HERVORMD VERENIGINGSGEBOUW VIERT VIJFTIGJARIG BESTAAN GEHARREWAR ROND INSTELLEN PARKEERVERBOD ZONNEMAIRE Traditioneel straofeest zaterdag in Haamstede Muziek en toneel in dorpshuis Nieuwerkerk Raad Brouwershaven STREEKNIEUWS Britse kampagne tegen buitenlandse wagens Open huis op 17 maart 100.000 nodig voor nieuwe cv-installatie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 februari 1983 Nr. 23266 BROUWERSHAVEN - Het instellen van parkeerver boden in de nieuwbouwwijk van Zonnemaire leverde maandagavond tijdens de raadsvergadering van de ge meente Brouwershaven een aardige diskussie op. De raadsleden konden burgemeester C. Slabbekoorn niet overhalen om slechts een klein gedeelte van het parkeer verbodplan, namelijk in de Julianastraat, te wijzigen, zodat men voor de keus kwam te staan het komplete plan öf goed of af te keuren. De raadsleden voelden zich duidelijk voor het blok gesteld en met twee stemmen voor en negen stemmen tegen werd het plan verworpen. Het draaide allemaal om de situa- tie in de Julianastraat, waar men volgens het plan voortaan zou mogen parkeren voor vijf bejaardenwonin- gen. Dit stuitte de raadsleden tegen de borst omdat geen bewoner van de ze woningen over een auto beschikt. „Het is dan toch niet rechtvaardig dat men juist voor deze woningen mag parkeren, terwijl er aan de an dere kant van de straat ook ruimte is om een wagen neer te zetten", aldus PvdA-fraktievoorzitter C. J. de Mun- nik. Ook WD-fraktievoorzitter, de heer J. K. Goemans was het met De Munnik eens. „Het is een goed plan. Helaas zijn we verplicht deze maatregen te tref fen onder het motto „Wie niet luiste ren wil, moet maar voelen". Het plan zal de verkeersveiligheid ten goede komen. Alleen de situatie in de Julia nastraat zou nog eens moeten worden bezien". Negeren Hierover wilde de burgemeester wel wat kwijt. „Wij hebben de rijkspolitie geraadplaagd om de situ atie daar te bekijken. Het advies dat volgde is dus door deskundigen op gesteld. Wie zijn wij dan om dit ad vies te negeren. Op deze manier krij gen we hier een diskussie die alle proporties te buiten gaat", aldus de burgemeester. „Het parkeerpro bleem in deze wijk is nijpend te noe men. We willen dus graag op korte termijn orde op zaken stellen. Zou het voorstel worden afgewezen, dan duurt het allemaal nog langer". Daar waren de raadsleden het mee eens, en om die reden stelden ze voor het plan goed te keuren, op die éne straat na. Zodoende zouden de bor den in de' Beatrixstraat, Irenestraat en de Margrietstraat alvast kunnen worden geplaatst. Problemen „Het is raadzaam de situatie ter plaatse te gaan bekijken" merkte fraktievoorzitter R. J. v. d. Wekken nog op. Deze opmerking had ook be trekking op de Bernhardstraat, waar geen parkeerverbod zou worden in gesteld. Men verwacht dat degenen die de wagen niet meer voor de deur kunnen parkeren, naar de Bern hardstraat uitwijken, zodat ook in deze straat zich verkeersproblemen gaan voordoen. Om een lang verhaal kort te ma ken: een stemming volgde en het plan werd met negen tegen twee ver worpen. Vergoeding kommissies Verder kwam het voorstel naar vo ren de jaarlijkse vergoeding voor raadsleden en kommissieleden in de ze gemeente te verhogen. Voor raadsleden betreft het een verhoging van 2.878,- naar 3.042,- terwijl kommissie leden voor het bijwonen van een vergadering 76,- zullen ont vangen in plaats van 72,-. De heer Goemans zei enige beden kingen te hebben tegen deze verho ging. „Juist in deze tijd, nu er bezui nigd moet worden, vinden wij het niet gepast als deze vergoedingen worden verhoogd". Bij een volgende verhoging zal de VVD hier tegen be zwaar laten aantekenen. Bezuinigen CDA dacht er net zo over. De heer v. d. Wekken stelde voor niet in te stemmen met deze verhoging. Ook de heer P. v. d. Meide (SGP/GPV/RPF) vroeg zich af of deze verhoging wel verantwoord was. PvdA-fraktievoorzitter De Munnik merkte op het niet juist te vinden ook over de vergoedingen voor de kommissieleden te moeten beslissen. Het leek hem beter dit in het bijzijn van de betreffende personen te doen. Burgemeester Slabbekoorn lichtte toe dat het niet om een regeling gaat die alleen de gemeente Brouwersha ven betreft. „Het is een belangrijke regeling en het is de beste gang van zaken als we met dit voorstel ak koord gaan. Bij een volgende verho ging zal dan de zaak opnieuw worden bekeken". Ondanks alle bezwaren van de raadsleden werd de wijziging toch vastgesteld. Onderwijzeres Verder ging de raad akkoord met de vaststelling van de afvloeiingsre geling voor het onderwijzend perso neel openbaar kleuter- en lageron- derwijs. Een dergelijke regeling be paalt wie er het eerst ontslagen zou moeten worden als die situatie zich voordoet (bijvoorbeeld verminde ring aantal leerlingen). In deze regeling staat bijvoorbeeld dat degene die in tijdelijke dienst zit, het eerst ontslagen zal worden. Ver volgens is het de beurt aan degene, die de minste diensttijd heeft, waar bij in geval van gelijke diensttijd, de jongste in leeftijd het eerst in aan merking komt. ZIERIKZEE Vergadering Stichting Jeugd De Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland houdt dinsdag 22 februari in de Zeeuwsche Herberghe een ver gadering. Op de agenda staat onder meer het financieel verslag 1982 en de begroting 1984, de stand van za ken met betrekking tot het welzijns huis en de jeugdwerkloosheidsinitia- tieven, bestuursuitbreiding en thema-bespreking „De schone schijn van het jeugdbeleid". De jeugdwer- Schröósels en rozetten BURGH-HAAMSTEDE - Burgh Haamstede viert aanstaande zaterdag 12 fe bruari het traditionale strao-feest. Om twaalf uur verzamelen de ruiters zich, als gebruikelijk de afgelopen jaren, bij de zwarte schuur aan de Achterweg naast restaurant het Wilde Zwijn in Burgh. Voordat de voorjaarsrit begint, treedt een jury aan ter beoordeling van de versierde paarden. Later op de dag, om ongeveer half zes in Hotel Bom, volgt de prijsuitreiking. Rond twaalf uur dus vertrekt de ruiterstoet richting strand, waar de paardevoeten in het zoute water ge wassen worden. Muziek Rond drie uur arriveren de ruiters op de Meeldijk, waar de fanfare Wit te van Haemstede hen opwacht. Met de muziek voorop zal een dorpenrit worden gemaakt door Burgh en Haamstede. Evenals in voorgaande jaren zullen de ruiters en muzikanten korten stops maken bij de plaatselij ke café's. Tijdens de dorpenrit en verder ge durende de feestelijkheden, worden er door de kommissie inrichting dorpshuis „schöósels" verkocht, vol gens eeuwenoud recept. In de ring van Haamstede ontvangt de burgemeester van Westerschou- wen, mevrouw J. L. Niemants- verdriet-Leenheer, om vier uur de straorijders, waarna amazones en ruiters hun paarden om het hardst la ten lopen in de slotlaan van kasteel „Witte van Haemstede". Bal na Daarmee komt dan een einde aan het buitengebeuren en gaat het feest ver der in Hotel Bom in Haamstede, met muziek, dia's en de prijsuitreiking, 's Avonds wordt een bal georganiseerd waaraan medewerking zal worden verleend door „Een nog onbekend trio plus 1". kleider Gabri de Groot licht dit on derwerp aan de hand van artikelen uit jeugdbladen toe. Ook wordt de betekenis van dit onderwerp voor de regio Schouwen-Duiveland bespro ken. Aanvang: 19.30 uur. Vergadering Philatelica De Intern. Vereniging Philatelica te Zierikzee houdt maandat 21 febru ari een vergadering. Op de agenda staal onder meer postzegel-puzzel op dia's. Aanvang 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Kursus NBvO De kursus Meer Bewegen voor Ou deren, die momenteel in de recreatie zaal van rusthuis Duinoord wordt ge geven, moet verhuizen wegens de verbouwingswerkzaamheden bij Duinoord. Met ingang van maandag 21 februari wordt de kursus gegeven in de gymzaal aan de Bernhardstraat te Haamstede. De tijden zijn: 16.00 - 17.00 uur. RENESSE Bejaardenreis De jaarlijkse reis van de bejaarden te Renesse wordt op 14 juni gehouden en gaat naar Texel. Op de veerpont naar Texel is ook een hostess aan boord, die op het eiland als gids zal fungeren. De terugweg zal voeren langs de Wieringermeerpolder en de Koentunnel. In Wassenaar gebruiken de bejaarden het diner. Snelheidskontrole Bij een snelheidskontrole op maan dag 7 februari in Scharendijke, Elle- meet en Renesse bekeurde Rijkspoli tie Schouwen-Duiveland vijftien au tomobilisten, die te hard reden. DUIVELAND Burgerlijke stand Geboren 11. Willem Clasinus, z.v. C. Kap- tein, en van W. C. van Ommeren (Oosterland); 19. Gerard Frangois, z.v. C. van den Hoek, en van M. C. Klaassen (Nieuwerkerk), geboren te Zierikzee; 23. Kim Elisabeth, d.v. D. Heijboer, en van Y. I. van Dijk (Sir- jansland), geboren te Delft; 25. Mari na Janna, d.v. P. J. Bom, en van J. P. Stoutjesdijk (Nieuwerkerk); 26. Se rena Benvenuta Janna, d.v. P. J. A. Venderbosch, en van J. Vroon (Oosterland); 27. Arina Maria Sop hia, d.v. M. de Gast, en van I. M. Kik (Nieuwerkerk); 31. Marinus Cornelis, z.v. G. Hanzen, en van J. P. van Driel (Oosterland), geboren te Zierikzee. Gehuwd 14. Pieter Jan van Wel (Nieuwer kerk), en Pietertje Kunstman (Assen); 21. Marinus van der have, en Thona Cornelia Stóüten (beidén Oosterland). Overleden 1. Cornelia Berrevoets, wed. v. Wil lem Steenpoorte, oud 73 jaar, wonen de te- Middenschouwen; 1. Janna Adriana van der Zande, e.v. Leen- dert Jan Otte, oud 29 jaar, wonende te Oosterland (overleden te Rotter dam); 2. Marinus Rentier, e.v. Corne lia Johanna Looij, oud 51 jaar (Nieu werkerk) overleden te Zierikzee; 12. Krina Pieternella van der Haven, wed. v. Cornelis Nikerk (Oosterland), overleden te Zierikzee; 14. Pieter de Graaf, e.v. Adriaantje NIEUWERKERK - In een uitverkochte zaai van het Dorpshuis van Nieu werkerk werd vrijdagavond een uitvoering gegeven, verzorgd door de muziekvereniging „Oefening en Uitspanning" en „Nu met hope" uit Bruinis- se. Beide korpsen staan onder leiding van dirigent A. Radewalt. Voorzitter A. Heijboer zei bij zijn openingswoorden blij te zijn met zoveel belangstelling voor de verenigingen en het werk ervan. „Het doet ons goed, laat het zo blij ven", aldus de voorzitter. De muzikanten in aktie op het toneel van het Dorpshuis. De dirigent gaf vervolgens tussen de te spelen werken steeds een toe lichting op de muziekstukken en ver telde iets over de komponist. Een ge baar dat zeer op prijs werd gesteld. Diverse marsen, selekties en koraal- muziek werden gespeeld, een genot voor de muziekliefhebbers in de zaal. Een en ander getuigde van een inten se oefening. Dolle boel Na de pauze werd het tweede deel van de avond gevormd door uitvoe ring van het toneelstuk ,,'n Dolle boel om de voetbalpoel". Het stuk speelt zich af in de huiskamer van de pastorie van dominee Toop te Merton-Middlewick. Het is een blijspel in drie bedrijven, geschreven door Philip King. De regie was in handen van Addy Flipse, de rollen werden korrekt gespeeld, tot aller in stemming en genoegen. Als waarde ring voor hun aandeel van deze avond kregen de tonelisten naast waarderende dankwoorden, ook bloemen aangeboden. Voorzitter Heijboer vond het een groot genoegen allen te bedanken, die hadden meegewerkt aan het welslagen van deze feestavond, zo wel de muzikanten als toneelspelers. „De vereniging kan terugzien op een geslaagde avond en we gaan weer vrolijk verder met de wekelijkse re petities", aldus Heijboer. Tot in de kleine uurtjes bleef men gezellig dansend bijeen. van Ast, oud 64 jaar (Sirjansland), overleden te Zierikzee. NIEUWERKERK Vergadering Eendracht Bindt De landbouwvereniging Eendracht Bindt te Nieuwerkerk houdt maan dag 14 februari in de kleine zaal van „Ons Dorpshuis" een algemene le denvergadering. Spreker is de heer J. Wals. Hij houdt een inleiding over de mogelijkheid, van de vollegronds- groenteteelt het akkerbouwbe drijf. Dit onderwerp sluit aan op de exkursie, die 1 februari naar de vei ling te Barendrecht werd gehouden.- Na afloop van de inleiding bestaat mogelijkheid tot diskussie. Aan vang: 19.30 uur. Afscheidsreceptie De afscheidsreceptie van de direk- teur gemeentewerken, de heer F. Schuilingh wordt vrijdag 18 februari in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk gehouden. De receptie duurt van 16.00 - 17.30 uur. COVENTRY - De werknemers in de Britse auto-industrie hebben af ge lopen zondag besloten een campagne te gaan voeren tegen de import van auto's en onderdelen daarvan. De campagne is een initiatief van de bonden bij Ford, British Leyland en Vauxhall (onderdeel van de Ameri kaanse General Motors). Ze willen ermee de werkloosheid te lijf gaan. Lesley Huckfield, lid van de Labour-oppositiepartij, heeft laten weten bereid te zijn in het parlement op een wet aan te dringen waarin is vastgesteld hoeveel Britse onderde len een in Groot-Brittannie verkoch te auto minimaal moet hebben. Co ventry is het centrum van de Britse auto-industrie. De werkloosheid daar is zo groot, een gevolg van de grote invoer van auto's vooral uit Ja pan. ZIERIKZEE - Het op 11 maart vijftig jaar bestaan de Hervormd Verenigings gebouw aan 't Vrije te Zie rikzee verkeert in de finan ciële problemen. Er is hon derdduizend gulden nodig om de huidige centrale ver warmingsinstallatie te vervangen en de zalen wat gezelliger te maken. Vol gens de heer H. Schot, voorzitter van de jubi leumkommissie, hangen de problemen als een steen om de nek van de mensen van het Stichtingsbestuur. „Daarnaast moeten de mensen van de verenigingen, die een zaal in het Hervormd Verenigingsgebouw hu ren, zich daar thuis voelen. Zo'n zaal moet er netjes en gezellig uitzien. Dat is een eis van deze tijd. En daar man keert in het Verenigingsgebouw nog wel het een en ander aan. Het bestuur weet ook wel wat er moet ge beuren, maar het beschikt niet over geld om het in orde te laten maken. De verwarming is herhaaldelijk stuk, verslindt energie en is echt bin nen de kortst mogelijke tijd aan ver vanging toe", aldus Schot. Uitdaging Huib Schot kende twee redenen om de funktie van voorzitter van de jubileum-kommissie te vervullen. Ten eerste behoort hij tot de Her vormde Gemeente van Zierikzee en daarom heeft hij gemeend zich te moeten inzetten voor de zaak van het Verenigingsgebouw, dat óók direkt tot de Hervormde kerk behoort. De problemen, waarmee het jubilerende gebouw te kampen heeft vormden de tweede reden voor het aanvaarden van de funktie. „Die problemen vond ik juist een uitdaging." Overheidssubsidie Indien het Verenigingsgebouw in aanmerking zou komen voor over heidssubsidie dan zouden de finan ciële problemen niet zo groot zijn. Het pand is helemaal aangewezen op Huib Schot: Nieuwe verwar ming nodig de inkomsten van de zaalverhuur en moet daarvan alle kosten betalen. Aktie „We gaan in dit jubileum-jaar een forse aktie ontketenen om een hoop geld binnen te krijgen. We willen ak- tiviteiten ontwikkelen, die ertoe kunnen bijdragen de plannen voor een nieuwe verwarmingsinstallatie te realiseren. Daar willen we ons als jubileum-kommissie voor inzetten", vertelt Huib Schot. In het voorjaar gaat een loterij van start en op 4 en 5 november wordt in het Verenigingsgebouw een grote ba zar gehouden. Verder behoren een mosselverkoopdag, een bloemenver koopdag en één of meerdere bingo avonden tot de mogelijkheden. Het aantal evenementen zal sterk afhan gen van het aantal medewerkers dat beschikbaar is om al de plannen uit te voeren. „Je hebt een team nodig van men sen, die bereid zijn om hun tijd, hun kennis en hun energie voor het geko zen doel in te zetten. En wanneer dat dan allemaal in een beetje prettige harmonie en in een leuke sfeer kan verlopen dan is dat mooi meegeno men. Wat dat betreft hebben we het goed met elkaar getroffen. Je houdt een vergadering, iedereen vertrekt met een eigen opdracht en wanneer je dan bij een volgende bespreking konstateert dat die opdracht inder daad ook uitgevoerd is, nou, dan mag je niet mopperen. En dat doe ik dan ook niet." Mensen, die zich aan willen melden als medewerker voor de te houden aktiviteiten of mensen die de kom missie een schenking in geld of natu- ra aan willen bieden kunnen terecht bij Huib Schot aan de Zaagmolen 1 te Zierikzee. Hij is telefonisch bereik baar onder nummer 2387. Donderdag 17 maart wordt in het Hervormd Verenigingsgebouw een „open huis" gehouden. Die avond zullen in de verschillende zalen de normale aktiviteiten plaatsvinden. De aanwezige mensen zijn bereid om de bezoekers antwoord op de vragen te geven. Het open huis wordt van 19.30 - 21.00 uur gehouden. Vijftig jaar geleden Op 11 maart 1933 werd aan 't Vrije te Zierikzee het Hervormd Vereni gingsgebouw geopend. Toentertijd vormde het pand een komplex met het Gemeentelijke Badhuis en de openbare Nutsbibliotheek. De ruim te van de bibliotheek kreeg in de loop der jaren een andere bestem ming en het Badhuis verdween, om dat het niet meer in een behoefte voorzag. Op de plaats van het Bad huis verscheen een mortuarium met de ingang aan 't Vrije en een groep openbare toiletten met de ingang aan de Hoge Molenstraat. De groenstrook rondom het komplex maakte plaats voor een breed trot toir met een rolstoelvoorziening. Het door de gemeente aangelegde par keerterrein „Mosselboomgaard" bracht uitkomst voor de bezoekers van het Verenigingsgebouw. In dc afgelopen jaren is er veel ver anderd, maar het Hervormd Vereni gingsgebouw bleef. Opzet en doel bleven gelijk: het verhuren van zalen ten behoeve van Hervormd kerkelij ke en tal van andere Zierikzeese akti viteiten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3