HET FLAT-MYSTERIE LASTENVERLICHTING VOOR KONTINUÏTEIT VOORWAARDE VAN BEDRIJVEN EN WERKGELEGENHEID Dit biedt Slechte jaren voor kabeljauwvangst verwacht VEEL BELANGSTELLING BIJ AFSCHEID VAN CHAUFFEUR WILLEMSE de beeldbuis Paul van Vliet weer terug in Zierikzee JAARVERGADERING LUCTOR ET EMERGO Landbouwschap: Stijging prijzen grotere mosselen 4 AMSTERDAM - De opera studio van de Nederlandse operastichting zal acht voorstellingen verzorgen van de nieuwe Nederlandse kamero pera ,,De Gans" van Kees Olthuis. De premiere is op 13 februari in Mu ziekcentrum Vredenburg te Utrecht, waarna voorstellingen volgen in Groningen, Den Haag, Amsterdam, Meppel, Arnhem en Maastricht. DEN HAAG - Het Landbouwschap wil duidelijkheid over de lastenverlichting die het kabinet het bedrijfsle ven tot 1986 wil bieden. Die verlichting is volgens voor zitter J. van der Veen van het schap essentieel om de con tinuïteit van de bedrijven en de werkgelegenheid in de land- en tuinbouw zo veel mogelijk te garanderen. Tijdens de vergadering van het schap zei Van der Veen blij te zijn dat het kabinet met de verlichting voor het bedrijfsleven nog steeds zo dicht mogelijk bij de zes mil jard gulden wil komen in 1986. Hij verwees in dat ver band naar de vorige week door het kabinet gepubliceer de werkgelegenheidsnotitie. Hij verbond daar de uit drukkelijke voorwaarde aan dat ook de land- en tuin bouw recht hebben op een deel van dat geld. Ook andere bestuursleden van het Landbouwschap uitten hun bezorgd heid over de reikwijdte van de ver lichting. Drs. J. Schouten (Katholie ke Boeren- en Tuindersbond) sprak de hoop uit dat in het overleg met de overheid nog enige lastenverlichting voor de sector op tafel komt. Ook hij wil van het kabinet weten of de maatregelen die voor het Midden- en kleinbedrijf zijn aangekondigd ook zullen gelden voor bedrijven in land en tuinbouw. Energiekosten Schouten wilde ook weten wat het rijk met de energiekosten, met name de elektriciteitstarieven, van plan is. Een eventuele verlaging daarvan mag volgens hem niet alleen gelden voor grote bedrijven. Ook de kleine re bedrijven die veel elektriciteit verbruiken moeten voor de verlaging van het werkgeversaandeel in de so ciale lasten zet volgens Schouten voor zelfstandige boeren en tuinders geen zoden aan de dijk. Bij de verla ging van de vennootschapsbelasting zal er goed op moeten worden gelet op welke manier dit voor de land- en tuinbouw wordt uitgewerkt. Voorzitter Van der Veen toonde be grip voor gedachten, zowel in de werkgelegenheidsnotitie als in het tweede rapport van de Commissie Wagner over de voortgang in het in dustriebeleid, om voor langdurig werklozen op experimentele basis werkgelegenheidsprojekten op te zetten. Er moet dan wel voor worden gewaakt dat er geen konkurrentie- vervalsing ontstaat. Volgens Van der Veen is er op het platteland wel veel werk waarbij jonge werklozen kun nen worden ingeschakeld zonder dat dit ten koste gaat van reguliere be drijven. Bezuinigingen Het Landbouwschap sprak op nieuw zijn grote verontrusting uit over bezuinigingen op het ministerie van landbouw en visserij. Het Schap is van oordeel dat het ministerie one venredig veel moet inleveren. Het heeft de indruk dat minister Braks zich tijdens de opstelling van het re geerakkoord te snel heeft neergelegd bij de bezuinigingen. Voor deze re geerperiode is het departement „aan geslagen" voor een bedrag van 240 miljoen gulden. Mogelijk vrijdag neemt het kabinet een beslissing over de voorlopig definitieve invul ling van de bezuinigingen. Volgens W. J. Lokhorst (Konink- RENESSE - Met een druk bezochte receptie in het motel ,,De Zeeuwsche Stromen" te Renesse heeft Johan Willemse uit Zierikzee vrijdagmid dag afscheid genomen van zijn aktieve loopbaan als buschauffeur en reisleider bij reisbureau Van Oeveren. Van 15.30 tot 17.00 uur hebben zo'n 150 gasten gebruik gemaakt van de mogelijkheid om Willemse, die vele vakantiegangers naar hun bestemming heeft gebracht, de hand te schudden. Tijdens de receptie, die sfeervol en gezellig verliep, werden vele herinneringen opgehaald en mocht de scheidende reisleider een groot aantal cadeau's in ontvangst nemen. Eén van de geschenken was een fotot van zijn vroegere leermeester, Leen Willemse (overi gens geen familie - red.), die als chauffeur van de KLM-bus destijds de fijne kneepjes van het vak leerde aan zijn naamgenoot. In totaal heeft Johan Willemse 37 jaar achter het stuur van tou ringcars gezeten, waarvan de laatste 19 jaar bij de firma Van Oeve ren. Na afloop van de receptie was er een besloten avond voor genodig den, waarmee op gepaste wijze het afscheid van Willemse werd besloten. Johan Willemse besloot de feestelijkheden aan het eind van de avond met een dankwoord aan allen, die een bijdrage hebben geleverd aan het slagen van dit afscheid. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om de heer en mevrouw Willemse de hand te schudden. lijk Nederlands Landbouw Comité) is het niet juist dat Braks zich blijft verschuilen achter het regeerak koord. Het funktioneren van het mi nisterie van landbouw en visserij, al les wat in het verleden zo zorgvuldig is opgebouwd, staat op de tocht, al dus Lokhorst. P. W. Blokland (Christelijke Boeren en Tuinders) stelde dat macro-ekonomisch gezien (dus de hele land- en tuinbouwsector bekeken) er misschien nog wel iets is te halen voor de overheid, maar dat, als er wordt gekeken naar de indivi duele bedrijven en inkomens, dit niet meer kan. Zowel Schouten als M. J. van den Heuvel (Christelijke Boeren en Tuin ders) spraken hun bezorgdheid uit over bezuinigingen op voorlichting, onderzoek en scholing, omdat dat de pijlers zijn waarop de sector rust. AMSTERDAM - Ook het gerechts hof in Amsterdam heeft, evenals de rechtbank, de 25-jarige Amsterdam mer Jos van der M. maandag vrijge sproken van het gooien van een brand bom naar een pand van makelaar Jaco bus Recourt aan de Nieuwezijds Voor burgwal in de hoofdstad op 2 decem ber 1980. De procureur-generaal had een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan zes voorwaardelijk, geeist ROTTERDAM - De Rotterdamse politie heeft ind e nacht van zaterdag op zondag een inval gedaan in een van de grootste gokhuizen van Rot terdam. De eigenaar en twee crou piers van het gokpand aan de Coolha- ven werden gearresteerd. Op het mo ment van de inval waren ongeveer 70 mannen en vrouwen bezig met een il legaal gokje. Spelmateriaal en een bedrag van bijna 8.000 gulden wer den door de politie in beslag geno men. Dinsdag 8 februari Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 15.30 uur RVU 16.00 uur Woza Albert 16.55 uur Er was eens de ruimte 18.25 uur Teleac 18.55 uur Dierenverhaaltjesland 19.05 uur Matthew Star 20.00 uur Journaal 20.28 uur Carnaval in Oeteldonk. Bij dragen worden geleverd door o.a. André van Duin, Willy en Willeke Al- berti, Ome Joop, Ria Valk en Vader Abraham. 21.20 uUr Gejaagd door de storm. Lu ke krijgt de opdracht via een ballon de vijandelijke stellingen te bespie den. alles loopt naar wens totdat de ballon een noodlanding moet maken op vijandelijk terrein. 22.10 uur Aktua tv 22.45 uur Falcon Crest. Melissa papt niet alleen met Lance aan, maar ook met Cole. 23.35 uur In vogelvlucht. Dit keer wordt Dordrecht onder de loep geno men. 23.45 uur Journaal, 23.50 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur D'r kan nog meer bij 19.25 uur De vlucht van de Condor. Engelse natuurreeks over Zuid- Amerika. 20.20 uur Tijdsein 20.55 uur Speelkwartier 21.10 uur Het Evangelie naar Johan nes 21.40 uur Omnibus 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven RENESSE - Het fanfarekorps Luctor et Emergo uit Renesse hield haar jaar vergadering onder voorzitterschap van de heer J. A. Kouman. Hij vertelde dat in het afgelopen verenigingsjaar veertien nieuwe trommels werden aan geschaft. De oude exemplaren werden aan een jonge band in Hellevoetsluis verkocht. De tamboers hebben zelf kistjes getimmerd om hun instrumenten in op te bergen. De voorzitter dankte verscheidene mensen, die bij de uitvoe ring in De Ark betrokken waren. Hans Canters werd dank gezegd voor de om slag van het programma en mevrouw R. de Feiter-Eerland voor het verzorgen van de koffie op de wekelijkse repetitie-avond. Na het voorlezen van de notulen en het jaarverslag werd de nieuwe kas- kommissie gekozen. De vergadering besloot de vergoeding voor de diri gent en de instrukteur van de drum band te verhogen. Ook werd besloten de heer Wim Veerhoek een vergoe ding te geven voor het aantal keren dat hij de instruktie overneemt. Uit het financieel overzicht van penning meester S. L. de Feiter bleek dat het verenigingsjaar met aan batig saldo is afgesloten. Afscheid penningmeester Bij de bestuursverkiezing was de heer C. Dorreman aftredend en her- PEKING - De met 100 miljoen in woners dichtbevolkte provincie van China, het zuidwestelijke Sichuan, heeft een nieuwe partijleider. Het is de 56-jarige Yang Rudai die Tan Qi- long (71) opvolgt, zo heeft het persbu reau Nieuw-China zondag bekendge maakt. Yang is verder lid van het be leidsbepalende centrale Comité van de Chinese Communistische Partij. ZIERIKZEE - Paul van Vliet komt weer naar Zierikzee met z'n „One man show". Donderdag 17 februari staat hij in de Concertzaal op de planken, op uitnodiging van „Uit in Zeeland". De show, die in 1981 in het Amsterdamse Carré in première ging, is sindsdiens op vele plaatsen drastisch gewijzigd en ingrijpend her schreven. De gids van het van Rappard-reservaat is terug voor een rondlei ding langs nieuwe aankopen van met uitsterving bedreigde Neder landers zoals de laatste kerkganger, de laatste werkende Nederlan ders en het laatste goede huwelijk. Paul van Vliet speelt een wilde fantasie over zijn eigen dood en be grafenis. Hij typeert de 10-jarige Thomas Bakker in een spreekbeurt over de wereld van nu. Hij bekijkt de Hiltermannen en de Brugsma's thuis aan de keu kentafel in „De mens achter het nieuws". Bram Hij bezingt zijn eigen gedachten- en gevoelsleven in pure liedjes als: „Laten we tijdig voorzichtig zijn", „Als ik met stomheid ben geslagen" en „Jij bent mijn laatste kans". Tenslotte is vermeldenswaard het optreden van Bram, die na een zwerftocht van 10 jaar over de wereld, in de show is teruggekeerd voor een uitbundig getuigenis van zijn nieuwe wereldvisie voor de jaren '80: Turn it over. Aan theatertechniek en muziek is - zoals gebruikkelijk -de groot ste zorg besteed. Donderdag 17 februari in de Concertzaal om 20.00 kiesbaar. Hij werd met algemene stemmen herkozen. De heer De Fei ter was aftredend en niet herkies baar. Tot nieuw bestuurslid werd B. Nelisse gekozen. De heer De Feiter werd door de voorzitter bedankt voor twintig jaax inzet voor de ver eniging. Uit handen van Kouman ontving hij een attentie. Enkele jaren geleden besloot het bestuur dat elk lid van Luctor et Emergo vrij is in de keuze of hij wel of geen das en handschoenen draagt in de winter. Tijdens de vergadering werd besloten dat voortaan iedereen das en handschoenen zal dragen. Luctor et Emergo neemt dit jaar deel aan de Taptoe te Renesse houdt een onderling solistenkonkours, doet mee aan een zomeravondkoncert in Renesse en aan een optreden ten bate van het kerkorgelfonds en geeft een kocert in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. De tamboers willen meedoen aan een marskon- kours te kapelle. Adri de Vos bood het korps tijdens de vergadering een muziekstuk aan. BRUINISSE YERSEKE - De ka beljauw b> oiogen van het Rijks Insti tuut voor Visserij Onderzoek (Rivo) drs. H. Heessen en drs. N. Daan, ver wachten een aantal slechte jaren voor de visserij op jonge kabeljauw (gul) op de Noordzee, het Waddenge bied en in de Zeeuwse wateren. De laatste drie jaar waren slechte jaren voor de kabeljauw produktie. Zij gaven althans slechte jaarklassen van jonge vis te zien. De voor naamste oorzaak van de slechte vangsten is de overbevissing, die sterk tot uiting komt in het vissen met netten met een te geringe maas wijdte. De jaarklasse uit 1979 is nu al 65 tot 75 cm lang en zeven pond zwaar. Het zou wettelijk voor de gehele E.E.G. moeten gelden, dat internationaal zou worden vastgesteld, wanneer de ze dieren en tot welke maas wijdte ze zouden mogen worden gevangen. Dat is niet alleen van belang voor de be roepsvissers, maar ook voor de re- kreatie. De visserij op gul in het najaar en op gul en kabelauw in de winter lokt vele honderdduizenden sportvissers naar de kust. Botenverhuurders, aas verkopers en horeca-bedrijven varen daar wel bij. De vissers zullen op platvis moeten overschakelen, een moeizaam verlopend proces. BRUINISSE YERSEKE - De maatregelen die het Productschap voor Vis en Visprocucten, op advies van de Mosseladviescommissie, heeft genomen, om de ongelimiteerde aan voer wat af te remmen hebben toch wel enig effect gehad. De kwekers mochten niet overgaan tot een hef fing van 10,— per ton, maar moesten met 8,genoegen nemen. Dat heeft tot gevolg dat vele kwe kers wat minder aanvoeren, vooral wat de partijen uit de Waddenzee be treft. Natuurlijk werkte ook het storm achtige weer daaraan mee. Vooral deze week kwam het voor, dat vissen op de Waddenzee niet mogelijk was, terwijl schepen die nog juist voor het ergste stormweer hun vracht binnen hadden de oversteek naar Amster dam niet konden maken. Al met al dus een mindere aanvoer uit de Waddenzee en een gevolg daar van is dan weer behoorlijke prijzen voor de grotere mosselen, waarnaar een goede vraag blijft. Het mismoe dige beeld, dat er meer mosselen in het fonds gaan dan er aan de handel worden verkocht is voor dit seizoen weer voorbij. De export naar Frankrijk en België blijft vrij stabiel, zodat de handel ook de volgende weken wel zal blij ven kopen. Verburg zag ze komen en wist wat hem te doen stond: nieuwsgierigen op een afstand houden. Kom bij de politie, een bestaan vol afwisselingen, bromde hij en salueerde stram toen hij het grijze gleufhoedje ontwaarde, waarmee je inspekteur Driessen wel uittekenen kon. Hoe komen we er in?, vroeg de in spekteur. Het beste is, dat ik weer achterom ga en van binnen de voordeur opendoe, opperde Verburg. Dat is me derde reu zenzwaai tussen acht en negèn. Kop op jongen, zo blijf je in konditie, troostte de inspekteur. Dit alles geschiedde in de vroege morgen van de twaalfde januari, waarop een nerveus buurvrouwtje een zaak aan 't rollen bracht, die inspekteur Driessen grijze haren be zorgd zou hebben, wanneer ze al niet grijs waren... Veertien dagen vóór agent Verburg zijn griezelige ontdekking deed, toen heel de stad nog stond in het teken van de kerstreklames, zat mr. Gerard van Weerhem op zijn privékantoor en luisterde, de vingertoppen tegen elkaar gedrukt alsof hij bad (zijn favoriete houding bij zulke gesprekken) naar wat zijn cliënte en mede-bestuurslid van de Reclasserings-vereniging, Tillie van Herwijnen, hem te vertel len had. Van Herwijnen was haar meisjes naam. en er waren twee redenen waarom velen haar nog steeds zo noemden. Ten eerste was ze vele ja ren als zuster Van Herwijnen" of „zuster Tillie" bekend geweest in de gemeenschap, waar ze direktrice van het kraamverzorgingsbureau was ge weest en persoonlijk vele jonge bur gers had „gehaald". Ten tweede was haar huwelijk ze was toen 35 met Henri Nieuwolda na een paar jaar al geheel en ai stukgelopen en leefden ze gescheiden. Tillie in het ouderwetse grote huis, waarin ze was opgegroeid en na het overlijden van haar ouders was blij ven wonen, Henri ergens op een flat. Niemand die haar kende begreep, hoj zuster Tillie „zo stom had kunnen zijn" om Henri te trouwen, en haar vrienden hadden haar, soms met om wegen en soms zelfs zeer direkt, be duid dat ze haar ongeluk tegemoet ging. Zoals zo vaak gebeurt, dienden zulke raadgevingen alleen maar lot stijving van het voornemen bij de al dus geadviseerde, zich er niets van aan te trekken. Tillie behoorde tot die vele vrouwen die menen, dat ze een man kunnen veranderen. Als hij éérst maar met mij getrouwd is! Henri was een knappe men met een golvende donkere haardos, waarin heel interessant enkele zilveren dra den zichtbaar werden. Hij was zeven jaar ouder dan Tillie en kon er soms. 's morgens vroeg na één van zijn nachtelijke uitspattingen, minstens zeventien jaar ouder uitzien. Hij was vertegenwoordiger, nu eens voor het door TOM LODEWIJK ene dan weer voor het andere bedrijf, wat niet duidde op konstante en pro- duktieve werkzaamheid, maar Henri had een goed voorkomen, zowel als een goed smoesje en altyd wel weer bleek de één of andere direktie be reid in de boot te stappen. Hij kleed de zich goed, kon zich wanneer hij dat wenste, ais een gentleman gedra gen en zeer gezellig zijn in het maat schappelijk verkeer. Velen namen zijn slippertjes en zijn te grote voor liefde voor alkoholische '.anken dan maar op de koop toe. Hij was vrijge zel, nietwaar? En van zulke mensen ziet men veel door de vingers. Tillie ontmoette hem op een cocktaüparly en het was liefde op het eerste ge zicht. Tillie was toen een knappe jonge vrouw,, zo'n vrouw waarvan men zegt niet te begrijpen dat ze nooit getrouwd is. Een gebruinde huid (ze was een zonaanbidster en ging 's winters naar de wintersport) prachtig blond haar, een gebit dat geschapen was voor een tandpasta advertentie, een goed figuur en een paar helderblauwe ogen. Henri, lang en fors, Was een kop groter dan z(j en ze kon zo heerlik haar hoofd tegen zijn mannelijke schouder leggen. Ze wist natuurlijk alles van hem, maar ook voor hA&r gold als exkuus dat hij vrijgezel was (eenzaam, zei ze liever) cn ze was ervan overtuigd dat, wan neer hij eenmaal met haar getrouwd was. hij een voorbeeldig echtgenoot zou worden. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4