Vandaag stemming over motie tot veiligstellen De Schelde, RDM en Wilton-Feijenoord Hulp derde wereld nodig voor herstel ekonomie ISRAËLISCH KABINET STELT BESLISSING OVER SHARON UIT RSV-debat Tweede Kamer Rode Kruis: Geen onderzoek naar dood Horb Sowjet-helikopter neergeschoten Spoorwegen in 1985 „Superbeveiliging" op meeste grote lijnen aangekondigd Isolatiebedrijf failliet: 46 man op straat Kommissie-Brandt: WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK JeugrLsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 DEN HAAG - Bij het RSV-debat in de Tweede Kamer hebben de regeringspartijen (CDA en VVD) woensdag avond een motie ingediend, gericht op het veiligstellen van optimale werkgelegenheid bij levensvatbare onder delen van het RSV-concern. In de motie, ingediend door het VVD-kamerlid Jacobse en gesteund door zijn CDA- collega Van Iersel, wordt ondermeer uitgesproken dat de drie marine-werven, te weten De Schelde, de RDM en Wilton Fijenoord in de gelegenheid moeten worden gesteld in afgeslankte vorm hun activiteiten voort te zet ten. Voorts wordt er in de motie voor gepleit, dat die bedrijven, die in staat zijn zelfstandig en zonder steun van de overheid hun bestaan voort te zetten, daartoe ten snelste in de gele genheid moeten worden gesteld. Ook vragen de indieners het apart en terstond bezien van de overlevings kansen van Verolme Elektra, de Ma chinefabriek Breda, de Gieterij Mid delburg en van Thomassen Amster dam. Minister Van Aardenne (economi sche zaken) noemde de motie van bei de regeringspartijen ,,een steun in de rug". Over deze en de andere inge diende moties zou vandaag worden gestemd. Steun Rotterdam De gemeente Rotterdam is bereid om 20 tot 25 miljoen gulden te beste den voor het op de been houden van RSV-bedrijven in Rotterdam. Dat zou moeten gebeuren als de schulden positie van RSV enigszins is ont rafeld. Daarbij stelt de gemeente GENÈVE - Het internationale ko- mité van het Rode Kruis (ICRC) heeft tegengesproken dat het een onder zoek instelt naar de dood van majoor Roy Horb, die afgelopen week dood in zijn cel in Paramaribo werd aange troffen. Volgens de officiële lezing kwam Horb, die was beschuldigd van èerikomplot tot liquidatie van Bouterse, om het leven door zelfop- hanging. De vertegenwoordigers van het ICRC Georges Heuman bracht on langs een bezoek aan Paramaribo, maar stelt geen onderzoek in naar de dood van Horb, aldus een woord voerder tegenover het persbureau Reuter. Het officiële Surinaamse persbureau SNA had gemeld dat het ICRC een onderzoek had geopend naar Horbs dood. De officiële lezing van zelfmoord wordt door velen in twijfel getrokken. ISLAMABAD - Door het veronge lukken van een Russische militaire helikopter boven een woonwijk van Kaboel zijn talrijke doden en gewon den gevallen, zo hebben westelijke diplomaten in de Pakistaanse hoofd stad Islamabad verklaard. Volgens hen ontplofte het toestel boven de noordelijke wijk Afshar van de Afghaanse hoofdstad, nadat het door schoten van Afghaanse opstandelingen was getroffen. Alle inzittenden van de machine kwamen om het leven, terwijl op de grond ver scheidene personen werden gewond. Het was de eerste maal sinds de Rus sische invasie in december 1979 dat een Sowjet-helikopter in de hoofd stad neerstortte. „Super-Sara" netjes begraven BRUSSEL - Het Europese onderzoeksprogramma in ver band met de veiligheid van kernreactoren wordt stopge zet. De Europese ministerraad heeft in Brussel de EG- kommissie gevraagd om uit te zien naar andere onderzoeks- aktiviteiten voor het Europese onderzoekcentrum in Ispra in Noord-Italië. Vandaag is er nog geen definitief besluit ge vallen, maar in de volgende raad krijgt het Super Sara- projekt vrijwel zeker een nette begrafenis", zo zei in Brussel de Nederlandse minister van ekonomische zaken, drs. Gijs van Aardenne. De Nederland se bewindsman liet duidelijk blijken dat ook Nederland wenst dat het Super Sara- projekt wordt stilgelegd. Super Sara is een projekt waarvoor de ministerraad in mei 1981 zo'n 140 miljoen gul den uittrok. Men wilde er mee onderzoeken wat er gebeurt als de koeling van een nucleai re reactor het laat afweten. De gemeenschap achtte zo'n on derzoek nuttig na het ongeval dat in 1979 gebeurde in de kernreactor van Three Miles Island te Harrisburg in Ameri ka. overigens wel enige voorwaarden. Dit zei de Rotterdamse wethouder Den Dunnen woensdag tijdens de eerste dag van de tweedaagse hoor zitting van de vaste kamerkommis sies van economische zaken en van sociale zaken en werkgelegenheid over de ontmanteling van RSV. Voorwaarden Voorwaarden die voor Rotterdam gelden bij de besteding van het geld zijn: het handhaven van reparatieca paciteit bij de RDM, het handhaven van het Offshorebedrijf in afgeslank te vorm - het kabinet wil dit laatste onderdeel opheffen - een snelle beslissing over de toekomst van de afdeling Zware apparaten van RDM in verband met de aanbesteding van de Flexicoker van Esso, en als vierde voorwaarde het streven naar een be hoorlijke afstemming van de repara tiecapaciteit in de regio. De kamerleden vonden dat Rotter dam nogal wat voorwaarden. De gemeente Rotterdam hecht er zeer aan om de reparatiecapaciteit bij de RDM te handhaven in enigs zins afgeslankte vorm. Daarbij wordt vooral veel belang geheet aan de dokken van 90.000 en 100.000 ton, die zeer goed bezet zijn. Het overhe velen van een deel van de reparatie- capaciteit van de RDM naar Wilton Feyenoord kost volgens Rotterdam miljoenen guldens. De rechtbank ip Rotterdam heeft het noodlijdende RSV-concern in middels uitstel van betaling ver leend. Tot bewindvoerders zijn be noemd mr. F. Meeter en mr. J. J. van Wessem in Rotterdam. Advertentie j STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. zondag 20.00 uur J UTRECHT - In de loop van 1985 zullen naar verwachting vrijwel alle belangrijke lijnen van het NS-spoorwegnet zijn voorzien van het beveiligings systeem ATB. Dit is (heden) maandag bekend geworden op een persconferen tie in Utrecht, waar de Nederlandse Spoorwegen de voorlopige resultaten over 1982 bekend heeft gemaakt. Het ATB-systeem is de automatische trein beïnvloeding waardoor een trein automatisch tot stoppen wordt gedwongen als de machinist onveilige seinen negeert. Het ATB-systeem kwam onlangs weer in het nieuws toen op 27 decem ber vorig jaar twee treinen op elkaar botsten bij Rotterdam. Na dat onge luk werd verklaard dat de botsing (drie doden) waarschijnlijk voorko men had kunnen worden als het baanvak met ATB was uitgerust. Het bewuste traject moet in '85 van het systeem zijn voorzien. Momenteel is 1281 km van het spoorwegnet met ATB toegerust. Daarmee is driekwart van de (druk kere) lijnen die voor ATB in aanmer king komen voorzien.^Q,%e^met '85 komt daar nog 400 Kilometer bij. Daarna wil men ook de minder druk ke baanvakken Heerhugowaard-Den Helder, Roosendaal-Vlissingen en Nijmegen-Venlo van het systeem voorzien. Specialistisch karwei NS heeft herhaaldelijk verklaard dat het ATB-systeem - dat na de eno- GENEVE - De Sowjet-Unie heeft in januari slechts 81 joden laten ver trekken - het laagste aantal per maanda dat sinds het begin van de emigratie in 1971 werd geregistreerd. OOSTERHOUT - De 46 perso neelsleden van de Man Isolatie in Oosterhout is wegens faillissement ontslag aangezegd. Dat heeft curator mr. C. Liesker meegedeeld. Het per soneel heeft samen met het informa tiecentrum voor werknemers in Til burg een overlevingsplan opgesteld, dat het behoud van 21 banen inhoudt. Woordvoerder Van Nijnanten van de industriebond FNV noemt dit een realistisch plan en zeker niet te opti mistisch. Volgens mr. Liesker staan de schuldeisers wel sympathiek tegenover dit plan, maar zal er nog veel bereikt moeten worden voor het uitgevoerd kan worden. Als oorzaak van de slechte gang van zaken in het bedrijf noemt hij de teruglopende ex port als gevolg van de recessie en en kele ongelukkige beleidsbeslissin gen. rme treinramp van Harmeien in '62 werd ingevoerd - niet sneller dan voorgenomen kan worden aange legd. Dat is niet alleen een kwestie van geld, maar vooral omdat het aan leggen van het zeer geavanceerde ATB-systeem een zeer specialistisch karwei is dat maar door een beperkt aantal experts kan worden uitge voerd. WARSCHAU - De leider van de verboden Poolse vrije vakcentrale Solidariteit, Lech Walesa, is woens dag aangekomen in Warschau in ant woord op een bevel van het militaire parket. Hij bracht kort na aankomst een bezoek aan zijn advocaat, Wla- dyslaw Sila-Nowicki. Vandaag (donderdag) moet Walesa getuigen op het vooronderzoek tegen de leiders van de „Comités voor maatschappelijke zelfverdediging' KOR. De vijf oprichters van KOR, Jacek Kuron, Adam Michnik, Jan Litynski, Henryk Wujec en Jan Jozef Lipski, zullen wegens het voorbereiden van de gewelddadige omverwerping van de bestaande orde voor de rechter moeten verschijnen. Zij waren sinds september 1980 adviseurs van „Soli dariteit". LONDEN - Om te voor komen dat er een wanorde lijke situatie ontstaat en de recessie afglijdt naar een depressie dient er snel aktie te worden onderno men om de arme landen te helpen en op die wijze een bijdrage te leveren aan het herstel van de wereldeko- nomie. Dit staat in een rap port van de kommissie- Brandt, ook wel Noord- Zuid-kommissie genoemd. In het rapport wordt aangedrongen op hervorming van het internationa le ekonomische en monetaire stelsel en op noodprogramma's voor de lan den in Azië, Afrika en Latijns- Amerika die te kampen hebben met grote schulden. De kommissie, die zich bezig houdt met de verbetering van de betrekkin gen tussen rijke en arme landen en onder voorzitterschap staat van oud bondskanselier Willy Brandt, acht het dringend noodzakelijk dat de middelen van het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) en de Wereld bank in ruime mate worden vergroot ten voordele van de ontwikke lingslanden. Het rapport on derstreept de onderlinge afhanke lijkheid tussen de industrielanden in het noorden van de ontwikkelings landen. Het rapport onderstreept de onderlinge afhankelijkheid tussen de industrielanden in het noorden en de ontwikkelingslanden in het zuid en van de wereld. Zelfde schuitje „Het wordt steeds duidelijker dat iedereen in hetzelfde schuitje zit, dat het noorden niet zomaar kan konsta teren dat de zuidelijke kant van de boot zinkende is. Bovendien vaart de noordelijke kant van de boot ook niet zo best", vermeldt het tweede rapport van de kommissie-Brandt. Het eerste rapport van de kommis sie mondde uit in een ekonomische topkonferentie van Noord en Zuid in het Mexicaanse Cancun, maar de re sultaten daarvan waren teleurstel lend, zo verklaarde Willy Brandt bij de presentatie van het tweede rap port. De kommissie meent dat er aanlei ding voldoende is om een tweede top konferentie te beleggen, met ruime voorbereidingen, om op politiek ni veau de zogenoemde „Noord-Zuid- dialoog" weer op gang te brengen. Ze stelt voor een sekretariaat voor de derde wereld in het leven te roepen en dringt er bij de Verenigde Staten op aan op te treden als voorbeeldig leider van de internationale gemeen schap. De Sowjet-Unie en de landen van Oost-Europa moeten aktiever worden als het gaat om Noord-Zuid- kwesties. JERUZALEM - Het Israëlische kabinet heeft woens dagavond geen beslissing genomen over de gevolgen die het rapport van de kommissie-Kahan moet hebben. De kommissie, die de Israëlische verantwoordelijkheid bij de massamoord op Palestijnen in de kampen Sabra en Chatila onderzocht, beval dinsdag onder meer aan mi nister van defensie Sharon te ontslaan. Het Israëlische kabinet vergaderde woensdagmiddag drie uur. Officiéél werd meegedeeld dat het kabinet va nochtend opnieuw bijeen komt. Bijna het hele kabinet was aanwe zig bij de vergadering, zo werd mee gedeeld. Ook opperbevelhebber Ra fael Eytan was er. Minister van de fensie Sharon verliet de vergadering voortijdig om een receptie te bezoe ken. Volgens de Israëlische minister van toerisme, Avraham Sharir, wil het kabinet van premier Begin voor het een beslissing neemt leden van de Israëlische generale staf horen die net als minister Sharon bekritiseerd werden in het rapport van de kom missie-Kahan. Nieuwe verkiezingen? Premier Begin heeft zich bij de tweede buitengewone vergadering over het rapport inzake de massa moord „strijdlustig en goedgestemd" getoond. Begin zelf wil nieuwe verkiezingen houden en „zou zeer blij" zijn als zijn nog weife lende coalitiepartners met dit idee zouden instemmen, aldus de televi sie. Sharon weigert nog steeds uit ei gen initiatief „als zondebok" zijn funktie neer te leggen. Maar Sharon verklaarde zelf er begrip voor te heb ben als premier Begin hem zou onts laan. waartoe Begin niet bereid lijkt te zijn. Dc mogelijkheid dat premier Begin de Knesset zal vragen zich te ontbin den en algemene verkiezingen uit te schrijven is inmiddels groter gewor den. Twee van zijn coalitiepartners zijn niet meer tegen verkiezingen. Zaterdag 12 en zondag 13 februari Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter A. M. Dorrestein, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zierikzee, Tel. (01110) 3016, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde,Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050 neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zr. W. C. Steutel, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou- Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. Adviseur: J Meertens, tel. 01113-2215. Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Donderdag 10 februari Zierikzee Vierschaar Stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 09.00 - 12.00 en 15.00 - 17.00 uur. „Huis van Nassau". Jaarvergadering N.V.v.P.-afdeling Schouwen. 13.45 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Zierikzeese Sportraad. 19.30 uur. Restaurant Mondragon. Diskussie- bijeenkomst energiebeleid. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring commissie sport-, jeugd- en cul turele zaken. 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Vergadering „Land bouwbelang". 19.30 uur. Vrijdag 11 februari Zierikzee Vierschaar Stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 09.00 - 12.00 en 15.00 - 17.00 uur. „Huis van Nassau". Algemene ver gadering van de Vereniging van be- roepsaalvissers Zuid-west Neder land. 10.30 uur. „Huis van Nassau". Dansavond Bond van opzich zelf staanden. 20.00 uur. Kantine WIK. Bingo-avond jeugd. 19.00 uur. Burgh Rekreatiezaal camping „Duinrand". Feestavond sportvereniging DFS. 19.30 uur. Zaterdag 12 februari Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. „Blade Runner". 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vertrek strao-rijders, Achterweg Burg, 12.00 uur; ontvangst burge meester in Ring Haamstede, 16.15 uur. Zondag 13 februari Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. „Blade Runner". 20.00 uur. Maandag 14 februari Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Algemene ledenver gadering Eendracht Bindt. 19.30 uur. Dinsdag 15 februari Zierikzee Stadhuis. Kommissie publieke wer ken. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Jaarverga dering NCVB. 19.00 uur. Haamstede Hotel Haamstede. Jaarvergadering Pomona. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw, Nieuwstad 13. Lezing voor ouderen, onder auspi ciën van Bejaardensoos Brouwersha ven. 14.30 uur. Woensdag 16 februari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Le zing Nederlandse Christen Vrouwen bond. 20.00 uur. Haamstede Beatrixschool. Jaarvergadering Ro de Kruis, afdeling Schouwen-West- hoek. 20.00 uur. „De Drie Schapen". Algemene leden vergadering landbouwvereniging „Dreischor". 19.30 uur. Donderdag 17 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Lezing over teelt van bloembollen, bloemzaden en teu nisbloemen - Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes - 19.30 uur. „Hervormd Verenigingsgebouw", 't Vrije 2. „Open huis" t.g.v. 50-jarig bestaan van het gebouw. 19.30 - 21.00 uur. Concertzaal. Paul van Vliet, One man show. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Bijeenkomst PvdA. 20.00 uur. Vrijdag 18 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Algem. vergade ring H.S.V. „Oosterschelde". 19.30 Restaurant „De Wig". Jaarvergade ring R.T.C. Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Uitvoering „Nu met ho pe" en „Oefening en Uitspanning", gevolgd door een klucht van toneel gezelschap „De komedianten". 19.30 Maandag 21 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering In tern. Vereniging Philatelica. 20.00 uur. Volkerakstraat 49, CDA vrouwenbe- raad. 20.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Vergadering Waterschap distrikt 1. 14.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Vergadering wa terschap distrikten 2 en 3. 9.30 uur. Dinsdag 22 februari Zierikzee Zeeuwsche Herberghe. Vergadering Stichting Jeugd. 19.30 uur. Gymnastiekzaal, Manhuisstraat. Jaarvergadering Zierikzeese orato riumvereniging. 20.00 uur. Haamstede Geref. kerk, jaarvergadering Ned. Ver. Huisvrouwen, afdeling Wester- schouwen. 14.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Bijeenkomst N.B.v.P. 19.45 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden. vrijdag (van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur, zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Elke woensdagavond gezellige avond met klaverjassen, schaken, dobbelen, enz. Van 19.00 - 23.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774. (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2