Halvering aantal lampen in openbare verlichting Sirjansland krijgt school voor geïntegreerd onderwijs Twee nieuwe loodsen voor Mol-Schuddebeurs Toestemming voor aanpassing en uitbreiding Bruinisse Hoorzitting in het Dorpshuis redt eendevijver van demping STREEKNIEUWS Ere burgerschap oud burgemeester J. D. de Kam ZIERIKZEE Kommissie openbare werken Westerschouwen: ZIERIKZEF.SCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 februari 1983 Nr. 23276 3 DUIVELAND - Sirjansland krijgt in de nabije toe komst de mogelijkheid voor geïntegreerd onderwijs. Het Duivelandse gemeentebestuur ontving donderdag de te lefonisch toestemming van het ministerie voor aanpas sing en uitbreiding van het huidige schoolgebouw in de ze Duivelandse kleine kern. Nieuwbouw zit er niet in, maar burgemeester J. van Bommel toonde zich desal niettemin zeer tevreden met de mogelijkheden, die nu geboden worden voor het tot stand brengen van een ba sisschool in Sirjansland. Hij deelde dit donderdagavond mede, tijdens een - voor Duivelandse begrip pen - zeer langdurige zitting van de gemeenteraad. De toestemming van het ministerie houdt hoofdzakelijk in, dat het huidige hoofdgebouw aangepast kan worden en tevens kan worden uitgebreid met een gemeenschapsruimte. De toiletakkommodatie zal worden aangepast en het thans in gebruik zijnde noodgebouw zal vervangen kunnen worden door een permanent speelwerklo kaal voor de onderbouw. BRUINISSE - De werk- en reperatiehaven is voor Bruinisse van groot ekonomisch belang: tallozen verdienen hier hun dagelijks brood. Het is er een komen en gaan van schepen, die bij Maaskant of Padmos aanleggen voor een nieuwe mo tor, een nieuwe lier of ander onderhoud. Hier is ook de plaats waar de casco's uit Polen worden ingericht tot zeer mo derne viskotters. Volop bedrijvigheid in de „Bruse levensslagader", altijd goed voor een foto. BRUINISSE - Het grootste leed lijkt geleden voor de eendevijver en de om wonenden aan de Wilhelminalaan. Dat bleek aan het eind van de hoorzitting in het Durps'uus donderdagavond toen gemeentebestuur en voorstanders van een open vijver zich konden vinden in het voorstel van burgemeester T. C. Hekman om de mogelijkheid te bekijken de vijver niet te dempen. Voorwaar de was wel, daar was iedereen het over eens, dat alles (ook eenden) er uit moet om nieuw ingeplante en gezaaide gewassen de kans te geven zich te ontwikke len. Niet alleen het lager onderwijs, maar ook het kleuteronderwijs in de huidige vorm, althans één van de voorwaarden daartoe, kwam aan de orde tijdens deze raadsvergadering. Een initiatiefvoorstel, ingediend door de heren W. Stouten, E. P. Kuin (beiden V.V.D.) en door de heer J. A. Schiettekatte (CDA) had als uitein delijk gevolg, dat de kleutertjes in Sirjansland verzekerd zullen blijven van vervoer naar de kleuterschool in Oosterland. Dit initiatiefvoorstel kwam als lo gisch vervolg op de diskussie in de januari-raadsvergadering. Financië le problemen met het kleutervervoer van Sirjansland naar Oosterland ont stonden volgens het kollege toen taxi-ondernemer Schiewold in plaats van met een personenauto met een taxibus ging rijden en daarvoor, zon der enig overleg, de gemeente achter af de hogere rekening presenteerde. Het kollege toonde zich - met uitzon dering van wethouder J. Op 't Hof - niet bereid die meerkosten te beta len, omdat de betrokken ondernemer plotseling op eigen initiatief van een vastliggende afspraak was afgewe ken. CDA-raadslid Schiettekatte wilde toegelicht zien, dat het hier ging om een kwestie van tariefberekening, in plaats van om een extra vergoeding voor het rijden met een taxibus. Hij wees erop, dat het groepsver- voer nou eenmaal andere tarieven kent. Betrokken ondernemer ver richt volgens Schiettekatte ook diensten voor de kommissie groeps- vervoer en kan dan het volgens de Rijksverkeersinspektie goedgekeur de tarief in rekening brengen. ,,Dat betekent, dat deze man het ene kwar tier tegen een bepaald bedrag ver voert en het andere kwartier, dat te gen een veel lager bedrag moet doen", aldus de CDA-woordvoerder. „Afspraak doorkruist" De PvdA-fraktie was een andere mening toegedaan en woordvoerder C. J. Hillebrand wees erop, dat de handelwijze van Schiewold een af spraak met het gemeentebestuur doorkruiste. Hij kreeg desgevraagd te horen, dat de meerkosten tenge volge van het nu gevraagde tarief on geveer 5.000,— zouden bedragen. De heer Schiettekatte bestreed die berekening van de raadsvoorzitter en had becijferd, dat het groepstarief op jaarbasis voor de gemeente 3.300,— meer zou betekenen. De heer L. Meerman (SGP) liet we ten geen moeite te hebben met dit ini tiatiefvoorstel, waarin het kollege werd verzocht het groepsvervoerta- rief voor 1982 alsnog te verrekenen en dit tarief voor 1983 te handhaven. De voorzitter benadrukte dat dit tarief een maximumtarief betrof, verder herinnerde hij aan de af spraak met de Stichting „Sirjans land Vooruit", die het kollege had geadviseerd dat hogere tarief niet te betalen; die meerkosten zou „Sir jansland Vooruit" wel voor haar re kening nemen. Deze opmerking bracht hem in aan varing - niet de enige keer deze avond - met wethouder Op 't Hof, die deze afspraak min of meer bestreed: „Daar werd alleen de maand januari mee bedoeld, „Sirjansland Vooruit" is nooit in staat deze kosten te blij ven opbrengen". Niet-verplicht onderwijs De voorzitter maakte nog de kant tekening, dat het hier gaat om niet- verplicht onderwijs, waar de ge meente al een behoorlijk bedrag voor betaalt. Dit volgens hem in schrille tegenstelling met de brieven van het ministerie, waarin steeds verder gaande bezuinigingen op dit gebied worden aangekondigd, zoals het wegvallen van de vergoeding voor het vervoer van leerlingen in het bui tengewoon onderwijs. Kanttekenin gen, die volgens Schietteaktte niks te maken hadden met de aan de orde zijnde kwestie. Mevrouw A. C. Hoogendoorn-Herf- kens (PvdA) deed een tevergeefse po ging stemming over dit initiatief voorstel nog wat op te houden door voor te stellen toch eerst nog eens met de Stichting „Sirjansland Voor uit" te gaan praten. Daar bleek de voorzitter niets voor te voelen. Met de stemmen van de P.v.d.A.- fraktie tegen (inklusief die van wet houder A. L. Bakker) werd het initia tiefvoorstel aangenomen, zodat Schiewold voortaan het maximumta rief voor groepsvervoer vergoed zal krijgen en de kleutertjes van Sir ver voerd blijven worden naar de schoot* in Oosterland. ZIERIKZEE Jaarvergadering VARA Dinsdag 1 maart wordt in Markt- zicht te Zierikzee de algemene voor jaarsledenvergadering gehouden van de Vara-afdeling Schouwen-Duive- land. Na het huishoudelijke gedeelte (o.a. verkiezing afdelingsbestuur) zal gesproken worden over het onder werp: „Wat kan en zal de Vara-ver- eniging doen op Schouwen-Duive- land. Inbraak LTS Woensdagavond hebben onbeken den wat drank en kleingeld ont vreemd uit de LTS te Zierikzee. De personen hadden zich waarschijnlijk laten insluiten omdat geen sporen van inbraak werden gevonden. Via een raam hebben de daders het pand verlaten. HAAMSTEDE Open-haard-hout gestolen Een stapel hout, bestaande uit door de gemeente omgezaagde wilgen, werd woensdag gestolen. Het hout lag tijdelijk opgeslagen aan de Hoge- De gemeente'sekretaris, de heer J. W. de Jonge had een heel ander idee voor bezuinigen. Hij vertelde dat een grote Zeeuwse gemeente enkele we ken geleden het besluit had genomen één van de twee TL-lampen te ver wijderen en er geen andere voor in de plaats te brengen. „De eerste tijd stroomde het klachten bij die ge meente, maar na drie weken waren de bewoners aan de mindere hoeveel heid licht gewend." De kommissie-leden vonden dit GEMEENTE DUIVELAND DUIVELAND - Vanmorgen is aan oud-burgemeester J. D. de Kam van Duiveland het ere burgerschap verleent van de gemeente Duiveland. Dat ge beurde om 11.00 uur bij zijn woning aan de Brouwerstraat in aanwezigheid van het vol tallige college van B. en W. De heer De Kam was burge meester van de gemeente Dui veland van 1 september 1969 tot 1 augustus 1979. Vooraf gaand aan deze periode was hij burgemeester van de gemeente Waarde. Omdat deze laatste gemeente bij de gemeentelijke herindeling werd opgeheven per 1 januari 1970 werd de heer De Kam per 1 september 1969 benoemd tot burgemeester van Duiveland. Gedurende vier maanden heeft de heer De Kam derhalve een dubbele burgemeestersfunktie uitgeoe fend. 4 weg. Omwonenden meldden het ge beuren aan de politie die de daders, L. S. en J. V. beiden uit Zierikzee be keurde. Het hout is inmiddels terug bij de gemeente. NOORDGOUWE Lezing dierenarts Plattelandsvrouwen Op uitnodiging van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen, af deling Noordgouwe, hield dierenarts Bergsma woensdag een lezing in het dorpshuis te Noordgouwe. Spreker vertelde het een en ander over de studie voor dierenarts, over de praktijkwerkzaamheden en ver der werden er dia's vertoond. Het werd een interessante lezing, die de plattelandsvrouwen zeer op prijs stelden. NIEUWERKERK Zwemmen voor ouderen Na het gereedkomen van de reno vatie, zal het zwembad „Dol-Fijn" maandag worden opengesteld. Als vast onderdeel van het week-rooster zal het „zwemmen voor ouderen" worden opgenomen. De eerste gelegenheid doet zich voor op donderdag 3 maart en wel van 14.45 tot 15.30 uur. Een groep ou- een uitstekende suggestie en konklu- deerden dat dit idee naar twee zijden toe goed zou werken. Aan de ene kant het vermijden van kosten voor het aanbrengen van een spiegel en aan de andere karit het besparen op de energie. De kommissie adviseerde positief over dit voorstel. De kommissie adviseerde een be drag van 145.000 te voteren, inklu sief sfeerverlichting, voor de re- konstruktie van de Burghse Ring, de zogenaamde „Zwarte Hoek". S. Pas na één of twee jaar kan dan weer gedacht worden enkele eenden of ander gevogelte terug te halen. Echter zeker niet meer die grote aan tallen, die nu voor overlast zorgen in de vorm van uitwerpselen, troebel water en te veel voer, waardoor weer grote zwermen meeuwen worden aangelokt. Volgens J. Jonker was het belangrijk het biologisch evenwicht terug te brengen en te hoeden voor overbevolking onder de dieren. De burgemeester, die in zijn wel komstwoord al zei niets liever te wil len dan een open eendevijver, mits >-goed verzorgd, dacht toch dat het een harde zaak voor sommigen zou zijn als de eenden er voor enkele jaren uit moesten. Spitsvondig merkte C. v. d. Berge op: „Je huis kan ook niet gereno veerd worden als je er in blijft zitten". Goed woonklimaat Het leek in het begin van de hoor zitting eigenlijk helemaal niet op een goede afloop voor de „open blijvers" te zullen uitdraaien. De burge meester sprak wel over een goed woonklimaat waarin de vijver best wat sfeer kon geven, maar bij het fi nanciële „plaatje" bleek, dat er bijna geen geld kon worden uitgegeven en dempen de (goedkoopste) oplossing was. Ook de direkteur gemeentewerken liet zich in die richting uit. De heer P. P. B. van Wijchen: „Door de dalende grondwaterstand loopt het water deren uit Fijnaart verzorgt ter intro ductie dan een demonstratie. Een aantal ouderen uit Sirjansland heb ben reeds belangstelling getoond voor deelname aan het zwemmen. Andere belangstellenden zijn uiter aard ook van harte welkom. Op 31 maart a.s. om 14.00 uur zal in het Verenigingsgebouw „Ons Dorps huis" een voorlichtingsbijeenkomst worden gehouden. Deze handelt over de opzet van het nieuwe onderdeel „zwemmen voor ouderen". Roos (PvdA) vroeg of de stoepen aan gepast kunnen worden voor invalide mensen. Direkteur gemeente-werken W. van Meerten zei dat dit zeker het geval zal zijn. Woonerf De Lage Burgh te Burgh moet een woonerf worden met eenrichtings verkeer. Aan het begin en einde van de weg komen markeringsdrempels. De heer L. Tieleman (CDA) vroeg zich af of deze werkzaamheden wel noodzakelijk zijn. Direkteur Van Meerten vertelde dat dit de enige mo gelijke verkeersbeperkende maatre gelen zijn voor dit gebied in verband met de verkeersdrukte in de zomer maanden. „Het is een tegemoetko ming aan de eisen, die bij de hearing zijn gesteld," zei Van Meerten. Tieleman bleef bij zijn standpunt. In zijn ogen zijn de werkzaamheden overbodig, gezien de beslotenheid van het gebied. „Maar ja, wat je toe gezegd hebt moet je ook uitvoeren". De kommissie adviseerde positief. weg en ook de bomen onttrekken veel water 's zomers". Hij zag als kostenbesparend en toch leefbaar: dempen. Een vurig pleidooi van de heer De Ronde voor een open vijver kreeg van de meerderheid bijval. De Ronde, die de geschiedenis van de vijvers nauw met die van Bru-oost verweven zag, vond dat Bruinisse de klok terug ging zetten: „In elke nieuwbouwwijk gaat men nieuwe vijvers met groenvoorzieningen aan leggen en wij zouden ze dempen". Zelf de meeste „dempers" konden zich verenigen met het gemeente- voorstel: vijver open, alle eenden er uit, uitmesten en inzaaien met gras en beplanten met struikjes en water planten. Advertentie in uw omgeving te: in de Techn. School „Schouwen- Duiveland", Vrije 31. Aanvang: maandag 14 maart 1983. De wekelijkse cursus bloemen- schikken staat oIyer leiding van een ervaren en bevoegde leerkracht. De cursus bestaat uit 8 lesavonden. Na iedere les van 19.30 - 21.30 uur nemen de deelnemers een fraai bloemstuk mee naar huis. Het cursusgeld bedraagt 1156.-. in clusief bloemen en het matenaal, als mede een cursusboekje, de cursus is dus volledig verzorgd In september start ook nog de vestigingsopleiding bloemenschik- ken en binden (bloemist-winkelier). Opgave binnen 10 dagen door een (brief)kaart te zenden aan Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwas senen (SBOV). Sir Winston Churchill- weg 2. 2251 CX VOORSCHOTEN Gaarne duidelijk uw naam. adres en cursusplaats vermelden. Na opgave ontvangt u een bevestiging. Voor informatie en/of opgave: Bel 01717-2010- ZIERIKZEE Verpleegkundige De heer A. W. Molerinaar uit Zie rikzee slaagde aan de school voor verpleegkundigen te Goes voor het diploma verpleegkundige A. SCHARENDIJKE Vergadering Reinigingsdienst Donderdag 3 maart vergadert in „De Putmeet" het bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duive- land, 's middags om 16.30 uur. Op de agenda: ingekomen stukken, begro tingswijziging, on-inbaar verklaring rechten 1975, vaststelling jaarreke ningen '80 en '81 en rondvraag. BRUINISSE Tuinbrand Een perceel aan Zuidweg 4 begon donderdagavond door onbekende oorzaak te branden. Struikgewas en enkele bomen gingen in vlammen op. Bewoners van het pand op dit per ceel, de heer B. probeerde het vuur te doven. Dit mislukte, waarna de brandweer Bruinisse in aktie kwam die de brand snel onder controle had. Driehonderd vierkante meter tuin brandde af. SCHUDDEBEURS - Donderdagmiddag nam Mol-Schuddebeurs de nieuwe gewasbescher- mingsmiddelenloods en nieuwe verkoophal in gebruik. Direkteur H. Mol hield een korte toespraak tot de genodigden: de kollega-hande- laren en vertegenwoordigers van diverse in stanties die aan de bouw van de loodsen had den meegewerkt. Voor de klanten is er van daag (vrijdag) en zaterdag een „open huis" om de nieuwe aanwinsten te komen bekijken. De heer Mol legde zijn gehoor uit waarom tot nieuwbouw werd besloten: in eerste instantie niet voor uitbreiding van de omzet (al zal dit waarschijnlijk wel het gevolg zijn) maar in verband met vei ligheidseisen aan bestrijdingsmiddelen verbonden. Het was daarom ook, dat vergaand overleg met o.a. brandweer en A.I.D. op gang kwam en het resultaat dat donderdag werd getoond is een hyper moderne loods voor de bestrijdingsmiddelen, voorzien van alle snuf jes op het gebied van veiligheidseisen. In de ruime loods een keur van bestrijdingsmiddelen, overzichtelijk in stellingen opgetast. Aan alle brandpreventie is gedacht, evenals zelfs een goot voor en achter de loods, die eventueel wegstromende stoffen (bij een ongelukje) op vangen en in een tank verzamelt. Menselijker wijze kan er niets meer gebeuren in de loods: zelfs een speciaal trapje met rem zorgt er voor dat het personeel niet kan uitglijden. Verkoophal In de verkoophal, die donderdagmiddag als ontvangsthal fungeer de, allerhande artikelen die hun weg vinden in de land- en tuin bouw. Het assortiment werd uitgebreid, maar nieuw is dat het ge heel nu „zo voor het pakken" is. Een service-verlening aan de klant. Van verf (voor elk merk tractor de juiste kleur) tot kwast, van olie tot pomp, maskers, touw en onkruid-strijkers, het is allemaal te vin den in de verkoophal. Over de onkruidbestrijding en gewasbescherming deelde Verte genwoordiger J. van den Berge mee, dat er een tendens is naar min der spuiten, meer gericht werken met de (toch) giftige bestrij dingsmiddelen. „Het is overwegend duur spul, maar ook de boer heeft steeds meer aandacht voor het milieu. Er wordt wel gedacht: ze rommelen maar wat aan, maar daar is echt geen sprake van", aldus Van de Berge. Unieke loods De heer Mol werd op deze middag veelvuldig gekomplimenteerd met zijn nieuwe aanwinsten, waarvan vooral de gewasbescher- mingsmiddelenloods een unieke zaak is. die nergens bij „gewone" handelaren te vinden is. Fabrieken hebben wèl de reeks veilig heidsmaatregelen getroffen, Mol volgde hen na als eerste handelaar. „We moesten toch verbouwen vanwege die eisen. Dan maar meteen goed ook", vindt de heer Mol. BURGH-HAAMSTEDE - De kommissie openbare werken van de gemeente Westerschouwen heeft donderdagavond een in wezen heel simpel advies uit gebracht aan het kollege van b. en w. voor de bezuiniging op de openbare ver lichting. Onder voorzitterschap van wethouder A. J. Padmos werden de kommissie-leden het er over eens dat de halvering van het aantal lampen in de lichtmasten de beste oplossing is. De gemeente Westerschouwen telt 599 lichtmasten, die allemaal zijn voorzien van twee TL-lampen. De PZEM had voorgesteld één TL-lamp te vervangen door een aluminium spiegel. De aan- legkosten bedragen 45,- per mast excl. b.t.w. Deze werkzaamheden zouden over vier jaar worden uitgesmeerd. Volgens de PZEM zou het jaarlijks voor deel in de exploitatie-kosten f 15,- per lamp bedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3