Brogum start jongerensoos voor 11- tot 15-jarigen Inzicht begrip Peuterspeelzaal wijzigde zich afgelopen jaren Discountzaak "Zeeman" komt naar Zierikzee „Geen plek om kinderen te parkeren" Tienjarig bestaan te Scharendijke Op franchising-basis STREEKNIEUWS Op feestavond DFS Toneelgroep „De Hutspot" bracht „Hoekse en kabeljauwse twisten" Zaterdag 19 februari ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 februari 1983 Nr. 23269 3 SCHARENDIJKE - „De inzichten zijn in de loop der jaren wel wat gewijzigd. Tien jaar geleden was een peu terspeelzaal nog min of meer een omstreden begrip. Vol gens sommigen een plek om kinderen te parkeren zodat de beide ouders konden gaan werken. Nu wordt toch wel erkend dat de peuterspeelzaal in een behoefte voorziet. Door de huidige kleinere omvang van de gezinnen bete kent de peuterspeelzaal ook meer in kontakt komen met andere kinderen". Dat zei burgemeester W. den Boer van Middenschouwen zaterdagochtend tijdens een feestelij ke bijeenkomst in de Peuterklas Scharendijke ter gele genheid van het tienjarig bestaan. Tijdens een koffie-uurtje met bestuur, leidsters, ouders en genodig den werd een officieel tintje gegeven aan dit tweede lustrum. De peuters zelf waren er uiteraard ook bij, ge tooid met feestmuts en jubileumket ting en dat droeg flink bij aan de vro lijke sfeer. Marjo van Nes, sekretaresse van de peuterspeelzaalbestuur, verving voorzitster Carla de Vrieze, die met vakantie was. Marjo memoreerde dat tien jar geleden het initiatief tot een peuterspeelzaal op Scharendijke werd genomen door de dames: M. Kievit, M. Kunst, S. Kramer, M. Gaanderse, W. Bezuyen en K. Dorre man. Zij pakten de zaken grondig aan; stapten naar de notaris en rie pen de Stichting Peuterspeelzaal Scharendijke in het leven. Huisvesting In het begin werden de peuters op gevangen in het Groene Kruis ge bouw. Tegenwoordig gebeurt dat in het Hervormd Verenigingsgebouw, qua oppervlakte een riante ruimte, maar volgens bestuur en leidsters toch lang niet optimaal geschikt om er peuters op te vangen. Spelen met water en/of zand kan men er niet, er zijn geen kleine toiletten voor de peutertjes en het gebouw wordt uiteraard door meerdere groeperin gen gebruikt, zodat aan het eind van elke peuterspeelzaalochtend alles tot in de puntjes weer opgeborgen moet worden, hetgeen nogal wat extra werk vergt. Marjo hoopte dan ook dat in de na bije toekomst een aangepaste ruimte beschikbaar zal komen. Ze zei in de zen alle vertrouwen in het gemeente bestuur te hebben, dat altijd getoond had steun aan de peuterspeelzaal te willen verlenen. Ze besloot met dankwoorden te richten tot jeugdsoos Trace, Evene mentenkommissie, ouders en het kol lege van b. en w., die medewerking verleenden bij het totstandkomen van deze feestdag. Professionele aanpak Vervolgens bracht burgemeester Den Boer zijn gelukwensen over met dit tienjarig bestaan. Hij on derstreepte, dat dit werk, voortgeko men uit partikulier initiatief in de loop der jaren een professionelere aanpak heeft gekregen. Zo gaat te genwoordig toch de voorkeur uit naar peuterspeelzaalleidsters, die daar een opleiding voor hebben ge volgd, met daaruit voortvloeiend de wens tegenover dit werk een honore ring te stellen. De eerste burger konstateerde dat tot nu toe in redelij ke mate van overeenstemming tus sen gemeentebestuur en peuterspeel zaal de (financiële) zaken geregeld konden worden. Hij sprak wel de hoop uit, dat dit ook in de toekomst zo zal blijven, maar zei dit toch niet in alle zeker heid te kunnen stellen. In elk geval stelde hij zijn gehoor in zoverre gerust, dat het beleid van het Middenschouwse gemeente bestuur erop gericht is de huidige voorzieningen zoveel mogelijk in stand te houden. Wat betreft de ak- kommodatie deelde hij mede, dat omvangrijke plannen voor herhuis vesting voorlopig van de baan zijn. De burgemeester liet desgevraagd weten, dat de mogelijkheid werd on derzocht de peuterspeelzaal onder te brengen in de voormalige Kroon- Levensmiddelenwinkel aan de Dijkstraat. Een lokatie waar volgens hem bezwaren aan kleven wegens het feit, dat het pand dicht langs de straatkant ligt en er geen ruimte is voor een buitenspeelplaats. Provinciaal konsulente van de Stichting Overleg Kindercentra Zee land, Ria Geluk, onderstreepte in haar gelukwensen ook de rol van de ouders in het peuterspeelzaal werk. Het betreft volgens haar persé geen onderwijszaak, hoewel de laatste tijd nogal wat stemmen opgaan in die richting. Zij wees erop, dat de ouders de baas zijn, het bestuur vormen en ver antwoordelijk zijn voor de dagelijk se gang van zaken en dus ook voor het aanstellan van vaste, deskundige leidsters. De konsulente had de in druk dat bij de huidige diskussie over de honorering van peuterspeel zaalleidster weieens wordt vergeten, dat er wel degelijk nog een groot deel vrijwilligerswerk wordt verricht. „Als het gaat om de beloning van de deskundige leidsters gaat het alleen om de uren van het leiding geven en wordt de tijd van voorbereiden, opruimen, vergaderen en opleiding volgen niet meegerekend", aldus Ria Geluk. Minimumloon Zij liet weten dat de Stichting Overleg Kindercentra Zeeland streeft naar een uitkering van het mi nimumloon aan peuterspeelzaal leidsters. In zestig procent van de ge vallen is dat in Zeeland nog niet zo. Ze sprak verder ook over de huis vesting en stelde vast: „Ook peuters hebben recht op de ruimte, die ze in hun ontwikkeling nodig hebben". De konsulente besloot met een over-de-bol-aaiende opmerking aan het adres van het gemeentebestuur: „Er is in de gemeente Middenschou wen een vrij goede subsidieregeling, waar sommige gemeenten in de regio best een voorbeeld aan zouden kun nen nemen". Integratie Bovendien moet volgens de heer Den Boer rekening worden gehouden met het gegeven, dat in verband met de integratie kleuter-lager onderwijs binnen twee jaar waarschijnlijk een deel van de kleuterschool op Scha rendijke beschikbaar komt. Aanlei ding voor het gemeentebestuur voor lopig geen grootscheepse plannen voor de Stichting Peuterspeelzaal te ontwikkelen. De burgemeester wenste bestuur en leidsters veel sukses toe in de ko mende tien jaar en onderstreepte zijn woorden met het aanbieden van een bedrag onder couvert. Mini-party Na al die officiële woorden werd het echt feest voor de peuters; een mini-party dat al was ingeluid met het laten klappen van enkele ballon nen. Op het programma stond een poppenkast en een fijne feestmaal tijd. 's Middags werd de tweede lustrumviering voortgezet met on dermeer een filmvertoning voor alle kinderen van Scharendijke. De peuterspeelzaal in Scharendij- i ke kan zich tot één van de' oudste op Schouwen-Duiveland rekenen. Ge- durende tvteé óchten'den per Week worden vijftien peuters opgevangen door de leidsters Olga van Immerzeel en Diny van der Panne. In toptijden - als de aanvraag voor een plaatsje hoog is - wordt de frequentie opge voerd tot vier ochtenden per week, zoals ongeveer anderhalf jaar gele den enige tijd het geval was. De ou derbijdrage is hier vastgesteld op 32,— per maand. secretaresse mevr. Van Gastel-van Schelven aftredend en herkiesbaar. Beiden werden bij akklamatie her kozen. Nadat de plattelandsvrouwen de tentoongestelde hand- en schilder werken hadden bezichtigd werd ter afsluiting van de middag een bingo- spel gespeeld. V.V.D.-vergadering De afdeling Zierikzee van de V.V.D. houdt heden - maandagmid dag in het „Huis van Nassau" een ge- kombineerde fraktie-/bestuursver- gadering. Aanvang 16.30 uur. Internationale Vrouwendag De Steungroep Emancipatie Schou wen-Duiveland en Sint-Philipsland roept de aandacht op van alle vrou wen en/of vrouwengroepen, die iets willen ondernemen op de Internatio nale Vrouwendag dinsdag 8 maart. De steungroep wil en kan - indien daar behoefte aan is - aktiviteiten on dersteunen en koördineren. Men heeft tijdens deze dag zonodig ook akkommodatie beschikbaar. Verder kan de steungroep zorgen voor doku- mentatie ter ondersteuning van de gekozen onderwerpen. Belangstel lenden kunnen kontakt opnemen met de voorzitster van de steungroep Jos van Soelen, tel. 01116-1708. Brand in container In de nacht van zaterdag op zondag ontstond rond 01.00 uur brand in een vuilniscontainer op een parkeerter rein in de wijk Poortambacht. De brandweer blustte het vuur. Rommelmarkt Dierenbescherming In de editie van vrijdag 11 februari stond een ingezonden stuk van de rommelmakrt, die 7 mei ten bate van de dierenbescherming in de Beuze te Zierikzee wordt gehouden. De regels „Daarom is de NOS naar een idee van de journalist Frans van Dusscho- ten in 1980 begonnen met deze serie", horen niet in het ingezonden stuk thuis, maar zijn per ongeluk in het bericht geplaatst. Red. RENESSE Val van paard Op het strand ter hoogte van de Jan van Renesseweg viel mevr. L. R.-V. uit Vlaardingen van een paard. De Rijkspolitie assiteerde om haar in de ambulance te krijgen, die tot aan het strand was gereden. Mevr. R.-V. werd met diverse ontwrichtingen naar het Zweedse Rode Kruis zieken huis vervoerd. ZIERIKZEE - Discountzaak „Zeeman" gaat zich in Zierikzee vestigen in het pand Poststraat 6, dat thans een ingrijpende verbou wing ondergaat. „Zeeman" is reeds in Zeeland gevestigd in Middelburg, Vlissingen, Terneu- zen, Goes en Hulst. Donderdag 31 maart zal de Zierikzeese vestiging worden geopend. De zaak zal op franchising-basis worden geleid door de heer A. Deurloo, hetgeen inhoudt dat Deurloo als zelfstandig ondernemer dit bedrijf gaat runnen onder de naam en volgens het verkoop systeem van „Zeeman". In de praktijk zal hij zich overigens blijven bezighouden met de woninginrichting, een sektor, die zoals bekend, wordt gedreven vanuit de beide panden aan de Appelmarkt en op de Dam. Zijn partner Marlies Ferket zal zich belasten met de daadwer kelijke verkoop in de nieuwe winkel in de Poststraat. Grote restauratie Na de verbouwing zal men de beschikking hebben over 300 m2 win keloppervlakte. De bovenverdieping van dit pand, dat in vroeger ja ren nog dienst deed als hotel, zal slechts een consoliderende restau ratie ondergaan. Het betreft hier een monumentenpand, maar Deur loo liet desgevraagd weten, dat de subsidiekraan ook voor deze - zeer noodzakelijke - restauratie wordt dicht gehouden. Het werk wordt uitgevoerd door aannemingsbedrijf Roggeband te Zierikzee, dat dit karwei in ongeveer acht weken moet zien te klaren. Deurloo heeft er overigens alle vertrouwen in, dat het „Zeeman"-filiaal in derdaad op die 31e maart geopend kan worden. Het aksent zal liggen op de verkoop van dames, heren en kinder kleding in de goedkope sektor. Verder zal er sprake zijn van een sterk wisselend en vaak eenmalig assortiment. Een scherpe prijststelling komt op de eerste plaats; de winkelinrichting wordt sober en zal gespeend zijn van vrijwel elke luxe. „Zeeman" heeft over heel Nederland ongeveer tweehonderd filialen. Dit betreffen voornamelijk de vroegere „Brons" winkels. Voor A. Deurloo betekent dit het aanboren van een geheel nieuwe bron. Het Deurloo-woninginrichtingbedrijf (annex kleding en naai machineverkoop) ging vijftig jaar geleden in Oosterland van start op initiatief van zijn vader. Sinds dertig jaar is het bedrijf in Zierik zee gevestigd. Ook de broers van onze woordvoerder hebben zich al len in de detailhandel gevestigd, te weten: C. W. Deurloo met een meubelzaak in de Meelstraat, M. F. Deurloo met de winkel in heren kleding aan de Mol en H. J. Deurloo als franchising-ondernemer in de Hema aan de Appelmarkt. Deurloo erkent, dat de komst van discounter „Zeeman" ongetwij feld enige beroering te weeg zal brengen binnen de Zierikzeese mid denstand. ZIERIKZEEE Jaarvergadering N.B.v.P. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Schouwen hield een jaarvergadering. Nadat de presidente, mevrouw Roos, de aan wezigen had verwelkomd en een kort praatje had gehouden over de doelstelling van de bond, deed zij en kele mededelingen over komende kursussen, zoals „Anders eten" en „Uitkomen met inkomen". Het jaar lijkse reisje wordt op 26 mei gehou den naar de AaBe-fabriek in Tilburg en de zijderups kwekerij in Bergen op Zoom. Mevr. Van Gastel-van Schelven las het jaarverslag voor. De afdeling telt momenteel 155 leden. Minder dan een derde hiervan bezoekt regelmatig de bijeenkomsten. Het financieel over zicht werd door de kaskommissie in orde bevonden. Mevr. Beijer was af tredend in de kaskommissie en mevr. Mol werd benoemd. Bij de bestuursverkiezingen waren de presidente, mevr. Roos-Bijl en de BURGH - In een bomvolle zaal van camping „Duinrand" hield de Sport vereniging DFS vrijdagavond de jaarlijkse feestavond. De voorzitter, de heer M. L Bakker sprak een welkomstwoord en betrok daarbij de wethouder J. C. de Feiter, mevrouw De Feiter, de ere-leden D. Mooij en R. Saman en het lid van Verdienste de heer N. Schrier. In zijn overzicht over 1982 zei de spreker met voldoening te kunnen terugblikken. HMÉCs Een spelscene uit „Hoekse en kabeljauwse twisten", vrijdagavond uitgevoerd door toneelgroep „De Hutspot". Botsing Op de Zeeanemoonweg wilde de Duitser I. M. uit Krefeld parkeren achter de auto van N. S. uit Renesse. In plaats van te remmen, trapte de Duitser op het gaspedaal, waardoor hij achter op de auto'van S. reed. Bei de voertuigen werden beschadigd. DREISCHOR Gewonde na aanrijding Op de hoek Gaanderseweg- Kruisweg ontstond zaterdag een aan rijding waarbij de 9-jarige jongeman J. v. V. uit Dreischor licht gewond raakte en naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis moest worden ver voerd. Na behandeling mocht hij naar huis keren. Mevr. P. J. K.-d. J. kwam uit de richting Dreischor en wilde links af. Uit tegenovergestelde richting naderde J. M. v. d. B., die dacht dat mevr. K. door wilde rijden. De auto's reden frontaal op elkaar en werden zwaar beschadigd. In de auto van V. d. B. zat de 9-jarige J. v. V. Hem werd eerste hulp verleend door dokter Visser. NIEUWERKERK Fietser geschept Op de Parallelweg, ter hoogte van Meubelrama, reed de automobilist U. J. N. richting Bruinisse. Toen hij links af sloeg, naderde de fietser J. C. v. d. D. uit Oosterland. V. d. D. werd door de auto geschept en liep een zwaren hersenschudding en een ge kneusde pols op. De fiets werd totaal vernield, de auto licht beschadigd. OOSTERLAND Kop-staart botsing Uit de richting Bruinisse naderden donderdagavond twee auto's de Blauwe Kéét. J. D. P. uit Voorscho- „Hoewel wij van oorsprong een voetbalklub zijn, ontwikkelen de zaal sporten zich naar wens, en daarbij heeft de volleybal zich onder leiding van Leen Koper zich aan de kop genes teld en dat geeft reden genoeg om aan een kampioenschap te denken. De bad minton kende wat strubbelingen, onder leiding van de heren Schreurs en V. d. Horst zal het verloren terrein herwon nen worden. Wat de voetbal betreft, neemt de jeugd het grootste gedeelte in beslag, zeer tot ons genoegen, maar we kennen zorgen over de leiding van de diverse teams". Begeleiders gevraagd „En in daarom zou het bestuur gaar ne zien dat wat oud-leden, die met veel plezier in DFS speelden, zich als bege leider opgaven. Een voorbeeld is het ten remde en dat werd te laat opge merkt door de hem volgende J. H. t. H. uit Borssele, die achter op de autp van P. rééd. De auto's werden vrij er nstig beschadigd én garage Ista zorg de voor de afvoer ervan. Eenzijdig ongeluk Vrijdagavond reed de Nederlander W. G. T., rijdende in een Belgische auto en woonachtig in New Yersey (USA) door oververmoeidheid tegen een lichtmast ter hoogte van de Blau we Keet. De auto werd ernstig be schadigd, evenals de lichtmast. BRUINISSE Jeugdcarnaval Jeugdsoos „De Pul" (voor deze ge legenheid omgedoopt in het'Pulletje) organiseert dinsdagmiddag om 14.00 uur een jeugdcarnaval-middag voor de jeugd tot twaalf jaar. In het soos- gebouw worden tekenfilms ge draaid, is er play-back-optreden, worden spelletjes gedaan en is er mu ziek. Degene die het mooist verkleed is krijgt een prijs. DEN HAAG - Nederlandse en Indo nesische delegaties hebben onlangs tijdens overleg in Jakarta over eenstemming bereikt over de beste ding van de 160 miljoen gulden, die ons land vorig jaar als hulpbedrag aan Indonesië heeft aangeboden. Het bedrag bestaat uit een lening van 115 miljoen gulden met lage rente en een schenking van 45 miljoen gulden voor technische hulp. Met de lening worden onder andere de leverantie van baggermachines en leveranties ten behoeve van de bruggenbouw ge financierd. werk van Gert-Jan v. d. Salm in de afdeling jeugd en daar hebben we veel respekt voor. Al deze begeleiders zou den we met een gouden handdruk wil len bedanken, doch de middelen ont breken ons daar helaas voor". „De senioren-groep vormt een ster ke groep als het aankomt op verstand houding en verdraagzaamheid. Toch zy n de jaren dat we van zondag naar zaterdagvoetbal zijn gegaan, bijzon der zwaar geweest Zij die de huidige sfeer hebben opgebouwd, zijn keien, en zonder iemand te kort te doen, wil ik de naam van onze trainer Kees Rijnberg noemen. Heel veel dank daarvoor. Zijn kontrakt als trainer hebben we pas weer met een jaar verlengd. Ook met de sponsors, Bouwbedrijf Bom en Bar de Oude Zeef, zijn we weer rond gekomen voor dit jaar. In 1983 valt DFS de eer toegwezen om de wedstrijden om de Schouwen-Duiveland-Trofee te mo gen organiseren. Ook de samenwer- kin met de gemeente is weer goed". Spreker besloot ieder een prettige avond toe te wensep met de opvoering van „Hoekse eri Kabeljauwse Twisten", door de eigen toneelgroep „De Huts pot". Groot sukses En dat is een grandioos sukses ge worden. Vlot rolvast en met prachtige decors werd deze klucht onder dave rende lachsalvo's naar een goed einde gebracht Zoals gewoonlijk stond de volgende „cast" daarvoor in: de dames M. Tangeman-v. d. Weel, W. Rijnberg- Deurloo, D. Bakker-Geelhoed, G. van Nieuwenhuijze-Krijger, W. de Meij- Bos en de heren S. Karsten, B. Visser, L. v. Nieuwenhuijze en F. v. Oeveren. Souffleur was de heer T. StoeL Deze klucht is in het roemryke bestaan van „De Hutsport" een ab solute topper geworden. Na afloop kregen de dames bloemen en de he ren een drankje. Een grote verloting zorgde ervoor dat iedereen een prijs ontving. En na afloop was een gezel lig bal het slotstuk van deze feest avond. Op zaterdagmiddag voerde „De Hut spot", ook in deze zaal, de klucht op voor de bejaarden van Burgh-Haam- stede, Renesse, Noordwelle en Se- rooskerke. De ouderen werden toege sproken door de heer R. Saman die het overlijden memoreerde van twee gro te steunpilaren van DFS, nL de heren P. Rademaker en B. Stoel, die respek- tievelijk als consul en terreinknecht grote steunpilaren voor DFS waren. Na afloop mocht DFS namens de be jaarden een enveloppe met inhoud in ontvangst nemen. ZIERIKZEE - Jeugdsoos Brogum te Zierikzee start za terdag 19 februari met een jongerensoos voor kinderen van elf tot en met vijftien jaar. Anton Scheele vertelt dat deze groep in het soosleven eigenlijk een beetje vergeten wordt en dat vormde voor Brogum aanleiding om voor hen enkele aktiviteiten op te zetten. „In sportver enigingen kunnen ze wel terecht, maar de kinderen die op een ander vlak bezig willen zijn hebben op Schouwen- Duiveland niet zo gek veel mogelijkheden", aldus An ton. Om de aandacht te vestigen op dit initiatief zijn stencils verspreid in de zesde klassen van de lagere scholen te Zierikzee, Kerkwerve en Noord- gouwe cn op de middelbare scholen te Zierikzee. „Sommige scholen heb ben al positief gereageerd op de plan nen". zegt een optimistische Anton. Het ligt in de bedoeling om de jon- gerenmiddagen één keer in de twee drie weken te houden en als het een maal goed loopt kunnen de bijeen komsten naar elke week worden uit gebreid. In de beginfase mogen de be langstellenden vrijblijvend een kijk je komen nemen en een belangrijk fa cet is dat de jongeren ook zelf met ideeën mogen komen. „Het wordt dus niet een van te voren vastgesteld programma, maar we doen wat de kinderen zelf leuk vinden", vertelt Alain Willemse, die net als Anton al ervaring heeft met begeleiding van jeugd. Mogelijkheden De plannen voor een jongerensoos bestaan al verscheidene maanden, maar tot nu toe ontbrak de man kracht om de ideeën ook te verwezen lijken. „Nu hebben we wél de moge lijkheden en de ruimte om dit soort middagen te organiseren en we heb ben ook voldoende mensen, die zich voor dit initiatief in willen zetten". Met behulp van jeugdwerkleider Gabri de Groot zijn de voorbereiden de werkzaamheden verricht en zater dag 19 februari gaat de eerste jongeren-middag van start. Plannen Ondanks dat de jeugd zelf met ideeën kan komen hebben de betrok ken mensen wel een aantal plannen ontwikkeld. Er wordt gedacht aan thema-middagen, waarbij de jeugd niet alleen wat leert, maar ook zelf bezig is, gericht op het kreatieve vlak. „Ja, het is echt voor en door kinderen", zegt Anton. Ook staan muziek, spelletjes, toneel of cabaret, rekreatieve sport en een mini-kermis op het programma. Wanneer de jongerensoos eenmaal goed loopt is het de bedoeling dat vanuit de kinderen een jeugdbestuur wordt gevormd, waarin één oudere als afgevaardigde van Brogum plaatsneemt. Voor de jeugdigen wordt geen alkohol geschonken, maar frisdrank. De bijeenkomsten zijn op zaterdagmiddag van 14.30-17.00 uur in het soosgebouw aan de Julianastraat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3