Verhitte discussie over grondaankoop in Burgh Raad Zierikzee verdeeld over handhaving jumelage DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hotelier gedood door instortende schoorsteen [&{tcj2 i, ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGfNG Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 37,00, per jaar f 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Dinsdag 22 februari 1983 139ste jaargang Nr. 23274 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Zierikzee steunt aanpak werkloosheid ZIERIKZEE - „Bij de instandhouding van de uitwisse lingen tussen de gemeente Zierikzee enerzijds en de ge meente St. Hilaire en Hatfield anderzijds werden de af gelopen jaren steeds grotere vraagtekens gezet. Bij de aktiviteiten, die in dat kader ontplooid worden, zijn in feite maar een heel klein groepje mensen betrokken. Ik zou bijna het woord „elitair" in de mond nemen. Voor de grote massa maakt het niets uit en die heeft er ook geen enkel voordeel van". Met deze woorden onderstreepte fraktievoorzitter L.S.P. van Velthoven (CDA) tijdens de raadsvergadering gisteravond in het stadhuis van Zie rikzee het afwijzende standpunt van zijn fraktie ten op zichte van de instandhouding van de internationale uit wisselingen met de zustergemeenten van Zierikzee. De behandeling van dit agenda punt deed het nodige stof opwaaien in de tot dat moment razendsnel voortschrijdende vergadering. Het onderhavige voorstel van het kollege van B. en W. luidde: a. de internationale uitwisselingen met beide gemeenten voortzetten; b. de traditionele jeugduitwisselin- Herbenoeming ZIERIKZEE - Loco-burge meester L. J. van Gastel van de gemeente Zierikzee fungeerde gisteren als voorzitter van de gemeenteraadsvergadering. De reden daarvoor was het feit dat burgemeester Th. H. de Meester ten gevolge van een longontsteking het ziekbed moet houden. Als binnenkomer aan het be gin van de raadsvergadering kon de heer Van Gastel de raadsleden meedelen dat de minister van Binnenlandse Za ken middels een brief had be richt dat hij besloten had om met ingang van 16 maart 1983 de heer De Meester te herbe noemen tot burgemeester van Zierikzee. Raadslid C. Bij de Vaate ver woordde de gedachten van de raad als volgt:Namens de ge hele raad wil ik bij deze de burgemeester feliciteren met zijn herbenoeming. Een post als de zijne is er een van een veeleisende aard. We kennen allemaal de grote inzet van de heer De Meester en weten dat bij hem in zijn werk de liefde voor Zierikzee altijd voorop staat". De heer Van Gastel stelde zich graag bereid om, gezien de afwezigheid van de burge meester, desgevraagd deze fe licitaties over te brengen aan de heer De Meester. gen op dezelfde wijze als tot nu toe voortzetten; c. de officiële uitwisselingen in de toekomst beperken qua frequentie en omvang; d. in 1983 een kleine delegatie uit Hatfield uitnodigen; e. in 1984 een kleine delegatie uit St. Hilaire uitnodigen. Blijkens het raadsvoorstel was er binnen het kollege al geen eensge zindheid. Wethouder P. de Rijke (CDA) wilde de uitwisselingen beper ken tot de traditionele jeugduitwis selingen en de officiële uitwisselin gen stopzetten. Wethouder De Rijke verklaarde zijn afwijkend standpunt binnen het kollege als volgt: ,,Ik ben er tegen omdat we als gemeente op dit mo ment op alle fronten móeten beknib belen op onze uitgaven. Als ik dan zie welke bedragen er met deze uitwisse lingen gemoeid zijn, kan ik dat niet door m'n keel krijgen". WD-raadslid L. Becu pleitte ech ter voor het kontinueren van de kon takten. „Uitwisselingen op bestuur- WESTENSCHOUWEN - De 33- jarige hotelier Leendert van de Zan- de uit Westenschouwen is maandag middag tijdens verbouwingswerk zaamheden aan zijn hotel om het le ven gekomen. De heer Van de zande was bezig met het afbreken van een schoorsteen toen omlaagvallende brokken steen hem raakten. Hij werd onmiddellijk naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee overgebracht, waar hij een half uur later overleed. De heer Van de Zande was sinds kort eigenaar van hotel „Westen- schouwens Welvaren" en „De Schou- wenaer". lijk en kultureel niveau zijn noodza kelijk. Als we nu kappen of nog lan ger moeten wachten met het uitnodi gen voor een tegenbezoek aan Zierik zee zouden wij bijna onhoffelijk be zig zijn". Supporters Het feit dat er op 5 januari 1983 een vergadering is geweest van de jumelage-kommissie zonder de aan wezigheid van een lid van het kollege noemde Van Velthoven een „bijeen komst van een stelletje supporters". Volgens de CDA-fraktieleider is nu de tijd gekomen om met de officiële uitwisselingen te stoppen. „Het is nu dertig jaar geleden. Tijd om te zeg gen: vrienden, we gaan tot hier en niet verder. De jeugduitwisselingen zijn een goede zaak, maar er is een tijd van stoppen". Als voornaamste reden daarvoor voerde hij de finan ciële konsekwenties voor de gemeen te aan. PvdA-raadslid H. Asma hield een vurig pleidooi voor de instandhou ding van de kontakten. „Internatio nale uitwisseling met de mogelijk heid om je horizon te verbreden is een goede zaak. Je bevordert op deze Vervolg pag. 2 BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Westerschouwen ging maandagavond akkoord met het voorstel van het kollege van b. en w. f 6450,— subsidie te verlenen aan de heer M. G. de Glopperte Burgh. Net als de kommissie fi nanciën adviseerde het kollege in de kosten van restauratie van de monumentale landbouw schuur een subsidie te ver lenen van dertig procent van de door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg vastgestelde subsidiabele kosten. Deze bedragen f 21.500,—CDA-fraktievoorzitterL. Tielemanzou het op prijs stellen indien er een tekening van de restaura tie beschikbaar zou zijn. ,,We weten niet waar het geld voor gebruikt wordt en dat vind ik toch een vreemde gang van zaken," aldus Tieleman. De woning en de landbouwschuur behorende bij de „Van Zuyenshoeve" worden vermeld in het monumentenregister. Raadsvergadering Westerschouwen Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. In het kollege-voorstel staat: „Voorzover deze grond door de ge- ZIERIKZEE - De nieuwbouw aan de Theo Thijssen-school in de Zierikzeese wijk Malta vordert gestaag. Weliswaar zijn de aktiviteiten deze dagen tot het nulpunt gedaalt door de vorstperiode, maar de contouren van het nieuwe schoolge bouw zijn al duidelijk herkenbaar. Volgens de planning moet het gebouw in mei van dit jaar worden opgeleverd. BURGH-HAAMSTEDE - Het kollege-voorstel inzake de grondaankoop van de Stichting Renesse heeft maan dagavond tijdens de raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen de gemoederen hevig doen oplaaien. Twee schorsingen, respektievelijk op verzoek van PvdA en VVD, en een hoofdelijke stemming waren het resul taat van een felle diskussie tussen de frakties en burge meester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, waarin frak tievoorzitter dr. H. J. van Zuijlen van de VVD en de PvdA-fraktie het opvallend eens waren. Van Zuijlen en de drie PvdA-raadsleden stemden tegen het voorstel van B. en W„ maar de meerderheid van de raad sprak zich voor aankoop van de grond uit. Waar ging het nu alle maal om? Het betrof de aankoop van een stuk grond ter grootte van 1.57.00 ha voor de prijs van 233.145,- van de Stichting Renesse. meente niet nodig is ten behoeve van de bouw van woningen heeft de hui dige gebruiker (wethouder J. C. de Feiter, red.) het recht vanaf de datum van de juridische levering van het perceelsgedeelte tot en met 31 decem ber 1988 de grond te blijven gebrui ken overeenkomstig het huidige ge bruik tegen betaling van een vast te stellen vergoeding". S. Roos, fraktie-voorzitter van de PvdA, zei maandag nog te hebben geïnformeerd of de akte gepasseerd was. Dat bleek niet het geval, zodat de grond, grenzend aan het bestem mingsplan Dreef-Kakelstraat te Burgh, nog steeds eigendom is van de heer De Feiter. Roos vroeg zich af waarom niet de normale procedure is gevolgd. „Nu de aankoop via de Stichting Renesse gaat, kost het de gemeente 14.000,- extra aan over drachtsbelasting". De burgemeester lichtte toe dat, wanneer de aankoop van de grond door Gedeputeerde Staten wordt goedgekeurd, de verkoopakte kan passeren. „Dan hoeven we maar één keer overdrachtsbelasting te beta len". „Iets niet in orde?" Roos vond het juridisch onderzoek van adviseur mr. J. J. v. d. Weel uit Middelburg, dat nodig bleek voor oriëntatie van de koncept-overeen- komsten, maar een vreemd excuus voor het terugnemen van ditzelfde voorstel in de januari-raadsverga- dering. „Of is er toch iets niet in or de?", zo stelde Roos. Hij verklaarde moeite te hebben met het kollegevoorstel, waarin de vergoeding voor het grondgebruik nog moet worden vastgesteld. „Op die grond staan 22 caravans. Daar voor moet jaarlijks een bedrag van Alleen de oprechte kan oprechtheid herkennen. Carlyle 1.500,- per stuk worden betaald. Aan dit voorstel doet onze fraktie niet mee. Het is voor ons volstrekt onaanvaardbaar. We hebben er geen woorden voor om een gebruiksrecht te verlenen tegen een vergoeding van 2.500,- per jaar. We ziften hier voor het gemeentelijk belang en niet voor het persoonlijk belang", zei de heer Roos met klem. De heer L. Tieleman, fraktie-voor zitter van het CDA zei dat zijn frak tie vóór de aankoop van de grond was. Hij stelde voor de lasten van de gebruiker nog eens aan de orde te stellen in de kommissie grond- en pachtzaken. „Dat werpt waarschijn lijk een wat ander licht op zaak, want er zit meer aan vast dan u denkt". Neutraal H. J. van Zuijlen had een ander idee: „Waarom laten we de pacht prijs niet door een onafhankelijk bu reau of een door een neutrale kom missie of instantie bepalen?". De PvdA vroeg om schorsing en maakte nadien bekend dat de fraktie vóór aankoop van de grond was en dat zij het voorstel van dr. Van Zuijlen on dersteunde. Beide frakties waren dus voor aankoop van de grond, maar ze wilden wel dat de pachtprijs bepaald wordt door een onafhanke lijke instantie. Burgemeester Niemantsverdriet merkte op dat de verkoop van de grond aan de orde was en niet de pachtprijs. Deze zaak zou pas na het eventueel akkoord gaan van de raad met de grondaankoop aan de beurt komen. „Laat het aan het kollege van B. en W. over om in de eerstvolgende kolle- geVergadering aan de wensen van de raad tegemoet te komen. Wij zullen in B. en W. over een eventuele neu traliteit praten, niet nu", stelde een wat bozige burgemeester. Roos: „Wij eisen dat een onafhankelijk bureau de pachtprijs bepaalt. Komt dat niet ter verandering in het voorstel dan eisen wij stemming". Niemantsver driet-Leenheer: „Stemt u tegen het voorstel? Dan weet Burgh waar ze aan toe is". Een heel boze Roos: „Dat neem ik u hoogt kwalijk, deze op merking. Want wij zijn wél voor de aankoop van grond". De WD liet bij monde van dr. Van Zuijlen weten dit allemaal niet te hebben voorzien en vroeg schorsing. Na de hervatting van de vergadering stemden Van Zuijlen en de PvdA- fraktie tegen het voorstel, omdat de bepaling van de pachtprijs door een neutrale instantie niet in het voorstel werd opgenomen. De overige raadsleden gingen wel akkoord met het voorstel van het kollege en daar om werd alsnog tot het voorstel besloten. Verwachting tot woensdagavond: Zonnig Zonnig en droog; minimumtempe ratuur omstreeks min 1, middagtem- peratuur ongeveer 4 graden; matige zuidoostenwind, windkracht 4, aan zee en boven het IJsselmeer krachtig, 6. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 26 febr.: Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 0 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: zuidwest 4 Zaterdag: Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 23 febr. Zon op 7.40, onder 18.07 Maan op 12.59, onder 5.10 24 febr. Zon op 7.38, onder 18.09 Maan op 14.08, onder 6.11 Volle Maan: 27 februari (9.58) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 23 febr. 11.01 23.46 4.41 17.25 24 febr. 12.34 6.06 18.45 Doodtij: 23 februari Springtij: 1 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied, dat vanochtend juist ten noorden van Nederland lag, trekt naar het zuid oosten maar bepaalt ook morgen ons weer. Dit betekent veel zon en een middagtemperatuur van ongeveer 4 graden. Omdat het hogedrukgebied verder van ons vandaan komt te lig gen is er een vrij krachtige wind. De ze waait uit zuidoost en voert droge lucht aan. Hierdoor voelt het wat schraal aan. Voor de komende dagen wordt ver wacht, dat wij een weersomslag tege moet gaan. De wind wordt tegen het einde van de week zuidwest en voert dan vochtige en aanzienlijk zachtere lucht aan. Dit betekent meer bewol king en tegen het weekend een mid dagtemperatuur van ongeveer 7 gra den. CDA-fraktievoorsitter: „Ik zou bijna het woord elitair in de mond nemen 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1