Orgelmis van Bach werd groot succes Muziekvereniging 'Nieuw-Leven' groeit naar wat hoger niveau Boeiend klankbeeld over Zwitserse Sennen-familie Suksesvolle uitvoering in Ouwerkerk Motorrijder ernstig gewond geraakt op rotonde Ds. Van Oorschot sprak over Nederlandse Geloofsbelijdenis STREEKNIEUWS 4 OUWERKERK - De leden van muziekvereniging Nieuio-Levenbeoefenen hun hobby zonder dirigent. Desalniette min bleken zij vrijdagavond in staat een prima programma af te werken. OUWERKERK - Muziekvereniging „Nieuw Leven" kan terugzien op een zeer geslaagde, maar toch wat al te traditionele uitvoering, vrijdagavond in het dorpshuis te Ouwerkerk. Dit keer eens geen hoogtepunten als nieu we uniformen of toneel met verrassende licht-, geluid-of scène-effekten. Dit keer een „gewone" uitvoering met een goed muziekprogramma, een pittig blijspel en een gezellig bal na en met een publiek dat zich overigens pri ma amuseerde. Na de openingsmars „Wilhelmina" van A. M. van Leest sprak de voorzit ter W. A Kuyper een welkomswoord tot de talrijke aanwezigen. Hij liet weten dat „Nieuw Leven" uit de pot van het Anjerfonds een bijdrage van 2.300,— had mogen ontvangen op de aanschaf van de uniformen. Hij bedankte in dit verband burge meester J. van Bommel voor de be middeling. De voorzitter moest erkennen, dat een muziekvereniging leiden niet zo eenvoudig' is als het lijkt. „Nieuw Le ven" telt een leuk aantal jeugdleden, die echter te maken hebben met stu die en verplichtingen in andere vere nigingen, zodat het vaak moeilijk blijkt een geschikte repetitie-avond te vinden. Hij deed dan ook een oproep of de andere Ouwerkerkse verenigingen om wat dit betreft eens tot goed overleg te komen. Donateurs De heer Kuyper toonde zich ver heugd over het grote aantal dona teurs: ruim tweehonderd. Een dank woord richtte hij tot mevrouw Manni-Neele, die zich weer had inge zet voor het ophalen van de dona- teursbijdragen, hetgeen een bedrag van 1.400,— opleverde. De voorzit ter memoreerde verder de onlangs op Ouwerkerk gehouden hoorzitting, tijdens welke duidelijk naar voren kwam dat de dorpsgemeenschap de oude muziektent wil behouden. Hij had er alle vertrouwen in dat het ge meentebestuur deze wens zal eerbie digen en dat er binnen afzienbare tijd met de renovatie van die muziektent zal worden begonnen. Tot slot richtte de heer Kuyper nog een oproep tot de jeugd de muziekve reniging regelmatig met jong bloed te komen versterken. „Na een jaartje oefenen, kun je bij ons al lekker mee- toeteren", aldus de opwekking van de voorzitter. „Nieuw Leven" toeterde er vrijdag inderdaad lekker op los. De uitvoe- - ring van het muziekprogramma gaf er blijk van, dat ipmiddels een wat hoger niveau is bereikiTen*dat de mu zikanten, die het overigens zonder di rigent moeten doen, niet schromen zich ook eens aan wat moeilijker stukken te wagen. „Krambambuli" Hoogtepunt in het programma was de moderne selektie „Krambam buli" van Max Leeman. Zeer vlotte vertolking kreeg „Polka-Polka" van Hans A. Simon; bij velen ongetwij feld beter bekend als „Geef mij de wodka Anuschka". „Nieuw Leven" rondde het optreden af met een fijne vertolking van „Musik-Musik" van Frantisek Kmoch. „Ze staken...." „Ze staken, oh, wat enig", was de titel van het blijspel in vier bedrij ven, dat de Ouwerkerkse toneel groep op de planken zette. Het ver haal speelde zich af op het redaktie- kantoor van het bedrijfsblad „De Schakel". Vanaf het moment, dat er in het bedrijf staking uitbreekt, wordt dit redaktiekantoor een soort krisiscentrum waar alle partijen zich treffen. Een luchtig toneelstuk, zeer vlot gespeeld met de juiste aksenten en typetjes.' Belangrijke ondersteunende rollen waren weggelegd voor Eugène Totté en Tanny Stoutjesdijk als de hoofd- redakteur en zijn assistente. Jo Hage als, de bode Lodder en Ja cob Manni als hoofd afdeling voor lichting speelden als vanouds weer twee kostelijke rollen. Joke van Stuyvenbefg bleek als Mia Melles (typiste) een katje om niet zonder handschoenen aah te pakken. Een leuk kontrast werd bereikt tussen de twee stagiaires de spontane, gieche lende Annelies (Ada Snijders) en de zwoele mannenjaagster Margie (Ali Pankow). ~~Kia van Wijngaarden kroop in de huid van de voorzitster van de-ondernemingsraad en liet op ze.er $yiertuigénde wijze haar tanden zien.-De rol van stakingsleider Karei bleek op het lijf geschreven van Dies Lemsom. Rinus Pankow tekende voor de regie,, Anneke Lucas trad op als souffleur en Leen Lukus verleen de technische medewerking. Aanloop De Ouwerkerkse toneelgroep speelde zeer enthousiast, maar zeker niet op de toppen van het beschikba re talent, gezien voorgaande hoogte punten als „Gieren op het Veilig Nest" en „Bedden". De regisseur lichtte dit toe met de opmerking, dat het niet altijd mogelijk is een vooraf gaand sukses te overtreffen, boven dien betekent een pas-op-de plaats volgens hem ook een goede aanloop naar weer een hogere sprong. Plan nen en inzet zijn er wat dat betreft genoeg, aldus de regisseur. Deze eerste uitvoering van „Nieuw Leven" werd besloten met een gezel lig bal na onder leiding van „The Foxtones". VATICAANSTAD - Drie dagen voor het begin van zijn reis naar Midden-Amerika heeft Paus Johan nes Paulus II in zijn middag toespraak van zondag zijn solidari- tèit'betuigd met de veelgeplaagde mensen van Midden-Amerika. De Paus wees op de „smartelijke erva ringen" van de bewoners van de lan den in dat deel van de wereld „waar ii) oorlogshandelingen van de afgelo pen jaren tienduizenden om het leven zjjn gekomen". BONN - De Westduitse milieubewe ging heeft zondag de bevolking opge roepen tot een boycot van de volkstel ling die op 27 april in de Bondsre publiek wordt gehoudea Volgens de „Groenen" kan deze telling de indivi duele vrijheid in gevaar brengen. De oproep werd een week voor de Bonds dagverkiezingen gedaan. NEW YORK - Naar de financiële gang van zaken bij „Pro Humanitate", een in West-Duitsland aktieve orga nisatie die zich bezighoudt met adop tie-op-afstand van kinderen in Derde- Wereldlanden, is een onderzoek gaan de in verband met het mogelijk ver keerd gebruik van fondsen. Dit heeft het weekblad „Newsweek" zondagge- meld. ZIERIKZEE - Bij een eenzijdig on geval op de rotonde te Zierikzee is motorrijder J. B„ agent bij de Rij kspolitiegroep Schouwen-Duive- land, zondag ernstig gewond ge raakt. B. reed op de motor en nader de de rotonde vanuit de richting Burgh-Haamstede. Op de rotonde ging de motor door onbekende oor zaak slingeren, waarna bestuurder B. en de motor een lichtmast raak ten. Het voertuig raakte zwaar be schadigd. B. werd naar het Zweedse Rode kruis ziekenhuis gebracht, van waar hij naar ziekenhuis Dé Beve- landen te Goes werd vervoerd. Reformatorisch Contactorgaan SIRJANSLAND - De Vereniging Reformatorisch Contactorgaan on der leiding van de heer W. van den Berge kwam donderdagavond bijeen in het verenigingsgebouw te Sirjans- land. Spreker tijdens deze avond was ds. C. Oorschot uit Lunteren (voor heen Stellendam), die als onderwerp had gekozen Artikel 1 van de Neder landse Geloofsbelijdenis. Ds. Van Oorschot gaf als inleiding tot zijn referaat een korte samenvat ting van de z.g. Belijdenisgeschrif ten. De oude kerk en de R.K. kerk kennen er drie: het Apostolicum, de Geloofsbelijdenis van Nicea en de Geloofsbelijdenis van Athenasius. De kerken der Reformatie hebben deze drie overgenomen als een sa menvatting van het geloof, maar er nog drie aan toegevoegd namelijk de Nederlandse Geloofsbelijdenis, de Heidelbergse Catechismus en de Dordtse Leerregels. Verweerschrift De Nederlandse Geloofsbelijdenis is een verweerschrift tegen de Room se Kerk, (al is het ook een leerboek) maar het eigenlijke Leerboek is de Heidelbergse Catechismus, terwijl de Dordtse Leerregels zijn opgesteld door de Synode van 1618-1619 te Dor drecht als een verweer tégen de Re monstranten. De Nederlandse Geloofsbelijdenis, in het Latijn ook wel Confessio Bel- gica genoemd, is opgesteld door Gui- do de Bres in Doornis in de Zuidelij ke Nederlanden het tegenwoordige België gelegen. De genoemde drie Reformatorische KHARTOEM - Als ook maar één Arabische natie had meegedaan aan de oorlog in Libanon, vorig jaar, „zou Israël zijn verslagen en zouden we Jeruzalem zijn binnengetrok ken". Belijdenisgeschriften staan ook be kend, onder de naam De drie Formu lieren van Enigheid, omdat over de kerkmuren heen, deze Belijdenisge schriften door alle Reformatorische Kerken worden erkend. Zij werden door de eeuwen heen, fel bestreden door niet-Reformatorische Kerken, maar ondanks het feit dat wel eens een poging gewaagd is, ze te moder niseren, of de Geloofsleer te vernieu wen, werden ze nog nimmer overtrof fen. Zij zijn dan ook in nood en strijd geboren en de samensteller van de 37 artikelen, die samen de N.B.G. vor men heeft voor het schrijven er van met zijn marteldood moeten boeten. Schriftplaatsen Stuk voor stuk werden door Ds. Oorschot vervolgens de ondeelbare en de mededeelbare eigenschappen van het Goddelijk wezen, die in Arti kel 1 worden genoemd, toegelicht en werd verwezen naar de Schriftplaat sen, waaraan ze zijn ontleend. Er waren weinig vragen over dit, voor een aandachtig gehoor gehou den, onderwerp. Spreker hield toen zelf nog maar een korte verhandeling over het berouw van God, omdat er dikwijls misverstanden bestaan over dit begrip daar enerzijds in de Bijbel wordt gezegd, dat God onberouwe- lijk is, terwijl op andere plaatsen te lezen is, dat God berouw over iets had. De Verbondstrouw en de opzoe kende liefde van God, geopenbaard in het zenden van Zijn Zoon naar de ze wereld werden met ernst ont vouwd. Ds. Oorschot sloot de verga dering met dankgebed. Op 7 april 1983 zal D.V. als laatste spreker van dit winterseizoen, ir. J. van der Graaf de sekretaris van de GerefBond een onderwerp behande len. Op die vergadering zal het finan cieel verslag aan de orde komen, ter wijl ook bestuursverkiezing zal plaats vinden. Aftredend en herkies baar zijn de heren W. van den Berge (voorz.) en St. van der Wekken. Gereformeerd Kerkkoor waagt zich voor het eerst aan groot muziekstuk ZIERIKZEE - Zaterdagavond werd in de Rooms Ka tholieke Kerk van Zierikzee de Orgelmis van Johann Se bastian Bach uitgevoerd. Met nog één concert te gaan kan nu al vastgesteld worden dat de concertserie Ars Musica een groot succes geworden is. Dit geldt zowel voor de kwaliteit yaji' het gebodene alsmede de grote be langstelling die er, naast de vaste abonnementshouders, voor de afzonderlijke concerten is. Het concert van zater dagavond vormde hierop geen uitzondering. Voor Plattelandsvrouwen NIEUWERKERK - Het was iets volkomen anders dan een gewone dia-serie, die in „Ons Dorpshuis" in Nieuwerkerk gebracht werd voor de gezamenlijke afdelingen Duiveland en Schouwen van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen. De heer L. J. Slagboom uit Vlissingen bracht een grootbeeld (3 x 3 m) geluidsdiaserie over zijn ervaringen van een voettrektocht, die hij maakte met z'n echtgenote, hoog in de Zwitserse bergen. Die voettocht verlipe volkomen anders dan oorspronkelijk gepland was. Tijdens een rustpauze op een berg weide kreeg het echtpaar in deze een zame bergwereld contact met twee kinderen. Het jongetje sprak wat Duits en het meisje alleen een Zwit sers dialect. Het bleken kinderen te zijn die woonden in een Sennhütte (herdershut) met hun ouders en nog twee broertjes. Het jongetje nodigde hen uit melk te komen drinken bij z'n „Mutti". Na enig aarzelen werd de klim ondernomen en wat met een glaasje melk' begon liep uit op enkele onvergetelijke weken in een wereld, die totaal anders is dan de onze. Wat het echtpaar Slagboom hier in deze schitterende natuur meemaakte is een unieke belevenis die in prachtige dia's is vastgelegd. Als uitgangspunt werd het gezinsleven van deze fami lie genomen. Het gezin leeft hier drie maanden per jaar, juni, juli en augustus. In ju ni gaan ze allen naar boven met het vee: koeien, kalveren, varkens, gei ten, konijnen, poezen en een hond (een prachtige Appenzeller herder), totaal 40 stuks, een belevenis op zich. Het waren niet alleen kijk-dia's, die op het grote doek verschenen maar ook in formatieschetsen van si tuaties en installaties. Zo was er een schets over de indeling van het huis, waar in het onderhuis ruimte is voor het vee, dat overdag binnen staat en 's nachts buiten verblijft, ver van de Hütte. De heer en mevrouw Slagboom hebben tijdens hun verblijf de hel pende hand geboden. Zij hebben ge werkt met deze Sennen (herders), waarna zij doodmoe hun slaapplaat sen opzochten. Zij hebben diep respect gekregen voor deze hardwerkende mensen, die een zwaar bestaan leiden, maar de sondanks een diepe menselijkheid met zich meedragen en die hun le vensblijheid bewaard hebben. Er is een hechte vriendschapsband gegroeid. Zij waren allen samen, on der één dak, met het vee. Verstoken van alle comfort, in volslagen afzon dering van onze comsumptiemaat- schappij. Hier opende zich een ande re wereld vdn één-zijn met de natuur. De bewondering en verwondering van het echtpaar Slagboom over deze zeldzame belevenis werd via deze prachtige dia-serie bij de aanwezigen overgebracht. Aan het begin van de avond waren er welkomstwoorden van mevrouw M. J. van Bommel, presidente van de afd. Duiveland. Mevrouw T. Roos. presidente van de afd. Schouwen sloot de avond met oprechte woorden van dank. ISLAMABAD - Bij twee bom aanslagen in de Afghaanse hoofdstad Kaboel zijn de afgelopen week zeker dertien mensen omgekomen. Dit heeft Radio-Kaboel zondag gemeld in een uitzending die in de Pa kistaanse hoofdstad Islamabad werd opgevangen. GAUHATI - In de Noord-Indiase staat Assam is zondag een 24-uurssta- king gehouden uit protest tegen de nieuwe regering. Doordat ook het per soneel van de elektriciteitsbedrijven meedeed, waren de hoofdstad Gauhati en vrijwel het gehele dal van de Brah- manpoetra in het donker gehuld. SCHARENDIJKE Geslaagd Geslaagd voor het doctoraal exa men aan de Technische Hogeschool te Delft, afdeling Civiele Techniek, is ir. W. M. J. Luxemburg, afkomstig uit Scharendijke en thans wonende te Vught. Binnen de sectie Waterbouwkunde, studeerde de heer Luxemburg af op het onderwerp zandafsluitingen in getijgeulen. Het resultaat van het af- studeerprojekt wordt toepasbaar geacht op afsluitingen zoals de Phi- lipsdam bij het Volkerak en de Oesterdam in de Oosterschelde. BRUINISSE Diefstal materiaal Ten nadele van de aannemer S. C. werden vanaf een terrein aan de Bur gemeester Hageweg een aantal hout en golfplaten gestolen. Van de daders nog geen spoor. In een kort openingswoord merkte Riet van den Dungen o.a. op dat de diversiteit van de diverse concerten één van de aantrekkelijke punten van de serie is. Met recht neemt de Orgelmis van Bach een geheel eigen plaats in. Het betreft één groot werk wat ondanks de verschillende onder delen toch een grote eenheid in zich draagt. Het is een werk dat bijzonder veel van zowel de uitvoerders als de luisteraars vraagt. Men vindt in deze orgelmis alle kenmerken van Bach's orgelstijl op een bijzonder doorw rochte en virtuoze wijze terug. Daar naast ligt de verbinding theologie- muziek aan dit werk ten grondslag met in de muziek veel symboliek. Om zoveel mogelijk in dit werk te kunnen ontdekken had ieder een uit voering programmaboek gekregen met teksten, vertalingen, toelichtin gen en muziekvoorbeelden, zodat ook de luisteraars veel te doen had den. Uitvoerenden Het geheel vond plaats in de Rooms Katholieke Kerk, een kerk die alle elementen in zich heeft om een dergelijk werk tot zijn recht te laten komen: een kerk met een schit terend Marcussenorgel en een fraaie akoestiek waardoor de prachtige harmonieën van de Bach-koralen in al hun schoonheid konden klinken. De uitvoerenden waren naast het Ge reformeerd Kerkkoor, de organisten Rien Balkenende, Theo Faber en Mar van der Veer. De laatste speelde het grootste begin-Preludium en had ver der de leiding van het koor. Na elk koraal, handelend over ele menten uit de liturgie: kyrie, gloria, gebed, credo, schuldbelijdenis, doop en avondmaal, volgde een orgelbe werking over het desbetreffende ko raal. Rien Balkenende onderscheidde zich door knap triospel over de kora len „Allein Gott in der Höhe sei Ehr" en „Jesus Christus, unser Heiland". Naast de drie kyries voerde hij op kundige wijze de „grote" bewerking van „Christ unser Herr zum Jordan kam" uit met als bas een doorgaande beweging van zestienden, symbolise rend de stromende rivier de Jordaan. Het aandeel van Theo Faber va rieerde van uiterst fijnzinnige werk jes (manualiter) tot een maar liefst zesstemmig polyfoon orgelmotet met dubbelpedaal over het lied „Aus tie- fer Not". Met vaste hand én voeten vertolkte hij dit monumentale Bach- koraal. Door de keuze van registratie lie ten de organisten de rijkdom van dit orgel horen. Gereformeerd Kerkkoor Het Gereformeerde Kerkkoor on derscheidt zich door een homogene koorklank bij de meerstemmige ko ralen maar zong ook op een bijna Gregoriaanse wijze de oud-reforma torische kyrie- en credomelodieën. Het gehele kooraandeel was capel- la. Door een vloeiend samenspel tus sen koor en orgel kreeg deze avond een bijna liturgische sfeer. Het gehele werk door speelde de Drieënheidsgedachte. Het kwam uit in het driemaal Kyrie, driemaal Glo ria, maar ook in het Preludium in Es (aan het begin) en de beroemde Drieëenheidsfuga (aan het slot) waarbij Theo Faber koos voor een zorgvuldig opgebouwde registratie, eindigend in een stralend slot waarin zowel het Vader-, Zoon- als Heilige Geest-thema aanwezig waren. Bloemen voor de organisten en een (staand) applaus vormden de afslui ting van dit voorlaatste Ars Musica- concert. Het Gereformeerde Kerkkoor: „Door een vloeiend samenspel tussen Koor cn orgel kreeg het concert zaterdagavond een bijna liturgische sfeer".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4