HET FLAT-MYSTERIE Vogelbescherming bang voor zeeverontreiniging ONZE PUZZELRUBRIEK Nieuwe bijbelvertaling Dit biedt de beeldbuis (Warm aanbevolen aan alle bewoners van een eigen huis! Delegatie in Den Haag Mogelijkheden voor goedkopere logiesvormen in Nederland Aansporing horeca tot overleg Windorgel Vlissingen wordt herbouwd Tennessee Williams overleden EO-voorzitter Glashouwer overleden A ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 februari 1983 Nr. 23277 5 Advertentie ISOLATIE-TOETS Isolatie fielpt op stookkosten te besparen enverhoogt het wooncomfort! In dit lijstje ziet u wat één enkele vierkante meter isolatie u gemiddeld op stookkosten bespaart en na hoe veel jaar de voorzieningen zijn terugverdiend. Pak de duimstok en bekijk wat er in uw huis allemaal te isoleren is. Een prima basis om in overleg met een isolatiebedrijf of doe-het-zelf zaak snel een isolatieplan op te stellen! Nationaal Isolatie Programma soort isolatie jaarlijkse besparing* aantal jaren waarin de kosten op stookkosten per van isolatie zijn terugverdiend geïsoleerde m- uitgevoerd zélf door de vakman uitgevoerd SDOuwmuurisolatie f 5,86 3 L» jaar - Gevelbinnenisolatie f 5,86 10 jaar 5 jaar Dakisolatie - verwarmde zolder i 5.86 10 jaar 5 jaar - onverwarmde zolder f 3,52 17 jaar 8jaar Vloerisolatie f 2,93 10 jaar 5 jaar Dubbelglas - woonkamer f 17,58 12V»jaar - - slaapkamer f 11,72 19 jaar - Voorzetramen - woonkamer f 17,58 11 jaar 5'Ajaar - slaapkamer f 11,72 17 jaar 8'A jaar Leidingisolatie (per strekkende meter) f 5,27 2 jaar 1 jaar Deze besparingen gelden voor centraal verwarmde woningen waarin 3500 tot 3700 m3 aardgas per jaar wordt verbruikt bij een aardgasprijs van 58,6 cent per m\ DEN HAAG - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft op haar departement in Den Haag een delegatie ontvangen van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Vogels, die ernstig bezorgd is over de toenemende vogelsterfte langs onze kust als gevolg van de door olie verontreinigde Noordzee. De bewindsvrouw zegde toe dat het opsporen van olielozende schepen op zee door Rijkswaterstaat zal worden gekontinuëerd, waarbij ook een nieuw opsporingsvliegtuig zal wor den ingezet. Zij zal over deze kwestie ook kontakt opnemen met de minster van buitenlandse zaken en met de staatssekretaris van land bouw. „Uw onrust is ook de onze", aldus de bewindsvrouwe tegenover de delegatie. Volgens de vogelbeschermers is er een toenemende olieverontreiniging van de Noordzee waar te nemen, waarvan langs de Nederlandse kust sinds december al meer dan 10.000 vogels het slachtoffer zijn geworden. „Er is zo langzamerhand sprake van een noodsituatie. In het hele Noord zeegebied sterven jaarlijks zo'n 100.000 vogels. In vogelasiels langs onze kust wordt dag en nacht ge werkt om de slachtoffers te reinigen en te behandelen", aldus C. de Bruin, voorzitter van de betrokken vereni ging. De oorzaak van de stijgende verontreiniging van de Noordzee is naar het oordeel van de vogelbe schermers naar alle waarschijnlijk heid het gevolg van de permanente lozing van afgewerkte olie door zee schepen. We zouden misschien wel wat smoesjes kunnen verzinnen, maar om een lang verhaal kort te maken: we zijn de puzzel vrijdag vergeten en daar bieden wij u bij deze onze excu ses voor aan. Vandaar dat de puzzel bij wijze van uitzondering in onze maandag-editie is opgenomen. De nieuwe oplossing kan worden gestuurd naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zie- rikzee met de vermelding weekpuz- zel. De winnaars van de kruiswoordpuz zel van 18 februari zijn: C. Heyboer De Cranestraat 22 Zierikzee J. v. d. Meijden 't Lage Burgh 3 Burgh-Haamstede DE NIEUWE PUZZEL Nr. 1402 E HORIZONTAAL: 1. publieke wan delplaats; 8. roosvormig sieraad; 12. wachtwoord; 13. smekend verzoek; 14. overblijfsel bij verbranding; 16. omwenteling; 17. stad in Japan; 18. geluid van zeker dier; 19. smalle strook land tussen twee veenplassen; 21. boom; 22. rekening van geleverde goederen; 23. trechtervormig sleep net; 24. vuiststoot; 26. vogel; 27. fijn gezift meel; 29. bladplant; 30. pluk tabaksdraden die buiten de kop van een pijp hangen; 32. zangstuk voor één persoon; 34. nauwe opening; 36. soort onderwijs (afk.); 38. korte tijds duur; 39. en dergelijke (afk.); 41. sig naal, teken; 42. afgesneden stuk van een vis; 44. file; 45. doortochtgeld; 47. de onbekende (afk. Latijn); 49. in- sekt; 51. slaande beweging; 53. licht vaartuig; 56. boom; 58. grootste soort hert; 60. Zwitsers kanton; 61. lis aan een knoopsgat; 63. lang, dun en smal stuk hout; 64. vereniging, verbond; 66. volksnaam van de kauw; 67. mak, gedwee; 68. paardeslee; 69. maal tand; 70. bijplaneet van de aarde; 72. per adres (afk.); 73. grote afgeronde schop; 74. oudste van een categorie of groep van personen; 76. stad in Frankrijk; 77. deel van Europa. DEN HAAG - De Nederlandse ho tels heben in de loop van 1982 meer buitenlandse gasten ontvangen, maar de gemiddelde verblijfsduur per gast werd korter. In de eerste ne gen maanden van dat jaar werden ruim 2,5 miljoen gasten geboekt die samen goed waren voor 5,3 miljoen overnachtingen, dat is respektieve- lijk 10 procent en 6 procent meer dan in dezelfde periode van het voor gaande jaar. Dit blijkt uit recente ge gevens van het CBS (Centraal Bu reau voor de Statistiek). Oplossing kruiswoordraadsel nr. 1704 E: HORIZONTAAL: 1. mossel; 6. tijd bom; 11. lus; 12. cel; 14. lui; 15. krab; 17. kolom; 19. cent; 21. koplamp; 22. dochter; 23. eg; 24. alles; 26. bij; 27. tel; 29. aan; 30. lip; 32. roman; 34. ma ger; 36. dar; 37. Bulgaar; 38. pet; 39. pedel; 41. teken; 44. nel; 45. rib; 47. nar; 49. om; 51. mijter; 53. e.a.; 54. kasteel; 56. tokayer; 58. klei; 59. ne vel; 61. mark; 62. Ier; 64. sir; 65. ver; 66. linnen; 67. zelden. VERTICAAL: 1. makker; 2. slap; 3. subliem; 4. es; 5. vel; 7. ijl; 8. duchtig; 9. biet; 10. matrijs; 12. copla; 13. lo den; 16. rog; 17. K.M.A.; 18. mos; 20. neb; 25. languit; 27. toren; 28. label; 30. Laren; 31. peper; 32. rap; 33. nul; 34. mat; 35. ren; 40. dertien; 42. kara mel; 43. sokkel; 45. rijles; 46. beter; 48. varken; 50. mal; 51. men; 52. rol; 53. eer; 55. sein; 57. yard; 60. vis; 63. re; 65. v.e. DEN HAAG - Er zijn in Nederland zeker mogelijkheden voor goedkope re logiesvormen. Dat is een van de conclusies van het rapport „Betaal baar Haalbaar?", dat het Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme (NRIT) uit Breda heeft aan geboden aan staatssecretaris Van Zeil van economische zaken. Het on derzoek is uitgevoerd omdat in 1981 ruim een kwart van de Nederlandse bevolking heeft bezuinigd op vakan tie-uitgaven. Dat gebeurde in vele ge vallen door goedkoper logies te zoe ken. Er is daarom volgens de onderzoe kers zeker behoefte aan goedkoper vakantie-onderdak in Nederland. Zij bevelen vakantiebehuizing aan waarin een aantal kamers is gegroe peerd rond een centrale hal met ge meenschappelijke keuken en sani tair. Ook kampeerplaatsen (zowel met als zonder voorzieningen) en een- WASSENAAR - De horeca zou er goed aan doen met sociaal-Kulturele en kerkelijke instellingen te probe ren tot overeenstemming te komen over het probleem van het zogenoem- de paracommercialisme. Misschien kunnen beide partijen eenzelfde soort akkoord bereiken als destijds met de KNVB ovér.de sportkantines. Dat zei staatssekretaris Van Zeil van ekonomische zaken tijden de oprich tingsbijeenkomst van de Federatie Horeca, de nieuwe koepel van onder nemingsorganisaties in deze bedrijfs tak. In de federatie zijn Horeca Neder- land en Horecaf opgegaan. Van Zeil kondigde in dit verband aian dat hij de Horeca binnenkort een serie -■ y» n'm(YC|'|| (Vfif Q Q I aanbevelingen ter beoordeling zal voor J.JLJ. ICt-Cl-J. leggen. Gemeentebesturen zouden die aanbevelingen moeten gebruiken om een overmaat aan oneerlijke konkur- rentie van de zijde van instellingen die een bar of kantine exploiteren, tegen te gaan. voudige hutten en appartementen zullen tegemoetkomen aan de wens naar goedkoop logies, menen de on derzoekers. In het rapport wordt verder gepleit voor verbetering van de bereikbaar heid van en informatie over bestaand goedkoop aanbod en het bevorderen van vakantiespreiding. Allerlei be lemmerende verordeningen die on dernemers kunnen weerhouden van het opzetten van goedkope vakantie onderkomens moeten verdwijnen, vinden de onderzoekers. Nota Volgens het ministerie van econo mische zaken zal het onderzoek die nen als een der bouwstenen van de nota toeristisch beleid, die de rege ring in het volgende parlementaire jaar zal aanbieden aan de Tweede Kamer. In de nota zullen de beleids voornemens van de regering worden aangekondigd voor stimule ringsmaatregelen in de toeristische industrie in de jaren 1985-1990. VERTICAAL: 1. violetkleurig; 2. Amsterdams peil (afk.); 3. vochtig; 4. al de manschappen van een militaire eenheid; 5. luchtig gebakje; 6. ge hoororgaan; 7. oude lengte-eenheid; 8. onderdeel van de gamelan; 9. lof dicht; 10. persoonlijk voornaam woord; 11. veelkleurig mineraal; 13. vis; 15. bont bedrukt katoen; 17. ver blijfplaats voor dieren; 18. plezier vaartuig; 20. zeevis; 22. deel van het gezicht; 23. kaasgebrek; 25. graan soort; 26. uiting van kou; 28. schuif- bak; 30. koningszoon; 31. soort schoeisel; 33. mannelijk beroep; 35. telwoord; 37. wijfjesschaap; 40. vreemde munt; 43. kleverige stof; 46. vergevorderd in tijd; 48. ploegsnede; 50. watergewas; 52. gelukkig nieuw jaar (afk.); 54. insekt; 55. vogelpro- dukt; 57. vlug van begrip; 59. vreem de taal; 61. korte spijker met grote, bolle kop; 62. vorm van belediging; 65. hoofdplaats van Ameland; 66. meubelstuk; 69. toiletartikel; 70. maand van het jaar; 71. klein besteend rijshoofd bij zeeweringen; 73. bouwkundig ingenieur (afk.); 74. op het ogenblik; 75. chemisch sym bool. VLISSINGEN - Het „Wereldwind- orgel" in Vlissingen zal voorde derde keer in zijn bestaan helemaal op nieuw worden opgebouwd. De ge meenteraad van Vlissingen heeft hiervoor 25.000 gulden beschikbaar gesteld. Het windorgel is al twee keer ver nield sinds het in 1975 voor de eerste keer werd opgetrokken. Een Belgisch kollektief onder leiding van de Brus selse kunstenaar Raphael van Op- stahle bouwde het indertijd op een dijkje in de Westerschelde, aan de rand van Vlissingen. Schakel Het gevaarte vormde een schakel in een keten van windorgels die de we reld van noord tot zuid moest omspan nen. Vier exemplaren zijn inderdaad op diverse plaatsen op de wereldbol verrezen. De bamboepijpen van het orgel werden door de kunstenaar zelf uit het Afrikaanse oerwoud gehaald en bewerkt tot reuze windblokfluiten. Een storm sleurde het orgel echter in januari 1976 gedeeltelijk de zee in. Het werd nog hetzelfde jaar herbouwd, steviger en minder speels dat het eerste windorgel In 1981 sneuvelde het orgel opnieuw, ditmaal door van dalen, die het met zagen te lijf gingen. Dankzij akties van de Vlissingse Culturele Raad en de medewerking van de gemeenteraad van Vlissingen kan het orgel nu herbouwd worden. Leon Riekwel van de Vlissingse Cul turele Raad verwacht dat het nieuwe orgel, dat met tien pijpen uitgebreid wordt tot dertig, in mei van dit jaar voltooid zal zijn. GRONINGEN - Gipskartonplaten en poedergipsen die zijn gemaakt van industriële afvalgipsen met een hoog radiumgehalte, kunnen de stra ling binnenshuis vergroten. Dergelij ke afvalgipsen met hoog radiumge halte worden in Nederland op vrij ruime schaal toegepast. Deze pro- dukten bevatten ruim dertig maal zo veel radium als produkten die van natuurgips zijn gemaakt. Dat staat in het rapport „Gips als bouwmateriaal in Nederland - On derzoek naar de radioaktiviteit van gips" van de Chemiewinkel van de subfakulteit scheikunde van de rijk suniversiteit Groningen. AMSTERDAM - De Groot Nieuws Bijbel, een vertaling van de gehele bijbel in omganstaal, is in de Nieuwe Kerk te Amsterdam gepresenteerd. Deze bij bel is een gezamenlijke uitgave van het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG) en van de Katholieke Bijbelstichting (KBS). Met NBG geeft de editie uit met oude en nieuwe testament, de KBS-editie bevat ook de Deuterocanonieke als apocriefe boeken, die door de Rooms- Katholiek kerk, de Oud-Katholieke kerk en de Evangelisch Lutherse kerk tot het oude testament worden gerekend. De Groot Nieuws Bijbel is een voortzet ting van het nieuwe testament in omgangstaal, dat in 1972 verscheen onder de titel „Groot nieuws voor u". De nieuwe bijbelvertaling is vol gens vertaler A. W. G. Jaakke vooral bedoeld voor rand- en buitenkerke lijken en bovendien voor kerkleden die niet meer vertrouwd zijn met het „kerkjargon". Aan de vertaling is ruim 13 jaar ge werkt. Dit is de vierde volledige bij belvertaling, die deze eeuw in Neder land is uitgegeven. Eerder versche den de NBG-vertaling uit 1951, de Willibrordvertaling van de KBS en de bijbel in het Fries van NBG en KBS samen. De bijbelverkoop groeit de laatste jaren in ons land. Het NBG verkoopt per jaar bijna 200.000 volledige bij bels. Van de Willibrordvertaling worden ongeveer 25.000 exemplaren per jaar verkocht. Daarentegen loopt de kerkgang in Nederland terug. In 1974 ging 34 procent van de Neder landse bevolking regelmatig naar de kerk, in 1981 was dit 25 procent. De bijbel of een deel ervan is vol gens een opgave van de Wereldbond van Bijbelgenootschappen in 1.739 talen vertaald. Per jaar worden er over de gehele wereld ruim 10 mil joen volledige bijbels verkocht. HARARE - Oppositieleider Joshua Nkomo in Zimbabwe heeft zondag verklaard van de politie opdracht te hebben gekregen al zijn voorgeno men bewegingen uit zijn huis vooraf te melden. „Dit betekent dat ik hui sarrest heb", zo zei hij. NEW YORK - De Amerikaanse to neelschrijver Tennessee Williams is vrijdag op 71-jarige leeftijd overle den. Hij werd dood aangetroffen in een hotel op Manhattan in New York. Hij was de auteur van bekende stukken als „Glazen speelgoed", „Tramlijn begeerte", „The Rose Tat too" en „Kat op een heet zinken dak". UTRECHT - In een ziekenhuis in Utrecht is zondagmorgen EO-voor zitter Ds. Willem Glashouwer over leden. Ds. Glashouwer, Nederlands Hervormd predikant, was dinsdag opgenomen in het ziekenhuis, na ge troffen te zijn door een hartinfarct Hij is 69 jaar geworden. Ds. Glashouwer werd op 22 mei 1913 geboren in Hindeloopen. In 1938 deed hij kandidaatsexamen theologie aan de Rijksuniversiteit in Groningea Als predikant werkte ds. Glashouwer in Muiderberg, Nijverdal, Vlaardingen, Amsterdam en Driebergen. Ds. Glashouwer was een van de ini tiatiefnemers van de Evangelische Omroep. Bij de oprichting, op 1 april 1970, was hij tweede voorzitter, in 1971 werd hij voorzitter. Dinsdag 1 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 en 14.00 uur Schooltelevisie 15.30 uur RVU 16.00 uur Daar vraag je me wat 16.40 uur Er was eens de ruimte 18.40 uur Teleac 18.55 uur Flappie in sprookjesland 19.05 uur Frank Buck. Bhundi doet een beroep op Frank voor hulp. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De Banana split show 21.20 uur Gejaagd door de storm. In deze laatste aflevering loopt de oor log ten einde en John en Jonas zijn er bij als generaal Lee zich overgeeft. Ze vertrekken samen naar Washing ton voor een bezoek aan president Lincoln. 22.10 uur Aktua TV 22.45 uur Falcon Crest. Er dreigt ge vaar voor machtsovername door Chase. Uiteraard laat Angie dat niet toe en zint op een tegenzet. 23.40 uur Journaal 23.45 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kinderkrant 19.40 uur Ronduit-magazine 20.20 uur Tijdsein 20.30 uur National religious broad- coasters 21.20 uur Speelkwartier. Voor het muzikale gedeelte vormt de tropi sche tuin van dierenpark Blijdorp het decor, waartegen het optreden van de gitarist Tom Bumanje. De gi taar en hoe dit instrument is vervaar digd vormt trouwens de hoofdschotel van deze aflevering. 21.35 uur Ten slotte 21.40 uur Omnibus 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven 16 TWEEDE DEEL jacht op een seks-bom Tillie van Herwijnen liep neuriënd door het huis, voor het eerst sinds lange tijd. Het was een mooie avond geweest, gisteren, toen ze afscheid had geno men als sekretaresse van het Nut. Iedereen wist dat dit het begin was van haar afscheid van alles, wat haar aan deze plaats bond. En iedereen begreep. Het was voor Tillie een moeilijke tijd geweest. Al degenen die hoofdschuddend hadden toegezien toen ze met Henri Nieu- wolda in het huwelijk trad, hadden gelijk gekregen. Een groot deel van hen konstateerde dat met de Scha denfreude die „die schönste Freude" heet te zijn, anderen waren eerlijk met haar lot begaan. Een vrouw die ten uitstekende reputatie had, be schaafd, ontwikkeld, onkreukbaar, zich steeds gevend ln dienst der ge- jneenschap, die haar naam en repu tatie door het slijk zag gehaald, om- jdat haar man zelfs geen minimum aan diskretie betrachtte bij zijn vele slippertjes, en tenslotte de kroon op dit werk had gezet (en héér de kroon van 't hoofd gehaald, zei men) door haar in de steek te laten, en notabenc op nog geen kilometer afstand in dc- zélfde stad te gaan wonen en zich openlijk te vertonen met een ordinai re seksbom, één of andere serveci- ster uit de lunchroom van het Wn- renhuls. Zelfs die heren die onder el kaar smoezend het eens waren dal „die rooie de zonde wel waard was" vonden, dat Henri ze te bruin bakte. Tillie was niet zómaar een vrouwtje, ze was in de gemeente een bekende en geachte figuur. Wijs voor de men sen en gek om een hoekje, was de stelregel van deze heren, en als io op zo'n manier je vrouw vernederde, vernederde je je zelf. Men vond het schokkend dat een vrouw als Tillie door het wangedrag van haar echtge noot als het ware genoodzaakt word, weg te vluchten uit de vertrouwde kring. En daarom kreeg haar af scheid van het Nut het karakter van een sympathiebetoging. Het Nut was in deze gemeente nog een zeer levenskrachtige gemeen schap, een soort bundeling van men sen die op allerlei gebied aktief vu ren. Zij die elkaar hier troffen, von den elkaar ook vaak in diverse aesta- ren en komité's. Het was van meer importantie dan de Rotarycl.ib, waarvan trouwens alleen mannen lid konden zijn, of de Vereniging van Huisvrouwen, die eenzelfde eenzijdig heid kende ten aanzien van de dames. Het was een bijzonder interessante avond geweest, waarop één der leden die genoeg geld had om heel de we reld over te reizen, een boeiende cau serie hield over Mekka waar vandaan hij zelfs zeer geslaagde dia's had meegebracht. En aan het slot van de avond was het afscheid van de sekre taresse niet beperkt gebleven tot de gebruikelijke woorden van dank en het boek of de grammofoonplaat als geschenk. Do burgemeester had de moeite ge nomen aanwezig te zijn en als ere voorzitter had hij él de aktiviteiten van „zuster Tillie" samengevat in zijn dankwoord. Ze had een hoge door TOM LODEWIJK kreur gekregen toen hij haar de Zil veren Roos, 't voornaamste symbool uit 't gemeentewapen, had opgespeld en het flitslicht van de fotograaf dat moment had vereeuwigd. Vanavond zou het allemaal in de krant staan! Ze had op haar gemak ontbeten en zich snel gekleed, want Tillie van Herwijnen was niet één van die vrou wen die de halve dag met krulspelden in 't haar in een duster rondlopen. En dat was maar goed ook, want nauwelijks had ze de ontbijtboel af gewassen of ze kreeg een telefoontje van van Lookeren, de politiekommis- saris, of het schikte dat hij even bij haar langs kwam. Ze zat met van Lookeren in de Reclasseringsverenl- ging en het was niet voor het eerst, dat hij haar bezocht. Hij meende dat hij een vrouw als Tillie niet naar het politiebureau kon laten komen. Hallo Tom, zei ze bij de deur, goed dat je gebeld hebt, want ik heb de koffie al bruin. Nou, dat tref ik, zei h(j, maar niet zo glunderend als hij, befaamd koffie- leut, anders op die mededeling zou hebben geantwoord. Na wat over en weer gepraat zette Thomas van Lookeren zijn koffie kopje neer. Tillie, zei hij, ik ben persoonlijk naar je toe gekomen... Ze zag hem vriendelijk en verwach tingsvol aan. Ik heb nou niet zo'n prettige bood schap, zei hij. Hij zat er zichtbaar op te kieskauwen. Het gaat over eh... je man. Over Henri. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5