HET FLAT-MYSTERIE Aanleg trailerhellingen bij Ouwerkerk en damvak Geul wordt bezien ELEKTRO LIEVENSE Dit biedt de beeldbuis Ontwikkelingen '82 zijn in overeenstemming met beleidsplan Raffinaderij in Borsele uitgebreid Advies over de vrouw in de krijgsmacht AFSCHAFFING VAN DE CENT 1 4 ZIEÏtlKZEESCHE NIEUWSBODE VrijdaK 25 februari 1983 Nr. 23276 9 Voortgangs- en evaluatierapportage Oosterschelde MIDDELBURG/ZIERIKZEE - Het dagelijks bestuur van de stuurgroep Oosterschelde heeft de eerste voort gangs - en evaluatie-rapportage opgesteld. Het rapport heeft betrekking op 1982. Deze jaarlijkse verslaggeving heeft tot doel te bezien of aanpassing van het plan nodig is. Als algemene conclusie wordt vastgesteld, dat de ont wikkelingen in het Oosterscheldegebied in grote lijnen in overeenstemming zijn met de inhoud en de strekking van het beleidsplan. Zondag 27 februari, 21.15 uur, Nederland 1: ,,The Cassandra crossing". Een scène uit deze film met Burt Lancaster als Kolonel MacKenzie en Ingrid Thulin als Dr. Stradner. Het verslag zal worden behandeld in de (openbare) vergadering van de stuurgroep Oosterschelde op 26 mei te Middelburg. Met uitzondering van de uitbrei ding van de jachthaven van Co- lijnsplaat en het recreatieterrein van de Roompot zijn in 1982 geen groot schalige projecten gerealiseerd, al dus het verslag. Op kleine schaal hebben zich wel enkele (recreatieve) ontwikkelingen voorgedaan. In de verslagperiode is een begin gemaakt met de bouw van het bedieningsge bouw voor de Oosterscheldekering annex voorlichtingscentrum op het damvak Geul. Milieu Om verstoring van de natuurfunc tie in nabijgelegen natuurgebieden te voorkomen zijn aan de besluiten van het dagelijks bestuur met betrekking tot realisering van de meeste projec ten algemeen géformuleerde beheers- voorwaarden verbonden. Hierover moet ten eerste worden opgemerkt dat het in de praktijk moeilijk is om te controleren of deze maatregelen genomen zijn, c.q. het gewenste ef fect hebben. In de tweede plaats zijn effectieve sancties op het niet treffen van de gevraagde maatregelen niet aanwezig. Indien de betreffende voorziening is gerealiseerd zal een te rugdraaien van de beslissing in de meeste gevallen onmogelijk zijn. Een gemeenschappelijke regeling zal naar verwachting een positieve in vloed uitoefenen op de effectiviteit van dergelijke maatregelen. Overigen^, is yan negatieve effec ten in de verslagperiode niet geble ken. Dit neemt niet weg dat ook in BORSELE - De Total-raffinaderij in Borssele wordt uitgebreid met een hydrocracker. De Franse oliemaat schappij heeft donderdag bekend ge maakt, dat de bouw van deze nieuwe installatie binnen enkele weken aan besteed wordt. De nieuwe kraakin stallatie zet zware stookolie om inl lichte produkten, zoals nafta en gas- olie. Total speelt hiermee in op de markt, waarop steeds minder vraag is naar zware olieprodukten. De bouw van de installatie zal vol gens Total gedurende drie jaar aan duizend man werk bieden. Bij de konstruktie zullen ook Nederlandse bedrijven aan bod komen. Het perso neelsbestand bij Total zal door de nieuwe installatie met 80 man wor den uitgebreid. Op de raffinaderij werken nu 250 mensen. Afhankelijk van de verstrekking van de benodigde vergunningen ver wacht Total dat de bouw eind 1983 begin 1984 kan beginnen. De installa tie zal dan in 1986 in gebruik worden genomen. Bij de uitwerking van de bouwplannen krijgt Total assistentie van een koördinator van het ministe rie van ekonomische zaken, die moei lijke knelpunten tussen de raffinade rij en betrokken overheden moet hel pen oplossen. het vervolg bij de toetsing nauwkeu rig moet worden bezien welke be heersmaatregelen nodig en mogelijk zijn en, eventueel ook, wie de maat regelen moet nemen. Indien gerede twijfel bestaat over de haalbaarheid en/of effectiviteit van beheersmaatregelen, dan dient grote terughoudendheid te worden betracht met betrekking tot de ge vraagde voorziening. Pierenspitters Uit de gegevens van het recreatie- onderzoek blijkt dat het aantal be treders van het intergetijdegebied groter is dan bij het opstellen van het Beleidsplan is aangenomen. Met na me het aantal pierenspitters blijkt aanzienlijk groter dan verwacht. Omdat nog geen nader onderzoek is uitgevoerd naar de effecten van be treding kunnen hieraan thans nog geen beleidsconclusies worden ver bonden. Het is gewenst om op zo kort mogelijke termijn het inzicht in de verstoringseffecten te vergroten. De themagroep Effecten dient te worden verzocht bij voorrang aandacht aan deze problematiek te schenken, zo dat zo mogelijk reeds in 1983 kwanti tatieve gegevens kunnen worden ge leverd. Te weinig passantenplaatsen Uit het recreatie-onderzoek blijkt dat het aantal passanten in het hoog seizoen meer dan 50 van het totaal aantal pleziervaartuigen op de Oosterschelde uitmaakt. Als uit het recreatie-onderzoek blijkt dat het aantal passantenplaatsen Ontoerei kend is dan dient daaraan bij de uit breiding van het aantal ligplaatsen voorrang te worden verleend, met in achtneming van het in het Be leidsplan gestelde maximum. De vraag die zich in dit verband voordoet is hoe groot de druk van be zoekers vanuit omringende wateren op de Oosterschelde in de toekomst zal zijn en of deze in de Oosterschelde kan worden geaccepteerd. Hieruit kan worden geconcludeerd dat het gewenst is de ontwikkeling van het ligplaatsenbestand in de Oosterschelde niet op zich te bezien, maar als onderdeel van de ontwikke ling van de pleziervaart in het gehele Deltagebied. In het kader van de opstelling van het provinciaal Be leidsplan voor Recreatie en Toerisme zal aan dit aspect aandacht worden besteed. De eventuele consequenties hiervan voor het Beleidsplan Ooster schelde zullen te zijner tijd nader moeten worden bezien. Ouwerkerk en Schelphoek Gezien het grote aantal op de ver- blijfsrecreatieve complexen bij Ou werkerk aanwezige boten en de pro blemen bij het tewaterlaten hiervan bij de hoek van Ouwerkerk is het ge wenst te bezien of aanleg van een trailerhelling ter plaatse aanvaard baar is. Met het oog op de toekomstige beëindiging van de doorvaart door de sluitgaten in de monding van de Oosterschelde en het grote aandeel van de via de werkhaven Schelphoek Advertentie te water gelaten sportvisbootjes dat naar de Noordzee gaat, dierit ook te worden bezien of aan de Noordzeezij de van het damvak Geul een trailer- helling kan worden gerealiseerd. Daarbij dient rekening te worden ge houden met een mogelijke toename van de druk op het gebied rond de Roggenplaat, bij het wegvallen van de mogelijkheid om vanuit de werk haven Schelphoek naar zee te varen. ECHT - Commissaris van de konin- ging in Limburg dr. J. Kremers heeft donderdag in Echt de eerste kommer- ciële met kolen gestookte stoominstallatie van Nederland in bedrijf gesteld. In Echt is de kalk zandsteenfabriek ,,De Hazelaar" er toe overgegaan een installatie aan te schaffen, waarbij gebruik wordt ge maakt van de wervellaag-verbran- dingstechniek. Daardoor is het moge lijk om steenkolen te benutten zon der vrees voor afvalproblemen. De methode is bovendien erg milieu vriendelijk. Door toevoeging van kalksteen aan de kolen kan de uit stoot van zwaveldioxyde met zeker tachtig procent worden gereduceerd. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL - De scheepsbouw zit overal ter wereld nog steeds in een diepe crisis en behoeft voor 1985 niet op een herstel te rekenen. Dit staat in een rapport dat de Europese Kom missie donderdag heeft gepubli ceerd. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. DEN HAAG - Staatssekretaris Hoekzema van defensie heeft de Maatschappelijke Raad voor de Krijgsmacht (MRK) advies gevraagd over de vrouw in de krijgsmacht. Dat meldt de defensiekrant van zijn mi nisterie. Hij wil van deze voorlopige raad weten hoe de vrouw in de maatschap pij is geïntegreerd in zware beroepen en in de sport, hoe zij het daar doet en welke problemen zijn overwonnen of nog moeten worden overwonnen. De bewindsman vraagt de raad op wel ke manier die integratie vertaald kan worden naar de krijgsmacht, die hier nog met problemen te maken heeft. De medewerking van maatschap pelijke- en sportorganisaties, werk verbanden en instellingen is volgens de staatssekretaris onontbeerlijk voor het „karwei" dat de MRK is op gedragen. De raad zal diep moeten spitten. Er zal enige tijd mee ge moeid zijn en daarom heeft de be windsman geen termijn willen stel len waarbinnen het advies moet zijn uitgebracht. LONDEN - Een van de laatste brie ven die Karl Marx (1818-1883) schreef, heeft op een veiling te Lon den 4.320 pond (ongeveer 18.000) op gebracht. Het betreft een brief die Marx in januari 1883 stuurde aan een arts. De erfgename van deze dokter had het stuk ter veiling aangeboden. De koper id een niet met name ge noemde Westduitse verzamelaar. WASHINGTON - De senaatskom missie voor de buitenlandse betrek kingen in Washington heeft donder dag met 9 tegen 8 stemmen besloten Kenneth Adelman niet bij de senaat voor te dragen als nieuwe direkteur van het Amerikaanse bureau voor wapenbehersing. ALGIERS - Italië voert de komen de drie jaar 20,3 miljard kubieke me ter aardgas uit Algerije in via een pijpleiding over de bodem van de Middellandse Zee, zo heeft de houdstermaatschappij voor de Itali aanse olie - en gasindustrie, Ente Na- zionale Idrocarburi (ENI), meege deeld. Het desbetreffende kontrakt is donderdag in Algiers geparar- feerd. Zaterdag 26 februari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Teleac 15.30 uur RVU 16.00 uur Zo is het en niet anders 16.10 uur De Smurfen 16.35 uur Dick Turpin. Sir John tracht kapitein Spiker te koppelen aan Philda Tranter, maar dat stuit op problemen. 17.00 uur Orgelkursus 18.25 uur Teleac 18.55 uur De minibios 19.20 uur Het wonder der natuur 20.00 uur Journaal 20.28 uur Dallas. Sue Ellen accep teert het huwelijksaanzoek van J.R. Zij stuurt daardoor Clayton het bos in. Ook dreigen donkere wolken bo ven de familie Ewing door kwalijke praktijken van Rebecca Wentworth. 21.20 uur Televizier magazine 22.00 uur De toestand in de wereld 22.05 uur Sportpanorama 22.30 uur Zolang de voorraad strekt. Herman van Veen laat een uur lang bekende liedjes van hem horen. 23.35 uur Journaal 23.40 uur De verschrikkelijke man uit Saffie. In deze Zweedse thriller wordt inspekteur Beek gekonfron- teerd met de moord op een collega. Hij staat voor raadselen, want deze man heeft toch een goede staat van dienst en geen vijanden, zo dacht men... Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 17.30 uur Studio Sport. Een reporta ge vari de w.k. sprint op de 500 en 1000 meter. 18.20 uur Paspoqrt 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Toeristische tips 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Slakkie en puntmuts 19.20 uur De jonge olympiërs. Een re portage over sporters tussen twaalf en zestien jaar, die het vorige jaar een proef aflegden voor de dit jaar door het Nederlands Olympisch Co mité te organiseren jeugd Olympi sche Spelen. 20.30 uur Speel 's met licht klassiek 21.35 uur U zij de glorie 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.15 uur Nieuws voor doven Zondag 27 februari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Nieuws 16.05 uur Indoor fietscross 16.35 uur Toppop 17.20 uur Studio Sport. W.K. schaatssprintwedstrijden op de 500 en 1000 m. 18.00 uur Sprekershoekr 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Artsenij. Het ziekenhuis 15 Ik moet je spreken, zei ze, met de deur in huis vallend. Ah- Carla!, we hébben elkaar toch al gesproken, dacht ik? Zijn zakelijke toon ergerde haar zo, dat ze wel kon gillen. De glazen wan den van de telefooncel omsloten haar als een dwangbuis. Ik kom straks naar je toe, zei ze. Nou, dan zul je wel voor de dichte deur komen, want hij haastte zich voor een verklaring, bang voor een stortvloed van scheldwoorden ik krijg zo direkt een zakenrelatie en vanavond moet ik weg. Waar moet je naar toe? Daarvan hoef ik jou toch geen reken schap te geven? En wat kan het je schelen? In ben maar een ouwe vie zerik, dat heb je gister zelf gezegd. Carla ziedde. Zó waren mannen, ze draaiden de zaken finaal om, gooiden je dood met je eigen woorden. Voor ze haar stem meester was ging Henri verder: dus beste meid, het sp(jt me„ maar vanavond ben ik niet te spre ken. Misschien zien we mekaar wel weer es en dan hoop ik dat je 'n beet je bekoeld bent. Prettige avond! En hij hing op. Carla stond met de hoorn in haar hand. Prettige avond!, ze had liever gewild dat hij haar de gemeenste scheld woorden naar het hoofd gegooid had, dan had ze hem voor vijf centen terug gegeven. Maar daarvoor was h(j natuurlijk te veel héér... menéér Henri! Ze merkte dat ze nog met de hoorn in haar hand stond en voelde dat er iemand buiten stond te wach ten tot ze klaar was. Laat je niet zo wordt van alle kanten belicht en vooral de problemen van belangheb benden bij verregaande slui tingsplannen. 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Journaal 20.10 uur Panoramiek 20.40 uur Tussen Keulen en Parijs 21.35 uur De spook Rolls Royce. In deze Engelse thriller koopt het foto model Helen Cook (Donna Mills) te gen de zin van haar vriend een Rolls Royce, die over wat eigenaardighe den blijkt te beschikken. De auto stuurt zonder menselijk ingrijpen. 22.40 uur Wcense avond. Te horen zijn onder andere Marco Bakker en Roberta Alexander. 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Nederland 2 12.00 uur Het capitool 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven 14.00 uur Studio Sport. W.K. zaal handbal vanuit Sittard. De wedstrijd Nederland-West Duitsland is te zien. 15.30 uur Teleac 17.00 uur De bekering van James Wallis 17.55 uur Teleac 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Mr. Merlin 19.30 uur Countdown 20.10 uur Dynasty. Blake tracht hulpvaardig te zijn bij de scheiding tussen Krystle en Mark Jennings. Adam voelt zich als een speelbal heen en weer geslingerd tussen zijn ouders. 21.00 uur Not the nine o' clock news 21.15 uur The Cassandra crossing. Het betreft het verhaal over een met lon- genpest besmette man, die zich in een trein bevindt. De trein wordt ge dwongen te stoppen in Neurenberg, waar alle inzittenden worden geïso leerd. De trein en de reizigers moeten naar een Pools quarantaine kamp. 23.20 uur Agenda 23.25 uur Journaal kennen meid, vermaande ze zichzelf, hing de hoorn op en keek verachtend naar de man die haar goedkeurend opnam, toen ze de cel uitkwam. Kérels-bah! Onder het oppervlak van ongenaak bare onverschilligheid sudderde haar woede en haar wanhoop. Nu had ze dan eindelijk eens gedacht uit deze troep te raken, niet voortdurend op de uitkijk en tegelijk waakzaam te moeten zijn, iemand te hebben om mee uit te gaan en waarmee je over al kon komen. Ze had al plannen ge maakt om rijlessen te nemen, ze had zichzelf al gezien in Henri's auto, ze had, bedacht ze, zich blij gemaakt met een dooie mus en zich laten in palmen door een vent van niks, en haar laaiende ergernis over wat ze zag als haar eigen stommiteit kon- centreerde zich als een steekvlam van haat op Henri. Ze had geen zin om thuis te blijven deze avond, de wanden kwamen op haar toe; ze had geen zin om uit te gaan, besloot maar een bioscoopje *e pikken. Ze zat te staren naar een film waarin sadistische kerels hulpe loze meisjes mishandelden en einde lijk zelf op een gruwelijke manier aan hun eind kwamen. Met nijdige vol doening zag ze hoe wat in de film als gerechtigheid werd voorgescho teld, aan deze kerels werd voltrok ken. Als ze Henri op dat moment in haar klauwen had gehad... maar de stoere redder sloot het meisje in de armen, het licht flitste op en vijf mi nuten later stond Carla weer in de kille, mistige straat, nog ééns zo Maandag 28 februari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 en 14.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Tineke 18.25 uur Teleac 18.55 uur Maja, de bij 19.20 uur Bugs Bunny 19.25 uur De verborgen vallei. De kinderen verkopen in plaats van ou de rommel belangrijke spullen van Dan. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De weg. Janny is op het ech telijk nest teruggekeerd. Dreigbrie ven van haar vorige partner brengen haar in verlegenheid. 21.25 uur Brandpunt 22.10 uur De ver van mijn bed show 23.00 uur Sport op maandag 23.45 uur Journaal 23.50 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 upr Nieuws 19.10 uur Noten kraken. Leden van het Jongeren Symphonie Orkest en leden van de Big Band Neede leveren een muzikale strijd. 19.45 uur Simonskoop. Simon van Collem bespreekt de film Gandhi. 20.05 uur Marco Bakker presenteert. Te gast zijn Willeke Alberti, de jonge sopraan Saskia Gerritsen, Ton Hof man (operette) en het orkest van An drei Serban. 20.50 uur Tatort. Een jockey wordt vermoord, die betrokken blijkt te zijn bij een bankoverval en er met de buit vandoor is gegaan. Zijn vriend Krage wordt in de haven van Duis burg dood aangetroffen. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Teleac 23.15 uur Studio Sport. Er worden zaalhandbalwedstrijden (w.k.) uitge zonden van Nederland-Frankrijk en West Duitsland-Tsjechoslowakije. door TOM LODEWIJK troosteloos in de meest troosteloze maand van het jaar... januari. Bijna automatisch brachten haar voeten haar naar de nieuwbouwwijk, de Muziekwijk, waar Henri z'n flat had. In de zak van haar mantel voel de ze de sleutel, die Henri haar ge geven had. Hij zou niet thuis zijn, had hij gezegd. Wat deed ze dan hier? Op de hoek van de straat ont moette ze een man met een zwarte flambard, die haar doordringend aan keek. Stik vent .dacht Carla, die in deze stemming van geen man icis accepteerde, zelfs geen blik van be wondering. Ze liep aan de overkant langs en merkte opeens, dat achter het raam van Henri's flat licht brandde. Dus hij was tóch thuis! Hij had ge logen, de smeerlap! En geloof maar niet, zo jutte ze zichzelf op, dat ie daar in een goed boek zat te lezen of naar de dagsluiting van de t.v. zat te k(jken. Die zat daar niet alléén! Ze maakte geen plan, ze liep intuïtief de hal binnen en drukte op de knop van de lift. In haar borrelden de ge meenste verwensingen op. Zij met haar ziel onder haar arm hier op straat, en hij... ze overwoog geen ogenblik wat ze zou gaan doen, wat ze zou zeggen. Ze zou de sleutel in het slot steker, en naar binnenstap pen, en dan zou zc wel weten wat haar te doen ston 1! De lift stopte, Corla ging naar bul ten en liep langs de verlaten galerfj. Ja, ze had goed gezien, er brandde licht in de kamer. Zonder aarzelen ontsloot ze de deu*\ (wordt vervolgd) LI ministerie van financien vanaf: wettelijke afrondingsregel: inwissellng: inlichtingen: 1 maart 1983 bedragen eindigende op 1, 2, 6 en 7 cent: afronden naar beneden op een veelvoud van 5 cent; bedragen eindigende op 3, 4, 8 en 9 cent: afronden naar boven op een veelvoud van 5 cent; geen afronding bij betaling met een bank- of girocheque en bij betaling via een overschrijving per bank of giro van 1 maart 1983 tot 1 maart 1984 bij de postkantoren Ministerie van Financiën, Postbus 202012500 EE s-Gravenhage Maandag 28 februari. 20.28 uur, Nederland 2: De Weg. Een scène uit deze af levering met v.l.n.r. moeder Janny, vader Frans, zoonArie en grootmoeder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 9