Tennisvereniging „Duiveland" krijgt (toch) beschikking over eigen kleed- en klublokaal Direkteur W. Schraver neemt afscheid van Amro-bank Bouw 'Krayestein' maandag weer verder De Kreuners in Bruse Dorpshuis en Brogum lanceert Vloepsuper Aanvullend krediet noodzakelijk HOST KLLERIE SCHÜDDEBEURS STREEKNIEUWS „Zeeman in het bankwezen" Veel live-pop in Schouwen-Duivelandse sozen 4 DUIVELAND - Tennisvereniging „Duiveland" krijgt haar kleed- en klubgebouw. Donderdagavond nam de ge meenteraad met zeven tegen vier stemmen het besluit het voor die bouw benodigd krediet met 25.000,— te verhogen. Eerder was reeds een bedrag van 150.000,— gevoteerd, maar dat bleek, na de aanbesteding, niet toe reikend. De raad nam het besluit dit aanvullend krediet te verlenen niet van harte. Niet omdat men de tennisver eniging een eigen kleed- en klublokaal wilde ontzeggen, maar omdat volgens sommige raadsleden, de financiële positie van de gemeente Duiveland, hen nogal wat zor gen baart. De S.G.P.-fraktie stemde tegen het voorstel uit principiële overwegin gen maar zeker ook op grond van fi nanciële argumenten. De heer A. van Klinken vestigde de aandacht op de inmiddels flink geslonken post on voorzien (nog een goede 12.000,— voor de rest van 1983) en gaf een op somming van grote projekten waar Duiveland in de nabije toekomst ook nog mee te maken krijgt. PvdA-woordvoerder de heer C. J. Hillebrand liet voorafgaand weten niet tegen de aktiviteiten van de tennisvereniging te zijn en ook niet tegen het voorstel te willen stem men, maar brandde vervolgens los met zeer sombere voorspellingen op financieel gebied. ,,We worden steeds gewezen op de rijksbezuinigingen, maar hier gaan de 2aken gewoon door". Hij vroeg zich af of het wel verantwoord was dit aanvullend kre diet te verstrekken en had liever eerst een duidelijk overzicht ontvan gen betreffende de financiële postitie van de gemeente. Hij stak niet onder stoelen of banken, dat de toekomst hem zorgen baarde. „Uit het hart gegrepen" Deze woorden bleken bij wethou der J. Op 't Hof (CDA) ,,uit het hart gegrepen", naar hij zelf zei. De wet houder kon zich namelijk niet ver enigen met het kollegevoorstel, hoe wel dat niet expliciet was gebleken uit het voorstel aan de raad. Op 't Hof hief een waarschuwende vinger op in de richting van de financiële konsekwenties van de riole ringsplannen en van de gasaanslui- tingen in de onrendabele gebieden. Hij achtte het verantwoorder die aanleg van dat kleed-klublokaal voorlopig uit te stellen. Wethouder A. L. Bakker (PvdA) was een andere mening toegedaan. ,,We zijn moreel verplicht deze jon gens te helpen", vond hij en verwees naar de grote hoeveelheid zelfwerk zaamheid, die de tennisvereniging in de afgelopen jaren al aan de dag had gelegd en naar het feit, dat binnen deze vereniging ook zeer veel jeugd leden worden beziggehouden. De C.D.A.-fraktieleden J. van der Maas en J. A. Schiettekatte deden verwoede pogingen precies te achter halen waarom dit aanvullend kre diet nu noodzakelijk was en welk aandeel (in geld en werk uitgedrukt) de tennisvereniging nu voor haar re kening zou nemen. Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel zei het eens te zijn met de S.G.P.-woord voerder, dat inderdaad zuinigheid betracht moet worden. Tegenvallers verwacht Ten aanzien van de financiële toe komstvoorspellingen van de heren Van Klinken, Hillebrand en Op 't Hof lichtte de voorzitter toe, dat alle mogelijke tegenvallers reeds waren verwerkt. Een duidelijk overzicht van de financiële positie van de ge meente was volgens hem pas moge lijk als de resultaten van 1982 be kend zullen zijn. De voorzitter had goede hoop dat dit overzicht in de volgende raads vergadering gepresenteerd kan wor den. Verder benadrukte hij dat de thans te voteren 25.000,— een bud gettair neutraal verlopende post be trof, die derhalve geen druk zou uit oefenen op de begroting van 1983. De voorzitter moest erkennen, dat aanvankelijk een grenzeloos opti misme oorzaak was geweest van het voorstel „slechts" een krediet van 150.000,— te voteren voor de aanleg Advertentie Alléén de koffie is al een omweg waard! Restaurant met lunch en diner geopend. *De maanden FEBRUARI en MAART speciaal Lustrum Menu^ a f 65,- (6 gangen, incl. glas champagne). *Op zondagavond zigeunermuziek van Tata Mirando. Romantische hotelkamers met alle komfort. *Lid Romantisch Tafelen. Donkereweg 35 - Tel. 01110-5651 - Schuddebeurs (3 km van Zierikzee, richting Dreischor) van het kleed- en klublokaal. Er was in dit voorstel duidelijk gegokt op een gunstige aanbesteding, maar dat pakte anders uit. Inmiddels zijn nu bindende afspraken gemaakt met de dienst gemeentewerken, dat een en ander gerealiseerd dient te worden binnen het verhoogde krediet van 175.000,—. Schiettekatte liet weten zijn twijfels te hebben over de haal baarheid van deze voorwaarde. Direkteur gemeentewerken D. A. Haak lichtte van de publieke tribune af toe, dat er thans sprake is van een „beetje uitgekleed programma van eisen". Het wordt een stenen gebouw met de goedkoopste afwerking en met nog wat meer zelfwerkzaamheid van de tennisvereniging dan aanvan kelijk de bedoeling was. De V.V.D.-fraktie bleek minder moeite te hebben met het voorstel het krediet te verhogen. Woordvoer der E. P. Kuin verwees in dit ver band ook op het werkgelegenheid- saspekt, dat aan deze zaak verbon den zit. Met de stemmen van de drie leden van de S.G.P.-fraktie en die van wethouder Op 't Hof tegen werd het kollegevoorstel ten slotte aange nomen. RENESSE Postzegelbeurs In het Trefpunt te Renesse organi seert Delta West voor zaterdag 26 fe bruari een postzegelbeurs. De beurs begint om 13.30 uur en duurt tot 17.00 BRUINISSE Jeugdhaven Bru Op zaterdagavond 5 maart staan de lichten van de jeugdhaven Bru weer op groen. Weet iedereen op Bru de groate mosselkoaie blindelings te vinden, ook de jeugdhaven Bru mag zich meer en meer in de jeugdige be langstelling verheugen. Met spellen, zingen wordt de jeugd op een aange name manier beziggehouden. Zaterdagavond is het weer voor jon geren tot en met 14 jaar in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, vanaf 19.30 uur. GOES Hoofd bestuursvergadering Z.L.JVI. rteV Het hoofdbestuur van de Zuidelij ke Landbouw Maatschappij zal maandag 28 februari in het Land- bouwhuis te Goes in vergadering bij eenkomen. Op de agenda staat o.a. een toelich ting op de situatie in de tuinbouw, de veehouderij, de akkerbouw en het grondgebruik door de voorzitters van de desbetreffende kommissies, respektievelijk de heren M. J. Goud, W. van Veldhuizen, H. C. van der Maas en J. Nieuwenhuyse. Hierna zal van gedachten worden gewisseld over het verloop van de rondgang langs kringen „nieuwe stijl". Tot slot zullen de diensten en instellin gen van de Z.L.M. en aanverwante instellingen, de Accountantsunie, de O.V.M., Gropatax, de Manifestatie kommissie, P.J.Z./Z.A.J.K. en de Agrarische Kommissie van de Bond van Plattelandsvrouwen een verslag doen van de werkzaamheden en akti viteiten in de afgelopen periode waarna nog diverse mededelingen en ingekomen stukken aan de orde zul len komen. Aanvang 13.30 uur. ZIERIKZEE - Direkteur W. Schraver van de Amro-bank Zierikzee stapt op. Gebruikmakend van de VUT-regeling zet hij straks op 62-jarige leeftijd een streep onder zijn 38-jarige carrière in het bankwezen. Een lange periode, maar ook één van talloze verandering op dat gebied. Geldsanering, effectenregistra tie, modernisering, intrede van de computer, het zijn zaken waar hij direkt bij betrokken is geweest. „Het is een zware baan. Naast alle positieve gebeurtenis sen, kwamen er ook vele problemen op me af. En helaas laat je die niet op je bu- ro achter als je na een werkdag het lichtknopje omdraait. Je draagt ze met je mee, ook al werden dergelijke zaken nooit thuis besproken. Daar heeft de cliënt recht op." De heer Schraver zal met ingang van 1 maart worden opgevolgd door de heer P. H. Frima, die werkzaam is op het hoofdkantoor te Amsterdam. Donderdag 17 maart wordt ter gelegenheid van dit afscheid een receptie gehou den in restaurant Mondragon van vijf uur tot half zeven. Als jonge man had de heer Schraver een totaal andere toe komst in gedachten. De zee had (en heeft nog steeds) een speciale aantrekkingskracht op hem. Het lag dan ook voor de hand dat hij naar Vlissingen vertrok om de opleiding aan de Hogere Zee vaartschool te volgen. Na enkele jaren studie, maakte de oorlog een definitief einde aan die toekomstplannen. Terug in Zierikzee werd Schraver in 1945 bij de bank aangenomen als jongste bediende. Ervaring „Die periode is me heel wat waard geweest. Als je onderaan begint, dan weet je wat er te koop is. Dan proef je wat er leeft onder de mensen. Ik heb langzaam maar zeker alle rangen gehad in die 38 jaar, maar dat leverde me juist een schat aan ervaring op. Tegen woordig spreken ze over loop baanplanning, men kan stage lo pen, kursussen volgend, hetgeen overigens een zeer positieve ont wikkeling is geweest binnen het bedrijf". Als jongste bediende werd de heer Schraver meteen met zijn neus op de feiten gedrukt. Hij viel midden in de na-oorlogse reorga nisatie van het geldwezen. Hij kreeg te maken met geldsanering en een jaar later met de effekten- registratie. „Ik kan me goed herinneren dat we weken lang uren hebben over gewerkt om dat alles voor elkaar te krijgen. Computers hadden we niet, en het was zodoende een groot karwei om bijvoorbeeld alle effekten, honderden en honder den, te registreren. Iedereen moest zijn effekten inleveren. Dat was een dwangmaatregel van de regering met als doel de Neder landse financiën na de oorlog weer gezond te krijgen. Het lever de ons in ieder geval onvoorstel baar veel overwerk op". Machtig Die eerste periode bij de bank ervaarde de 24-jarige Wim Schra ver als „machtig interessant". Het verlangen naar de zeevaart bestond nog wel, maar dit com penseerde hij met het verzamelen van literatuur over scheepvaart en andere maritieme zaken. Een hobby die hij overigens nog steeds uitoefent. Zijn huidige funktie als com missaris van de Zierikzeese Sla- venkas sluit hier ook goed bij aan. „Een funktie bij de bank bete kent dat je met veel mensen in kontakt komt. Dat is erg boeiend. Gelukkig heeft het instituut bank de afgelopen jaren gedaantever wisselingen ondergaan. Vroeger een gebouw met tralies voor de ramen, alleen toeganke lijk voor een speciale groep men sen, nu een pand waar iedereen binnen kan lopen. De drempel is verlaagd, gelukkig maar". Advies Het geven van een goed advies aan zijn cliënten is een zaak waar de heer Schraver zwaar aan heeft getild. „Ik noem het liever een ad vies naar beste weten, want wie zegt dat ik geen fouten kan ma ken. Juist in deze veranderende maatschappij is het moeilijk za ken te voorspellen. Echtscheidin gen bijvoorbeeld of ontslagen, het zijn faktoren die tot financiële moeilijkheden kunnen leiden." Nog even terug naar '46. In die dagen kende men nog een zitdag te Bruinisse. Iedere zaterdagmid dag hield de heer Schraver „spreekuur" in Bruinisse en kon men bij hem terecht voor geldza ken. „Het was nog niet eens zo een voudig om in Bru te komen, dat is overigens mijn geboorteplaats. Meestal vertrok ik 's ochtends met het trammetje, maar na de ramp in '53 werd het moeilijker. Ik moest toen de boot van Zierik zee naar Anna Jacobapolder ne men en vandaar uit ging ik met het pontje naar Zijpe. Te voet ging het verder naar het kantoortje in Bruinisse en 's avonds de lange reis weer terug." Missen In 1953 werd Schraver benoemd tot procuratiehouder en in 1977 volgde zijn benoeming tot direk teur. „Het is een baan die veel van me vraagt. Ik kijk daarom nu al uit naar mijn pensionering. Ik heb me al zoveel voorgenomen om te gaan doen, Terugkijkend over die 38 jaren Amro-bank kan ik zeker spreken van een plezirige tijd. Misschien zal ik mijn cliënten missen, want sommigen waren, na al die jaren, meer dan cliënt." (Vervolg pag. 1) De Kreuners werden opgericht me dio 1978 en de uit vijf Lierse jongens bestaande formatie werd voor het eerst „ontdekt" tijdens een grootse talentenjacht. In 1980 komt de eerste single uit van de groep met de alles zeggende titel „Nr. 1". Amper zes maanden later volgt „Nee oh nee", in april 1981 gevolgd door de eerste el pee met de konstatering dat het ,,'s Nachts kouder is dan buiten". Het gaat voortreffelijk met Walter Grootaers, Luc Imants, Erik Wau- ters, Jan van Eyken en Patrick van Herck. Na die eerste elpee verschij nen er tot op de dag van vandaag drie singles en een schitterende elpee „Er sterft een Beer in de Taiga", een schijf die in België ongekende ver koopcijfers haalt voor landelijke groepen. De Kreuners zijn inmiddels uitge roepen tot de beste groep van België van dit moment. Het blijkt ook uit hun goed gevulde agenda. Tot voor bij de jaarwisseling is de formatie dag in, dag-uit bezet. Het is een voorrecht voor de bezoe kers van de Bruse soos De Pul (voor deze gelegenheid verkast naar het Dorpshuis) om De Kreuners te mogen bekijken, maar vooral beluisteren: het is een groep, niet zomaar uit de losse Belgische pols. maar kwaliteit van de bovenste plank. Voordat De Kreuners omstreeks half tien het po dium bestijgen is het eerst de beurt aan D. H. Toy, een driemansformatie om wat van hun repertoire ten beste te geven. Constant Brinkman, Leon Mourik en Joost Visser brengen En gels georiënteerde new-wave la The Sound, The Cure en Joy Division. Het totale Bruse gebeuren begint om 20.00 uur. Een dag later live-muziek in Bro- gum. Hier treedt Vloepsuper op. Vloepsuper brengt een kompleet nieuw repertoire met voornamelijk Nederlands werk. In de teksten wor den aktuele zaken en politieke boe venstreken op de hak genomen, maar er is duidelijk ook plaats voor vro lijk amusement. Vloepsuper is geen doemband. Het wil een groep zijn die dit juist tracht te ontlopen, de men sen tracht de vrolijke kanten van de maatschappij te laten zien. De groep speelt niet een bepaald stijltje, maar hutselt alles door elkaar tot een sma kelijk en lekker te beluisteren ge heel. De groep bestaat uit zeven „man" en een „vrouw". Zangeres Li- zet van Beek tracht het zevental evenwel ruimschoots te overbluffen, hetgeen de groep niet misstaat. Het geheel begint in Brogum omstreeks 21.30 uur. voor ruim drie miljoen gulden en het benodigde bedrag wordt gekomple- teerd uit eigen kapitaal. De eerste half miljoen is gestort en nu moet Pellikaan verder, maar ook het reste rende bedrag is gegarandeerd. Vol gens de werkschema's van Pellikaan wordt het restaurant begin juli opge leverd en zullen de sporthallen half augustus kant en klaar zijn, maar dit zijn de uiterste data. Als het aan ons ligt, en de weergoden een beetje mee helpen, willen we vóór de bouwvak- vakanties rond zijn". Aan de indeling van het komplex is niets veranderd. Wel zijn daar waar mogelijk enige bezuinigingen toege past, maar dat zit hem louter in een wat soberder uiterlijk. Het Sport- en Rekreatiecentrum „Krayestein" bevat straks een tcn- ANKARA - In scheepvaartkringen in Istanboel is donderdag vernomen dat de Turkse regering bereiji is de doorvaarttarieven voor de Dardanel- len en de Bosporus, de zeestraten die de Zwarte Zee met de Middellandse Zee verbinden via de Zee van Mara- mara, met zeventig procent te verla gen. PRESTON, ENGELAND - Roy Grimsaw, een leraar-biologie in En geland, heeft donderdag een gevan genisstraf van zes jaar gekregen om dat hij zich had voorgedaan als gy naecologisch chrirurg. Hij had er niet alleen zijn „patiënten" mee gefopt, maar ook de professie. nishal met drie banen, een multi- funktionele hal voor alle zaalspor ten, inklusief hockey, vier buitenten nisbanen, een speelweide voor kinde ren, een midgetgolfbaan, een tafel- tennisakkommodatie en nog wat kleinere faciliteiten. Binnenkort zul len diverse sportverenigingen op het eiland opnieuw benaderd worden om de mogelijkheden voor het beoefenen van hun sporten in de hallen op nieuw te bespreken. „Bij onze eerste oriënterende besprekingen bij het begin van de bouw waren wij rede lijk optimistisch. Toen de geruchten over de ontstane problemen aan groeiden, ebde de interesse wat weg, maar dat was wel te begrijpen. Nu gaan we er weer hard tegenaan en worden de kontakten weer opge pakt". konstateert Robert-Jan Po- thaar, die de sportieve kant van het komplex gaat behartigen. BRUINISSE/ZIERIKZEE - Er is het komende week einde weer heel wat live-popmuziek te bewonderen in twee Schouwen-Duivelandse jeugdsozen. De Pul uit Bruinisse brengt vanavond (vrijdag 25 februari) een op treden van de Belgische groep De Kreuners in het plaat selijke Dorpshuis met de regionale groep D. H. Toy in het voorprogramma. In de Zierikzeese soos Brogum komt zaterdagavond 26 februari de Tilburgse formatie Vloepsuper voor het voetlicht. Deze groep is begin dit jaar ontstaan uit een andere, een stuk bekendere groep RK Veulpoepers BV. De groep D.H.Toys vult het voorprogramma van De Kreuners in het Bruse Dorpshuis. Hun eerste tonen klinken vrijdagavond vanaf 20.00 uur. De Kreu ners komen ongeveer anderhalf uur later aan bod.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4