Vismijn Colijnsplaat wil paling gaan afmijnen Strao-paarden spoelden de voeten in ijskoud zeewater Geen strafvervolging tegen Charl Schwietert (k\ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Beroepsaalvissers Zuid-West Nederland Kritiek op beleid staatsbosbeheer Veel doden bij bioscoopbrand in lunjn Walesa weer in Gdansk Barbie naar andere gevangenis Een barre winterse tocht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek .Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 37,00, per jaar f 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. A(jl^ Maandag 14 februari 1983 139ste jaargang Nr. 23269 WAARIN OPGENOMEN (1797 - In dit nummer: Tien jaar peuterspeelzaal Scharendijke ZIERIKZEE - In de afgelopen vrijdag te Zierikzee ge houden vergadering van Beroepsaalvissers in Zuid Westelijk Nederland, was een schrijven ingekomen van de gemeentelijke vismijn te Colijnsplaat, waarin gepleit werd om in de toekomst de palingvangsten over de vismijn te Colijnsplaat aan de man te brengen. Men zou als proef daarvoor de dinsdag en de donderdg willen bestemmen. Dit verzoek werd mondeling toege licht door de havenmeester van Co lijnsplaat de heer J. D. Nijssen. De voorzitter de heer W. K. Schot, memoreerde eerdere besprekingen hierover gehouden, die op niets uit liepen. De heer Nijssen suggereerde dat er zowel van de zijde van de vis sers als van de zijde van de handel animo voor was. De voorzitter zei beslist geen tegen stander te willen zijn, van het voor gestelde, maar hij zou graag nadere inlichtingen hierover willen hebben van de direkteur van de vismijn. Op 23 februari zal door genoemde direk teur te Colijnsplaat een nadere uit- m TURIJN - Bij een brand in een vol le bioscoop in de Noorditaliaanse plaats Turijn zijn zondag zeker 64 mensen om het leven gekomen. Tien tallen mensen werden gewond. Dit heeft de politie meegedeeld. Het aantal doden steeg dramatisch naar 30 nadat brandweerlieden in een toilet een aantal lijken hadden gevonden. Veel van de slachtoffers zijn jongeren. Een aantal van hen is onder de voet gelopen. Rechercheurs zoeken in het verkoolde restant van de bioscoop naar aanwijzingen die kunnen leiden tot het vaststellen van de oorzaak. Het vuur trok zeer snel door de drukbezette Statuto-bioscoop, die 1.070 plaatsen telt. Er ontstond pa niek onder de toeschouwers. Veel slachtoffers werden gevonden op de bovenste galerij waar zij waren gestikt door de rook. Een woordvoerder van de politie zei dat bij een eerste inspektie van de bioscoop was gebleken dat de ont snappingsroutes van de galerij in de bioscoop mogelijk gesloten waren. De direkteur van de bioscoop wordt ondervraagd. De slachtoffers werden buiten het gebouw in dekens neergelegd. WARSCHAU - Lech Walesa is za terdagavond kort na 20.00 uur in Gdansk teruggekeerd, nadat hij de afgelopen drie dagen in Warschau was ondervraagd als „getuige" in de rechtszaak die wordt voorbereid te gen de leiders van het dissidente co mité tot verdediging van (ontslagen) arbeiders (KOR). Dit is vanuit zijn woning in de havenstad aan de Oost zee vernomen. De ex-voorzitter van Solidariteit ging meteen na aankomst naar bed, want hij was „buitengewoon moe" na het langdurige verhoor in de hoofdstad. Ook was de autotocht Warschau-Gdansk vanwege een sneeuwstorm extra zwaar geweest. LYON - Klaus Barbie is zaterdaga vond van het Fort Montluc, waar hij sinds een week gevangen zat, overge bracht naar de Sint-Jozef gevangenis, dicht bij het centrum van Lyon, 450 km ten zuidoosten van Parijs. De man die verdacht wordt van be trokkenheid bij het doden van dui zenden gevangenen in de tweede we reldoorlog toen hij hoofd was van de Gestapo in Lyon, werd onder zware bewaking in een politie auto overge bracht. De prefect van politie was persoonlijk bij het transport aan wezig. eenzetting van plannen en mogelijk heden worden gegeven. Nadat reeds een schriftelijke stem ming, omde mening van de leden te peilen, was aangekondigd, werd na der besloten eerst de vergadering van 23 februari af te wachten alvo rens een beslissing te nemen. Wei was men algemeen van me ning, dat de aanvoer kollektief zal moeten gebeuren, wil men het beoog de sukses bereiken. Gelegenheidsvissers Scherpe kritiek oefende voorzitter op de politiek van ir. J. Vette, hoofd Zeeland van Staatsbosbeheer. „Het lijkt er op, dat deze hoofdambtenaar bezig is beroepsvissers van aan het Rijk behorend viswater te weren en deze viswaters door te spelen aan ge legenheidsvissers". Hij noemde als voorbeelden: Schelphoek, 25 jaar verpacht geweest aan S. van de Hoek; Sirjansland en Dreischor, vele jaren in gebruik bij de familie Hoogerhuis; Ouwerkerk idem aan J. de Vlieger, Den Inkel bij Kruiningen idem aan D. Nijssen, terwijl ook van hemzelf viswater was ontnomen. In al deze gevallen was het viswa ter opnieuw verpacht aan gelegen heidsvissers. Hij overwoog deze zaak ter kennis te brengen van de ombuds man. In elk geval zal tot in de hoogste instantie, de directeur gene raal, worden geprotesteerd tegen de ze gang van zaken. In het verdere gesprek over deze zaak werd gesteld, dat de eigenaar van een viswater vrij is aan wie hij verpacht. Dat behoeft geen beroeps visser te zijn. Vanachter de bestuurstafel werd de houding van de Kamer voor de Binnenvisserij in deze materie verdedigd. Belangen beroepsvissers de vraag kwam naar voren of de Kamer hier wel de belangen van de beroepsvisserij voldoende had bena drukt. De heer Brouwer van deze dienst voor de binnenvisserij wees er op, dat de Kamer de voorkeuren door de verhuurder van een viswater gesteld, moeilijk kan negeren. Het criterium dat door de Kamer van de Binnenvis serij wel gesteld wordt is: doelmati ge bevissing. Algemeen was men van mening, dat economische aspekten, namelijk het bestaan van de beroepsvisser in het vervolg een grotere rol zouden moeten spelen bij de toewijzing van aan het Rijk behorend viswater. Door de heer Brouwer werd noggc* wezen op de barrière die er voor de gelegenheidsvisser bestaat om zijn vangsten aan de man te brengen, na melijk men moet in het bezit zijn van een door het Productschap afgegeven wettelijke verkoopvergunning. De voorzitter noemde dit een wassen neus. SCHARENDIJKE - De Stichting Peuterspeelzaal Scharendijke vierde zaterdag het tienjarig bestaan. Dat ging met wat officiële toespraakjes gepaard, maar uiteraard ook met feest voor de peuters. Met feestmutsen, ballonnen, pop penkast en een feestmaaltijd werd het voor de kleintjes een vrolijke dag. Voor verslag: zie elders in dit nummer. (Foto: Joh. Berrevoets jr.) DEN HAAG - Oud-staatssekreta- ris van defensie Charl Schwietert wordt niet vervolgd wegens het ten onrechte voeren van een academische titel. De officier van justitie in Den Haag ziet onvoldoende aanleiding tot strafvervolging, ook al zou bewezen BURGH - Vol goede moed begonnen zaterdagmiddag by hotel „Het Grote Zwijn" in Burgh 47 paarden en pony's aan het Straofeest 1983, daarbij gesteund door de beste wensen van familie, vrienden en bekenden. En die wensen hadden ze echt wel nodig want het werd een bar koude rit. In de Domeinen-bossen en duinen was het heerlijk, maar op de open vlakte, zoals op het strand en in de Burghse polder, was het echt winters. Op het strand was veel toeloop van belangstellende en opvallend veel honden. Vooral de niet-carnavalsvierders uit binnen- en buitenland waren naar de Westhoek gekomen om wat februari-lucht op te snuiven en van de gelegenheid gebruik te maken om de paarden hun voeten te zien spoelen in het ijskoude zeewater. Een terzake kundige jury had in Burgh eerst de paarden en pony's op de mooiste versiering gekeurd. Ue heer Af. C. Gelijnse nam voor de vijftigste maal deel aan de Strao-festiviteiten in Burgh-Haamstede. Hij werd daarvoor tijdens het feest in hotel Bom in de bloemetjes gezet, na afloop van de Strao-rit. In Burghsluis wachtte de deelnemers een nieuwtje dat zeer welkom was. Het Straokomité had in het havenkan toor (de oude top van de vuurtoren) gezorgd voor warme chocolademelk en een borreltje, hetgeen ten zeerste werd gewaardeerd. En het kon niet op, want op de Meeldijk trakteerde de familie Kooman een ieder op heerlijke oliebollen. Inmiddels was ook de Kon. Muziekvereniging „De Witte van Haamstede" in vol ornaat met drum band gearriveerd en de stoet reed Burgh binnen. Met een rondje ronde de kerk werd koers gezet naar hotel „Het Grote Zwijn" en café-bar „De Westhoek" voor het nuttigen van een drankje. En daarop kwam Haamstede aan de beurt waar op de koude stoep van het Oude Raadhuis burgemeester mevr. J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer de rijders en de muziek toesprak. Vereerd Zij was zeer vereerd een zo groot aantal rijders(sters) te mogen begroe ten en herinnerde nog eens aan de oeroude opzet van het Strao-fesst Daarop werd de heer M. C. Gelijnse gehuldigd die op deze dag voor de 50- ste maal aan het feest deelnam. Hij mocht daarvoor van haar een fraai boekwerk in ontvangst nemen. Alle deelnemers kregen daarop een konsumptie-bon en voordat deze werden omgezet werd nog een be zoek gebracht aan het Rusthuis Duin oord en werd in de Slotlaan het feest besloten met de snelheidsloop van de duinen naar het dorp. In hotel Bom werd door het Strao komité een dia-serie vertoond over Haamstede en Burgh uit de oudheid uitgebeeld op oude prentbriefkaarten, voor velen weer een konfrontatie met de goede oude tijd En daarop versche nen muziek en rijders(sters) om een uurtje lekker door te feestea Prijzen Tijdens dit feest reikte de sekre- taresse van de Middenstands Vereni ging Burgh-Haamstede mevr. C. Jon ker-de Looze de prijzen uit voor de mooist versierde paarden. De Midden- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Wie glimlacht is sterker dan wie boos wordt kunnen worden dat Schwietert de titel doctorandus zou hebben ge voerd. De officier wijst daarbij op de zeer grote en voor betrokkene scha delijke publiciteit rondom deze af faire in relatie tot de geringe ernst van de overtreding. De persofficier van justitie in Den Haag, Mr. Suyver, heeft dit maandag meegedeeld. De officier heeft een aantal klachten binnengekregen over mogelijke door Schwietert gepleegde misdrijven als oplichting, valsheid in geschrifte als mede het gebruik maken van een aca demische titel ter verkrijging van een aanstelling respektievelijk het enkele voeren van de doctorandustitel (arti kel 320 en artikel 435 van het Wetboek van Strafrecht). In deze klachten heeft de officier onvoldoende aanwijzing gezien voor verdenking van oplichting of valsheid in geschrifte. Het door de officier op- gerdagen onderzoek heeft zich gericht op de genoemde strafbare feiten van artikel 320 en artikel 435. Uit dat onderzoek is naar voren ge komen dat de ex-staatssekretaris zich niet schuldig heeft gemaakt aan het gebruik maken van een academische titel om een aanstelling te verkrijgen. Noch voor de benoeming tot direkteur voorlichting van het ministerie van financiën (die Schwietert al op zak had toen hij werd benaderd voor het staats- sekretarisschap) noch voor de benoe ming van staatssekretaris was de doc torandustitel een voorwaarde. GRONINGEN - Een gedeelte van de Ds. Douwe van Dijkschool in Gro ningen is zondagmorgen in vlammen opgegaan. Uit het eerste onderzoek is gebleken dat de brand is aangesto ken, aldus heeft de brandweer mee gedeeld. De schade wordt voorlopig geraamd op ruim een halve ton. stand had hiervoor drie bekers en een paardenbeeldje beschikbaar gesteld, terwijl elk paard een fraaie roset ont ving. De eerste prijs was voor J. Hart, tweede Evelien Hurkmans, derde Pe ter Kuijpers en vierde Maija Jonker. Ook de heer M. C. Gelijnse werd bloe men aangeboden voor zijn 50-ste rit Pechvogel Zijn echtgenote, mevr. Gelijnse-de Vrieze kreeg een fles wijn als grootste pechvogeL Zij werd n.L op het strand van haar paard gereden door een pony, zonder ernstige gevolgen overigens. In hotel Bom werd verder enige malen, een door Kees de Feiter en konsorten op video opgenomen film over deze dag vertoond, hetgeen ten zeerste ge waardeerd werd. En tot ver in de nacht was het in hotel Bom met muziek en dans bijzonder gezellig. Niets dan lof voor het Strao-komité, dat kosten noch moeite gespaard heeft om dit feest weer enigszins in oude stijl te laten opbloeien. Het is echter onmogelijk de noeste Belgische trekpaarden weer te laten opdraven, doch in de moderne versie blijft de Strao een bijzonder aantrekkelijk geheeL WA> ffib P£ Bitr Verwachting tot dinsdagavond: Droog Droog en zonnige perioden; in de nacht en ochtend lichte tot matige vorst en minimumtemperatuur van min 3 tot min 0 graden; middagtem- peratuur om het vriespunt; matige tot vrij krachtige oostelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 18 februari Woensdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 20%. Minimumtemp.: -4 gr. Middagtemp.: 0 gr. Windkracht: oost 5 Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 20%. Minimumtemp.: -4 gr. Middagtemp.: 0 gr. Windkracht: noordoost 4 Vrijdag: Kans op neerslag: 20%. Minimumtemp.: -4 gr. Middagtemp.: 0 gr. Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 15 febr. Zon op 7.57, onder 17.53 Maan op 09.21, onder 20.30 Eerste Kwartier: 20 februari (18.32) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 15 febr. 4.27 17.37 10.46 22.46 Springtij: 15 februari HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied dat maandagnacht bij de Botnische Golf lag, wordt dinsdagmiddag bij zuid- Noorwegen verwacht. Een tweede hogedrukgebied trekt in deze perio de van Schotland naar het noor doosten en verenigt zich met het eerstgenoemde druksysteem. In het Middellandsezeegebied blijft de luchtdruk betrekkelijk laag. In onze omgeving wordt daardoor een ooste lijke luchtstroming in stand gehou den. Voornamelijk in het noorden en zuiden kunnen wolkenvelden over drijven. Het blijft vrij koud, in de nacht vriest het overwegend matig, min 3 tot min 0 graden. In de ochtend blijft het vriezen, maar de tempera tuur loopt langzaam op. In de middag wordt zij ongeveer 0 graden. De oostelijke wind is meest matig, om streeks windkracht 4. Het ziet er naar uit dat het hoge drukgebied in de buurt van zuid- Noorwegen of Schotland daar een aantal dagen aanwezig blijft en nog verder in kracht toeneemt. Er komt dan ook maar weinig verandering in het huidige weertype.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1