Drie laatste dorpsfilms voor vertoning gereed SGP-fraktie pleit voor verantwoorde werkgelegenheid i Nieuwe buurtvereniging heet „De Waterpoort" Raadsvergadering Bruinisse „Geen leuke dingen organiseren" Supermarkt Bruinisse L. A. Bakker uit Scharendijke 25 jaar bij Rabo-bank Stroper betrapt in Sirjansland STREEKNIEUWS Over Serooskerke, Kerkwerve en Ellemeet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 februari 198.1 Nr. 23277 3 BRUINISSE - Na het iet wat grimmig, in ieder geval ernstige „Pul-debat" in de Bruse raadsvergadering van vrijdagavond, kwam raadsvoorzitter T. C. Hekman di- rekt hierop volgend met een zes-tal plezierige aankondi gingen. „Temidden van alle sombere en negatieve be richten lijkt het het kollege gewenst u in kennis te stel len van positieve ontwikkelingen in onze gemeente", al dus de heer Hekman. De volgende zes plannen (al eerder in voorbereiding) zullen naar de mening van het kollege nog dit jaar woren gerealiseerd, c.q. een aanvang mee worden gemaakt: 1. Aanpassing van de industriehaven; 2. Saneringsplan omgeving Kerkstraat-Beursstraat; 3. Inrichting Visserijhaven; 4. Woningbouw langs de Dorpsstraat; 5. Aanleg strand bij het Aquadeltagebied en 6. Oester broed win ning Grevelingen. Met dit laatste plan hoopt het gemeentebestuur dat een aantal jonge mensen een nieuwe bestaan kan opbouwen waarmee een beschei den bijdrage geleverd wordt aan de bestrijding van de werkloosheid op Schouwen-Duiveland. De emancipatiegedachte in het stuk komt goed naar voren volgens Houtekamer. ,,Het bewustwor dingsproces, konfrontatie met de maatschappij, menschappen in plaats van manschappen en ook het woordgebruik van niet-aktieven, dat vinden wij grievend en daar kunnen wij niet achter staan. We spraken hier over mensen en die gaan we niet indelen in vakken aktief en niet- aktief. Het kan onze goedkeuring niet wegdragen", besloot Houteka mer. Ook de C.D.A.-er Meeuwsen stond niet te juichen over het genoemde sociaal-kulturele in het stuk. Verder zag hij graag een limiet gesteld aan de termijn waarin de projektleider wordt aangesteld. Eén jaar bijvoor beeld en dan opnieuw bekijken, dit in navolging van de gemeente Zierik- zee. De heer C. J. van Liere (A.B.) kwam tot dezelfde bezwaren als de heer Meeuwsen. Het werkerva- ringsprojekt van de gemeente Le lystad stelde dit raadslid ten voor beeld. Zonder verdere stemming ging de Bruse raad uiteindelijk toch akkoord met de gevraagde 0,70 per inwoner en stemde in met de nota, hoewel de S.G.P. op onderdelen tegenstemde. Zonder beraadslaging werden met algemene stemmen de volgende agendapunten aangenomen: begro- G. E. Houtekamer (S.G.P.): Wer kloosheid gevolg van onze zonde De jeugdwerkloosheid en de bestrijding daarvan was ook een agendapunt. Aanleiding was een no ta van de heer P. A. Zoon (gemeente Zierikzee), bestaande uit vijf onder delen: a. aandacht schenken aan ar- beidsbevorderende projekten; b. het instellen van een regionale stuur groep met coördinerende taken; c. een samenwerkingsovereenkomst tussen de deelnemende gemeente (op Schouwen-Duiveland en St. Philips- land); d. het aantrekken van een pro jektleider en e. een bijdrage van 0,70 per inwoner. Gevolg van zonde S.G.P.-raadslid G. E. Houtekamer zei namens zijn fraktie, dat het ge meentebestuur ook een taak heeft voor de regionale werkgelegenheid. .Verantwoorde werkgelegenheid" aldus Houtekamer, die zich hierbij ook laat leiden door de Heilige Schrift. .Arbeid is een zegen, wer kloosheid een kwaad, ten diepste een gevolg van onze zonde. Als schepsel van God is de mens geroepen de aar de te bebouwen en te bewaren, tot eer van God. Arbeidsbevorderende projekten hebben onze steun. In het overlegde plan ligt echter de nadruk op sociaal-kulturele aktiviteiten. Onze fraktie vertaalt dat als Leuke dingen voor de mensen organiseren". En dat voor 182.000,- gemeen schapsgeld", aldus Houtekamer. Bevordering van arbeid is voor de S.G.P essentieeel. Industrie aantrek ken zou een taak voor de gemeente kunnen zijn. „Ons inziens is het de hoogste tijd dat er beperkingen ko men op de dubbele inkomens binnen één gezin. Vele gehuwde vrouwen ne men thans een arbeidsplaat is, die door een werkloze vervuld zou kun nen worden". „De gemeente kan zelf ook geld be schikbaar stellen, dat is te halen in de subsidies voor sport en kuituur". Konkrete toezeggingen had de S.G.P.'er gemist in het aktiviteiten- plan van de nota, die hij betitelde als een „praatstuk". (Vervolg pag. 1) P.v.d.A., A.B. en wethouders tegen, C.D.A. en S.G.P. voor het S.G.P.- voorstel. Na anderhalf uur debat ging de supermarkt wéér in de raadsmap, tot de volgende maand. Allesbrander De toch ontstane spanning werd door de heer Bal gebroken, toen bij het volgend agendapunt de centrale verwarming van de burgemeester- woning ter sprake kwam: er is van energieverspilling sprake waardoor o.a. een nieuwe c.v.-ketel moet wor den aangeschaft voor totaal een be drag van 8.500,—. Raadslid Bal vond dat de burgemeester maar een „allesbrander" moest aanschaffen. „Ik ben er de laatste weken achter gekomen, dat hout het meeste warm te geeft: je wordt er drie keer warm bij, bij kappen, bij het zagen en bij het stoken!" Dit tot grote hilariteit van de (overvolle) publieke tribune. tingswijzigingen; voorlopige vastel- ling gemeenterekening 1981; wijzi ging ambtenaren regelement en di verse grondtransakties. Canonverhoging Het kollege kwam terug op een eer der ingenomen standpunt betreffen de verhoging van erfpachtscanon van de fa. M. A. Mol. Op 5 november besloot de raad na uitvoerige diskus- sie deze te verhogen met ruim 2.000,-. Met name het Algemeen Belang pleitte toen voor een bescheidener aanpassing, gerelateerd aan het gel dende rentepercentage. Raadslid W. F. M. Vonk stelde toen voor de canon met 10% te verhogen. Nu kwam het kollege met een nog la ger percentage, namelijk 6% verho ging. Met de stemmen van de voltal lige S.G.P.-fraktie tegen werd dit voorstel aangenomen. „Men moet op zijn schreden kunnen terugkomen", aldus raadsvoorzitter Hekman. Tot slot keurde de raad goed: de strandvoorziening bij Aquadelta (voor rekening van het Grevelingen- schap i.o. waarbij Aquadelta 50% van de kosten voor haar rekening neemt, zijnde 275.000,- dat door de gemeente Bruinisse in ontvangst, werd genomen en op haar beurt ween aan 's rijks kas zal doen toekomen); het tot ontwikkeling brengen van gronden voor woningbouw langs de Dorpsweg; het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de Culturele Stichting Bruinisse en. als staart van de langdurige vergade ring werd de rondvraag weer in ere hersteld. Weer rondvraag Dit als eerder gemeld op verzoek- van de P.v.d.A., C.D.A. en Algemeen. Belang bij schriftelijk verzoek en ter, vergadering aangevuld door de, S.G.P. Daarbij kwamen aan de orde: betegeling van brandpaden (door de heer Bal); plaatselijke aannemers be trekken bij de woningbouw in Bru. (door de heer Van de Bos); het statio-, neren van een brandweerwagen op de toekomstige Philipsdam (ook. door Van de Bos aangebracht) en een draagbare-draadloze telefoon voor de havenmeester (door C. J. van Lie re naar voren gebracht) waarmee een einde kwam aan deze roerige verga dering, die dooreen overvollepubl;e-- ke tribune met grote belangstelling' werd gevolgd. SCHARENDIJKE - Zaterdagmiddag werd in een feestelijke bijeenkomst in de Putmeet te Scharendijke aandacht geschonken aan het feit dat de heer L. A. de Bakker 25 jaar bij de Rabo-bank werkzaam was. De heer K. J. K. van der Slikke, de voorzitter van de Rabobank Schouwen prees de heer Bakker voor zijn inzet voor de bank: „U heeft een geheugen als een computer". Hij memoreerde, dat de heer De Bakker op 15 februari 1958 kassier van de Boerenleenbank Zonnemaire werd. Dit was toen een deeltijdbaan. Augustus 1961 werd hij tevens kas sier van de Boerenleenbank te Scha rendijke. Augustus 1962 verhuisde hij van Dreischor naar Scharendijke. Bij de fusie in 1966 werd hij beheer der van het bijkantoor Scharendijke. Namens de Rabobank Schouwen overhandigde hij de jubilaris een en veloppe met inhoud en aan mevrouw De Bakker een bloemenattentie. Spaarzaam Burgemeester W. den Boer van Middenschouwen, zei, dat een jubi leum bij het bedrijfsleven plaatselijk spaarzaam voorkomt. Spreker wees er op, dat de heer De Bakker in Scha rendijke een behoorlijk stuk dienst verlening gegeven heeft; vooral tij dens de zomermaanden had hij het daarmee bijzonder druk. Burgemeester Den Boer was de ju bilaris ook erkentelijk voor hetgeen hij voor de gemeenschap gedaan heeft, o.a. als penningmeester van de Watersportvereniging Scharendijke. Hij wenste de heer de Bakker en zijn gezin veel geluk met het 25-jarig jubi leum. Namens de gemeente werd een boekenbon overhandigd. De heer J. Deïst sprak als voorzit ter van de toenmalige Boerenleen bank Zonnemaire, waar de heer De bakker als kassier begon. Hij herin nerde aan het vele werk, dat de heer De Bakker bij zijn indiensttreding kreeg te verzetten. Ook hij overhan digde een attentie. SIRJANSLAND - In de omgeving van Sirjansland heeft de veldpolitie vrijdagavond de stroper J. G. (22 jaar) uit Sirjansland aangehouden. G. had een vuurwapen en een dode fazant bij zich. In de woning van G. werden na huiszoeking driehonderd patronen en een omgebouwd pistool gevonden, waarvoor G. geen vergun ning had. De spullen werden in beslag genomen. De directeur van de bank, de heer Hop, was wegens ziekte verhinderd. Namens hem richtte de heer Obbink het woord tot de jubilaris. Hij deelde tevens mee, dat het bestuur zich be raadt over verbetering van de kan toorruimte van het bijkantoor te Scharendijke. Aan de heer De Bak ker gaf hij het advies: „Neem wat meer tijd voor u zelf. Het leven is kort". Namens het personeel van de Rabo bank Schouwen zei de heer L. B. Lou- werse, dat hij kon begrijpen, dat dë heer De Bakker wat tegen deze dag heeft opgezien. Bloemen werden overhandigd aan mevrouw De Bak ker en aan de jubilaris werden enke le L.P.'s toegezegd. Dankwoord De heer De bakker dankte mede namens zijn gezin voor de waarde rende woorden en de cadeaus. Spre ker wees op de grote veranderingen, die er in de loop van de jaren op ad ministratief gebied gekomen zijn, vooral na de ingebruikneming van de computer. Hij dankte zijn collega's voor de prettige samenwerking en betrok in zijn dankwoord ook de di rectie en de raad van toezicht van de bank. Na het officiële gedeelte maakten verschillende personen van de gele genheid gebruik de heer De Bakker geluk te wensen met zijn 25-jarig ju bileum. auto liep praktisch geen schade op. De twee andere auto's raakten vrij ernstig beschadigd. Takelbedrijf Jan de Jonge haalde de wagens weg. Inhaalmanoeuvre In de Poststraat te Zierikzee werd zaterdagmiddag rond vier uur fietser W. B. uit Zierikzee ingehaald door automobilist J. L. uit Zierikzee. Door deze manoeuvre kwam de fietser in moeilijkheden en B. viel met zijn fiets tegen de geparkeerd staande wagen van A. B. uit Zierikzee. De fiets en de geparkeerd staande wa gen raakten beschadigd. De auto van L. liep bijna geen schade op. Frontale botsing Op de Boerenweg kwamen bestuurder J. B. B. uit Zierikzee en bestuurder J. K. uit Zierikzee elkaar zaterdagmiddag rond 16.50 uur tege moet. B. zou K. niet hebben zien aan komen. K. heeft nog geclaxoneerd, maar een frontale botsing tussen de twee auto's was niet meer te vermij den. De wagens raakten aan de voor zijde beschadigd. Woensdag eerste paal voorsorteercentrum Woensdag 2 maart zal op officiële wijze de eerste paal worden geslagen voor het nieuw te bouwen voorsor teercentrum van de PTT in Zierikzee. Zoals eerder gemeld zal deze afdeling van het PTT-ressort Zierikzee wor den gehuisvest aan de Haringvliet - straat in de wijk Poortambacht. Het slaan van de eerste paal zal worden verricht door de heer H. M. van der Post, oud-direkteur van het ressort Zierikzee, in aanwezigheid van de dienstkommissie, leden van de cen trale PTT-direktie. Het tijdstip van de handeling is bepaald op 14.30 uur. Gereformeerde Vrouwen-kontaktgroep De Gereformeerde Vrouwenkon- taktgroep komt woensdagavond 2 maart bijeen in één der zalen van het kerkgebouw in de Sint Domusstraat. De inleidster op deze avond zal me juffrouw J. A. van Beveren zijn. Ze zal spreken over het onderwerp „Van ontmoeting tot creatief geloof" naar aanleiding van Lucas: 19 1-10 en Math.: 19 16-21. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Afscheid direkteur gemeentewerken De heer J. Louwerse, direkteur ge meentewerken, verlaat per 1 april de Zierikzeese dienst. De heer Louwerse is veertig jaar in overheidsdienst ge weest, waarvan twintig jaar bij de gemeente Zierikzee. Op vrijdag 25 maart wordt in de Vierschaar van het stadhuis in een besloten bijeenkomst aandacht aan dit afscheid geschon ken. De receptie begint om 17.00 uur. Auto beschadigd ,r ;r. Aan de auto van T. M. G. uit Noord- gouwe, geparkeerd staande op het parkeerterrein aan de Baden Powell- weg, werden door onbekenden zater dag een aantal beschadigingen aan het lakwerk aangebracht. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. BURGH-HAAMSTEDÉ Auto in de sloot Bestuurder M. G. H. uit Renesse is zondag om 01.20 uur met de auto in Burgh-Haamstede uit de bocht gevlo gen. De wagen sloeg over de kop en kwam in de sloot terécht. De auto raakte zwaar beschadigd. H. liep geen verwondingen op. Geslaagden In de chr. nat. school „Onder de Wieken" werden deze week door dokter G. van Beek-Verbeek de exa mens afgenomen voor het Jeugd EHBO-getuigschrift. De lessen wer den verzorgd door de dames Alblas, Coomans en Loeve, allen van de Co lonne van de afdeling Scliouwen Wes- ZIERIKZEE Auto's geschampt Ter hoogte van kippenfarm Schouls schampten zondagmiddag rond vier uur twee auto's op de pro vinciale weg tussen Burgh-Haamste de en Zierikzee. Bestuurster M. d. V. uit Eeklo in België zou met haar wa gen teveel op de linker weghelft zijn geraakt. Tegenligger E. M. v. A. uit Rotterdam zou de wagen niet meer hebben kunnen ontwijken. Bestuur der A. V. uit Noordwelle reed achter D. V. en voorzag het ongeluk. V. stuurde zijn wagen de bosjes in. De ZIERIKZEE - „De Waterpoort" is de naam van de nieuwe buurtvereniging in het gebied „Steiltjesstraat, Rode Dorp, Watermolen en Waterpoortstraat". Door middel van een wedstrijd kwam het bestuur van de nieuwe buurtvereni ging tot deze naamgeving. De naam werd vrijdagavond bekendgemaakt tij dens een bingo-dansant in het „Huis van Nassau". Ruim tachtig buurtbewoners, on der wie ongeveer vijfentwintig kin deren, kwamen daar bijeen. Dit bete kende een zeer goede start van het aktiviteitenprogramma, dat het bestuur met regelmaat hoopt te gaan afwerken. „De Waterpoort" bleek een inzen ding van de jeugdige Mariska Win kels, die als dank een V.V.V.-bon in ontvangst mocht nemen. De naam is gebaseerd op historische gegevens, hoewel dat nog wel even precies na getrokken moet worden, volgens het bestuur. Het werd een geanimeerde bingo dansant vrijdagavond met zelf mee gebrachte prijzen en geen „levende", maar wel leuke gevarieerde muziek. Het bestuur van buurtvereniging „De Waterpoort" is van plan op za terdag 2 april, de dag voor Pasen, voor de kinderen een eierzoe- kwedstrijd op touw te zetten. Verder zullen plannen uitgewerkt worden om ook als buurtvereniging een bij drage te leveren aan het feestpro gramma tijdens Koninginnedag. Bo vendien zal getracht worden deel te nemen aan de grote optocht geduren de de middaguren. thoek van het Ned. Rode Kruis. De geslaagden zijn: Henning v. d. Ak ker, Edwin Bouwman, Wim Land man, Kees Jan van Nieuwenhuize, Mare Ruijtenberg, Daniël Viergever, Stefan v. d. Wekken, Andrea v. d. Broeke, Anne Deurloo, Elma Groen- leer, Hester Jaensck, Annet v. d. Lin de, Margje v. d. Neut, Stéphanie Nie- borg, Lenny Slager, Jolanda de Vrie- ze en Annelies Walhout. Venten zonder vergunning De Rijkspolitie maakte een dezer dagen proces verbaal op tegen M. A. d. R. uit Zierikzee die met bloemen ventte in de Juliana- en Christi- nastraat, zonder vergunning. RENESSE Eenzijdig ongeval In de nacht van zaterdag op zondag zou L. J. d. F. uit Renesse op de Vroonweg de macht over het stuur kwijt zijn geraakt en kwam hij tegen een booih tot stilstand. De auto werd vrij ernstig beschadigd. NIEUWERKERK Botsing bij verkeerslichten Vrijdagmiddag raakten bij de ver keerslichten te Nieuwerkerk twee auto's betrokken bij een botsing, om dat A. S. uit Zierikzee door rood licht zou hebben gereden. Hij kwam in botsing met de auto van J. d. B., eve neens uit Zierikzee. Beide voertuigen raakten beschadigd. BRUINISSE Sloopauto de sloot in Op de Burgemeester Hageweg reed zaterdag C. H. d. B. een sloopauto naar de sloper. Omdat de voetrem weigerde maakte hij gebruik van de handrem. De auto kwam in een slip en belandde in de sloot. De rijkspoli tie liet de beschadigde auto naar het buro Bruinisse overbrengen voor na der onderzoek. KERKWERVE - De dorpsfilms van Serooskerke, Kerkwerve en Ellemeet (dia-serie) zijn gereed. Het Klei ne Kernen Experiment gaf vier jaar geleden de eerste aanzet tot het maken daarvan met de bedoeling de bewo ners intensief bezig te laten zijn met hun eigen dorp, be wust te maken van de eigen situaties. De positieve pun ten, maar ook eventuele problematiek, konden er in worden belicht. Zoals eveneens het geval was met de films over Noordgouwe, Drei schor en Noordwelle, die al eerder klaar waren, maakt ook deze laatste serie weer duidelijk, dat de „op dracht" op heel verschillende manie ren is aangepakt. De ene film is zeer kritisch, de andere op een meer toe ristische leest geschoeid. Serooskerke Jan Kloet die de film ove zijn dorp maakte en ook het geluid verzorgde, is bijvoorbeeld zeer kritisch te werk gegaan. Als autochtoon geeft hij een zeer persoonlijke visie op zijn woon plaats met recht uit het hart gegre pen kommentaar. Kerkwerve De film over Kerkwerve werd in teamverband gemaakt. Kees de Bil, Adrie Kouwenberg en Hans Hanse filmden, Henk Kesteloo verzorgde de tekst en Rini Ravia het geluid. Het team legde zich er op toe de bestaan de situatie van en in Kerkwerve in beeld te brengen. Ellemeet Ellemeet werd op dia's vastgelegd door Walter Visser, lid van de Dorps raad, die ook in zijn kommentaar kritisch te werk is gegaan. De bedoeling van het K.K.E. is de films of dia-series als uitgangspunt te laten dienen voor diskussies over de dorpen. Dat kan bijvoorbeeld gebeuren door middel van een hoorzitting of in ander verband. Voor Serooskerke staat de dag van de eerste openbare vertoning als vast. Dat gebeurt op dinsdag 29 maart tijdens de laatste hoorzitting over de dorpsplannen, die in het dorpshuis wordt gehouden. Voor Kerkwerve staat nog geeen datum vast. Er wordt aan gedacht de film samen te vertonen met een paar oude rolprenten. Er is er een beschik baar, die 25 jaar geleden in opdracht van het Groene Kruis werd gemaakt en er worden pogingen ondernomen een 50 jaar oude film te bemachtigen, die elders in den lande anwezig moet zijn. Leuke resultaten Ook in Ellemeet zal de serie hoogstwaarschijnlijk in maart wor den vertoond, zo verwacht projekt- leidster Emeline Kleber van het K.K.E. Ze tekent aan, dat de dorps bewoners veel werk van de films hebben gemaakt. Het waren toch „hele klussen", maar de resultaten zijn bijzonder leuk geworden. De films blijven beschikbaar voor geïn teresseerden om ze tijdens samen komsten van bijvoorbeeld verenigin gen en clubs te worden vertoond. Er 'kunnen ook een paar films worden aangevraagd, om zodoende bepaalde dorpen eens te kunnen vergelijken. Voor inlichtingen kan men zich wen den tot het K.K.E., tel. 01110-5090. 4 V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3