HET FLAT-MYSTERIE Verenigingsraad Nieuwerkerk organiseert muzikale avond Jules Croiset speelt Kafka in T onnenmagazijn Dit biedt de beeldbuis ZWARTE RUITER NU AL IN BIOSCOOP ZIERIKZEE 4 Koren, blazers en pianospel STREEKNIEUWS Televisiedebat De Vries-Den Uyl Uitreiking Gouden Beer Berlijnse filmfestival NIEUWERKERK - Het bomvolle dorpshuis te Nieuwerkerk waar de zeer ge varieerde muzikale avond werd gehouden. Ongeveer honderd medewerkers hebben in Nieuwerkerk een avond verzorgd, vol zang en muziek. Het dorpshuis was daardoor al voor meer dan de helft gevuld, en het publiek vulde de rest van de stoelen. Om half. acht werd begonnen met een geza menlijk optreden van de koren uit Bruinisse. ,,Ned. Herv. Kerkkoor" 1— en uit Nieuwerkerk „Eén naam is on ze Hope", onder leiding van de heer Dalebout. Het Bruse koor kon blijven staan voor het volgende programmapunt. Vier liederen werden gezopgen. De kopergroep „Luctor et Emergo" uit Renesse blies vijf stukken o.l.v. de Vrijdag 4 maart in Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Onder auspiciën van „Uit in Zeeland" speelt Jules Croiset vrijdag 4 maart in het Ton- nenmagazijn te Brouwershaven „De hoogstmerkwaardi- ge gedaanteverwisseling van Gregor Samsa" naar „Die Verwandlung" van Franz Kafka. Na theaterprogramma's te hebben gewijd aan Comte de Lautréamont, aan Vincent van Gogh, aan de grote Russische literatoren Tsjechov en Dostojevski, gaat Jules Croiset nu (in zijn vijfde solo-programma) aan dacht schenken aan het raadselachti ge genie Franz Kafka. Wat staat de toeschouwer in het nieuwe programma van Jules Croiset precies te wachten? De toeschouwer zal kennis maken met de angst, die Kafka zelf zijn le ven lang beheerste: angst voor de buitenwereld. Een angst, die wij alle maal op de één of andere manier ken nen, maar die bij Kafka de vorm van een fobie aannam, een fobie, waaraan hij in het verhaal „De ge daanteverwisseling" (Die Verwand lung) gestalte heeft gegeven. Kafka heeft eens de wens uit gesproken om op een ochtend wak ker te mogen worden en het „aange klede lichaam de buitenwereld in te sturen", terwijl hij zelf in de gedaan te van een grote kever op het bed mag achterblijven. Dit is ook het hoofdthema van „De gedaanteverwisseling" en daardoor ook van het programma De hoogst- merkwaardige gedaanteverwisse ling van Gregor Samsa. Het is eigen lijk het hoofdthema van Kafka's le ven, want hij décht wel, dat je dat „aangeklede lichaam" rustig op de buitenwereld kon loslaten en zelf buiten schot zou kunnen blijven als kever op je bed, maar ook die kever krijgt met de buitenwereld te ma ken. Jules Croiset speelt dus eigenlijk Kafka zélf, omdat het verhaal „De gedaanteverwisseling" zoveel auto biografische elementen in zich bergt. Het zal in 1983 honderd jaar gele den zijn, dat Franz Kafka werd gebo ren en met deze produktie wil Jules Croiset aantonen, dat juist nu, in een dolgedraaide wereld, de woorden van Kafka-woorden geschreven van uit een angst voor de wereld van toen- in staat blijken ons van onze angst voor de wereld van nu te be vrijden. De aanvang van deze solotoneel voorstelling is om 20.00 uur. Jules Croiset. vrijdag 4 maart in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven. heer Blom en vormde een leuke af wisseling met de koormuziek. Weer een totaal andere klank toonde het mannenkoor uit Kloetinge o.l.v. de heer Smit. Dan was er nog piano-spel in de vorm van quatre-mains door Willie en Kees dén Hollander. Als laatste onderdeel voor de pauze was de beurt aan het Nieuwerkerkse koor o.l.v. Willie Bil. Verloting Voor de verloting die volgde had men een aantal prijzen te verdelen, waaronder een hele stapel taarten. Burgemeester J. van Bommel ver richtte de trekking. Na de pauze kwamen in dezelfde volgorde alle medewerkenden nog een keer aan bod. Het repertoire werd nu over het algemeen in het lichtere genre gezocht. Als slot van de avond wed door iedereen meegedaan aan het Ketting lied van de zeven schakels van Maar ten Kooy. Ook de zaal zong mee met het refrein. De organisatie van deze veelzijdige avond was in handen van de Verenigingsraad. WILLIE BIL ZIERIKZEE Ledenvergadering VVD De afdeling Zierikzee van de VVD houdt woensdag 16 maart in Mondra- gon te Zierikzee een algemene leden vergadering. De leden van de ge- meenteraadsfraktie zullen informa tie verstrekken over enkele aktuele zaken in de gemeentepolitiek. Ze ge ven ook toelichting op agendapun ten, die bij de raadsvergadering van dinsdag 22 maart aan de orde komen. Op de algemene ledenvergadering van de VVD komen ook de bestuursmutaties, de begroting 1983 en het jaarverslag 1982 aan de orde. Aanvang 19.30 uur. Botsing bij verkeerslichten Op het kruispunt de Tol zijn dins dag twee auto's betrokken geraakt bij een botsing. Automobilist K. P. H. uit Hardinxveld-Giessendam reed vanuit de richting Bruinisse naar de rotonde in Zierikzee. H. stopte bij de verkeerslichten voor het licht. De achter hem rijdende automobilist J. C. V. uit Nieuwerkerk zou dit te laat hebben gezien en reed tegen de wa gen .van-H. aan. Beide auto's raakten beschadigd. BURGH-HAAMSTEDE Uitvoering Nu met Hope De zangvereniging Nu met Hope uit Burgh geeft vrijdag 11 maart een uitvoering in de Ger. kerk te Burgh- Haamstede. Aan de uitvoering verle nen het koor, gitarist Leon Leydek- kers en de mandolinevereniging Ex celsior uit Kruiningen medewerking. Na afloop van het op treden volgt een gezellige samenzijn met het Deltaduo. RENESSE Kursussen gedrag en gehoorzaamheid De Kynologenklub Zeeland is vori ge week woensdag begonnen met de kursussen Gedrag en Gehoorzaam heid voor honden. Naast de kursus elementaire gehoorzaamheid wordt ook een vervolgkursus gegeven. De kursussen worden in mange Grol te Renesse gehouden en bieden zestien lessen. Elke woensdagavond van 21.00-22.00 uur kunnen belangstellen den terecht. Inlichtingen: Grace Sanstra, tel. 01100-28963. Bowling-toernooi In het bowlingcentrum Renesse wordt zondag 20 maart een bowling- toernooi gehouden. Belangstellenden kunnen zich aanmelden. Aanvang 12.00 uur. SCHARENDIJKE Benoeming gemeentesekretaris Vanavond, donderdag 3 maart, wordt in het gemeentehuis te Scha- rendijke een spoedeisende raadsver gadering gehouden, die als enige agendapunt de benoeming van een gemeentesecretaris telt. Zoals be kend heeft de raad op 23 februari eer vol ontslag verleend aan gemeentese kretaris L. F. van Wijck, die met VUT gaat. Op de voordracht staan de heer J. Pekaar uit Scharendijke, die reeds werkzaam is op de afdeling algemene zaken ter secretarie Middenschou- wen, en.de heer G. H. Potters te Schoonrewoerd. B. en W. hebben de ze aanbeveling in volgorde van ge schiktheid, na rijp beraad opgesteld, zo vermeldt het raadsvoorstel. De vergadering begint om half acht. OUWERKERK Vergadering „Aller Belang" De landbouwvereniging „Aller Be lang" te Ouwerkerk organiseert een gezinsavond, tevens jaarvergade ring, in het dorpshuis te Ouwerkerk op donderdagavond 10 maart om 20.00 uur. Na de huishoudelijke za ken zullen de heer en mevrouw Van Mourik dia's vertonen over hun reis naar de Sovjet-Unie. DEN HAAG - Het Landbouwschap vindt de voor 1986 beoogde bezuini gingen op het ministerie van land bouw en visserij nog te groot, on danks dat na overleg dit bedrag on langs van 240 miljoen is terugge bracht naar 133 miljoen gulden. HILVERSUM - In de televisie- aktualiteitenrubriek „Brandpunt van de KRO wordt maandag 7 maart (Nederland 1 - 21.30 uur) een debat uitgezonden tussen de fraktievoor- zitters van de grootste twee partijen: Bert de Vries van het CDA en Joop den Uyl van de Partij van de Arbeid. Aanleiding tot het debat is de kritiek van het CDA op de PvdA-leuze „Voor een dubbeltje geboren? Voor een kwartje gepakt". WEST-BERLIJN - De Gouden Beer van het Berlijnse Filmfestival is dins dag twee maal toegekend. Zowel „As cendancy" van Edward Bennett uit Groot-Brittannië als „La Colmena" (De Bijenkorf) van Mario Camus uit Spanje kregen de hoogste onder scheiding van het festival. Een zilveren Beer voor de grootste originaliteit kreeg de Turkse film „Een seizoen in Hakkari" van Erden KiraL De zilveren Beer voor de beste regie ging naar Eric Rohmer uit Frankrijk voor zijn film „Pauline aan het strand". De zilveren Beer voor de beste ac trice werd toegekend aan Jewgenija Gluschenko voor haar rol in de Rus sische film „Verliefd op eigen wens" van Sergej Mikaeljan. De zilveren on derscheiding voor de beste acteurs prestatie ging naar de Amerikaan Bru ce Dern voor zijn rol in de Amerikaan se rolprent „Tijd van de kampioen". Voor een lofwaardige individuele prestatie werd de zilveren Beer toege kend aan de Oostenrijkse bijdrage „De Stille Oceaan" vanXaver Schawarzen- berger. De Gouden Beer voor de beste korte film ging naar de Tsjechische film „De mogelijkheden van de dialoog" van Jan Svankmajer. Een Zilveren Beer als extra prijs voor de regie van een korte film ging naar de Westduitser Egon Haase voor zijn film „Wat het leven be looft". Vrijdag 4 maart, 21.10 uur. Nederland 2: „Mensen zoals jij en ik". Drie kor te verhalen met in de hoofdrol Kees Brusse. Vrijdag 4 maart Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Speel's met licht klassiek. Spelprogramma. 17.00 uur Bijbels prentenboek 18.25 uur Teleac 18.55 uur Nils Holgersson 19.20 uur Vijf tegen vijf 20.28 uur Achter het nieuws 21.10 uur Fame. Volgens het ministe rie van onderwijs moet er bezuinigd worden en een schoolinspekteur moet deze bezuiniging uitvoeren. Barbara is een van de leerkrachten die waarschijnlijk ontslagen zal wor den. 22.00 uur Pisa 22.10 uur Sonja op vrijdag. Praatpro gramma 23.45 uur Journaal 23.50 uur Suddenly, last summer. Een speelfilm uit 1959 met in de hoofdrollen Elisabeth Taylor, Kathe- rine Hepburn en Montgemery Glift. Tijdens een vakantie in Noord Afri ka is de schatrijke weduwe Violet be trokken bij de mystrerieuze dood van haar zoon. Haar nicht was getui ge van dit drama en is een zenuwcri sis nabij... Ned. 2 13.00, en 18.15 uur Nieuws voor do ven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.10 uur Rien Poortvliet 19.25 uur Babbelonië. Spelprogram ma 20.00 uur Wie kent kwis. Spelpro gramma 21.10 uur Mensen zoals jij en ik. Kees Brusse vertolkt hierin een taxichauf feur, een onwennige man en een ar tistieke vrijgezel. 22.10 uur Gesprek met minister pre sident 22.30 uur Journaal 22.45 uur Vuurland. Een tocht naar Vuurland door Zuid-Amerika per openbaar vervoer. 23.25 uur Nieuws voor doven. Nederlandse film ZIERIKZEE - De Nederlandse film Zwarte Ruiter wordt zaterdag 5 en zondag 6 maart in de Zierikzeese bioscoop vertoond. De film is pas enkele weken gelden in première gegaan, maar omdat de opnamen in Hulst zijn gemaakt is besloten Zierikzee zo snel de film aan te bieden. In de hoofdrollen zijn het akteurs-echtpaar Hugo Metsers en Pleuni Touw, Rijk de Gooyer en Christel Braak te zien. Het scenario is van Gerard Cox en de regie is in handen van Wim Verstappen. Het filmverhaal „Zwarte Ruiter" is gebaseerd op authentieke gegevens rond de roemruchte botersmokkel tussen Nederland en België in Zeeuws-Vlaanderen in de vijftiger jaren. De hoofdpersoon, Fons Ruiter (Hu- go Metsers), bijgenaamd „Zwarte Rui ter" was werkzaam in het aktieve vei^ zet en met name in het overbrengen van door de bezetter gezochte perso nen over de Belgisch/Nederlandse grens. Maar ook voor het zwaardere werk deinsde hij niet terug. Samen met zijn gabber uit het verzet, Rinus IJzerman (Rijk de Gooyer) blies hij een belang rijk Duits munitie-transport de lucht in. Acht jaar later, 1952. IJzerman is inmiddels als militair naar Indië ge gaan en bij terugkomst in het vader land tot zijn verrassing benoemd tot Chef van de Douane in het Zeeuws- Vlaamse gebied, waar hij ook in de oorlog heeft gewerkt Smokkelaar Fons Ruiter heeft de avonturendrift na de oorlog niet kunnen beteugelen en is nu een van de zeer grote smok kelaars in dezé grensstreek geworden. IJzerman heeft zich aanvankelijk verheugd op het weerzien met zijn oude vriend, Fons Ruiter, maar na zijn ontmoeting met zijn Belgische douane- kollega Verbiest weet hij wel beter: hij weet wat er nu van Ruiter geworden is. De eerste ontmoeting na jaren tus sen die twee wordt overschaduwd door hun beider besef dat zij nu el- kaars tegenstander zijn geworden. Ook in de familiesfeer treden de tegenstellingen tussen het gezin Rui- ter en het gezin IJzerman duidelijk naar voren. Ruber's vrouw Milou (Pleuni Touw), in de oorlog nog soli dair in de strijd tegen de Duitsers, heeft zich op het prostitutie-vlak bege ven. IJzerman heeft bij terugkeer uit Nederlands Indië gemerkt dat zijn dochter Liza (Cristel Braak) een mooie volwassen vrouw is geworden. De eerste ontmoeting tussen haar en Ruiter doet een heftige emotie tussen hen ontvlammen, maar daar komt va der IJzerman pas later- te laat - achter. Aanvangstijden zaterdag 5 maart 14.30 en 19.00 uur. Zondag 6 maart aanvang 14.30 uur. Porky5 s pikante pretpark draait za terdag om 21.30 uur en zondag om 20.00 uur. 18 Ze liet hem uit en keek hem na, toen hij in zijn grijze Sedan stapte. Haar koffiekopje stond nog half vol. Maar ze had geen trek meer. -k Nel Koppenol las de krant met meer dan gewone aandacht. Op pagina drie stond het verslag van de Nutsavond, met een foto van de burgemeester die „Zuster Tillie" (de redaktie had taktvol vermeden haar aan te duiden als mevrouw Nieu- wolda) de Zilveren Roos opspeldde. Ze las het met een zuinig getrokken mondje. Ze had het niet op zuster Tillie. Nel Koppenol was niet vrij van eerzucht en had rriet gerust voor ze lid van het Nut was geworden, had zich zeer verdienstelijk gemaakt en hoopte dat er een bestuursbaantje in zou zitten. Dat was ook goed voor de carrière van Martijn, haar man, die ook zijn hele leven geen recher cheur met de rang van hoofdagent wilde blijven. Maar ze was al gauw tot de konklusie gekomen dat het be stuur een min of meer gesloten clan vormde, waar je als buitenstaander (en als gewone vrouw, dacht Nel, die het klassebewustzijn met de pap lepel had ingekregen) niet zo ge makkelijk in kwam. Tillie, die im mers al baantjes genoeg had, was vanzelfsprekend herkozen en Nel zag haar vriendelijkheid als neerbuigende minzaamheid. Nel was een bonestaak, zeiden dege nen die haar niet mochten. Ze was rank en slank, zei rechercheur Mar tijn Koppenol, haar beziende met het oog der liefde. Ze was een hanepen. werd gezegd. Ze is intelligent, ze laat zich geen knollen voor citroenen ver kopen en ik verveel me nooit met 'er, zei de heer Koppenol. Nel was niet makkelijk in de omgang, ze hield niet van kletsen met de buren, ze had een scherp oordeel, maar formuleerde dat meestal ook nogal scherp. Ze had iets van een veulen, maar niemand zou haar verslijten voor een schaap. Nel was een ideale politievrouw. Ze was zelf in 't vak geweest, één der eerste vrouwelijke agenten in Rotter dam, waar ze Martijn, toen nog bij de straatdienst, had ontmoet. Ze had de politiepet geruild voor de bruidssluier. Die baan bij de politie had ze gewild, omdat ze iets anders wou dan anders en omdat ze geïnteresseerd was in het gedrag zowel als het wangedrag van haar medemensen. Ze kon zo ook haar aangeboren nieuwsgierigheid bevredigen, maar merkwaardig ge noeg had ze, ondanks dat, een hekel aan roddelen. Martijn wist dat hij buiten zijn boek je ging door met zijn vrouw over zijn werk te praten, maar ook, dat ze zweeg als het graf. Dat ze er genoe gen mee nam dat hij, vooral sinds hy bij de recherche was, een vaak zeer ongeregeld huiselijk leven leidde, was een stilzwijgende overeenkomst, waarbij hij van zijn kant haar deelge noot maakte van zijn ervaringen en luisterde naar haar opinie. Ze be schikte over een gezond, nuchter verstand. .Te hebt alleen één ding tegen, zei Martijn, je bent vooringenomen. En dat verduistert je oordeel, beste meid. door TOM LODEWIJK Nee, bestreed Nel, maar ik kan al leen niet uitstaan dat een bepaald soort mensen automatisch boven ver denking staat. Je bedoelt héar van Herwijnen. Zij, en haar soortgenoten, zei Nel nijdig. Ja, en daardoor kun je de zaak niet objektief bezien, en voorts heb je te veel detectives gelezen. Daar is het altijd juist de persoon, die boven alle verdenking verheven is, die als de da der wordt ontmaskerd. Nou denk jij heel slim te zijn en dat óók te doen, plaagde Martijn. We zullen zien wie gelijk heeft, pa reerde Nel. Ze wist dat hij ergens gelijk had, ze mocht nu eenmaal dat mens niet, met haar minzame kou- we drukte. En ze was maar blij dat Martijn het moest opknappen, en niet zij zelf. Wie doet het?, vroeg ze toen. Dries- sen? Ja. Driessen en ik. Diskretie is het wachtwoord, zei de baas. Ja, zei Nel fel, die zit met haar in één of ander bestuur. Noemen elkaar bij de voornaam. Martijn lachte. Je zit weer op je stokpaardje en eigenlijk ben je jaloers. Ja, zei ze en Martijn wist weer waar om hij zoveel van Nel hield. Ze was hartstikke eerlijk, ook voor zichzelf. Je wist precies wat je aan haar had. Goed, zei hij rustig. Kom meid, geef me een goeie bak koffie en dan gaan we es kijken. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4