Kabinet zoekt nog naar geld voor KMS en RDM Hulp overheid ketelbouw beperkt GS WIL GARANTIE VAN F 25 MILJOEN VERLENEN AAN CORNELIASTICHTING Internationale kommissie van juristen naar Suriname installatiebedrijf Suriname krijgt maandag nieuwe regering Gromyko stelt Japan gerust Ambtenarenbond vreest verlies 200 banen Personeel RSV Ijzergieterij Middelburg laat zich door gemeente betalen I AGENDA Fraude ontdekt bij bedrijven in metaalnijverheid Van Aardenne waarschuwt: Dief kan naar zijn buit fluiten Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 GENEVE/DEN HAAG - de Internationale Commissie van Juristen (ICJ) in Genève heeft een delegatie van twee personen naar Suriname gestuurd om een onder zoek in te stellen naar het funktioneren van het rechts systeem na de jongste gebeurtenissen in dit land. De twee afgevaardigden zijn de Amerikaanse hoogleraar John Griffiths, gastdocent internationaal recht aan de Universiteit van Groningen, en de Belg dr. Mare Bossuyt van de Universiteit van Antwerpen. Ze zullen vrijdag in Suriname aankomen. PARAMARIBO/DEN HAAG - Su riname krijgt maandag een nieuwe regering. Dat heeft legerleider Bou- terse donderdag bekendgemaakt in een bijeenkomst met het aftredende kabinet Neijhorst. De namen van de nieuwe ministers zullen waarschijnlijk al vrijdag 25 fe bruari (de derde verjaardag van de coup) bekendgemaakt worden. In Pa ramaribo wordt algemeen aangeno men dat drs. E. Alibux de nieuwe premier wordt. Alibux, die als kabi netsformateur is opgetreden, is lid van de radicale nationalistische par tij PALU (Progressieve Arbeiders- en Landbouwersunie). TOKIO - De Sowjetrussische mi nister van buitenlandse zaken Gro myko heeft tegen Japan gezegd dat er wel raketten voor de middellange afstand van het type SS-20 in Siberië staan opgesteld, maar dat zij niet di- rekt gericht zijn op Japan. Zij staan er, zei hij, louter ter verdediging, om tegenwicht te bieden aan nucleaire wapens elders in Azië. In kringen van het ministerie van buitenlandse zaken in Tokio verluid de donderdag dat de Japanse ambas sadeur in Moskou, Masuo Takashi- ma, had laten weten dat Gromyko de opmerking had gemaakt in een gesprek met hem op woensdag. Volgens een bekendmaking van de ICJ zullen zij ter plaatse onderzoe ken of verdachten een eerlijk proces krijgen en hoe het staat met onafhan kelijkheid van de rechterlijke macht en de positie van.de advocatuur. De ICJ heeft al eerder haar bezorgdheid uitgesproken over de gebeurtenissen van 8 december, toen vijftien critici van het bewind werden gedood, na dat zij waren aangehouden. Onder de omgekomenen waren enkele advoca ten. Ook twee jaar geleden stuurde de Internationale Commissie van Ju risten al een delegatie naar Surina me, Ook toen maakte professor Grif fiths deel uit van de delegatie. In het rapport dat na het bezoek verscheen werd de regering Chin a Sen, die destijds nog aan de macht was, nogal gekritiseerd. Gesproken werd van een sfeer van „vogelvrijheid en on veiligheid" in het land. MADRID - Het Spaanse leger ver liest de komende vijf jaar een kwart van zijn officieren en meer dan een derde van zijn manschappen krach tens een plan van het socialistische kabinet om de krijgsmacht minder log en professioneler te maken. LONDEN - Een welgestelde Ara bier heeft de Britse luchtvaartmaat schappij „British Airways" voor 15.000 pond sterling in rechte aan gesproken omdat een stewardess tij dens een vlucht van Londen naar Boston in de Verenigde Staten per ongeluk hete koffie over zijn broek had uitgestort. ANKARA - De Turkse orthodoxe moslemleider Necmettin Erbakan is donderdag aan het einde van een monsterproces van 35 maanden ver oordeeld tot een celstraf van vier jaar. Daarbij komt nog aansluitend een huisarrest van zestien maanden. ZOETERMEER De Ambtenaren bond ABVA/KABO vreest, dat de PTT-gelddiensten door het uitblijven van de Postbank een achterstand zal oplopen bij de banken op de zakelij ke en particuliere geldmarkt. Hier door dreigt door reorganisatie een verlies van 200 arbeidsplaatsen bij 14 regionale advieskantoren van de PTT, aldus de ABVA/KABO. De regionale PTT-kantoren houden zich bezig met het geven van advie zen inzake particuliere en zakelijke transacties zoals hypotheekverstrek kingen en leningen. Op vrijdag 25 fe bruari vindt er een extra overleg plaats tussen de bonden van over heidspersoneel en de hoofddirectie van de PTT-gelddiensten over de toe komst van de regionale advieskanto- DEN HAAG - Het kabinet zoekt nog haar mogelijkheden om dit jaar circa 330 miljoen gulden vrij te maken om de marinepoot van het RSV-concern in ontbinding overeind te houden. Verschuivingen op de defensiebegroting van die omvang zullen ten koste gaan van defensie-orders bij de rest van de Neder landse industrie (zoals Fokker), en op het snel afkomen van exportorders moet niet worden gerekend. Derhalve zullen andere departementen een veer moeten laten, want de tijd dringt. Tijdens een mondeling overleg met de vaste kamerkomissie voor defen sie repte staatssekretaris Van Hou- welingen (defensie-materieel) don derdag van een dreigende „leegloop" bij RDM en KMS, in de loop van de tweede helft van dit jaar als er niets gebeurt. Er valt een „ordergat" van circa drie jaar, maar daarna is de kontinuïteit van de werven weer langdurig verzekerd. In totaal is er om dat gat te vullen vijfhonderd mil joen gulden nodig. Driehonderd miljoen moet er zijn voor de bouw van L-fregatten bij de Schelde, honderd miljoen voor het voltooien van de onderzeebootorder en negentig miljoen voor landmach torders. Van die vijfhonderd miljoen drukt cirka tweederde - 330 miljoen - op 1983. In de komende tien jaar moet er cirka vier miljard op tafel komen om KSM en RDM van hun bestaansrecht te verzekeren. Geen gevonden oplossing Staatssekretaris Van Hou welingen ontkrachtte suggesties van de rege ringspartijen en de oppositie om naar een eenvoudige oplossing voor het financieringsprobleem te stre ven. De demissionaire Portugese re gering zal niet over de brug komen met een fregattenorder, zo verwacht de staatssekretaris. Druk op de Vere nigde Staten voor een driehoeksruil - Nederland bestelt patriotraketten in de VS, en de VS zet Portugal ertoe aan om in Nederland fregatten te bestellen - zal niet effektief zijn om dat Nederland voor zijn deel van die transaktie wel op de VS is aangewe zen, zo kreeg CDA-woordvoerder Joep de Boer van zijn partijgenoot Van Houwelingen te horen. Marinebouw Technisch is het al onmogelijk om defensie-orders voor M-fregatten naar voren te halen. Dat zal moeten wachten op de defensienota die pas eind van de zomer te verwachten valt, aldus Van Houwelingen. Zowel Van Aardenne als Van Hou welingen benadruten dat het kabinet nog steeds van mening is dat de mari nebouw bij KMS en RDM behouden moet blijven. Van Houwelinge voeg de daaraan toe dat ook in tijdelijk af geslankte vorm de technologische kennis die daarmee gemoeid is niet verloren zal gaan. „Groene vakantie ROSENHEIM - Het bestuur van het Kuuroord Priem am Chiemsee in Beieren heeft besloten met het beproefde aanprijzen van de gemeente bij toeristen als een groenege meente, te wachten tot na de Bondsdagverkiezingen van 6 maart. Priem am Chiemsee pleegt zich te adverteren als ideaal voor ,,Ferien im Gruenen" en Gruenes Wandern maar dit voorjaar wacht men ermee tot laat in maart om niet de ver denking op zich te laden dat men uit is op grootscheepse verkiezingssteun aan een be paalde groep (De Groenen). MIDDELBURG - De werknemers van Rijn Schelde Verolme Ijzergieterij Middelburg (120 man) zijn donderdagavond unaniem op het aanbod van de ge meente Middelburg de salarissen voor de maand februari te betalen ingegaan. De gemeenteraad van Middelburg bsloot maandag de werknemers van de Ij zergieterij twee maanden salaris te garanderen tot een totaal maximaal be drag van 500.000 gulden. Het personeel van de Middelburgse Ijzergieterij wil voorlopig slechts voor een maand, dus alleen voor de maand februari, van de regeling gebruik maken. Dit besluit werd genomen op advies van de vakbon den. uitgesloten van het boedelkrediet dat een aantal andere RSV-bedrijven wel heeft gekregen. Volgens Wau- mans zou de Ijzergieterij gered zijn als zij de helft terug kreeg van de 7,8 miljoen gulden die het bedrijf heeft moeten uitlenen aan RSV. Met dit vrij geringe startkapitaal van 3 tot 3,5 miljoen gulden kan de Gieterij Middelburg winstgevend blijven draaien, aldus Waumans. iHIffl Vrijdag 25 februari Zierikzee Restaurant Mondragon. Jaarverga dering Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. 19.30 uur. Zeeuwsche Herberghe. Algemene le denvergadering P.J.Z. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel Haamstede. Vergadering C. et C. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Jaarlijkse uitvoe ring Smalstads Gemengd Koor. 19.30 Noordgouwe Hotel-café-restaurant Van der Weij- de. Finaletoernooi 2e klas bandsto ten. 19.00 uur. Prijsklaverjassen. Dorpshuis Noord- gouwe. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Ie uitvoering muziekver eniging „Nieuw-Leven". 19.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Zaterdag 26 februari Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Billie Turf. 14.30 uur. Bioscoop de Concertzaal. Poltergeist. 19.00 uur. R.K. kerk. Ars Musica, uitvoering Gereformeerd Kerkkoor. 20.30 uur. Bioscoop de Concertzaal. Tiroler slippertjes. 21.30 uur. Burgh-Haamstede Recreatiezaal camping Duinrand. Jaarlijkse toneeluitvoering VOO Burgh-Haamstede. 19.30 uur. Renesse Duinovergang Watergat. Strandwan deling Natuur- en Vogelwacht. 10.00 uur. Het Trefpunt. Postzegelbeurs. 13.30 - 17.00 uur. DORDRECHT - Politiekorpsen in het hele land hebben donderdagmor gen om 10 uur invallen gedaan bij ze ventien bedrijven in de metaalnij verheid in Nederland en een bedrijf jn België. De boekhoudingen zijn in beslag genomen. Deze bedrijven wor den ervan verdacht bedrijfsvereni gingen en de fiscus voor tientallen miljoenen guldens te hebben opge licht, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie. De invallen zijn gedaan bij bedrij ven in onder meer Dordrecht, Papen- drecht, Capelle aan de IJssel, Woer den, Oudenbosch, Rotterdam, Amsterdam, Breda en het Belgische Bergen. Het onderzoek naar de mala fide praktijken is in handen van de FIOD, het GAK, de loontechnische dienst en wordt gekoördineerd door de rijkspolitie te Dordrecht. Advertentie GAUHATI - In Assam is vrijdag een vluchtelingenstroom op gang ge komen van ca. 50.000 Bengalen die zijn ontsnapt aan de moordpartijen in deze deelstaat in het noordoosten van India. De stations krioelden van de mensen die hopen aan nieuwe rel len te ontkomen. Volgens een officië le Assamese opgave zijn er sinds 1 fe bruari bij de strijd tussen de Assame se Hindoe-bevolking en de Moslim immigranten uit Bengalen ruim 3.500 doden gevallen. Volgens FNV-districtsbestuurder W. Waumans zijn er rond de RSV IJzergieterij-zaak nog veel onzeker heden. Er zouden zich twee gegadig den voor overname van de gieterij bij de bewindvoerders hebben gemeld. De namen van deze twee gegadigden zijn niet bekendgemaakt. Vandaar dat werd besloten het salarisaanbod DEN HAAG - De Nederlandse ij zergieterijen staan er in vergelijking net de buitenlandse konkurrentie niet ongunstig voor en dat is te dan ken aan de herstruktureringen die zijn uitgevoerd. Dat staat te lezen in een brief van minister Van Aardenne van ekonomische zaken aan de vaste kamerkommissie voor ekonomische zaken. voorlopig voor die eerste maand te accepteren. De werknemers hebben donderdag een machtiging moeten tekenen, waarin ze beloven dat ze eventueel loon of WW over de maand februari van het bedrijf of een even tuele nieuwe eigenaar aan de ge meente Middelburg afstaan. De ge meente heeft namelijk dit bedrag via de Rabo-bank Middelburg geleend en staat garant voor rente en aflossing. Het GAK heeft toegezegd bij eventu eel faillissement van de Ijzergieterij alsnog de loonbetaling over te ne men. Toekomst De toekomst van de Ijzergieterij blijft volgens Waumans erg onzeker, omdat het bedrijf door de regering is Geldleningen nodig voor nieuwbouw ZIERIKZEE/MIDDELBURG - Het kollege van Gede puteerde Staten stelt in de vergadering van 25 maart aan Provinciale Staten voor een garantie te verlenen van f 25 miljoen voor het nieuw te bouwen verpleegtehuis van de Corneliastichting te Zierikzee. Per brief van 7 april 1982 verzocht het bestuur van de Corneliastichting een garantie voor één of meer af te sluiten geldleningen tot een totaalbedrag van f 28 miljoen. De geneeskundige inspektie voor de Volksgezondheid in Zeeland heeft geadviseerd een garantie van f 25 miljoen te verlenen in plaats van f 28 miljoen. „De exacte kostenraming inklusief BTW bedraagt f 24.609.064, waarvan f 15.080.784 bouwkosten. Op een op pervlakte van 7852 m' komt dit neer op f 1921 per m'. De staatssecretaris heeft echter gesteld dat in het kader van de versoberingsmaatregelen de kosten per mJ terugmoeten naar f 1915. Het bedrag van f 24.609.084 zal derhalve nog ongeveer f 40.000 lager moeten uitvallen", schrijft de geneeskundige inspektie in een brief aan Gedeputeerde Staten. Bedden Het nieuwe verpleeghuis zal een kapaciteit hebben van 150 bedden, als volgt verdeeld: 90 bedden voor somatisch zieken; 60 bedden voor psychogeriatri sche patiënten. Voor dit nieuwe verpleeghuis is in augustus 1981 het programma van ei sen door de minister van volksge zondheid en milieuhygiëne goedge keurd. Eind augustus is door het bestuur van de Corneliastichting het schetsplan ingediend. Bij het nor-, maal verlopen van de procedure zal in het voorjaar van 1984 met de bouw kunnen worden gestart. Momenteel beheert en exploiteert de Corneli astichting nog een bejaardentehuis. Het ligt in de bedoeling van het bestuur deze taak binnen afzienbare tijd af te stoten, waarbij de plaatsen van het bejaardentehuis ingebracht zullen worden in een nieuw te bou wen bejaardentehuis door een aparte stichting. „Dc provincie geeft echter geen ga ranties af voor de bouw van verzor gingstehuizen voor bejaarden. Wij hebben het bestuur in overweging ge geven de statuten van de huidige stichting zodanig te wijzigen dat hieronder niet meer valt het huis vesten en verzorgen van bejaarden," aldus het kollege van Gedeputeerde Staten. DEN HAAG - Minister Van Aar denne van Economische Zaken heeft donderdag de kamercommissie van EZ gewaarschuwd dat niet moet wor den gerekend op een omvangrijke fi nanciële steunoperatie van de over heid voor de zware ketelindustrie bij De Schelde in Vlissingen en MESK (het voormalige Stork Ketel en Ap paratenbouw) in Hengelo. „Daar zal de hulp van de overheid altijd beperkt zijn", aldus de be windsman. Hij hield staande dat de zware ketelbouw voorlopig niet hoeft te rekenen op nieuwe orders. En als die er al komen is hij niet van zins om zich te laten manipuleren door één van beide Nederlandse pro ducenten van zware ketels voor elek triciteitscentrales. „Het gaat niet aan het ene bedrijf aan het andere op te offeren", aldus Van Aardenne in een debat over de RSV- problematiek, waarbij het RSV- bedrijf De Schelde aan de orde kwam. Gat Een gat in de ketelorders zal er hoe dan ook vallen, zo voorspelde de be windsman. De overheid is medeve rantwoordelijk voor de oplossing van de problemen die dan zullen ont- DEN BOSCH - Er moet een wette lijke regeling komen voor het te von deling leggen van kinderen. Zo zou den plaatsen aangewezen moeten worden waar kinderen anoniem kun nen worden afgegeven. Dat sluit risi co's uit dat het kind niet gevonden wordt of niet in verantwoorde han den terecht komt. ENSCHEDE - De politie van en- schede heeft in samenwerking met de PTT in dc nacht van donderdag op vrijdag de illegale televisiezender BMW uit de lucht gehaald. Dit ge beurde op het moment dat er werd uitgezonden vanaf een zolder van een flatgebouw. weekend servicedienst tel. (01110) 6255 staan, zo betoogde hij. De regering wil voorts meebeslissen waar even tuele orders terechtkomen voor de ombouw van aardgasgestookte ener giecentrales op kolen, aldus de mi nister. Hij tekende echter aan dat het de electriciteitsbedrijven zelf zijn die daarover het laatste woord hebben. UTRECHT - De 24-jarige A. S. zong donderdagmiddag een toontje lager, toen hem duidelijk werd, dat hij een gestolen zilveren dwarsfluit uitgere kend aan de politie te koop had aan geboden. De man stapte niets vermoedend binnen bij de Utrechtse politie muziekvereniging, die op dat mo ment - omdat de nieuwbouw van het hoofdbureau nog niet klaar is - repe teerde in een houten noodgebouw aan de Hopakker. Hij vroeg 300 gul den voor de veel duurdere dwars fluit, maar een musicerende briga dier met „politie-distinctieven" op zijn trui, geloofde het verhaal niet dat de man de fluit van een „oude man" had gekocht. Onderzoek aan de hand van het nummer op de fluit wees uit, dat het muziekinstrument nog geen uur eerder was gestolen bij een importeur in Utrecht. Voor de dief bleef weinig anders over dan be kennen. ALKMAAR - De schrijver Jo Domi- nicus is donderdag op 70-jarige leef tijd in zijn woonplaats Alkmaar overleden. Dominicus, tot zijn pensi onering leraar geschiedenis en con rector van het Petrus Canisius Colle ge in Alkmaar, verwierf vooral be kendheid door de publikatie van tientallen reisgidsen. Strao. Keuring paarden 12.45 uur, ringsteken te paard 15.00 uur. Dorpshuis. Verkoop Welfare-arti kelen Rode Kruis. 13.30 tot 16.30 uur. Noordgouwe Hotel-café-restaurant Van der Weij- de. Finaletoernooi 2e klas bandsto ten. 13.00 uur. Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Por tas tentoonstelling. 10.30 - 16.30 uur. Zondag 27 februari Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Poltergeist. 20.00 uur. Noordgouwe Hotel-café-restaurant Van der Weij- de. Finaletoernooi 2e klas bandsto ten. 13.00 uur. Maandag 28 februari Zierikzee Theo Thijssenschool. Buitengewone Algemene Ledenvergadering KV All Ready. 19.00 uur. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty. Vanaf 19.00 uur. Burgh-H aamstede Schoolgebouw. Ouderavond Onder de Wieken. 19.45 uur. Recreatiezaal camping Duinrand. Jaarlijkse toneeluitvoering VOO Burgh-Haamstede. 19.30 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk. Schrijf- avond Amnesty. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Geref. Kerk, Bostonplein. Schrijf- avond Amnesty. Vanaf 19.00 uur. Dinsdag 1 maart Zierikzee Stadhuis. Kommissie financiën. 19.30 uur. Gymnastiekzaal, Manhuisstraat. Jaarvergadering Zierikzeese orato riumvereniging. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Vrijz. Herv. Tijd: 20.00 uur. Marktzicht. Ledenvergadering Vara- afdeling Schouwen-Duiveland. 20.00 Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Dorpshuis. Nutsavond Nut en Genoe gen. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Jaarlijkse zangavond Verenigingsraad. 19.30 uur. N.H.-verenigingsgebouw. Receptie D. W. Bal, 25 jaar gemeenteambte naar. 19.30 uur. Dorpshuis. Voorlichtingsavond „Sparen en beleggen". 20.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Vrijdag 25 februari, 20.00 uur optre den „De Kreuners" en „H.D. Toy". Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur, zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Elke woensdagavond gezellige avond met klaverjassen, schaken, dobbelen, enz. Van 19.00 - 23.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2