Sharon weg op post defensie nu minister zonder portefeuille Proef voor landelijk werklozenprojekt Ongeluk Cessna-vliegtuig eiste vier slachtoffers Mosje Arens waarschijnlijk kandidaat Frans contingent in Libanon versterkt Leiding PLO verwerpt plan-Reagan Van den Broek in Bahrein Ondernemingsraad „De Stem" tegen ontslag directielid Doden bij ongeluk met skilift Man overleden na steekpartij in Metro-station Man dood aangetroffen Liftster verongelukt Neergestort in IJmeer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 JERUZALEM - Het Israëlische kabinet heeft zondag Ariël Sharon weggehaald van het ministerie van defen sie maar in de ploeg gehandhaafd als minister zonder portefeuille. Dit is bekendgemaakt door de minister van energie, Yithak Moda'i. In een gesprek met verslagge vers na het kabinetsberaad van zondag zei Moda'i dat al les was gegaan „zoals iedereen verwachtte". „Minister Sharon is afgetreden als minister van defensie. Die porte feuille is overgenomen door de eerste-minister, naar ik hoop tijde lijk en ook tijdelijk naar meneer Be gin hoopt", aldus de minister. Moda'i zei dat Sharon als minister zonder portefeuille deel van het kabinet zou blijven uitmaken. De ambassadeur van Israël bij de BEIROET - In Beiroet is maandag een tweede contingent Franse mili tairen aangekomen ter versterking van de multinationale vredesmacht aan de vooravond van weer een po ging om het zwakke Libanese leger in te zetten in christelijk Oost- Beiroet. De versterking van het Franse con tingent bestaat uit 160 man van de 9e infanteriedivisie uit Vannes met 60 lichte tanks. Het Franse contingent is nu 2000 man sterk. Het besluit het Franse contingent te versterken - genomen met Ameri kaanse instemming - was een snelle reaktie op een aanval die op 3 februa ri werd gedaan op Franse militairen die op het strand in Beiroet aan het ..joggen" waren. Twee soldaten wer den gewond. De Amerikaanse mariniers in de multinationale vredesmacht zijn aan rotatie begonnen. ALGIERS - De leiding van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie heeft het vredesinitiatief voor het Midden-Oosten van de Amerikaanse president, Ronald Reagan, verwor pen. Dit heeft Abu Iyad, de „no. 2" binnen de organisatie, zondagavond in Algiers verklaard. De leiding, die de afgelopen vijf da gen in de Algerijnse hoofdstad heeft vergaderd ter voorbereiding van de zitting van de Palestijnse Nationale Raad die maandag begint, vindt het plan-Reagan onaanvaardbaar omdat daarin niet wordt uitgegaan van een eigen onafhankelijke staat voor het Palestijnse volk. Het plan-Reagan voorziet in een thuisland voor de Pa- lestijnen in een associatie met Jorda nië. BAHREIN - Nederland zou op de zelfde manier met de Palestijnse be vrijdingsorganisatie moeten spreken als het met de Israëliërs spreekt, al dus de minister van buitenlandse za ken van Bahrein, Sheikh Mohammed Bin Mubarak Al-Khalifa, na afloop van de besprekingen die hij zondag met minister Van den Broek heeft ge voerd. De waardering voor de Nederland se bereidheid om de ambtenaren van buitenlandse zaken te laten spreken met het hoofd van het PLO-infor- matiekantoor in Den Haag is, aldus de minister ,,een stap vooruit". Maar de algemene Arabische klacht blijft dat het Europa van de tien allerlei fraaie verklaringen aflegt over het Midden-oostenconflict, maar niet daarnaar handelt. *AAAAAAAAAA/\A*WW%AAAA#V Autorijden op zout water TOKIO - Een Japans onder zoeksinstituut is er in geslaagd een auto te laten rijden met een motor die voor een deel loopt op zout water. Het Sjibaura-instituut heeft een stoommotor ontworpen, waar op twee tanks zijn aangeslo ten, een met zoet water en een met zout water. Het zoete wa ter wordt verhit en de stoom die dan ontstaat drijft de mo tor aan. De stoom wordt dan onder druk in het zoute water geblazen, waardoor dat water wordt verdund en er meer stoom ontstaat zodat de motor kan blijven lopen. Het instituut was er in eerste instantie op uit om te bewijzen dat er door gebruik te maken van verschillen in dichtheid energie kan worden opgewekt. Nu de theorie in de praktijk blijkt te werken, kunnen er met de motor kleine wagens worden aangedreven. Het in stituut denkt ook aan verwar ming en koeling met het ,,zoute-stoomprocede". Verenigde Naties, Mosje Arens, is ge noemd als waarschijnlijkste kandi daat voor het ministerschap van de fensie. Moda'i zei dat de vraag wie Sha- rons permanente opvolger zou wor den, niet op het kabinetsberaad aan de orde was geweest. Premier Begin, zei hij, moet de in stemming van al zijn coalitiepart ners in de regering hebben alvorens hij defensie aan Arens zou kunnen aanbieden. Geen terugtrekking Arens zei dat Israël niet zal instem men met terugtrekking van zijn troe pen uit Libanon voordat het de ze kerheid heeft ,,dat Libanon niet op nieuw een basis zal worden voor de terroristen van de PLO". Hij zei dat een voortijdige terugtrekking een er nstige vergissing zou zijn omdat dat ,,de weg voor een terugkeer van de Palestijnse terroristen zou beteke nen". Gevraagd naar de massamoord in de Palestijnse kampen bij Beiroet zei hij van mening te zijn dat er zich er nstiger tragedies zouden hebben kun nen voordoen als het Israëlische le ger Beiroet niet was binnengetrok ken. De Israëlische vredesbeweging „Vrede nu" heeft zondag meegedeeld dat zijn een grootscheepse campagne lanceert om Sharon alsnog uit het ka binet te krijgen nadat hij tenslotte had ingestemd met zijn opstappen als minister van defensie. Leider Tzali Reshef zei: „wij voerden een campagne voor de vorming van de commissie van onderzoek naar de massamoord in de kampen en nu mo biliseren wij ons voor een nog grote re campagne om haar aanbevelingen uitgevoerd te krijgen en Sharon uit het kabinet te verwijderen". raad, de wet op de ondernemingsra den voorschrijft dat zij in dergelijke gevallen tevoren gehoord moet wor den, is dit een grove schending van deze wet, schrijft de ondernemings raad. „Hiermee wordt aangegeven hoe de direktie en de raad van kommissa- rissen denkt over medezeggen schap", aldus de brief. Wat het ontslag zelf betreft is de ondernemingsraad het niet eens met het psychologisch instituut omdat het advies zich „beperkt tot het zoe ken van een oplossing in de vorm van ontheffing van één van de direktiele- den uit zijn funktie". BREDA - De ondernemingsraad van het Bredase dagblad „De Stem" zal de ontslagaanzegging van dr. W. Harkx, een van de direkteuren van het blad, niet steunen. Dit schrijft de raad in een brief aan de direktie. W. Harkx is met ingang van 1 maart ontslag aangezegd op grond van een advies door het Gemeen schappelijk Instituut voor Toege paste Psychologie (GITP). Het advies was uitgebracht op verzoek van de direktie van „De Stem" in een po ging om tot een oplossing te komen van de jarenlange klachten over de onderlinge verhoudingen binnen de leiding van het blad. Schending De ondernemingsraad heeft al zo dra zij van de ontslagaanzegging te horen kreeg boos gereageerd op de gang van zaken. Omdat, volgens de LUZ - In twee lawines, in de Franse Alpen en de Pyreneeën, zijn zaterdag in totaal dertien skiërs om het leven gekomen, zo heeft de Franse politie bekendgemaakt ARNHEM - In de Arnhemse wijk Elderveld is een onderzoek begonnen naar vraag en aanbod van onbetaald werk voor mensen met een sociale uitkering. Het gaat om een proef die ook in de vier Oost-Gelderse gemeen ten Borculo, Eibergen, Neede en Groenlo wordt gehouden en die uit eindelijk moet leiden tot een lande lijk projekt om werklozen met be houd van hun uitkering aan de slag te helpen. FRANKFURT - In de gevangenis van Butzbach (Hessen) zijn 57 buiten landse gevangenen zaterdag voor on bepaalde tijd een hongerstaking be gonnen. Zij willen daarmee proteste ren tegen de gebruikelijke regeling, dat buitenlanders na het uitzitten van hun straf naar hun land van her komst worden teruggestuurd. De buitenlanders vinden dat zij zo dub bel worden gestraft. De hongersta kers zijn voor het grootste deel Tur ken. NEW DELHI - Onbekenden hebben een anti-tankraket afgevuurd op de Amerikaanse ambassade in New Del hi. Het projektiel miste zijn dóel en kwam terecht in een vijver die bin nen de omrastering van het ambassa de ligt. Dat heeft het Indiase persbu reau PTI zaterdag gemeld. HELSINKI - De Scandinavische landen willen een algeheel verbod op het dumpen van radioaktieve stoffen in zee. De landen zullen daartoe een voorstel doen op een bijeenkomst in Londen op 14 februari, zo heeft de Finse minister van buitenlandse za ken, Stenbaeck, zaterdag in Helsinki meegedeeld. CHAMPOLUC - Tien mensen heb ben zondag de dood gevonden door een ongeluk met een skilift bij Cham- poluc in het dal van Aosta in de Itali aanse Alpen. Acht van de 12 inzitten den van de drie cabines die daarbij waren betrokken, waren op slag dood en twee van de vier gewonden overleden tijdens de overbrenging per helikopter nftar een naburig zie kenhuis. Het ongeluk gebeurde kort na het vertrek toen een van de cabines door nog onbekende oorzaak losraakte van de draagkabel en op de twee an dere cabines botste waarna de lift kooien 20 meter diep neerkwamen. Tijdens het ongeluk waaide een krachtige wind. Volgens de politie was het moeilijk de slachtoffers te identificeren om dat zij tijdens de skitocht geen iden titeitspapieren bij zich hadden. Maar zij vermoedde dat het Italianen wa Dit projekt „Sociaal uitkeringsge rechtigden en onbetaald werk" (SU- OW) is een aktiviteit van de Stich ting Landelijke Stuurgroep Sociaal Culturele Aktiviteiten voor Werklo zen (SKW). Een speciale „buurtbanendienst" speurt in de Arnhemse wijk Elder veld sinds kort naar onbetaald werk. Na toetsing, waarbij ondermeer wordt gewaakt voor „arbeidsplaats- verdoezelende" effekten en konkur- rentie vervalsende elementen, zal vervolgens bemiddeling tussen vraag en aanbod van dat werk ter hand worden genomen. Mogelijkheden bestaan er volgens de SKW onder meer in dienstverle ning, bedrijfsleven en werkvoorzie ningen. Daarnaast wordt gezocht naar nog „warme" banen: ar beidsplaatsen van onlangs opgehe ven bedrijven. Volgens de koördina- tiegroep die het proefprojekt in Arn hem begeleidt zijn er mogelijkheden om enkele van deze banen weer tot leven te roepen met hulp van werklo ze managers, die op die manier onbe taald zoeken naar betaalde banen. PORTSMOUTH - Minstens 24 per sonen zijn zaterdag omgekomen na een schipbreuk van een Amerikaans vrachtschip voor de kust van Virgi nia, zo heeft de kustwacht meege deeld. Het schip „Mami Electric" had 36 bemanningsleden aan boord. Drie opvarenden konden worden ge red. LONDEN - Per telefoon is zondag uit het Parijse kantoor van de ver zetsgroep Mojahideen Contra Cho- meini in Londen meegedeeld dat het regime in Teheran in één week van januari 1800 politieke gevangenen heeft terechtgesteld. Volgens het bericht hadden de exe cuties plaats in de Evin-gevangenis in de Iraanse hoofdstad in de week van 22 tot 28 januari. ROTTERDAM - De 30-jarige Rot terdammer R. Groenewegen is zater dagavond in een ziekenhuis in Rot terdam overleden aan de verwondin gen, die hij 's middags had opgelopen bij een steekpartij in het Metro-sta tion Slinge. Volgens de politie werd het slach toffer in de metro aangesproken door de 31-jarige R. H., die hem om een vuurtje vroeg. Toen de man dit wei gerde werd hij door H. bedreigd. Bei de mannen verlieten aan de Slinge de trein. H. achtervolgde Groenewegen en stak de vluchtende man met een dolk in buik en borst. Ook de hond van het slachtoffer werd gestoken. De politie kon H. in het metrostation aanhouden. PURMEREND - Een recherche team is begonnen met een onderzoek naar de toedracht van de dood van de 21-jarige Alfred Kuyten uit Purme- rend wiens stoffelijk overschot zon dagmorgen omstreeks half zeven werd aangetroffen in de Koestraat nabij de Veemarkt in Purmerend. Volgens een woordvoerder van de politie in Purmerend is het zeker dat de man betrokken is geweest bij een vechtpartij. Of er verband bestaat tussen Kuytens dood en die vechtpar tij en of er verdachten zijn, kon hij hangende het onderzoek nog niet meedelen. OOSTBURG - De 34-jarige Levina Se Back uit Schoondijke is in de nacht van zaterdag op zondag in het verkeer in de Zeeuwse plaats Oost burg verongelukt. Volgens de politie stond de vrouw op de rijbaan te lif ten, toen zij werd aangereden door een personenauto. Het slachtoffer is ter plaatse overleden. AMSTERDAM - Het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël CIDI is verbijsterd door de uitlatin gen van premier Lubbers op zijn we kelijkse persconferentie dat de poli tie van Israël mede een rol speelt bij de overweging van het kabinet het wetsontwerp melding buitenlandse boycotmaatregelen aan te houden. Het CIDI heeft Lubbers zaterdag in een expresbrief om opheldering ge vraagd, aldus directeur Naftaniel. ORANJESTAD/DEN HAAG - Het bedrijfsleven op Aruba wil niet dat op een komende ronde tafelkonferen- tie al een datum wordt vastgesteld voor onafhankelijkheid van Aruba. Dat staat in een open brief van de voorzitter van de Arubaanse Kamer van Koophandel, Mauricio van Ree, en de voorzitter van de Arubaanse Vereniging voor Handel en In dustrie, Emile de Cuba. DEN HAAG - Een ongeluk met een Cessna-sportvlieg- tuig heeft zaterdag het leven gekost aan de vier inzitten den, de 27-jarige KLM-verkeersvIieger Johan G. Alderen uit Rijsenhout, de 34-jarige E. R. Fritz uit Soest, de 45- jarige Geoffrey S. Oxer uit het Engelse Coventry en de 39-jarige Maarten Blokland uit Amsterdam. Drie stoffe lijke overschotten zijn inmiddels geborgen. De politie heeft zondagmiddag het zoeken naar het stoffelijk overschot van M. Blokland gestaakt. Het is niet bekend wat de oorzaak van het onge luk is geweest. In Hilversum onderwerpen de Rijksluchtvaartdienst (RLD) en de afdeling Luchtvaartonderzoeken van de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart het wrak sinds zondag aan een tech nisch onderzoek. Drie slachtoffers, Fritz, Oxer en Blokland, werkten bij het computer bedrijf Intersystems in Amsterdam. Vanuit Hilversum De Cessna C 172 van de vliegschool „Aviation Francoise" in Hilversum dook zaterdag rond het middaguur door onbekende oorzaak bij de zand bank Pampus in het IJmeer. De pi loot was opgestegen van het vlieg veld Hilversum voor een rondvlucht boven Nederland, zoals later uit het vliegplan bleek. De slachtoffers heb ben geen overlevingskansen gehad, aldus een politiewoordvoerder, ge zien de gering diepte van drie meter op die plek waar het toestel met de neus naar voren neerstortte in het vrieskoude water van het IJmeer. In de loop van zondagmiddag heeft de politie het derde lijk geborgen. De twee andere werden zaterdagavond in het wrak aangetroffen, dat toen rond kwart over negen werd gelicht. Het lag, gemarkeerd door een olie vlek, op drie meter diepte in het IJ meer, een mijl ten noordoosten van de zandplaat Pampus. Bergingsmaterieel van de firma Scheffer BV uit Urk wist het zwaar- beschadigde vliegtuigje te lichten en vervoerde het naar de Pampushaven in Almere voor nader onderzoek. Zondag werd het toestel naar de luch thaven Hilversum getransporteerd voor een technisch onderzoek naar de oorzaak door de RLD. Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15- 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede 1 Hotel-café-restaurant Haamstede. Klaverjassen „Haamstede". 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Vrijdag 11 tot en met zaterdag 26 februari Burgh-Haamstede Kultureel centrum De Bewaerschole. Expositie watersnoodramp. 14.00 -17.00 uur. Maandag 14 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Fraktie bestuursvergadering WD, afdeling Zierikzee. 16.30 uur. „Huis van Nassau". ZLM-vergade- ring. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Algemene ledenver gadering Eendracht Bindt. 19.30 uur. Dinsdag 15 februari Zierikzee Stadhuis. Kommissie publieke wer ken. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Jaarverga dering NCVB. 19.00 uur. Haamstede Hotel Haamstede. Jaarvergadering Pomona. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw, Nieuwstad 13. Lezing voor ouderen, onder auspi ciën van Bejaardensoos Brouwersha ven. 14.30 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Jeugdcarnaval. 14.00 uur. Woensdag 16 februari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Le zing Nederlandse Christen Vrouwen bond. 20.00 uur. Haamstede Beatrixschool. Jaarvergadering Ro de Kruis, afdeling Schouwen-West- hoek. 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Algemene leden vergadering landbouwvereniging „Dreischor". 19.30 uur. Donderdag 17 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Lezing over teelt van bloembollen, bloemzaden en teu nisbloemen - Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes - 19.30 uur. Restaurant „Mondragon". Fraktie- vergadering P.v.d.A. afd. Zierikzee. 19.30 uur. Concertzaal. Paul van Vliet, One man show. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Bijeenkomst PvdA. 20.00 uur. Vrijdag 18 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Algem. vergade ring H.S.V. „Oosterschelde". 19.30 uur. Noordwelle Dorpshuis. ZLM-gezinsavond, 17.00 uur; lezing met dia's, 19.30 uur. Restaurant „De Wig". Jaarvergade ring R.T.C. Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Uitvoering „Nu met ho pe" en „Oefening en Uitspanning", gevolgd door een klucht van toneel gezelschap „De komedianten". 19.30 uur. Zaterdag 19 februari Noordgouwe Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging Con Amore. 19.30 uur. Maandag 21 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering In tern. Vereniging Philatelica. 20.00 uur. Volkerakstraat 49, CDA vrouwenbe- raad. 20.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Vergadering Waterschap distrikt 1. 14.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Vergadering wa terschap distrikten 2 en 3. 9.30 uur. Dinsdag 22 februari Zierikzee Zeeuwsche Herberghe. Vergadering Stichting Jeugd. 19.30 uur. Gymnastiekzaal, Manhuisstraat. Jaarvergadering Zierikzeese orato riumvereniging. 20.00 uur. Haamstede Geref. kerk, jaarvergadering Ned. Ver. Huisvrouwen, afdeling Wester- schouwen. 14.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Bijeenkomst N.B.v.P. 19.45 uur. Oosterland Dorpshuis. Vergadering waterschap, distrikt 4. 14.00 uur. Bruinisse Pleintheater Aquadelta. Coöperatie ve jongerenmiddag. 13.30 uur. Woensdag 23 februari Zierikzee Foyer Mondragon. Lezing dierenarts Bergsma. Ned. Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordgouwe e.o. 20.00 uur. Donderdag 24 februari Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie openbare werken. 19.30 uur. Vrijdag 25 februari Noordgouwe Prijsklaverjassen. Dorpshuis Noord gouwe. 20.00 uur. Zaterdag 26 februari Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Por tas tentoonstelling. 10.30 - 16.30 uur. Vrijdag 4 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering Vissersvereniging Helpt Elkander. 14.30 uur. Donderdag 10 maart Bruinisse Dorpshuis. Algemene Ledenvergade ring Rode Kruis afdeling Bruinisse. 19.30 uur. Donderdag 17 maart Zierikzee „Hervormd Verenigingsgebouw", 't Vrije 2. „Open huis" t.g.v. 50-jarig bestaan van het gebouw. 19.30 - 21.00 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774, (01110)6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2