Zes Colonne-jubilarissen bij Rode Kruis Westhoek Vrijwilligers restaureren orgel voor Boston-kerk 5s CURSUS IBLOEMENSCHIKKEN 4 ZIERIKZEE Debat over onderwijsbegroting uitgesteld STREEKNIEUWS Tien en twintig jaar Financiële positie goed ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag IS februari 1983 Nr. 23272 3 Advertentie In uw omgeving te: in de Techn. School „Schouwen- Duiveland", Vrije 31. Aanvang: maandag 14 maart 1983. De wekelijkse cursus bloemen- schikken staat onder leiding van een ervaren en bevoegde leerkracht. De cursus bestaat uit 8 lesavonden. Na iedere les van 19.30 - 21 30 uur nemen de deelnemers een fraai bloemstuk mee naar huis Het cursusgeld bedraagt f 156.-, in clusief bloemen en het materiaal, als mede een cursusboekje, de cursus is dus volledig verzorgd. In september start ook nog de vestigingsopleiding bloemenschik- ken en binden (bloemist-winkelier). Opgave binnen 10 dagen door een (brief)kaart te zenden aan Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwas senen (SBOV), Sir Winston Churchill- weg 2, 2251 CX VOORSCHOTEN Gaarne duidelijk uw naam, adres en cursusplaats vermelden. Na opgave ontvangt u een bevestiging. Voor informatie en/of opgave: Bel 01717-2010' Ï-K belang geworden voor de afbouwka- de bij Maaskant machinefabrieken Bruinisse. Ligt daar allereerst de Schotse purse seiner BF 250 voor de kant. Deze grote zeekotter heeft flin ke schade opgelopen door brand in de machinekamer. Deze wordt geheel vernieuwd. Ook wordt er een nieuwe Stork scheepsdieselmotor inge bouwd van 1100 pk. In de haven ligt ook de „Goeree 48" van de fa. Kleppe- Minnebo uit Colijnsplaat. Deze Noordzee-kotter werd geassisteerd door de sleepboten Zijpen en Rienus van de fa. v. d. Marei uit Ouwerkerk binnengebracht tijdens de bijzonder lage waterstand vanwege de harde oostenwind. In de Goereekotter wordt een Deutz-diesel met Masson keerkoppeling ingebouwd. Tussen al deze .grote broeders" liggen ook enkele kotters van de Bru- se thuisvloot, zoals de Bru 40 van W. v. d. Berg die de lier liet demonteren en geheel nazien. Ook de pas uit Polen overgekomen Ye 19 van de fa. Barbe geeft het aan zien van de haven een maritieme be drijvigheid welke als een der pijlers van de Bruse ekonomie gerekend mag worden. De Ye 19 is de tweede uit de serie Maastkant-kotters waar van het casco uit Polen komt en die te Bruinisse geheel visklaar worden ge maakt en van motoren voorzien. Ook de komst van de Chris Andrea" uit Schotland, de Fr 221 geeft de repara tiehaven van Bruinisse internationa le allure. WARSCHAU - De hoofdverdachte in het proces tegen medewerkers van de illegale radiozender van de verbo den Poolse vakbond Solidariteit is donderdag veroordeeld tot 4,5 jaar gevangenisstraf. DEN HAAG - De Tweede Kamer zal volgende week niet het geplande debat over de onderwijsbegroting 1983 houden. Kamervoorzitter Dolman kreeg donderdag van de vaste kamerkom missie voor onderwijs en weten schappen te horen dat behandeling van de begroting uitgesloten moet worden geacht in verband met de door onderwijsminister Deetman voorgestelde extra bezuinigingen, die tot het verdwijnen van 8000 ba nen in het onderwijs zullen leiden. De vaste kommissie kwam una niem tot het voorstel om de begro-, tingsbehandeling op te schorten tot dat het vereiste rechtspositionele overleg over de nieuwe voorstellen van de minister, dat nog moet begin nen, heeft plaatsgevonden. Volgens de voorzitter van de onder- wijskommisse, de socialist Van Ooi- jen, kan het debat over het begro tingsgedeelte dat betrekking heeft op het wetenschapsbeleid wel door gang vinden. De kamer sprak geen nieuwe datum voor het onderwijsde bat af. r VELSEN - Ongeveer zeventig actie voerders hebben donderdagmiddag in Velsen een hoorzitting van het mi nisterie van volksgezondheid ruim telijke ordening en milieubeheer ver hinderd. De hoorzitting was een on derdeel van de bezwarenprocedure in verband met de voorgenomen opslag van radio-aktief afval in Velsen. UTRECHT - De bonden willen met de NS-directie afspraken maken die het verlies aan werkgelegenheid bij de Spoorwegen als gevolg van de door de regering opgelegde bezuini gingen zoveel mogelijk moeten be perken. Daarvoor moeten de drie roostervrije dagen worden gebruikt, die de ambtenaren en trendvolgers, dus ook het NS-personeel, hebben ge kregen door het inleveren van de prijskompensatie van 1 januari. Door die arbeidstijdverkorting kan een groot deel van het banenverlies worden opgevangen, aldus J. Koster, voorzitter van de Bedrijfsgroep Spoorwegen van de Vervoersbond FNV. In het midden staat mevrouw L. Coomans-Boot met aan haar linkerkant de heer J. Tuinman en rechts van haar de heer R. Saman. Uiterst rechts op de fo to staat de heer Marteijn, die de insignes voor twintig jaar trouwe dienst over handigt. De Kring-secretaris vertelde dat de Kring aan het reorganiseren is. Op een nog nader te bepalen plaats in Zeeland komt een proef-objekt, waarin de Colonne zal samenwerken met onder meer de brandweer. De bloedbank, nu in Dordrecht, zal mo gelijk een lokatie in Goes en Oost- burg krijgen. De kosten hiervan be dragen 700.000,—. De secretaris H. Schreurs las het jaarverslag. Het aantal leden daalde van 1421 naar 1415. De kontributie bedroeg 17.324,—, hetgeen gemid deld 12,24 per lid bedraagt. Aan de bloedplasma-avond namen 147 men sen deel. De gemeente Westerschou- wen subsidieerde 50 van de huur van de gebouwen. Het Jeugd Rode Kruis floreert onder leiding van me vrouw De Vrieze. In 1982 werden vier kursussen gegeven. Vijfentachtig kandidaten slaagden. Het Jeugd Rode Kruis maakte 200,— over aan de Stichting Polen NIEUWERKERK Studievereniging De Staatkundig Gereformeerde Studievereniging „Schouwen-Duive- land" houdt donderdag 24 februari a.s. de jaarvergadering in de verga derzaal van de kerk aan de Stati onsstraat te Nieuwerkerk. De aan vang is vastgesteld op 19.45 uur. BROUWERSHAVEN Aanrijding Op de kruising Nieuwstad Noord- dij kstraat botste een bromfietser op een auto. Automobilist W. J. S. uit Brouwershaven zou geen voorrang hebben verleend aan bromfietser M. Q.<" ook uit Brouwershaven. Beide voertuigen raakten beschadigd, er deed zich geen persoonlijk letsel voor. NOORDGOUWE Plattelandsvrouwen In tegenstelling tot een eerdere ver melding in deze krant zal de bijeen komst van de Plattelandsvrouwen, afdeling Noordgouwe, op woensdag 23 februari worden gehouden in de foyer van het Dorpshuis in Noord- gouwe. SIRJANSLAND Bijeenkomst Het Reformatorisch Contact Or gaan Schouwen-Duiveland zal op donderdag 24 februari vergaderen in het verenigingsgebouw te Sirjans- land, om 19.45 uur. De spreker op deze avond zal zijn ds. C. Oorschot, Nederlands Her vormd predikant te Lunteren; hij zal spreken over het onderwerp „Inhoud van de Bijbel" naar aanleiding van de eerste drie artikelen van de Ne derlandse Geloofsbelijdenis. Na de pauze zal er over dit onder werp gediscussieerd kunnen worden. BRUINISSE „Eendepit" dicht? Op donderdag 24 februari wordt door de gemeente Bruinisse een hoor zitting belegd in het Durps'uus die om 20.00 uur begint. Aanleiding is de vraag die het gemeentebestuur zich stelt of de brandput/eendevijver in de Pr. Wilhelminalaan open moet blijven of gedempt moet worden. De dienst gemeentewerken heeft voor de demping'en herinrichting Van het terrein een plan ontwórpen. Omwonende kunnen op de hoorzit ting hun mening: uiten over deze kwestie. Aan de hand van de reakties wordt bekeken of het plan bijstelling behoeft. Dit plan ligt vooraf op 22, 23 en 24 februari op de gemeentesekretarie afdeling algemene zaken, ter inzage. Helpt Elkander in het Opper Dinsdag 22 februari om 19.30 uur hoopt de Herv. Vrouwenvereniging „Helpt Elkander" weer bijeen te ko men. Ditmaal een speciale avond in de zaal van „In 't Opper" waar de be jaarden een mooi programma krijgen aangeboden. Ook overige belangstel lenden zijn welkom. Drukte aan afbouwkade Het is deze week een drukte van De dames Van 't Hooft-van Sluijs (m) en dochter Bodbijl-van 't Hooft zijn tien jaar lid van de Colonne. De heer J. Marteijn speldde de insignes op. zich terug en in haar plaats werd me vrouw Van Burg benoemd. Mevrouw V. d. Bijl ontving een grammofoon plaat voor haar vele werk in de Welfare-afdeling. Defibrillator De presidente deelde mede dat het Welfarewerk nu wordt geleid door mevrouw Rijpkema in plaats van mevrouw Van Burg. Voor 2 april staat een wandeltocht op het pro gramma. Dertig augustus start een postzegelaktie en de bloedplasma- avond volgt op 3 november. Zesent wintig leerlingen van de ols De Kir- reweie slaagden voor het Jeugd- EHBO diploma, opgeleid door de da mes Deurloo en V. d. Maas. In andere kernen loopt deze kursus ook. Aangeschaft is de defibrillator voor de ambulance, dankzij een grote aktie in 1982 en een gift door de Juni orkamer. Van de opgeheven motor club De Koppeling werd de kas, groot 800,— ontvangen en 1000,— van een legaat van de overleden heer V. d. Panne. Een speciale ambulance kommissie is gevormd. Deze bestaat uit mevrouw Alblas en de heren Flach en Laman Trip. Dit jaar zal een middag voor gehandicapten worden georganiseerd en iets dergelijks voor kinderen uit Rotterdam, die hier op een kinderboerderij vertoeven. Zij dankte een ieder voor het vele dat ze voor het Rode Kruis doen. BURGH-HAAMSTEDE - De afdeling Schouwen (West hoek) van het Nederlandse Rode Kruis huldigde woens dagavond tijdens de algemene ledenvergadering zes ju bilarissen. De dames J. van 't Hooft-van Sluijs en A. Bodbijl-van 't Hooft en de heer P. Duson waren tien jaar lid van de afdeling Colonne. Mevrouw L. Coomans-Boot en de heren R. Saman en J. Tuinman werden gehuldigd voor twintig jaar lidmaatschap. De aan de jubilea ver bonden insignes werden opgspeld door de kring- secretaris de heer J. Marteijn. De gehuldigden namen lo vende woorden van de presidente, mevrouw A. C. Hout man in ontvangst. en de afdeling zelf voegde daar nog 400,— aan toe. De campagne 1982 bracht 14.754,61 op, iets minder dan in 1981, maar altijd nog het tweede bedrag van Zeeland. Het aantal Welfare-vrijwilligsters bedraagt 18, en zij zijn paraat bij alle plaatselijke aktiviteiten. De opbrengst van hun verkoop bedroeg in 1982 5.484,55. De Colonne beschikt over 36 leden en hoopt uit de EHBO-kursussen wat versterking te krijgen. Vorig jaar werd dertig maal gehoor gegeven aan hulp bij sportwedstrijden. De heer O. Boom slaagde voor kaderinstruk- teur. De ambulance maakte 237 rit ten (16.599 km). Van DOS-bouw werd 2500,— ontvangen voor het geven van kursussen. Financiën De penningmeester Jhr. Laman Trio deelde mede dat de financiële positie is verstevigd. Alle onderde len van de afdeling draaiden goed. De reserves zijn opgetrokken naar 78.000,— voor de ambulance en over drie jaar moet er genoeg zijn voor een nieuwe. Het tarief voor ge bruik ambulance ligt aanzienlijk la ger dan van de andere twee Schou wen-Duiveland. De verificatiekommissie adviseer de bij monde van de heer P. Adam tot goedkeuring van het gevoerde be leid. In de plaats van de aftredende heer C. J. Boot, werd burgemeester W. den Boer benoemd. Het bestuurslid mevrouw Hendrikx trok Gereformeerde kerk van Brouwershaven heeft echt kerkorgel dankzij partikulier initiatief lieten zich daardoor niet uit het veld slaan en bepleitten bij de commissie van beheer van de Boston-kerk om be schikbaarstelling van de benodigde gelden voor de restauratie. Mede dankzij het postitieve advies van de Goese orgelbouwer L. Eversdijk, die het orgel al jaren kende en bereid was om zijn medewerking aan de restau ratie te verlenen, werd uiteindelijk be sloten om het orgel te restaureren. BROUWERSHAVEN - Op zondag 6 maart zal in de Boston-kerk, aan het Bostonplein te Brouwershaven in een feestelijke kerkdienst het „nieuwe" en gerestaureerde orgel in gebruik worden genomen. Dit orgel, dat gebouwd werd in 1920 door de firma A. C. Dekker te Goes, is afkomstig uit het vorig jaar gesloten gereformeerde kerkgebouw van Zonnemaire. Het werd in ruim zes maanden tijd door een aantal vrijwilligers overgebracht naar Brouwershaven, gerestaureerd en opnieuw opgebouwd. Het orgel van de Boston-kerk is, tot aan de ingebruikname over enkele we ken van het gerestaureerde orgel, steeds een elektronisch orgel geweest Op zich een erg bruikbaar instrument, dat echter niet te vergelijken valt met een echt kerkorgel. Toen vorig jaar de Gereformeerde kerk van Zonnemaire samenging met die van Brouwersha ven, zagen enkele leden van de kerke lijke gemeente dan ook een uitsteken de mogelijkheid om de Boston-kerk van een echt kerkorgel te voorzien. In het kerkgebouw in Zonnemaire be vond zich namelijk het genoemde or gel. Restauratie Het muziekinstrument bevond zich evenwel niet in een optimale staat van onderhoud. Doordat het kerkgebouw in Zonnemaire erg vochtig is en het slechts enkele uren per week werd verwarmd, was de kwaliteit van het orgel slecht Op 28 augustus vorig jaar werd het orgel in Zonnemaire gedemonteerd en overgebracht naar Brouwershaven. Registratie Voor de geïnteresseerden; de regi stratie van het orgel bestaat uit vijf registers. We noemen Bourdon 16 voet, Prestant 8 voet, Holpijp 8 voet, Viola di Gamba 8 voet en Fluit 4 voet Het orgel is uitgerust met de speelhulpen Tre- melo en Pedaalkoppel en telt in totaal 270 pijpen. Dat zijn er vijf meer dan in de Zonnemaire-periode van het orgel, waar wegens ruimtegebrek vijf pijpen moesten worden weggelaten. Het klavier telt 54 tonen en het pe daal 24 tonen. Omdat de windmachine van het orgel elektrische stroom van 380 Volt gebruikt, moest ook nog een Het orgel in de Boston-kerk te Brouwershaven: gerestaureerd in meer dan 400 uren vrije tijd. krachtstroomleiding naar de kerk wor den aangelegd. Om het aanzicht van het orgel op de galerij van de Boston- kerk optimaal te laten zijn, werd bo vendien een gedeelte van de ombouw van het orgelfront zelf gemaakt door de vrijwillige restaurateurs. Het resultaat mag er echter zijn; de Boston-kerkgangers mogen trots zijn op hun echte kerkorgel. Enkele enthousiaste orgelliefheb bers, H. C. Kurvink uit Schuddebeurs, organist C. v. d Velde uit Brouwers haven en H. 't Hart uit Zonnemaire De restaurateursv.l.n.r. H. C Kurvink, organist C. v. d. Velde en Niels Kurvink. De heer H. 't Hart was niet aanwezig: hij is de enige van de vier die, uit vroegere ervaringen, kennis heeft van orgelbouw. Daar werd door bovengenoemde he ren, geassisteerd door Kurvinks zoon Niels, begonnen met het conserveren, restaureren en weer opbouwen van het orgel. De ruim tachtigjarige orgel bouwer Eversdijk assisteerde met vaktechnische hulp en adviezen. In to taal is er tot nu toe aan de gehele ope ratie ruim 400 manuren in vrijetijd gespandeerd En passant werd het or gel ook nog omgebouwd van pneuma tisch naar elektrische bediening door Eversdijk met behulp van een elektro- nikus. Bepaalde onderdelen voor die klus moesten in Duitsland worden ge kocht Ook het intoneneren (op toon hoogte brengen) en stemmen (het ge heel ten aanzien van de klank op el kaar afstemmen) van het orgel werd door Eversdijk gedaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3