grond van die gegevens werd vorig jaar september krachtig aan de noordrem getrokken: Op initiatief van de V.V.D.-fraktie diende de ge meente een motie in, waarin werd ge pleit voor bijstelling van de voorge nomen normen in de nieuwe financië le verhoudingswet en in het bijzon der voor een heroverweging betref fende de voorgenomen afschaffing van de verfijningsregeling histori sche stadskern. Op dat laatste is men van rijkswe ge inderdaad teruggekomen. Deze verfijningsregeling zal voor vijftig procent gehandhaafd blijven, het geen konkreet voor Zierikzee in houdt, dat straks (in 1993) 5.000,— per ha historische stadskern wordt ontvangen. Een ander aspekt in de nieuwe wet, dat voor Zierikzee van zeer groot belang blijkt te zijn, is de nieuwe verfijningsregeling „Buiten water en historisch binnenwater". Een verfijningsregeling, die min of meer „uit de lucht kwam vallen, waar de geleerden zich wel enigszins over verbazen, maar die Zierikzee een aanzienlijke uitkering oplevert. Deze gemeente beschikt namelijk over 9.759 ha water, waarvan 3.550 ha historisch binnenwater. De ze nieuwe verfijningsregeling ver klaart dan ook grotendeels de zo bi zar verlopen statistiek, die in 1984 genoemde extra uitkering van 584.000,— aangeeft. De heer Dijkstra legde uit, dat dit uiteraard een eenmalige uitkering betreft, die niet struktureel kan wor den aangewend. Met de strukturele uitgaven dient de gemeente immers rekening te houden met het feit dat de uitkering uit het gemeentefonds uiteindelijk (in 1993) 326.900,— minder zal gaan bedragen dan in het basisjaar 1982. Dit komt neer op een korting van ongeveer 3 Een be langrijke vraag in deze materie wordt derhalve: „Wat moeten we doen met die eenmalige uitkering van 584..000,—Volgens de ambte naar financiën is het zaak „met veel wijsheid de waarde van die guldens te bekijken". Hij noemde drie moge lijkheden, die overwogen kunnen worden: 1) eenmalig uitgeven; 2) re serveren; 3) versneld afschrijven. Bij de beslissing hierover zullen de poli tieke degens ongetwijfeld nog wel gekruist worden. Aan het hele betoog van de heer Dijkstra kleefden overigens nog vele onzekerheden. Zo is die hele nieuwe financiële verhoudingswet thans nog een ontwerp; er zulle nog hoorzittin gen voor de gemeenten plaatsvinden er zal op diverse niveaus nog overleg worden gevoerd en het is derhalve niet denkbeeldig, dat de thans voor gestelde normen nog gewijzigd zul len worden. Nog dit jaar echter, dient de nieu we financiële verhoudingswet te worden vastgesteld om met ingang van 1984 van kracht te zijn. Mocht die wetsvaststelling echter lang op zich laten wachten, dan zal het een on voorstelbaar moeilijke zaak worden de gemeentebegroting 1984 op te stel len. De financieel ambtenaar wees er verder op, dat in zijn verhaal nog geen rekening kon worden gehouden met invloeden van inflatie en/of del- fatie en met bezuiningsronden van het rijk. De nieuwe financiële verhoudings wet heeft tot gevolg, dat uiteindelijk 557 gemeenten erop achteruit zullen gaan in hun uitkering uit het ge meentefonds; 72 gemeenten zelfs met meer dan tien procent. Er zijn ook ge meenten (met veel hoogbouw) die er op vooruit zullen gaan, te weten in totaal 217 gemeenten. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (V.N.G.) maakt zich sterk de nadelige invloeden van de financiële verhou dingswet te beperken en geeft de ge meenten de gelegenheid te reageren. Voorzitter van de kommissie finan ciën wethouder L. J. van Gastel legde de kommissieleden dan ook de vraag voor of inderdaad van die mogelijk heid gebruik gemaakt moest worden. De heer J. J. Geleijnse (VVD) vond van wel en dan niet in positieve zin. Hij was van mening, dat men zich' niet moest richten op de situatie in 1984, maar op die in 1993, waarin de gemeente Zierikzee er toch ook 3 op achteruit zal gaan. Ook de heer L. S. P. van Velthoven (CDA) pleitte voor een krachtig pro test, omdat naar zijn mening de rijk soverheid met deze wet niks anders doet dan een gloeiend hete croquet op het bord van de gemeenten afwente len. De heer K. T. de Jonge (R.U.) was de mening toegedaan, dat Zierikzee zich niet door het deze avond ge schetste financiële plaatje moest la ten verleiden, maar inderdaad die si tuatie in 1993 in ogenschouw moest nemen. Ook hij pleitte dan ook voor het laten horen van een protest. On danks dat de financiële tegenvaller voor Zierikzee niet zo groot zal zijn, dan aanvankelijk verwacht, vond de heer D. van der Wekken (PvdA) dat op grond van solidariteit met de wel zwaar gedupeerde gemeenten gepro testeerd moest worden. De heer Dijkstra hief daarop een waarschuwende vinger op en was van mening dat Zierikzee wel gemo tiveerde protesten dient te laten ho ren en niet kan volstaan met „we vinden het niet leuk, dat we gekort worden". ZIERIKZEE - Tot twee maal toe kreeg de vrijwillege brandweer Zierikzee donderdagmiddag een brandmel ding binnen. Rond drie uur werd het korps opgeroepen voor een brand in de woning aan de Meelstraat 44 van de familie G. en nog geen uur later werd een aantal van de brandweermannen uit de Meelstraat weggeroepen, om een brandende au to in de Hofferstraat te blussen. Donderdagmiddag zag de buur- vrouw G. die nog niets van de rook- vrouw van de familie G. rook uit het ont wikkeling gemerkt had. Onmiddel- dak komen. Ze waarschuwde me- lijk werd de brandweer gewaar schuwd, maar op dan moment sloegen de vlammen al door het dak. Rond vier uur had de brandweer het vuur onder controle. De bovenverdieping van de woning brandde volledig uit en de poli tie schat de schade op meer dan een ton. De oorzaak van de uitslaande brand is nog niet bekend. De familie G. is tijdelijk bij familie ondergebracht Opnieuw alarm Terwijl de brandweer met de na- bluswerkzaamheden wilde beginnen werd het korps weer gealarmeerd voor een brand in de Hofferstraat Automo bilist E. N. uit Zierikzee reed door het Rodedorp, totdat zijn auto het begaf. Startpogingen mislukten en na enige tijd kwam er rook uit de moterkap. Blussen met schuimblusapparaten hielp niet en om te voorkomen dat het vuur op woningen zou overslaan, werd de wagen weggesleept naar een plein tje aan de Hofferstraat. De hulp van de brandweer werd ingeroepn, die het vuur snel onder controle had. De wa gen brandde volledig uit De benzine leiding zou defekt zijn geweest de automobilist was verzekerd. Daarna keerden de brandweermannen weer terug naar de Meelstraat om de na- bluswerkzaamheden voor te zetten. De totale uitgebrande auto in de Hofferstraat. WA> Pt Bitr Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en mogelijk regen; minimumtemperatuur omstreeks 2 graden, middagtemperatuur onge veer 8 graden; tot krachtig toenemen de westenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 8 maart: Zondag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 9 gr. Windkracht: west 6 Maandag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 9 gr. Windkracht: west 5 Dinsdag: Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 5 maart Zon op 7.19, onder 18.25 Maan op 0.59, onder 10.10 6 maart Zon op 7.17, onder 18.27 Maan op 2.10, onder 10.38 7 maart Zon op 7.15, onder 18.29 Maan op 3.16, onder 11.13 Laatste Kwartier: 6 maart (14.16) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee 5 maart 6 maart 7 maart Hoogwater 7.03 19.29 7.41 20.15 8.31 21.17 Laagwater 0.41 13.18 1.27 14.04 2.21 15.02 Doodtij: 8 maart HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen drijven wolken velden over en het is mogelijk, dat er hier en daar regen valt. Het hoge- drukgebied boven oost-Europa neemt in betekenis af, maar een nieuw gebied met hoge barome terstanden komt ten zuiden van de Britse eilanden. De wind gaat uit het westen waaien en bewolking van de oceaan wordt over Engeland naar ons land gevoerd. Af en toe kan er re gen vallen, in het noorden van het land zijn de regenkansen het grootst. De temperatuur daalt vannacht tot ongeveer 2 graden. Morgen overdag wordt het om streeks 8 graden. De matige westen wind neemt zaterdag geleidelijk toe tot krachtig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1