I Reagan biedt garanties voor veiligheid van Noord-Israël aan ■HM Zierikzee besluit tot aanstelling projektleider en deelname in stuurgroep Doorbreken oestermonopolie moet mogelijk zijn Handhaving jumelage in raad Zierikzee Veel vraag naar V.U.T. Gemeenteraad van Zierikzee fluit kollege terug Claus terug naar Bazel Jongetje door ijs en verdronken Tweede Kamer: In het kader van de aanpak van (jeugd)werkloosheid in de regio Schouwen-Duiveland en St. Philipsland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE t WASHINGTON - President Ronald Reagan van de Verenigde Staten heeft dinsdag aangeboden de veilig heid te garanderen van Israels noordelijke grenzen na de terugtrekking van de Israëlische troepen uit Libanon. Voorts riep Reagan de Arabisch landen opnieuw op Is raël te erkennen en koning Hoessien van Jordanië te steunnen bij zijn pogingen een einde te maken aan het Israëlisch-Arabische konflikt. (Vervolg pag. 1) manier tevens de kulturele kontak ten. Europa moet van onderaf op groeien tot eenheid. Dat is alleen te bereiken door het werken aan de ba sis; en dat zijn wij". Asma bestreed de door Van Veltho- ven gebezigde benaming suppor ters". Hij legde uit dat er besloten is tot het houden van die vergadering om bepaalde voorstellen uit te wer ken. Tevens werd besloten om dat te doen zonder de aanwezigheid van commissie-voorzitter Th. H. de Meester. ,,0p verzoek ben ik toen op getreden als voorzitter van de verga dering. Ik heb overigens niet het ge voel dat ik mezelf tot een elitaire klub moet rekenen". Matigen WD-fraktievoorzitter J. J. Ge- leijnse toonde zich voorstander van een matigend beleid. „We moeten met de uitvoering van het voorgestel de programma trachten te bezuini gen waar dat mogelijk is. Een pas te rug nemen is een goede zaak. Ik vóór de voorstellen, wanneer getracht wordt binnen het begrote bedrag van 13.000 gulden te blijven". Loco-burgemeester L. J. van Gastel belichtte de zaak nog van een andere kant. Bij de aankondiging van dit agendapunt wees hij erop dat Zierik zee destijds ook een bezoek heeft ge bracht aan de beide gemeenten. „Je hebt dan ook de verplichting om wat terug te doen. We moeten de eer aan ons zelf houden". Daarmee stond hij achteraf duide lijk op één lijn met zijn partijgenoot Becu. Uitstapjes De heer W. F. Sprengelmeijer (RU) voerde aan dat de opzet van dergelij ke uitwisselingen oorsprongeklijk was bedoeld om de dankbaarheid tot uitdrukking te brengen voor de hulp na de ramp van 1953. Als we echter moeten bezuinigen', dan moet dat het eerst op de uitstapjes". CDA- raadslid Van Velthoven bleef, ook in de tweede ronde, bij zijn standpunt dat „hoe je 't ook bekijkt, het blijft onnodig veel geld kosten voor een veel te klein groepje mensen". Bij de stemming over de vijf afge- zonderlijke punten van het voorstel werd besloten tot handhaving van de traditionele jeugduitwisselingen met alleen de twee stemmen van de RU tegen. De overige vier punten wer den aangenomen met de kleinst mo gelijke meerderheid: zeven stemmen vóór van PvdA en VVD en zes stem men tegen van CDA en RU. De Amerikaanse president deed zijn aanbod en oproep in een redevoe ring op een bijeenkomst van het Amerikaanse legioen. Reagan zei daar dat de Amerikaanse regering bereid is „alle noodzakelijke maatre gelen te nemen om de veiligheid van Israëls noordelijke grenzen te garan deren in de periode na de volledige terugtrekking (uit Libanon) van het Israëlische leger". Waarborgen voor de veiligheid van Israëls grens met Libanon is een van de geschilpunten in de Israëlisch- Libanese onderhandelingen over een terugtrekking van de troepen. Jeru zalem staat erop dat er een regeling wordt getroffen waarbij die veilig heid is gegarandeerd. De Libanese regering geeft echter prioriteit aan een overeenkomst over de terugtrek king van alle buitenlandse troepen van haar grondgebied. Reagan wil met zijn aanbod tot garanties de on derhandelingen kennelijk een nieu we impuls geven. „Aanvaarden" In zijn redevoering herhaalde Rea gan voorts zijn oproep tot de Arabi sche wereld om de „werkelijkheid van Israël te aanvaarden, evenals de werkelijkheid dat vrede en gerech tigheid slechts via directe onderhan delingen kunnen worden bereikt". Ook vraagt de president de Arabi sche landen de Jordaanse koning Hoessein te steunen in „zijn pogin gen een gemeenschappelijk SAN SALVADOR - De drie buiten landse journalisten die sinds een week werden vermist in El Salvador zijn nog in leven. Een radiostation van de Salvadoriaanse guerillabewe- ging vroeg maandag het Rode Kruis de journalisten - een Amerikaan en twee Zweden - te beschermen bij hun vertrek uit het door de guerrilleros gecontroleerde gebied. BEIROET - In het voor de vierde dag door zware sneeuwval geplaagde. Libanon probeerden %,4Üiêjik.aansé, Italiaanse en Franse troepen van de multinationale vredesmacht in Bei roet maandag gestrande automobi listen te redden. Maar Syrische troe pen weigerden hen de toegang tot het zwaarst getroffen gebied „om te voorkomen dat Israëlische spionnen meekomen". DEN HAAG - Volgens minister De Koning (sociale zaken) is de be langstelling voor de vervroegde uit treding (VUT) de laatste jaren toege nomen. In antwoord op vragen uit de Twee de Kamer over de begroting komt de bewindsman tot de konklusie, dat de VUT in een waarschijnlijk toene mend aantal gevallen mede wordt ge bruikt in het kader van afslanking van ondernemingen. Uit het antwoord blijkt verder dat een adviesaanvraag aan de SER over het aan wettelijke regeles binden van de VUT in een vergevorderd sta dium van voorbereiding is. De kwestie van het hanteren van het dienstjarencriterium bij de VUT zal in de adviesaanvraag worden betrok ken, aldus de minister. Voor kennisgeving aangenomen wordt niet altijd voor kennisgeving aangenomen ZIERIKZEE - Eén van de ingezonden stukken, die op de desbetref fende lijst voor de raadsvergadering van Zierikzee stond vermeld, was een brief van het kollege van B. en W. van Arnemuiden. Het on derwerp van de brief was een motie inzake de in moeilijkheden ver kerende Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. Het advies van b. en w. van Zierikzee was, om deze brief voor kennisge ving aan te nemen. Het kollege werd gisteravond tijdens de raads vergadering evenwel teruggefloten door de voltallige raad. De eerste opmerking aangaande het advies van het kollege kwam van de heer L. Becu (VVD). „Ik ben het niet eens met het voor ken nisgeving aannemen. Ik wil in dit bijzondere geval een uitzondering maken. De Schelde is een bedrijf dat aan veel arbeiders in Zeeland werkgelegenheid biedt; deze arbeidsplaatsen staan nu duidelijk op de tocht en ik wil pleiten voor een adhesie-betuiging." Deze woorden waren niet tegen dovemansoren gezegd. Bij monde van de heren L. S. P. van Velthoven, D. van der Wekken en tenslotte ook van de heer W. F. Sprengelmeijer schaarden de frakties van respektievelijk CDA, PvdA en RU zich achter het voorstel van Becu. Loco-burgemeester L. J. van Gastel stelde dat het kollege van b. en w. zich voornamelijk bezighoud met de regionale zaken, maar dat dat niet inhoudt dat „we niet ernstig geschokt zijn met betrekking tot de ontwikkelingen rond De Schelde." Het antwoord daarop kwam van de heer D. van der Wekken: „Ge zien het advies van het kollege gaat men er vanuit dat het hier een louter buitengemeentelijke zaak betreft. Ik zou dat een erg starre houding willen noemen. Ik ben dan ook blij dat de gehele raad de motie van harte wil ondersteunen." Jordaans-Palestijns team te vormen voor onderhandelingen over de toe komst van de westelijke oever van de Jordaan, Gaza en Jeruzalem". De erkenning van Israël door de Arabieren en een eventuele sleutel rol van Hoessein in toekomstige on derhandelingen zijn de centrale pun ten uit Reagans vredesplan voor het Midden-Oosten. DEN HAAG - Prins Claus is maan dagmiddag vanuit Breda naar Bazel vertrokken. Hij is daar opgenomen in de Universiteitskliniek. Dit op ad vies van prof. dr. S. J. Nijdam, om dat prins Claus niet naar verwach ting herstelde. Dat heeft de Rijks voorlichtingsdienst maandagmiddag meegedeeld. De letterlijke tekst van de medede ling van de Rijksvoorlichtingsdienst luidt: „daar het herstel van Zijne Ko ninklijke Hoogheid prins Claus der Nederlanden niet vordert in de mate die verwacht werd, is op advies van prof. dr. S. J. Nijdam tot een verdere voortzetting van de behandeling in de Universiteitskliniek te Bazel besloten. De prins is hedenmiddag naar Bazel vertrokken". MIDDELBURG De gemeente Middelburg zal aan alle 120 werkne mers van de RSV Ijzergieterij in Middelburg een renteloze lening ga randeren die gelijk staat aan twee maanden loon tot een totaalbedrag van 500.000 gulden. De gemeenteraad van Middelburg ging maandagmid dag akkoord met het voorstel, dat burgemeester Wolters maandagmid dag namens B. en W. aan de raad deed. De gemeente zal de rente beta len die met de lening van dit bedrag is gemoeid. Het gemeentebestuur van Middelburg verwacht, dat de Ij zergieterij met deze twee maanden respijt kans zal zien een overleve ringsplan op te stellen, dat de werk gelegenheid bij de Ijzergieterij ook in de toekomst garandeert. Zoals be kend heeft de minister van Aardenne van ekonomische zaken geweigerd de Ijzergieterij in Middelburg een boedelkrediet te verschaffen. ARNHEM - De direktie van AKZO Nederland ziet reële mogelijkheden om op jaarbasis te komen tot een ge middelde arbeidstijdverkorting van 40 naar 38 uur. Tijdens de onderhande lingen over een CAO voor de ongeveer 25.000 werknemers van het concern, heeft AKZO de bonden maandag voor gesteld de opgeschorte prijscompen satie van 2,1 procent per 1 januari Ï983, alsmede de komende prijscom pensatie tot 1 janari 1985, te gebruiken om de verkorting van werktijd bij de onderneming te betalea OLDENZAAL - Onderzoek van de TH-Twente heeft aangetoond dat er verband bestaat tussen massale vee- sterfte in Oldenzaal en de vervuiling van een weiland met HCH (Hexacloor- cyclohexaan). Na de noodslachting van een ziek kalf heeft de vakgroep che mische analyses van de TH vastge steld dat het dier te veel HCH bevatte. ARNEMUIDEN - De 7-jarige J. van Asselt uit Arnemuiden is maandag in die plaats door het ijs gezakt en ver dronken. Het jongetje was met een paar vriendjes op het ijs aan het spe len toen hij erdoor zakte. Hij werd twintig minuten later dood gevon den, aldus de politie. Dinsdag 22 iebruari Zierikzee Zeeuwsche Herberghe. Vergadering Stichting Jeugd. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Jaarvergadering vereniging voor bedrijfsvoorlich ting. 19.30 uur. Marktzicht. Ledenvergadering PvdA. 20.00 uur. Haamstede Geref. kerk, jaarvergadering Ned. Ver. Huisvrouwen, afdeling Wester- schouwen. 14.00 uur. Dreischor Orchideeïikwekerij, fam. Klompe. Excursie C.P.B. 13.30 uur. Niéuwerkerk Dorpshuis. 19.45 uur. Bijeenkomst N.B.v.P. DEN HAAG - Minister Braks van landbouw en visserij is onder druk van de kamermeerderheid bereid de mono poliepositie van elf oesterkwekers in Yerseke te breken. Hij toonde zich maandag na aandringen van CDA, PvdA en SGP bereid om een motie-Eversdijk (CDA) uit te voe ren waarin wordt verzocht om een herinrichtings- en her verdelingsplan op te stellen voor de Yerseke-bank. In de motie-Eversdijk (CDA), mede ondertekend door Van Rossum (SGP) en Konings (PvdA), wordt de rege ring aangespoord om nog dit jaar het herverdelingsplan van de oesterper celen-bij de kamej, in t^ diepen. „Te vens moet wprdep aangegeven op welke wijze andere belanghebben den dan de'leden van Vervoex kun nen worden betrokken bij de oester visserij op de Grevelingen", zo wordt in de motie gesteld. Monopolie De Grevelingen, de „kraam kamer" van dè platte oester, is volle dig in handen van elf oesterkwekers van Vervoex, die het monopolie op de Yerseke-bank bezitten. Vorig jaar is geen enkele zaai-oester door het monopolie afgestaan aan derden, zo moest minister Braks maandag toe geven. DEN HAAG - Staatssecrataris Ploeg (landbouw en visserij) overweegt vol gend jaarde sluiting van het visseizoen van half maart tot begin juni bij wijze van proef af te schaffen. Ploeg wil met een definitieve beslissing daarover wachten totdat de voorlopige raad voor de binnenvisserij advies heeft uitge bracht De staatssecrataris zei dit maandag in de Tweede Kamer bij de behandeling van het visserijbeleid. De vraag of de Grevelingen „zout" blijft of „zoet" wordt, wilde Braks niet beantwoorden. In ieder geval mag die beslissing niet gaan ten koste van de zoetwatervoorziening van Schouwen-Duiveland, aldus de minister. Zoetwatervoorziening per pijplei ding moet op zijn „kosten" worden beoordeeld, zo meent de bewinds man. Mosselen De kamer en minister Braks kon den zich maandag vinden op het standpunt dat Yerseke de enige aan- voerhaven voor mosselen moet blij ven. Harlingen gooit als gegadigde voor een tweede mosselveiling der halve lage ogen. Mosselvissers inudê .Waddenzee zul len via de binnenwateren naar Zee land moeten blijven varen met hun lading zanderige mosselen die op mosselbanken in de oosterschelde dat zand lossen. Minister Braks week niet af van de regel dat mosselschepen niet via de Noordzee hun Zeeuwse bestemming moeten bereiken, zelfs niet als de windkracht beneden de vijf ligt. ZIERIKZEE - De instelling van een regionale stuur groep werkloosheid voor Schouwen-Duiveland en St. Philipsland, die belast moet worden met adviserende, coördinerende en stimulerende taken, alsmede het aan trekken van een projektleider werkloosheid, die zich moet gaan bezighouden met het scheppen van werk en het zoeken naar zinvolle tijdsbesteding voor werklozen, on dervond in de raadsvergadering van Zierikzee gister avond minder tegenstand dan wethouder J. Groen aan vankelijk had verwacht. Dat verklaarde hij nadat het desbetreffende agendapunt door de raad was aangeno men. In de vergaderingen van de com missies sociale zaken en jeugd- en jongerenwerk, alsmede in de advies commissie voor het welzijnsbeleid in de gemeente Zierikzee was bepaald geen eenheid te bespeuren geweest ten aanzien van de uit te brengen adviezen. Ook binnen het kollege van b. en w. was die eenheid niet aanwe zig. toch bleek gisteravond na afloop van de behandeling van deze zaak dat alle raadsleden uiteindelijk vóór het voorstel stemden, zij het dat de nodige voorwaarden werden gesteld. WD-raadslid L. Becu stelde dat in de nota van LSiD.-direkteur J. A. van der Broeke en gemeente-ambtenaar P. A. zoon teveel de nadruk werd gelegd op de sociaal-culturele aktiviteiten en te weinig op het sociaal-ekonomisch terrein. „Werkloosheid is echter een afschuwelijke zaak. Ik ben dan ook een voorstander omdat, wanneer er ook maar een kleine verbetering in die situatie tot stand kan worden gebracht, we die kans moeten grijpen". Hij wilde van wethouder Groen echter wel de toezegging hebben dat de ekonomi sche aspekten evenveel aandacht krij gen als de kulturele. Deze toezegging werd hem door wethouder Groen bij de beantwoording van de vragen vlot gegeven. Proeftijd Ook de RU had grote problemen met de verhouding tussen de kulturele ak tiviteiten en de ekonomische. „Ik ga echter wel akkoord onder de voor waarde dat er een proeftijd van één jaar in acht wordt genomen èn dat de projekten met een arbeidsscheppend karakter zwaar zullen meewegen". De derde fraktie, die problemen had met de verhouding kuituur en ckonomie, was het CDA De heer C. Bij de Vaate verwoordde het als volgt „Het sociaal-kulturele aspekt treedt teveel op de voorgrond. Vol gens de wethouder (Groen - red.) is dat nodig omdat anders de projektr leider niet kan worden aangetrokken in het kader van een rijksregeling. We hechten dan ook bijzonder veel waarde aan de voorgestelde proeftijd van één jaar. Dat is een duidelijke voorwaarde voor ons fiat". De socialistische fraktievoorzitter D. van der Wekken hield een stevig pleidooi voor het aantrekken van een projektleider. „De PvdA-fraktie is een voorstander voor het zoeken naar mo gelijkheden voor het bestrijden van (jeugd)werkloosheid; we willen dan ook iedere mogelijkheid om daar iets aan te doen, aangrijpen". Volgens Van der Wekken kan ook een cursus een bijdrage leveren aan de bestrijding van de werkloosheid. „Er zijn ook mensen, die in het verleden bepaalde scholingskansen hebben gemist Die kunnen nu op deze manier in de gele genheid worden gesteld om daar iets aan te gaan doen". De PvdA-fraktie- voorzitter zag bovendien nog moge lijkheden in studie via het leerlingen- stelseL „Op die manier kan de projekt leider heel goed bezig zijn in de werk- scheppende sektor". Oosterland Dorpshuis. Vergadering waterschap, distrikt 4. 14.00 uur. Bruinisse Pleintheater Aquadelta. Coöperatie ve jongerenmiddag. 13.30 uur. Zaal „In 't Opper". Vergadering Helpt elkander. 19.30 uur. Woensdag 23 februari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Be jaardenmiddag NCVB. 14.30 uur Foyer Mondragon. Lezing dierenarts Bergsma. Ned. Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordgouwe e.o. 20,00 uur. Concertzaal. „Sukses", Willem Nij- holt en Linda van Dyck, Uit in Zee land. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Jaarvergade ring NCVB. 19.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek, Molenstraat 44. Schrijfavond Amnesty. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 24 februari Zierikzee UW ontmoetingscentrum. Jaarver gadering UW. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie openbare werken. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering Duiveland. 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Vergadering Reformatorisch Contact Orgaan Schouwen-Duiveland. 19.45 uur. Dorpshuis. Hoorzitting over herin richting eendevijver. 20.00 uur. Vrijdag 25 februari Zierikzee Restaurant Mondragon. Jaarverga dering Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. 19.30 uur. Zeeuwsche Herberghe. Algemene le denvergadering P.J.Z. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel Haamstede. Vergadering C. et C. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Jaarlijkse uitvoe ring Smalstads Gemengd Koor. 19.30 uur. Noordgouwe Hotel'-café-restaurant Van der Weij- de. Finaletoernooi 2e klas bandsto ten. 19.00 uur. Prijsklaverjassen. Dorpshuis Noord gouwe. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Ie uitvoering muziekver eniging „Nieuw-Leven". 19.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. 19:30 uur. Raadsvergadering. Aansporing Van der Wekken vroeg tot slot, wat het kollege doet, wanneer de overige gemeenten op Schouwen-Duiveland de proeftijd van een jaar niet eisen. Stapt Zierikzee er dan als enige na een jaar eventueel weer uit? Wethouder Groen draaide de zaak in zijn antwoord enigszins om: „In het eerstvolgende intergemeentelijk overleg wordt het standpunt van Zie rikzee naar voren gebracht Men weet dan hoe wij er over denken. Wellicht kan dat voor andere ge meenten ook een aansporing zijn om na een jaar te komen tot een evalua tie-ronde". Op vragen van mevrouw M. R. Jong- van Loo deelde wethouder Groen mee dat de instelling van de stuurgroep overleg zal worden gepleegd met de Stichting Samenlevingsopbouw. „De ze samenwerking zal er zeker komea Dat kan alleen maar een goede zaak zija". Zaterdag 26 februari Zierikzee R.K. kerk. Ars Musica, uitvoering Gereformeerd Kerkkoor. 20.30 uur. Burgh-Haamstede Recreatiezaal camping Duinrand. Jaarlijkse toneeluitvoering VOO Burgh-Haamstede. 19.30 uur. Renesse Duinovergang Watergat. Strandwan deling Natuur- en Vogelwacht. 10.00 uur. Noordwelle Strao. Keuring paarden 12.45 uur, ringsteken te paard 15.00 uur. Dorpshuis. Verkoop Welfare- artikelen Rode Kruis. 13.30 tot 16.30 uur. Noordgouwe Hotel-café-restaurant Van der Weij- de. Finaletoernooi 2e klas bandsto ten. 13.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Pj) tas tentoonstelling. 10.30 - 16.30 uxjir. Zondag 27 februari Noordgouwe Hotel-café-restaurant Van der Wéij- de. Finaletoernooi 2e klas bandsto ten. 13.00 uur. Maandag 28 februari Zierikzee Theo Thijssenschool. Buitengewóne Algemene Ledenvergadering KV All Ready. 19.00 uur. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty. Vanaf 19.00 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2