vuil wêM LIBANESE LEGER TREKT OOST-BEIROET BINNEN Oproep tot verwerpimg Amerikaans vredesplan Haddad rukt verder op in Zuid-Libanon Mosje Arens bereid tot opvolging Sharon Kunsthartpatiënt gaat vooruit PLO-konf erentie Honderden doden in Assam Voettocht bijstandsvrouwen van Vlissingen naar Den Haag De Arbowet. Goed gereedschap om mee te werken. Rapport van juristen: Slachtoffers in Suriname opzettelijk gedood Medewerker Solidariteit gearresteerd Vier jaar cel voor Aage M. Een jaar gevangenisstraf voor verkrachting AGEND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 BEIROET - Drie gemotoriseerde brigades (ongeveer 6.000 man) van het Libanese leger zijn dinsdagmorgen Oost-Beiroet binnengetrokken. Dit heeft de staatsradio omgeroepen. President Amin Gemayel was persoonlijk aanwezig bij de operatie, die onder leiding stond van le- gerkommandant generaal Ibrahim Tannous en de nieu we stafchef, generaal Nadim Hakim. Volgens de radio was de operatie, die om middernacht begon, om 04.00 uur beëindigd. SIDON - De door Israël gesteunde Libanese militia van majoor Saad Haddad is maandag de Zuidlibanese stad Sidon binnengetrokken met tanks en pantserwagens. Hij zei dat hij daar een garnizoen kwam vestigen. In de Libanese kust plaats Khalde kwamen de onderhan delaars van Israël, Libanon en de Verenigde Staten weer bijeen om te praten over de aftocht van de Israëli sche troepen. Haddad zei tijdens een persconfe rentie dat hij in Sidon een garnizoen kwam inrichten, omdat hij de Liba nese regering wilde helpen met het uitbreiden van haar gezag over heel het land en daarmee wil voorkomen dat Libanon wordt opgedeeld. Het innemen van Sidon, de grootste stad in het zuiden van Libanon, kwam na aanwijzingen dat Israël voorberei dingen treft om zijn eigen veilig heidssysteem op te zetten in Zuid- Libanon als er niet snel een aan vaardbare overeenkomst wordt be reikt met de Libanese regering. JERUZALEM - De Israëlische am bassadeur in Washington, Mosje Arens, heeft het aanbod aangenomen opvolger te worden van Ariel Sharon als Israëlisch minister van defensie. Dit heeft het kabinet van premier Menachem Begin maandag desge vraagd meegedeeld. Arens wordt deze week in Israël verwacht. De 57-jarige diplomaat heeft al ervaring op defensiegebied opgedaan door zijn lidmaatschap van de invloedrijke parlementaire kom missie voor veiligheid en buitenland se politiek vóór hij ambassadeur in de Verenigde Staten werd. De kandidaat-minister geldt in niet mindere mate dan Sharon als een „havik", maar zijn optreden zou gepolijster zijn. Begin: Geen gunst nodig van Hoessein JERUZALEM - Het is niet zo dat koning Hoessein van Jordanië Israël een gunst verleent als hij zich aan sluit bij de vredesonderhandelingen en daarbij niet de voorwaarde stelt dat de Israëlische nederzettingenpo litiek moet worden bevroren. Pre mier Menachem Begin van Israël zei dit maandag tegen een delegatie van het Europese parlement. Premier Begin zei ook dat er geen verband mag worden gelegd tussen eventuele besprekingen met Hoes sein en de terugtrekking van de Is raëlische troepen uit Libanon. Dat zou de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO een vetorecht geven over de vredesonderhandelingen door te weigeren zich uit Libanon terug te trekken, aldus de Israëlische eerste- minister. SALT LAKE CITY - De 62-jarige Barney Clark, die in december een kunsthart heeft gekregen, heeft maandag de afdeling intensieve ver zorging in het universiteitszieken huis van Salt Lake City mogen verla ten. Hij heeft een kamer apart gekre gen. Zijn toestand werd maandag „re delijk goed" genoemd. De woord voerder van het ziekenhuis zei dat dit de eerste stap is naar de terugkeer naar zijn huis. Een datum daarvoor is echter nog niet vastgesteld omdat Clark nog lichte problemen heeft met zijn nie ren en ademhaling. Dr. Robert Jarvik, de ontwerpers van het kunsthart, is zondag in Was hington onderscheiden met de titel „uitvinder van het jaar". De universiteit van Utah heeft za terdag bekendgemaakt dat hij de zie kenhuiskosten voor Clark voor zijn rekening zal nemen omdat Clark zich zo moedig heeft gedragen en om diens pioniersgeest. NEW DELHI - Premier Indira Gandhi van India heeft maandag haar tweede lijst van kabinetswijzi gingen in drie weken bekendge maakt en de prijzen van dieselolie en petroleum verhoogd. Het was voor het eerst in acht jaar dat het Libanese leger zijn autoriteit liet gelden in het oostelijk deel van de hoofdstad, dat tot nu toe gekon- troleerd werd door de Libanese strijdmacht (de Verenigde Christelij ke Milities). Libanese militairen zeiden dat Amerikaanse, Franse en Italiaanse eenheden van de internationale troe penmacht zich in de komende twee dagen bij de Libanese militairen zul len aansluiten. Oost-Beiroet, het christelijk ge deelte van de Libanese hoofdstad, staat al sinds 1975 niet meer onder kontrole van de regering. Na het ver trek van de Palestijnse guerrillastrij ders uit het Islamitische West-Bei- roet in augustus van het vorige jaar is er herhaaldelijk sprake van ge weest dat de regering door middel van het leger ook het oostelijk ge deelte van de hoofdstad onder haar kontrole zou brengen. Dat dit tot op heden niet was gebeurd, wekte onge noegen bij het Islamitische deel van de bevolking. Volgens de Libanese pers, zou het leger ook de havenwijk en de noor doostelijke buitenwijk van de stad onder zijn gezag plaatsen. Daarmee zou het tevens het begin van de we gen naar de Syrische hoofdstad Da mascus en naar het noorden kontro- leren. De multinationale troepenmacht van Italianen, Fransen en Amerika nen die in West-Beiroet is gestatio neerd, wordt niet bij deze aktie be trokken. ALGIERS/BETHLEHEM - De konferentie van de Palestijnse Nationale Raad (PNC), het parlement in ballingschap van de PLO, in Algiers is maandag geopend met een oproep van de voorzitter, Khaled El Fadoum, het Ameri kaanse vredesplan voor het Midden-oosten te verwerpen. De voorzitter hield de 355 leden tel lende raad voor dat het vredesinitia tief van president Reagan niet tege moet komt aan het Palestijnse stre ven naar een onafhankelijke staat. „Laten wij het bedrog van het Amerikaanse plan, dat alleen maar de verbeeldingskracht bevredigt, verwerpen", zo zei Fahoum, die daarmee een uitbundig applaus oogstte. De verklaring van Fahoum kwam enigszins als een verrassing omdat eerder uit bronnen bij de PLO was vernomen dat de leiding van de bevrijdingsorganisatie vorige week had besloten het plan-Reagan te be kritiseren, maar niet geheel af te wij zen. Het Amerikaanse vredesplan voorziet in Palestijns zelfbestuur op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook, maar verwerpt het idee van een onafhankelijke staat voor de Palestijnen. Arafat Een luid appalus viel ook PLO-leider Yasser Arafat ten deel. Waarnemers wezen er eerder op dat Arafat te kampen heeft met een sterke opposi tie binnen de eigen gelederen. De pro-Syrische en radikale organisa ties binnen de Palestijnse bevrij dingsorganisatie keren zich tegen Arafats gematigde houding in het kontakt met Jordanië, de Verenigde Staten en Egypte. BRUSSEL - Het belgische Lood- sengilde heeft maandag de akties die de Belgische loodsen voerden, opge schort. Drie weken geleden begonnen de loodsen stiptheidsakties die voor heel wat oponthoud hebben gezorgd. Die aktie was bedoeld als protest te gen het niet uitbetalen van achter stallige wedde en vergoedingen. Het Belgische ministerie van ver keer heeft nu echter formeel toege zegd dat die achterstallige wedde en vergoedingen snel zullen worden uit betaald. Arafat beloofde in zijn toespraak door te gaan met de strijd voor een onafhankelijke staat. DETROIT/TOKIO - General Mo tors en Toyota hebben besloten geza menlijk een personenauto te gaan maken in de Verenigde Staten. De Amerikaanse en de Japanse autofa- briek steken 300 miljoen dollar in de inrichting van een leegstaande fa briek van GM in Fremont (Califor- nië) voor de produktie van voorlopig 200.000 stuks per jaar. GAUHATI - In de nacht van zater dag op zondag zijn in de Indiase deelstaat Assam meer dan 450 dorpe lingen vermoord door Nepalese im migranten en leden van plaatselijke stammen. Dit is vandaag in Gauhati, de hoofdstad van assam, gemeld door ooggetuigen. De moordpartijen vonden plaats in een vijftiental dorpen in het distrikt Darrang. De aanvallers waren gewa pend met speren, kapmessen en pijl en boog. Zij staken huizen in brand, waardoor 6000 mensen dakloos - wer den. In Assam, waar deze dagen verkie zingen worden gehouden, is de span ning hoog opgelopen tussen leden van stammen die voor de verkiezin gen zijn en de Assamese Hindoes die tegen de verkiezingen zijn. De Hin does zeggen dat een groot aantal ille gale immigranten aan de verkiezin gen mee mogen doen. De tegenstan ders van de verkiezingen eisen dat de illegale immigranten uit de staat worden gezet. VLISSINGEN - Het aktiecomité Vrouwen in de Bijstand Zeeland be gint op 21 februari een mars van Vlissingen naar Den Haag, die op 23 februari moet eindigen in een ge sprek met staatssekretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegen heid. De tocht, waarbij het de bedoeling is dat zich onderweg bijstandsvrouwen aansluiten, is bedoeld om de aandacht te vestigen op de problemen die bij standsvrouwen hebben om van hun uitkering rond te komen. Met name als zij kinderen hebben kunnen zij vol gens Ada Maller, die het woord voert namens het aktiecomité Zeeland, nauwelijks rond komen. Giften Na een week of twee is het geld zo ongeveer op en zijn de vrouwen vol gens mevrouw Maller aangewezen op giften om de maand door te komen. Volgens haar nemen steeds meer bij standsvrouwen hun toevlucht tot dief stal of prostitutie om in het onderhoud van henzelf en hun kinderen te voor zien. Zij heeft aangekondigd dit aspekt onder de aandacht van staatssekreta ris De Graaf te gaan brengen want, redeneert zij, dat kan nooit de bedoe ling zijn geweest van de regering bij haar beslissing de uitkeringen te be vriezen en verschillende overheidsta- rieven te verhogen. Hèt aktiecomité Zeeland wordt ge steund door de aktiecomité's van Bij standsvrouwen in onder meer Amster dam, Utrecht, Rotterdam, Tilburg, LJmuiden en Groningen, aldus me vrouw Maller. Advertentie De nieuwe Arbowet is er. Een stuk"gereedschap"om veiliger, gezonder en prettiger te werken. Hoe? Vraag de Arbo-folder aan. Stuur 'n briefkaart aan: Arbowet. Postbus 51,2500 RR Den Haag. Publikatie ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid ROME - In Italië is maandag de di recteur van kantoor van de Russische staatsluchtmaatschappij Aeroflot in Rome op beschuldiging van spionage gearresteerd, zo is in politiekringen vernomen. Het betreft Victor Pronin die sinds een half jaar het kantoortje op de internationale luchthaven Fiu- micino leidde. TEL AVIV - Een Israëlische mili tair tribunaal heeft maandag twee Palestijnse broers uit bezet West- Jordanië wegens moord en terro risme veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. DEN HAAG - De vijftien voor aanstaande personen, die in de nacht van 8 op 9 december in Suriname om het leven kwamen, zijn zwaar mis handeld en daarna opzettelijk ge dood. Dit staat in een rapport dat is opgesteld door het Nederlands Ju risten Comité voor Mensenrechten (NJCM). Zoals bekend beweren de Suri naamse machthebbers dat de slach toffers op de vlucht zijn doodgescho ten. De verwondingen van de overle denen tonen echter aan dat hier geen sprake van is, zo stelt het NCJM. Het rapport, dat is gebaseerd op verklaringen van ooggetuigen, geeft een gedetailleerd verslag van de ge beurtenissen in Paramaribo tussen 8 december en 13 december van het vo rig jaar. Het is ter beschikking gesteld van diverse delegaties in de commissie van de Verenigde Naties voor de Mensenrechten, die momen teel in Geneve bijeen is. Verder heb ben organisaties als Amnesty Inter national en de International Com mission of Jurists het rapport gekre gen. WARSCHAU - De Poolse politie heeft in Gdansk een medewerker van de verboden vakbond Solidariteit, Leszek Marian Switek, gearresteerd tegen wie een aanhoudingsbevel was uitgevaardigd. Dit heeft het officiële persbureau PAP maandag bekendge maakt. Bij Switeks arrestatie is beslag ge legd op belastend materiaal. De man zou lid zijn van de vakbondsverte- ganwoordiging in de haven van Gdansk waar hij na de afkondiging van de inmiddels weer opgeschorte staat van beleg vakbondswerk zou hebben gedaan en stakingen georga niseerd. In de Oostpoolse stad Bialystok heeft de voorzitter van de regionale afdeling van Solidariteit, Stanislaw Marczuk, zich gemeld bij de politie. Hij is na een verhoor vrijgelaten, al dus PAP. ARNHEM - Het gerechtshof in Arnhem heeft dinsdag de 40-jarige ex-meesterkraker Aage M. uit Rot terdam veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf wegens medeplichtig heid aan twee gewapende overvallen. Het hof sprak M. vrij van uitlokking van die overvallen. Het vonnis was conform de eis van procureur-generaal Mr. C. Bleichrodt, die M. er twee we ken geleden van beschuldigde het brein te zijn geweest achter beide overvallen. De rechtbank in Arnhem veroor deelde Aage M. in juli vorig jaar al tot vijf jaar cel wegens uitlokking en me deplichtigheid. M. zelf ontkende ook dinsdag nog maar iets met de gewa pende overvallen te maken te hebben gehad. Het gerechtshof achtte echter bewe zen dat de ex-meesterkraker drie man nen in november 1981 heeft geholpen bij het voorbereiden van de gewapen de overvallen op de Renkumse on- roerend-goedmagnaat Harry Spruyt en op de Tielse koppelbaas Tijs T. Spruyt werd beroofd van zijn sport auto, achtduizend gulden en een gou den horloge. Bij koppelbaas T. maak ten de overvallers ruim 8200 Duitse marken buit Volgens M. hebben de overvallers hem uit wraak als het brein aagewe- zen. ALMELO - Voor het gezamenlijk verkrachten van een 17-jarig Duits meisje heeft de rechtbank in Almelo dinsdag de 23-jarige R. H. B. en de 26- jarige P. J. B. uit Enschede veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf. De eisen luidden een jaar en zes maanden. De beide mannen hebben het meis je, dat van school had gespijbeld, op 17 november vorig jaar een lift naar de Duits-Nederlandse grens gegeven. Op de weg naar de grensovergang hebben beiden het meisje met geweld verkracht. Tegen half vijf 's morgens hebben ze haar bij de grenspost Gla- nerbrug uit de auto gezet. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Vrijdag 11 tot en met zaterdag 26 februari Burgh-Haamstede Kultureel centrum De Bewaerschole. Expositie watersnoodramp. 14.00 -17.00 uur. Dinsdag 15 februari Zierikzee Stadhuis. Kommissie publieke wer ken. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Jaarverga dering NCVB. 19.00 uur. Haamstede Hotel Haamstede. Jaarvergadering Pomona. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw, Nieuwstad 13. Lezing voor ouderen, onder auspi ciën van Bejaardensoos Brouwersha ven. 14.30 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Jeugdcarnaval. 14.00 uur. Woensdag 16 februari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Le zing Nederlandse Christen Vrouwen bond. 20.00 uur. Haamstede Beatrixschool. Jaarvergadering Ro de Kruis, afdeling Schouwen-West- hoek. 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Algemene leden vergadering landbouwvereniging „Dreischor". 19.30 uur. Donderdag 17 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Lezing over teelt van bloembollen, bloemzaden en teu nisbloemen - Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes - 19.30 uur. Restaurant „Mondragon". Fraktie- vergadering P.v.d.A. afd. Zierikzee. 19.30 uur. Concertzaal. Paul van Vliet, One man show. 20.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst Hervormde Vrouwengroep „Wees een zegen". 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. PvdA. 20.00 uur. Bijeenkomst Vrijdag 18 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Algem. vergade ring H.S.V. „Oosterschelde". 19.30 uur. Kerkwerve Kantine WIK. Spelregelavond jeugd WIK. 19.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. ZLM-gezinsavond, 17.00 uur; lezing met dia's, 19.30 uur. Maandag 21 februari Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Vergadering In tern. Vereniging Philatelica. 20.00 uur. Volkerakstraat 49, CDA vrouwenbe- raad. 20.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Vergadering Waterschap distrikt 1. 14.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Vergadering wa terschap distrikten 2 en 3. 9.30 uur. Dinsdag 22 februari Zierikzee Zeeuwsche Herberghe. Vergadering Stichting Jeugd. 19.30 uur. Haamstede Geref. kerk, jaarvergadering Ned. Ver. Huisvrouwen, afdeling Wester- schouwen. 14.00 uur. Dreischor Orchideenkwekerij, fam. Klompe. Excursie C.P.B. 13.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Bijeenkomst N.B.v.P. 19.45 uur. Oosterland Dorpshuis. Vergadering waterschap, distrikt 4. 14.00 uur. Bruinisse Pleintheater Aquadelta. Coöperatie ve jóngerenmiddag. 13.30 uur. Woensdag 23 februari Zierikzee Foyer Mondragon. Lezing dierenarts Bergsma. Ned. Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordgouwe e.o. 20.00 uur. Donderdag 24 februari Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie openbare werken. 19.30 uur. Vrijdag 25 februari Brouwershaven Tonnenmagazijn. Jaarlijkse uitvoe ring Smalstads Gemengd Koor. 19.30 uur. Noordgouwe Hotel-café-restaurant Van der Weij- de. Finaletoernooi 2e klas bandsto ten. 19.00 uur. Prijsklaverjassen. Dorpshuis Noord gouwe. 20.00 uur. Zaterdag 26 februari Noordgouwe Hotel-café-restaurant Van der Weij- de. Finaletoernooi 2e klas bandsto ten. 13.00 uur. Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Por tas tentoonstelling. 10.30 - 16.30 uur. Zondag 27 februari Noordgouwe Hotel-café-restaurant Van der Weij- de. Finaletoernooi 2e klas bandsto ten. 13.00 uur. Maandag 28 februari Zierikzee Theo Thijssenschool. Buitengewone Algemene Ledenvergadering KV All Ready. 19.00 uur. Dinsdag 1 maart Zierikzee Gymnastiekzaal, Manhuisstraat. Jaarvergadering Zierikzeese orato riumvereniging. 20.00 uur. Vrijdag 4 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering Vissersvereniging Helpt Elkander. 14.30 uur. Zaterdag 5 maart Dreischor Dorpshuis. Donateursuitvoering „Crescendo". 19.30 uur. Donderdag 10 maart Bruinisse Dorpshuis. Algemene Ledenvergade ring Rode Kruis afdeling Bruinisse. 19.30 uur. Zaterdag 12 maart Dreischor Dorpshuis. Uitvoering „Crescendo". 19.30 uur. Donderdag 17 maart Zierikzee „Hervormd Verenigingsgebouw", 't Vrije 2. „Open huis" t.g.v. 50-jarig bestaan van het gebouw. 19.30 - 21.00 Restaurant „De Wig". Jaarvergade ring R.T.C. Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Uitvoering „Nu met ho pe" en „Oefening en Uitspanning", gevolgd door een klucht van toneel gezelschap „De komedianten". 19.30 uur. Kantine VV Bruse Boys. Regioverga dering Jeugdbesturen en Jeugdlei ders voetbalklubs. 19.30 uur. Zaterdag 19 februari Renesse Manege Grol. Konkoers Bruse Rui ters. 9.00 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging Con Amore. 19.30 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2