„Na afsluiting Oosterschelde zoet water voor de landbouw" TENNISVERENIGING BROUW KRIJGT TWEEDE BAAN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Z.L.M.-voorzitter A. J. G. Doeleman: N.S. geeft Rotterdamse spoortunnel niet op Gardeniers naar Raad van State We zijn afgeleid door angst Raadsvergadering ZIERIKZEESCHE N1EOWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 37,00, per jaar f 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Dinsdag 8 februari 1983 139ste jaargang Nr. 23266' WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Verenigingsgebouw Zierikzee vijftig jaar Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Niet nieuw is deze spreuk, maar troostrijk is ze toch. Dumersan et Varin Bodemonderzoek Verder kwamen er van de raad uit vragen naar voren over de stand van zaken met betrekking op het bodem onderzoek in de Van der Klooster straat Spuislop te Brouwershaven. Wethouder Ph. J. van Ast lichtte toe dat woensdag 2 februari de be monstering heeft plaats gevonden. Pas eind februari, begin maart zal de uitslag volgen. ,,Er zijn tot nu toe geen verontrustende zaken aan het licht gekomen", Aldus Van Ast. N1EUWERKERK - Intense concentratie bij de muziekuitvoering vooreen uit verkochte zaal van het Dorpshuis te Nieuiverkerk. Zie voor verslag pag. 3. BURGH-H AAMSTEDE - In het Kultureel Centrum „De Bewaerscholete Burgh-Haamstede is vanaf 11 februari de tentoonstellingWatersnoodramp 1953 op prent en dokument" te zien. Bezoekers, dte de expositie bezichtigen hebben vanaf het terras van het Kultureel Centrum een prachtig uitzicht op slot Haamstede. In de zomermaanden belemmert de bomenrij het zicht, maar in het najaar en de winter doemt het slot groots op. Over de tentoonstelling in „De Be waerschole" meer informatie op pagina 4. APELDOORN - De 28-jarige Apel- doorners M. Kleiboer is maandag middag door een bedrijfsongeval om het leven gekomen. De man, die in een papierfabriek in Ugchelen werkt, was onder de walsmachine ge kropen om een losgeraakt stuk pa pier weer tussen de rollen te duwen. Daarbij werd hij geheel door de ma chine „verzwolgen". Hij was op slag dood. ALMELO - Voor het plegen van een gewapende overval op een super markt in Hengelo heeft de rechtbank in Almelo dinsdag de 19-jarige R. r. M. J. M. uit Rijssen en de 23-jarige A. S. uit Hengelo veroordeeld tot gevan genisstraffen van achtereenvolgens twee jaar een jaar en drie maanden. UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen hebben van minister Smit-Kroes een paar weken de tijd gekregen om financieringsmogelijk heden aan te geven voor de, vergele ken bij een spoorbrug, extra kosten van een spoortunnel ter vervanging van de spoorbruggen over de Nieuwe Maas en de Koningsbruggen in Rot terdam. Het gaat hierbij om een be drag van ruim 100 miljoen gulden. NS-president Drs. F. L. Ploeger zei maandag in Utrecht, dat hij de in druk heeft dat de minister haar be zwaren tegen de tunnel zal laten va ren als NS met goede voorstellen komt. De minister vindt een tunnel ook een betere oplossing dan een brug: haar bezwaren zijn voorname lijk van financiële aard. Ploeger zei, dat een brug een obsta- kel vormt voor treinen zowel als voor schepen en ook voor de planolo gische mogelijkheden in de omge ving. De 100 miljoen gulden extra voor een tunnel zou moeten worden uitgegeven in een bouwperiode van ongeveer twaalf jaar. Bovendien kan een tunnel in ongeveer een eeuw wor den afgeschreven omdat de levens duur ervan veel langer is dan die van een brug. DEN HAAG - Ex-Minister M. Gardeniers-Berendsen is met ingang van 1 maart 1983 benoemd tot lid van de Raad van State. Mevrouw Garde niers, nu tweede kamerlid voor het CDA, heeft dit maandagavond desge vraagd bevestigd. Mevrouw Gardeniers (57) was van 1971 tot 1977 lid van de tweede kamer voor de toenmalige Katholieke Volks Partij (KVP). In het eerste kabinet-Van Agt (1977-1981) was zij minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. In 1981 en 1982 was zij minister van volksge zondheid en milieuhygiëne tijdens het tweede en derde kabinet-Van Agt. Daarna werd zij weer lid van de tweede kamer voor het CDA. Buiten haar funkties in de regering en het parlement bekleedde mevrouw Gar deniers diverse posities op maat schappelijk gebied en in het be drijfsleven. ZIERIKZEE - „Aan u de konklusie of de strengen waaraan de landbouw trekt, sterk genoeg zijn om de kar op gang te houden. We moeten ons zeker niet laten ont moedigen, en er voor waken dat pessimisme de over hand krijgt". De slotwoorden van de heer A. J. G. Doele man, algemeen voorzitter van de Zuidelijke Landbouw- maatschappij, na een uitvoerig betoog op de kring vergadering Schouwen-Duiveland, maandagavond in het „Huis van Nassau" in Zierikzee, „Pas achteraf is ons duidelijk ge worden heo sterk de politieke druk is geweest van milieuzijde. Men is zelfs zover gegaan om bij de studie over de kompartimentering geen variant op te nemen voor een zoete Grevelingen. Wij hebben ons laten afleiden door angst dat de veiligheid in gevaar zou komen. Angst voor de keuze van dijkverhoging". Nog niet te laat, naar de mening van Doeleman is de landbouw met harde cijfers over de voordelen van een zoete Grevelingen gekomen. An ders dan bij de visserij is men er va- nuitgegaan bij de schadeberekening voor de landbouw, van een gemid deld jaar en niet van een opbrengst derving en een droog jaar. den de laatste twee jaren een positief bedrijfsresultaat boeken, ook al is de winst geringer dan voorgaande ja ren. De middel-grote en kleinere be drijven leden een bedrijfsekono- misch verlies, en kunnen slechts met veel inspanniung het hoofd boven water houden. „Uit deze situatie blijkt overduide- De algemeen voorzitter hield zijn inleiding nadat de vergadering in een vlot tempo het huishoudelijk deel had afgewerkt. Ingrediënten uit het onderwerp „Landbouwaktualiteiten" waren: het veel besproken Grevelingenwater zout- zoet, het E.E.G.-prijsbeleid, de bestrijding van het bacterievuur en tal van an dere aktualiteiten in de land- en tuinbouw. Uitvoerig was Doeleman over het benodigde zoete water. Uitvoerig èn duidelijk. Doeleman: „Té laat hebben wij ons gerealiseerd dat bij de diskussie over de Oosterschelde, de zoetwater- voorziening in gevaar zou komen". moet het blijven doen met de 500 meter-grens, óók in Zeeland". „Het is triest, dat men zo weinig begrip heeft voor de fruitteler, die het waarachtig niet gemakkelijk heeft, en deze opnieuw zo in de steek laat". De grotere bedrijven slechts, kon- L. J. van Gastel: „Natuur beheren is goed onderhoud plegen". lijk, dat gemiddeld de positie van de individuele boer minder gunstig is, dan export-cijfers doen vermoeden. De kracht van de land- en tuinbouw is de kleinschaligheid, waarbij men met minder genoegen neemt dan de gemiddeld Nederlanders lange tijd heeft kunnen besteden". De exportcijfers over 1982 zullen overigens de 40 miljard benaderen. De geringe belangstelling van de leden voor de prijsbesluiten in E.E.G.-verband noemde Doeleman onterecht. Vervolgens zette de Z.L.M.-voorzitter, die zojuist terug was uit „Brussel", de problemen van een E.E.G.-prijsbeleid uiteen: de bij na halvering van de inkomsten van de Amerikaanse boer, de grote wer kloosheid in de landen rond de Mid- delandse Zee, het hele scala resul teert voor Nederland in een prijsaan passing van 0 tot 1%. Landbouw aanmoedigen Doeleman: „De akkerbouw zal het de komende tijd vooral moeten heb ben van de vrije produkten, vandaar dat we problemen hebben met een aardappelregeling. Veel landen en met name Frankrijk proberen zoveel mogelijk de landbouw aan te moedi gen. In Nederland moeten wij helaas het tegenovergestelde ervaren: meer dan in andere landen hebben we te Vervolg pag. 4 Duidelijk standpunt „Wij vinden dat op z'n zachtst ge zegd een vreemde zaak. Ik denk dat de tijd is aangebroken, dat we duide lijk moeten zijn in ons standpunt: dat houdt in voor Schouwen-Duiveland na de afsluiting van de Oosterschel de, zoet water beschikbaar moet ko men". Kortzichtig noemde Doeleman het beleid van de minister van landbouw ten aanzien van de bestrijding van het bacterievuur. In die strijd wordt naar zijn mening de pere-teelt vogel vrij verklaard. „Ik vrees, dat wanneer er geen wij ziging komt in de beleidsvoornemens zoals die nu voor ons liggen, wij een hete zomer tegemoet zullen gaan. En dat is onbegrijpelijk na een jaar waarin duidelijk is gebleken wat de gevolgen zijn wanneer men deze bac terieziekte ongestoord laat woeke ren. Alleen de boomteelt wordt op deze manier extra beschermd om de export veilig te stellen. De fruitteelt Verwachting tot woensdagavond: Lichte vorst Vrijwel overal droog; eerst veel be wolking, overdag van het noorden uit enkele opklaringen; minimum temperatuur omstreeks min twee graden; middagtemperatuur om het vriespunt; noordoosten wind, in het binnenland matig, windkracht vier, aan de kust af en toe krachtig, wind kracht zes. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 12 febr.: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: -2 gr. Middagtemp.: 2 gr. Windkracht: var. 3 Vrijdag: Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: -3 gr. Middagtemp.: 0 gr. Windkracht: n.-oost 4 Zaterdag: Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: -3 gr. Middagtemp.: 0 gr. Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 febr. Zon op 8.08, onder 17.42 Maan op 06.20, onder 14.01 10 febr. Zon op 8.06, onder 17.43 Maan pp 07.07, onder 14.55 Nieuwe Maan: 13 februari (01.32) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee 9 febr. 10 febr. Hoogwater 0.36 13.16 1.43 14.15 Laagwater 6.51 19.24 7.49 20.09 Springtij: 15 februari HET WEEROVERZICHT DE BILT - Bepalend voor het weer in Europa is de aanwezigheid van een lagedrukgebied boven Midden- Europa. Dicht bij het lagedrukcen- trum valt vrij veel sneeuw. Ons land bevindt zich aan de flank van het ho- gedrukgebied in een noordoostelijke stroming. Waarschijnlijk valt er van daag in ons land wat meer sneeuw dan er gisteren is gevallen. De aange voerde lucht komt uit het Oostzeege bied waar de temperatuur om het vriespunt schommelt. Wat noordelij ker in Midden-Scandinavië vriest het overdag matig. In Finland blijft het overdag nog kouder. Helsinki meld de gisteren een maximumtempera tuur van min 13 graden. Deze koude lucht zal niet tot ons land weten door te dringen. BROUWERSHAVEN - Tennisvereniging Brouwersha ven krijgt een tweede baan. Dit eigen initiatief van de vereniging, die ook de financiële lasten op zich zal ne men, werd bijzonder gewaardeerd door de raadsleden van de gemeente Brouwershaven. Maandagavond ging de raad dan ook unaniem akkoord met het voorstel me dewerking te verlenen aan dit plan. Tevens zal de ge meente garant staan voor de rente en aflossing van een geldlening van 50.000,die de vereniging binnen vijf tien jaar hoopt af te lossen. De heer J. K. Goemans noemde de uitbreidingsplannen van de tennis vereniging prijzenswaardig. De ver eniging wordt in staat geacht de fi nanciële verplichtingen na te komen. „Ze laten zich niet onbetuigd wat dat betreft, want de contributies zullen de komende jaren oplopen van go tot 110,— in 1986", aldus Goemans die met het voorstel ak koord ging. Ook CDA-fraktievoorzitter R. J. v. d. Wekken sprak vol lof over dit ini tiatief. Hij prees vooral de zelfwerk zaamheid van de leden, waardoor de kosten van de aanleg gedrukt kun nen worden. De overige twee fraktie- voorzitters, de heren P. v. d. Meide (GPV/SGP/RPF) en C. J. de Munnik (PvdA) konden zich hierin geheel vinden. De aan te leggen baan komt naast de huidige tennisbaan te liggen. Door deze uitbreiding kan meer aandacht worden besteed aan het jeugdtennis. Voor de seniorleden worden meer mogelijkheden geboden tot deelna me aan de distriktskompetitie, het geen ook geldt voor een vrouwen kompetitie. De aanleg gebeurt door een erkend bedrijf. Het is de bedoeling dat het een „all weather kroportennisbaan" zal worden. Motie RSV „We moeten druk uitoefenen, voor al in Den Haag, om de werkgelegen heid in Zeeland veilig te stellen. Slui ting of inkrimping van de RSV-vesti- gingen in deze provincie kunnen ca tastrofale gevolgen hebben voor de werkgelegenheid in zeeland", aldus de reaktie van de raadsleden op een motie van de gemeente Arnemuiden, waarmee deze gemeente bij provinci aal en landelijk bestuur de ernst van de zaak wil benadrukken. De raadsleden gingen akkoord met het voorstel om adhesie te betuigen aan deze motie. „We moeten onze so lidariteit kenbaar maken. Het gaat niet alleen om werknemers in Wal cheren, maar ook de toeleveringsbe drijven van de KMS in geheel Zee land zijn hierbij betrokken", aldus De Munnik.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1