Raad Duiveland akkoord met aanstelling projektleider werkloosheidbestrijding Vakbonden en O.R. buitenspel bij fusie R.S.V.M. en V.M.IJ. Plan voor vervroegde bouw M-fregatten bij KMS Delegatie n.v. Haven en Havenschap Vlissingen naar Australië en V.S. PS P-bestuur ervaar de kongres als kruistocht Ook aandacht voor werkprojekten Surseance AKF - Goes opgeheven Benzine en diesel goedkoper Miljoenenbrand in Middelburg Man overlijdt na ergernis aan buren Molukkers in hoger beroep vrijgesproken Gewonden na aardbeving in Japan Sterke stijging aantal processen in V.S. 2 DUIVELAND - De gemeenteraad van Duiveland ging donderdagavond met algemene stemmen akkoord met het voorstel tot het aanstellen van een projektleider werkloosheidbestrijding en met het voorstel daarvoor een krediet van 3.726,80 beschikbaar te stellen. V.V.D.-woordvoerder de heer E. P. Kuin vroeg zich in eerste instantie af of de gemeente niet beter zelf een werkloosheidsbestrijdingsplan ter hand zou kunnen nemen. Gezien de resultaten met ander projektleiders in deze regio, zei hij niet zoveel ver trouwen te hebben in het effekt van een aan te stellen funktionaris. ,,Ik zou niet weten hoe we dat zelf zouden moeten doen", antwoordde wethouder A. L. Bakker (P.v.d.A.). Hij wees er met nadruk op dat zo'n projektleider beslist nodig zal zijn, omdat zo iemand de juiste wegen en wetten in deze moeilijke materie kent. De wethouder deed derhalve een dringend beroep op de V.V.D.- fraktie een gunstig besluit ten aan zien van dit voorstel te nemen. Mevrouw A. C. Hoogendoorn- Herfkens (P.v.d.A.) kreeg desge vraagd de toezegging, dat de betref fende nota, opgesteld door de Inter gemeentelijke Sociale Dienst en de afdeling Welzijn van de gemeente Zierikzee, de raadsleden alsnog zal worden toegestuurd. Toetsingskomissie De heer K. Hendrikse (S.G.P.) zag als belangrijkste taak voor de pro jektleider het scheppen van werkge legenheid in plaats van het op touw ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft op verzoek van de bewindvoerders van het RSV- concern vrijdagmorgen besloten de voorlopige surseance van betaling op te heffen voor drie RSV-bedrijven. Het zijn RSV Apparaten- en Ketel- fabriek AKF BV in Goes, RSV Pro ces en Energie Projects BV in Utrecht en J. de Reus BV in Krimpen aan den IJssel. Deze opheffing past volgens be windvoerders in het .beleid om. voor die RSV-bedrijven waar dit mogelijk is de normale situatie zo snel moge lijk te herstellen. De bewindvoerders verwachten dat op zeer korte termijn ook andere RSV-ondernemingen uit de voorlopige surseance van betaling zullen geraken. zetten van sociaal-kulturele aktivi- teiten, zoals in genoemde nota staat omschreven. Wethouder Bakker wees erop, dat de projektleider zich naast die soci aal-kulturele aktiviteiten wel dege lijk ook met werkscheppende projek- ten zal bezighouden. Anderzijds was het volgens de wethouder ook van belang, dat de werkloze jeugd wordt beziggehouden. Uit gesprekken met werkloze jongeren zei hij ook te kun nen konkluderen, dat er werkelijk belangstelling bestaat voor die soci aal-kulturele aktiviteiten. De heer Hendrikse kreeg desgevraagd ook- nog de mededeling, dat de toetsings kommissie in het beoordelen van werkprojekten, die niet konkurren- tie-vervalsend mogen zijn, scherpe normen hanteert. Wethouder Bakker verwachtte, dat in die beoordeling in de nabije toekomst wel enige verrui ming zal komen. Ten aanzien van de in te stellen stuurgroep werkloosheid merkte de heer Kuin nog op, dat dit wellicht weer een veelhoofdige klub gaat worden, waar „weer niks uit komt". Hij hoopte zelf echter te pessi mistisch te zijn in deze verwachting. De raad besloot ten slotte met alge mene stemmen met het kollege- voorstel in te stemmen. ,,Het is geen kwestie van openbre ken, maar van bijstellen", antwoord de raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel tot de heer J. van der Maas (C.D.A.) toen deze informeerde naar de bedoelingen met het bestem mingsplan Buitengebied". De raad werd voorgesteld een voorberei- dingsbesluit te nemen tot herziening van dit bestemmingsplan, ten behoe ve van de percelen Lage Maireweg 2 en Rijksweg 11. De voorzitter lichtte toe, dat het perceel aan de Rijksweg al ruim vijf jaar onverkoopbaar blijkt te zijn door de vigerende agra rische bestemming. Een volledige verpaupering is het gevolg. Ambachtelijke bestemming Na herziening van het bestem mingsplan Buitengebied zou aan dit perceel een ambachtelijke bestem ming kunnen worden verleend, zodat aan die huidige situatie een einde kan worden gemaakt. Een ander ver haal gold het perceel Lage Maireweg. Daar ging het om de bouw van een paardenstal van 40 m2. G.S. verleen den geen toestemming voor die bouw, omdat de maximale bebou wing van 25 m2 niet overschreden Hoorzitting te Vlissingen VLISSINGEN - De vakbonden en de ondernemingsraad van RSVM (Rijn Schelde Verolme Montage) in Vlissingen, een volle dochter van de Koninklijke Maatschappij De Schel de (500 werknemers) voelen zich vol ledig buitenspel gezet bij de fusie besprekingen tussen RSVM en VMIJ (Verolme Machinefabriek IJsselmon- de met ruim 600 werknemers). Volgens districtsbestuurder R. Ja cobs van de Unie BLHP gaat het hier om een oud RSV-plan van voor de surseance om de twee bedrijven sa men te voegen, waarbij de vestiging in Vlissingen zou worden opgeheven. Volgens Jacobs lijkt het er nu op dat de bewindvoerders onder druk van ambtenaren van economische zaken de fusie tussen deze bedrijven toch wil doordrukken. Dat is onbegrijpe lijk en onfatsoenlijk, vindt Jacobs, Tweede Kamer DEN HAAG - D '66-fraktieleider Engwirda heeft vrijdag in een pers verklaring een plan ontvouwd voor financiering van de vervroegde aan besteding van nieuwe M-fregatten bij marinewerf De Schelde in Vlis singen. Engwirda heeft voorgesteld om twee Nederlandse fregatten uit de Van Speyk-klassc te verkopen. Met de opbrengst van die transaktie moeten de nieuwe M-fregatten wor den betaald. De aanbesteding zou moeten plaatsvinden eind 1983 of be gin volgend jaar. Vervanging van fregatten van de Wolf-klasse dient niet door te gaan, zo meent Engwirda. Dat komt per saldo in zijn effect neer op een beper king van marinetaken, zoals escorte- taken van de marine. Dat past in het beleid dat D '66 voorstaat, aldus Eng wirda, om de Nederlandse defensie inspanning vooral te richten op ver dediging van de Noordduitse laag vlakte. diende te worden. De bouw van de betreffende paardenstal was echter ^1 in ver gevorderd stadium en moest op de beslissing van G.S. worden stil gelegd. Het kollege stelde voor betrokken bouwer van de paardenstal ter wille te zijn en stelde voor door het nemen van dit voorbereidingsbesluit g.s. een principe-uitspraak te ontlokken. De raad kon zich met algemene stemmen akkoord verklaren, hoewel het de heer L. Meerman (S.G.P.) van het hart moest, zich toch wat beetge nomen te voelen, doordat zonder toestemming destijds toch al met de bouw van die paardenstal was be gonnen. De raad nam verder een voorberei dingsbesluit voor herziening van het bestemmingsplan Kom Ouwerkerk; dit ten behoeve van het uitbreiden van een garagebedrijf aan de Konin gin Julianastraat te Ouwerkerk. BONN - De Sociaal-democratische kandidaat voor het Westduitse Bondskanselierschap, Hans-Jochen Vogel, is er zondag van beschuldigd, dat hij in de jaren 1941-42 een belan grijke rol zou hebben gespeeld in de Hitlerjugend. ROTTERDAM - Shell, Esso en BP hebben prijsverlagingen aangekon digd voor benzine en dieselolie. Met ingang van dinsdag gaan de prijzen van super- en normale benzine met twee cent naar beneden en die van dieselolie met 2,4 cent. Een liter su- perbenzine gaat dan bij dezelfde tank stations van Shell en Esso 155,8 cent kosten en een liter normale benzine 149,8 cent De prijs van dieselolie komt op 107,4 cent tot 108,2 cent per liter. De prijzen van gasolie en huisbrand olie gaan evenals die van diesel met 2,4 cent naar beneden. Dinsdag aanstaan de zijn dan de meest voorkomende prijzen van gasolie en huisbrandolie 80,8 cent tot 81,6 cent per liter. Esso verlaagt evenals BK (Shell) ook de prijs van autogas met 1,2 cent per liter. Volgens Shell en Esso hebben de prijsverlagingen te maken met de da lende noteringen op de produkten- markten. VLISSINGEN - Een delegatie van de NV Haven Vlissingen en van het havenschap Vlissingen brengt van 24 maart tot en met 17 april een bezoek aan Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten van Noord- Amerika. Doel van de reis is de be langen van de'NV Haven met de rela ties in die werelddelen uit te breiden en te bestendigen, terwijl het haven schap de mogelijkheden van het haven- en industriegebied Vlissin- gen-Oost zal benadrukken. De delegatie bestaat namens de NV Haven uit president-commissaris drs. Th. J. Westerhout, tevens burge meester van'Vlissingen en president - direkteur C, Oreel, terwijl het haven schap wórdt vertegenwoordigd door zijn voorzitter drs. R. C. E. Barbé, te vens gedeputeerde voor ekonomische zaken. Programma Op het programma staan ontmoe tingen met de vice-presidènt van West-Austalië, die ook minister van transport is, met verladers, havenau toriteiten en met vertegenwoordi gers van scheepvaartmaatschappijen en de lokale overheid in Fremantle, Melbourne, Sydney en Timaru. Er wórden bezoeken gebracht aan de Australian Wool Corporation in Mel bourne en de New Zeeland Wool Bo ard in Wellington en aan diverse be drijven. De reis wordt afgesloten met een bezoek aan enkele relaties van de NV Haven in de Verenigde Staten. Feminisme en socialisme omdat OR en bonden hier volledig buiten worden gehouden. Tegenstrijdig Vrijdagmiddag hebben leden van de ondernemingsraad van RSVM en de directie van de Koninklijke Maat schappij De Schelde tijdens een hoor zitting over de KMS door de tweede- kamerfraktie van de VVD in Vlissin gen erop gewezen, dat RSVM tot de cember dit jaar volop in de orders zit. VMIJ daarentegen heeft juist weinig werk in portefeuille, zo werd gezegd. Daar komt nog bij dat een grote montage-order voor de Nederlandse stikstofmaatschappij in Sluiskil, waaraan de RSVM een dezer dagen zou beginnen, naar België dreigt te verdwijnen in verband met de onze kerheid waarin RSVM nu verkeert. NIJMEGEN - Het PSP-congres over feminisme en socialisme dat dit weekeinde in Nijmegen is gehouden heeft zich zondag radicaler dan het partijbestuur lief was uitgesproken voor verbetering van de positie van de vrouw in de samenleving en in de partij zelf. Het congres wees vrijwel alle alter natieven van de hand die het bestuur had aangedragen voor de door de congrescommissie ontworpen be- leidsinstellingen. Ook de adviezen van het bestuur over wijzigings voorstellen uit de partij-afdelingen werden door het congres veelal niet overgenomen. Dat bracht voorzitter Bram van der Lek in zijn slotrede tot de uit sprak dat het bestuur de opstelling van het congres had ervaren als een soort „kruistocht" tegen het partij bestuur, terwijl dit het feminisme toch ook hoog in het vaandel heeft. „Dwarsliggers" „Het leek erop alsof het bestuur wordt gezien als een stelletje ver- Van belang is het, zo benadrukt de fraktieleider van D '66, dat de nieu we M-fregatten niet zo groot en gea vanceerd worden dat de exportmoge lijkheden in het kader van het resstrictieve exportbeleid van defen siematerieel teniet worden gedaan. Uitbreiding boedelkrediet Engwirda bepleit in zijn verkla ring tevens dat het boedelkrediet voor RSV-onderdelen wordt uitge breid tot machinefabriek Breda en Verolme Elektra, aangezien de be windvoerders van RSV zich positief over de overlevingskansen van deze bedrijven hebben uitgelaten. Dins dag zal Engwirda de vaste kamer- kommissie voor ekonomische zaken voorstellen om minister Van Aarden- ne hierover zo spoedig mogelijk aan de tand te voelen. Sex-loze wetgeving DEN HAAG - Bij de voorbe reiding en het opstellen van wetsontwerpen moet voortaan zoveel mogelijk gebruik wor den gemaakt van persoonsaan duidingen, die zowel mannen als vrouwen betreffen. Deze sex-loze" wetgeving vloeit voort uit een bepaling die is opgenomen in de aanwijzin gen voor de wetgevingstech niek". De ministerraad heeft met de nieuwe aanwijzingen ingestemd. De regels moeten bij de voor bereiding van wetsontwerpen worden gevolgd. Nieuw is ook het voorschrift, dat niet meer de termen „wij en ons" zullen worden gebruikt, maar bij voorbeeld „bij Koninklijk besluitEen en ander is vrij dagavond na afloop van de we kelijkse bijeenkomst van de ministerraad meegedeeld. SANKT ANTOENIEN - Bij een lawine-ongeluk bij de Zwitserse- plaats Sank Antoenien zijn zondag vijf Westduitse skiërs om het leven gekomen. Zij behoorden tot een groep van negen Westduitsers. De overige vier konden zichzelf uit de sneeuwmassa bevrijden. Volgens de Zwitserse reddings dienst waren de skiërs door mensen uit de buurt gewaarschuwd voor la winegevaar. Sankt Antoenien ligt in Grabünden bij de Oostenrijkse grens. MIDDELBURG - Een felle uit slaande brand heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op het industrie terrein in Middelburg een bedrijf voor horeca-artikelen volledig ver woest. Twee naast het pand gelegen bedrijven liepen grote brand- en wa terschade op. De schade beloopt ruim twee miljoen, aldus de brandweer van Middelburg. De brand ontstond rond het mid dernachtelijk uur in Van Dam's Ho recabedrijf en sloeg over naar een opslaggebóuw van de Vitrite, de lam penfabriek van Philips, en een in dustrieel isolatiebedrijf Herstel, on geveer een uur nadat de eigenaar van Van Dam zijn bedrijf had verlaten. Volgens de Middelburgse brandweer is er geen opzet in het spel. ROTTERDAM - Een 64-jarige man uit de Rotterdamse wijk Ommoord is zondag overleden aan een hartaan val, die hij volgens een woordvoer der van de Rotterdamse politie ver moedelijk heeft gekregen door op winding over voortdurend lawaai overlast van zijn buren. Het lawaai werd veroorzaakt door doe-het- zelfwerkzaamheden. De man kreeg de hartaanval in zijn eigen huis, kort nadat hij bij de betreffende buren te vergeefs begrip had proberen te krij gen voor zijn ergernis. Het lawaai overlast had al diverse keren eerder plaatsgevonden, aldus de woord voerder van de Rotterdamse politie. LEEUWARDEN - Het gerechtshof te Leeuwarden heeft vrijdag acht Molukkers, die betrokken zouden zijn geweest bij een schietpartij op een politie-auto in juni vorig jaar in Assen, vrijgesproken. Aanvankelijk werden negen Mo lukkers hiervan beschuldigd. De rechtbank in Assen veroordeelde vo rig jaar zes van hen tot drie jaar ge vangenisstraf wegens poging tot moord. Twee werden vrijgesproken en de officier van justitie werd niet ontvankelijk verklaard met zijn klacht tegen een van de Molukkers. Het gerechtshof had de zaak tegen hem terugverwezen naar de recht bank. stokte dwarsliggers en sexisten", al dus Van der Lek. Hij vertelde dat het bestuur zich de vraag had gesteld of het dagelijks bestuur de door het congres aanvaar de beleidsuitgangspunten wel zou kunnen uitvoeren. De partijvoorzit ter voegde daar echter aan toe dat de verschillen van inzicht met het con gres echter niet zo principieel zijn dat hét bestuur zou moeten opstappen. ,,;Wij zijn bereid de congresuitspra ken loyaal uit te voeren, maar daar vóór hebben we wel vertrouwen no dig", aldus Van der Lek. •?L. TOKIO - Elf personen zijn gewond geraakt toen zondag een aardbeving Tokio en een groot deel can Centraal en Noord-Japan trof. De meeste ge wonden werden getroffen door val lende voorwerpen. Dit heeft de politie meegedeeld. Volgens de Japanse meteorologi sche dienst had de aardbeving een kracht van 6.3 op de schaal van Richter, en van 4 op de Japanse schaal die tot 7 loopt Treinen kwamen tot stilstand omdat de stroomvoorziening uitvieL In Tokio en omgeving scheurden sommi ge gas- en waterpijpleidingen. Het epicentrum van de aardbeving bevond zich 40 km onder de grond in de provincie Ibaraki ten noordoosten van de Japanse hoofdstad. In de afge lopen 40 jaar heeft zich daar niet eer der een aardbeving voorgedaan met een kracht boven de 6 op de schaal van Richter. WASHINGTON - Het aantal pro cessen in de Verenigde Staten stijgt zo snel dat de rechtbanken die toch al nauwelijks het werk aan kunnen, er onder dreigen te bezwijken. Volgens een rapport van het Bu reau voor de Statistiek voor justitie was in het in 1982 geëindigde fiscale jaar 1982 het aantal nieuwe rechtsza ken over een periode van vier jaar met ruim 82 miljoen toegenomen. De sterkste groei vertoonde de staat Massachusetts met 132 procent, ter wijl de gemiddelde toeneming 32 pro cent bedroeg. Opperrechter Warren Burger ver klaarde onlangs verbaasd te zijn dat het rechtsstelsel nog niet was vastge lopen. Hij pleitte toen voor instelling van een nieuwe reeks beroepsinstan ties. Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel-café-restaurant Haamstede Klaverjassen „Haamstede". 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Maandag 28 februari Zierikzee Theo Thijssenschool. Buitengewone Algemene Ledenvergadering KV All Ready. 19.00 uur. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty. Vanaf 19.00 uur. Burgh-Haamstede Schoolgebouw. Ouderavond Onder de Wieken. 19.45 uur. Recreatiezaal camping Duinrand. Jaarlijkse toneeluitvoering VOO Burgh-Haamstede. 19.30 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk. Schrijf avond Amnesty. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Geref. Kerk, Bostonplein. Schrijf avond Amnesty. Vanaf 19.00 uur. Dinsdag 1 maart Zierikzee Stadhuis. Kommissie financiën. 19.30 uur. Gymnastiekzaal, Manhuisstraat. Jaarvergadering Zierikzeese orato riumvereniging. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Vrijz. Herv. Tijd: 20.00 uur. Marktzicht. Ledenvergadering Vara- afdeling Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Nutsavond Nut en Genoe gen. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Jaarlijkse zangavond Verenigingsraad. 19.30 uur. N.H.-verenigingsgebouw. Receptie D. W. Bal, 25 jaar gemeenteambte naar. 19.30 uur. Dorpshuis. Voorlichtingsavond „Sparen en beleggen". 20.00 uur. Woensdag 2 maart Zierikzee Geref. kerk, St. Domusstraat. Bij eenkomst Geref. Vrouwe'nkontakt- groep. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Kontaktmiddag bejaar- densozen. 14.00 uur. Verenigingsgebouw. Voorlichting bestrijding vergiftiging. 20.00 uur. Donderdag 3 maart Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. „Huis van Nassau". Jaarvergadering snijmaïskern Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Scharendijke „De Putmeet". Vergadering Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland. 16.30 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Dhr. J. Blees spreekt voor de NZAW over de ontwikkelingen in Zuid-Afrika. 20.00 uur. Vrijdag 4 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering Vissersvereniging Helpt Elkander. 14.30 uur. Verenigingsgebouw. Bingo-dansant avond m.m.v. Schelde Trio. 20.00 Koor Ned. Herv. Kerk. Wereldge bedsdag. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. 2e uitvoering muziekver eniging „Nieuw-Leven". 19.30 uur. Zaterdag 5 maart Burgh-Haamstede Recreatiezaal camping Duinrand. Jaarlijkse toneeluitvoering VOO Burgh-Haamstede. 19.30 uur. (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2