Peter Zijerveld: ,,Een groot deel van prof renners zijn beunhazen" V x x x Bert Oosterbosch via tijdrit naar triomf in Ster van Besseges ERIC DE NOORMAN 7 Fiskus gaat op jacht naar achterstallige BTW Servicebureau Beroepswielrennen heeft een komplete valse start Mevo '80-dames presteren opnieuw onder de maat Dubbele winst Kwiek-dames Derde seizoenzege voor Sealdina TOTO X X X X x X X Bruse Boys II uitgebekerd door onnodig verlies Kees Verkerk en Simon Blom naar Tros-tv-spektakel De Schaduw der Steppen Goede generale Hennie Stamsnijder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 februari 1983 Nr. 23269 DE HOEF - Een week na zijn werkelijkheid geworden droom was Peter Zijerveld wielrenner af. Hij startte in Bazel in de Ronde van Frankrijk. Het moest de bekro ning zijn van de loopbaan van de knecht met de klim merskwaliteiten. In plaats van geld en onderscheidingen plus een stapel lukratieve kriteriumkontrakten bracht de Tour Zijerveld niets dan ellende. Een nierbekkenont- steking noopte hem na een week de strijd te staken. De ziekte sluimerde al een maand in zijn lichaam en het her stel duurde tot 18 november. Peter Zijerveld nam onmid dellijk de training weer op, want zijn ambities waren nog steeds ongeschonden. De start van het nieuwe wie- Ierseizoen had intussen zonder hem plaats. Geen enkele ploegleider vond de ex-verpleger nog waardig voor een kontrakt. Op zoek naar een baan traint Peter Zijerveld in de polders langs de Amstel in De Hoef voor het Neder lands kampioenschap triathlon in augustus. Voor de voor hem vroeger gebruikelijke 200 kilometer hardfiet- sen moet hij daar eerst vier kilometer zwemmen om te besluiten met een echte marathonloop. der één woord uitleg liet vallen) zocht hij sociale zekerheid. Zijerveld had gehoord van de ellende, die Rini Wagtmans in 1973 had, toen hij met hartklachten plotseling moest stop pen. Zijerveld kwam met een be vriende boekhouder tot een oplos sing in de vorm van een besloten ge nootschap met hem en zijn vrouw als enige aandeelhouders. Alle in komsten (salaris, start- en prijzngel- den) liet hij naar de BV stromen. Het geld dat hij nodig had voor het levensonderhoud, haalde hij uit de BV en betaalde - geheel volgens de voorschriften alleen over die bedra gen - elke maand keurig netjes be lasting, sociale lasten en BTW. Ideale oplossing ,,Het is de ideale oplossing", zegt Zijerveld. ,,Je betaalt alleen lasten over het geld, dat je uit de BV haalt. Het geld, dat eigendom van de BV blijft (in mijn geval dus van mezelf en mijn vrouw) kun je investeren in nieuwe eigendommen van de BV, zo als een auto, een levensverzekering, een pensioen enzovoort. Wat gaat nu brief naar Karei Jansen, de adviseur, die het beste op de hoogte was van de maatschappelijke haken en ogen. Op het antwoord zit ik nog te wachten. Later heb ik er een telefoontje aan gewaagd. Karei Jansen zei het schit terend te vinden, dat er een renner bestond die wilde meedenken. Hij zou me snel terugbellen om een af spraak te maken. Ik heb nooit meer iets van hem gehoord". BTW-plichtig Peter Zijerveld voorziet problemen voor de Nederlandse beroeps wielren ners en de organisatoren. De fiskus heeft intussen nadrukkelijk laten weten, dat wielerkomité's en renners altijd verzuimd hebben BTW te beta len over prijzen, premies en startgel- den. Renners zijn alleen werknemers van hun sponsors. Niet van de wie lerkomité's, die hen kontrakteren voor wielerwedstrijden. In de krite- riums, waar de prijzen, premies en startgelden worden uitbetaald, zijn de renners geen werknemers, maar dienstverleners en om die reden ook ,,Voor een broek en een trui ga ik niet fietsen", stelt Zijerveld. „Ik heb gelesen, dat er bijna zestig beroeps renners zijn in Nederland. Een groot deel krijgt geen salaris. Dat weet ik zeker. Dat zijn amateurs, die het leuk vinden om bij de profs mee te rijden. In feite zijn het beunhazen, die profs met een serieuze beroepsopvatting letterlijk en figuurlijk in de wielen rijden. Het is een gevolg van de ont wikkeling van de beroepswielrenne rij in Nederland. Alleen de aller- besten en de allerslechtsten blijven over. Voor de eerste groep staan de sponsors in de rij. De tweede groep is bereid een sponsortrui aan te trek ken zonder daar vergoeding voor te krijgen. Daardoor gaat de midden groep verloren". Belangstelling Per 1 januari trad het „Servicebu reau Beroepswielrennen" in wer king. Een jaar later dan voorzien was. De start van het bureau is, zoals medegedeeld op de jaarvergadering van de wielrennersvakbond aarze lend. In de ogen van Zijerveld is het bureau het doel nu al voorbijgescho ten. „De doelstelling is de belangen van de profs te behartigen. Voorop stond dat echte profs in dé sport moesten blijven en dat renners die de betite ling prof niet waard zijn maar moesten worden geweerd. Ik was een echte prof. Ik heb drie seizoenen als volwaardig lid van een ploeg een in ternationaal programma gereden. Ik werd vijfde in Parijs-Nice en vijf tiende in de Ronde van Spanje. Vorig jaar tijdens de Tour de France werd ik ziek. Niemand heeft iets voor me gedaan. Nooit heeft iemand van vak bond of servicebureau enige be langstelling voor mijn wel en wee ge toond". Peter Zijerveld wil niet overkomen als een kniesoor met zelfmedelijden In zijn hart hoopt hij op een rentree. Desnoods volgend jaar, al is die kans klein. „Na een half jaar was men mij al vergeten. Over nog eens een jaar weet hele maal niemand meer, dat ik besta". Wat hem eigenlijk nog meer stoort dan het gedwongen afstappen, is de onmogelijkeid het algemeen belang te dienen. Als lid van een buitenland se ploeg (de Belgisch^ plppg,van Fred de Bruyne, die hem keihard en zon- het servicebureau doen? Het is de be doeling dat alle gelden van de ren ners via het servicebureau worden uitbetaald. Het bureau gaat ook in houdingen (belasting, sociale lasten enzovoort) verrichten. Op zich is dat goed. Het wordt natuurlijk over al het geld gedaan, terwijl in een BV brutobedragen nog jarenlang geïn vesteerd (rente) kunnen worden. Pas als de BV aan de renner uitbetaalt, wordt het geld belastbaar". Volgens Zijerveld hoeft niet iedere renner een aparte BV te stichten. „Het kan natuurlijk ook met een groep", meent hij. Hij heeft het vorig jaar, toen vakbond en wielrenunie nog sleutelden aan de manier waarop het servicebureau zou moeten funk- tionèren, zijn vondsten willen door geven. „Een paar maanden eerder was ik door de vakbond afgescheept, toep ,ik een paar vragen stelde over sociale verzekering. Toch wilde ik de WBW inlichten over de mogelijkhe den, die er waren. Ik schreef een BTW-plichtig. Het is net als de bloe- menman. Over elk verkocht boeket moet hij achttien procent BTW beta len. De wielrenner verkoopt per kri- terium zijn kwaliteiten als hardfiet- ser. Een inspekteur van belastingen heeft zich laten ontvallen, dat hij de niet-betaalde BTW over de laatste vijf jaar gaat naheffen. Zijerveld: „Als dat doorgaat zijn de renners nog niet jarig. Voor de toekomst zullen de renners er in elk geval rekening mee moeten houden, dat ze BTW moeten betalen. Wielerkomité's moe ten dat evengoed. Dat maakt de wie lersport gelijk bijna een vijfde deel duurder. Bovendien moeten de koe- reurs er, volgens mij, op rekenen, dat zij de kosten van het servicebureau gaan dragen. Dat gaat in de toekomst vier of vijf ton kosten. In mijn ogen kan het veel goedkoper. Er is aan die kant echter niemand die naar me wil luisteren, maar ik kan het iedereen zo voorrekenen". BESSEGES - Bert Oosterbosch is weer terug van waar hij vertrok, toen hij anderhalfjaar geleden vrijwillig uit de Raleigh-formatie van Peter Post stapte. Terug ook is Bert Oosterbosch met een fraaie overwinning. Dankzij een vlekkoloze tijdrit in het eerste deel van de laatste etappe van de Ster van Besseges, waarmee hij de gevaarlijke Zwitser Gilbert Glaus van de eerste plaats in het algemeen klassement verdrong en een zeker zo sterke revolte van de komplete ploeg in het tweed deel werd Oosterbosch - de verloren zoon - winnaar van een Ster, die van het eerste tot het laatste moment werd geregeerd door de Postrformatie. Knetemann zorgde voor een tak- tische manoeuvre. Hij stuurde 500 meter voor de eindstreep Hanegraaf eerder al winnaar van de eerste etap pe, vooruit „Sprinten, zo hard als je kunt", beval de Kneet Terwijl Ha negraaf voortsnelde, keken de sprin ters in het peloton elkaar aan. Glaus, de snelste durfde het gat uit vrees voor Jan Raas, die als het ware aan zijn wiel kleefde, niet dicht te rijden. Hanegraaf kon zodoende simpel win nen. Op 30 meter werd Jan Raas nog tweede en leider Oosterbosch maak te het sukses kompleet door als derde te eindigen. De tweede etappe van de Ster van Besseges kwam vrijdag ook al bij Pe per Post en zijn mannen terecht omdat Ludo Peeters solowinnaar werd met een voorsprong van 1.31 minuut op Leo van Vliet Met uitzondering van de proloog, die Gilbert Glaus won vóór Jan Raas. De eerste en derde gewone etappe gingen naar Jacques Hanegraaf, de tweede naar Ludo Peeters en de beslissende tijdrit was voor eindover winnaar Bert Oosterbosch. Of de eerste klap ook een daalder waard zal zijn, zal later in het seizoen moeten blijken. 1. Bert Oosterbosch (Ned) 10.05.11; 2. Gilbert Glaus (Zwi) op 9 sec.; 3. Gerrie Knetemann (Ned) op 34 sec.; 4. Jacques Hanegraaf (Ned) op 1.02; 5. Dominique Garde (Fra) op 2.22; 6. Jan Raas (Ned) op 2.43; 7. Hubert Seiz (Zwi) op 3.18; 8. Patrick Stephan (Fra) op 3.56; 9. Adri van Houwelingen (Ned) op 10.01; 10. Ludo Peeters (Bel) op 10.32; 13. Henk Lubberding (Ned) op 11.21; 14. Steven Rooks (Ned) op 11.39; 15. Leo van Vliet (Ned) z.L VELDRIJDEN kandidaten te zijn voor de wereldti tel veldrijden, die aanstaande zon dag op het spel staat in het Engelse Birmingham. De Nederlandse kam pioen zegevierde zondagmiddag in het Zwitserse Wetzikon in een wedstrijd, die gold als de generale voor de komende WK. Stamsnijder rekende in Zwitserland af met de komplete wereldtop. Op het hardbevroren en daardoor zeer snelle parkoers in Wetzikon ont stond al kort na de start een kop- groepje van vier man, bestaande uit Stamsnijder, Liboton, Zweifel en de Westduitser Thaler. Later sloot de verrassende Luxemburger Michely nog aan. Bij de eerste de beste tempo- verhoging van Stamsnijder moest de Luxemburger er echter weer af. Kort daarvoor kwam Zweifel ten val. Ro land Liboton kon nog het langste bij de Nederlander blijven, maar 500 me ter voor de finish moest ook hij zich gewonnen geven om op negen sekon den te eindigen. Zweifel verloor twintig sekonden en Thaler 29 sekon- den. Alle overigen finishten op meer dan anderhalve minuut. VOLLEYBAL ZIERIKZEE Het eerste da mesteam van Mevo'80-coach Hans Boot is er opnieuw niet in geslaagd de volle winst te pakken in een kom petitiewedstrijd. In het duel in sport hal Onderdak tegen hekkesluiter Vo- vero uit Rozenburg behaalde het team zijn achtste gelijkspel uit de kompetitie. Het tweede herenteam van Mevo'80 daarentegen leverde een puike prestatie door tegen Sparta/H uit Middelharnis een 3-0 zege te boe ken, waardoor de p/d-wedstrijden beginnen te lonken. Na vrij dgavond al zeer moeizaam de tweede bekerronde te hebben be reikt ten koste van derde klasser Hollemar uit Zwartewaal, ging de Zierikzeese damesploeg zaterdag avond op een kolossale manier de mist in tegen het weinig voorstellen de Vovero uit Rozenburg. Een simpel ogende 3-0 winst werd alsnog knullig verspeeld. Het standaardteam van Mevo'80 kwalificeert zich door dit re sultaat als het meest wisselvallige en tevens meest onberekenbare team van de hele vereniging. Vierde set: 0-15 Na een goede start met 15-6 en 15-12 setwinsten nam Mevo'80 een 12-7 voorsprong in de derde en schijnbaar afrondende derde set. Vovero knokte zich echter kom pleet terug in de wedstrijd om uitein delijk met 15-17 aan het langste eind te trekken. Wat hierna gebeurde was wel bijzonder zwak. Vovero won de vierde set met maar liefst 0-15 en sleepte zo een 2-2 gelijkspel uit het vuur. Het vierde Mevo'80-team ver loor met 0-3 van Kangoeroes V. Het tweede herenteam van Mevo'80 blijft na de overwinning op Sparta/H uitstekend meedraaien in de derde klasse E. Weliswaar is ko ploper Geervliet nagenoeg onbereik baar, maar een tweede plaats geeft als bekend recht op het spelen van promotie degradatiewedstrijden naar de tweede klas. Sparta/H telde voorde wedstrijd van zaterdagavond nog drie punten voorsprong op de Zierikzeese ploeg, maar zag die door de kansloze nederlaag slinken tot een enkel punt. Mevo'80 won de ontmoe ting via de setstanden 15-11, 15-12 en 16-14. Het vierde herenteam maakte een 0-2 achterstand tegen Apollo II goed en boekte zo een knap ge lijkspel. BRUINISSE - Het eerste dames volleybalteam van Kwiek uit Brui- nisse heeft dezer dagen twee wedstrijden met sukses afgerond. Eerst werd het bekertretfen tegen tweede klasser Meteor uit Gorin- chem met 1-3 gewonnen en later klop te de ploeg van coach Kees Arensman in een kompetitietreffen B&G Volli- do met 3-0. In de eerste set in de steenkoude sporthal van Gorinchem wilde het aanvallend nog niet zo best vlotten met de Bruse dames. Ondanks ver woede pogingen om meer lijn in de ploeg te krijgen bleef de eerste set een prooi voor Meteor: 16-14. In de tweede set plotseling een herboren Kwiek. Bij 1-7 en 2-10 trachtte de Meteor-coach via time-outs het Bruse spel te ontregelen, maar de set kwam probleemloos bij Kwiek: 4-15. In de derde set leek het erop, alsof Kwiek plannen had opgevat er een korte pijn van te maken, maar men verzuimde toch om echt door te druk ken, waardoor de thuisploeg het toch nog erg lanh kon volhouden, zonder daarbij evenwel punten te skoren. Via 6-15 kwam de set bij Kwiek en ook in de vierde set bleef de Duive- landse formatie ondanks allerminst groots spel overeind: 10-15 en 1-3 winst. De kompetitiewedstrijd tegen het laag geklasseerde B&G Vollido werd door Kwiek zonder de minste moeite gewonnen, maar de tegen stander inspireerde dusdanig weinig, dat ook de Bruse dames niet tot sterk spel koriden komen. Via de setstan den 11-15, 9-15 en 2-15 werd toch de zege binnengehaald. Els Munter speelde voor het eerst weer een hele wedstijd mee als spelverdeelster en kon terugzien op een geslaagde come back. TAFELTENNIS ZIERIKZEE - Het eerste team van tafeltennisvereniging Sealdina uit Zierikzee heeft ook zijn derde wedstrijd in de voorjaarskompetitie in winst omgezet. Slagvast uit Kam perland werd nu met 7-3 aan de zege kar gebonden. Winst was er ook voor het vierde team, maar het tweede se niorenteam en het jeugdteam kregen fikse nederlagen aan de broek. Het vlaggeschip van Sealdina blijft het nog-steeds goed doen. Nieuwko mer Ton' ten Hove boekte ook in zijn derde optrfedën iëêii- honderd pro- centskore. Andermaal bewees hij weinig pardon te kennen met zijn te genstanders. Zowel Joop Jongh Vis- scher, Leo Sandee en Hans van de Kraan moesten ruimschoots buigen voor Ten Hove. Enige problemen kende hij slechts in de eerste set te gen Joop Jong Visscher, die evenals Ten Hove zelf eerder in de eerste klas speelde, na de 21-19 winst leverde de tweede set minder problemen op via 21-11. Lakoniek Hans Volkeri beoordeelde in zijn partij Jongh Visscher iets te lako niek en verloor met 10-21 en 14-21 kansloos. De beide andere partijen speelde hij evenwel vlot winnend uit. Michel Holm startte goed met winst op Sandee, maar in de beide andere partijen ontbrak hem het ge luk. Ondanks goed spel moest hij de punten aan Jongh Visscher en Van de Kraan laten. Het dubbel Holm/Vol- keri kende opnieuw weinig proble men en won met twee keer 21-15 overtuigend, waardoor de 7-3 winst tot stand kwam. Het tweede team had het tegen Westerzicht uit Vlissingen te moei lijk en verloor kansloos met 9-1. Het eerreddende punt kwam op naam van Jan Kik. Rob van Pinxteren en Camiel Faber komen nog wedstrij dritme te kort om in de vierde klas potten te kunnen breken. Het vierde team klopte Kerkwerve III met 3-7 door drie overwinningen van Koos van Neck en twee van Bram Vroegop en Harry Koper. Het jeugdteam kan ook in de voorjaars kompetitie niet meekomen en ver loor nu kansloos van Goese Polder. De eerreddende overwinning kwam op naam van het dubbel Hans Saman en Michel van de Berg. Aston Villa-Everton Brighton-West Br. Coventry-Manch. C. Liverpool-Ipswich T. Manchester U-Luton Norwich-Sunderland Notts C-Southampton Stoke-Nottingham F. Tottenham-Swansea C. Watford-Birmingham West Ham U-Arsenal Standard L-Waterschei De winnende kolom van de toto ziet er als volgt uit: 1-3-1-1-1-3-3-2-1 -1-2-3 Inleg: 232.026. Aantal deelnemers: 59.014. Inleg: 232.026. Beschikbaar voor prijzen: 110.212. Toto-Gelijk De winnende wedstrijden zijn: 1 - 9 - 12 - 13 -17. Toegevoegde wedstrijd: 24. Aantal deelnemers: 7243. Inleg: 31.180. Prijzenbedrag: 16.544. Lotto De winnende getallen zijn: 1 - 7 - 14 - 18 - 27 - 28; en het reservegetal is: 29. Aantal deelnemers; 638.761. Inleg: 3.358.510. Prijzengeld: 1.693.510. Cijferspei Winnend 956.053. in het cijferspei is: HEINKENSZAND - Het tweede team van Bruse Boys mocht zaterdag als een van de weinige ploegen in Ne derland binnen de lijnen om een be kerduel uit te vechten tegen de reser ves van Heinkenszand. In een slecht duel verloor de laatste Schouwen- Duivelandse bekerploeg met 2-1, na dat de skore halverwege nog 1-1 was geweest. Heinkenszand II kwam na ruim twintig minuten op voorsprong, maar door een mislukte voorzet van Jos van Unen kwam Bruse Boys op gelijke hoogte. Via zijn knie passeer de hij de Heinkenszandse keeper. Verder waren er weinig kansen voor beide ploegen. In de tweede helft ongeveer het zelfde beeld. Een slechte wedstrijd vooral van Bruse Boys-zijde. Een kwartier voor tijd de beslissende Bruse achterstand, toen de thuisploeg voor 2-1 zorgde. Bruse Boys probeerde nog wel om de gelijk maker te produceren, maar kreeg in de laatste minuut nog ee tegenvaller te verwerken, toen Frans de Oude wegens aanmerkingen op de leiding uit het veld werd gestuurd. ROTTERDAM - Tijdens internatio nale atletiekwedstrijden in het Rot terdamse sportpaleis Ahoy' werden er voorselekties afgewerkt voor een nieuw Tros-Televisieprogramma voor sportlieden, dat medio augustus wordt uitgezonden. Tijdens deze twee dagen zal de Tros Country Cross een waar spektakel moeten worden, waaraan een groot aantal bekende Nederlanders deelnemen. Eerst moeten er echter een aantal voorselekties gehouden worden en in Ahoy' stond zaterdagmiddag de eerste uit een serie op het program ma. Kees Verkerk en Simon Blom van AV Delta Sport kregen een uit nodiging voor de voorselektie en zij hebben deze keuze meer dan waar ge maakt door totaalwinnaar te worden in Rotterdam. Beide koppelgenoten moesten steeds samen starten, maar ook gelijk finishen over een parkoers van 2000 meter met per ronde van 200 meter drie hindernissen. Blom en Verkerk startten in de eerste serie en wonnen in 5.38,7 min. In de tweede serie werd de winnende tijd 5.53,0 min., zodat het Delta Sport-koppel winnaar werd en zich zodoende kwa lificeerde voor de tv-opnames in au gustus. Bert Oosterbosch werd winnaar in de Ster van Besseges door toe te slaan in zijn specialiteit, de tijdrit. Glaus, de proloogwinnaar, overtrof zichzelf zaterdag in de tijdrit over 18,6 kilometer. Hij was sneller dan ieder een behalve Oosterbosch, de su- perspecialist Tot de tijdrit was hij beschermd geweest door al zijn ploeg maats. Hij mocht zich in de voorgaande etappes inhouden, als hij er maar voor zorgde dat hij de slag niet miste en dat hij toe zou slaan op het moment, dat het moest Oosterbosch trof in de Ardeche een parkoers, waarop hij zijn grote versnelling (9.43 meter per pedaalom wenteling) kon ronddraaien. Zijn klas se leverde hem veertien sekonden op. Taktische manoeuvre De voordelige marge werd door Oos terbosch met behulp van zijn ploeg maats professioneel verdedigd. De „Raleighs" hielden in de afsluitende rit het tempo erg hoog Ontsnappen was haast onmogelijk. Het draaide uit op een massasprint WETZIKON - Hennie Stamsnijder heeft aangetoond een van de grootste 32. „En bovendien krijgt ge nu de kans niet, de achtervolging op een dwaalspoor te leiden, want Khuldar Khan neemt natuurlijk het heft in handen zegt Eric, verontrust opstaan de „We moeten iets doen om Khuldar Khan enige tijd op te houden maar wat?" Zwijgend staren de beide mannen door de smalle vensternis naar buiten, naar het kleine groepje ruiters, dat daar over de vlakte in snelle galop nadert. En inmiddels haast de groep vluchtelingen zich onder aanvoering van Axe zo snel moge lijk voort. In het vlakke heide-achtige land schap is een diep uitgesneden droge rivierbed ding hun enige dekking, maar voor hen be vindt zich een bosstrook, waar ze veiliger zul len zijn. Ze slaken een zucht van opluchting, als ze de schaduw van het geboomte bereikt hebben en voor de vrouwen wordt een korte rust gehouden. Hier nemen de krijgers, die op weg gaan naar Armans schuilplaats afscheid en de tocht wordt weer voortgezet, tot Axe die voorop loopt ineens gealarmeer stilstaat Daar kraakt een tak, en daar. Nog juist vangt hij een glimp op van een gedaante, sluipend van boom tot boom i.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7