Koop het Tussenrapport Wetswinkel stimuleert mensen zelf stappen te ondernemen Uitstel voor uitbreiding lagere scholen Haamstede Bij onderstaande adressen: Financiële voorlichting in goed bezet Dorpshuis Bru feliciteerde D. W. Bal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 maart 1983 Nr. 23279 3 Nieuwe voorzitter J. C. Coomans volgt initiatiefnemer mr. G. Nijland op Nieuwe voorzitter van de wetswinkel J. C. Coomans. Vertrekkend voorzitter en initiatiefnemer destijds: mr. G. Nijland. ZIERIKZEE - „Het is niet zo, dat je om zeven uur bij de Wetswinkel binnenstapt, je probleem op tafel legt en om kwart over zeven zonder probleem weer naar buiten stapt. Nee, zo gaat het niet. Bij de wetswinkel - of, de of ficiële benaming: Stichting Bureau Eerste Rechtshulp - worden mensen gestimuleerd zelf stappen te onderne men hun moeilijkheden te lijf te gaan. Zij zullen daar bij de wetswinkel ondersteuning en adviezen voor krijgen, zodat de juiste paden betreden zullen worden, maar de eigen inzet blijft - zoals gezegd - van belang. Ministerie wijst plannen af BURGH-HAAMSTEDE - De aanbesteding voor het vijfde lokaal van de Christelijke Nationale School Onder de Wieken" in Burgh-Haamstede wordt dinsdag 22 maart gehouden. Dat zei de heer S. Karsten, hoofd van de school op de ouderavond. De wethouder van onderwijs, de heer J. C. de Feiter vertelde dat de uitbreiding van de twee lagere scholen in Burgh-Haamstede in verband met de integratie voorlopig niet doorgaat. Het ministerie van onder wijs heeft zich op de hoogte gesteld van de huidige situatie en was van mening dat de scholen nog wel enkele jaren meekunnen. Nieuwe voorzitter van de wetswin kel, de heer J. C. Coomans noemt zichzelf ,,een grof voorstander" men sen te aktiveren hun problemen zo veel mogelijk zelf aan te pakken. De heer Coomans volgt in de voorzitters- funktie mr. G. Nijland op, van wie heden (donderdag)avond in besloten kring afscheid wordt genomen in verband met zijn vertrek naar Kap elle-Biezelinge, waar hij een nieuwe praktijk'van Advokatenkan- toor Nijland-Karei van Beiitum heeft gevestigd. Mr. Nijland was in 1977 initiatief nemer tot het oprichten van de Stich ting Bureau Eerste Rechtshulp Schouwen-Duiveland. Deze regio vormde wat deze eerste lijnshulp be treft nog een witte vlek en dat er ook hier wel degelijk behoefte bestond aan een wetswinkel mag inmiddels als duidelijk bewezen worden be schouwd. Doelstelling De belangrijkste doelstelling was en is drempelverlagend te werken voor mensen, die hulp van advokaat, notaris, deurwaarder, maatschappe lijk werker of anderen nodig hebben. Tevens draagt de wetswinkel bij tot het ontzenuwen van de onjuiste ver onderstelling dat men bij het openen van de deur bij genoemde personen al honderden guldens kwijt is. Toen de wetswinkel op 15 september 1977 van start ging, werd uitgegaan van een zeer brede opzet. Op persoonlijke titel en op vrijwil lige basis werd (en wordt) deelgeno men door een deurwaarder, notaris, kandidaat-notaris, advokaat, maat schappelijk werker, en een deskundi ge op het gebied van sociale wetge ving. Als het aan de nieuwe voorzitter lag zou dit team van medewerkers nog worden uitgebreid met mr. Kö- nig, die zich in mei 1981 als advokaat in Zierikzee vestigde, maar die na en kele maanden beraad te kennen gaf geen belangstelling te hebben voor deelname aan de wetswinkel; verder met een belastingdeskundige en een medewerker van het arbeidsbureau. Noch van de zijde van het Belasting kantoor noch van het Arbeidsbureau werd tot nu toe een deskundige aan gewezen om in de wetswinkel mee te draaien. Zelf drempel verlaagd Een woordvoerder van rijksbe lasting op het kantoor te Zierikzee voert - bij ontstentenis van het hoofd van dienst - als mogelijk argument aan, dat van de zijde der belastingen zelf de laatste jaren zeer veel aan dacht is besteed om die drempel voor het publiek te verlagen. De voorlich- tingsaktiviteiten zijn volgens hem veel uitgebreider geworden dan voorheen het geval was en als voor beeld verwijst hij naar de hulp, die thans op het belastingkantoor zelf wordt geboden bij het invullen van het formulier voor de Inkomstenbe lasting. Een wetswinkel staat volgens de heer Coomans dicht bij het publiek, er bestaat nauwelijks schroom er binnen te stappen; ook op Schouwen- Duiveland niet. Per consult wordt een kleine ver goeding van 2,50 gevraagd. Dat be dragje geldt als een bewust inge bouwd drempeltje om het aandragen van echte futtiliteiten te voorkomen. De wetswinkel is elke eerste en elke derde donderdagavond van de maand geopend van 19.00 - 20.00 uur in het kantoor van de Federatie Maatschappelijke dienstverlening, Havenplein 24 te Zierikzee. De nieu we voorzitter is best tevreden met die lokatie; volgens hem een kantoor waar het publiek ook gemakkelijk binnenstapt. Direkt hulp bieden Heel vaak kan tijdens een consult direkt hulp worden geboden of een advies worden verstrekt, hetgeen tot afwikkeling van het probleem kan leiden. In vele andere gevallen zal aangegeven worden tot wie men zich voor verdere aanpak moet wenden: advokaat, maatschappelijk werkerj notaris, kantonrechter enz. Coomans windt er geen doekjes om, dat er per sé geen sprake mag zijn van „klan tenbinding" bij de wetswinkel. Kreeg bijvoorbeeld een kliënt tij dens zo'n consult een eerste advies van mr. Nijland, dan hield dat niet expliciet in, dat die kliënt de volgen de dag ook op stoep van mr. Nijland zou staan als hij het advies had ge kregen een advokaat te raadplegen. Na zo'n eerste consult bij de wets winkel ligt de keus volledig bij de kliënt zelf tot wie hij zich in volgen de instantie gaat richten. v Uiteraard gaat het in de praktijk vaak wel zo, dat die kliënt - alleen al gemakshalve - dan toch kiest voor degene, die hem ook in de wetswin kel van advies diende. Desalniette min zal die afspraak dan toch via een zogenaamd intekenformulier moeten geschieden; een intekenformulier waarop alle mogelijkheden in deze regio staan vermeld. Gang van zaken Hoe verloopt nu zo'n bezoek aan de wetswinkel? Uiteraard hoeft men niet reeds op de deurmat zijn of haar probleem uit te diepen, maar wel dient kenbaar te worden gemaakt welke materie (erfenis, koop- en ver koop, arbeidsovereenkomst, strafza ken, verzekeringen, echscheidingen enz. enz.) het betreft. Dat geschiedt op een standaardformulier, waar men in hoofdlijnen de kwestie op dient aan te geven. Dit formulier wordt vervolgens voorgelegd aan le den van het wetswinkelteam en één der deskundigen zal in staat zijn het probleem met kennis van zaken met de betrokken kliënt afzonderlijk te bespreken. Het consult wordt anoniem ver strekt, dat wil zeggen: er worden bij de wetswinkel geen namen geno teerd. Volgens de nieuwe voorzitter zal de één in staat zijn de kwestie, waar het om draait beter uit te leg gen dan de ander, maar dat maakt in de praktijk niets uit. Het is nog niet voorgekomen sinds het begin van de wetswinkel dat een kliënt geen enkel advies of doorver wijzing kon worden verstrekt. Statistische gegevens wijzen uit, dat de reflectanten afkomstig zijn uit de gehele regio (en zelfs daarbuiten). Opvallend laag is het aantal inwo ners uit de gemeente Middenschou- wen, dat gebruik maakt van de diensten van de wetswinkel. Verder blijkt het aantal mannen, dat bij de wetswinkel aanklopt aanziepüjk ho ger dan het aantal vrouwen, ter il lustratie: in '80-'81: 64 mannen en 29 vrouwen. Problematiken, die „hoog scoren" zijn: sociale verzekeringen, koop en verkoop, huur verhuur, ar beidsovereenkomsten en in duidelijk toenemende mate echtscheidings bóedelscheidingsproblematiek Van overheidswege Naast de wetswinkels, die uit het partikulier initiatief tot stand zijn gekomen, bestaat er in de provincie ook het Bureau Rechtshulp Zeeland, opgedragen van overheidswege. Des tijds was er sprake naast de depen dance in Terneuzen en Goes ook in Zierikzee een dergelijk bureau te vestigen. Bezuinigingsmaatregelen hebben die plannen blijkbaar inmid dels doorkruist. „Mocht het echter ooit tot een dergelijke vestiging ko men en het gevolg is, dat het aantal aanvragen bij de wetswinkel aan zienlijk terugloopt, dan zou het on zinnig zijn de wetswinkel in stand te houden", aldus de heer Coomans. Zover is het echter nog niet en voorlopig is er nog geen dependance van het Bureau Rechtshulp Zeeland in Zierikzee, zodat de wetswinkel nu nog duidelijk in een behoefte voor ziet. Het huidige team bestaat uit: F. W. J. van Veen (deurwaarder); E. Frie- ling (kandidaat notaris); mr.. W. Klaassen (notaris); mr. E. Karei (ad vokaat); C. Brouwer en M. v. d. Spek (maatschappelijk werksters); D. Bol le, F. Babijn, J. C. Coomans (deskun digen sociale dienst) en P. Maes (werkneemster in opleiding op advo- katenkantoor Nijland-Karel- Bentum). Souplesse De wetswinkel is, zoals gezegd, ge opend elke eerste en derde donder dag van de maand (deze maand dus op donderdag 3 en donderdag 17 maart) 's avonds van zeven tot acht uur. Wie echter beslist verhinderd is op die eerste en derde donderdag van de maand, kan rekenen op bereidwil ligheid om op een geheel ander tijdstip een afspraak te maken: een souplesse passend in die eerste lijns hulp, die de wetswinkel zich ten doel stelt te verstrekken. STREEKNIEUWS SCHOUWEN-DUIVELAND Excursie C.B.T.B. Op dinsdag 1 maart is de C.B.T.B. van Schouwen-Duiveland op bezoek geweest bij de C.B.T.B. uit De Lier. Dit is een stad midden in het West- land, een gebied vol met kassen dat ook wel „de glazen stad" wordt ge noemd. In de morgen werd een bezoek ge bracht aan de grote sierteeltproduk- tenveiling de C.C.S.V. te Honselers- dijk. Dit is één der modernste en grootste bloemenveilingen van Ne derland en daarmee ook van de we reld. Ons afzet-systeem via veilingen is dermate modern en krachtig dat zij op het gebied van bloemen wereldbe kendheid heeft verkregen. Op deze coöperatieve veiling met 650 telers wordt een omzet van 850 miljoen gul dens per jaar behaald. 80 hiervan is bestemd voor export en van die ex port gaat weer 65 naar West- Duitsland. Van de aangevoerde bloe men en potplanten komt voor 15 miljoen uit het buitenland. De vei- lingklok draait voor iemand, die zo iets niet kent razendsnel, zo ongeveer 900 transakties per uur, en er draaien 6 klokken tegelijk. De oppervlakte van de veilingge bouwen is 17,5 ha. Het personeel heeft dan oók fietsen om zich te ver plaatsen binnen deze ruime hallen. Het aan- en afvoersysteem werkt met karretjes die net als een lopende band langs bepaalde lijn worden voortbewogen. Vanuit een centraal punt worden deze geleid en naar de plaats van bestemming gebracht. Grote inko pers kunnen hun eigen ruimte in deze hallen huren om de gekochte produk- ten te laden of eventueel te verpak ken. Naar de bouwaktiviteiten te oordelen ziet men hier de toekomst nog niet al te somber in. In de middag werden een tweetal kassen bezocht. Men werd hierbij kundig en gastvrij rondgeleid door een tomatenkas en een bloemenkas. Verrijkt met een krop sla en de nodi ge bloemetjes werd om 4 uur de thuisreis begonnen. ZIERIKZEE Kursus bloemschikken De Stichting Bevordering Onder wijs aan Volwassenen (SBOV) start maandag 14 maart met een kursus bloemschikken in de LTS te Zierik zee. Iedere les, gegeven door een er varen en bevoegde leerkracht, begint met een uitgebreide demonstratie, waarbij verhouding, kleur en lij nenspel wordt aangegeven en de technieken worden besproken. Ver der inlichtingen bij: SBOV, Sir Winston Churchillweg 2, Voorscho ten. tel. 01717-2010. Vergadering Zierikzeese Oratoriumvereniging Tijdens de vergadering van de Zie rikzeese Oratoriumvereniging werd het echtpaar De Oude-Heyboer in de bloemetjes gezet, omdat de heer en mevrouw Heyboer beiden 25 jaar lid zijn van het koor. Het echtpaar kreeg Het bezwaar, dat de veiligheid van de kleuters in de Bernhardstraat in het geding was, aangevoerd door het kollege van b en w, was geen doorslaand argument. Een deputatie uit Haamslede, bestaande uit kollege-leden en leerkrachten, ging naar Den Haag om het standpunt van de gemeente en de scholen nog eens uitvoerig uit de doeken te doen. Sindsdien bestaat er geregeld kon- takt met het ministerie, maar nog zonder sukses. Gemeente-sekretaris de heer J. W. de Jonge zei dat vooral het gebrek aan geld de oorzaak vorm de van het uitstel van de uitbreiding. Noodgedwongen moet een lokaal bij kleuterschool 't Kleuterbosje wor den gebouwd. Bruinisse t)e heer Van Overveld hiel z'n in leiding op de voorlichtingsavond van de plaatselijk werkende Rabobank Oost-Duiveland die als titel mee kreeg: „Sparen en beleggen; wat is uw rendement". Van Overveld, effekten-adviseur van de Rabobank Nederland in de re gio Bergen op Zoom, ging in z'n inlei ding niet uitsluitend in op de zuivere betekenis van het begrip rendement in relatie tot sparen en beleggen, maar hij belichtte daarnaast vele bij komende facetten, zoals de spaarre keningen, termijndeposito's, obliga ties, aandelen, mantels, opties, lijf rente en de goederentermijn- kontrakten. Ook de fiskale kennis werd opge frist door de heer Van Overveld. Inkomsten-, loon-, en dividendbe lasting passeerden de revue alsmede belastingvrije koerswinsten. Koerswinsten Verder besprak hij de positieve en negatieve risiko's bij de verschillen de manieren van beleggen: „Hierbij moeten we niet denken aan 100% koerswinsten of mensen die gillend wakker worden vanwege een koers- dalingv. een oorkonde overhandigd. De bestuursleden mevrouw M. de Bruyne-de Vlieger (waarnemend voorzitter) en de heer K. de Oude wa ren aftredend en niet herkiesbaar. De heer C. W. Deurloo werd tot nieu we voorzitter gekozen. De dames M. T. van Berchum-Beens, M. de Oude en M. Schot-Rentier werden be noemd tot bestuursleden. Het financieel verslag van pen- ningmeesteresse mevrouw E. P. Koper-Rodoe gaf een batig saldo te zien, net als het potje Lief en Leed. Sekretaris de heer J. C. de Vos las het jaarverslag voor. Mevrouw De Bruy- ne kreeg als dank voor haar waarne mend voorzitterschap een bloemetje. vensloop. Het huurophalen vond hij prachtig en de raadsvergaderingen hadden zijn voorkeur. „Ik ben nu 25 jaar in dienst van de gemeente, maar ambtenaar heb ik me nooit gevoeld en ik zal het wel nooit worden ook". Bij het tweede punt (Dank) vond Bal het in de eerste plaats gepast dank te brengen aan Hem, Die ons al ler leven leidt. Vrouw en kinderen betrok de jubilaris ook in zijn dank- De jaai*verslagen van de sekretaris de heer M. Oosse werden goedge keurd, net als het financieel verslag van de penninmeester, mevr. M. Landman-Boot. Aftredend en niet herkiesbaar waren voorzitter C. J. Groenleer en penningmeester A. Landman-Boot. In hun plaats wer den benoemd G. v. Breugel en J. den Boer-Boot. Afscheid werd genomen van de beide bestuursleden. Zij kre gen een potplant en een geschenken bon. Dat er na de lei en de griffel nog al wat veranderd is in het onderwijs werd duidelijk gemaakt door het hoofd der school, de heer S. Karsten met het onderwerp: Hoe leert mijn kind op school. Op deze als deze positief ervaren avond werden verschillende vragen gesteld die door een forum beant woord werden. In dit forum zaten de heer R. v. Overveld en de heer L. Ot- tens, direkteur Rabobank Oost- Duiveland. Een greep uit deze vra gen: Is het zinvol om spaarrekenin gen te splitsen in een man/vrouw re kening vanwege de fiskale konse- kwenties. Of is het zinvol om dc be gunstiger te wijzigen bij de eindda tum van een lijfrentepolis. Is alle op brengst uit vermogen belastbaar? Onder het genot van een glaasje werd over deze materie nog nage praat. Kommissie welzijn De kommissie welzijn van de ge meente Zierikzee vergadert vrijdag 18 maart om 16.30 uur in het stad huis. Op de agenda staan de exploita tie van de concertzaal na 31 december 1983 en de subsidiëring van het Leger des Heils te Zierikzee. NBvP bezoekt politiebureau De afdeling Schouwen van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen bezoekt dinsdag 8 maart het bureau van de Rijkspolitie te Zie rikzee. De dames zal het een en ander worden verteld over het werk van de politie en ze krijgen een rondleiding door het gebouw. Aanvang 9.30 uur. Variatie in voeding De afdeling Schouwen van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen krijgt dinsdag 22 maart voorlichting over voeding. Het pro gramma Variatie in voeding met de maaltijdschijf is een initiatief van Bureau Voorlichting Merkartikelen in samenwerking met het voorlich tingsbureau voor de voeding. Aan vang 13.45 uur. (Vervolg pag. 1) woorden, omdat zij vaak alleen had den gezeten in verband met de vele vergaderingen 's avonds. Het voltal lig gemeentepersoneel, het kollege van b. en w. plus raadsleden, de se kretaris, ieder werd bedankt voor de prettige samenwerking. In het slot woord U, dankte Bal alle sprekers van deze avond en alle aanwezigen die op welke wijze dan ook blijk van belangstelling toonden bij zijn jubi leum. Advertentie Het Tussenrapport vormt de basis voor de Brede Maatschappelijke Discussie over Energie. Voor vijf gulden is het verkrijgbaar bij onderstaande adressen. U kunt ook f 9,25 (inclusief verzendkosten) overmaken op postgiro 121488 t.n.v. Stuurgroep MDE, postbus 20102,2500 EC Den Haag. Informatietelefoon: 070-624562. Amemuiden Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Axel Gemeentelijke Sporthal Borsselc Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Bruinisse Volksbibliotheek Domburg Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Duivcland (Nieuwkcrk) Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Goes Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Hulst Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Kapelle Bibliotheek Kortgene Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Middelburg Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Oostburg Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Reimerswaal Gemeentehuis, Afd. Sas van Gent Gemeentehuis, Afd. Terneuzen Gemeentehuis, Afd. Veere Gemeentehuis, Afd. Vlissingcn Gemeentehuis, Afd. Zierikzee Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Voorlichting Voorlichting Voorlichting Voorlichting Voorlichting BRUINISSE - Burgemeester TC. Hekman was een van de velen, die commies D. W. Bal kwam feliciteren met zijn 25-jarig ambtsjubileum BRUINISSE - „Onze samenleving is in de winter terecht gekomen. Daar voor moeten wij de ogen niet sluiten. Het gaat erom wat we er van maken. Ie der op haar of zijn eigen plaats; ieder naar vermogen, niet tegen, maar met el kaar", was het citaat van premier Lubbers waar de heer R. van Overveld z'n inleiding mee begon dinsdagavond in een goed bezet Dorpshuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3