Projektleider moet wél arbeidsplaatsen schelpen Positief advies voor verbouwing bij Brogum u DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kommissie jeugd- en jongerenwerk: In kader aanpak (jeugd)werkloosheid Dr. C. Boertien: V.O.W. is geen pr estige-obj ekt Opvangprojekt in Delft mi- Nieuwe fabriek in Terneuzen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 37,00, per jaar f 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Donderdag 10 februari 1983 139ste jaargang Nr. 23267 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Zierikzeese ziekenomroep zelfstandiger ZIERIKZEE - De nota inzake de (jeugd) werkloosheid levert heel wat diskussiestof op. De leden van de kom missie jeugd- en jongerenwerk van de gemeente Zierik zee hadden wat moeite met de strekking van het rap port. Net als voorzitter P. de Rijke wisten de heren C. Legemaate (CDA) en J. J. Geleijnse (VVD) niet goed wat ze er mee aan moesten. Om de (jeugd)werkloosheid in de regio Schouwen-Duiveland daadwerkelijk aan te pak ken zou een projektleider moeten worden aangesteld, zou een regionale stuurgroep werkloosheid moeten wor den ingesteld en zouden de nodige rijksmiddelen bijeen moeten worden gehaald. men, waardoor! werk kan. Bij hij enkele vraal jektleider zou j. pelijk werker vond Legemaatt fruitbedrijven fle jeugd aan het it rapport plaatste [ekens. ,,Deze pro- pk een maatschap- unnen noemen", preker zei dat bij voldoende arbeids- DEN HAAG - Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft de hulp van de Tweede Kamer ingeroepen voor her-opening van het overleg met het rijk over de Westerschelde^oever- verbinding. Dat geschiedde tijdens een mondeling overleg tussen leden van de verkeerskommissie uit de Tweede Kamer en het provinciaal bestuur van Zeeland. ,,Laat het wen kend perspektief van een vaste, oe ververbinding werkelijkheid wor den", zo betoogde de Zeeuwse kom- missaris der koningin dr. C. Boer tien. Boertien ontkende dat de oeverver binding een prestige-objekt of hobby zou zijn. De destijds tussen Zeeland en het rijk gemaakte afspraken heb ben, zo zei hij, het karakter van een overeenkomst. Overleg met het rijk zou, zo zette hij uiteen, betrekking kunnen hebben op de financiële be trokkenheid van Zeeland bij het pro- jekt, op de uitvoering ervan en op de omvang van het werkeiland. Vanuit de kamerkommissie werd nogal wat kritiek geleverd op de door het rijk gevolgde procedure, die - zo werd betoogd - beslist geen schoonheidsprijs verdient. Eind deze maand heeft de verkeerskommissie nader mondeling overleg met de be trokken ministers van verkeer en van financiën. Het grote probleempunt van de no ta is dat de projektleider zich naast het scheppen van werk bezig dient te houden met het zoeken naar een zin volle vrijetijdsbesteding voor de werklozen. Dus niet alleen aandacht voor de arbeid, maar ook voor de so- ciaal-kulturele aktiviteiten. Reden hiervoor is dat voor projekten met een arbeidsbevorderend karakter niet via artikel 36 van de W.W.V. een rijksvergoeding kan worden verkre gen. Aan de projektleider kunnen onder meer de volgende taken worden toe bedacht: koördinatie van uitvoeren de aktiviteiten, sekretariaat van de regionale stuurgroep, deelname aan overlegstrukturen op verschillend nivo, organiseren van aktiviteiten en het begeleiden daarvan, het opzetten van een werkplan en begrotingen en het stimuleren van aktiviteiten voor mensen zonder werk. Werk primair Voorzitter De Rijke was tijdens de kommissie jeugd- en jongerenwerk de eerste om te zeggen dat hij nog niet goed wist wat hij met de nota aan moest. Hij had altijd gedacht dat er iemand zou komen, die anderen aan het werk zou helpen. Jeugdwerk leider Gabri de Groot was van me ning dat er met sociaal-kulturele ak tiviteiten misschien wel zinnige din gen te bewerkstelligen zijn, maar hij dacht dat de behoefte aan werk steeds nadrukkelijker naar voren komt. „Zeker voor jongeren neemt werk de eerste plaats in", aldus De Groot. De heer C. Legemaate zou ook lie ver een projekt van de grond zien ko- BURGH-HAAMSTEDE - De bouw van de 24 zorgwoningen bij rusthuis Duin oord te Burgh-Haamstede bevindt zich in de afwerkfaseIn de huizen wor den verwarming, sanitair en electra aangelegd en ook de stukadoors en de schilders zijn volop bezig. De streefdatum voor de oplevering is I mei van dit jaar. ,,Dat halen we waarschijnlijk wel", zegt direkteur A. Kort. Vanaf mei dienen de zorgwoningen als tijdelijke huisvesting voor de bewoners van het voorste gedeelte van Duinoord. Bijna het hele komplex wordt namelijk gere noveerd en voorde bewoners moet er in die periode vervangende woonruimte zijn. De renovatie zal naar verwachting in augustus uan 1984 gereed zijn. Pas dan kunnen de zorgwoningen betrokken worden door mensen, die daarvoor in aanmerking komen. krachten terecht kunnen. Vaak draaien de echtparen vele uren per week om het bedrijf te kunnen run nen. Extra hulp van arbeidskrachten zou welkom zijn. Hier zag hij een taak van de overheid in. Als tweede mogelijkheid om jongeren te laten werken noemde hij: jeugdigen via het leerlingenstelsel in het be drijfsleven aan het werk helpen. Geleijnse vroeg zich af of de taken van de projektleider de juiste zijn om de werkloosheid primair aan te pak ken. „Of kan het geld op een andere manier worden besteed?," aldus Ge leijnse. Hij vond het erg moeilijk om met de huidige gegevens ja of nee te gen deze werkwijze te zeggen. Stranden schoonhouden Op basis van de circulaire „pro- deo-arbeid" kunnen arbeidsgerichte vrijwilligersprojekten met behoud van uitkering worden toegestaan. De aanvragen daarvoor moeten via de regionale toetsingskommissie wor den ingediend. „Als de toetsings- kommissie zich zwakker op zou stel len dan nu het geval is dan zou er meer jeugd aan het werk kunnen worden geholpen", vond voorzitter De Rijke. De heer J. J. Does wijk deed vanaf de publieke tribune de suggestie jon-,„ geren in te zetten bij het schoonhou den van de stranden en bij het onder houden van de bermbeplanting. Me vrouw M. R. de Jong- van Loo (PvdA): „Ik denk dat we moeten op passen met het invullen van ar beidsplaatsen door werklozen. Straks komen die arbeidsplaatsen nooit meer terug." Mevrouw De Jong pleitte sterk voor de komst van de projektleider, omdat naar haar mening iemand no dig is, die zich direkt bezighoudt met de problematiek van de werkloos heid en het scheppen van werk. Noodzaak Gabri de Groot: „We moeten ook eens werken aan een gekoördineerd beleid. Alleen daarvoor al is het in stellen van een stuurgroep werkloos heid een noodzaak." Hij gaf toe dat de toespitsing op de sociaal-kulturele aktiviteiten een minpunt vormt. „Als we de moge lijkheid hebben om een projektleider aan te stellgn, doe het dan. Het lijkt me dat er dan meer mogelijk is dan nu. Doen we het niet, dan denk ik dat er weer een hele tijd niets gebeurt", aldus de jeugdwerkleider. Geleijnse benadrukte nog eens dat hij helemaal geen moeite had met het aanstellen van een projektleider, in tegendeel, maar dan zou deze man zich wel met het scheppen van werk moeten bezighouden. DELFT - Slachtoffers van misdrij ven in Delft kunnen sinds begin fe bruari terecht bij de vrijwilligerscen- trale slachtoffer hulpopvang, een ge zamenlijk initiatief van het Bureau Maatschappelijke Hulpverlening van de gemeentepolitie en de vrijwil- ligerscentrale. Doel is slachtoffers van misdrij ven, met materiële of immateriële schadelijke gevolgen, daadwerkelijk hulp te bieden in de vorm van bij voorbeeld begeleiding naar rechtzit ting of artsen, het aanschrijven van instanties en te voorzien in de be hoefte aan een vertrouwelijk gesprek. De benadeelden kunnen een bezoek van een vrijwilliger aanvragen via een formulier uit de informatiefolder die op de politiebureaus verkrijg baar is. De centrale is op werkdagen ook telefonisch bereikbaar. Er wer ken negen vrijwilligers en een be roepskracht. Vrouwentelefoon Tegelijk met dit project is in Delft een vrouwentelefoon gestart op initi atief van de werkgroep vrouwen te gen seksueel geweld, terzijde gestaan door een vrouwenhuisarts. Politie, vrijwilligerscentrale en vrouwen- hulptelefoon streven naar een zo nauw mogelijke samenwerking, al dus een woordvoerder van de Delftse gemeentepolitie. ZIERIKZEE - Aandachtige zesde klassers bij een verkorte les, die inzicht geeft in hun eventuele toekomstige school keuze. Het gebeurde woensdag tijdens een voorlichtingsdag van de Christelijke scholengemeenschap (mavo/lhno). 's Avonds werden hun ouders in hetzelfde gebouw verwelkomd. Zie voor verslag pag. 3. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Het huisje bij jeugdsoos Brogum, dat nodig aan een opknapbeurt toe is. ZIERIKZEE - De kommissie jeugd- en jongerenwerk van de gemeente Zie rikzee heeft een positief advies uitgebracht ten aanzien van een verbouwing bij jeugdsoos Brogum. Vanaf de publieke tribune vertelde voorzitter Kees Verkerk dat Brogum het huis bij de jeugdsoos op wil knappen. Over twee jaar moet het pand zijn opgeknapt. Verkerk deelde mee dat de jeugdsoos momen teel goed draait en dat de financiële positie gezond is. De eigen middelen om de opknapbeurt te realiseren zijn aanwezig. Het ligt in de bedoeling dat in het huis een nieuwe betonnen vloer komt en dat nu geblindeerde ramen ver vangen worden door nieuwe. „We hebben de ruimte nodig voor onze ak tiviteiten. Een deel van het huis wil len we als magazijn gebruiken", al dus Verkerk. Voorzitter P. de Rijke van de kommissie jeugd- en jonge renwerk was enkele weken geleden zelf een kijkje gaan nemen bij de Zie rikzeese jeugdsoos en was met Kees Verkerk van mening dat de opknap beurt inderdaad hard nodig is. De kommissieleden mevrouw M. R. de Jong-van Loo, de heer C. Legemaate (beiden bestuurslid van Brogum) en de heer J. J. Geleijnse adviseerden positief. Fietscrossbaan Een aantal inwoners uit Zierikzee heeft aan voorzitter P. de Rijke het verzoek gericht voor de komst van een fietscrossbaan. Kommissie-lid mevrouw De Jong wist te vertellen dat het initiatief hiertoe van de kin deren zelf was gekomen. Ze willen een stuk grond ter oppervlakte van ongeveer 80 bij 80 m en de betrokke nen zullen het terrein zelf „bedrijfs klaar" maken. De voorzitter zei dat aan de komst van de fietscrossbaan erg veel behoefte schijnt te bestaan. De heer Legemaate wilde weten of eventuele ongelukken onder de ver- ASSEN - Een boerderij in het Drentse Koekange is woensdagmid dag grotendeels door brand ver woest. De brandweer kon alleen het woonhuis redden. De schade wordt op enkele tonnen geschat. WJ7 PÊ Bil.r antwoording van de gemeente Zie rikzee vallen. Voorzitter De Rijke stelde hem gerust door mee te delen dat dat niet het geval is. De kommis sie jeugd- en jongerenwerk adviseer de positief. De voorzitter had zelf al een stuk grond in gedachte, waarop de fietscrossbaan zou kunnen komen, maar dat idee wilde hij liever eerst met de heer J. J. Doeswijk, hoofd plantsoenendienst bespreken. TERNEUZEN - Elopak A/S, de Noorse producente van verpakkin gen van melk en vruchtesappen, gaat in Terneuzen voor 60 min. een nieu we fabriek bouwen. Het nieuwe be drijf, Elocoat BV genaamd, wordt ge vestigd op een 3,5 ha groot haventer rein en zal werk bieden aan ongeveer 70 mensen, aldus de onderneming. In de fabriek zal op het per zee schip aangevoerde karton een laag van kunststof en/of aluminium folie worden aangebracht. De totale jaar- produktie van ca. 75.000 ton zal ver der worden verwerkt in de vijf bestaande „converting" bedrijven in de EEG, waaronder die in Terneuzen. Het in de nieuwe fabriek geprodu ceerde karton zal goed zijn voor rond de 2,5 miljard verpakkingen per jaar. De Elopak-groep heeft in Europa acht produktiebedrijven, terwijl in Italië de negende in aanbouw is. In 1982 behaalde de groep een omzet van ca. 800 min. Verwachting tot vrijdagavond: Lichte tot matige vorst Droog en wolkenvelden; in de nacht en ochtend lichte tot matige vorst; minimumtemperatuur van min drie tot min negen graden; mid- dagtemperatuur om het vriespunt; matige noordoostelijke wind, kracht vier. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 14 febr. Zaterdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: -4 gr. Middagtemp.: 1 gr. Windkracht: noordoost 3 Zondag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: -4 gr. Middagtemp.: 1 gr. Windkracht: variabel 2 Maandag: Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: -4 gr. Middagtemp.: 1 gr. Windkracht: variabel 2 ZON- EN MAANSTANDEN 11 febr. Zon op 8.05, onder 17.45 Maan op 7.45, onder 15.56 Nieuwe Maan: 13 februari (1.32) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 11 febr. 2.28 15.03 8.27 20.39 Springtij: 15 februari HET WEEROVERZICHT DE BILT - In de afgelopen nacht heeft het in het noorden van het land negen graden gevroren. Daar waren dan ook opklaringen. In de rest van het land werd de nachtelijke uitstra ling getemperd door wolkenvelden. Overdag bleef de temperatuur gro tendeels onder nul. De uit noord-Duitsland afkomstige koude lucht zal ons ook vannacht weer lichte tot matige vorst brengen. De neerslagkansen zijn klein maar er zullen wel wolkenvelden zijn. Een oceaanfront brengt boven Engeland wat sneeuw en regen. Het komt na derbij, maar voor het bij ons is zal het zijn aktiviteit verliezen. In de ko mende dagen breidt een krachtig ho- gedrukgebied zich van het midden van de Atlantische oceaan uit naar de Noordzee. Voor ons betekent dit in het weekeinde geleidelijk wat meer zon, maar in eerste instantie nog wei nig verandering in temperatuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1