Wegenbouwers doen krachtige oproep tot hulp van regering Oorlogsmisdadiger Barbie in Franse gevangenis Rekordhoogte werkloosheid Duizenden bij begrafenis Horb KERNCENTRALE BORSELE Meer stroom TIJDELIJK UIT ROULATIE uit Europese kerncentrales Bomaanslagen in Brussel Talrijke doden bij bomontploffing „Dageraad" Iraanse troepen trekken grens Irak over in nieuw offensief Uitgewezen uit Bolivia in Beiroet Kabinet wil huursubsidies beperken Kamerlid Hermes verdacht van belastingfraude CNV-voor man Leo Ester overleden Cafébezoeker in Vlissingen doodgestoken Nederlander in Israël vermoord (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 AMSTERDAM - Op de algemene vergadering van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers (heden) maandag in Amsterdam heeft voorzitter De Moei in aan wezigheid van minister Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat, een oproep gericht tot regering en parlement om „nu eindelijk iets te doen aan de knellende situatie in de wegenbouw". Eind 1982 waren 22.500 perso- neelsleden uit de grond-, weg- en waterbouw-sektor werkloos, onge veer 40 procent. De Moei konstateer- de dat dit een onhoudbare situatie is. PARAMARIBO/DEN HAAG - In Paramaribo is zaterdagmiddag ex- garnizoenskommandant Roy Horb begraven. De begrafenis was via een rouwadvertentie van de familie op de radio aangekondigd. Naar schat ting 10.000 Surinamers woonden de teraardebestelling bij. Er waren geen militairen bij de begrafenis aanwe zig. De grote belangstelling voor de te raardebestelling wordt in Paramari bo overigens gezien als een stil pro test tegen het regiem. Horb, die afgelopen zondag met nog twintig militairen werd gear resteerd wegens een vermeend kom- plot tot liquidatie van Bouterse, zou volgens de officiële lezing door zel- fophanging zijn omgekomen. Veel Surinamers twijfelen aan deze le zing. Kennelijk om het ongeloof weg te nemen is zaterdagavond via de te levisie een rekonstruktie van het ge beurde uitgezonden. Ook stelde De Moei dat er ten aan zien van het onderhoud van bestaan de wegen, het aanleggen van nieuwe wegen en het opheffen van knelpun ten veel te weinig gebeurt. Voor deze aktiviteiten worden te weinig gelden uitgetrokken. ,,De wegen schreeu wen om onderhoud, het verkeer schreeuwt om opheffing van knel punten en de werknemers en aanne mers schreeuwen om werk". De Moei stelde voor de extra accijnsverhoging op benzine volledig ten geode te laten komen aan het Rijkswegenfonds en derhalve aan de wegenbouw. Voor 1983 is hiermee 127 miljoen en voor 1984 170 miljoen gulden gemoeid. Opcenten verhogen Mocht dit voorstel niet uitvoerbaar zijn, dan vindt De Moei het nodig dat de opcenten op de motorrijtuigenbe lasting worden verhoogd om de broodnodige" extra financiële mid delen voor het Rijkswegenfonds ter beschikking te krijgen. Als bewijs van de scheefgegroeide verhoudingen wees De Moei erop dat in het begin van de 70-er jaren de bij drage uit de algemene middelen aan het Rijkswegenfonds ongeveer 300 miljoen per jaar was en de bijdrage in de expolitatietekorten van het openbaar vervoer eveneens 300 mil joen. Thans is de bijdrage aan het Rijks wegenfonds nog een kwestie van en kele tientallen miljoenen, terwijl de bijdragen in de exploitatietekorten van het openbaar vervoer vertien voudigd zijn en ongeveer 3 miljard bedragen, aldus de voorzittere De Moei. BEIROET - Moskou is voorstander van hervattingen van de normale be trekking met Israel als dat land zijn „expansiepolitiek" opgeeft. Dit heeft het plaatsvervangend hoofd van de internationale afdeling van het Russische centrale partijcommi- te, Karem Broutens, in een vraag gesprek met een Engelstalig week blad in Beiroet verklaard. BOEDAPEST - De ekonomische groei van Hongarije is vorig jaar vol gens de doelstellingen verlopen, on danks de verslechtering van de eko- nomie over de hele wereld, zo heeft het Hongaarse bureau voor de statistiek laten weten. Het nationale inkomen, te vergelijken met het bruto nationaal produkt in westerse landen, nam toe met anderhalf a twee procent, iets meer dan de doelstellingen aangaven. BRUSSEL - Kerncentrales hebben vorig jaar 18,8 procent van de elektri citeitsleveranties in de Europese Ge meenschap voor hun rekening geno men. Een jaar eerder was dat 16,6 procent. Deze cijfers komen uit een overzicht van de EG-commissie in Brussel. het elektriciteitsverbruik in de EG is vorig jaar met 0,5 procent gedaald,' vergeleken met dat van 1981. In Ne derland daalde het stroomverbruik met één procent, in het Verenigd Ko ninkrijk met twee procent en in Bel gië met 0,6 procent. In Denemarken daarentegen steeg het elektriciteits verbruik met twee procent, in Frank- rijk met 1,2 procent, in Ierland met 1,1 procent en in Luxemburg met één procent. De eigen produktie van elektrici teit in de EG verminderde vorig jaar met twee miljard kilowattuur, dat wil zeggen met 0,2 procent. Boven dien werd er vier miljard kilowatt uur minder stroom ingevoerd. De klassieke centrales leverden vo rig jaar 68,9 procent van de elektrici teit of 1,8 procent minder dan in 1981. De stijging van de produktie van de kerncentrales schrijft de EG-commis sie toe aan het feit dat er vorig jaar twee nieuwe kerncentrales in ge bruik werden genomen: een in Frankrijk en een in België. BRUSSEL - Zondagavond zijn in Brussel twee bomaanslagen ge pleegd. Zij waren beide gericht tegen Franse instellingen. Even na 22.30 uur explodeerde een bompakket bij het gebouw van de Franse ambassa de aan de Regentstraat. Het was ge plaatst tegen de gevel. Ongeveer te zelfdertijd ontplofte nog een bom. Deze tegen de gevel van de Franse luchtvaartmaatschappij, Air France, aan de Adolphe Maxlaan. De politie was vrij snel ter plaatse. Zij heeft de omgeving rond de twee gebouwen volledig afgezet. Er vielen geen slachtoffers op een vrouw na die lichtgewond raakte door rondvliegende glasscherven in de Adolphe Maxstraat. De politie heeft nog geen enkel idee wie de daders zijn. Niemand had zich tot middernacht nog voor de aansla gen verantwoordelijk verklaard. Volgens de politie waren de explo sies bij beide gebouwen betrekkelijk licht. De gevels van beide zijn be schadigd. BORSSELE - De kerncentrale van de NV PZEM in Borssele werd in de nacht van vrijdag op zaterdag voor vijf weken stilgelegd. Dit houdt verband met de periodieke verversing van een deel van de splijtstof, het plutonium in de reactor. Het is de negende splijtstofwisseling in het bestaan van de kerncentrale. In oktober van dit jaar zal de centrale tien jaar hebben gedraaid. In deze vijf we ken worden tevens periodieke inspekties, keuringen en revisiewerkzaamhe den in het nucleaire en elektrische deel van de centrale uitgevoerd. De stop betekent dat er tijdelijk 500 a 1000 extra arbeidsplaatsen zul len ontstaan. Er is namelijk een le gertje van specialisten en medewer kers van bedrijven nodig die het werk in de centrale verrichten in ver band met de komende stop, aldus de PZEM. 3 Op 2 januari hëeSÏeen dag stilgelegen om een defekte pak king in een reaktorhulpsysteem te vervangen. Sindsdien zijn tijdens be drijf nog enkele pakkingen ver nieuwd. Tot de werkzaamheden tij dens de stap behoort ook ultrasoon onderzoek van lassen in het primair nucleaire systeem en nauwgezette in spectie van de pijpenbundels in de stoomgeneratoren. Zolang de stop duurt wordt door de conventionele PZEM-centralë in. Borselé elektrici teit. geleverd, terwijl vérder stroom rpivia'het koppëlriet' zal wórden ingè- voerd. Elke dag stilstand van de kerncen trale kost wegens de hoge kosten van conventioneel opgewekte elektrici teit een bedrag van ongeveer vier ton. TEHERAN/BAGDAD - Iraanse troepen zijn zondagavond Irak bin nengetrokken nadat zij een groot deel in het zuiden van hun land had den heroverd op Iraakse eenheden. Dit is in Teheran bekendgemaakt in een legercommuniqué dat maanda gochtend door Radio Teheran is ver spreid. Volgens Bagdad zijn de inva sietroepen „vernietigd". Uit het communiqué blijkt dat het nieuwe offensief, genaamd „Dage raad", in de 29 maanden oude oorlog met Irak zondagavond is begonnen door de strijdkrachten en de wach ters van de revolutie. „Iraanse troe pen hebben op de vijand grondgebied van het vaderland heroverd en zij rukken op om het regime in Irak te vernietigen, dat gesteund wordt door regeringen in oost en wést en hun Eu ropese dienaren", aldus de verkla ring. Volgens het communiqué is de aan val zondagavond om 20.00 uur (Ned. tijd) begonnen en gaat het om „de eerste onderdelen van een reeks ope raties genaamd Dageraad". „Deze operaties zijn beslissend en de laatste", aldus Hodjatoleslam Raf- sanjani, de vertegenwoordiger van de Iraanse leider Chomeini in de op perste defensieraad, maandagoch tend in het parlement. In een Iraaks militair communiqué werd maandagochtend bekendge maakt dat de Iraanse troepen die Irak hadden aangevallen, zijn ver nietigd. „Zij zijn er niet in geslaag ook maar het kleinste stukje Iraaks grondgebied te veroveren en slechts de vluchtelingen die het strijdtoneel hebben verlaten of de gevangenen zijn gered". BEIROET - In het weekeinde zijn in Beiroet talrijke doden en gewon den gevallen door bomaanslagen. De bloedigste actie was gericht te gen het hoofdgebouw van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) in de Libanese hoofdstad en de daartegenover gelegen ambassade van Libië. Doordat zaterdag daar een auto met naar schatting 60 kilo springstoffen ontplofte, vielen 20 doden en ruim 100 gewonden. Van vijf personen die zondag nog werden vermist, werd aangenomen dat ook zij de dood hebben gewonden. LYON - De Duitse oorlogsmisdadi ger Klaus Barbie die sinds de tweede wereldoorlog voortvluchtig was, zit sinds zaterdag in een gevangenis in Lyon, nadat Bolivia hem had uitge wezen. De 69-jarige Barbie die sinds 1951 in Bolivia verbleef, staat be kend als de „Slachter van Lyon". Die bijnaam kreeg hij als plaatselijk hoofd van de Gestapo, Hitiers gehei me staatspolitie, in de jaren 1942- 1944. Hij wordt verantwoordelijk geacht voor ongeveer 4.000 moorden en de deportatie van circa 7.500 men sen. In Bolivia verbleef Barbie onder de naam Klaus Altmann Hansen. Op grond van het feit dat hij in 1957 met deze valse naam het Boliviaanse staatsburgerschap had verkregen, werd hij vrijdag uitgewezen. Een Bo- liviaans militair toestel bracht hem naar Frans-Guyana, het buurland van Suriname, waar hij officieel werd gearresteerd en direkt op een Frans militair vliegtuig gezet dat daar al een week voor hem gereed werd gehouden. Veel voldoening In Lyon begon direkt het verhoor van Frankrijks meest gezochte oor logsmisdadiger. In Israël waar met veel voldoening op zijn aanhouding was gereageerd, verklaarde minister van buitenlandse zaken Yitzhak Sha mir, dat Israël bereid is bewijzen te verschaffen voor de misdaden van Barbie. In Bonn zei een regerings woordvoerder dat de bondsregering had gewild dat Bolivia aan haar ver zoek om uitlevering van Barbie zou hebben voldaan. „Het belangrijkste is echter dat Barbie zich nu moet ver antwoorden voor zijn misdaden". Hoezeer Barbie gehaat is, bleek wel toen op het vliegveld van Lyon een vrouw werd aangehouden die een vuurwapen bij zich had om de oor logsmisdadiger dood te schieten. Zij had zelf destijds in een Duits kamp gevangen gezeten. Barbie kwam ech ter op een militaire basis bij Organge aan. DEN HAAG - Het kabinet wil de fi nanciële middelen die de overheid uitgeeft voor huursubsidies gaan be perken. Dat zal onder andere gebeu ren door de normhuurquote - het huurbedrag waarbij men met een be paald inkomen voor subsidie in aan merking komt - gaan verhogen. Bovendien zullen voortaan allen inkomens die in het huisgezien ver diend worden bij de beoordeling worden meegenomen. Dat betekent, zo deelde premier Lubbers vrijdag na afloop van het kabinetsberaad mee, dat ook de inkomens van meeverdie- nende kinderen in aanmerking zul len worden genomen. Staatssecretaris Brokx van volks huisvesting zal de afspraken die het kabinet gemaakt heeft verder gaan uitwerken. BEVERWIJK - Justitie stelt een on derzoek in tegen de ex-staatssecreta ris van onderwijs en huidig tweede kamerlid Hermes (CDA) in verband met mogelijke fraude. Hij wordt ervan verdacht in de pe riode tussen 1958 en 1972, toen hij raadslid was in Beverwijk, belastin gontduiking te hebben gepleegd. Hetzelfde geldt voor zeventien Be- verwijkse gemeente-ambtenaren, die op 23 februari voor de politierechter in Haarlem moeten verschijnen. Zij zijn gedagvaard door de Haarlemse officier van justitie, mr. J. van der Bruggen. De fraude houdt verband met de spaarregeling, die in Beverwijk voor gemeenteambtenaren, politiemensen en onderwijskrachten geldt. De ver dachten zouden de rente van deze spaarcenten jarenlang niet aan de be lastingdienst hebben opgegeven. Sommige verdachten zijn reeds met pensioen. UTRECHT - Leo Ester, de voorzit ter van de Industrie- en Voedings bond CNV, is vrijdag op 51-jarige ,,leeftijd plotseling overleden. Ester laat een vrouw en drie kinderen ach ter. De bondsvoorzitter was vorig jaar na een hartinfarct al geruime tijd uit de running.. Vrijdagmiddag ging hij tijdens- een vergadering ziek naar huis, waar hij in zijn slaap is overle den. Ester kwam in 1959 in dienst van de Christelijke Bond voor Werkne mers in Textiel- en Kledingbedrijven „Unitas", die later opging in de In dustriebond CNV. In 1978 werd Ester voorzitter van deze Bond, die in janu ari van dit jaar fuseerden met de Voedingsbond CNV. Ester was lid van de Verbondsraad van het CNV en coördinator van het sociaal-ekonomisch overleg van de Industrie- en Voedingsbond. Voor die bond voerde hij het CAO-overleg in de metaal- en textielindustrie. VLISSINGEN - Bij een steekpartij in een bar in Vlissingen is zaterda gochtend de 21-jarige A. B. om het le ven gekomen. De jongeman liep een messteek op in de hartstreek. De er nstig gewonden B. werd door een ca fébezoeker overgebracht naar een ziekenhuis, waar hij bij aankomst overleed. De politie van Vlissingen heeft in verband met de steekpartij twee Vlissingse jongens van 19 en 21 jaar aangehouden. Er is nog een onder zoek gaan naar de ware toedracht van de steekpartij. De politie wilde de identiteit van het slachtoffer niet vrijgeven. DEN HAAG - Afgelopen vrijdag 4 februari is in de Israëlische plaats Tel Aviv de 23-jarige Bob Soeten uit Hilversum om het leven gebracht. De man werd 's ochtends door kogels ge wond aangetroffen in een ziekenhuis in Tel Aviv. Dit heeft een woordvoer der van het ministerie van buiten- landsen zaken zondag desgevraagd meegedeeld. De politie van Tel Aviv heeft in verband hiermee vijf arrestaties ver richt, waaronder de Israëlische vriendin van Soeten. Hij verbleef al enige tijd in Israël en had plannen om met zijn vriendin te gaan trou wen. Het is niet duidelijk waarom zijn vriendin ook is gearresteerd. De politie heeft bij het bed waarin Soeten gewond werd aangetroffen één of meerdere kogelhulzen gevon den. Zij neemt aan dat op Soeten ge schoten is terwijl hij op bed lag. Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22,00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel-café-restaurant Haamstede. Klaverjassen ^„Hjaamstede". 20.00 uur. 1 Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Dinsdag 8 t/m donderdag 10 februari Brouwershaven Tonnenmagazijn. Energie-aktie van de koördinatiegroep Energiebespa ring Zeeland - 15.00 totl7.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Maandag 7 februari Zierikzee Vierschaar Stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 09.00 - 12.00 en 15.00 - 17.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Z.L.M.-Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Restaurant „Mondragon". Stichting Coöperatief Contact Centrum, „De coöperatieve-gedachte in 1983". 14.15 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Algemene le denvergadering tennisvereniging WIK. 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 Woensdag 9 februari Zierikzee Vierschaar Stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 09.00 - 12.00 en 15.00 - 17.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag N.C.V.B. 14.30 uur. Christelijke Scholengemeenschap. Open avond. 19.00 uur. Donderdag 10 februari Zierikzee Vierschaar Stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 09.00 - 12.00 en 15.00 - 17.00 uur, „Huis van Nassau". Jaarvergadering N.V.v.P.-afdeling Schouwen. 13.45 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Zierikzeese Sportraad. 19.30 uur. Restaurant Mondragon. Diskussie- bijeenkomst energiebeleid. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring commissie sport-, jeugd- en cul turele zaken. 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Vergadering „Land bouwbelang". 19.30 uur. Vrijdag 11 februari Zierikzee Vierschaar Stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 09.00 - 12.00 en 15.00 - 17.00 uur. „Huis van Nassau". Algemene ver gadering van de Vereniging van be- roepsaalvissers Zuid-west Neder land. 10.30 uur. „Huis van Nassau". Dansavond Bond van opzich zelf staanden. 20.00 uur. Kantine WIK. Bingo-avond jeugd. 19.00 uur. Burgh Rekreatiezaal camping „Duinrand". Feestavond sportvereniging DFS. 19.30 uur. Dinsdag 15 februari Zierikzee Stadhuis. Kommissie publieke wer ken. 19.30 uur. Hotel Haamstede. Jaarvergadering Pomona. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw, Nieuwstad 13. Lezing voor ouderen, onder auspi ciën van Bejaardensoos Brouwersha ven. 14.30 uur. Woensdag 16 februari I Haamstede Beatrixschool. Jaarvergadering Ro de Kruis, afdeling Schouwen-Wes hoek. 20.00 uur. Donderdag 17 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Lezing over tee van bloembollen, bloemzaden en teu nisbloemen - Consulentschap voor dje Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes - 19.30 uur. Vrijdag 18 februari Zierikzee' „Huis van Nassau". Algem. vergadie ring H.S.V. „Oosterschelde". 19.^0 uur. Renesse Restaurant „De Wig". Jaarvergade ring R.T.C. Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Maandag 21 februari Noordwelle Dorpshuis. Vergadering Waterschap distrikt 1. 14.00 uur. I Zonnemaire Café Bommenede. Vergadering Wa- terschap distrikten 2 en 3. 9.30 uur. Dinsdag 22 februari Haamstede Geref. kerk, jaarvergadering Ned. Ver. Huisvrouwen, afdeling WeSter- schouwen. 14.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Bijeenkomst 19.45 uur. N.B v.P Dorpshuis. Vergadering waterschap, distrikt 4. 14.00 uur. Bruinisse Pleintheater Aquadelta. Coöperatie ve jongerenmiddag. 13.30 uur. Vrijdag 25 februari Noordgouwe Dinsdag 8 februari Vierschaar Stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 09.00 - 12.00 en 15.00 - 17.00 uur. Stadhuis. Kommissie jeugd- en jon gerenwerk. 16.30 uur. „De Kluut". Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de S.E.V. van de Z.L.M., thema-avond over gezinsbedrijven. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Spelmiddag ANBO. 14.30 uur. Dreisehor Kantine S.V. Dreisehor. Regioverga dering voetbalverenigingen. 19.30 Nederlandse Herv. verenigingsge bouw. Vergadering „Helpt elkander". 19.30 uur. Prijsklaverjassen. Dorpshuis No gouwe. 20.00 uur. brd- HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2