HET FLAT-MYSTERIE Op zoek naar eeuwen oude namen van perceeltjes voor de herverkaveling Hospitaalschip bezoekt Zierikzee Dit biedt de beeldbuis Zeeland-avond van de NCRV-televisie Breda heeft opslagplaats schadelijk afval ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 maart 1983 Nr. 23280 11 Werkgroep Stad en Lande SCHOUWEN-DUIVELAND - Stoofblok, Nagtegaal, Kloosterwei of het Paradijsje, het zijn allemaal zeer ou de namen van percelen grond op Schouwen-Duiveland van vóór de herverkaveling in 1958. Voor die tijd bestond het eiland uit honderden of beter gezegd duizen den kleine stukjes grond van enkele hectaren groot, die ieder een eigen naam hadden. Die namen werden overge dragen van vader op zoon, of van eigenaar op eigenaar en kunnen zodoende 8 of 9 eeuwen oud zijn. Situatie rond Zierikzee voor de herverkaveling. In dit gebied heeft de werk groep nog weinig namen. Eén naam is bekend. De grond waar nu het parkeer terrein ligt aan de Scheldestraat, heette eeuwen geleden al het Paradijsje. Het moet een mooi gebied zijn geweest of in ieder geval erg vruchtbaar. Een speciale werkgroep van de ver eniging Stad en Lande Schouwen- Duiveland is sinds enkele weken be zig om deze oude namen te achterha len. Coördinatoren van deze werk groep, Ken Buth en Wim de Vrieze, hebben inmiddels kontakt opgeno men met veie ouderen in deze regio die zich de originele namen nog kun nen herinneren. ,,Die gegevens bren gen we in kaart. Het is voor ons erg interessant om achter die namen te komen, omdat die ook iets vertellen over het karakter" van een per ceeltje grond, wat er op stond gewas of boerderij of klooster) of het een hooggelegen stukje grond was of juist laaggelegen en drassig". Koopdagboekjes Bijvoorbeeld: Bergwei, het duidt er óp dat er een vluchtberg of vlied berg is geweest. Stoofblok betekent dat op dit stuk grond of in de buurt een meestoof (meekrap) heeft gestaan. Soms duiden de namen op boerderijen die inmiddels zijn ver dwenen. Of de naam Galgenveld, die spreekt voor zich. Veel informatie haalden de heren ook uit oude koopdagboekjes; dat zijn boekjes waarin de verkopen van boerderijen en landerijen staan ver meld. Ook de namen van de oude per celen staan er soms in opgetekend. Om achter deze gegevens te komen is de werkgroep dus afhankelijk van voornamelijk oudere bewoners van Schouwen-Duiveland: ,,We hebben nog genoeg witte plekken op onze kaart waarover we nog geen infor matie hebben binnen gekregen. Het zou bijzonder jammer zijn als deze namen voor het nageslacht verloren gaan". Herinneren Degenen die zich nog oude namen van perceeltjes grond (voor de her verkaveling) kunnen herinneren, kunnen kontakt opnemen met de vol gende personen van Stad en Lande: Mr. A. Gast, 01119-1251; P. Flik- weert, 01114-1923; P. J. Boot, 01117- 1294; St. v. d. Wekken, 01114-1650; P. J. van Langeraad, 01110-2712; W. P. de Vrieze, 01115-1667; M. K. Buth, 01115-2254. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM - Het hoofdbestuur en het bestuur van de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Po litie Bond (NPB) zijn hevig teleur gesteld over het rapport ,,Zo veran dert de Amsterdamse politie", dat vorige maand is uitgebracht. Dat rapport is opgesteld door een voorbe reidingsgroep en bevat 135 aanbeve lingen voor de reorganisatie van de hoofdstedelijke politie. ARNHEM - Industriële grootver bruikers van elektriciteit kunnen re kenen op extra hulp ter verbetering van hun konkurrentiepositie ten op zichte van het ons omringende bui tenland. ZIERIKZEE - Aan het Luitje te Zierikzee zal dinsdag in de namiddag het hospitaalschip ms Prins Willem Alexander een ligplaats kiezen met aan boord bewoners van een bejaardentehuis in Oldebroek. Het is dan de eerste maal dat het hospitaalschip weer in de vaart is na een grote verbouwing. De Rode Kruis Colonne Zierikzee heeft ter gelegenheid van dit bezoek een programma opgesteld, dat duurt van 18.45 tot 21.30 uur. Het programma ziet er als volgt uit: na een welkomstgroet zal door het echtpaar Hage-Speelman een fleurige attentie worden uitgereikt; zij zullen dit doen in Schouwse kle derdracht. Om 19.00 uur start een muziek- en dansavond onder leiding van Mar van Veer. Tot acht uur zingt het kinderkoor Sjofar uit Zierikzee onder andere oud-Nederlandse lied jes. Na een pauze is de beurt aan het schoolkoor van de Chr. Scholenge meenschap Prins Maurits" uit Som- melsdijk; zij verzorgen een instru mentaal en vokaal optreden. Vernieuwd Het hospitaalschip, dat eertijds de naam „ms J. Henry Dunant" voerde, onderging gedurende de winter maanden een grote interne verbou wing bij een scheepswerf in Kampen. Met uitzondering van de rekreatie- zaal en de eetzaal voor het personeel werd inwendig alles gesloopt en ver volgens vernieuwd. De verbouwing had vooral ten doel om de privé-om- standigheden van patiënten en perso neel te verbeteren en de veiligheid aan boord te verhogen. Met ingang van het nieuwe vaarseizoen kunnen patiënten uit verpleegtehuizen profi teren van een bijna geheel vernieuwd schip. Advertentie 'Alléén de koffie is al een omweg waard! Restaurant met lunch en diner geopend. 'De maanden FEBRUARI en MAART speciaal Lustrum Menu^ f 65,- (6 gangen, incl. glas champagne). 'Op zondagavond zigeunermuziek van Tata Mirando. 'Romantische hotelkamers met alle komfort. •Lid Romantisch Tafelen. HOSTELLEKIE SCHUDDEBEURS Donkereweg 35 - Tel. 01110-5651 - Schuddebeurs (3 km van Zierikzee, richting Dreischor) J ENSCHEDE - De mede door de Technische Hogeschool Twente in In dia geïntroduceerde windmolen blijkt zo'n groot succes dat de rege ring van dit land ze in grote series laat plaatsen. In 148 districten zijn parken gebouwd of in aanleg die elk 300 tot 400 windmolen bevatten. ROTTERDAM - De werkgevers in de Rotterdamse en Amsterdamse ha ven hebben zich woensdag in het c.a.o.-overleg met de vervoersbonden FNV en CNV afwijzend opgesteld tegenover een plan tot arbeidstijd verkorting van tien procent voor de gehele haven. Zij willen het overleg hierover alleen voeren in de afzon derlijke sectoren, omdat de behoefte per sector verschillend is. DEN HAAG - De regeringspartijen en de PvdA hebben woensdag aange drongen op uitstel van de datum van inwerkingtreding van de .Financië le verhoudingswet 1984" met één jaar tot 1 januari 1985. Dat wetsont werp voorziet in een herziening van de verdeling van middelen uit het ge meentefonds over de gemeenten, met ingang van volgend jaar. De .speci fieke uitkeringen" die gemeenten di- rekt van het Rijk voor bepaalde ta ken ontvangen zullen vanaf dat mo ment geleidelijk worden vermin derd. Daarvoor is een overgangsperi ode van tien jaar vastgesteld. Flitsen uit het buitenland GAUHATI/NEW DELHI - Indiase troepen in Assam hebben uitgebreide bevoegdheden gekregen om het etni sche geweld in de staat in te dam men. Er zal meedogenloos" worden opgetreden bij rellen tegen immi granten in Assam. Dit heeft de pre mier van Assam, Hiteshwar Siakai, donderdag verklaard. MOSKOU - Moskou heeft de VS donderdag ervan beschuldigd Liba non in een militair-strategische voor post te veranderen en te hebben sa mengespannen voor de invasie door Israël vorig jaar om daar uiteindelijk een Amerikaanse militaire aanwe zigheid te kunnen vestigen. Het deed dit in een artikel in het Sowjet-par- tijblad Prawda. WEIDEN - De voormalige SS- luitenant Walter Kutschmann, die er van wordt beschuldigd in de tweede wereldoorlog 2000 Poolse Joden te hebben vermoord, heeft zijn woning in de argentijnse stad Miramar verla ten, zo heeft de Oostenrijkse „nazi- jager" Simon Wiesenthal donderdag in Wenen meegedeeld. Volgens hem is niet bekend waar Kutschmann zich nu bevindt. GUATEM AL A-STAD - Zes jonge Guatemalanen, die wegens ondermij nende aktiviteit ter dood waren ver oordeeld, zijn donderdagochtend op de hoofdbegraafplaats van Guate- mala-Stad geëxecuteerd. Dit is uit betrouwbare bron ter plaatse verno men. Het verzoek om gratie van de zes, die in het geheim berecht wer den, was woensdag door het hoogge rechtshof verworpen. GENEVE - De Verenigde Staten hebben donderdag een verwijt van Polen verworpen dat zij en andere westelijke staten zich in de binnen landse aangelegenheden van polen zoüden mengen. Voor de kommissie voor de mensenrechten van de Vere nigde naties zei de amerikaanse dele gatieleider, Richard Schifter, dat het verwijt juist zou zijn „als wij morgen naar Warschau vliegen, het kantoor van maarschalk Jaruzelski binnen dringen en van hem zouden eisen dat hij zijn regeringspolitiek wijzigt". BONN - De prijsdaling voor olie verschaft de Derde Wereld niet al leen lucht maar bergt ook gevaren in zich voor de olie producerende ont wikkelingslanden. Tot die konklusie zijn de ministers van ontwikkelings samenwerking van de europese Eko- nomische Gemeenschap (EEG) don derdag gekomen op een vergadering in Bonn. In de huidige adempauze mogen noch de industrielanden noch de ontwikkelingslanden echter ver slappen in hun inspanningen om de afhankelijkheid van olie te verklei nen. TEL AVIV - Israël zal de joodse ko lonisering van de door israël bezette gebieden van de westelijke Jor- daanoever of de strook van Gaza, „nooit ook maar voor een dag" stop zetten, zo heeft de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, Yitz hak Shamir donderdag verklaard. In een interview reageerde de mi nister hiermee op een Jordaans ver zoek om stopzetting van de Israëli sche vestigingsprojekten op de westelijke Jordaanoever, welk ge bied Jordaans is. BREDA - De gemeente Breda neemt deze week een opslag voor che mische en ander gevaarlijke af valstoffen van partikulieren bedrij ven en instellingen in gebruik. Dit om te voorkomen, dat jaarlijks grote hoeveelheden schadelijk afval via de vuilniszak en riolering in het milieu terechtkomen. Volgens de gemeente heeft de bouw van het depot Breda 275.000 gulden gekost. Voor opslag komen onder andere huishoudelijke stoffen in aanmer king zoals verfresten, olie, batterij en, ontwikkelaar, fixeer, oude medi cijnen. Er is ook plaats voor kleine hoeveelheden chemisch bedrijfsaf val. Partikulieren kunnen schade lijk afval gratis kwijt. Bedrijven en instellingen uit de Baronie kunnen dat alleen na telefonische afspraak en tegen betaling. Voor bedrijven en instellingen geldt een maximum van vierduizend kilogram of liter per jaar. De opslag is ondergebracht op het terrein van het Gemeentelijk Ver voerbedrijf in Breda. DEN HAAG - Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) is niet van plan de sollicitatieplicht voor werklozen te laten vervallen. Er zijn volgens hem nog steeds „belang rijke doorstromingen" te zien in het werkloosheidsbestand. Ook uit psy chologisch oogpunt vindt hij het niet juist deze voorwaarde voor een uit kering af te schaffen. Zaterdag 5 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Teleac 15.30 uur RVU 16.00 uur Zo is het en niet anders 16.10 uur Smurfen 16.35 uur Dick Turpin 17.00 uur Orgelkursus 18.10 uur Teleac 18.55 uur Minibios 19.05 uur Toppop. Muziekprogram ma, 20.00 uur Journaal 20.28 uur Dallas. Bobby wint zich weer op over het handelen van JR en Cliff heeft een mislukte zelfmoord poging ondernomen. 21.20 uur Televizier magazine 22.00 uur Toestand ih de wereld 22.05 Sportpanorama 22.30 uur De derde kamer. Een fictief drama naar aanleiding van het boek van Jan Terlouw, dat zich afspeelt in politiek Den Haag. 23.25 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven 23.45 uur Studio Sport. Met beelden van het WK speedway te Eindhoven en Indoor Brabant, paardesport en WK zaalhandbal groep B. Nederland 2 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven 14.45 uur Studio Sport 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Toeristische tips 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De Frank Kramer show. Spelprogramma. 20.20 uur Lou Grant. Lou staat samen met Joe Rossie voor raadsels betref fende een serie wurgmoorden op zwervers en Los Angelos. 21.15 uur Weense avond. Het tweede deel van een concert met muziek van Weense componisten vanuit de Amsterdamse RAI. 22.00 uur Vastenoverweging 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.15 uur De onderwereld van New York. Een detective wordt samen met een collega verantwoordelijk gesteld voor de ontsnapping van een misdadiger. Drie maal 24 uur wordt hem de tijd gegeven de misdadiger te grijpen Zondag 6 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 11.00 uur Eucharistieviering 11.50 uur De Paus bezoekt Midden- Amerika Zaterdag 5 maart, 23.15 uur, Nederland 2: De onderwereld van New York. Henry Fonda als hoofdcommissaris Anthony Russell. 15.15 uur Teleac 16.00 uur Nieuws 16.05 uur Stuif es in 17.05 uur Honderd beroemde schilde rijen. Centraal staat het doek de storm van de impressionist Koko- schaka. 17.15 uur Ontdek je plekje. Harder wijk wordt dit keer onder de loep ge nomen. 17.20 uur Studio Sport 18.00 uur Sprekershoek 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Duitse verkiezingen 18.35 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Nieuws 20.10 uur Panoramiek 20.40 uur Humanistisch Verbond 20.45 uur Ja, natuurlijk. Quizpro gramma. 22.15 uur Ander nieuws. Informatie rubriek over het kerkelijke leven. 22.55 uur Journaal 23.00 uur Duitse verkiezingen 23.50 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven 14.00 uur Studio Sport 15.30 uur Teleac 17.00 uur Wie weet 17.55 en 18.30 uur Teleac 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Happydays. Howard viert in deze aflevering zijn 45ste verjaar dag. Hij wil in zijn kleurloos verlo pen leven verandering brengen HILVERSUM - De NCRV-televisie brengt vrijdag 11 maart een Zeeland avond, waarvan het oorspronkelijke televisiespel „De schaduw van het water" van Kees Holierhoek de hoofdmoot vormt. Uitgangspunt in dit spel, waarvoor Holierhoek de Visser-Neerlandia- prijs 1982 heeft gekregen, is het leven van een Zeeuwse boerenfamilie anno 1952. Het spel eindigt tijdens het be gin van de watersnoodramp van 1 fe bruari 1953. De acteurs zijn op een na allen Zeeuwse amateurspelers, die uit 200 kandidaten zijn geselecteerd. De film wordt ook geheel in dialect gespro ken en is daarom voor een groot deel voorzien van ondertitels. Koren Andere onderdelen van de Zeeland avond zijn het muzikale programma „In stemming" waaraan wordt mee gewerkt door onder meer het West- kapels Dameskoor onder leiding van Riet Westerweele, een orkest en een kinderkoor van de Zeeuwse Muziek school uit Middelburg en de organist Bram Beekman. Voorts zal ook de „Ted-show" die avond geheel in het teken van Zee land staan: de kandidaten komen uit deze provincie en de spelletjes zijn op Zeeuwse gebruiken geënt. 19.30 uur The Beegees. Muziekspecial rond deze bekende groep. 20.10 uur Dynasty. Steven blijkt naar Indonesië vetrokken te zijn. Krystle wordt overvallen door fami liebezoek. 21.00 uur Not the nine o'clock news. Satirisch programma. 21.15 uur Tineke Schoutens Wam Woeman sjow. Show rond deze caba- 2-etière. 22.00 uur De hoezo show. Praatpro gramma van Ilona Visser. 22.50 uur Gevangen in Libanon. Een bezoek wordt gebracht aan een ge vangenis waar zowel Israëliërs als Palestijnen gevangen zitten. 23.25 uur Journaal Maandag 7 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 en 14.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Tineke 18.25 uur Teleac 18.55 uur Maja de bij 19.20 uur Bugs Bunny 19.25 uur De verborgen vallei 20.00 uur Journaal 20.28 uur De weg. Arie en zijn moeder Janny komen wat nader tot elkaar. Janny ontvangt echter nog steeds dreigbrieven van Thijs uit Australië. 21.30 uur Brandpunt 22.15 uur De alles is anders show 23.15 uur Vastenoverweging 23.35 uur De Paus bezoekt Midden- Amerika 23.50 uur Journaal 23.55 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Vinger aan de pols. Medi sche rubriek. 19.40 uur Alternatieve elfsteden tocht. Dokumentaire over de verre den schaatstocht in Canada. 20.40 uur Mark Telford Bankier. Mark verhuist in deze aflevering zon der vrouw naar Dover, daar Sylvia een pracht aanbod bij een toneelge zelschap heeft gekregen. 21.30 uur Opsporing verzocht. Een programma van Jaap van Meekren waarin diverse misdaden, vermissin gen nader worden belicht in de hoop tips van kijkers te ontvangen. 22.05 uur Hier Frankrijk, hier Jan Brusse 22.30 uur Journaal 22.45 uur Teleac 23.15 uur Nieuws voor doven 19 Ze sprong meteen op, ze kende die toon. Meer dan het boeiendste t.v.- programma interesseerde het haar, wanneer Martijn zei dat ze „es gin gen kijken", wat betekende, dat hij hardop ging zitten denken, terwijl zij aandachtig toeluisterde en soms vra gen stelde, soms zijn hele theorie met enkele woorden van tafel veegde, maar zeer nabij betrokken was bij het werk van haar man. Het gaf haar een gevoel van sterke verbon denheid, van gelijkwaardigheid. Sa men met Martijn had ze nooit last van complexen. Kijk, zei hij, aan één ding hebben we houvast. Hij kan onmogelijk zichzelf die klap op z'n hoofd hebben gegeven. Het is dus moord of doodslag. Of noodweer, zei Nel. Nee. er is geen enkel spoor van enig gevecht. Hij zat aan zijn bureau en is waarschijnlijk onverhoeds neergesla gen Hij heeft toch niet zitten maffen? Waarschijnlijk niet, en dat verengt de kring waarin we de dader moeten zoeken. Het moet iemand geweest zijn die hij kende of verwachtte. Dat was Martijns methode. Hij trok als het ware een cirkel om het objekt, waarin hij naar de dader(s) moest gaan zoeken. Soms was die cirkel zo groot dat het zoeken werd naar een naald in een hooiberg. Hier was dat, dacht hij. niet het geval. Waar komen we dan allereerst te recht? Bij Mathilde, zijn vrouw. HA, zei Nel. Natuurlijk, die vlak ik niet uit. Had ze een motief? Ja en nee. Hij heeft haar het leven waarschijnlijk tot een hel gemaakt. Maar ze had juist het besluit genomen te scheiden en ze was bezig hier weg te gaan. Haar af scheid van gisteravond was de eer ste stap. Zij gaf het op. In dat kader past slecht een moord. Ze is genoeg geprovoceerd, maar ze liet het afwe ten. En daarbij, toen hij gisteravond werd vermoord, zat zij op de verga dering. Zie de krant. Overtuigender bewijs kun je je niet denken. Ja, óf ze zou... Oi ze zou zo verrekte slim moeten zijn geweest dat je van een meester brein kon spreken. En dan nóg. hóe? Goed, we laten haar voorlopig zwem men. Waar komen we dan terecht? Hij behoefde Nel niet in te lichten; de reputatie van Henri Nieuwolda was geen geheim. Dus zei ze: een ja loerse vriendin of een vent die hij op één of andere manier in de boot heeft genomen. Misschien zijn vrouw van hem afgepikt, misschien een duister zaakje. Roofmoord was het beslist niet en trouwens, er viel van hem niet veel te halen. Voorlopig, zei Nel, zie ik het meer in „cherchez la femme". Op één of andere manier, direkt of ir.dirckt, is er waarschijnlijk een vrouw bij be trokken. En hij was een vrouwenja ger, die Nieuwolda! Dat was z(jn topsport, stemde Martijn toe. Hij was een echte sjeik, die man is helaas als christen geboren, als mohammedaan had hij z'n hart kun nen ophalen aan een komplete harem. De laatste tijd is hij veel gezien met een juffie uit de lunchroom van het warenhuis, een echte seksbom. door TOM LODEWIJK Die rooie soms?, vroeg Nel, die in het warenhuis kind aan huis was. Ze is rood, stemde Martijn toe. Nou, inderdaad, dat is een seksbom! In haar kleding, haar houding, haar loop, lijkt het of ze al die kerels vraagt: Nou, en wat vind je van me? Een zeer ordinair schepsel, dacht ik zo, eigenlijk niks voor hem. Hij leek nogal een hécr. Hij was als heer verkleed, korrigeer- de Martijn. Zijn gedrag was bepaald niet dat van een heer. Je bedoelt: hij kneep de kat ..iet Sn 't donker? vroeg Nel scha»-.per. Tja, zo zou je het kunnen noemen. Anderzijds had hij ook niet de minste égards voor de vrouw, waarmee hij toch nog altijd getrouwd was, die z'jn naam droeg. Dat is een soort eerlijk heid, waar ik nou niet zo bar veel waai del ing voor heb. Maling aan al les en iedereen, maar rAAk leven, zich niet generen om zich met zo'n griet overal te vertonen. Doe nou niet zo zedelijk, kritiseerde Nel. Zo'n griet! Omdat ze in de lunchroom werkt en niet in het be stuur... Nel, daar ga je weer, lachte Martin. Nou ja, ik zal die juffrouw wel het één en ander moeten vragen. Morgen moet ik erop af. Ik heb je Koppenol als assistent ge geven, zei kommissaris van Lookeren tot inspekteur Driessen; ik dacht dat je daar wel akkoord mee zou gaan. Of heb jc liever een ander? (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 11