■I Onderaannemers „De Schelde" protesteren in Vlissingen tegen ontmantelingsplannen RSV Australische bosbranden onder controle installatiebedrijf Werk 1500 mensen op de tocht Regering zet energiebesparing voort Benzine weer goedkoper Nieuwe grondwet in werking Gadaffi gebruikt dreigende taal tegen de VS Canada maakt eind aan doodknuppelen zeehonden Daling ziekteverzuim verlicht bedrijfsleven DEURLOOB.V. Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 VLISSINGEN - De 1.500 werknemers van vier onder- aannnemers die werkzaam zijn bij de Koninklijke Maat schappij de Schelde (KMS) hebben donderdagavond in Vlissingen geprotesteerd tegen de dreigende ontmante lingsplannen van het RSV-concern en van de KMS in het bijzonder. Bij deze onderaannemers - Van Rietschoten en Houwens, Hertel, Bronswerk en het Rotterdams Zandstraalbedrijf - werken ruim 1.500 mensen al via ja renlange contracten bij de Schelde. Ze zijn met name be trokken bij de Marinebouw en de scheepsreparatiewerf In een brief aan de minister van ekonomische zaken, de Tweede Ka mer en de bewindvoerders van RSV zeggen de werknemers dat, als de KMS-bedrijven door de overheid niet snel in de gelegenheid worden gesteld aan de onderaannemers beta lingen te doen, ook deze bedrijven in grote financiële moeilijkheden ko- DEN HAAG - In 1983 en volgende jaren zal de rijksoverheid 36 miljoen gulden per jaar aan energiebespa ringsinvesteringen uitgeven. Dit vloeit voort uit het door de minister raad genomen besluit om het energie besparingsprogramma voor de rijks overheid, zoals dat in 1981 en 1982 is uitgevoerd, voort te zetten. Minister Van Aardenne deelde de Tweede Kamer donderdag schrifte lijk mee dat daarnaast in het weten schappelijk onderwijs in de jaren 1983 tot en met 1986 voor 47,5 miljoen gulden aan energiebesparende in vesteringen besteed kunnen worden. Het programma wordt gekoördi- neerd door de Stuurgroep Energie besparing Rijksoverheid waarin de ministeries van ekonomische zaken, van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer, van finan ciën, van defensie en van onderwijs en wetenschappen deelnemen. men. In de brief vragen werknemers van de onderaannemers ook de toege zegde marineorders op de oorspron kelijke afgesproken datum bij de KMS te plaatsen. Gebeurt dit niet, dan zijn naast duizenden ontslagen bij de Schelde ook nog eens 1.500 ont slagen bij de onderaannemers te ver wachten. Snel handelen In de brief die door de bonden, on dernemingsraden en het gezamenlijk personeel wordt gesteund, vragen de werknemers bij de onderaannemers aan de overheid constructief en snel te handelen zodat de KMS en de on- deraannemerij in stand gehouden kunnen worden. De Centrale Ondernemingsraad RSV schreef donderdag in een brief aan premier Lubbers, dat er een tota le ontwrichting van de bedrijfsvoe ring bij de diverse RSV-bedrijven dreigt, indien de bewindvoerders en het ministerie van ekonomische za ken niet spoedig tot overeenstem ming komen over de hoogte en de bestemming van de door de rijkso verheid toegezegde overbruggings kredieten (boedelkredieten). Dit schrijft de Centrale Ondernemings raad van RSV donderdag in een brief aan premier Lubbers. De meest acute bedreigingen vor men volgens COR-voorzitter Wim van Schellebeek de salarisbetalingen over februari (naar schatting 60 mil joen gulden) en problemen met leve rancier en mogelijke opdrachtgevers die om zekerstellingen vragen. De COR wijst in de noodkreet aan de premier ook op de ernstige conse quenties voor diverse toeleverings bedrijven en onderaannemers. Van Schellebeek vreest dat de schijnbaar moeizame onderhandelin gen tussen het ministerie en de be windvoerders nog meer RSV- bedrijven aan de rand van het faillis sement zullen brengen. ROTTERDAM - Benzine wordt met ingang van zaterdag opnieuw goed koper. Shell, Esso, BP en Mobil heb ben donderdag bekend gemaakt hun prijzen voor super en normaal met een tot twee cent per liter te verla gen. De meest voorkomende prijzen (zelftank) bij deze maatschappijen komen daarmee op hetzelfde niveau te leggen: 157,8 cent voor een liter su- perbenzine en 151,8 cent voor een li ter normaal. De benzine is vanaf vorig jaar herfst al bijna twintig cent goedko per geworden. De prijsdalingen zijn het gevolg van de prijsontwikkelin gen op de internationale produkten- markt en de veranderende dollar koers. MEXICO - De Verenigde Staten en Mexico hebben een overeenkomst in zake de handel in landbouwproduk- ten gesloten die „een nieuwe mijl paal in de betrekkingen tussen de twee landen" is, aldus de Ameri kaanse minister van landbouw, John Block, donderdag bij de onderteke ning van het akkoord in Mexico. De VS verkopen Mexico dit jaar land- bouwprodukten ter waarden van 1,7 miljard dollar. Toch monster in meer van Loch Ness LONDEN - Een wetenschap pelijk team dat zich bezig houdt met het oude gerucht dat zich in het Loch Ness in Schot land een dier ophoudt van enorme, aalachtige afmetin gen, heeft mysterieus leven in het diepe, modderige water ge constateerd. „Alles wijst er op dat het om een dier gaat. Het is voor geen tweeërlei uitleg vatbaar", zei de leider van het team, Adrian Shine, woensdag in een inter view op de televisie over de op namen die zijn gemaakt. Het team heeft meer dan 40 keer contact gehad met iets groots dat zich beweegt op een diepte waar gewone vissen niet meer kunnen leven en heeft boomstammen, gasbel len en defecte instrumenten naar het land der fabelen ver wezen. Dat het niettemin toch iets anders dan een „monster" zou kunnen zijn, wordt niet uitgesloten. Tot nu toe hebben ongeveer 150 geleerden, experts en tech nici 1.500 uur van hun tijd besteed aan het „Monster van Loch Ness", of „Nessie". in de volksmond. Het resultaat is niet veel anders geweest dan wat wazige foto's van een bo ven water uitstekende lange nek met kleine kop zoals voor historische reptielen hadden. DEN HAAG - De nieuwe, geheel herziene grondwet is een eigentijds, hecht fundament voor onze democra tie. Dat zei minister-president Lub bers donderdag ter gelegenheid van de officiële inwerkingtreding van de nieuwe grondwet. TRIPOLI WASHINGTON CAI RO - De Libische leider, Moammar Gaddafi, heeft donderdag verklaard dat hij de Verenigde Staten noch elk ander land tot Golf van Syrte, „die behoort tot de Libische wateren", zal toelaten. .vjoi In dit gebied voor de Libische kust zou in het kader van gemeenschappe lijke oefeningen van de V.S. en Egyp te het Amerikaanse vliegdekschop „Nimitz" zijn geweest. Maar presi dent Reagan zei woensdag dat de V.S. alleen de gebruikelijke manoeu vres met Egypte hielden. Hij wist ook niets van marine-oefeningen in de Golf van Syrte. In een toespraak tot het nationale volkscongres, dat in Libië min of meer als parlement fungeert, ging Gadaffi in op Reagans opmerkingen. Reagan probeerde te ontkennen dat de (Amerikaanse) vloot naar de Libi sche kust is gegaan, terwijl hij tege lijkertijd bevestigde dat er spionage- vliegtuigen naar Egypte zijn gevlo gen in verband met gezamenlijke ma noeuvres". Hij waarschuwde de V.S. en elke andere staat niet de Golf van Syrte binnen te gaan, „waaronder ook de Sowjet-Unie waarmee we vriendschappelijke banden hebben". Het Libische volk is bereid te vech ten ter verdediging van zijn land, luchtruim en wateren, aldus Gadaffi, van wiens rede het staatspersbureau Jana een uittreksel gaf. Libië eist de Golf van Syrte als ter ritoriaal gebied op, terwijl de V.S. har tot de internationale wateren re kent. ST. JOHN'S - Drie Canadese rede rijen die op zeehonden jagen hebben besloten geen zeehondenbaby's meer te vangen maar alleen volwassen die ren. Dat betekent volgens een woord voerder dat er een eind komt aan het doodknuppelen van jonge zeehon den. De oudere dieren worden met ge weerschoten gedood. De drie rederijen - Johnson Combi ned Enterprises, Puddester Shipping en Fogo Transport - sturen dit jaar elk een schip op de robbenvangst maar slaan volgens de woordvoerder hun afzetmogelijkheden niet hoog aan. De markt voor zeehondenbont is ingezakt door de voortdurende pro- testakties van tegenstanders van de knuppelarij maar ook doordat de kans groot is dat de Europese Ge meenschap een eind zal maken aan haar invoering van zeehondenbont. De ministerraad moet op 28 februari een besluit nemen. De Canadese direkteur van de milieu-organisatie Greenpeace. Pa trick Moore, noemt de mededeling dat geen zeehondenbaby's meer zul len worden doodgeknuppeld „de be kendmaking waarop we al die jaren hebben gewacht". Hij zei in een reak- tie op het besluit dat nu voor het eerst na 400 jaar jonge zeehonden de kans zullen krijgen om rustig op te groeien. Deze nationale wet is, aldus de pre mier, nu een leesbaar en herkenbaar document, een kostbaar bezit. Hij wees erop, dat aan de herziening een fenomenale arbeid vooraf is gegaan, die in totaal twintig jaren heeft ge duurd. Zijn collega Rietkerk (Binnenland se zaken) noemde de inwerkingtre ding een historische gebeurtenis, te meer waar van wezenlijke wijzigin gen sprake is. Beide bewindslieden toonden zich zeer erkentelijk jegens betrokkenen die aan het welslagen van de herziening hebben meege werkt. Minister Rietkerk gaf aan die er kentelijkheid gestalte, door mee te delen, dat de regeringscommissaris voor de grondwetsherziening, prof. mr. D. Simons uit Rotterdam is be noemd tot grootofficier in de orde van Oranje Nassau. De raadsadvi seur bij de afdeling grondwetsherzie ning op het departement van binnen landse zaken werd benoemd tot offi cier in de orde van Oranje Nassau. ZOETERMEER - De daling van het ziekteverzuim betekent voor dit jaar een lastenverlaging voor het be drijfsleven van een miljard gulden. De FN V-er C. C. H. J. Driessen zei dat donderdag tijdens een vergade ring van de Sociale Verzekerings raad (SVR). De SVR besprak een nota waarin de verwachting wordt uitgesproken dat de gemiddelde ziekengeldpremie dit jaar op 6,2 procent zal liggen. Vo rig jaar was dat nog 6,5 procent. De ziekengeldpremie wordt per be drijfstak vastgesteld. Volgens Driessen moet aan het mil jard nog worden toegevoegd het voordeel dat de bedrijven hebben door de stijging van de arbeidspro- duktiviteit, die het gevolg is van het dalend ziekteverzuim. Werkgeversvertegenwoordiger mr. A. M. Boon stelde daartegenover dat de frequentie van het korte ziekte verzuim vaak organisatorische pro blemen meebrengt voor de bedrij ven. BRUSSEL - In België is de ekono mische situatie vorig jaar langzaam beter geworden. Dat staat te lezen in het jaarverslag van de Nationale Bank van België. MOSKOU - Correspondent Gene Randall van de Amerikaanse Natio nal Broadcasting Company heeft de waarschuwing gekregen dat als hij doorgaat met zijn berichtgeving over vermeende betrokkenheid van Bul garije en de Sowjet-Unie bij de mislukte moordaanslag op paus Jo hannes Paulus II, dit ernstige gevol gen zou kunnen hebben. In de waar schuwing stond dat NBC een „laster lijk" programma van een uur over de affaire had uitgezonden en dat als de maatschappij doorging met op te tre den als „luidspreker voor het ver spreiden van smaad, onjuiste infor matie en laster ten nadele van de Sowjet-Unie", dit niet anders dan weerslag kon hebben op de contacten tussen de maatschappij en haar kan toor in Moskou en de terzake doende Sowjetrussische instellingen. GENÈVE - Het wereldverbruik van alcohol is in de afgelopen twintig jaar verdubbeld, zo staat in een rap port van de Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO) en de conferentie voor handel en ontwikkeling van de Ver enigde Naties (UNCTAD) dat de ba sis moet worden van een campagne van de VN om de wereld op de geva ren van het alcoholgebruik te atten deren. In het afgelopen jaar ver bruikte de wereld alcohol ter waarde van 170 miljard dollar (bij de huidige koers 452,5 miljard gulden). NANTES - Meer dan 1.000 tot nu toe onbekende manuscripten van de Franse schrijver Jules Veme worden openbaar gemaakt. Naar dinsdag is bekendgemaakt heeft de gemeente Nantes van de familie van de auteur diens onuitgegeven werk gekocht voor drie miljoen gulden. De romans, gedichten en brieven uit Vernes jeugd zullen gedeeltelijk ten toon gesteld worden in het Jules Vemes- museum in Nantes. JERUZALEM - Drie Israëlische mi litairen zijn donderdag wegens mis handeling van Palestijnse de monstranten op de westelijke Jor- daanoever door de krijgsraad veroor deeld tot gevangenisstraffen, die va riëren van vijf tot twaalf maanden. Dit is uit officiële bronnen vemo- BONN - De onderhandelingen in Geneve over de Eurorakettén moeten „in het belang van de Duitsers" lei den tot een vermindering van het aantal Sow jet-raketten hetgeen de plaatsing van nieuwe Amerikaanse kernraketten in de Bondsrepubliek „overbodig" zou maken. Dit heeft de socialistische kandidaat voor het Bondskanselierschap, Hans-Jochen Vogel, donderdag gezegd in ant woord op de opmerkingen die presi dent Ronald Reagan woensdag op zijn perskonferentie maakte. Iedere vrijdag' Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Vrijdag 11 tot en met zaterdag 26 februari Burgh-Haamstede Kultureel centrum De Bewaerschole. Expositie watersnoodramp. 14.00 -17.00 uur. Vrijdag 18 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Algem. vergade ring H.S.V. „Oosterschelde". 19.30 uur. Kerkwerve Kantine WIK. Spelregelavond jeugd WIK. 19.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. ZLM-gezinsavond, 17.00 uur; lezing met dia's, 19.30 uur. Renesse Restaurant „De Wig". Jaarvergade ring R.T.C. Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Uitvoering „Nu met ho pe" en „Oefening en Uitspanning", gevolgd door een klucht van toneel gezelschap „De komedianten". 19.30 MELBOURNE - De grote bosbranden die twee dagen het zuidoosten van Australië hebben geteisterd zijn vrijdag bedwongen. Dit hebben funktiona- rissen van de brandweer bekendgemaakt Zij waarschuwden er evenwel voor dat nasmeulende vuren in afgelegen gebieden weer kunnen oplaaien als de wind opnieuw draait Het dodental ligt op 69, maar ge vreesd wordt dat nog meer mensen in de vlammen omkwamen. Honderden mensen liepen brandwonden op. Hele dorpen en stadjes vielen ten prooi aan de vlammen die aangewakkerd wer den door windvlagen met een snelheid van 60 km per uur. Duizenden koeien en schapen kwamen om in de vlammen en honderdduizenden hectaren bos en akkerland zijn nu zwartgeblakerd. Regeringsfunktionarissen schatten de schade op 350 miljoen Australische dollars ruim 920 miljoen gulden). Bij verzekeringsmaatschappijen was al voor 50 miljoen dollar aan schade claims ingediend. Voor de duizenden mensen die dakloos werden is een grootscheepse hulpaktie gestart Pyromanen De Australische politie beschikt over aanwijzingen dat er pyromanen aan het werk zijn geweest Vrijdag nog zal een man in Adelaide voor gerechte lijke autoriteiten verschijnen die er- van wordt beschuldigd brand te heb ben gesticht in terrein dat begroeid was met kreupelhout in de buurt van de Zuid-Australische hoofdstad. In Victoria arresteerde de politie drie man wegens plundering. De bosbranden hebben voor zover vrijdagmiddag (plaatselijke tijd) be kend was, geen slachtoffers van Ne derlandse afkomst geëist Kantine VV Bruse Boys. Regioverga dering Jeugdbesturen en Jeugdlei ders voetbalklubs. 19.30 uur. Zaterdag 19 februari Renesse Manege Grol. Konkoers Bruse Rui ters. 9.00 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging Con Amore. 19.30 uur. Zondag 20 februari Zierikzee Bar Mirabelle. Optreden Cold Steel and Friends. 14.00 tot 17.30 uur. Maandag 21 februari Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Vergadering In- tem. Vereniging Philatelica. 20.00 uur. Volkerakstraat 49, CDA vrouwenbe- raad. 20.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Vergadering Waterschap distrikt 1. 14.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Vergadering wa terschap distrikten 2 en 3. 9.30 uur. Dinsdag 22 februari Zierikzee Zeeuwsche Herberghe. Vergadering Stichting Jeugd. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Jaarvergadering vereniging voor bedrijfsvoorlich ting. 19.30 uur. Marktzicht. Ledenvergadering PvdA. 20.00 uur. Haamstede Geref. kerk, jaarvergadering Ned. Ver. Huisvrouwen, afdeling Wester- schouwen. 14.00 uur. Dreischor Orchideeiikwekerij, fam. Klompe. Excursie C.P.B. 13.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Bijeenkomst N.B.v.P. 19.45 uur. Oosterland Dorpshuis. Vergadering waterschap, distrikt 4. 14.00 uur. Bruinisse Pleintheater Aquadelta. Coöperatie ve jongerenmiddag. 13.30 uur. Zaal „In 't Opper". Vergadering Helpt elkander. 19.30 uur. Woensdag 23 februari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Be jaardenmiddag NCVB. 14.30 uur Foyer Mondragon. Lezing dierenarts Bergsma. Ned. Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordgouwe e.o. 20.00 uur. Concertzaal. „Sukses", Willem Nij- holt en Linda van Dyck, Uit in Zee land. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Jaarvergade ring NCVB. 19.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek, Molenstraat 44. Schrijfavond Amnesty. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 24 februari Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie openbare werken. 19.30 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Vergadering Reformatorisch Contact Orgaan Schouwen-Duiveland. 19.45 uur. Bruinisse Dorpshuis. Hoorzitting over herin richting eendevijver. 20.00 uur. Vrijdag 25 februari Zierikzee Restaurant Mondragon. Jaarverga dering Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Jaarlijkse uitvoe ring Smalstads Gemengd Koor. 19.30 uur. Noordgouwe Hotel-café-restaurant Van der Weij- de. Finaletoemooi 2e klas bandsto ten. 19.00 uur. Prijsklaverjassen. Dorpshuis Noord gouwe. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Ie uitvoering muziekver eniging „Nieuw-Leven". 10.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Zaterdag 26 februari Noordwelle Strao. Keuring paarden 12.45 uur, ringsteken te paard 15.00 uur. Noordgouwe Hotel-café-restaurant Van der Weij- de. Finaletoemooi 2e klas bandsto ten. 13.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Por tas tentoonstelling. 10.30 - 16.30 uur. Zondag 27 februari Noordgouwe Hotel-café-restaurant Van der Weij- Adverten tie weekend servicedienst tel. (01110) 6255 de. Finaletoemooi 2e klas bandsto ten. 13.00 uur. Maandag 28 februari Zierikzee Theo Thijssenschool. Buitengewone Algemene Ledenvergadering KV All Ready. 19.00 uur. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty. Vanaf 19.00 uur. Rekreatiezaal Geref. Kerk. Schrijf avond Amnesty. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Geref. Kerk, Bostonplein. Schrijf avond Amnesty. Vanaf 19.00 uur. Dinsdag 1 maart Zierikzee Gymnastiekzaal, Manhuisstraat. Jaarvergadering Zierikzeese orato riumvereniging. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Donderdag 3 maart Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Vrijdag 4 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering Vissersvereniging Helpt Elkander. 14.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. 2e uitvoering muziekver eniging „Nieuw-Leven". 19.30 uur. Zaterdag 5 maart Dreischor Dorpshuis. Donateursuitvoering „Crescendo". 19.30 uur. Dinsdag 8 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Huishoudelijke vergadering Diabetes Vereniging Ne derland, afdeling Schouwen-Dui veland. 19.30 uur. Donderdag 10 maart Bruinisse Dorpshuis. Algemene Ledenvergade ring Rode Kruis afdeling Bruinisse. 19.30 uur. Zaterdag 12 maart Dreischor Dorpshuis. Uitvoering „Crescendo". 19.30 uur. Donderdag 17 maart Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. „Hervormd Verenigingsgebouw", 't Vrije 2. „Open huis" t.g.v. 50-jarig bestaan van het gebouw. 19.30 - 21.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Zaterdag 19 februari, optreden Son of Tarzan, 20.00 uur. Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur, zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Zaterdag 19 februari; Jongerensoos, 14.30 - 17.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Elke woensdagavond gezellige avond met klaverjassen, schaken, dobbelen, enz. Van 19.00 - 23.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2