Minister denkt aan uitstel compartimenteringswerken Kamerdebat RDM en KMS Bouterse naar New Delhi Tweeverdieners zwaarder belast zwArte Pleidooi voor belastingverlaging WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Eigen bijdrage ziekenfonds naar 250 gulden? Dierenarts in Boxtel gearresteerd Zeilvlieger overleden Thoolse vrouw doodgestoken en verbrand Jeugdsozen in het weekeinde 2 Smit-Kroes vraagt advies aan de Raad van de Waterstaat ZIERIKZEE - Minister1 Smit-Kroes heeft de Raad van de Waterstaat advies gevraagd over eventueel uitstel van de voltooiing van de compartimenteringswerken in het Oosterscheldegebied. De grote financiële problemen bij de uitvoering van het Oosterscheldeproject maken al lerlei bezuinigingen noodzakelijk. Hoewel uitstel van de sluiting van de Oesterdam en de Philipsdam geen echte bezuiniging oplevert, geeft uitstel toch een lastenver lichting in de eerstkomende jaren. De minister heeft een uitvoerige beleidsanalyse over uitstel van de compartimenteringswerken aan de Raad van de Waterstaat gestuurd met het verzoek zo spoedig mogelijk advies daarover uit te brengen. De minister streeft ernaar nog dit voor jaar tot een besluitvorming te ko men. De studie is opgesteld door het Nederlands Economisch Instituut en het Waterloopkundig Laboratorium met steun van Rijkswaterstaat. In de nota wordt een uitvoerig overzicht gegeven van de voor- en nadelen van uitstel van de compartimenterings- dammen. Nagegaan is bijvoorbeeld hoe flora en fauna zich bij uitstel zul len ontwikkelen. Daarbij zijn in de studie overzichten gegeven van uit stel met één, twee, drie of vier jaar. DEN HAAG - Bij de RDM en KMS is nog niets onherroepelijks gebeurd. Er wordt alleen onderzocht op welke afgeslankte manier deze bedrijven kunnen worden voortgezet. Daarbij zijn verschillende mogelijkheden aan de orde. Dit verklaarde minister Van Aardenne (economische zaken) woensdagmiddag in de Tweede Ka mer tijdens een spoeddebat over RSV. Van Aardenne zal minister Ruding (financiën) vragen de schuldeisende leveranciers vrij te stellen van de af dracht van btw over de bedragen die ze nog van RSV-bedrijven te vorde ren hebben en eventueel innen. Hij nam deze „uiterst redelijke" sug gestie over van de WD-er Jacobse. De maatregel zou de moeilijkheden van toeleveringsbedrijven van RSV kunnen verzachten. Het is niet de bedoeling om de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) te splitsen, zo zei de minister. Wel wordt bekeken of van de drie dochters, te weten Gieterij Middel burg, AKF en RSV-montage, de laatste kan worden samengevoegd met Verolme Machinefabriek IJssel- monde. Dat dat ook zal gebeuren staat nog bepaald niet vast. DEN HAAG - De Algemene reken kamer wil niet betrokken raken bij een onderzoek van de Tweede Kamer naar de handel en wandel van het RSV-concern. De kamercommissie voor de rijksuitgaven heeft dit woensdag vernomen tijdens een be zoek aan de rekenkamer. De bezwa ren van de rekenkamer zijn zowel formeel als materieel van aard. For meel kan de rekenkamer krachts de wet pas een bedrijfsonderzoek instel len indien de overheid in dat bedrijf een meerderheidsaandeel heeft. Dat is bij RSV niet het geval. Bovendien heeft de rekenkamer het te druk met het onderzoek naar de financiële gang van zaken rond de Oosterschel- dewerken. DEN HAAG - Het aantal banen dat bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij (RDM) moet verdwijnen kan beperkt blijven tot 750. Dit stelt de ondernemingsraad van dit be drijf, een onderdeel van het noodlij dende RSV-concern, in een „reddingsplan" dat woensdag is aan geboden aan de Tweede Kamer. Vol gens de ondernemingsraad houden de plannen van minister Van Aar denne van economische zaken in, dat bij RDM ongeveer 1500 van de ruim 3000 banen verloren zullen gaan. ARNHEM - Industriële grootver bruikers van elektriciteit kunnen re kenen op extra hulp ter verbetering van hun konkurrentiepositie ten op zichte van het ons omringende bui tenland. Het heeft altijd in de bedoeling ge legen de compartimenteringsdam- men in ongeveer dezelfde periode te voltooien als de stormvloedkering. Daardoor zou aan het Oosterschelde- bekken onder andere een kleiner vo lume worden gegeven dat nodig wordt geacht voor het handhaven van een bepaald get ij verschil en het daarbij passende milieu. Er is een mogelijkheid om alleen de voltooiing van de Philipsdam uit te stellen of van Philipsdam en Oesterdam sa- Vegetatie Voor de vegetatie geldt dat de ef fecten relatief gering zullen zijn. Door de reductie van het getij en het optreden van lagere zoutgehaltes zul len wel verschuivingen van vegeta- tiezönes optreden, maar op enkele uitzonderingen na zal de toestand zich herstellen. Voor vogels heeft uitstel zowel po sitieve als negatieve effecten. Het fourageergebied vóór de dammen zal naar verwachting enigszins afnemen, maar het Krammer en het Volkerak blijven langer getijdegebied en daar door fourageergebied. Wel komen er minder bodemdieren. Aan schorren en platen zal bij uitstel door golfaan- val extra erosie optreden. Voor de scheepvaart is sprake van een voordeel, doordat de vrije door vaart door het Krammer, ongehin derd door sluizen aldaar, blijft bestaan, maar van een nadeel door dat de Schelde-Rijnverbinding later getijdevrij wordt. Bouwkundig moet er ondanks het verschuiven van de lasten naar later jaren, toch rekening worden gehou den met enige kostenverhoging als gevolg van de noodzakelijke conser vering van de reeds aangelegde wer ken. Voorts moet het personeel lan ger bij dit werk in dienst blijven, het geen ook extra kosten met zich mee brengt. Voor bouwnijverheid bete kent uitstel der werken een tijdelijke omzetderving. SAN JOSE - Paus Johannes Paulus II heeft woensdag bij aankomst in Costa Rica gepleit voor een geweldlo ze oplossing van de conflicten in Midden-Amerika. Een verandering van de beklagenswaardige situatie der Middenamerikaanse volkeren is volgens de paus dringend noodzake lijk en ook mogelijk. Dit kan, zei hij, bereikt worden zonder gebruik van geweld, zonder terug te grijpen naar collectivistische systemen en zonder inmenging van buitenaf. NEW DELHI - In de Perzische Golf ter hoogte van Aboe Dhabi is een In diaas vrachtschip gezonken. Men vreest dat alle 31 opvarenden zijn verdronken. Gevolgen Voor de oester- en mosselcultures zijn bij bepaalde keuzen voor uitstel der werken omzetverliezen te ver wachten. De landbouw in onder an dere West-Brabant en oostelijk Zee land krijgt later zoet water beschik baar als gevolg van uitstel der com partimenteringswerken. deze belasting met daarbij een her- strukturering van bijzondere rege lingen en aftrekposten en een vergro ting van haar aanvaardbaarheid door tariefsvermindering. DEN HAAG - De regeringspartijen en de PvdA hebben woensdag aange drongen op uitstel van de datum van inwerkingtreding van de „Financië le verhoudingswet 1984" met één jaar tot 1 januari 1985. Dat wetsont werp voorziet in een herziening van de-verdeling van middelen uit het ge meentefonds over de gemeenten, met ingang van volgend jaar. De „speci fieke uitkeringen" die gemeenten di- rekt van het Rijk voor bepaalde ta ken ontvangen zullen vanaf dat mo ment geleidelijk worden vermin derd. Daarvoor is een overgangsperi ode van tien jaar vastgesteld. ZIERIKZEE - De onfortuinlijke kraanwagen, die dinsdagochtend een onvrij willige duik in de Nieuwe Haven nam. werd later in de ochtend weer op het droge gezet door een (zwaardere) kollega-kraan. Voor dat het zover was moest eerst de giek worden losgebrand, waarmee men hier op de foto mee bezig is. De veronderstelling, dat de kraan niet op de handrem zou hebben gestaan werd door de kraanmachinist de heer M. Klink uit Bruinisse. tegengesproken. Een half uur voor het ongeluk had hij de kraan op de handrem èn de luchtdruk-rem gezet. De werkelijke oorzaak moet nog boven water komen. Advertentie STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal a.s. zaterdag 14.30 uur a.s. zaterdag 19.00 uur a.s. zondag 14.30 uur "WIM VERSTAPPEN alle leeftijden a.s. zaterdag 21.30 uur a.s. zondag 20.00 uur Wat houdt de jeugd alzo bezig vandaag-de-dag? PARAMARIBO/DEN HAAG - De Surinaamse legerleider, Desi Bouter se, reist deze week naar New Delhi, waar maandag de conferentie van niet-gebonden landen begint. Dat heeft een officiële woordvoerder dinsdag bevestigd. Volgens welinge lichte kringen in Paramaribo ver trekt Bouterse donderdag. Het is de eerste buitenlandse reis van de Suri naamse legerleider sinds de gebeur tenissen van 8 december. Suriname treedt in New Delhi op als vice- voorzitter van de konferentie. EDE - Een verlaging over de gehele linie van de inkomsten- en loonbelasting past zeer goed in de aktuele ekonomische omstandighden. De Rotterdamse hoogleraar Dr. J. H. Christiaanse - hij is voorzitter van de CDA-fraktie in de Eerste Kamer - zei dit donderdag in Ede op het jaarlijks lfQijgres van de Vere niging van Adjunct-belastihginspekteurs. Christiaanse noemde het voeren van een stimuleringsbeleid via be lastingverlaging op dit moment voor de hand liggend. Hij wees erop, dat de koopkracht is verlaagd en door belastingverlaging weer kan worden verbeterd, voor onze industrie van groot belang. De Rotterdamse belastingdeskun dige bepleitte verder een gekoncen- treerde selektie van bijzondere rege lingen en aftrekposten binnen de in komstenbelasting. De in stand te houden voorzieningen moeten, zo zet te hij uiteen, fiskaal-technisch zo een voudig mogelijk zijn. „Rechtsherstel" Hij verzette zich tegen de zogehe ten fiskalisering (het opnemen in de belastingheffing) van de sociale pre mieheffing. In zijn voordracht be pleitte Christiaanse „rechtsherstel" van de inkomstenbelasting, te weten het opnieuw doorzichtig maken van 16 jaar Zaterdag 5 en zondag 6 maart Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Verbeek-van Beek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter A. M. Dorrestein, Dorps weg j>, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. Tandarts mevr. H. A. Boom-Keizer, Westerbanweg 14 Burgh- Haamstede, tel. (01115) 3103, neemt waar voor geheel Schou- wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zr. W. Verkaart, Hofferstraat 20, Zierikzee, tel. (01110) 6565, neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050 neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster A. v. d. Schelde,Spuislop 14, Brouwershaven. Tel. (01119) 1682 heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezopm 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose», afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. DEN HAAG - Gezinnen waarin man en vrouw beiden werken gaan per 1 juli al meer belasting betalen als de vrouw in 1983 een belastbaar inkomen heeft dat hoger is dan 4.841 gulden. Dat blijkt uit een wetsont werp dat staatssekretaris Koning van financiën heeft voorgelegd aan de ministerraad. Aanvankelijk wilde Koning de grens bij 7.382 gulden leggen, maar de bewindsman wil met het huidige voorstel tegemoetkomen aan bezwa ren van de Tweede Kamerfrakties van PvdA, D'66 en WD. Die vonden de overgang tussen de huidige en de nieuwe regeling te abrupt. Die over gang kan met het thans voorliggende wetsontwerp minder schoksgewijs verlopen. De maatregel, waarvan het aanvankelijk de bedoeling was dat zij per 1 april zou ingaan, gaat pas volgend jaar voor samenwonenden gelden. Volgens het voorstel hebben man en vrouw in beginsel dezelfde be lastingvrije som van 7.381 gulden. Alleen als het belastbaar inkomen minder is dan 4.842 gulden geldt voor de man een belastingvrije som van 12.716 gulden. Heeft de vrouw een be lastbaar inkomen dat meer is dan 4.841 maar minder dan 7.382 gulden dan geldt voor de man een belasting vrije som van 7.382 gulden. DEN HAAG - Staatssecretaris Van der Reijden van volksgezondheid wil dit voorjaar met plannen komen die voorzien in de invoering van een ei gen bijdrage voor ziekenfondsverze kerden van 250 tot 500 gulden. Een woordvoerder van zijn ministerie heeft dit woensdag desgevraagd be vestigd. Er zijn geen nadere bijzon derheden omtrent dit plan bekendge maakt. De eigen bijdrage is volgens Van der Reijden noodzakelijk om de kosten van de volksgezondheid te be heersen. Als het voorstel door het ka binet en de Kamer wordt overgeno men betekent dit dat de „knaken- kaart" verdwijnt. De staatssecreta ris wil de invoering van deze eigen bijdrage inpassen in een algehele herziening van het stelsel van ziekte kostenverzekeringen. BOXTEL (N-Br.) - De politie in Boxtel heeft op verzoek van het mi nisterie van landbouw de dierenarts H. M. uit die plaats aangehouden. De man wordt ervan verdacht rekenin gen te hebben geïnd voor niet ver richt werk. Het ging met name om fiktieve runderentingen, aldus het ministerie woensdag. Het onderzoek in deze zaak wordt geleid door de al gemene inspektiedienst Tilburg. VLISSINGEN - De 55-jarige Belgi sche zeilvlieger August Camp uit Mortzel die zondag in Zoutelande zwaar gewond raakte door een onge luk met zijn zeilvlieger is woensdag in het Dijkzigtziekenhuis overleden. Camp raakte bij het opstijgen van af de duinen uit balans en kwam met een vleugeltip tegen een struik. De wind tilde hem over de duinen, waar na hij op de weg tegen een lantaarn paal terechtkwam. De man liep er nstig rugletsel op. De politie stelt nog een onderzoek in naar de omstandigheden waaron der het ongeluk gebeurde. Zeilvlie gen bij Zoutelande is toegestaan tot windkracht vier. Zondag was er windkracht zes. VLISSINGEN - De 53-jarige Hele na Steketee uit St. Maartensdijk op Tholen, die woensdagmorgen tijdens een brand in haar woning in St. Maartensdijk dood werd aangetrof fen, is volgens de politie door stee kwonden om het leven gekomen. Haar 61-jarige echtgenoot, A. H. H., die tijdens de brand in overspan nen toestand in de buurt van de wo ning op straat werd aangetroffen, is inmiddels in het psychiatrisch zie kenhuis in Bergen op Zoom opgeno men. De politie vermoedt dat de man zijn vrouw heeft neergestoken tij dens een echtelijke ruzie en daarna het huis in brand heeft gestoken. Het boterde al geruime tijd niet meer tussen de echtelieden, aldus de politie. De man zal, als hij daartoe in staat is, door de politie nader aan de tand worden gevoeld. Donderdag 3 maart Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. „Huis van Nassau". Jaarvergadering snijmaïskern Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw; Bijeen komst Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen", 20.00 uur. Scharendijke „De Putmeet". Vergadering Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland. 16.30 uur. Gemeentehuis. Spoedeisende raads vergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Dhr. J. Blees spreekt voor de NZAW over de ontwikkelingen in Zuid-Afrika. 20.00 uur. „Oosterhof"; Ouderavond ,,'t Kraai ennest", 20.00 uur. Vrijdag 4 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering Vissersvereniging Helpt Elkander. 14.30 uur. School Binnen de Veste; Bazar 16.30- 18.00 uur en 19.00-21.00 uur. Verenigingsgebouw. Bingo-dansant avond m.m.v. Schelde Trio. 20.00 uur. Koor Ned. Herv. Kerk. Wereldge bedsdag. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. 2e uitvoering muziekver eniging „Nieuw-Leven". 19.30 uur. Oosterland Kantine Oostersportpark. Ledenver gadering s.v. Duiveland. 20.00 uur. Zaterdag 5 maart Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Zwarte rui ter. 14.30 uur en 19.00 uur; Porky's pi kante pretpark, 21.30 uur. Burgh-Haamstedc Recreatiezaal camping Duinrand. Jaarlijkse toneeluitvoering VOO Burgh-Haamstede. 19.30 uur. Ellemect Strao-feest. Vanaf 12.30 uur. 's Avonds dansen in café Van der Have. Dorpshuis. Verkoop Welfare-artike len Rode Kruis. 13.30 tot 16.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Donateursuitvoering „Crescendo". 19.30 uur. Oosterland Oud-papier-aktie ten behoeve van de zending - Gereformeerde Gemeenten - vanaf 09.30 uur. Dorpshuis. Ruilbeurs „Delta-West". 14.00 - 17.00 uur. Bruinisse N.H. Verenigingsgebouw. Jeugdha- ven Bru. 19.30 uur. Zondag 6 maart Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Zwarte rui ter, 14.30; Porky's pikante pretpark, 20.00 uur. Bar Mirabelle. Optreden „Trio 1". 14.00 tot 17.30 uur. Maandag 7 maart Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Iona, Poststraat 25. Voetreflexolo- gie. 20.00 uur. Dorpshuis; Vergadering VeKaBo, 19.30 uur. Dinsdag 8 maart Zierikzee 's Landskamer. Openbare algemene vergadering waterschapsbestuur Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. „Huis van Nassau". Huishoudelijke vergadering Diabetes Vereniging Ne derland, afdeling Schouwen-Duive land. 19.30 uur. Westenschouwen Zeelust. Ledenvergadering VW af deling Burgh-Haamstede, 20.00 uur. Woensdag 9 maart Scharendijke De Putmeet. Groene Kruis avond. 19.30 uur. Donderdag 10 maart Ouwerkerk Dorpshuis. Gezinsavond jaarver gadering landbouw vereniging „Al ler Belang". 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Algemene Ledenvergade ring Rode Kruis afdeling Bruinisse. 19.30 uur. Peuterspeelzaal, Dr. de Kockstraat 81. Ouderavond „De Krukels". 20.00 uur. Vrijdag 11 maart Renesse Restaurant „De Wig"; Voorlichting en instruktie-avond R.T.C. Schou wen-Duiveland, 19.30 uur. Burgh Café-bar „De Westhoek"; Voorjaars vergadering H.S.V. „De Krabbe", 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Muziek- en zangavond. 19.30 uur. Zaterdag 12 maart Scharendijke Strao-feest. Vanaf 12.30 uur. 's Avonds dansen in de Putmeet. Dreischor Dorpshuis. Uitvoering muziekvere niging „Crescendo". 19.30 uur. Maandag 14 maart Zierikzee Iona, Poststraat 25. Bio-energetika. 20.00 uur. Big ,,S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur, zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Zaterdag 5 maart, optreden „Swell and Serial". 21.30 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Elke woensdagavond gezellige avond met klaverjassen, schaken, dobbelen, enz. Van 19.00 - 23.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774. (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2