Raad Westerschouwen akkoord met bouw/verbouw dorpshuizen Standaardwerk „De vroedschap van Zierikzee" herdrukt OPNIEUW (KLEINE) SCHEUR IN ONDERMAT VOOR PIJLERDAM Kosten 2,5 miljoen Vertrek onderwijzeres verarming onderwijs Subsidie-verzoek burgh-bruinisse Vrouwencafé in Westerschouwen afgewezen STREEKNIEUWS Eerste exemplaar aangeboden Over stadsbestuur in 18de eeuw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 februari 1983 Nr. 23271 3 BURGH-HAAMSTEDE - De raad van Westerschou wen is - met uitzondering van de RU-fraktie - maandaga vond akkoord gegaan met de bouw van het dorpshuis in Burgh-Haamstede voor een geraamd bedrag van 1.461.787,-. Tegen een eerste ontwerp van de architekt rezen vorig jaar zomer bedenkingen uit landschappelij ke en praktische overwegingen en op verzoek werd een nieuw schetsplan gemaakt. Realisatie van dit plan kostte, volgens het kollegevoorstel, wel 200.000,- meer dan het eerste. Uit gevoerd overleg bleek dat aan het laatste plan de voorkeur werd gegeven en het kollege van de gemeente Westerschouwen besloot niet meer vast te houden aan het standpunt dat binnen de door de raad gestelde kredieten moet worden gewerkt. Wel stelde het kollege uitdrukkelijk dat de eventuele financiële ruimte die ontstaat door een lagere inschrijving van de aanne mers op het beschikbaar gestelde krediet in mindering wordt gebracht. Van de door de architect opgestelde raming voor inrichting van het dorpshuis in Burgh-Haamstede is het kollege van mening dat dit tot een bedrag van 140.000,- voor rekening van de gemeente dient te komen en het resterende bedrag (f 60.000) voor rekening van Stichting dorpshuis Burgh-Haamstede komt. Wethouder A. J. Padmos lichtte toe BURGH-HAAMSTEDE - De raad van Westerschouwen be noemde maandagavond met algemene stemmen de heer H. Schreurs aan de openbare lage re school te Renesse. Hij treedt in de plaats van mej. K. K. G. van der Kuijl, die eervol ont slag kreeg. Schreurs treedt per 1 maart van dit jaar in vaste dienst. Deze benoeming was voor WD-raadslid J. Janse aanlei ding om op te merken dat hij het vertrek van een vrouwelij ke leerkracht een verarming voor het onderwijs vond. ,,Ik had graag gezien dat een on derwijzeres aangesteld zou worden, zeker voor de lagere klassen. Onderwijzers kunnen wel eens goed op de vingers worden getikt door hun vrou welijke collega's," aldus Jan- se. Wethouder J. C. de Feiter merkte op dat geen ondersc heid mag worden gemaakt tus sen mannen en vrouwen in het onderwijs. Misschien is er wel een ruil met een docent van de Kirreweie in Burgh- Haamstede mogelijk", zei De Feiter. dorpshuis in Renesse bedragen 740.000,-. De renovatie van de toi letgroep, de trapruimte en de keuken en het toepassen van parket in de grote zaal kunnen met het overschot op het honorarium schetsplan wor den gerealiseerd. VVD-raadslid mevrouw C. van der Haven-Eikelenboom zei dat parket voor bejaarden en kinderen te ge vaarlijk is. „Een goed onderhouden parketvloer is erg glad". Zij stelde voor een andere vloer in de zaal te leggen. Geldlening In verband met het voornemen tot verbouw van de dorpshuizen in Burgh-Haamstede, Renesse en Se- rooskerke en de rekonstruktie van de kom Noordwelle is het noodzake lijk dat de gemeente Westerschou wen een geldlening van anderhalf miljoen gulden afsluit. Met dit voor stel ging de raad akkoord. werd gedwongen om de uitzending te staken. J. V. uit Zierikzee kreeg een proces-verbaal. Ook „Radio Smalstad" te Brou wershaven kreeg bezoek van de opsporingsambtenaren. Er werd geen proces-verbaal opgemaakt, maar moeten nog drie jongelui wor den verhoord. ZIERIKZEE Aanrijding In de Lange Nobelstraat ontstond maandag een aanrijding, nadat auto mobilist M. uit Nieuw Vennep ach teruit reed en tegen de wagen van B. V. uit Zierikzee terecht kwam. Beide wagens raakten beschadigd. BURGH-HAAMSTEDE Uitvoering V.O.O. De jaarlijkse toneeluitvoering van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs vindt op zaterdag 26 februari in de recreatiezaal van camping Duin rand plaats. Opgevoerd wordt het vrolijke stuk: „Het spook van Spech- tenstein". De rollen worden gespeeld door het voltallige schoolteam van de o.l.s. „De Kirreweie" en 3 leden van o.l.s. ,,'t Staepel'of". Aanvang 19.30 uur. In verband met de grote aanvraag voor kaarten, wordt de op voering herhaald op maandag 28 fe bruari en op zaterdag 5 maart, ook weer om 19.30 uur. Het stuk is ge schikt voor zeer jong tot zeer oud. dat het hogere krediet te wijten is aan het feit dat een groter gedeelte van de inrichtingskosten voor reke ning van de gemeente komen, omdat de bevolking niet twee ton op kan brengen. „Maar wij gaan niet hoger dan 160.000,-", stelde hij. „We zijn - vooral van mijn kant - na enige aar zeling overstag gegaan. Het is ons ei genlijk door de bevolking opgedron gen", bekende de wethouder. Halverwege verleden jaar nam de raad het besluit om aan het nieuw te bouwen dorpshuis geen bibliotheek te bouwen. Voor die voorziening was een post van ruim viereneenhalve ton begroot. Dit bedrag kan nu wor den gebruikt om de tekorten van de dorpshuizen in Burgh-Haamstede, Serooskerke en Renesse gedeeltelijk te dekken. Geen overschrijding De WD, de PvdA en het CDA stemden voor het kollege-voorstel, maar de RU wilde bij monde van de heer J. van den Berge niets van het voorstel weten. „Ik ben wel voor een goed dorpshuis, maar we hebben dui delijk gesteld dat we willen bezuini gen. Waarom moeten we zoveel over het gevoteerde miljoen heen? Het dorpshuis had ook voor een miljoen kunnen worden gebouwd", was hij van mening. De raad ging ook akkoord met een bedrag van 331.000,- voor de ver bouw plus inrichtingskosten van het dorpshuis in Serooskerke. Het kolle- ge verwacht wel dat 12.000,- door de dorpsgemeenschap Serooskerke kan worden opgebracht.' Op basis van het gestelde financie ringsschema is er dan een tekort van f 10.000,-. Het kollege was van me ning dat dit bedrag ten laste van de te vormen reserve openbare biblio theek Burgh-Haamstede moet wor den gebracht. Naar aanleiding van vragen van de heer S. Roos, fraktie- voorzitter van de PvdA, antwoordde wethouder Padmos dat de inschrij vers twee prijzen dienen op te geven. Eén zonder tewerkstelling van jeug dige bouwvakkers en één met. De kosten van de verbouw van het BURGH-HAAMSTEDE - De raad van Westerschouwen heeft maanda gavond afwijzend gereageerd op een subsidieverzoek van het Vrouwenca fé uit Zierikzee. Alleen de PvdA- fraktie pleitte voor een verstrekking van f 396,17 subsidie. Raadslid G. J. W. van der Salm: „Het subsidie-ver zoek voldoet volledig aan de eisen. Het is betutteling als we een derge lijk verzoek afwijzen," vond Van der Salm. Het kollege stelde voor tegen het verzoek te stemmen. Het CDA, de WD en de RU gingen hiermee ak koord. Het kollege is van mening dat gelet op de aangeboden aktiviteiten, de deelneemsters zelf volledig in de geringe kosten kunnen bijdragen. De meerderheid van de kommissie fi nanciën vond dat een subsidiever zoek zonder vermelding van eigen bijdrage, maar met de opname van cabaretkosten, niet voor honorering in aanmerking dient te komen. SCHOUWEN-DUIVELAND Radiozenders uit de lucht De rijkspolitie heeft het afgelopen weekend, in samenwrking met de Radio Controle Dienst, enkele ether-piraten" het zwijgen opge legd. Zaterdagnacht werd „De Zeester" uit de lucht gehaald en apparatuur in beslag genomen. Tegen J. M. v. K. te Renesse werd proces-verbaal opge maakt. De aktie werd zondag voortgezet, toen „Radio Truckstop" in Zierikzee Geslaagd Voor het examen Adembescher- ming Brandweer, gehouden te Rot terdam, slaagden S. L. de Feiter uit Burgh (brandweer Westerschouwen) en W. Jumelet uit Bruinisse (brand weer Rozenburg). De opleiding ge schiedde deels in Goes en in Rotter dam. KERKWERVE Fietser aangereden Op de kruising Heuvelsweg/De- lingsdijk werd maandag een fietser aangereden door een auto. De 14- jarige jongen, X. v. d. R. uit Scharen- dijke moest met kneuzingen en een gebroken arm naar het Zweedse Ro de Kruis ziekenhuis gebracht. De fietser wilde de Delingsdijk overste ken, waar hij werd gegrepen door een wagen, bestuurd door F. K. uit Brouwershaven. DREISCHOR Nutsavond „Nut en Genoegen" „Nut en Genoegen" te Dreischor houdt dinsdag 1 maart in het dorps huis te Dreischor de derde Nutsa vond, Aan de hand van dia's houdt de heer J. van Leerdam uit Serooskerke (W) een lezing over zwerftocht door Lapland. Aanvang 20.00 uur. NIEUWERKERK Studievereniging De Staatkundig Gereformeerde Studievereniging „Schouwen-Duive- land" houdt donderdag 24 februari a.s. de jaarvergadering in de verga derzaal van de kerk aan de Stati onsstraat te Nieuwerkerk. De aan vang is vastgesteld op 19.45 uur. Het onderwerp van deze avond vormt „De watersnoodramp op Schouwen-Duiveland en haar gevol gen", verzorgd door de heer J. van Klinken uit Zierikzee. Vóór de rond- BROUWERSHAVEN - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afde ling Brouwershaven vierde vrijdag haar dertigjarig bestaan. In het Tonnen- magazijn opende de presidente, Suus Hanse-Menheerde, de jubileumbijeen komst met een korte terugblik op dertig jaar aktiviteiten van de Bond. Nadat de aanwezigen gezamenlijk het bondslied hadden gezongen werd de avond voor geopend verklaard. De cabaretgroep Capritholen verzorgde een optre den ter gelegenheid van het feest. Het kollege van B. en W., de kring Zeeland en een zustervereniging uit Alblasserdam feliciteerde de afdeling Brouwers haven. In haar slotwoord bedankte Suus Hanse verschillende mensen voor hun inzet en voor hun aanwezigheid. Tijdens de bijeenkomst werd een bedrag van f 307,- opgehaald voor het projekt Bouwsteentjes voor Brazilië. WERKEILAND NEELTJE JANS - By het schoonzuigen van een ondermat voor de pijlerdam is dit weekeinde opnieuw een scheur ontstaan. De oorzaak daarvan was, dat de zuigmond van de „stofzuiger" van het mattenrolponton Cardium iets te schuin stond afgesteld, waardoor de mat (142 bij 200 meter) over 2,5 bij vijf meter werd beschadigd. De tv.-camera's die sinds de jaar wisseling achter de opschoonkoppen zijn opgesteld, registreerden de be- schadiging onrpiddellijk, zodat deze tot een minimffln kon worden beperkt vraag vindt hierover een discussie plaats. De agenda vermeldt voorts een aantal huishoudelijke zaken. Het jaarverslag van de secretaris en van de penningmeester. Het verslag van de kascontrole-commissie. De af vaardiging naar de jaarvergadering LVSGS op 23 april a.s. Bij de bestuursverkiezing zijn af tredend en herkiesbaar I. de Waal en C. W. Flikweert. Aftredend, mar niet herkiesbaar is S. van Klinken. Van deze camera's wordt gebruikt gemaakt sinds eind verleden jaar een ondermat een grotere sch.eur. opliep, die momenteel wordt gerepareerd door duikers, die gebruik maken van een duikkamer. Inmiddels is gebleken, dat het werken met de duikkamer uit stekend voldoet Ook het repareren gaat goed De duikers zullen zich nu eerst be zighouden met de reparatie van de kleine scheur, zodat zker eind deze week de bovenmat kan worden gelegd, waarvoor de voorbereidingen dit weekeinde begonnen. Het is noodza kelijk de ondermat tevoren schoon te zuigen, zodat alle ongerechtigheden zijn verwijderd voor de kleinere bo venmat wordt gelegd. de dan het huis van de regering. „Het was een symbool. Iets van de luister van het gebouw, straalde af op hen die er de ambten bekleedden. In de tweede helft van de 18de eeuw begon het stadhuis duidelijke tekenen van verval te tonen. Een grote verbou wing zou kostbaar zijn. Maar de toen malige bestuurders van Zierikzee hadden niet slechts een grote affektie voor hun stadhuis, zij hadden er ook metterdaad veel voor over. Uit eigen zak financierden zij in belangrijke mate de renovatie, zodat het pronkstuk van Zierikzee tot in de lengte van jaren voor het nageslacht kon worden bewaard", aldus de heer Keikes. De heer H. Uil ging in op de le vensloop van archivaris De Vos. „Pieter Dignus de Vos, wiens levens werk thans in facsimilé is herdrukt, is in meer dan één opzicht een bijzon der mens geweest. Geboren in 1866 in Zierikzee als zoon van een horlogemaker bezocht hij de H.B.S. Als zo vele jongens van zijn leeftijd had hij een groot ideaal: naar zee gaan. Zijn ouders konden de jonge Pieter Dignus maar moeilijk in het gareel houden. De onzekerheid van het zeemansleven en de vele daaraan verbonden gevaren waren motieven voor vader en moeder De Vos hun zoon niet zijn zin te geven. Piet moest gaan studeren", vertelde Huib Uil. De zee Het verlangen naar zee was echter zo hevig, dat van studie niets kwam. Vader De Vos wist te bewerkstelli gen dat zijn zoon kon komen werken op het loterijkantoor van Buijze. Daar werd hij al snel een gewaar deerde klerk. Hij kon er zijn zee- mansdromen vergeten, hoewel het verlangen naar zee nog lang bleef. Die dromen moest hij definitief vaar wel zeggen toen hij in 1891 kwam te werken op het stadhuis als volontair. Binnen een paar jaar klom hij op tot commies-griffier. De studie in de ar chieven van zijn vaderstad legden volledig beslag op de vrije tijd van Pieter. Zijn tweede liefde: de geschie denis van Zierikzee en de genealogie, had het pleit gewonnen. Zeker toen hij in 1899 de opdracht kreeg de ste delijke archieven te ordenen. De drukke secretarie werkzaamheden lieten maar weinig tijd over tot een daadwerkelijke ordening te komen. In de trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis ontving loco-burgemeester de heer Van Gastel het eerste exemplaar van ,,De vroedschap van Zierikzee". Op de voorgrond is nog een gedeelte te zien van de kleine expositie die u>as inge richt over Zierikzee, de Vroedschap en het stadhuis. Dat werd anders in 1920. Op aan dringen van Gedeputeerde Staten werd de zo stiefmoederlijk bedeelde zorg voor de archieven eindelijk aan gepakt. P. D. de Vos werd benoemd als de eerste Zierikzeese gemeentear chivaris en kreeg het beheer over de zo waardevolle archivalia. De Vos had zijn ideaal bereikt. Voortaan kon hij zich wijden aan het verleden van zijn vaderstad. Zijn stads- en eilandgenoten liet hij in rui me mate delen in de vondsten die hij deed. Een lange stroom van artikelen over de meest uiteenlopende onder werpen verscheen in de Zierikzee- sche Nieuwsbode. Kroon De kroon op zijn werk heeft hij ge zet door de publikatie van De Vroed schap van Zierikzee. In Nederland waren overzichten samengesteld van de leden van de vroedschap van Amsterdam en Den Briel. Deze stu dies strekten De Vos tot voorbeeld. Hij sloeg echter een geheel eigen weg in. Aanvankelijk bleef het bij verza melen. Tot publikaties kwam het niet. Anderen waren op de hoogte van zijn werk en moedigden hem aan de studie voort te zetten. Uiteindelijk gaf het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen de doorslag. Zij was bereid de uitgave te helpen financieren. Ook de Gemeen te Zierikzee stelde een bijdrage ter beschikking zodat in 1928 een begin kon worden gemaakt met de publi katie. In afleveringen verscheen De Vroedschap. In 1931 was de uitgave kompleet. Na de lezingen overhandigde di- rektcur A. Vis van de drukkerij waar de herdruk tot stand kwam, een eerste exemplaar aan de heer Van Gastel. Ook mevrouw N. de Meester kreeg een exemplaar aangeboden. De burgemeester was wegens ziekte af wezig. Degenen die geïnteresseerd zijn in het kunnen volgende week donderdag boek in boekhandel te recht. Het boek kost 275.—. De auteurs van het zogenoemde „ten geleide" bij deze heruitgave, de heren W. H. Keikes en H. Uil, gaven na een kort woordje van welkom van de heer Van Gastel, een inleiding over „De Vroedschap van Zierikzee en haar stadhuis" en over het „Levenswerk van P. D. de Vos". „Wie de moed opbrengt om het dik ke deel over de Vroedschap zorgvul dig door te nemen zal tal van stadhui selij ke taferelen tegenkomen, die een goed licht werpen op het doen en la ten van al die stedelijke bestuurders van weleer. Het was overigens een groot voorrecht tot die invloedrijke kasté van het Zierikzeese regenten patriciaat te mogen behoren", aldus de heer Keikes. Hij verduidelijkte dit nog eens met een passage die voorkomt in een studie door Van Dijk en Roorda, waarin wordt gesteld dat het Zierikzeese patriciaat een politieke elite kan worden ge noemd. Hulp „Soms verwierven de patriciërs posities buiten de stad dankzij wat welwillende hulp van Zierikzee uit. Zierikzeese notabelen konden dus bestuurder worden in allerlei amb ten en colleges, ook op Schouwen, in Middelburg of in Den Haag, omdat zij vanuit Zierikzee als leden van het patriciaat naar voren geschoven wer den". Het gaat dus om een zeer selekt groepje, die patriciërs van toen. „Kijk maar eens rond in stadhuis, de trouwzaal of de raadzaal, met de uit stekend geportretteerde regenten en hun echtgenotes, om te beseffen dat „hun" stadhuis niet zo gemakkelijk toegankelijk was voor het eenvoudi ge volk". Symbool De heer Keikes legde uit dat het stadhuis in die dagen meer beteken ZIERIKZEE - In de zaal waar in de 18de eeuw de vroed schappen van Zierikzee beslisten over stadszaken, werd maandagmiddag- aan loco-burgemeester L. J. van Gastel het eerste exemplaar overhandigd van de herdruk van „De Vroedschap van Zierikzee". Dit standaardwerk ver scheen in de jaren 1928-1931 en kan worden gezien als het levenswerk van de vroegere gemeentearchivaris P. D. de Vos. In dit monumentale boek (bijna 1000 pagina's) wordt het bestuur van Zierikzee en de leden van haar vroedschap beschreven tot en met 1795. De herdruk is authentiek. Archivaris W. H. Keikes biedt mevrouw De Meester het standaardwerk ,,De Vroedschap van Zierikzee" aan. Ze vertelde het boek aan haar man te over handigen, die wegens ziekte de bijeenkomst niet kon bijwonen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3