Terrein oude gasfabriek Zierikzee verontreinigd GEVAARLIJK IJS Nieuw Grevelingenstrand voor zomerseizoen gereed r, yi'i\ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nader onderzoek noodzakelijk Voorstel verbod storten radio-aktief afval in zee Meldingsplicht „zonder olielucht" Dit jaar loonmatiging van 3 a 4 procent WA> pa Bitr Naast jachthaven Aquadelta Enkhuizen wijst opslag radio-aktief afval af ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 37,00, per jaar t 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; Succesjes(t/m 4 regels) f 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Dinsdag 15 februari 1983 139ste jaargang Nr. 23270 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: EC-finale volleybal niet in Zierikzee ZIERIKZEE - Er is een nader onderzoek nodig naar de bodemvervuiling op het terrein van de voormalige gas fabriek in Zierikzee. In de provincie Zeeland werden op zestien plaatsen, waar voorheen een gasfabriek heeft gestaan, oriënterende onderzoeken verricht. Op drie lokaties, te weten Zierikzee, Yerseke en Hulst blijkt een nader onderzoek naar de omvang van de verontreiniging noodzakelijk. LONDEN - Op een conferentie te gen vervuiling van de zee in Londen is een voorstel ingediend tot een vol ledig verbod op de storting van ra dioactief afval in zee. De bijeen komst van staten die het verdrage van Londen hebben ondertekend, werd maandag in de Britse hoofd stad geopend. Milieuactivisten de monstreerden voor het conferentie- gebouw tegen iedere storting van kernafval. Nederland heeft al aangekondigd tegen een volledig verbod op storting te stemmen ondanks het feit dat het zelf wil stoppen met de dumping in zee en het afval op land wil opslaan. Woordvoerder van provinciale wa terstaat de heer Adema liet desge vraagd weten, dat in bovengenoemde plaatsen eigenlijk voorafgaand aan dat oriënterend onderzoek al vastge steld kon worden, dat zo'n nader on derzoek noodzakelijk was. Op het terrein van de voormalige gasfabriek in Zierikzee werd bij een eerste visuele inspektie al ijzerhou dende aarde aangetroffen. Uit voor zorgsmaatregelen werd deze grond in middels afgedekt met een bescher mende deklaag. Rapport naar g.s. De woordvoerder van provinciale waterstaat deelde mede, dat „vrij bin nenkort" per lokatie een rapport over genoemde bodemverontreiniging aan g.s. zal worden aangeboden. Deze kwestie komt verder ook aan de orde tijdens de Zierikzeese gemeenteraads vergadering op maandagavond 21 fe bruari. In het kader van het Programma '82 Bodemsanering werd door g.s. aan de toenmalige staatssekretaris van volks gezondheid en milieuhygiëne opgave gedaan van gevallen van bodemver ontreiniging. ZIERIKZEE - Op de hoek Grachtweg/Scheepstimmerdijk stond voorheen de gasfabriek van Zierikzee. Een oriënterend onderzoek heeft uitgewezen, dat het terrein van die voormalige gasfabriek vervuild is. Een nader onderzoek moet nu omvang en juiste lokatie van de bodemverontreiniging aan het licht brengen. De Koning: HILVERSUM - Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid verwacht dat de loonmatiging dit jaar drie tot vier procent zal bedragen. Die matiging wordt veroorzaakt door inleveren van de prijscompensatie van 2,06 procent en door de aftopping van en de korting op de vakantietoeslag. ABU DHABI - Minister Van den Broek wil de wet meldingsplicht wat hij noemt „ontdoen van zijn olie lucht!', met andere woorden de in druk wegnemen dat deze slechts is gericht tegen de Arabische landen. Hij verklaarde maandag in Abu Dhabi, het laatste van de vijf Arabi sche landen die hij bezoekt, dat niet kan worden ontkend dat de Arabi sche landen deze wetgeving „met eni ge zorg" hebben gevolgd maar dat het hem hindert dat de diskussie is toegespitst op de Arabische wereld. Dit is begrijpelijk omdat de Arabi sche landen Israël boycotten, maar het wetsontwerp heeft, aldus mi nister Van den Broek, een wijdere strekking. De minister beantwoordde vragen over een opmerking van premier Lubbers, dat het op de dag dat de Is raëlische legerleiding medeverant woordelijk wordt gesteld voor de moordpartijen in de Palestijnse vluchtelingenkampen bij Beiroet, niet zo gelukkig is om in verband met dit uit 1981 daterend wetsont werp het woord ethisch in de mond te nemen. KAAP CANAVERAL - De NASA heeft maandag bevestigd dat de ra ketmotor die een lekkende motor heeft vervangen, ook lekt, en nu zuurstof. Daardoor moet de eerste lancering van het nieuwste ruimte veer opnieuw worden uitgesteld, tot minstens midden maart. De NASA had gehoopt de Challenger op 7 maart te kunnen lanceren na vervan ging van de raketmotor waaruit wa terstofgas lekte en daardoor al voor een vertraging van zes weken had ge zorgd. LONDEN - Sinds maandag dreigt het gevaar van uitbreiding van de al drie weken durende staking bij de waterleidingbedrijven in Engeland. Leiders van de bonden van technisch personeel in die sector, zoals pijpfit- ters en loodgieters, besloten na een spoedb ij eenkomst hun leden te advi seren het werk vanaf aanstaande zondag neer te leggen. Ook in de che mische industrie wordt met staking gedreigd. De desbetreffende bonden willen de waterleidingbedrijfen tref fen door de levering van het voor zui vering van het water noodzakelijke chloor te staken. De verontreinigingsgevallen wer den ingedeeld in vier katergorieën: 1. terreinen van voormalige gasfabrie ken (ongeacht bestemming of ge bruik); 2. afvalstortplaatsen (nog in gebruik of reeds afgesloten); 3. ver ontreinigingen in of nabij de bebouw de kom; 4. overige verontreinigings situaties. De toenmalige staatssekretaris stel de de provincie f 13.000,- beschikbaar in de kosten van het oriënterend on derzoek, zijnde een bijdrage van hon derd procent Ten behoeve van het nader onderzoek werd een bedrag van f 36.000,- gereserveerd (bijdrage van negentig procent). Bijdrage gemeenten Bij die toezegging ging de staatsse kretaris ervan uit, dat de betreffende gemeenten 10% bijdraagt in de kosten van het nader onderzoek. Het kollege van b. en w. van Zierik zee stelt de gemeenteraad dan ook voor ten behoeve van het nader onder zoek van het terrein van de voorma lige gasfabriek een krediet te voteren van f 4.000,-. Een van de gunstige gevolgen daar van kan zijn dat niet meer dan zeven miljard gulden bezuinigd hoeft te worden. De Koning zei dit maandag avond in het KRO-televisie- programma „Brandpunt in de markt". De mogelijkheden voor het Neder- Volgens P.P.B. van Wijchen, direk- teur gemeentewerken kring Bruinis- se en Middenschouwen, zal die strek dam tevens dienen als natuurlijke barrière. Losgeraakt zeegras of ande re drijven voorwerpen zullen door de dam worden geweerd en dus niet op het strand aanspoelen. Twee openin gen in deze dam zorgen ervoor dat het water van tijd tot tijd wordt ver verst. Duinen Voor de inrichting van het strand zal maar liefst 10.000 kub. zand wor den gebruikt. Zandwallen achter het strand zorgen min of meer voor een „natuurlijk" duinlandschap en bie den de rekreant tevens beschutting tegen wind. Er zal een toiletgebouw met douches worden aangelegd, waarvan het afvalwater via het riool wordt afgevoerd, zodat geen ver vuild water het Grevelingen bereikt. Verder liggen er plannen op tafel voor de bouw van een paviljoen waar men een hapje kan eten of iets drin ken. Alleen dit laatste is nog niet rond, maar de overige plannen zullen eind maart bestekgereed zijn zodat begin april met de inrichting kan worden begonnen. Recht tegenover camping cara- landse kabinet om de economie te sti muleren zijn volgens De Koning ge ring zo lang de overheidsuitgaven uit de hand blijven lopen en zolang de fi nancieringstekorten oplopen. Ook internationale acties voor het stimu leren van de economie ter bestrijding van de werkloosheid zijn dan moei- ENKHUIZEN - De gemeenteraad van Enkhuizen heeft zich maandag avond uitgesproken tegen de interim-opslag van radio-aktief af val op het industrieterrein Krab bersplaat in Enkhuizen. In een gezamenlijk motie van P.v.d.A., D'66, C.P.N, en P.S.P. wordt niet alleen tijdelijke opslag van radio-aktief afval in Enkhuizen afgewezen, maar wordt tevens aan gedrongen op de sluiting van de kerncentrales in Borssele en Dode- waard. De frakties van het C.D.A., de V.V.D. en de R.P.F. konden zich met deze motie niet verenigen. Weliswaar spraken ook deze partijen zich uit te gen de tijdelijke opslag van radio- aktief afval in Enkhuizen, maar om daar de sluiting van de kerncentrales aan toe te voegen, ging deze frakties te ver. Te dicht bij De raad van Enkhuizen zegt „nee" lijk, aldus de minister. Ook in EG- verband ligt dat erg moeilijk, zo zei hij. „Als het kabinet door de situatie gedwongen zou worden om toch te gaan stimuleren, met een daardoor sneller oplopend financieringste kort, dan graven we alweer een gat waar we straks in vallen." De Ko ning kon niet zeggen wanneer de overheid zich genoodzaakt zou zien de economie te gaan stimuleren. „Doodjammer" Dat 350.000 werknemers hun prij scompensatie uitgekeerd willen heb ben en die niet willen ruilen voor ar beidstijdverkorting, vindt de mi nister „doodjammer". Hij wees erop dat de lastenverdeling daardoor nog oneerlijker wordt. „We moeten ko men tot herverdeling van werk en dus ook van inkomen. Ik vind het een veeg teken dat dit voor 350.000 men sen niet gelukt is." Ook zal speciale ruimte worden in gericht voor de surfers. De trap over de dijk zal tevens worden aangepast voor het vervoer van surfplanken. Inmiddels is er al 2000 kub zand aangevoerd door transportbedrijf IJ- zelenberg. Dit zand is afkomstig uit de tramhaven Zijpe. De kosten van het projekt bedragen volgens direk- teur Aquadelta de heer C. P. J. Galjé bijna zes ton. De helft zal door Aqua delta worden gefinancierd, de overi ge helft komt voor rekening van de gemeente. tegen de interim-opslag van radio- aktief afval op het industrieterrein Krabbersplaat, omdat deze lokatie te dicht bij de bevolkingsconcentraties is gelegen. Daarnaast zou het de ver dere ontwikkeling van het industrie terrein in de weg staan. De raad vreest ook dat tijdelijke opslag een negatieve invloed kan hebben op het bezoek aan het buitenmuseum en daarmee op de Enkhuizer ekonomie. In de raad werd kritiek uitgeoe fend op het beleid van minister Win- semius (VROM). De negatieve reaktie van de ge meenteraad van Enkhuizen over het verlenen van medewerking aan de tijdelijke opslag van radio-aktief af val betekent dat na Den Helder, Zij pe en Bemmel, Enkhuizen nu de vol gende gemeente is die er niets voor blijkt te voelen als alternatief te die nen voor Velsen-noord, de lokatie waarop de minister in eerste instan tie zijn oog had laten vallen voor de tijdelijke opslag van radio-aktief af val. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Wie te veel onderzoekt vindt vaak meer dan hem lief is. Jean Bertaut Verwachting tot woensdagavond: Weinig verandering Droog weer en opklaringen, maar ook wolkenvelden; minimumtempe ratuur van min 3 tot min 7 graden; middagtemperatuur rond het vriespunt; matige oostelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 19 febr.: Donderdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: -4 gr. Middagtemp.: 1 gr. Windkracht: zuidoost 3 Vrijdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: -3 gr. Middagtemp.: 2 gr. Windkracht: zuidoost 3 Zaterdag: Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: -3 gr. Middagtemp.: 3 gr. Windkracht: variabel 2 ZON- EN MAANSTANDEN 16 febr. Zon op 7.55, onder 17.55 Maan op 09.37, onder 21.41 17 febr. Zon op 7.53, onder 17.56 Maan op 9.54, onder 22.53 Eerste Kwartier: 20 februari (18.32) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 16 febr. 4.53 18.08 11.18 23.25 17 febr. 5.32 18.38 11.58 Doodtij: 23 februari HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer in het Noord zeegebied wordt door een hogedruk- gebied bepaald. Het centrum ervan zal zich voor de rest van de week in de buurt van zuid-Noorwegen ophou den. Verwacht wordt dat de lucht druk daar onafgebroken cirka 1040 millibar zal blijven. Een uitloper van dit hogedrukge- bied strekt zich tot boven Duitsland uit. In de komende dagen komt hij dichterbij Nederland te liggen. Dc temperatuur is afhankelijk van het wel of niet aanwezig zijn van wol kenvelden. De kans daarop is fifty- fifty, vandaar de verwachting: perio den met zon, maar ook wolkenvel den. Er kan wat sneeuw uit dwarre len, maar veel kan dit niet zijn. In de ochtend vriest het licht, tot min 5 graden, in Limburg kan het eerst iets kouder zijn. 's Middags wordt de temperatuur om het vriespunt. De wind waait met een matige snelheid uit het oosten, windkracht 4. ZIERIKZEE - De jeuga is ongeduldig. Deze vaak gehoorde stelling is moeilijk op z'n waarde te schatten, maar werd maandagmiddag toch bewaarheid. De eerste aanblik van het ijs op de Zoete Gracht, bij de Nobelpoort, spoorde menige jeugdige schaatsliefhebber aan tot het onderbinden van de ijzers. Weldra bleek echter de draagkracht van het ijs nog maar minimaal te zijn, toen vlak na elkaar een paar kin deren door het ijs zakten. De rijkspolitie maakte toen, ter bescher ming van de schaatsers, snel een einde aan het ijsvertier. Het is ouders aan te raden om de grootste aandacht te schenken aan hun kinderen, wanneer die besluiten om te gaan schaatsen. Volgens mededelingen van deskundigen is het ijs nog niet op alle plekken even betrouwbaar, waardoor gevaarlijke situaties kunnen ontstaan. BRUINISSE - Aan het Grevelingenmeer, ten westen van de jachthaven Aquadelta, zal een nieuw strand wor den aangelegd. Waarschijnlijk in juni zal het strand ge reed zijn. Ruim 700 personen zullen er kunnen rekreëren. Voor het strand zal een strekdam worden gebouwd, waardoor een kom ontstaat waarin slechts 1 meter wa ter zal staan. De plannen zijn tot stand gekomen door de Rijksdienst IJsselmeerpolders (RIJP) in nauwe samenwerking met de gemeente Bruinisse en Aquadelta. vanpark „Onze Hoeve" komt een trap over de dijk. „Hoewel het strand zeer goed bereikbaar is voor gasten van Aquadelta, zal het een openbaar rekreatiegebeuren worden, dus ook bestemd voor de inwoners van Bruinisse", aldus Van Wijchen. i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1