EEN GEKOMPLICEERD EN EMOTIONEEL ONDERWERP Kleuters kregen „vuurdoop" JMotnisee GEBRUIKERS ZAAL RAAMSTRAAT FLINK GEPIKEERD OVER FIKSE VERHOGING VAN DE HUURPRIJS 0iir DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brede Maatschappelijke Diskussie in Zierikzee Drukte verwacht tijdens carnaval en krokusvakantie Kernenergie: Zierikzeese Sportraad aiBÏIO i fkf/f" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (OHIO) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 37,00, per jaar f 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Vrijdag: 11 februari 1983 139ste jaargang Nr. 23268 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Jubileum Plattelandsvrouwen Br'haven ZIERIKZEE - De brede maatschappelijke diskussie over het energiebeleid: wat doen we ermee? Die vraag werd door velen gesteld, na afloop van de deze diskussie donderdagavond in restaurant Mondragon te Zierikzee. Bij het verlaten van het restaurant, toen de slechts vijf tien aanwezigen nog wat informeel napraatten, kwam het idee ter sprake dat de miljoenen die in deze brede diskussie werden gestopt, misschien een betere bestem ming hadden kunnen krijgen. In ieder geval heeft de stuurgroep BMD haar doel bereikt: de diskussie is op gang gebracht. Wat kan men van zo'n diskussie verwachten. In ieder geval geen kon- klusies. Ten slotte heeft ieder mens een eigen mening, ook over kernener gie, wind- of zonne-energie. De pro's en contra's kwamen donderdag avond dan ook duidelijk naar voren. Het doel Diskussieleiders Peter Dieleman en Bert v. d. Hoef legden aan het be gin van de bijeenkomst allereerst het doel van deze brede maatschappelij ke diskussie uit. Het komt er in het kort op neer dat het Nederlandse volk gaat meepraten over het te voe ren energiebeleid. Om dit te bereiken worden in diverse gemeenten in Ne derland twee avonden georgani seerd. De eerste draagt een informa tief karakter terwijl tijdens de twee de avond gediskussieerd zal worden. Aan het einde van de eerste bijeen komst gisteravond ontvingen de aan wezigen een BMD-vragenformulier. Hierop kan men zijn mening over het energiebeleid kenbaar maken. Deze gegevens worden verzameld en ver werkt in een eindrapport, dat uitein delijk bij de regering en het parle ment terecht komt. me energiebronnen zijn te duur in vergelijking tot de baten". Twee procent Kernenergie is een gekompliceerd (en emotioneel) onderwerp, zo bleek uit de diskussie. Na een korte dia- vertoning bleek dat kernenergie slechts 2% bijdraagt aan het Neder landse energiegebruik. Advertentie '<WlA#WW*A<WWWWIAAA#Y r; Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 in de wintermaanden maandag en dinsdag gesloten, uitgezon derd diners en partijen. Ook op Schouwen-Duiveland Dit nammer bestaat uit 12 pagina's. Geduld is niets anders dan een 1 1 soort energie. G. Sand Volgens de plaatselijke VVV's zijn alweer heel wat vakantiewoningen en hotelkamers gereserveerd voor de komende dagen, maar de drukte zal nog niet te vergelijken zijn met die tijdens Pasen en Pinksteren. Tegen die tijd stromen namelijk ook de campings en caravanparken vol, en dat is in februari natuurlijk nog niet het geval. Verkeersstroom De rijkspolitie verwacht ook een grote drukte op de wegen. Ze ver wacht de grootste verkeersstroom op de wegen naar de wintersportgebie den, richting Zuid-Duitsland. Ook het verkeer naar de Ardennen kan behoorlijk oplopen, omdat de ski vooruitzichten daar niet ongunstig zijn. De carnavalsoptochten in het zuid en van het land zullen ook bijdragen tot veel extra-verkeer. Ook in Duits land en Frankrijk wordt drukte op de wegen verwacht. Vakantiegan gers die op zaterdag willen terugke ren wordt geadviseerd dat vroeg in de ochtend te doen. WARSCHAU - De militaire aan klager van Warschau heeft gevange nisstraffen van twee tot acht jaar geëist tegen acht medewerkers van de illegale radiozender van de nu ver boden vakbond Solidariteit, zo is donderdag van iemand vernomen die het proces bijwoont. Verwacht wordt dat volgende week maandag of dins dag uitspraak zal worden gedaan. De hoogste straf van acht jaar werd geëist tegen Zbignieuw Romaszews- ki (43), die tijdens een uitzending zei dat hij de radiozender leidde. Zijn vrouw Zofia hoorde vijfjaar tegen ei sen, Danuta Jadczak en Marek Ra- sinski ieder vier jaar en vier anderen straffen variërend van twee jaar voorwaardelijk tot drie jaar straf kamp. zonder, dat wij andere, lager prijzen moeten hanteren voor onze zalen? Misschien kunnen alle zaalgebrui kers in navolging van alle sportpark gebruikers eens rond de tafel gaan zitten, samen de problematiek bespreken en dan als één man naar de gemeente, in casu mijn persoontje komen om een en ander op een rijtje te zetten. Wie weet waar we toe ko men". Dit idee werd door de meeste zaalsportverenigingen positief ont vangen, ,,maar", zo besloot Vermeu len. ,,wij ageren nu fel, omdat wij precies weten wat ons boven het hoofd hangt. Ik wil de reakties straks wel eens zien, als de sport parkgebruikers op de cent af weten wat hen te wachten staat". Vanuit de groep werd gekonklu- deerd dat dit procentueel gezien toch wel erg weinig is,,in verhouding met de kosten en de gevaren die er aan vast zitten. Daar komt nog eens het radio-aktief afval bij, waarmee men tot nu toe geen raad weet. Ongrijpbaar Een paar opmerkingen: kernener gie is ongrijpbaar, we kunnen de risi- ko's niet overzien"; „we kennen de gevaren van het deelnemen aan het verkeer, toch doen we het. Zo wil ik ook de risiko's van een kerncentrale aksepteren, we zijn geen experts. Zouden we meer feiten kennen, dan zouden we minder angstig zijn. Het is juist die onzekerheid die ons angstig maakt: Kerncentrales moeten ver dwijnen, ze zijn een grote bedreiging voor ons en ons nageslacht; kernener gie is een machtsmiddel. Duur en ge vaarlijk." En dit zijn slechts een paar opmerkingen. Koop het boek Degenen die meer informatie zou den willen hebben over energiebron nen, doen er goed aan het Tussenrap port te kopen. Het is een ruim 200 pagina's tellend boek, opgesteld door de stuurgroep. Het kost vijf gulden en is op het ge meentehuis te Zierikzee verkrijg baar. Verder ligt op alle postkantoren de gratis BMD-krant, waarin tevens inr formatie staat over energie, energie gebruik en de gevolgen daarvan. Westerschouwen In de gemeente Westerschouwen zal op 22 en 31 maart de brede maat schappelijke diskussie worden ge houden. Plaats van samenkomst is nog niet bekend. Tijdens de tweede avond kan dit BMD-vragenformulier bij de Stuur groep worden ingeleverd. Deze bij eenkomst zal 22 februari worden ge houden, ook in Mondragon. Verwachting tot zaterdagavond: Perioden met zon Droog en perioden met zon; in de nacht en ochtend lichte tot matige vorst en minimumtemperatuur om streeks min 5 graden; middagtempe- ratuur om het vriespunt; matige noordoostenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 15 februa ri: Zondag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: -5 gr. Middagtemp.: 0 gr. Windkracht: noordoost 3 Maandag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: -5 gr. Middagtemp.: 0 gr. Windkracht: noordoost 3 Dinsdag: Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: -3 gr. Middagtemp.: 1 gr. Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 12 febr. Zon op 8.03, onder 17.47 Maan op 8.17, onder 17.02 13 febr. Zori op 8.01, onder 17.49 Maan op 8.42, onder 18.10 14 febr. Zon op 7.59, onder 17.51 Maan op 9.03, onder 19.20 Eerste Kwartier: 20 febr. (18.32) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 12 febr. 2.57 15.47 8.51 21.04 13 febr. 3.23 16.22 9.25 21.33 14 febr. 3.59 17.00 10.09 22.06 Springtij: 15 februari HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het ziet er naar uit dat er zaterdag in ons land perioden met zon voorkomen. Dit droge, maar kou de weer hangt samen met een hoge- drukgebied, waarvan de kern zich vrijdagnacht nog boven de Atlanti sche Oceaan bevond. De kern trekt naar het zuiden, maar tegelijkertijd breidt het hoge- drukgebied zich verder naar het oosten uit. Het houdt in onze omge ving een noordoostelijke stroming in stand waarmee vrij koude lucht naar ons land gevoerd wordt. In de nacht en ochtend kan het in die lucht licht tot matig vriezen en overdag komt de temperatuur vrij wel niet boven het vriespunt uit. Ook na zaterdag duurt dit winter weer nog voort. BRUINISSE - Donderdagochtend hebben kleuters en leidsters van de openbare kleuterschool 't Kwetternest een be zoek gebracht aan de branbweerkazerne aan de Molenstraat. Het was het hoogtepunt en tevens de afsluiting van het projekt .verkeer", waaraan de kleuters enkele weken hebben gewerkt. De kleuters werden geïnformeerd over de brandweer, de alalrmering van de mannen bij brand, de pakken en de helmen. Onder grote hilariteit werden enkele slangen realistisch aangesloten en mochten de kinderen echt spuiten. Als klap op de „vuur"-pijl mochten de kinderen plaats nemen in de brandweerauto, de trots van de Bruse brandweer. Tijdens een rondje door het dorp werden de toe ters en de sirene gedemonstreerd, een ware belevenis. Een schat aan ervaringen rijker na deze vuurdoop werd de te rugweg naar school aanvaard. Naar aanleiding van een aantal stellingen konden vanuit de zaal vra gen worden gesteld of opmerkingen worden geplaatst. Onderwerpen wa ren: „Kernenergie is veilig, schoon en goedkoop", „Inzet meer kolen is beter dan meer olie en gas", „duurza- PARIJS - Frankrijk wijst een Roe meense hoogleraar uit die gegevens over zijn onderzoek betreffende com- puterkunde heeft doorgegeven aan de Roemeense geheime dienst. Dit heeft een woordvoerde van het mi nisterie van binnenlandse zaken in de Franse hoofdstad meegedeeld. MOSKOU - Uit een ekonomisch rapport dat de raad van ministers van de Sowjet-Unie heeft ontvangen wordt opgemaakt dat de kampagne die de nieuwe Russische leider Joeri Andropov voor verbetering van de arbeidsproduktiviteit voert sukses begint op te leveren. ZIERIKZEE - De huurprijs van de gymnastiekzaal aan de Raamstraat, de enige gemeentelijke zaal in Zierikzee wordt in de komende jaren gefaseerd opgetrokken tot het niveau van de prijzen die in de zalen die met de Rijksnormen worden gehanteerd. Een simpele vaststel ling, die echter bij de gebruikers van de zaal aan de Raamstraat flink in het verkeerde keelgat is geschoten. Met name Jac. Vermeulen van tafeltennisvereniging Scaldina en Hans Does van gymnastiekvereniging Delta Sport klaagden danig hun nood tijdens de jaarlijkse ver gadering van de Zierikzeese Sportraad. Beiden zagen duidelijk aanwijsbare problemen opdoemen voor hun verenigingen. „Waarom is dit in vredesnaam. No ta bene een verhoging van honderd procent", ageerde Vermeulen. ,,Is dat soms om de nieuwe sportvelden mee te helpen subsidiëren?". Met uit zondering van de gymzaal aan de Raamstraat geldt in alle zalen in Zie rikzee een uurprijs van 17,90 en een prijs van 47,90 voor een morgen, middag of avond. In de Raamstraat betalen de gebruikers momenteel 8,55 per uur. „Ik denk dat de gefa seerde verhoging best te verklaren is", stelde Sportraadvoorzitter L. J. van Gastel. „Het vorig jaar is er een nieuw dak opgekomen en tijdens de aanstaande zomervakantie komt er een nieuwe vloer in. Dat zal toch in- direkt op de gebruikers terecht moe ten komen". Opdoeken Katastrofaal kan de fikse verho ging voor de beide aan het woord zijnde verenigingen evenwel best worden. „We zitten bij Scaldina kompleet aan ons plafond. We hebben een ledenstop in moeten voeren, omdat we in de ons ter be schikking staande uren niet meer mensen kunnen herbergen, maar we moeten wel de dubbele huur gaan be talen, terwijl we nu al niet financieel rond kunnen komen", legde Vermeu len uit en Hans Does van Delta Sport: „We kunnen onze vereniging op de duur wel opdoeken. Deze in greep gaat Delta Sport nog eens 4.000,- extra per jaar kosten. Hoe moetje dat verkopen aan je leden, al thans aan de ouders van de leden, want wij zitten wel met louter jong grut. Je moet eens komen kijken wat we per jaar al niet moeten bijspek- ken om rond te komen. Diverse ou ders, die helemaal gek zijn van deze sport storten per jaar extra om het zaakje draaiend te houden. We kun nen daar toch geen verplichting van gaan maken of zo iets dergelijks". ZIERIKZEE - Vandaag begint de krokusvakantie en dat betekent dat er weer velen naar Schouwen-Duive land komen, om er een paar dagen tussenuit te zijn. Daar t komt nog eens bij dat er ook een (steeds groter worden- WHr de) groep bestaat, die het carnavalfeest wil ontvluchten ZcO' en dan kan men in deze omgeving goed terecht. pt ZIERIKZEE - Er is momenteel geen verkeer mogelijk door de Bagijnestraat, die van een nieuw wegdek wordt voor zien. Als dit werk geklaard is, is de Fonteine aan de beurt. Van Gastel op zijn beurt: „Wij als gemeente zullen de begroting ook sluitend moeten krijgen. Als wc min der krijgen van het rijk, zal dat gat door anderen gevuld moeten worden en dat is in dit geval de sport. En bo vendien: zijn wij als gemeente zo bij-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1