Overleg vorming regionaal „Welzijnshuis" opgeschort VOORSTEL KOLLEGE TOT DEELNAME REGIONAAL WERKLOOSHEIDSPROJEKT 6 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wegens onzekere situatie Opbouwwerk Gemeenteraad Duiveland: donderdag 24 februari Pasgeboren baby in schoenendoos Broertjes door trein overreden lé ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 37,00, per jaar f 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Maandag 21 februari 1983 139ste jaargang Nr. 23273 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Afscheid Frederik Schuilingh ZIERIKZEE - Het overleg tussen de regionale wel zij nsinstellingen op Schouwen-Duiveland met betrek king tot de vorming van een zogenaamde Welzijnshuis is voorlopig opgeschort in verband met de onzekere situatie ten aanzien van het voortbestaan van de Stichting Sa menlevingsopbouw Schouwen-Duiveland. De beide ove rige instellingen: Stichting Jeugd en Stichting Welzijn Ouderen willen eerst eens duidelijkheid of er een kans bestaat, dat de Stichting Samenlevingsopbouw na 1983 zal voortbestaan. sen en bestuursleden van drie ge noemde welzijnsinstellingen. Het doel was tot plannen te komen voor een samenwerkingsvorm, mogelijk in één huisvesting. Identiteit behouden De uitgangspositie na dat eerste overleg bleek, het behoud van het op gebouwde voorzieningenniveau en het handhaven van ieders identiteit De Stichting Welzijn Ouderen maakte het meeste voorbehoud. Men wenste eerst de eigen identiteit te ontwikelen en zich als nieuwe instelling profileren. Voor het verdere overleg werden zes uitgangspunten gehanteerd: 1. betere samenwerking; 2. bundeling van huis vesting; 3. streven naar goed funktio- nerend administratief apparaat; 4. be tere presentatie; 5. alert reageren op nieuwe ontwikkelingen; 6. efficiënter omspringen met beschikbare midde len. VY<j snel kwam men tot de konklu- sie dat er praktisch gewerkt moest worden aan één gezamenlijke huis vesting met daarin drie hun identiteit en werkwijze behoudende instellin gen, ondersteund door één gezamen lijke administratief apparaat Financiële overwegingen begonnen in het overleg een belangrijke rol te ZIERIKZEE - Het pand. Paternoster straat 1 werd door het Zierikzeese ge meentebestuur genoemd als mogelijke lokatie voor een in de toekomst te vesti gen „Welzijnshuis". De overlegpartners van de drie betrokken welzijnsinstellin gen noemden dit pand niet direkt „onge schikt", maar bleken wel hun twijfels te hebben over de beschikbare ruimte en over de bereikbaarheid Dit staat vermeld in een notitie over de stand van zaken met betrek king tot het welzijnshuisoverleg. De ze notitie kwam vorige week reeds ter sprake tijdens een openbare be stuursvergadering van de Stichting Samenlevingsopbouw en zal dins dagavond onder meer onderwerp van gesprek zijn tijdens een openbare vergadering van de Stichting Jeugd. Redenen om het overleg voorlopig op te schorten waren volgens de Stich ting Jeugd en Welzijn Ouderen de kans meegesleurd te worden in een negatieve beeldvorming als men juist nu zou gaan samenwerken met de Stichting Samenlevingsopbouw. Te vens werd gesteld, dat een Welzijns huis met twee instellingen niet tot de uitgangspunten behoorde. De vraag gold ook in hoeverre dat nodig is. Het welzijnshuisoverleg ging begin vorig jaar van start met funktionaris- spelen. De huidige opzet bleek al zeer miniem. Twee instellingen hadden zéér lage huurkosten en géén admini stratief ondersteuning. Juist die ge brekkige huisvesting en het ontbreken van een eigen bureau-medewerker waren voor deze instellingen meespe lende motieven om aan dit overleg deel te nemen. Op grond van het uitgangs punt: een halve administratieve kracht op "één agogische funktionaris werd becijferd dat de meerkosten r 70.000,- zouden bedragen. Niet haalbaar in een tijd van flinke bezuinigingen volgens de overlegpartners. Vervolgens werd uitgegaan van de huidige bezetting. De drie begrotingen werden bekeken en gezocht werd naar een gezamenlijke op te brengen bedrag voor één akkom- modatie. Gekonkludeerd werd dat een bedrag van ongeveer r 15.000,- voor huisvestingskosten haalbaar zou zijn. Centraal gelegen De voorkeur werd uitgesproken voor standplaats Zierikzee, vanwege de centrale funktie en de bereikbaar^ heid. Een extra (financieel) probleem vormde het feit, dat de gemeenten in '83/'84 al meer zouden moeten bijdra gen aan de Stichting Samenlevingsop bouw dan in voorgaande jaren, doordat het Kleine Kernen Experiment en daarmee een jaarlijkse bijdrage van r 25.000,- in de onkosten van de Stich ting zou wegvallen. De mogelijkheden om goedkoper samen te gaan werd nogeens extra bemoeilijkt door de kor tingen op subsidies in de niet-persone- le kosten op de begroting 1983. In het overleg werd vervolgens de aandacht gericht op beschikbare ruimten in Zierikzee. De drie funktio- narissen formuleerden een wensen- üjstje betreffende de indeling van die huisvesting. Daaruit werd gekonklu deerd, dat een pand met een totaalop pervlakte van ongeveer 165 m2 nodig zou zijn. NIEUWERKERK - Een forse brand heeft de Noorse woning van J. J. K. uit Nieuwerkerk totaal verwoest. Ondanks dat het pand niet helemaal tot de grond toe afbrandde deelde de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland mee dat de woning aan de Reigerstraat niet meer te redden is. De schade wordt op minstens een ton geschat. Zaterdagochtend, rond tien uur, ontdekte K. terwijl hij nog in bed lag, rook in de achterkamer. Hij kon nog vlug enke le foto's pakken en verliet de woning. Op dat moment keerde zijn zoon terug uit het dorp, die onmiddellijk de brand weer waarschuwde. Het korps Duiveland, onder leiding van Braber, hakte gaten in de isolatie om de vele brandhaard- jes te bereiken en te kunnen blussen. Omstreeks 10.20 uur was het korps de brand meesteren werd tot nablussing over gegaan. De poes kwam in de vlammen om. De oorzaak van de brand ligt in de pas verbouwde en vernieuwde schoorsteen. Burgemeester J. van Bommel van de gemeente Duiveland was ter plaatse. De publieke belangstelling voorde brand was bijzonder groot. De woning aan de Reigerstraat is alleenstaand, zodat geen gevaar voor belendende percelen ontstond. K. was wel verzekerd. (Foto: Johan Berrevoets jr.) Verder speelde het punt „bereik baarheid" een grote rol, dat wilde zeg gen een pand met parkeervoorziening, in het centrum van de stad en met herkenbaar aanzicht Het verzoek aan de gemeente Zierikzee eens mee te denken over beschikbare panden, re sulteerde eind vorig jaar in het aanbod eens te bekijken of het Rode Kruis gebouw aan de Paternosterstraat ge schikt leek. Tijdens het laatste overleg bleken daar twijfels over te bestaan. Het pand werd als niet erg groot om schreven en is vrij moeilijk te berei ken. Toch wilde men dit pend niet als ongeschikt aanmerken. "Tijdens het laatste overleg in december vorig jaar bleek het probleem over het al of niet voortbestaan van de Stichting Samen levingsopbouw nadere besprekingen in de weg te staan. Het welzijnshuis- overiegis nu dan ook opgeschort totdat over die situatie meer duidelijkheid zal bestaan. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. DUIVELAND - In navolging van de gemeente Bruinisse stellen ook b. en w. van Dui veland de gemeenteraad voor een krediet beschikbaar te stellen in verband met het werkloosheidsbestrijdings-projekt Schouwen-Duiveland. Het kollege laat in haar voorstel weten in te kunnen stemmen met de geopperde ideeën in de speciaal voor dit projekt opgestelde nota. Dit voorstel komt aan de orde in de raadsvergadering van donderdag 24 februari in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. ZIERIKZEE - Zaterdagmiddag werd in de Brogum-boerderij voor de eerste maal een jongerensociêteit voor de jeugd van elf tot en met vijftien jaar gehouden. Begeleiders Anton Scheele en Alain Willemse konden zich tevreden tonen over de opkomst: Tussen de tachtig en honderd jongeren togen naar de soos. Het betrof een soort kennismakingsbe zoek, dat prima verliep met een filmvoorstelling, en veel disco-muziek. Verder werden er vele suggesties aangedragen voor leuke aktiviteiten, zoals een play-back-wedstrijd en toneelstukjes. Mensen met ideeën kunnen zaterdagochtend terecht in de Brogum-boerderij voor het uitwerken van nadere plannen. Na verloop van tijd hoopt men te komen tot een eigen bestuur voor deze jongerensoos. De volgende soosmiddag wordt gehouden op zaterdag 12 maart. In tegenstelling tot het voorstel van het kollege van b. en w. in Zie rikzee aan dit projekt een proefperio de van één jaar te verbinden, stelt het kollege van Duiveland een derge lijke voorwaarde niet. De algemene kosten van dit projekt, die ten laste van de gezamenlijke gemeenten blij ven, zullen op jaarbasis f 21.450,— be dragen. Bij deelname van de zeven regio-gemeenten (inkl. Sint Philips- land) betekent dat een bijdrage van ongeveer f 0,70 per inwoner. Krediet tennisvereniging De agenda vermeldt verder het voorstel een aanvullend krediet te verlenen ten behoeve van het kleed- en klubgebouw van tennisvereniging „Duiveland". Een reeds eerder gevo teerd krediet van f 150.000,— blijkt niet toereikend nu de stichtings- kosten een bedrag van ongeveer f 208.000,— vergen. Aangezien deze investering - zowel voor de tennisve reniging als voor de gemeente - niet akseptabel is, is in onderling overleg getracht tot een goedkopere konstruktie te komen en bij de bouw meer zelfwerkzaamheid van de leden toe te passen", aldus de toelichting bij dit voorstel. B. en w. zijn van mening, dat de stichtingskosten tot een bedrag van f 175.000,— beperkt dienen te wor den. Derhalve wordt voorgesteld een aanvullend krediet van f 25.000,— te verlenen. De raad dient verder te komen tot vaststelling van herziene tarieven voor zwembad ,,Dol-Fijn". Voor gesteld wordt de meeste tarieven te verhogen. Het gezinsabonnement voor ouders en twee kinderen bene den achttien jaar uit één gezin blijft ongewijzigd op f 150,— per jaar. Het jaarabonnement voor de kategorie personen vanaf 18 jaar wordt ver laagd van f 120,—naar f 100,—Deze verlaging is bedoeld om een logischer verhouding ten aanzien van de overi ge abonnementstarieven te krijgen en ter bevordering van het rekreatief zwemmen van deze groep. Verdere voorstellen De raadsagenda vermeldt verder onder meer voorstellen tot intrek king en aanwijzing van individuële invalidenparkeerplaatsen; vaststel ling aangiftebiljetten toeristenbe lasting; vaststelling bedrag per leer ling 1983; toepassing art. 55 quater Lager Onderwijswet openbare lagere school Sirjansland; afwijzing subsi dieverzoek van Stichting „Ons Tref punt"; aangaan vaste geldlening van f 1.000.000,— en de voorlopige vaststelling uitgaven lager onder wijs over 1980 en 1981. BREDA - De Bredase politie heeft zaterdagavond laat een pasgeboren baby aangetroffen in een schoenen doos, die stond in de hal van een flat aan de Grote Spie. De baby, een jon getje, lag gewikkeld in papier in de doos. Het kind is direkt overge bracht naar het Diaconessenhuis en maakt het, volgens de politie, rede lijk. Bewoners hadden de politie gebeld omdat er geluid uit de doos kwam. De politie probeert nu te achterhalen wie de moeder is en wie het kind in de hal heeft gelegd. WA> ffih PE ilLT ETTEN-LEUR - De drie jaar oude Dirk Janssen en zijn vierjarige broertje Paul zijn omstreeks zes uur zondagavond op de spoorlijn nabij hun ouderlijke woning in Etten-Leur door een trein overreden. Het jongste kind was op slag dood, zijn oudere broertje overleed twee uur later in een ziekenhuis in Breda. Dat heeft de politie zondagavond meegedeeld. De beide kinderen wa ren aan het spelen op de spoorlijn Breda-Etten-Leur nabij de spoorweg overgang Lage Vaartkant. Verwachting tot dinsdagavond: Zonnig Droog en zonnig; minimumtempe ratuur min 4 graden, middagtempe- ratuur rond plus 2 graden; weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 25 februari Woensdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10%. Minimumtemp.: -1 gr. Middagtemp.: 3 gr. Windkracht: zuid 2 Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10%. Minimumtemp.: 1 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: zuid 3 Vrijdag: Kans op neerslag: 30%. Minimumtemp.: 2 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 22 febr. Zon op 7.43, onder 18.05 Maan op 12.05, onder 3.59 Volle Maan: 27 februari (9.58) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 22 febr. 9.33 22.20 3.21 16.00 Doodtij: 23 februari HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een krachtig hogedruk- gebied bij Schotland trekt het ko mende etmaal over ons land. Dit systeem zorgt morgen voor droog en zonnig weer met weinig wind. De middagtemperatuur is ongeveer 2 graden. Voor de komende dagen ziet het er naar uit, dat het weer geleide lijk een ander karakter krijgt. Het hogedrukgebied trekt naar het zuidoosten weg, waarna de luchtstro ming zuidwestelijk wordt. Met deze stroming wordt later in de week zachte en vochtige lucht aangevoerd. Dit betekent tegen het weekeinde wel meer bewolking maar een hogere temperatuur. ROME De Russische autoriteiten hebben bij de Italiaanse ambassa deur in Moskou geprotesteerd tegen de arrestatie van Viktor Pronin, on- derdirekteur van de Romeinse vesti ging van de Russische staatslucht vaartmaatschappij Aeroflot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1