GAAT EENDEVIJVER WILHELMINALAAN DICHT Drukke jaarvergadering afdeling Westerschouwen Vanavond hoorzitting in Dorpshuis: Bruse eenden zwemmen in troebel water Bruse vrouwen vergaderden met bejaarden in 't Opper STREEKNIEUWS STREEKNIEUWS Rondvraag BRUINISSE - Luid kwetterend en snaterend komen ze op hem toegelopen, de bewo ners van de „eendepit" aan de Prinses Wilhelminalaan. Ze kennen hem. Hij is goed voor ze, dat weten ze bij ondervinding. Omringd door zo'n vijftig kostgangers staat hij daar: Koos de Bil, gepensioneerd postbode van Bruinisse en al jarenlang verzorger van de eendepit". „Het enige wat ik wil is, dat ze nu eindelijk eens ja of nee zeggen, want ik zit al jaren op een schopstoel", zegt Koos. Ze, dat zijn niet zijn gevederde vrienden, maar het gemeentebestuur, en het ja of nee slaat op het eventueel dempen van de voormalige brandvijver, al jaren onderwerp van gesprek. Donderdagavond is er een hoorzitting in het Dorpshuis van Bru. Onderwerp: de demping van de vijver en de herinrichting van het stuk grond. Gaat Koos daar ook naar toe? „Nee", zegt Koos, „ik ben niet uitgenodigd. De omwonenden van de Prinses Wilhelminalaan hebben allemaal een brief gehad van het gemeentebestuur, maar ik niet. Trouwens: ik houd me er bui ten, ik stel me neutraal op. Ik leg me bij het besluit van het gemeentebestuur neer. Zo hoort dat in een demokratisch land". Koos dus niet op de hoorzitting, terwijl hij sinds 28 februari 1967 de „pitten" in beheer heeft. „Ik zie er toch van komen dat ze weg moeten. Ik ben al aan het ruimen Koos gelooft er dus niet meer in. Ruimen wil in dit geval zeggen: slachten van de eenden en krielhoen- ders. „Ja, stel je voor dat ik maar twee dagen de tijd krijg om de boel op te ruimen. Waar moet ik dan naar toe met die dieren?" Zijn er dan tegenstanders van de „pitten"? Koos: „Voor zover ik weet niet. Dat is juist het gekke. Iedereen wil graat die „pitten" houden, maar toch dreigen ze te worden gedempt. Waarom? Omdat er een klein beetje onderhoud aan zou moeten gebeuren. En nu maken ze meteen een groot plan, dat veel geld moet kosten 8200,— alléén voor het plan, vol gens Koos) en de vijvers gaan dicht. Ik denk dat ze er parkeerterreinen van gaan maken", klinkt het iet wat verbolgen. Het hoeft niet Boos, Koos? „Nee hoor, ik vind het best wat ze doen. Ik leg me er bij neer, maar het hóeft niet. Je moet de omwonenden maar eens vragen wat zij er van vinden". De heer J. Padmos en zijn gezin zijn de dichtstbijwonenden aan de Prin ses Wilhelminalaan. Als het ware in de voortuin ligt de eendevijver. Hij is schipper van de Bru-8: „Ik hoop niet dat ze er parkeerterreinen van gaan maken. Daar hebben we hier in de buurt geen behoefte aan. Het is het enige stukje milieu in Bru, en dat willen ze ook nog weghalen", aldus Padmos. „Ja", vult Koos aan. Alles wordt vernietigd op den duur". Padmos zegt weieens te hebben ge dacht aan het opschrijven "hoeveel mensen er voor de vijver stoppen, da gelijks, om de eenden te voeren. „Het is gewoon een trekpleister. Je wordt er als een magneet naar toe getrok ken. Het lééft". Nooit last van de vijver meneer Padmos? „Nee, integendeel. Als we eten over hebben brengen we dat naar de eenden, dat is best makke lijk." Geen ongedierte? „Ook niet. Ik kom nogal eens vroeg langs de vij ver, als schipper moet je soms erg vroeg uit de veren, maar ik heb nog nooit een rat gezien, want dat wordt bedoeld met ongedierte". Koos, aan vullend: „Eén keer is er een rat gesig naleerd in de buurt. Toen zeiden ze meteen: die zal wel uit de eendepit komen." Ik zeg niks Toevallige voorbijganger Joost (77) wil niks zeggen over het onderwerp van gesprek. „De gemeente Bru zoekt het zelf maar uit. Als ik nu wat zeg, krijg je het later op je brood". Volgens Koos een voorstander, want Joost komt dagelijks naar de dieren kijken, èn voeren. Het was burgemeester V. d. Linde, die na het overbodig worden van de brandvijver voor zijd deur (in de voormalige ambtswoning woont nu de familie Padmos) het wel aardig vond om daar een paar eenden te la ten zwemmen. In 1960 werd tijdens een gemeeteraadsvergadering beslo ten, dat de brandvijvers voortaan eendevijvers zouden zijn en in '67 kreeg Koos de Bil de vijvers in be heer. Leeg opgeleverd. Koos vulde de vijvers met wat kwakers en snaters, tot groot genoe gen van een ieder. Tot vorig jaar met de droge zomer: toen stond de „pit" droog. Een laagje modder slechts was de poel van de eenden. En dèt gaf uiteraard niet zo'n frisse lucht. Uitbaggeren „Het enige dat er mankeert is: de vijver is lek. Het grondwaterpeil is te laag. Wat er nu zou moeten gebeu ren is: eens goed uitbaggeren en een bodem erin leggen. Dat had vorig jaar met die droogte goed gekund", is de mening van Koos. „Vorig jaar was er een aannemer, nee, z'n naam mag je niet opschrijven hoor, die zei tegen me: Koos, als ze me vijfduizend gulden geven, knap ik allebei de vijvers grondig op. Kijk, dat zei die man. En nu vragen ze alleen voor een plan al achtdui zend, en dan is er nog niks gebeurd (Dat cijfer van Koos is wel een beetje overtrokken, want die 8200,- die de plannen van de Heidemij kosten, slaan niet alleen op de twee eendevijvers, die slechts een onder deel van een groter geheel zijn, Red.) Een beetje opknappen Op zoek naar omwonenden, die BRUINISSE - Met vriezend weer moet Koos de Bil elke dag het ijs breken: eenden moeten kunnen zwemmen. Hoe lang nog? overlast van de dieren zouden heb ben, komen we mevrouw Krijger te gen. „Nee hoor, van mij mag de vij ver blijven. Last? Ik niet! Waarvan zou ik last moeten hebben? Nee, ze moeten de vijvers een beetje opknap pen, 't is zo'n aardig gezicht", zegt ze vriendelijk. Maar, als er nu eens geen geld voor het opknappen is, wat dan? „Dan moeten ze ze maar laten zoals ze zijn", klinkt het vastberaden. „Als er geen geld is, houdt alles op. We willen allemachtig veel tegenwoor dig, maar het geld is duur". Komt mevrouw Krijger ook naar de hoor zitting? „Nee hoor, dat zal wel veel te laat afgelopen zijn." Op dat moment is juist het oud-ge meenteraadslid L. Bal de eenden aan het voeren met overgebleven brood van het weekeinde. Bent u voorstan der van de vijver? „Bal: „Wat dacht je waar ik anders voor komt voeren? Ik heb maar één bezwaar: er zitten soms teveel dieren. Maar de vijver moet blijven, dat staat vast". Eendepit-belasting Bal wil zelfs nog verder gaan in het reddingsplan: van hem mogen ze de gemeentelijke belasting met ƒ1,— per inwoners verhogen, als de eende vijver maar blijft. Een soort „eendepit-belasting" dus Hertekamp Tot slot de mening van mevrouw Padmos: „Laten ze er dan een herte kamp van maken als de vijver toch dicht moet. Iets levends in ieder ge val, want als de vijvers verdwijnen heeft Bruinisse niets meer. In elk dorp is toch wel iets? Een singel of zo, dat lééft tenminste. Misschien praat ik wel voor m'n beurt, maar parkeer plaatsen, daar ben ik fel tegen!" Toch ziet het er naar uit dat de vij ver aan de Prinses Wilhelminalaan dicht gaat, en er inderdóód parkeer plaatsen voor in de plaats komen. De tekening, die drie dagen ter inzage heeft gelegen, voorziet in het dem pen, het maken van parkeerplaatsen voor auto's, plus een stuk plantsoen aanleg. De plannen künnen nog worden bijgesteld, anders zou de hoorzitting geen zin hebben. Dus: degenen die de „eendepit" na aan het hart ligt moet zeker in het Dorpshuis zijn of haar stem verheffen. Om met Koos de Bil te spreken: zo hoort dat in een demo kratisch land! Ned. Ver. van Huisvrouwen BURGH-HAAMSTEDE - De afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen hield een zeer druk bezochte jaarvergadering. Presidente, mevrouw Den Hamer-de Feijter deelde de 125 dames mee dat het algemeen bestuur aan een nieuwe formulering van de doelstelling werkt. Uit het jaarverslag bleek dat de afdeling Westerschouwen 172 leden telt en dat 1982 met een flink batig saldo was afgesloten. Vrij mandaat kreeg het bestuur om 2 dames naar de Landelijke vergadering in Utrecht te sturen. Mevrouw Noordhoek zei dat het koor 30 leden telt en dat in 1982 9x werd opgetreden. BRUINISSE - „Menselijke zwakheid en toch Goddelijke genade", was de ti tel van de inleiding, van mevrouw Hekman die was aangepast aan de lijdens weken. Deze inleiding uit Johannes 18 was het begin van een fijne avond die de Herv. Vrouwenvereniging had samen met bewoners uit „In 't Opper", de zorgwoningen en verdere belangstellenden in de grote zaal van In 't Opper, dinsdagavond. De vele aanwezigen werden hartelijk welkom geheten door de direktrice, mevrouw N. J. Bal. De presidente van „Helpt Elkander", me vrouw Teekens, opende met gebed. Mevrouw De Vrieze deed het Lief en Leedpotje uit de doeken. Veel vreugdevolle gebeurtenissen, maar ook veel droevige. Zij memoreerde o.a. het plotseling overlijden van Leendert v. d. Zande, zijnde de echt genoot van het lid mevrouw V. d. Zande-Hoeneveld. Daar mevrouw De Vrieze dit werk voor de laatste maal dee, kreeg zij een bloemetje. Het '■■'one volksdansen en4 £et bridgespelen werd behandeld cfbor friëvrouw Fok ker. Er dansen nu 20 dames en er bridgen evenveel dames, het tapisse riewerk werd door mevrouw Oost- dijk toegelicht. Door de verbouw van het rusthuis Duinoord liggen de les sen voorlopig stil. De presidente deelde mede dat mevrouw Dalebout stopt als reisleidster en dat in haar plaats mevrouw Loeve is aangewe zen. Zij vroeg tevens aandacht voor de verkoop van goedgekeurde artike len, waaraan de Hema in ruime mate voldoet. Dit najaar zal aandacht besteed worden aan o.a. het Kruis werk, gezinswerk en bejaardenhulp. Aan de feestmarkt op Oranjedag zal weereen kraam bemand worden, waarvan de opbrengst is bestemd voor het Dorpshuis. Op 31 mei houdt de Plattelands organisatie een hand werk-tentoonstelling in Goes. Bestuursverkiezing Aftredend en niet herkiesbaar wa ren mevrouw Fokker en mevrouw Den Hamer. In hun plaatsen werden benoemd de dames Hoogenaar en Nieborg, terwijl mevrouw Demme- nie voorlopig als presidente fun geert, evenwel zonder stemrecht. Beide dames werden bijzonder harte lijk bedankt door mevrouw Demme- nie onder het aanbieden van een aan denken. Namens de leden had me vrouw Everwijn geweldig veel waar dering voor het werk van deze beide dames in de afgelopen zes jaar. De nieuwe presidente ze nog dat de Huisvrouwen het meeste geld op haalden voor het interieur dorpshuis Burgh-Haamstede. Na het huishoudelijk gedeelte volgde het eerste optreden van de Volksdansgroep o.l.v. mevrouw Hil- lebregt. Veel waardering had een ie der voor de diverse uitgevoerde dan sen en de 20 dames oogstten dave rend applaus voor dansen uit Ameri ka, Israël en Joegoslavië. Leidster en danseressen kregen een aandenken. En tot slot zong het Huisvrouwen koor o.l.v. de heer H. P. Everwijn haar bekende repertoire liedjes. Een nieuw aantal liedjes staat op stapel en om dat te kunnen bekostigen kreeg het koor van de presidente een geldbedrag aangeboden. OUWERKERK Kontaktmiddag bejaardensozen Woensdag 2 maart zal in het dors- huis van Ouwerkerk een kontakt middag plaatsvinden van alle bejaar densozen van Duiveland. De middag begint om 14.00 uur. NIEUWERKERK Zangavond Verenigingsraad De Verenigingsraad Nieuwerkerk houdt dinsdag 1 maart in het dorps huis te Nieuwerkerk haar jaarlijkse zangavond. Drie zangkoren, een pia noduo en een koperensemble doen aan het optreden mee. Aanvang 19.30 uur. OOSTERLAND Schoorsteenbrand Bij de familie H. G. aan de Lange Achterweg te Oosterland ontstond dinsdagavond een schoorsteenbrand. Een brandweerman van het korps Duiveland ontdekte vlammen uit de schoorsteen en meldde de brand bij de brandweerkazerne te Oosterland. Toen de brandweer arriveerde wist de betrokken familie nog nergens van. Zij hadden de vlammen nog niet opgemerkt. Door de brand is overi gens geen schade ontstaan. De oor zaak is waarschijnlijk een niet goed geveegde schoorsteen. Vertrek predikant NH-kerk Ds. J. Plante, predikant van de Ned. Herv. Gemeente, heeft het op hem uitgebrachte beroep van de ker kelijke gemeente te Dinxperlo aan genomen. De gemeente Dinxperlo telt onge veer 7800 inwoners en is een grensge meente in de Achterhoek van Gelder land. De Westduitse zustergemeente heet Süderwick. De bevolking van de betreffende gemeente is overwegend georiënteerd op de NH-kerk. De ker kelijke gemeente is gesplitst in twee wijken, waarvan de heer Plante er één voor zijn rekening zal gaan ne men. De predikant is thans 4 jaar ver bonden geweest aan Oosterland. Zijn eerste ambtstermijn liep af op 17 de cember 1982. Het vertrek zal plaats vinden na het afronden van het win terwerk. De respectievelijke data van het afscheid en intrede dienen nog te worden vastgesteld. Het ligt evenwel in de bedoeling dat een en ander eind april/begin mei zijn beslag zal krijgen. NZAW-Zeeland De NZAW-Zeeland houdt donder dag 3 maart een bijeenkomst in dorpshuis Oosterhof te Oosterland. De heer J. Blees spreekt over de ont wikkelingen in Zuid-Afrika. Aan vang 20.00 uur. Geslaagde kindermiddag V.O.O. Woensdagmiddag waarde „Het spook van Spechtenstein" rond in het dorpshuis „Oosterhof". Dit to neelspel werd opgevoerd in het ka der van de traditionele kindermid dag van de Vereniging voor Open baar Onderwijs, afdeling Duiveland. Ongeveer 240 kinderen en enkele ou ders genoten met volle teugen van hetgeen hen werd voorgeschoteld. Tot genoegen van de organiserende vereniging bevonden zich onder hen ook kinderen uit de dorpen Nieuwer kerk en Sirjansland. Zowel het to neelspel als de traktatie vielen bij zonder in de smaak. Uit de inleiding van mevrouw Hekman kwam naar voren dat terug keer naar God altijd mogelijk is. Zelfs Petrus, de naaste medewerker van Jezus, die hem drie maal ver loochende eer de haan kraaide, kreeg vergeving. „Door Gods genade kun nen wij, falende mensen, toch zalig worden", aldus mevrouw Hekman. Ze eindigde met een citaat: „Geef mij een licht opdat ik veilig het onbeken de tegemoet kan treden. Doch Hij antwoordde en zeide: Ga de duister nis in en leg je hand in de hand van God. Dat is beter voor je dan licht en veiliger van de bekende weg". De twaalf maanden Na de koffiepauze bracht een groepje dames van „Helpt Elkander" het spel „De twaalf maan den van het jaar". Toepasselijk ge kleed en met de nodige weerattribu- ten werd in deklamatie en zang de maanden voortreffelijk uitgebeeld. Hierna werd gezongen „Scheepkens onder Jezus hoede met de kruisvlag hoog in top". Dit is één van de oude liederen van Joh. de Heer, die in Bruinisse zo graag worden gezongen. Mevrouw De Ronde-Bolle bracht op z'n Bru's een kostelijk verhaal over Wullum en Arjoantje; iedereen genoot. Erg mooi was ook het zelf ge schreven verhaal van mevrouw Tee kens dat handelde over twee vrou wen in een bejaardenhuis. Moraal van het verhaal was: „Het is zaliger te geven dan te ontvangen". Orga- niste op deze avond was mevrouw Verspoor. Gezongen werd nog gezang 282: „Blijf bij mij Heer, want d'avond is nabij". De vice-presidente, mevrouw B. de Waal-Jumelet las een gedicht voor en eindigde met gebed. Mede namens de bewoners van In 't Opper bedankte direktrice mevrouw N. J. Bal de Vrouwenvereniging voor de mooie avond. BRUINISSE Sparen en beleggen Op dinsdag 1 maart organiseert de Rabobank Oost-Duiveland in 't Durps'uus van Bruinisse een voor lichtingsavond met als thema „Spa ren en beleggen; wat is uw rende ment". De inleiding van deze avond, wordt verzorgt door de heer R. van Over- veld, effecten-adviseur van Rabo bank Nederland in de regio Bergen op Zoom. In deze funktie adviseert hij de plaatselijke Rabobanken en daardoor indirekt ook de cliënten van de Rabobank. In zijn inleiding zal de heer Overveld niet uitsluitend ingaan op de zuivere betekenis van het begrip rendement in relatie tot sparen en beleggen, maar tevens tal rijke bijkomende facetten belichten die dermate belangrijk zijn dat ze te vens als rendement omschreven kun nen worden. De beantwoording van de vragen later op de avond geschiedt door een forum, waarin, behalve de heer Van Overveld, ook de heer L. Ottens. di- rekteur van de Rabobank Oost- Duiveland zitting heeft. Belangstel lenden worden om half acht ontvan gen. De inleiding beging om 20.00 uur. Ruilavond verzet In verband met de jaarvergadering op 16 maart gaat de maandelijkse ruilavond op woensdag 2 maart van de Philatelistenvereniging G. J. Pee- len Bruinisse niet door. Een leegstaande woning aan de Engelse Kade te Zierikzee brandde dinsdag avond geheel uit. Oorzaak van de brand is onbekend, maar de politie ver moedt dat het vuur door kinderen is aangestoken. De brandweer van Zierik zee kreeg de brand vrij snel onder controle. BRUINISSE - Het afschaffen van de rondvraag, als sluitpost van de raadsvergaderingen, zit de Bruse bestuurders niet lek ker. In een brief aan het kolle ge, ondertekend door drie par tijen: C.D.A., P.v.d.A. en Alge meen Belang, wordt verzocht de traditionele rondvraag weer in ere te herstellen. Een en ander zal gepaard moeten gaan aan een wijziging van ar tikel 40 van het reglement van orde. „Voorde komende raads vergadering van 25 februari vrijdagzouden wij graag als apart punt op de agenda toege voegd willen zien: de rond vraag. De definitieve wijzi ging van het reglement zien wij graag in de maart-vergade ring van de gemeenteraad te gemoet", aldus de onderteke naars van het verzoek. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4