MASSAAL PROTEST IN VLISSINGEN TEGEN DREIGENDE AFBRAAK KMS Nog- talrijke oud-nazi's over wereld verspreid NIEUWE STEUNCYCLUS RSV GEEN FUNDAMENTELE OPLOSSING Kabinet verantwoordelijk voor stijging woonlasten In Zeeland kunnen 30.000 mensen de dupe worden Raad Bemmel zegt nee tegen opslag radio-aktief afval Koeweit spreekt verlaging olieprijs tegen Ondernemers houden vast aan V.O.W. Van Aardenne: 2. VLISSINGEN - Duizenden mannen, vrouwen en kin deren uit Zeeland hebben maandagochtend gede monstreerd tegen de dreigende afbraak van het RSV- concern en met name bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Zeeland. Het kabinet heeft bekendge maakt dat van de 3.400 vaste werknemers bij de Konink lijk Maatschappij De Schelde er maar 2.000 arbeidsplaat sen bij De Schelde behouden mogen blijven. Dat bete kent naast de ontslagen bij De Schelde verlies van vele duizenden arbeidsplaatsen in de toeleveringsbedrijven. Volgens FNV-distriktsbestuurder Waumans zullen als de plannen van de regering doorgaan en de ontman teling van de Koninklijke Maat schappij De Schelde wordt doorge zet, 30.000 mensen in Zeeland de dupe worden van dit kabinetsbesluit. Tijdens de voor Zeeland ongekend massale protestdemonstratie voer den politici uit de Tweede Kamer, di- rektie van het bedrijf en vele ande ren het woord. Na een demonstratie ve optocht door Vlissingen ging men met dertig bussen naar de landelijke BEMMEL - De gemeenteraad van het Gelderse Bemmel heeft zich maandagavond unaniem uitgespro ken tegen de opslag van laag en mid del radio-aktief afval in de gemeen te. Volgens de raad zijn de risiko's voor omwonenden en milieu te groot en wordt verder gevrees voor te grote en niet op rationele wijze weg te ne men psychologische druk op de be volking. Minister Winsemius van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer heeft de gemeente Bem mel begin deze maand om medewer king aan opslag van radio-aktief af val gevraagd. Volgens de gemeente raad van Bemmel zijn daarbij scha declaims die zullen ontstaan vanweg gebleken waardedalingen van bezit tingen bij de opslag van radioaktief afval over het hoofd gezien. Dat is uit oogpunt van zorgvuldig bestuur on aanvaardbaar, aldus de raad. KOEWEIT - Koeweit verkoopt zijn olie niet beneden de basisprijs van de Opec (organisatie van olie exporte rende landen), zo heeft regerings woordvoerder Abdoel-Aziz Hoes sein, het afgelopen weekeinde laten weten. Eind vorige week werd in de olie-industrie vernomen dat de Ame rikaanse oliemaatschappij Gulf Oil Corporation Koeweitse olie vier dol lar per vat (159 liter) goedkoper ver kocht. Hoessein: ,,Ik heb geen informatie over wat voor prijsverlagingen dan ook. We houden ons nog steeds aan de Opec-prijs. Gulf zou op de vrije markt olie heb ben aangeboden voor 28,50 dollar per vat, terwijl de officiële prijs voor olie uit Koeweit 32,50 dollar is. Al enige tijd wordt verwacht dat de olieproducenten aan de Perzische Golf hun prijs laten zakken nu ande re Opec-leden met lagere olieprijzen een groter deel van de oliemarkt in landen krijgen. Deskundigen hebben gezegd dat de oMe die Gulf afleverde was gekocht in verband met de verkoop van haar 750 benzinestations in Nederland, België en Luxemburg aan Koeweit. Gulf heeft ook haar raffinaderij in Europoort verkocht aan Koeweit. De prijsverlaging die de Amerikaanse oliemaatschappij toepaste betekent volgens de deskundigen dan ook geen aanzet tot algemene prijsverla gingen. Toch burgemeester voor Ravenstein DEN HAAG - Het Brabantse Ra venstein krijgt, hoewel de gemeente raad daar geenszins behoefte aan heeft, nog deze maand een nieuwe burgemeester. De raad (met uitzon dering van de CDA-fraktie) vroeg in december vorig jaar in een motie aan commissaris van de koningin Van der Harten bij wijze van experiment geen nieuwe burgemeester voor te dragen. De benoeming van een nieu we burgervader is evenwel binnen kort te verwachten, aldus maandag desgevraagd een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken. De acht gemeenteraadsleden vin den dat de gang van zaken onder lei ding van loco-burgemeester D. Hoog veld meer dan naar tevredenheid verloopt. De gemeente zit sinds sep tember 1982 zonder burgemeester na dat drs. J. J. M. Bonnier (CDA) Ra venstein verruilde voor Son en Breu- gel. Een ander argument voor het niet invullen van Bonniers vacature is volgens de raad dat Ravenstein op de begroting een meevaller zou hebben van 100.000 gulden aan salariskosten op jaarbasis. protestbijeenkomst in de Energiehal len in Rotterdam. Reddingsplan De vakbonden willen in samenwer king met de regionale overheden (provincies en gemeenten) op korte termijn een reddingsplan opstellen voor RSV. Dat plan moet er onder meer toe leiden dat de gezonde RSV-bedrijven overeind blijven en dat er veel min der arbeidsplaatsen verloren gaan dan de zesduizend die in de kabi netsplannen worden genoemd. De voorzitter van de Industriebond FNV, Arie Groenevelt, kondigde het reddingsplan maandagmiddag aan tijdens de door duizenden RSV-werk- nemers bezochte protestbijeenkomst in Rotterdam. Telegram De vakbonden die de bijeenkomst hadden georganiseerd (de Industrie bonden FNV en CNV, de Unie BLHP en de Vereniging van Middelbaar en Hoger Personeel) verstuurden aan het eind van de vergadering een pro testtelegram aan minister-president Lubbers, waarin de premier wordt gevraagd de kabinetsplannen te wij zigen. De bonden erkennen in het tele gram de onvermijdelijkheid van een herstrukturering bij RSV, maar waarschuwen ervoor dat als gevolg van de kabinetsplannen ook sterke bedrijven meegezogen worden in een RSV-bankroet. „Wijzig uw plannen. Dwing ons niet tot grove akties", al dus het protesttelegram aan minis ter-president Lubbers. BAGDAD/TEHERAN - In de oor log tussen Iran en Irak hebben maan dag beide partijen melding gemaakt van sukses. ASUNCION - Veertien Paraquay- aanse politieke leiders die in balling schap in Argentinië wonen, hebben vergeefs geprobeerd naar hun land terug te keren. Ze werden op het vliegveld van Asuncion tegengehou den, zo is zondag in welingelichte kringen in de Paraquayaanse hoofstad vernomen. TERNEUZEN - De samenwerken de ondernemersorganisaties in Zeeuws-Vlaanderen (Brabants- Zeeuwse Christelijke Werkgeversve reniging, EVO, Kamer van Koophan del, Koninklijk Nederlands Onder nemersver bond en de Kring van Werkgevers in Zeeuws-Vlaanderen) hebben de Tweede Kamer maandag per brief gevraagd de ministers Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) en Ruding (financiën) ervan te weer houden om hun besluit om de vaste oeververbinding Westerschelde niet aan te leggen, uit te voeren. Volgens de ondernemersorganisa ties is, via de oeververbinding, aan sluiting. op de rest van Zeeland van het grootste belang voor Zeeuws- Vlaanderen omdat de jaarlijkse kosten voor het oversteken van de Westerschelde aan wachttijden en veertarieven ongeveer veertig mil joen gulden bedragen. In de brief aan de Tweede Kamer schrijven de ondernemersorganisa ties dat het bedrijfsleven in Zeeuws- Vlaanderen zich ernstig voelt bena deeld door het uitblijven van een vaste verbinding met de rest van Zee land. „De transportkosten zijn onno dig hoog", aldus de ondernemers. DEN HAAG - Het kabinet heeft op grond van het rap port dat een groep externe en ambtelijke deskundigen heeft opgesteld geoordeeld dat voortzetting van het RSV-concern op basis van Going Concern (voortzetting) zinloos was. Nogmaals geld steken in het RSV-koncern zou het nog eens uitvoeren van de steuncyclus zijn zon der een fundamentele oplossing te bewerkstelligen, al dus de ministers Van Aardenne van ekonomische zaken en De Koning van sociale zaken maandag in een brief aan de vaste kommissies voor ekonomische en sociale za ken van de Tweede Kamer. De risico's in het concern zijn te groot, de financiële dwarsverbanden, te omvangrijk en de interne struk- tuur te zwak, aldus, dé .bewindslie den, die verwachten dat op termijn minstens éénderde van de 17.150 werknemers moet verdwijnen. Het kolengraafprojekt is het meest aan sprekende voorbeeld van de dwars verbindingen die het concern hebben uitgehold. Het projekt is ontstaan door vooruitbetaling van defensie en Taiwan (de politiek omstreden duik bootorder). Reparatie-scenario In het projekt zit vierhonderd mil joen gulden aan liquide middelen. De continuïteit van het concern werd dit maal met name hierdoor bedreigd en het falen van dit projekt heeft dan ook een belangrijke rol gespeeld in het besluit niet voor het „reparatie scenario" van de projektgroep te kie zen. Het wel gekozen draaiboek is een kruising tussen het „demontage- model" en het „afbouw-model". Een deel van de ondernemingen krijgt niets meer, een ander deel een boe delkrediet en de marine-, werktuig en apparatenbouw alsmede de repa- ratiepoot krijgen steun na afslan king. Onderdeel van die steunopera tie zal zijn dat de marine orders naar voren haalt. Vlissingen Bij de KMS-groep in Vlissingen zouden 2.000 man overblijven. De ETTEN-LEUR - De 37-jarige A. F. van Uffelen uit Rijsbergen is in de nacht van maandag op dinsdag door een verkeersongeluk in Etten-Leur om het leven gekomen. De man is vermoedelijk met zijn auto op het gladde wegdek van de Hoge Neerstraat geslipt en met hoge snel heid tegen een boom gereden, aldus de politie. marinebouw (1.360i man) kan alleen grote onderbezetting, voorkomen als er snel orders komen'. De ondercapa citeit kan tot aanvaardbare propor ties worden teruggebracht als het M- fregatten-programma van de marine naar voren wordt gehaald. Andere alternatieven zijn export- orders of kapaciteitsvermindering. Potentiële orders uit het buitenland zijn er wel, aldus de projektgroep, maar het daadwerkelijk binnenha- Gemeenten: DEN HAAG - De gevolgen van het grote maatschappelijke probleem van de stijging van de woonlasten komen geheel voor rekening van de gemeenten. Dit vraagstuk is echter bij uitstek een zaak van het hele kabinet, dat zijn ver antwoordelijkheid hier moet onderkennen en nemen. Als beslissingen achter blijven zullen de maatschappelijke gevolgen niet te overzien zijn. De gemeen ten staat met de rug tegen de muur. Huisuitzettingen en afsluitingen van gas of licht lossen niets op. Dit heeft een wethoudersdelegatie van de vereniging van Nederlandse gemeenten de afgelopen twee dagen de Tweede-Kamerfrakties van VVD, CDA, PvdA en D'66 laten weten tij dens overleg in Den Haag met de frakties. De wethouders van de vier grote gemeenten en van Arhnem, Til burg, Dordrecht en Apeldoorn waren onder meer bij dat overleg aanwezig. Verkrotten De gemeenten zijn onder meer bang dat de stadsvernieuwing er nstig in gevaar komt als de zoge naamde vergelijkingshuren (huren beneden de gebruikelijke aanvangs- huren om de stadvernieuwing in de grote steden te bevorderen) na vijf jaar worden opgetrokken. Als bewo ners zien dat de huur zo omhoog gaat, PARIJS - Klaus Barbie bevindt zich nu in handen van de Franse justitie, maar in Zuid-Amerika en andere de len van de wereld leven nog talrijke belangrijke oud nazi's, die bij het eind van de Tweede wereldoorlog hun derde rijk zijn ontvlucht om straf voor hun misdaden te ontlopen., Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, uur, kinderklub. 14.00-16.00 len van kontrakten is tijdrovend en kostbaar. Een al te groot optimisme zou misplaatst zijn. De meeste zeker heid ontstaat als de kapaciteit op de behoefte van de Nederlandse marine wordt afgestemd. Over de ketelbouw (670) volgt nog een besluit. De apparatenbouw en de AKF (240 en 170) wordt een hoog waardige, rendabele activiteit ge noemd. De machinebouw (410) maakt op beperkte schaal kans als toeleve rancier van de marinebouw. Schelde- bouw (230) is gericht op defensie-ak- tiviteiten (aluminium) en heeft een positief rendement. Gieterij dicht De reparatiewerf Scheldèpo'ort (530) draait, redelijk, met een matig risico gezien de reparatiemarkt. Het kabinet wil hier een personeelsver mindering doorvoeren. De Gieterij Middelburg, hoewel zeer modern van opzet, heeft zeer ongunstige vooruit zichten. Het bedrijf heeft geen boe delkrediet gekregen en gaat vrijwel zeker dicht. „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel-café-restaurant Haamstede. Klaverjassen „Haamstede". 20,00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. blijven ze zitten waar ze zitten en verkrotten de stadvernieuwingsge- bieden. De voorgenomen stijging van de aanvangshuren zal de doorstroming belemmeren. Die stijging is niet zo noodzakelijk nu de bouwkosten zijn gedaald. Verder moet volgens de ge meenten het gehele ingewikkelde systeem van subsidies worden gesa neerd. De subsidieguldens kunnen beter worden besteed als de volks huisvesting echt word gedecentrali seerd. Tenslotte was de wethouders delegatie van oordeel dat verdere wijzigingen van de gasprijs mede moeten worden bezien op het effect van de woonlasten. Alle betrokken ministers hebben de punten die uit het overleg naar vo ren kwamen inmiddels op tafel ge kregen. Volgens een onderzoek dat de kan toren van het Franse persbureau AFP in Zuid- en Midden-Amerika vo rig jaar oktober instelden zijn na de oorlog circa veertigduizend oud-nazi's naar dit deel van de we reld uitgeweken. Het merendeel woont in Chili, Argentinië, Brazilië, Paraguay en Bolivia. Zij zijn vaak ondergedoken in dc vergetelheid van reeds lang bestaande kolonies van Duitse immigranten. Sommigen blij ven echter dc aandacht trekken. De nazi-oorlogsmisdadigers zitten echter niet alleen in Latijns- Amerika. De advocaat Serge Klars- feld ontdekte vorig jaar juni dat de Oostenrijker Alois Brunner, een van de medewerkers van Adolf Eich- mann, in de Syrische hoofdstad Da mascus woont. Brunner wordt be schuldigd van het vermoorden van 46.000 Griekse Joden en de deporta tie naar vernietingskampen van 24.000 Franse Joden. Hij werd in 1954 in Frankrijk bij verstek ter dood ver oordeeld. Volgens Klarsfeld, die voorzitter is van de vereniging voor de vervolgi- nig van nazi-misdadigers in Frank rijk. leeft het merendeel van hen in de Bondsrepubliek en Oostenrijk. Iedere tweede dinsdag van de maand Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Dinsdag 8 t/m donderdag 10 februari Brouwershaven Tonnenmagazijn. Energie-aktie van de koördinatiegroep Energiebespa ring Zeeland - 15.00 totl7.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Vrijdag 11 tot en met zaterdag 26 februari Burgh-Haamstede Kultureel centrum De Bewaerschole. Expositie watersnoodramp. 14.00 - 17.00 uur. Dinsdag 8 februari Zierikzee Vierschaar Stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 09.00 - 12.00 en 15.00 - 17.00 uur. Stadhuis. Kommissie jeugd- en jon gerenwerk. 16.30 uur. „De Kluut". Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de S.E.V. van de Z.L.M., thema-avond over gezinsbedrijven. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Spelmiddag ANBO. 14.30 uur. Dreischor Kantine S.V. Dreischor. Regioverga dering voetbalverenigingen. 19.30 uur. Bruinisse Nederlandse Herv. verenigingsge bouw. Vergadering „Helpt elkander". 19.30 uur. Woensdag 9 februari Zierikzee Vierschaar Stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 09.00 - 12.00 en 15.00 - 17.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag N.C.V.B. 14.30 uur. Christelijke Scholengemeenschap. Open avond. 19.00 uur. Donderdag 10 februari Zierikzee Vierschaar Stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 09.00 - 12.00 en 15.00 - 17.00 uur. „Huis van Nassau". Jaarvergadering N.V.v.P.-afdeling Schouwen. 13.45 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Zierikzeese Sportraad. 19.30 uur. Restaurant Mondragon. Diskussie- bijeenkomst energiebeleid. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring commissie sport-, jeugd- en cul turele zaken. 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Vergadering „Land bouwbelang". 19.30 uur. Vrijdag 11 februari Zierikzee Vierschaar Stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 09.00 - 12.00 en 15.00 - 17.00 uur. „Huis van Nassau". Algemene ver gadering van de Vereniging van be- roepsaalvissers Zuid-west Neder land. 10.30 uur. „Huis van Nassau". Dansavond Bond van opzich zelf staanden. 20.00 uur. Kantine WIK. Bingo-avond jeugd. 19.00 uur. Burgh Rekreatiezaal camping „Duinrand". Feestavond sportvereniging DFS. 19.30 uur. Maandag 14 februari Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Algemene ledenver gadering Eendracht Bindt. 19.30 uur Dinsdag 15 februari Zierikzee Stadhuis. Kommissie publieke wer ken. 19.30 uur. Hotel Haamstede. Jaarvergadering Pomona. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw, Nieuwstad 13. Lezing voor ouderen, onder auspi ciën van Bejaardensoos Brouwersha ven. 14.30 uur. Woensdag 16 februari Haamstede Beatrixschool. Jaarvergadering Ro de Kruis, afdeling Schouwen-West- hoek. 20.00 uur. Donderdag 17 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Lezing over teelt van bloembollen, bloemzaden en teu nisbloemen - Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes - 19.30 uur. „Hervormd Verenigingsgebouw", 't Vrije 2. „Open huis" t.g.v. 50-jarig bestaan van het gebouw. 19.30 - 21.00 uur. Concertzaal. Paul van Vliet, One man show. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vertrek strao-rijders, Achterweg Burgh, 12.00 uur; ontvangst burge meester in Ring Haamstede. 16.15 Vrijdag 18 februari Zierikzee' „Huis van Nassau". Algem. vergade ring H.S.V. „Ooste'rschelde". 19.30 uur. Restaurant „De Wig". Jaarvergade ring R.T.C. Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Maandag 21 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering In tern, Vereniging Philatelica. 20.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Vergadering Waterschap distrikt 1. 14.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Vergadering wa terschap distrikten 2 en 3. 9.30 uur. Dinsdag 22 februari Zierikzee Zeeuwsche Herberghe. Vergadering Stichting Jeugd. 19.30 uur. Haamstede Geref. kerk, jaarvergadering Ned. Ver. Huisvrouwen, afdeling Wester- schouwen. 14.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Bijeenkomst N.B.v.P. 19.45 uur. Oosterland Dorpshuis. Vergadering waterschap, distrikt 4. 14.00 uur. Bruinisse Pleintheater Aquadelta. Coöperatie ve jongerenmiddag. 13.30 uur. (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2