„BLOEIENDE PLANTEN IN DE BERM NOEMEN DE MENSEN IN ZIERIKZEE „VUULTE" Jan Doeswijk hoofd plantsoenendienst STREEKNIEUWS Laatste Zeeuwse meting naar lucht verontreiniging SI VERBRU,KERS Nv PZEM ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 februari 1983 Nr. 23270 3 ZIERIKZEE - Hij is - figuurlijk gezegd - geboren tussen de bloemen (op 20 juli 1934 in Aalsmeer), zijn vader had een veeteeltbedrijf, hij zelf volgde de tuinbouwschool, drie broers van hem zijn werkzaam in de bloementeelt en nu is hij sinds acht jaar hoofd plantsoenendienst van de gemeente Zierikzee. Een natuurmens dus: Johannes Jacobus Doeswijk. Heel zijn leven is hij omringd ge weest door alles wat groeit en bloeit en dat bevalt hem prima. In zijn werk heeft hij het uitstekend naar zijn zin en ook zijn woonomgeving voldoet aan zijn wensen. Met zijn vrouw en drie kinderen bewoont hij het enigszins rustiek gelegen woonhuis aan de Boerenweg, naast het hoofdkantoor van de plantsoenendienst. Jan Doeswijk onderhoudt een goed kontakt met de mensen in het veld. Regel matig komt hij ter plaatse kijken en geeft dan enkele aanwijzingen. In de bos- sages aan de Wandeling moeten de populieren eruit om ruimte te geven aan de iepen, de eiken, de essen en de beuken. Op 1 maart is de heer J. J. Does wijk 25 jaar in overheidsdienst. Ter gelegenheid van dit feit is er maan dag 28 februari in het stadhuis een bi jeenkomst, waarop dit jubileum ge vierd zal worden. Na het doorlopen van de lagere school ging hij werken op een bloe- menkwekerij in de buurt. Na zijn diensttijd ging hij de hovenierrich ting op. ,,Je was het hele jaar op een betrekkelijk kleine plaats bezig en dat benauwde me," aldus Doeswijk. In Amsterdam volgde hij gedurende vier jaar de avondtuinbouwschool, gevolgd door een twee jaar durende dagschool in Naarden. De eerste helft van de vierjarige avond MULO viel daarmee samen. ,,Mijn vrienden gin gen voetballen of biljarten in de avonduren en dan was het wel een kwestie van doorbijten. Maar mijn sport vond ik in het fietsen. Om bij de MULO te komen moest ik vijftig kilometer fietsen. Als je jaren later wat met die opleidingen kunt doen dan heb je het geluk dat je van je in spanning de vruchten kunt plukken." Huwelijk In 1962 trad Jan in het huwelijk. Hij woonde in Aalsmeer en werkte in Hoofddorp. In die plaats was hij be trokken bij de gemeentelijke bloemen- en boomkwekerij. In 1966 verhuisde het gezin Doeswijk naar Nieuw-Vennep en Jan werd bevor derd tot voorman van het zuidelijk gedeelte van de Haarlemmermeer. In 1969 volgde weer een verhuizing; dit maal naar Delft. ,,In Delft woonden we op een flat. Noch mijn vrouw noch ik hadden er varing met het wonen op een flat en dat was wel wennen. We hebben ook altijd gezegd: als we hier ooit weg gaan moeten we er wel op vooruit gaan. Nou en dat is dan ook gebeurd." ,,In Delft was ik opzichter van de bloemen- en boomkwekerij en van de nieuwe stadsgedeelten. In die perio de deden veel nieuwe manieren van aanleg en onderhoud hun intrede. Er werd tegen Delft opgekeken. Daar van is trouwens inmiddels veel achterhaald." Zierikzee Doeswijk solliciteerde naar de funktie van hoofd plantsoenendienst bij de gemeente Zierikze en op 1 fe bruari 1975 werd hij benoemd. ,,De plantsoenendienst gaat over het on derhoud van de sportvelden, het on derhoud en beheer van de begraaf plaats, het onderhoud van de tuinen bij de scholen en eigenlijk elk stukje groen in Zierikzee". In die acht jaar dat Jan in Zierikzee woont heeft hij al heel wat groen zien verrijzen: de aanleg van de Mosselboomgaard plus de kruidentuin, het Kaaskenswater, Poortambacht 6, het bungalowter rein aan de Kokmeeuwstraat, het groen tussen de Kabbelaarsbank én de Vlakestraat en 4V2 ha op het in dustrieterrein. Bij de dienst zijn veertien mensen in vaste dienst. Doeswijk verzoekt met nadruk te vermelden dat de bezetting van de dienst goed is. ,,Bij de mensen is veel kennis aanwezig en ook op velerlei terrein." Hij laat duidelijk doorsche meren dat hij veel waardering heeft voor de mensen in het veld. ,,Ik ben dan wel het hoofd van de dienst, maar zij doen in feite het werk. Ik te ken het beplantingsplan, doe de bestellingen en verricht administra tieve werkzaamheden. Daarnaast vindt er natuurlijk veel overleg plaats tussen mij en de mannen." Rotzooi In de drukkere perioden trekt de plantsoenendierist 'tijdelijk mensen- aan, die op huurbasis worden ge leend. Dat komt voor in het plantsei zoen, in de winter met de snoeiwerk- zaamheden, in de zomer tijdens de groeipieken van het gras en onkruid, in de nazomer met het spitten en be mesten en in mei en juni bij de her stelwerkzaamheden van de sportvel den op Bannink. Het maaien van de bermen wordt uitbesteed aan der den. „Wij vinden dat het maaien pas mag als alles een beetje is uitge bloeid. Maar we horen veel aanmer kingen van partikulieren, die het maar een rotzooi vinden. Naar hun mening moet het gras vaker worden gemaaid. Dingen, die in de berm bloeien zijn juist de moeite waard. Maar de mensen noemen het „vuulte". „Bepaalde brandnetels laten we het hele jaar staan. Dat doen we om dat er rupsen van enkele vlindersoor ten inzitten. Bestrijdingsmiddelen gebruiken we ook zo min mogelijk, alleen herbicide; dat is voor onkruid- bestrijding. Spuiten tegen rupsen of luizen doen we niet. Daar zijn te gif tige middelen voor nodig en dat risi co nemen we niet. We kunnen een aantal dingen namelijk niet kontro- leren. We weten niet hoe het af breekt. Er wordt vaak gespoten in de periode dat jonge vogels in de nesten zitten en ook kinderen kunnen met hun handen aan de bladeren komen", vertelt Jan Doeswijk. Sportvelden Het onderhoud van de sportvelden op Bannink staat bij vele (rekreatie- ve) sporters volop in de belangstel ling. Voor zand, zaaien en het weg werken van oneffenheden is de dienst 10.000,—per jaar kwijt. Lan delijk gezien is dat bedrag niet zo hoog. Maar daar vallen niet het maai en, het belijnen en het onderhoud van de planten onder. „De sportvel den op Bannink zijn kwalitatief niet allemaal even goed. Er worden onge veer honderdvijftig wedstrijden per seizoen per voetbalveld gespeeld. Ei genlijk zou je een veld om de zoveel jaar uit de roulatie moeten nemen en het moeten renoveren, maar dat kan niet. Net als het hockeyveld trou wens. Dat zou ook veel meer rust moeten hebben. Maar alle velden zijn hard nodig. Aan de andere kant zeg ik: als je ziet wat de sportvelden per jaar kosten dan moet daar ook een optimaal gebruik tegenover staan." In tegenstelling tot andere steden in Nederland voert de plantsoenen dienst van de gemeente Zierikzee een goed beleid tegen iepeziekte en bac- lerievuur. De populieren aan de Laan van St. Hilaire zijn onlangs om gezaagd. De bomen waren aangetast door boktor en daardoor waren de bomen verzwakt. „Daar komt bij dat in de afgelopen winter een soort schimmelziekte aktief is geweest en dat gaf de doorslag voor ons. De po pulieren moesten er vanwege de vei ligheid voor het verkeer uit. In Zie rikzee hebben we nauwelijks last van bacterievuur. Wij nemen dat in het dagelijkse onderhoud mee. Zodra we iets aan de boom zien doen wc er wat aan. De oude iepen worden elk jaar geïnjekteerd. Je moet zorgen voor een goed onderhoud. Zierikzee is een gezonde stad", vindt Does wijk. Momenteel is de dienst aan de Wan deling bezig met het weghalen van populieren. In het verleden zijn aan de Wandeling „wijkers" en „blij vers" geplant. Die wijkers" moeten er nu uit om de „blijvers" (eiken, ie pen, essen en beuken) te kunnen la ten groeien. Daarnaast wordt er ook gesnoeid om te voorkomen dat de on derlaag kaal blijft. Groen „Het groen in een stad heeft drie funkties: een milieu-technische, een esthetische en een rekreatieve. Groen is noodzakelijk voor de zuurstof, voor het zicht van een stad en voor de mensen zelf. De bewoners moeten ergens op een bankje rustig kunnen zitten en ook het gras moet beschikbaar zijn om op uit te kunnen rusten." „De verhouding met de bewoners is in de loop der jaren beter gewor den. Vroeger kon niet bekend wor den dat er een boom gekapt moest worden of ze stonden bij wijze van spreken al op de stoep. Tegenwoor dig weten ze veel meer af van het werk dat wij doen en ze zien de nood zaak ervan in. Dat is een belangrijke verbetering geweest", meent Jan Doeswijk. SCHOUWEN-DUIVELAND Excursie C.P.B. De C.P.B. Schouwen-Duiveland maakt dinsdag 22 februari een excur sie naar de orchideeënkwekerij van de familie Klompe te Dreischor. Ver zamelen half twee bij de kassen aan de Gaanderseweg 9. Bloemenaktie in Bruinisse en Brouwershaven Deze week begint in Bruinisse een bloemenaktie waaraan tien mid denstanders medewerking verlenen. Aan drie gezinnen zullen elke week boeketten worden aangeboden, zon der dat deze daar iets voor moeten doen of kopen. De aktie duurt 72 we ken, zodat in totaal 216 gezinnen of alleenstaanden tot de gelukkigen gaan horen. Ook in Brouwershaven gaat deze week een dergelijke aktie van start. Hieraan nemen veertien middenstanders deel. ZIERIKZEE „De Vroedschap van Zierik2ee" opnieuw herdrukt Op maandag 21 februari zal in de trouwzaal van het stadhuis van Zie rikzee het eerste exemplaar van een nieuwe herdruk van „De vroedschap van Zierikzee" worden uitgereikt. Dit standaardwerk, dat inmiddels antiquarisch is geworden, werd ge schreven door de vroegere gemeen tearchivaris van Zierikzee, de heer P. D. de Vos en verscheen in de jaren 1928-1931. Het werk beschrijft het bestuur van de stad Zierikzee en de leden van haar vroedschap tot en met 1795. Tijdens de plechtigheid zal maan dag, voorafgaande aan de uitreiking van het eerste exemplaar van het in facsimile herdrukte werk aan burge meester Th. H. de Meester, een inlei ding worden gehouden door de heren W. H. Keikes en H. Uil. De beide laatsten hebben bij de herdruk van het werk een „ten geleide" geschre ven. De inleiding zal handelen over het onderwerp „De vroedschap van Zierikzee en haar stadhuis" en over het levenswerk van P. D. de Vos. Na afloop van de plechtigheid is er in de raadszaal een kleine expositie over „Zierikzee, de vroedschap en het stadhuis". Bijeenkomst Op donderdag 17 februari komt de Hervormde Vrouwengroep „Wees een zegen" weer bijeen in het Her vormd Verenigingsgebouw. De aan vang is om 20.00 uur. ELKERZEE Diefstal benzine Uit de aan de Elkerzeeseweg gepar keerd staande auto van M. v. S. uit Eikerzee werd in de nacht van zon dag op maandag benzine gestolen. De wagen had een volle tank. KERKWERVE Spelregelavond voor jeugd W.I.K. Op vrijdag 18 februari is er een spelregelavond voor de jeugd. Deze avond wordt gehouden in de kantine van de sportvereniging W.I.K. uit Kerkwerve. Op deze leerzame avond worden ook dia's vertoond. De organisatie van deze avond is in handen van de Scheidsrechters Ver eniging Schouwen-Duiveland. De aanvang is 19.00 uur. BROUWERSHAVEN Uitvoering „Smaistads Gemengd Koor" Op vrijdag 25 februari zal het Smaistads Gemengd koor in het Ton- nenmagazijn te Brouwershaven zijn jaarlijkse uitvoering geven. Onder leiding van de heer L. M. Gebben zal het koor verschillende liederen ten gehore brengen. Mede werking zal worden verleend door een bijna naamgenoot nl. het Smaistads Mannenkoor uit Sint Maartensdijk o.l.v. de heer J. Wes- dorp. Tevens zal medewerking wor den verleend door de Brassband Apollo" o.l.v. dirigent, de heer H. P. Everwijn. Het koor zal met de brassband tezamen 2 liederen presen teren. Verder wordt er een verloting gehouden en is er een gezellig samen zijn met gelegenheid tot dansen. Aanvang van de avond: 19.30 uur. DREISCHOR Oud papier aktie „Crescendo" Zaterdag 19 februari houdt de mu ziekvereniging „Crescendo" een oud papier inzameling, zowel in het dorp als in de polder. Tijdig en goed ge bundeld gereedzetten bevordert de vlotte afvoer. NIEUWERKERK Gespreksgroep hervormd/gereformeerd Maandagavond 21 februari aan vang half acht is er weer een bijeen komst in de zaal van de kerk aan de Badhuisstraat van de hervormd ge reformeerde gespreksgroep. Het on derwerp van gesprek is ditmaal: „Gaan uw kinderen (nog) naar de kerk". Ook belangstellenden zijn van harte welkom. Kollekte Werelddiaconaat De op zondag 6 februari gehouden kollekte voor het werelddiaconaat bracht in Nieuwerkerk in de her vormde kerk 462,- op en in de gere formeerde kerk 1280,—. MIDDELBURG - Voor de laatste maal heeft het instituut voor milieu hygiëne en gezondheidstechniek van TNO in opdracht van de provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeenten verslag uitgebracht van de metingen naar zwaveldioxyde en standaard rook in Zeeland. Uit bezuinigingsoogpunt is beslo ten de metingen te laten vervallen. Door de metingen - die al sinds 1967 worden uitgevoerd - heeft men een inzicht kunnen krijgen in de oorza ken en de verspreiding van de lucht verontreiniging. De zwaveldioxyde- metingen van het nationaal meetnet blijven gehandhaafd. De verwach ting is dan ook dat door het laten ver vallen van de Zeeuwse metingen geen wezenlijke informatie over de kwaliteit van de buitenlucht wat zwaveldioxyde betreft verloren gaat. De rapportage heeft betrekking op de periode april tot en met september 1982. De gemeten verontreiniging van de lucht door zwaveldioxyde en standaardrook komt op geen van de elf meetpunten uit boven de waarden die volgens de gezondheidsraad niet meer aanvaardbaar zijn. Zowel voor zwaveldioxyde als standaardrook is in vergelijking met het zomerhalf jaar 1981 een flinke toename (met 20 resp. 18 procent) gekonstateerd. Toen was echter een daling gemeten in ver gelijking met 1980. Evenals in vorige rapportages kon- kludeert het TNO dat de zwaveldi- oxydekoncentraties zeer waarschijn lijk worden beïnvloed vanuit het in dustriegebied rond Antwerpen en in Zeeuwsch-Vlaanderen bovendien vanuit de Kanaalzone Gent- Terneuzen. In Memoriam Johannis Rotte Maandag overleed in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee vrij plotseling Johannis Rotte (59) uit Nieuwerkerk. Rotte nam ruim tien jaar geleden het korrespondentschap van de Zierikzeesche Nieuwsbode op Nieuwerkerk over van zijn zoon A. Rotte, inmiddels Gereformeerd pre dikant in de provincie Groningen. Rotte zette zich als korrespondent van deze krant zeer nauwgezet in voor de plaatselijke berichtgeving. Verder verzorgde hij van tijd tot tijd gewaardeerde artikelen uit het re cente Nieuwerkerkse verleden, zoals een verhaal over het mid denstandsleven in deze Duivelandse kern en - nog slechts kort geleden - een terugblik op de ramp in 1953. Johannis Rotte genoot grote be kendheid in het dorp: jarenlang - tot 1975 - leidde hij zijn bakkers krui denierswinkel aan de Kerkring; een winkel, die hij destijds van zijn va der had overgenomen. Bij de komst van een landelijk levensmiddelen - filiaalbedrijf in Nieuwerkerk, besloot hij tot sanering van zijn een manszaak. Jarenlang was hij aktief lid van de plaatselijke midden standsvereniging. Verder zette Rotte zich ook in politiek opzicht in. Lange tijd was hij voorzitter van de A.R.- kiesvereniging. Na de vorming van het C.D.A. werd hij voorzitter van deze groepering. Rotte verzette zeer veel gewaardeerd werk als kerke- raadslid - laatstelijk praesis - van de Gereformeerde kerk. De teraardebestelling zal plaats vinden vrijdagmiddag 18 februari 14.00 uur op de algemene begraaf plaats te Nieuwerkerk. Voorafgaand wordt om 13.00 uur een rouwdienst gehouden in de Gereformeerde kerk. NEW YORK - De zwaarste sneeuwstorm sedert 40 jaar die dit weekeinde de Amerikaanse oostkust van Virginia tot het gebied van Nieuw-Engeland in een onbegaanba re sneeuwwoestenij veranderde, heeft aan zeker 69 mensen het leven gekost. Advertentie P7EM MEDEDELING AAN Met ingang van 1 januari 1983 zijn nieuwe Algemene Leve ringsvoorwaarden van kracht geworden. Dit impliceert dat wij onze diensten en leveringen vanaf de genoemde dat urn volgens de nieuwe voorwaarden verrichten. De Algemene Leveringsvoorwaarden zijn onder nummer 289/83 gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden-Zeeland te Middelburg, en onder num mer 901/2 bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen. Op aanvraag zenden wij verbruikers die ons zulks verzoe ken een exemplaar van de Leveringsvoorwaarden koste loos toe. Middelburg, februari 1983 Directie NV Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij ZIERIKZEE - Velen hadden de hoop al zo'n beetje opgegeven, maar Koning Winter hecjl dan toch zijn intrede nog ge houden. Voor velen is dat misschien niet zo prettig, maar de jeugd profiteert er. vooral nu de Krokusvakantie èr is, met volle teugen van. Vorstverlet voor de straatmakers betekent op bovenstaande foto feest voor de buurtkinderen, die in de Bagijnestraat hele bouwwerken van de straatstenen maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3