DOE-HET- NIETZELF Uw Gasbedrijf adviseert. HET FLAT-MYSTERIE Nut en Uitspanning- Zonnemaire huldigde drie jubilarissen Geisertje aansluiten? Dit biedt de beeldbuis Afscheid voorzitter J. Stoel STREEKNIEUWS Dode en vier zwaar gewonden door frontale botsing Redaktie Elseviers Magazine wil ontslag hoofdredakteur Orgelconcours Oude Tonge VNZ: Aantal ziekenhuisbedden kan ook terug via budgettering Vrij in ruil voor prijskompensatie 4 De Jubilarissen op een rijtje. V.l.n.r. Cor de Vlieger en zijn vrouw. Jaap Stoel en echtgenote en rechts sekretaris Wim Hanse. (Foto: Johan Berrevoets jr.) ZONNEMAIRE - De jaarvergadering van muziekver eniging „Nut en Uitspanning" afgelopen vrijdag in het dorpshuis te Zonnemaire, werd een bijzondere feestelij ke bijeenkomst. Drie jubilarissen konden namelijk wor den gehuldigd, namelijk Jaap Stoel, de man van de grote trom, en Wim Hanse de sekretaris die beiden 25 jaar mu zikant zijn en Cor de Vlieger die al 40 jaar aktief is in muziekverenigingen Dat betekende dus een afscheid van J. Stoel, hetgeen gepaard ging met het overhandigen van kado's en lovende woorden. Om een afscheids- kado aan de voorzitter te kunnen aanbieden, werd door een jeugdko- mité een aktie gevoerd. Van de op brengst werd voor de afscheid nemende een prisma-kijker gekocht. Namens de bestuursleden overhan digde de vice-voorzitter de heer Stoel een wandbord, als herinnering aan de muziekvereniging. Er waren bloe men vöor mevrouw Sto^L Laatstgenoemde begon zijn carriè re als muziekant bij Nut en Uitspan ning en speelde na de ramp enige ja ren in muziekvereniging „Crescendo". Sinds 1981 is hij weer lid van „N. en U.". De drie jubilaris sen kregen van de voorzitter J. Stoel de KNF speld en de darbij behorende oorkonde uitgereikt. Namens de vereniging ontvingen de muzikanten een aardige attentie, terwijl de echtgenotes van de jubila rissen in de bloemetje werden gezet. Verder vond tijdens dezè jaarver gadering de bestuursverkiezing plaats. „Het wordt hoop ik een se rieuze stemming", aldus de voorzit ter, „en ik verzoek u dringend uw stem niet aan mij te geven omdat ik absoluut niet herkiesbaar ben". BRÜINISSE Jaarvergadering „De Nagtegaal" „Het afgelopen jaar kan te boek worden gesteld als een zeer sukses- vol jaar voor onze vogelvereniging „De Nagtegaal". Vooral de leden winst mag opmerkelijk worden ge noemd, terwijl enkele suksesvolle evenementen werden georganiseerd", aldus de openings woorden van voorzitter J. de Boed, tijdens de algemene ledenvergade ring van de O.D.V.V. „De Nagtegaal". Het verslag van penningmeester v. d. Ouden jr. liet een batig saldo zien, ook wat het materiaal betrof. Er wer den vorig jaar 100 nieuwe kooien aangeschaft en de inventaris van het nieuw betrokken klubgebouw aan de Molenweg. Bij de bestuursverkiezing werd H. v. d. Ouden met algemene stemmen herkozen. L. Verspoor be dankte wegens werkzaamheden. In zijn plaats werd gekozen W. van Ga len. Voor de grote distriktstentoonstel- ling, waarmee de Nagtegaal beslist mooi mee uit de verf wil komen, zijn de voorbereidingen van start gegaan. Dit vergt een grote inzet en organisa tievermogen van de vereniging. Op de volgende bestuursvergade ring wordt met de distriktsyjprzitter een Provinciaal Reglement in elkaar gezet. E.H.B.O.-geslaagden Vorige week zijn de examens afge nomen van de kursisten die deze win ter aan de kursus E.H.B.O. deelna men. Docenten van deze kursus wa ren dr. A. M. Dorrestein, de heer H. Bontekoe en de assistente mevrouw H. de Jong Klappa. Examinator was de heer Bontkes. De geslaagden zijn: J. v. d. Berge- Mol, Manuele Salamink, E. C. Vane- v. d. Hulle, Conny Stouten, N. J. Flikweert-Hendrikse, Nelly Rouke- ma, Anny Padmos, G. de Bruine van Dommelen, Arnold Kriens, W. Kool mees, J. Schults, L. Kostense, Ch. R. Seriere du Bizournet en D. J. W. Wig mans. N.C.V.B.-vergadering Donderdag 17 februari a.s. houdt de N.C.V.B.. afdeling Bruinisse. de gebruikelijke bijeenkomst in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Als spreker is uitgenodigd de heer J. G. Andela, vertegenwoordiger bij een behangfabrikant. Hij heeft als on derwerp: „De kunst van het wandbe- kleden". Aanvang 19.45 uur. De afscheidnemende voorzitter, die van deze blijken van waardering toch enigszins onder de indruk was gekomendankte de gehele vereni ging en vooral de medebestuursle den, waarvan hij tijdens zijn voorzit terschap zoveel steun had ontvangen. De heer St. Duinhouwer werd na mens het bestuur voorgedragen als opvolger van de heer Stoel. Na de verkiezing bleek hij een goe de kandidaat te zijn, want hij ont ving de meeste stemmen (22). De uit slag was verder als volgt: C. J. de Munnik 15, Leo van Nieuwenhuyze 5 en 6 blanco. Nieuw Nadat St. Duinhouwer zijn benoe ming had aanvaard, dankte hij dat deel van de vereniging dat een stem op hem had uitgebracht. Voorts sprak hij de wens uit dat hij diegenen die niet op hem gestemd, tijdens zijn eerste voorzittersperiode voor zich zou kunnen winnen. Verder werden S. M. Stoel en het jeugdige lid Wim Fonteine benoemd tot bestuurslid. In het jaaroverzicht kwam naar vo ren dat in 1982 twee leden de vereni ging hadden verlaten. Vier nieuwe leden konden echter worden begroet waardoor het totaal aantal leden komt op 58. Bovendien zijn er 10 leer lingen momenteel in opleiding. Hoogtepunten in 1982 waren de schitterende eerste prijs die de drum band behaalde te Goes en het geslaagde concours te Middelburg waar „N.enU." een tweede prijs be haalde. Verder kon de voorzitter een door de heren De Munnik, Mielard en Stoel vervaardigde prijzenkast te onthullen. Geen zorgen Na een korte pauze deelde de pen ningmeester mee dat er dankzij de subsidie van de gemeente, de inbreng van de donateurs en de oud papierak- tie, geen reden tot zorgen bestaat wat de financiën van de vereniging be treft. Omdat „Nut en Uitspanning" 110 jaar bestaat in 1983 werd besloten dat er weer een groepsfoto moet wor den gemaakt. Bovendien zal er nog een gezellige avond worden georga niseerd voor de leden. Wegens dit jubileum bood de fami lie S. M. Stoel de vereniging een her inneringsbord aan met als tekst: 1873-1983, ter herinnering aan de fa milie S. M. Stoel. Ten slotte dankte de voorzitter iedereen die zich het afgelopen jaar op de een of andere wijze verdienste lijk maakte voor de vereniging. DEN HAAG - Komende donderdag 17 februari zal de Grondwet „aan de maat van de tijd" zijn gebracht. Met andere woorden: die dag treedt een nieuwe grondwet in werking, waarin de Nederlands staatsinrichting en de verhouding tussen burgers en over heid wordt geregeld. Sluitstuk van het vele jaren vergende pro'jekt van vernieuwing en aanpassing is de „plegtige afkondiging" van,het nieu we staatsstuk, een afkondiging die nu nog slechts vorm en gestalte krijgt in de uitgifte van een buitenge wone editie van de Nederlandse Staatscourant. Daarmee treedt de herziene grondwet in werking. DALEN - De 30-jarige G. Lambers uit Hengelo is maandagavond om het leven gekomen na een frontale bot sing met een bestelauto op de Rijks weg Coevorden - Dalen. Zijn vrouw en drie kinderen die bij hem in de au to zaten, werden zwaar gewond naar een ziekenhuis in Coevorden overge bracht. Het ongeluk gebeurde toen een bestelauto door nog onbekende oorzaak op de linkerweghelft raakte en frontaal op de personenauto van het slachtoffer botste. Advertentie Laat het over aan een vakman. Die is er voor om gasapparaten aan te sluiten en te onderhouden. Waar u een goede installateur kunt vinden? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. Dil is een publicatie van de in VEGIN samenwerkende Gasbedrijven DEN HAAG - Alle openbare biblio theken in Nederland voeren thans ak tie voor het gratis lidmaatschap voor jongeren tot 18 jaar. Met het verzame len van handtekeningen en het aanbie den van stukgelezen boeken, dinsdag aan de Tweede Kamerleden, willen de openbare bibliotheken druk uitoefe nen op het parlement voor behoud van een wettelijke regeling voor de kontri- butievrijdom voor de jeugd. Het Ne derlands Bibliotheek en Lektuur Cen trum heeft dit maandag laten weten. DEN HAAG - Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) wil in de periode '84- '87 jaarlijks maximaal 430 miljoen gulden uitgeven aan per soneelslasten in het wetenschappe lijk onderzoek. Een hoger bedrag zou ten koste gaan van de uitgaven aan apparatuur en dat komt de kwaliteit van het onderzoek niet ten goede, al dus de minister. AMSTERDAM - De Nederlandse banken stellen zich terughoudend op bij het accepteren van Surinaams geld in ruil voor Nederlandse gul dens. Zo nemen de banken over het algemeen geen Surinaams geld aan dat gedrukt is voor 1982, terwijl de coupures niet groter mogen zijn dan 100 Surinaamse gulden. AMSTERDAM - De redaktieraad van Elseviers Magazine gaat alge meen hoofdredakteur dr. F. A. Hoogendijk bij de direktie voordra gen voor ontslag. De raad meent dat er geen vertrouwensbasis meer bestaat tussen de redaktie en Hoogendijk. De algemeen hoofdredakteur was per 15 december met een maand va kantie en twee maanden „educatief" verlof gezonden. Algemeen direkteur L. J. Leenman van Elseviers Uitge verij Bonaventura verklaarde toen, dat dit ondermeer was gebeurd om Hoogendijk in staat te stellen zich te beraden op de vraag „waar we met Elseviers Magazine in de jaren tach tig naar toe gaan, wat de koers van het blad wordt en op welke wijze de redaktionele en hoofdredaktionele taken moeten worden ingevuld en verdeeld". Maar het verlof zou ook rechtstreeks verband houden met de onvrede van de redaktie over Hoogendijks optreden. De redaktie vindt, dat de algemeen hoofdredak teur de krant heeft gebruikt voor zijn eigen politieke ambities. OUDE TONGE - Zaterdag 19 febru ari wordt te Oude Tonge een orgel- concours voor amateurs gehouden. De deelnemers (17) komen zowel van Goeree-Overflakkee als van Schouwen-Duiveland. Zij spelen naast een vrij werk, als verplichte opdracht drie variaties uit de partita „Ach wie nichtig, ach wie flüchtig" van Georg Böhm, of uit de partita „Jesu meine Freude" van Christian Heinrich Rinck. Het concours (in de Hervormde kerk aan de Ring) begint 's ochtends om 9.30 uur en duurt (met een pauze van 12.00 tot 14.00 uur) tot eind van de middag waarna direkt de uitslag bekend gemaakt wordt. De kerk is tijdens het concours voor publiek ge opend. 's Avonds verzorgen de beide jury leden Bram Beekman en Piet Wiersma samen met de drie beste deelnemers een presentatiekoncert. Na afloop hiervan vindt de prijsuit reiking plaats door de wethouder van kuituurzaken van de gemeente Oostflakkee. De organisatie is in handen van de Stichting Kerkkon- certen Goeree-Overflakkee in samen werking met de Vereniging van Or gelvrienden. Woensdag 16 februari Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.00 uur Teleac 15.30 uur Kleine dieren op avontuur 15.37 uur De merkwaardige dieren- show 16.40 uur Ren je rot 18.25 uur Teleac 18.55 uur Puberteit. In dit program ma wordt gediskussieerd over homo- sexualiteit. 19.20 uur Kenmerk 19.45 uur Socutera 20.00 uur Journaal 20.30 uur BGTV 21.05 uur You bet your life. Quiz ge presenteerd door de Amerikaanse komiek Groucho Marx. 21.30 uur My country, my hat. Het verhaal van deze Zuid-Afrikaanse speelfilm speelt zich af in Johannes burg, waar zwarte mensen zich niet zonder pasje in blanke wijken mogen wonen op straffe van vrijheidsbero ving. 23.00 uur Teleac 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.25 uur Staatsloterij 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen. Uitzen ding van het GPV. 19.25 uur Van gewest tot gewest. In deze aflevering komen de buiten plaatsen van de Vecht aan de orde, een bezoek aan de Duitse kunstenaar Thorbecke-Schmidt uit Andijk, die van alles uit afval-plastic vervaar digt en de Kamer van Koophandel in Gelderland en het oude havengebied van Amsterdam, waar de oude pak huizen worden omgebouwd tot woonflats. 20.10 uur Het Frysk Orkest speelt 20.25 uur Voetbal: Spanje-Nederland 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Cinevisie Donderdag 17 februari Ned. 1 9.00 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.30 uur Teleac 16.00 uur Aktua matinee 16.15 uur Surfen, een kwestie van durven (kursus) 16.30 uur Sons and daughters 17.12 uur Jan Pelleboer 18.25 uur Teleac 18.55 uur De Harold Lloyd show 19.25 uur Operatie Wombat. Tim en zijn vrienden zetten alles op alles om de Wombat weer rijdende te krijgen. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Armoede. Vader Terlaet is ondersteboven als hij hoort dat zoon Bernard wil gaan trouwen met zijn huishoudster. Hij zoekt hulp en steun bij Lot. Vader Terlaet stapt zelf naar de huishoudster en biedt haar een flinke som geld als zij uit Bernards leven verdwijnt. 21.20 uur Hier en nu 22.00 uur Showroom 23.00 uur Kerk vandaag 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur The battle of Britain. Deze twee uur durende Engelse oorlogs film werd in 1969 opgenomen en ver telt de luchtstrijd boven Engeland tussen de Engelsen en de Duitsers. De Engelsen waren in de minderheid, maar vochten als leeuwen. De nach telijke luchtstrijd duurde vanaf au gustus tot en met oktober 1940. De strijd eindigde in het nadeel van de Duitsers. 21.00 uur Aktua tv special 21.30 uur Maritiem. In deze serie wordt de zeevaart gepresenteerd als de belangrijkste pijler van de Neder landse ekonomie. In deze aflevering komen de baggeraktiviteiten aan de orde, namelijk in het poolgebied en in de Nigerdelta. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Vrijdenken UTRECHT - De dit jaar ingevoerde budgettering voor de ziekenhuizen kan ook een belangrijk middel zijn om van overtollige ziekenhuisbed den af te komen. Drs. D. Blanken, se cretaris van de Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondse, zegt dit in het VNZ-blad „Inzet" van deze week. De vorige minister van volksge zondheid Gardeniers wilde 8.000 zie kenhuisbedden laten verdwijnen door het sluiten van 25 ziekenhuizen en 77 ziekenhuisafdelingen. Inmid dels hebben de provincies de kans ge kregen om zelf voor 1 april 1984 met plannen te komen om de beoogde vermindering van het aantal zieken huisbedden te bereiken. Blanken zegt dat het voorstel van Gardeniers op veel maatschappelijke weerstand is gestuit. Volgens hem kan het aantal bedden ook worden teruggebracht door ziekenhuizen in een regio met een teveel aan bedden (meer dan 3,7 per 1.000 inwoners) een steeds lager budget toe te kennen. Misschien, aldus Blanken^ is de bud gettering een elegantere oplossing voor het probleem van het teveel aan bedden dan het sluiten van hele zie kenhuizen. Prikkels Hij noemt verder de invoering vdn budgettering een goede gelegenheid voor het inbouwen van financiële prikkels. Een ziekenhuis dat van zijn budget iets overhoudt kan dat nu ge bruiken voor een bestemmingsreser ve. Blanken zegt dat er ook best aan kan worden gedacht om een gedeelte van het overgehouden bedrag te bestemmen voor het personeel, in de vorm van bijvoorbeeld een gratifica tie: „Op die manier bereik je dat er voor allen die in het ziekenhuis wer ken een prikkel is om dat zo doelma tig mogelijk te doen". PEKING - Een voorbehoedmiddel voor de man, vervaardigd uit katoen zaad, is voor praktisch honderd pro cent doelmatig gebleken in 12.000j klinische gevallen in China, aldus een blad in China. ALMERE - De 14.000 werknemers van de woningbouwverenigingen krijgen vanaf 1 maart één keer per maand een vrijdagmiddag vrij in ruil voor de prijskompensatie van 31 de cember vorig jaar. Deze overeenkomst is maandag tot stand gekomen tussen de onderhan delingspartijen in het overleg voor de CAO 1983. De Nationale Woning raad (de centrale organisatie van ze venhonderd corporaties) heeft dit be kendgemaakt. Met dit akkoord zegt de Nationale Woningraad een begin te maken met de herverdeling van werk. De NWR kan maandagochtend nog niet zeggen hoeveel nieuwe arbeidsplaatsen deze werktijdverkorting met veertig uur per jaar oplevert. 9 Daar had h(j Carla zien dansen, in een minimale jurk, de lange benen in hooggehakte pumps, het rode haar opgestoken als een vurige kroon, op gloeiend onder het aan-en-uit flikke rende licht van de schijnwerper. Hij zat aan dc kant en sloeg haar gefas cineerd gade, zoals ze zich volkomen overgaf aan de dans. Wat een levens lust, wat een spirit, wat een harts tocht! H(j kon zijn ogen niet van haar afhouden. Het bleek dat ze telkens weer een andere partner had, ze was geen ogenblik zónder, maar had ken nelijk geen vast vriendje. Mooi. Die jongens konden lastig worden. Hij zag hoe haar groene katte-ogen onder de schuin oplopende wenkbrau wen onder het dansen heel de zaal afzochten. Het paar kwam zijn kant op, en Henri nam zijn besluit. Carla danste met een onbekende jon geman met een zwart glanzend streepsnorretje en lange bakkebaar den,, die merkwaardig goed uit de voeten kon. Ze danste heerlijk met hem maar hij deed haar niets. Haar ogen zochten uit gewoonte al die mannengezichten af, en ze genoot als ze ergens bewonderende en begerige blikken opmerkte. Maar ne glimlach te haar superieur lachje en danste door als merkte ze niets. Toen zag ze langs de kant een don kere. goedgebouwde en goedgeklede man zitten. Eindelijk een héér. dacht ze, die zie je hier niet zo vaak. Ze schatte hem tussen de veertig en de vijftig. Heel klein beetje grijs, stond hem goed. Die wist zijn kleren te dragen, heel wat anders dan die te genover haar met zijn roze overhemd, gebloemde das en Iefdoekje dat als een dweil uit z'n borstzak hing. Eén ogenblik ontmoetten Carla's groene ogen de donkere van Henri Nieuwol- da. Hij zag haar aan, maar vertrok geen spier. En toch had Carla vanaf dat ogen blik wétend gewacht, dat hij zou ko men en beleefd, onberispelijk welge manierd, zoals men zich gedraagt tegenover een dóme, haar vroeg of ze deze dans met hem wilde dansen. Het was een engelse wals, ingevoegd ten behoeve van degenen die wel eens wat anders wilden dan de inboorlin- gendansen die in de mode waren. Ze zei niets, en ook hij zweeg, maar hij leidde haar zeker en elegant. Het leek haar of ze door hem een nieuwe kwaliteit kreeg. Aardig van u, zei Henri, om met een oude heer te dansen. Carla lachte. U bent niet oud, zei ze. Als ik zo dans, voel ik me zéker niet oud, antwoordde Henri. Komt u hier geregeld U moet geen u tegen me zeggen, zeg maar Carla. Dan moet jij geen u tegen mij zeg gen, anders voel ik me je grootvader, ïk heet Henri. Bent u... ben jij hier voor het eerst? Ja. Helaas, moet ik zeggen. Waarom Hij lachte en ze lachte terug. Heden, dit was iets anders dan met die jon getjes die zich verbeeldden dat re echte ladykillers waren. Dit was een mén. Een knappe man. Een héér H(j bracht haar met een buiging naar door TOM LODEWIJK haar plaats terug. Een beetje teleur gesteld ging ze zitten, maar direkt was er één van de „jongetjes" er om haar te vragen voor de volgende En toen zag ze Henri wegdansen met Kitty een geblondeerde vamp, die hem van onder haar lange (aangeplakte.) wimpers fixeerde en haar armen om hem heen sloeg. Opeens gloeide de jaloezie fel in haar op en ze merkte het met verbazing. Ze was jaloers! En ze liet haar jaloezie de vrije teu gel, ging zich inbeelden hoe Kitty hem zou inpalmen, hoe ze straks met hem weggaan zou in zijn auto na tuurlijk had hjj een auto en... Zeg, zei de danseur, je hoeft me niet zo te knijpen! Toen kondigde de leider van de band weldoordacht, vlak vóór de pauze, een schrikkeldans aan. Heren! zei hij grappig, u bent gewaarschuwd! Carla had hiervan meer dan eens een geraffineerd spelletje gemaakt. Ze wist dat zeker een dozijn mannen ge spannen naar haar zouden kijk »n, een enkele brutale misschien haar een seintje geven. Wie zou ze kie zen? Ze wist dat ze één van de moest opvallende bezoeksters van deze dan cing was. Wie zij bij de schrikkeldans als haar partner uitkoos, wist zich onderscheiden. Maar dan bleef ze juist zitten... Soms, als er midden onder de dans „changeren" werd ge- kommandeerd, stond ze opeens op, en nam één van haar felste konkurren- tcn haar partner af, met een trom- fantelijke glimlach. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4