sa Raad van Bruinisse stelt beslissing; supermarkt uit Warmte leverende windmolen geplaatst bij witlofkwekerij Oud-burgemeester De Kam ereburger van Duiveland DE ZIERIKZEESCHE COURANT M. Houkamp moet uitkomst brengen in stemverhouding vijf tegen vijf In Kerkwerve Eerste in Nederland WAh PE Bltr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 37,00, per jaar f 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Maandag 28 februari 1983 139ste jaargang Nr. 23277 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Laatste dorpenfilms gereed BRUINISSE - De P.v.d.A.-er M. Houkamp werd vrijdagavond node gemist tijdens de raadsvergadering. Door zijn afwezigheid (met kennisgeving) kon het gebeu ren dat de stemmen staakten: vijf tegen vijf. Het ging hier om een tegenvoorstel van de S.G.P.-fraktie over de bouw van een supermarkt. Nadat eerst langdurig en zeer breedsprakerig het kollegevoorstel was toegelicht, deel de de S.G.P.-frsktie bij monde van voorzitter L. J. v. d. Bos mee tegen te zullen stemmen en aanvullend kwam de S.G.P. met een eigen voorstel. De stakende stemmen maakten het eveneens onmogelijk om het kollege- voorstel in stemming te brengen: de volgende raadsver gadering komt de hele problematiek weer op de raadsta fel en zal de heer M. Houkamp uitkomst moeten bren gen. Even in het kort waar het om ging: de bouw van een supermarkt kwam aan de orde bij het agendapunt herziening bestemmingsplan West. In dit bestem mingsplan voorziet het voorstel in de bouw van de supermarkt van een totale oppervlakte van 1.152 m2, maar een winkelruimte van 600 m2 en 200 m2 maga zijnruimte. Hieraan had de raad al goedkeuring verleend op 1 april 1982. De wijziging die nu ter tafel lag bestond hierin, dat het winkelopper vlak kan worden vergroot, mits be voegde instanties hiervoor te zijner tijd toestemming zouden verlenen. Het was vooral dit laatste dat tegen het zere been van de gehele S.G.P.- fraktie was. C.D.A.-fraktie-voorzit- ter M. Meeuwsen wilde de geplande supermarkt meer naar achteren laten bouwen: richting Stenen Pad. Een punt overigens dat ook op het ver langlijstje van de S.G.P. stond. Zonde van het terrein Al aan het begin van de behande ling vroeg de S.G.P. om terugname van het kollegevoorstel, omdat naar haar oordeel de Bedrijvenkommissie niet was gehoord. Meeuwsen zei niet gelukkig te zijn met het voorliggende plan en was tot de konklusie geko men na er een meetlat over te leggen: ,,We vinden het zonde dat er zo'n groot terrein wordt opgeofferd aan één zaak." Met name de andere be drijven komen hierdoor in de knel te zitten was het oordeel van het C.D.A. „Met de helft van de oppervlakte zou de supermarkt ook kunnen volstaan", aldus Meeuwsen. Zijn voorstel: aanhouden en nader bekij ken. Op verzoek van de raadsvoorzitter, de heer T. C. Hekman, werd de verga- Af.'Houkamp (P.v.d.A.) moet beslis sing brengen. dering geschorst, om de direkteur ge meentewerken de gelegenheid te ge ven vooral de heer Meeuwsen uit te leggen waarom volgens de tekening de bouw van de supermarkt, zó, en niet anders moet geschieden. Ver- keers-technisch, planologisch en ar- chitektonisch volledig verantwoord. Verplaatsen zoals Meeuwsen en Van de Bos dat wilden is niet mogelijk om de plannen die b. en w. heeft (ver groting van de gymzaal) niet te door kruisen of bij voorbaat al onmoge lijk te maken. ,,Dat is uw visie", zei Meeuwsen op de uitleg van de direkteur gemeente werken, ,,wij hebben een andere!" Hij kondigde aan wel met het aantal meters akkoord te kunnen gaan, maar niet op de geplande plaats en dus tegen het kollegevoorstel te zul len stemmen. Morele overwegingen De heer Hekman wees Meeuwsen er op, dat men niet na drie jaar on derhandelen de hele procedure terug kan gaan draaien, ook niet om more le overwegingen. Trouwens het plan was al een keer verdaagd en volgens de regels moest het vrijdagavond worden vastgesteld. Toen kwam de heer Van de Bos met zijn stemverklaring. Hij kondigde aan tegen het plan te zijn, een beper king tot 600 m2 te willen, verplaat sing van het gebouw naar het Stenen Pad toe, zodat het geen „aanfluiting" voor ons dorp is, waarbij ook de helft van het onderhavige terrein vrij komt voor andere doeleinden. Een en ander liet Van de Bos met een eigen (nieuw) schetsplan vergezellen. Volgens burgemeester Hekman zou het een daad van onbehoorlijk bestuur zijn na drie jaar op een door de raad genomen besluit terug te ko men. „Wij zijn kontraktueel ver plicht de 1152 m2 te verkopen, als uit voering van een meerderheids besluit van uw raad", hield Hekman de S.G.P. voor. Een beperking tot 600 m2 is dus niet mogelijk. Raadslid A. J. Bal pleitte vóór het kollegevoorstel en noemde het nog een wonder dat de koper (J. M. A. van Velthuizen uit Oosterland) zijn plan voor een supermarkt op deze manier nog wil doorzetten, immers bij aanvang ging koper er van uit dat er 1500 m3 beschikbaar zou komem ,,En nu willen ze hem ook nog in een hoekje duwen!", sprak Bal veront waardigd. Stem-verhouding Daarmee was al voor stemming be kend hoe deze zou uitvallen: de bei'de wethouders (uiteraard), de heer Bal en de twee leden van het Algemeen Belang vóór, en de drie S.G.P.-ers en twee C.D.A.-ers tegen: vijf tegen vijf dus. Dat zag het kollege ook aanko men en ging voor beraad buiten de raadszaal, de tweede schorsing tij dens één agendapunt. Na het beraad was geen diskussie meei1'toegestaan en bracht de raads voorzitter eerst het S.G.P.-amande- ment in stemming, welke stemming geheel als boven staande verwach ting verliep, alleen nu omgekeefd: Vervolg pag: 3 Uit handen van burgemeester J. van Bommel (rechts) van de gemeente Duiveland ontvangt oud-burgemeester J. D. de Kam de oorkonde met betrekking tot het ere-burgerschap van Duiveland. „Het lijkt wel een overval" DUIVELAND - „Het lijkt wel een overval", merkte oud-burgemeester J. D. de Kam van de gemeente Duive land vrijdagochtend geheel verbaasd op toen burge meester J. van Bommel en zijn echtgenote, de beide wet houders, de gemeentesekretaris en vier persmensen plot seling bij hem binnenstapten. Het was geen overval, het ging om de bekendmaking van het besluit van de Duivelandse gemeenteraad oud-burgemeester De Kam het ere burgerschap van de gemeente aan te bieden. Burgemeester Van Bommel liet weten gedurende zijn huidige ambtsperiode al talloze malen zaken te zijn tegengekomen, voor de totstandkoming waarvan zijn voor gaande kollega zich bijzonder had in gezet. Zo noemde hij de wpningbouw in de Duivelandse kernen, het dorps huis in Oosterland en de toren in Nieuwerkerk. Oorkonde en tegel De heer Van Bommel overhandig- KERKWERVE - Bij de witlofkwekerij van L. de Kok te Kerkwerve is vrijdag de eerste windmolen in Neder land geplaatst, die warmte levert. Door middel van een hydrodynamische omzetter wordt het asvermogen om gezet in warmte in de vorm van verwarmd water. Dit water wordt via een leiding getransporteerd naar de bak met voedingwater voor de witlof kwekerij. Vanuit de waterbak stroomt het water naar de witlof bakken. De heer L. de Kok, eigenaar van de witlof kwekerij, vertelt dat hij per jaar ongeveer 7000 liter olie verstookt en hij denkt door gebruik van de windmolen tweeduizend liter per jaar te kunnen besparen, oftewel 1600, Vrijdagmiddag werd de windmolen op het bedrijfsterrein van de heer L. de Kok neergezet. De heer De Kok vermoedt dat deze voorspelling nog aan de voorzichtige kant is. Een halvering van het aantal liters olie per jaar zal volgens hem ook tot de mogelijkheden behoren. De windmolen werkt vrijwel al tijd. ,,De molen kan gebruikt worden vanaf windsnelheden van 4 m tot 20 m per seconde. De windmolen is toe pasbaar voor elk systeem, waarbij behoefte is aan een kontinue warm te", aldus de heer E. C. Bin van Bin Constructie en Adviesbureau, sinds 1 januari van dit jaar gevestigd te Zie rikzee. Naar zijn zeggen is de wind molen ook goed toepasbaar voor veestallen en tuinbouwkassen. Het Zierikzeese bedrijf heeft dan ook plannen om zich op de Nederlandse markt te gaan richten, vanzelfspre kend in die gebieden waar de wind vrij spel heeft. „Er bestaat vraag naar ons produkt. Vooral van de zij de van de kleinere tuindersbedrij- ven, die op olie stoken. Voor hen is het zeer zeker interessant", denkt de heer Bin. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Langs de straat van „straks" komt men aan het huis van „nooit". Cervates de oud-burgemeester De Kam de oor konde behorende bij het ereburger schap en stelde een mooie wandtegel met inscriptie nog in het vooruit zicht. Tengevolge van de spontani teit, waarmee de raad dit besluit had genomen, was deze tegel nog niet ge reed. „Daarover verkeer ik dan nu nog in blijde verwachting", grapte de heer De Kam, die zich bijzonder verheugd toonde met deze benoe ming als ereburger. „Wat ik voor de gemeente heb gedaan, deed ik na tuurlijk niet alleen", relativeerde hij de woorden van burgemeester Van Bommel. De heer De Kam was van 1 septem ber 1969 tot 1 augustus 1979 burge meester Van Duiveland. Hij is de vierde persoon aan wie het erebur gerschap werd toegekend. De windmolen is ontworpen door Bin Constructie en Adviesbureau en gebouwd in samenwerking met Sa- man technisch installatie bureau te Zierikzee. Het bouwproces heeft zes maanden in beslag genomen. „Dit was de eerste keer dat we een derge lijke molen bouwden en daarom heeft het zo lang geduurd. De bouw tijd van eventuele volgende exem plaren zal vermoedelijk enkele we ken in beslag nemen", voorspelt de heer Bin. Lawaai De warmte wordt opgewekt door windenergie met behulp van een in stallatie, die exact dezelfde vermo- genskarakteristiek heeft als de windturbine. Hierdoor kan de wind turbine bij elke windsnelheid een toerental draaien waarbij het maxi male rendement wordt behaald. Het rotortoerental van de windmolen is gelijk aan de windsnelheid. Hierdoor is nauwelijks hinder te verwachten van het door de windturbine gepro duceerde lawaai, omdat bij hoge windsnelheden ook het achtergrond lawaai toeneemt. DEN HAAG - De 60.000 werkne mers in de horeca krijgen in ruil voor het inleveren van de prijscompensa tie twee roostervrije dagen per jaar. Verwachting tot dinsdagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewokt en nog een enke le bui; minimumtemperatuur rond 2 graden, middagtemperatuur om streeks 7 graden; matige noordelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 4 maart Woensdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 20%. Minimumtemp,: 2 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: variabel 3 Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10%. Minimumtemp.: 2 gr. Middagtemp.: 9 gr. Windkracht: zuidoost 3 Vrijdag: Kans op neerslag: 30%. Minimumtemp.: 4 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 1 maart Zon op 7.28, onder 18.18 Maan op 21.09, onder 8.48 Laatste Kwartier: 6 maart (14.16) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 1 maart 4.21 17.26 10.23 22.39 Springtij: 1 maart HET WEERO VERZICHT DE BILT - De komende nacht wordt het wat kouder dan de afgelo pen nachten. In het algemeen blijft de temperatuur op de normale waar nemingshoogte van anderhalve me ter wel boven nul, maar de tempera tuur van de grond kan in het binnen land hier en daar even beneden het vriespunt komen. Overdag wordt het net als maan dag ongeveer zeven graden. Er wordt nog wel een enkele bui verwacht, maar het grootste deel van de dag blijft het droog, en de wind is hooguit matig, hij draait naar noor delijke richtingen. Na dinsdag wordt bijna overal droog weer verwacht, waarbij wel in de nacht en vroege ochtend plaatse lijk mist kan voorkomen. De tempe raturen gaan geleidelijk omhoog, en tegen het eind van de week kan het 's middags rond tien graden worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1