Stormen brachten weinig schade aan dijken toe Twijfels over voornemen projectleider werkloosheid aan te haken bij I.S.D. Schoenhersteller C. W. Bom gaat op grotere voet verder Distriktsvergadering waterschap Éénmalige schouw was geen sukses STREEKNIEUWS Vergadering Stichting Jeugd Sehouwen-Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 februari 1983 Nr. 23275 3 OOSTERLAND/NOORDWELLE - De dijken van Sehouwen-Duiveland hebben door de recente stormen een geringe schade opgelopen. Wel worden op korte ter mijn bestortingen uitgevoerd om de dijken in een goede konditie te houden. Dat deelde de heer J. R. H. Scheele, hoofd technische dienst van het waterschap Sehouwen- Duiveland mee tijdens de vergadering van het distrikt 1 in Noordwelle. Op het strand van Renesse was duin afslag gekonstateerd net als aan weerszijden van de trap te Westenschouwen. Dijkgraaf M. J. Steur meldde tij dens de vergadering van distrikt 4, dinsdagmiddag, dat in het schor, zuidelijk van de Tramhaven een ver zakking was ontdekt. Er is namelijk gebleken dat de teen van de dijk op enkele plaatsen niet volledig aan sluit op de glooiing. Door de stormen zijn stenen verplaatst. De heer Steur vertelde dat de één malige schouw geen overweldigend sukses is geworden, zeker niet in dis trikt 1. Een groot aantal ingelanden heeft niet op tijd aan de verplichting van het schoonmaken van de sloten voldaan. ,,De Sktiviteiten zijn tegen gevallen. We hebben gekonstateerd dat de datum van 15 september toch wat te vroeg was. We willen de da tum naar begin oktober opschuiven. Dan zal het gewas overal zijn ver dwenen", aldus Steur. Hij waar schuwde de nalatigen ervoor dat te gen hen ook wat kordater zal worden opgetreden. ,,Wel vragen wij uit drukkelijk uw medewerking, omdat een grote waterlast in oktober meer problemen geeft dan in januari", stelde de dijkgraaf. Peilboot Griffier J. A. Rotte maakte bekend dat met de andere waterschappen in de provincie Zeeland overeenstem ming is bereikt over de aanschaf van een nieuwe peilboot. De kosten be dragen acht a negen ton. Op diverse plaatsen in distrikt 4 werden gedeelten van de Volvoordse glooiing vervangen door basalt. Bij de Zuidbout werd betonmortel ge bruikt om de glooiing vol te wassen. In dit distrikt bestaan weinig zorgen over de waterkwaliteit. De waterzui veringsinstallatie, die het water in het Mastgat pompt is in uitstekende konditie. Dijkgraaf Steur deelde de ingelan den mee dat het waterschap Sehou wen-Duiveland geen uitspraak doet over een zoete of een zoute Grevelin- gen. „Maar wij hebben er wel een me ning over. Zoet water is van belang voor de landbouw en de kwaliteit van het oppervlaktewater. Als het tot onze taak gaat behoren zal het waterschap zich zeker inzetten voor de verspreiding van het zoete water over Sehouwen-Duiveland. Het kostenaspekt vormt echter een be langrijk punt. Het zal niet eenvoudig zijn. De kosten bedragen waarschijn lijk ongeveer 18 miljoen gulden", zei Steur. Kleefkruid was tot dertig jaar gele den een onkruidsoort, die op Sehou wen-Duiveland praktisch niet voor kwam. De laatste tientallen jaren is het een gevreesde plaag voor iedere landbouwer. Het komt vooral in de slootkanten voor. Vanuit de vergade ring van distrikt 4 kwam de vraag of het waterschap erop kan letten dat bij het maaien van de slootkanten de landbouwer het kleefkruid niet op zijn grond krijgt. Verzocht werd of het waterschap de nodige soepelheid kan verlenen bij het verbreden van de dammen, die toegang geven tot een bepaald perceel bouwland. Om dat de landbouwwerktuigen breder worden moeten de dammen worden aangepast. Ook werd het waterschap aandacht gevraagd voor de waterbe heersing in de sloten, 's Zomers is het peil vaak te laag en in de winter te hoog. Een ingelande stelde de vraag of er een sociaal plan zou kunnen komen wanneer personeel door het overhe velen van de wegen naar de gemeen ten zou worden ontslagen. Dijkgraaf Steur antwoordde dat het personeel ook aan de waterkeringen en de slo ten werkzaam is en niet alleen aan de wegen. Ontslag zal daarom niet spoe dig volgen. SCHAREN DUKE - In opdracht van de P.T.T. is aan de Dijkstraat te Scharendijke begonnen met de bouw van een nieuw postkantoor. Afgelopen maandag werden hei palen met een lengte van 22 meter aangebracht. Die zeer lange palen waren nodig, omdat de bodem ter plaatse erg slap bleek. Aannemersbedrijf Louwerse uit Scharendijke is de bou wer en het schilderwerk wordt eveneens door een bedrijf uit eigen dorp verricht, namelijk J. C. Veerman. Architec tenbureau Rothuizen en 't Hoofd uit Goes tekende het ontwerp. Men verwacht, dat het nieuwe postkantoor ongeveer 1 ju li in gebruik kan worden genomen. Tot zolang wordt nog gebruik gemaakt van het noodpostkantoor aan de Julia- nastraat. ZIERIKZEE -Schoenhersteller C. W. Bom voert vanaf heden (donderdag-) het predikaat „snelser- vice" achter zijn naam. De heer Bom noemt zich zelf in de eerste plaats ambachtsman, maar uite raard staat ook een goede en vlotte bediening van de klanten hoog in het vaandel. Dat was dan ook het argument om zijn bedrijf te verplaatsen van de ruimte in de Sint Domusstraat naar het pand op de hoek Korte Sint Janstraat/Sint Do musstraat. Dit pand was reeds eigendom van de familie Bom en vormt een ge heel met de woning en de nu gesloten werkplaats. Bom verhuurde het hoekpand voorheen aan kunsthandel/lijstenmaker J. van der Ven, die zich inmiddels aan de overzijde aan de Fonteine heeft ge vestigd. De schoenhersteller besloot de ruimte zelf in gebruik te gaan nemen toen zijn werkplaats in de Sint Domusstraat echt te klein ging worden voor de ontvangst van de klanten. Bovendien bleek het niet mogelijk hier zo efficiënt mogelijk te werken. Nauw keurig cijferwerk wees uit, dat verbouwen kostbaarder zou worden dan verplaatsen en derhalve werd besloten de werkplaats te sluiten en voortaan als privé-magazijn te gebruiken. Interieur Hedenochtend openden Bom en zijn echtgenote N. Bom-De Regt hun nieuwe zaak. De inrichting is duidelijk geënt op snelservice met de mogelijkheid voor de klanten op komfortabele wijze op de gere pareerde hakken en zolen te wachten: een bar met krukken, een knus zithoekje en een koffiezetapparaat, want wachtende klanten mogen een gratis kopje koffie gebruiken. Bom licht toe, dat het niet bij alle reparaties „klaar-terwijl-u- wacht" zal zijn. „Voor stikwerk is bijvoorbeeld wat langer tijd no dig, maar in veel gevallen zal het nu toch mogelijk zijn, dat de men sen na een uurtje winkelen in de stad hun gerepareerde schoenen kunnen ophalen", aldus de schoenhersteller. Het pand werd in eigen beheer verbouwd: de houten vloer werd vervangen door plavuizen, er werd een systeemplafond aangebracht en er werd een brandvrije wand geplaatst met het oog op de machi nes, die nu op ekonomische wijze werden neergezet. Beetje pech had deze ondernemer door het feit, dat een fraaie showkast pas over een maand geleverd kan worden, zodat een wand in de winkel nog wat kaal oogt. Deze kast is bedoeld om het assortiment schoenmateriaal (crème, veters, zooltjes, spuitbussen e.d.) te presenteren. Sind 1966 Schoenhersteller Bom is sinds maart 1966 hier gevestigd, voor die tijd kon men bij hem terecht in de voormalige schoenhandel van Ge- schiere in de Korte Sint Janstraat. In maart 1966 begon Bom echt voor zichzelf nadat hij het huidige pand, vroeger kapsalon Koper, had gekocht. Tot slot laat hij nog weten, dat er ook tijdens de koopa vond op donderdag en gedurende de gehele.zaterdag gerepareerd zal worden. ZIERIKZEE - De nieuwe bedrijfsruimte van schoenhersteller C. W. Bom op de hoek Korte Sint Janstraat/Sint Domusstraat. ZIERIKZEE Inbraak ZWN kantoor In de nacht van maandag op dins dag werd in het ZWN kantoor te Zie- rikzee ingebroken. Door een raam te forceren konden de daders het pand binnen komen, 400,— wordt ver mist. De technische recherche heeft een onderzoek ingesteld. Vrijz. Herv. Vrouwenvereniging De Vrijzinnig Hervormde Vrou~ wenvereniging komt dinsdag 1 maart weer bijeen in het Herv. Ver enigingsgebouw. Aanvang 20.00 uur. Deze keer wordt een film vertoond over het Nationaal Rheumafonds, met uitleg door een deskundig mede werkster. Kommissie financiën De kommissie financiën van de ge meente Zierikzee houdt dinsdag 1 maart een vergadering in de raadzaal van het stadhuis. Op de agenda staat onder meer de invoering van de vier de fase van het bevolkingssysteem, de verhoging van de tarieven voor het gebruik van het gymnastieklo kaal aan de Raamstraat, de te treffen bezuinigingen in de gemeentebegro ting 1983 in verband met een verla ging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds en de financiële gevolgen van de invoering van de Fi nanciële Verhoudingswet 1984. Aan vang 19.30 uur. Vergadering Waterschap Het waterschap Sehouwen-Duive land houdt dinsdag 8 maart een alge mene vergadering. Op de agenda staat onder meer mededelingen over het verbeteren van enkele wegen, de peilingen, de sanering van het we- genbeheer, een studie naar eventuele verdere koncentratie van de Zeeuwse waterschappen en de schouw. Het da gelijks bestuur stelt voor de perslei ding ten behoeve van de afvoer van het effluent van de rioolwaterzuive ringsinstallatie Zierikzee naar Ker- kwerve aan te leggen. Aanvang 14.00 uur. Jaarvergadering snijmaïskern Sehouwen-Duiveland De snijmaïskern Sehouwen-Duive land houdt donderdag 3 maart in het Huis van Nassau een jaarvergade ring. De heer v_-. d. Ouden,, ver koopleider C. C. F. Sloten „Spray-fo" houdt eén inleiding. Na de pauze wordt de film Kalveropfok vertoond. Aanvang 20.ÖÖ uur. RENESSE Vergadering Rijvereniging De L.R. en P.C. Westelijk Schou wen houdt een algemene vergadering op vrijdag 4 maart in hotel „Het wa pen van Zeeland" te Renesse. Aan vang 20.00 uur. De agenda heeft elf punten, waaronder bestuursverkie zing. NOORDWELLE Jeugdcursus E.H.B.O. Op de openbare lagere school „De Stove" te Noordwelle is dit jaar een cursus Jeugd-E.H.B.O. gegeven on der auspiciën van de afdeling Schou wen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis. De cursus werd gegeven door de dames Willeke Kort-Wessels Boer en Lizet Boom-van Egmond. De examens werden afgenomen door drs. J. L. Flach uit Renesse. Alle leer lingen van de klassen vijf en zes slaagden. De geslaagden zijn: Annemarie Deist, Sita van Weele, Michael Berre- voets, Daniel Boulonois, Ralph Scho- neman, Robert Smallegange, Erwin Tangeman en Hans-Caro de Vrieze, allen uit Noordwelle, Brigitte Ver- venne, Marcel Everaers, Peter de Meulmeester en Leon de Meul- meester uit Renesse en Pieter 't Hart uit Serooskerke. De getuigschriften werden uitge reikt door drs. J. L. Flach, nadat de cursisten een film over het werk van het Nederlandse Rode Kruis hadden gezien. SCHARENDIJKE Strao-feest Zaterdag 12 maart wordt in Scha rendijke ''hpt;, Strao-feest gehouden. Om 12.30 uur verzamelen de rijders zich met hun versierde paarden in het dorp om te worden beoordeeld door de jury, die bestaat uit de dames v. d. Linde-Dorreman en Kobussen. Vervolgens vertrekt de stoet naar het strand aan de Brouwersdam voor het traditionele voetenwassen. Om ongeveer 14.00 uur wordt de stoet te rugverwacht bij de jeugdsoos „Tracé". Voorafgegaan door de mu ziekvereniging „Nut en Uitspan ning" uit Zonnemaire zal een rond gang door het dorp worden gemaakt. Bij terugkeer in de Dorpsstraat zal een toespraak worden gehouden door burgemeester W. den Boer. Tot slot van het middagprogramma wordt het ringsteken gehouden. 's Avonds zal er gelegenheid zijn tot dansen in de Putmeet met mede werking van het „Trio Internatio naal". ELLEMEET Strao-feest Op zaterdag 5 maart zal in Elle- meet het jaarlijkse strao-feest wor den gevierd. Deelnemers verzamelen zich die dag om 12.30 uur op het dorpsplein, waar de paarden zullen worden gekeurd. Vervolgens zal naar het strand worden gereden. Om onge veer 15.00 uur zullen de terugkerende deelnemers worden opgewacht door de muziekvereniging „Luctor et Emergo". Na een rondgang door het dorp zal burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer een toespraak houden. Het programma vermeldt vervolgens ringsteken, waarna het feest zal worden voort gezet in café Van der Have. DREISCHOR Uitstapje CPB Sehouwen-Duiveland De leden van de CPB-afdeling Sehouwen-Duiveland brachten een bezoek aan de orchideeënkwekerij van de fam. Klompe te Dreischor. Tijdens de rondleiding door de kas liet de heer L. Klompe zien dat de planten op stenen en niet in de grond worden gepoot. Dit moet rottende wortels voorkomen. De planten heb ben last van muizen, die halen ho ning uit de bloemen. Ook van hom mels hebben de planten last. Ze be schadigen de „neus" van de orchidee, waardoor de plant afsterft. Om ze recht te laten groeien zijn de bloemen vastgebonden. De planten kunnen zes tot vijftien jaar oude worden en kennen drie bloeiperioden per jaar. De leden van de CPB maakten vol op gebruik van de mogelijkheid om een orchideetak te kopen. ZIERIKZEE - Binnen het kollege van b. en w. van de gemeente Zierikzee leeft het voornemen een aan te stellen projektleider werkloosheid aan te haken bij de Interge meentelijke Sociale Dienst (I.S.D.). Dat kwam maandagavond reeds aan de orde tij dens de openbare raadsvergadering en dinsdagavond kwam dit voornemen ter sprake tijdens de algemene bestuursvergadering van de Stichting Jeugd Sehouwen-Duive land in de benedenzaal van de „Zeeuwsche Herberghe". Het algemeen bestuur van de Stichting Jeugd, dat overigens in geringe mate vertegenwoordigd was, toonde zich niet bijster gelukkig met dit voornemen. Ook jeugdwerkleider Gabri de Groot had zijn twijfels of het nou wel een gelukkige keus zou zijn een pro jektleider in de direkte omgeving van de kontrolerende instantie te la ten funktioneren. Uit gesprekken met jeugdige werklozen was hem ge bleken, dat de drempel van een in stantie als de I.S.D. toch wel als zeer hoog wordt ervaren. „Als zo'n projektleider bij de I.S.D. wordt aangehaakt, begint hij op vijftig min en dan duurt het een hele tijd voordat hij op vijftig plus komt te zitten", aldus Gabri de Groot. Penningmeester J. de Kreuk kon zich wel voorstellen op welke gron den dit voornemen was ontsproten: „In de I.S.D. zijn zowel Sint-Philips- land als de zes gemeenten op Sehou wen-Duiveland vertegenwoordigd; bovendien wordt een deel van de ap paraatskosten van de I.S.D. via rijkssubsidie terugontvangen". Vol gens hem zou overwogen moeten worden of zo'n projektleider werk loosheid niet beter bij de Stichting Jeugd ondergebracht zou kunnen worden. Vrijwel alle bestuursleden waren het erover eens, dat een zogenaamd Welzijnshuis de meest geschikte plek voor deze funktionaris zou zijn, maar een Welzijnshuis is Sehouwen-Duive land nog niet rijk en naar het zich thans laat aanzien, zal dat ook nog wel even duren. De jeugdwerkleider liet overigens weten te aarzelen over het feit, of de Stichting Jeugd inderdaad een juiste instantie zou zijn om genoemde pro jektleider bij aan te haken. „Men krijgt bij dit projekt niet uit sluitend met jongeren te maken, mis schien blijkt in de praktijk bijvoor beeld wel, dat de meeste problemen met werkloosheid liggen bij mensen in de leeftijdsgroep tussen dertig en veertig jaar", aldus Gabri de Groot. Onvrede Overigens bleek tijdens deze dis- kussie, dat, ondanks de vreugde over het feit, dat er - tenslotte - op bestuurlijk niveau een begin ge maakt gaat worden met de aanpak van (jeugd)werkloosheid, er wat on vrede bestaat omdat instellingen als Stichting Jeugd en Stichting Samen levingsopbouw wat laat bij deze aan pak betrokken zullen worden. In de nota betreffende het bestrijdingspro- jekt (jeugd)-werkloosheid wordt aan bevolen in een te vormen stuurgroep ook deze instellingen op bestuurlijk niveau te betrekken. De jeugdwerkleider bleek het der halve wat merkwaardig te vinden thans op nog geen enkele manier bij de plannen betrokken te zijn gewor den. Ten aanzien van bovengenoem de nota merkte hij wat schamper op: „we moesten dat ding veroveren". Algemeen bestuur en jeugdwer kleider toonden overigens wel waar dering voor het feit, dat er nu - naar het zich laat aanzien - een projektlei der zal worden aangesteld en er een stuurgroep werkloosheid gevormd gaat worden. Men had er vertrouwen in, dat de aandacht van die projekt leider niet uitsluitend gericht zal zijn op sociaal-kulturele aktiviteiten, maar ook op werkprojekten. De Groot lichtte toe, dat gemeenten ge bonden zijn aan een verouderde wet geving, (die slechts langzaamaan wat wordt verruimd), voor het verwer ven van financiën ten behoeve van werkloosheidsbestrijding. Die finan ciën worden alleen verstrekt voor projekten, die gericht zijn op scho ling. Andere ontwikkeling Naast de aanpak van de (jeugd)werkloosheid op gemeentelijk niveau, is inmiddels ook een andere ontwikkeling op gang gekomen in sa menwerking tussen de Stichting Jeugd en de Stichting Samenleving sopbouw. Onder het thema „Baan- loos niet werkloos" en met on dersteuning van affiches, trachten deze stichtingen werkprojekten te vergaderen en tevens in gesprek te komen met jeugdige werklozen om deze mensen zelf naar voren te laten brengen welke gedachten en sug gesties bij hen leven. Op beide pijlers van dit initiatief kan inmiddels door gebouwd worden. De jeugdwerklei der deelde mede, dat reeds enkele aardige projekten waren aangemeld. Verder heeft ook een eerste gesprek plaatsgevonden met een aantal jeug dige werklozen om te peilen welke suggesties men heeft over het zelf ontplooien van initiatieven ten be hoeve van werkprojekten. Gabri de Groot voegde eraan toe, dat het initiatief van de Stichting Jeugd en de Stichting Samenleving sopbouw zeker niet het enige initia tief in deze richting ook. Bijvoor beeld ook in jeugdsozen wordt door verschillende groepen in dit verband ook het voortouw opgenomen. De themabespreking „De schone schijn van het jeugdbeleid", die voor deze algemene bestuursvergadering op het programma stond werd door geschoven naar een volgende verga dering, in verband met het feit. dat slechts een klein aantal bestuursle den deze avond aanwezig was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3