HET FLAT-MYSTERIE Gereformeerd Kerkkoor brengt „Orgelmis" van Joh. S. Bach Werkgroep FNV organiseert bijeenkomsten voor WAO-ers Na twintig jaar weer uitvoering te Noordgouwe Met Theo Faber, Rien Balkenende en Mar van der Veer Muziekvereniging „Con Amore" STREEKNIEUWS Kleurenfolder overdreven in deze tijd 4 ZIERIKZEE - Het Gereformeerd Kerkkoor onder lei ding van Mar van der Veer geeft zaterdagavond 26 fe bruari een uitvoering in de R.K. kerk te Zierikzee. Dit optreden vindt plaats in het kader van de „Ars Musica"- concertserie. De uitvoering zal bestaan uit één groot werk, namelijk de orgelmis van Johan Sebastian Bach. Het Gereformeerd Kerkkoor veranderde de afgelopen twee jaar van een ge legenheidskoorin een cantorij. „Eigenlijk h.eeft Bach zelf dit werk nooit zo genoemd, maar het heeft wel duidelijk de vorm van een orgelmis", licht organist en dirigent Mar van der Veer toe. Het gaat hier volgens hem om één der frappantse voorbeel den van Bachs binding met geloof en muziek. Hij spreekt over „een doorwrocht werk, met soms een lastige struktuur, die misschien niet iedereen direkt aanspreekt". Om het publiek de gelegenheid te geven deze orgelmis van Bach zo op timaal mogelijk te beluisteren, werd gekozen voor een zeer uitgebreide toelichting in de vorm van een pro grammaboek. De teksten van de ko ralen staan zowel in het Duits als in het Nederlands opgenomen, verder wordt op elke orgelbewerking een toelichting gegeven. Lutherse Cathechismus Het werk bestaat uit voorspelen voor orgel over koralen die betrek king hebben op de Lutherse Cathe chismus. Deze orgelbewerkingen zijn omlijst door het Preludium in Es-dur aan het begin en de Tripelfuga in Es- dur aan het slot. In beide stukken is de drie-eenheidsgedachte (Vader, Zoon, Heilige Geest) duidelijk te her kennen. In het slotstuk zal een men geling van die thema's te beluisteren zijn. Het geheel van deze orgelmis vormt een reeks variaties op liturgi sche bestanddelen. Bach schreef het werk in 1739. Het is een geloofsbelijdenis geworden en tevens een terugblik op de muzikale vormen die hij in zijn leven had ge hanteerd. In deze orgelmis vindt men, volgens de inleiding bij het pro gramma, alle kenmerken van Bach's orgelstijl en door toevoeging van de gezongen (a capella) koralen krijgt het geheel een liturgische eenheid. Na het intochtslied volgt in de li turgie het „Kyrie". „Het Kyriegebed stamt uit de eerste eeuwen na Christus. Het is niet zozeer een gebed om erbarming voor de gemeente, maar veeleer een gebed om erbarmen voor de gehele schepping", aldus de toelichting bij het programma. Onlosmakelijk aan het Kyrie is het Gloria verbonden, dat in de vorm van een lied gezongen zal worden. Het vierde onderdeel „De tien gebo den" had destijds niet zozeer een li turgische funktie, maar een pedago gische. Door middel van een berij ming leerde men de tien geboden be ter onthouden. De melodie van het Credo (geloofsbelijdenis) zal voor be ien bekend zijn, het betreft Gezang 331 uit het Liedboek der Kerken. Het volgende deel betreft het „Vater Un- ser". „De melodie van het Onze vader komt in allerlei kerkmuzikale tradities voor. De grote bewerking van Bach over dit koraal (die overi gens niet wordt gespeeld) is wel het moeilijkst om te begrijpen in verge lijking met de andere bewerkingen", aldus de toelichting. Tegenstemmen In de tweede bewerking, die wel wordt gespeeld, fungeren groepjes van vijf dalende of stijgende noten als tegenstemmen. De bewerking van het lied „Christ unser Herr zum Jo-dan kam" heeft de melodie in de tenor. De organist speelt deze melo die met het pedaal. Daaronder moet de steeds doorgaande beweging van zestienden in de bas de stromende ri vier de Jordaan symboliseren. Het koraal ,,-Aus tiefer Not" betreft ver volgens de Lutherse bewerking van Psalm 130: Uit de diepte roep ik tot U. Tenslotte verwijst het koraal Je sus Christus unser Heiland" naar het lijden van Christus. Opvallend in de orgelbewerking zijn hier de grote sprongen in de rechter- en linker hand. De concertgevers naast het Gere formeerd Kerkkoor zijn de drie Zie- rikzeese kerkorganisten Rien Bal kenende, Theo Faber en Mar van der Veer. Rien Balkenende studeert aan het Rotterdams Conservatorium de hoofdvakken orgel en piano. Als do cent is hij werkzaam bij de Zeeuwse Muziekschool; sinds 1982 is hij ver bonden als organist aan de Gast- huiskerk. Theo Faber volgde een kursus koordirektie bij de Federatie Zangersbonden. Sinds 1963 is hij als organist verbonden aan de Gerefor meerde Kerk te Zierikzee en sinds 1973 als dirigent-organist aan de R.K. WïIIibrorduskerk te Zierikzee. Mar van der Veer studeerde aan het Rotterdams Conservatorium de hoofdvakken schoolmuziek en orgel. Sinds 1976 is hij organist aan de Chr. Gereformeerde Kerk te Zierikzee en sinds 1982 is hij organist aan de Gast- huiskerk. Aandeel in liturgie Twee jaar geleden kreeg hij ook de NOORDGOUWE - De uitvoering van muziekvereni ging „Con Amore" zaterdagavond betekende voor Noordgouwe een reprise: twintig jaar geleden op 17 fe bruari 1983 hield „Con Amore" haar laatste uitvoering in deze kern. Geruime tijd later, in 1971, werd nog eens een dergelijk optreden verzorgd in de kantine te Schud- debeurs, maar toen ook die akkommodatie verdween, was het lange tijd afgelopen met deze traditionele avon den. Mar van der Veer leiding van het Gereformeerd Kerk koor, dat sindsdien is gewijzigd van een gelegenheidskoor in een cantorij, dat veelvuldig een aandeel heeft in de liturgie. Het koor studeerde sinds oktober voor de komende uitvoering, dit uiteraard naast de presentatie tij- Theo Faber dens de kerkdiensten. Alle partijen werden op band gezet, zodat de koor leden thuis konden oefenén. Kaarten vrtor dit Ars Musica- concert zijn in voorverkoop verkrijg baar bij de Zeeuwse Muziekschool in Rien Balkenende de Poststraat en bij de fa. Wilbrink aan de Melkmarkt. Verder zullen ook zaterdagavond bij de R.K. kerk voor afgaand aan het concert nog kaarten worden verkocht. Uiteraard zijn ook de Ars Musica-abonnementen geldig. Het concert begint om 20.30 uur. RENESSE - „WAO-ers komen voor grote problemen te staan. De positie waarin deze mensen zich bevinden is ze ker niet rooskleurig te noemen. Er wordt enorm bezui nigd, waardoor ook de arbeidsongeschikten in financiële moeilijkheden komen" aldus de mening van de werk groep W.A.O. van de Federatie Nederlandse Vakbewe ging, afdeling Schouiv en-Duiveland. NOORDGOUWE - Voorzitter H. B. Lokerse speldt de heer A. C. Clarisse het zilveren K.N.F.-insigne met steen op wegens zijn 45-jarig jubileum als muzi- kant. Zaterdagavond werd het derhalve toch een wat plechtig moment toen „Con Amore "-voorzitter H. B. Lo kerse, na het spelen van de mars „Wie der Wind" van Peter Fihn, weer een openingswoord kon spreken. De Noordgouwse muziekvereniging besloot de uitvoering in ere te her stellen, zodra Noordgouwe vorig jaar de beschikking kreeg over een fraai eigen dorpshuis. De belangstelling bleek zeer groot zaterdagavond. Veel jeugdleden De voorzitter kon tot zijn vreugde mededelen, dat „Con Amore" thans 27 leden telt, onder wie vele jeugdige muzikanten. Verder kon Lokerse ook de nieuwe dirigent de heer A. Stout- jesdijk voorstellen. Deze uitvoering werd ook bijgewoond door burge meester C. Slabbekoorn, wethouder S. Loschacoff-de Kanter, erelid D. Viergever, de leden van de kommis sie van toezicht Van Hattum, Ganze- man en Geluk en vele vertegenwoor digers van zusterverenigingen. Het overbekende nummer „Ik sta op wacht" betekende een presentatie van muziekgezelschap en drumband tezamen. Met veel enthousiasme werd daarna het optreden van de leerlingetjes onder leiding van de heer A. C. Clarisse, beluisterd. Clarisse werd deze avond boven- diend gehuldigd in verband met zijn 45-jarig jubileum als muzikant. Voorzitter Lokerse speldde hem het zilveren insigne met steen van de K.N.F. der Muziekgezelschappen op. De drumband onder leiding van de heer Chr. van Laten speelde vervol gens drie pittige marsen, waarna „Con Amore" het programma voor tzette met twee Russische volksliede ren van Cees Vlak op een wijze, die het publiek tot meeklappen wist aan te zetten. Het programma werd besloten met de Westkapelle-mars van P. de Rooy. „Osiveo" Tijdens de pauze werd een verlo ting gehouden, die een weiome on dersteuning 565,60) voor de kas be tekende. Het programma na de pauze werd verzorgd door het accordeonge zelschap „Osiveo" uit Dinteloord e.o. „Osiveo" presenteerde zich met een zeer gevarieerd programma en mocht na afloop dan ook een enthou siast applaus in ontvangst nemen. Deze „Con Amore"-uitvoering werd besloten met een gezellig bal na onder leiding van Het Schelde Trio. WINDHOEK, NAMIBIË - Guerille- ros van Swapo, de bevrijdingsbewe ging van Namibië, hebben vrijdaga vond van de vorige week 35 leerlin gen en 3 leraren van de middelbare school van Ishandi, een stad in het noorden van Namibië op 40 kilome ter van de Angolese grens, ontvoerd. Deze werkgroep, bestaande uit me vrouw E. J. Vos-Meijer en de heren C. de Rijke, C. P. Remmers en A. Knuist, heeft als doel WAO-ers zo goed mogelijk te informeren over za ken die hen aangaan en tevens wil het FNV op deze wijze voor de belan gen van arbeidsongeschikten opko men. NIEUWERKERK Oud papier Op zaterdagmorgen 26 februari 1983 zal er op Nieuwerkerk weer „oud papier" worden opgehaald. Als steeds is de opbrengst weer bestemd voor het Zendingswerk der Gereformeerde Gemeenten. Men wordt verzocht om de papierwaren goedgebundeld en tijdig klaar te zet ten. Oranjevereniging Nadat op 9 februari is besloten tot het opheffen van de Verenigingsraad van Nieuwerkerk, wordt door het bestuur van deze vereniging aktie ondernomen om te komen tot de oprichting van een Oranjevereniging in Nieuwerkerk. Voor 30 april staan inmiddels enke le evenementen op het programma, die zullen worden gehouden op de Dorpsring. Er zijn individuele spelen waaraan een ieder mee kan doen, van 14.30 tot 16.30 uur. De kleuters hebben een apart pro gramma op het grasveld. Van 13.00 tot 14.00 uur is een optocht waarbij de deelnemers verkleed moeten zijn en deelnemende wagens versierd moeten worden. 's Avonds is de prijsuitreiking met tevens een verloting; om 19.30 uur be gint het Oranjebal. Zang- en muziekavond Voor de laatste keer in haar bestaan organiseert de Verenigings raad Nieuwerkerk een zang- en Een onderdeel van de werkzaamhe den van de werkgroep is het organi seren van informatieve bijeen komsten. De eerste zal donderdag 24 februari worden gehouden in het Herv. Verenigingsgebouw te Zierik zee, 's middags om 14.00 uur. Het on derwerp „De positie van de W.A.O. in deze snel veranderde maatschap pij" zal aan de orde komen. De inlei ding wordt gegeven door Marinus van Leeuwen, distriktsbestuurder van de FNV. De werkgroep raadt alle WAO-ers die zijn aangesloten bij de FNV, aan deze bijeenkomst te bezoe ken. Invloed Er staan meer lezingen op het pro gramma. Donderdag 31 maart zal eveneens in het verenigingsgebouw mevrouw Domela Nieuwenhuis, me dewerkster van de FNV praten over het onderwerp: Wat gaat de regering doen en wat is de invloed van de FNV op dit beleid". Donderdag 28 april bespreekt me vrouw Verhoeven van het Van Ee- genhuis het thema: „de WAO-er en de huisgenoten". Vooral voor laatstge noemde lezing worden ook de huisge noten van WAO-ers uitgenodigd. Na de inleidingen bestaat er gelegenheid om vragen te stellen of om met el kaar van gedachten te wisselen. Het verenigingsgebouw te Zierikzee is toegankelijk voor rolstoelen. Volgens werkgroeplid mevrouw Vos bestaat er op Schouwen-Duive- land wel degelijk behoefte aan derge lijke bijeenkomsten omdat er weinig muziekavond en wel op dinsdag 1 maart in het Dorpshuis van Nieuwer kerk. Medewerking aan deze avond wordt verleend door het Nederlands Hervormd Kerkkoor te Bruinisse, het Noordbevelands Mannenkoor, de kopergroep „Luctor et Emergo" uit Renesse, de Chr. gemengde zangver eniging „Eén Naam is onze Hope" en het piano-duo Willie en Kees den Hollander. De aanvang is om 19.30 uur. informatief materiaal beschikbaar is voor arbeidsongeschikten. Op Schouwen-Duiveland telt men 70 ar beidsongeschikte vakbondsleden, terwijl er natuurlijk ook nog een aantal is, dat niet bij een bond is aan gesloten. Inzagerecht Binnen de FNV zet een speciale ad vieskommissie zich in voor de belan gen van de WAO-ers. Vooral de inko menspositie van arbeidsongeschik ten zal centraal staan. Verder zal aandacht worden besteed aan het in zagerecht in medische gegevens. (Tot op heden heeft men dit recht alleen als men in hoger beroep gaat). Verder staat voor 1983 op het programma om behoorlijke voorwaarden te realise ren voor regionaal overleg tussen de Gemeenschappelijke Medische Dienst en groepen van uitkeringste- rechtigden. ROTTERDAM - De Rotterdamse politie heeft maandagochtend 36 bin nenschippers die eerder op de dag zijn aangehouden in de St Laurenshaven. De schippers hebben proces-verbaal gekregen omdat zij na sommatie ge weigerd hebben door hen bezette duwbakken te verlaten. Zij zijn er ver volgens door een peleton van de mo biele eenheid vanaf gehaald. Ruad Wester schouwen BURGH-HAAMSTEDE - VVD- fraktie-voorzitter dr. H. J. van Zuij- len wond zich maandagavond tijdens de raadsvergadering van de gemeen te Westerschouwen bijzonder op over een folder van Provinciale Staten van Zeeland. Het betrof een gedrukte versie van het beleidsplan voor de Oosterschelde in 1982. De folder is voorzien van enkele kleurenfoto's en dat schoot Van Zuijlen in het ver keerde keelgat. „Laten we niet op mensen bezuinigen, maar op dit soort dingen. De kleurenplaatjes zijn vol komen overdreven. Het hoeft alleen maar duidelijk en gericht geschreven te zijn. Kan het nu niet wat eenvoudi ger?", aldus de fraktie-voorzitter. 13 Hij keek geschrokken naar haar op. Ja, ze was weer helemaal de tjjgerin. Vuur gevaarlijk! Hij moest nu heel voorzichtig te werk gaan, maar in ieder geval stak de kat nu z'n kop uit de zak en hij moest het behaalde voordeel niet prijsgeven, #naar ook geen stampij krijgen. He zou het beste zijn het hierbij te laten, het zaad was geplant. Hij stond op. Wat draaf je toch weer door!, zei hij. Ik mag toch ook wel es hardop den ken. In ieder geval, waar kletsen we over? Ze wil tóch niet scheiden. Ze wil wél scheiden!, loste Carla haar voltreffer. Ze heeft het me zélf ge zegd. Haar ogen lieten zijn gezicht geen ogenblik los en ze voelde meer dan zc zag, dat hij wist. En dat weet jij óók!, zei ze er met een achteraan, je moet niet proberen mij te vernagelen! Ze had hem overrompeld en hij trachtte zich snel te herstellen, maar dat éne ogenblik van zwakte had hem verraden. Déérom, ging ze als een furie te keer, déérom zit je als een ouderling tegen me an te zweren! Déérom zit je te smoezen van straks krijg je een ouwe vent! Déérom zit je me tegen te maken. Als jij straks de vrijheid hebt. dan moet je mij niet! Ik ben goed genoeg voor een tussendoortje. Maar als meneer straks z'n handen •vrij heeft, dan zoekt meneer een wijf met centen, dat ie niet meer hoeft te werken, een wijf dat je makkelijk kunt beduvelen, niet zoals die tut van Herwijnen, die toch zó'n tut niet was •of za had je dóór. En nou donk jij misschien dat ik zal zeggen: goed lieve Hanneman het gaat alléén om jóuw geluk. Als jij denkt dat het beter is voor ons beiden, dan schei den zich hier onze wegen. Net als in de bios. Nog een laatste omhelzing. Het was zo mooi tussen ons. Schei den doet lijden. Enzovoorts. Maar dan heb je toch van de bok gedroomd! Je ken mijn niet als een vod wegsmijten ze viel in haar straatjargon, zo kwaad was ze ik krab jou en welk ander wijf ook liever de ogen uit, als je dét maar weet! Ze was prachtig, zoals ze daar stond, rechtstreeks uit de jungle, maar ge vaarlijk. Hoor es. zei Henri met vertoon van redelijkheid, als je zó begint, dan is het inderdééd maar beter... Ze zag hem aan, walgend vna ver achting. O, zei ze, wat bljn jij een loeder! Wat ben jij een misselijke smerige... Carla beschikte over een rijke vocabulaire en ze haalde Henri en al zjjn daden en eigenschappen, laaiend van haat, door de goot. Hou je bek toch, zei Henri grof. ze kunnen je over de hele straat horen! De hele stad mag me horen! schreeuwde Carla. De hele stad mag weten wat voor 'n ellendig stuk vre ten jij bent. Ouwe viezerik! En op eens liep ze op hem toe en sloeg hem met de volle hand midden in z'n ge zicht. Toen ging ze naar de deur, greep haastig haar jas en smeet de deur met een knal dicht, dat het daverde. Henri zonk uitgeput in een stoel en voelde naar zijn wang. Haastig nam hij een slok whisky. door TOM LODEWIJK Dat was het dan, zei hjj, nou ja... 't is maar gebeurd. Kort maar hevig, 't Is uit, jémmer... maar goed óók. Nuu nou juffrouw, bitste de klant, toen Carla een kop koffie zo slordig neerzette, dat zich een plas vormde op het schoteltje. Dét is ,7-en manier! Carla voelde dat ze kookte. Liefst had ze haar handen in de zij gezet en de dame „met haar keuvels" eens flink de waarheid gezegd, maar dc chef, die haar al enige tijd gadesloeg, was ogenblikkelijk naderbij gekomen. Pardon mevrouw, zei hij, u krijgt een ander kopje. Een ogenblik alstublieft. Eigenhandig nam hij de koffie mee naar het buffet, gaf een ander meisje opdracht de boze klant te bedienen, én behoorlijk! en gaf Carla een wenk. Juffrouw Volkers, zei hij, u hebt vandaag bepaald uw dag niet. Née, hij wenkte bezwerend toen Carla wou tegenspreken, ik ben rfïet benieuwd hoe het komt, uw privé aangelegen heden, daarmee mag ik me niet be moeien. Maar als u zich niet honderd procent voelt, heb ik liever dat u er een dag tussenuit gaat, dan dat u de klanten wegjaagt. Carla beheerste zich moeizaam. Liefst had ze die vent met zijn uitge streken gezicht verteld dat hij naar de maan kon lopen met zijn hele lunchroom, dat ze niet van plan was, maar tegelijk had ze genoeg gezond verstand om te begrijpen, dat dit zeer dom zou zijn. Géén getuigschrift, géén werkloosheidsuitkering en moei lijk een andere baan. En een andere baan, zou die beter zijn dan déze? (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4