Straoviering Renesse trok een flinke belangstelling PZEM mag twee centrales ombouwen P.J.Z.-tonelisten verrasten met „Eigen aard is goud waard" /c V VAN 1 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeeuwse kerken roepen op tot protest Terneuzen krijgt verpakkingsfabriek Verkeersdode in Schuddebeurs Drukbezochte Grote Avond Met traditionele voetwassen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Maandag 7 februari 1983 139ste jaargang Nr. 23265 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 37,00, per jaar f 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Woningrenovatie in Bruinisse RENESSE - Met het keuren van paarden en ponies, werd zaterdag in Renesse de Straö-viering geopend. Voor het V.V.V.-kantoor waren de deelnemers al gerui me tijd in de weer met het verzorgen van hun dieren, het geen al aardig wat belangstelling trok. Na deze start van de feestelijkheden, gebruikelijk in het vroege „voorjaar" in de Westhoek van Schouwen, werd vervol gens koers gezet naar het strand waar het traditionele voetwassen van de paarden plaatsvond. MIDDELBURG - In een groot aan tal Zeeuwse kerken zijn de gelovigen zondagochtend vanaf de kansel opge roepen om te protesteren tegen de voorgenomen aantasting van de werkgelegenheid bij het RSV- concern, met name bij de Koninklij ke Maatschappij De Schelde in Zee land. Voor De Schelde zouden deze plan nen een verlies betekenen van rond de zestienhonderd direkte ar beidsplaatsen en het verlies van vele honderden arbeidsplaatsen in de toe leveringsbedrijven. Via de kansel werd opgeroepen tot deelname aan.de demonstratieve op tocht maandagmorgen door Vlissin- gen en daarop aansluitend de pro testbijeenkomst van al het RSV- personeel maandagmiddag in de Energiehallen te Rotterdam. Volgens de Middelburgse dominee Jan Scheffer zal tweede kamer-voor zitter Dolman de komende dagen worden overstroomd met brieven va nuit kerkelijke groeperingen in Zee land. In de brieven wordt uiting gegeven aan de verontrusting en verontwaar diging over de wijze waarop het ka binet over de hoofden van de werk nemers heen zulke ingrijpende beslissingen heeft genomen. De ker kelijke instanties vragen de Tweede Kamer in hun brieven om tot een zorgvuldige afweging van belangen te komen en een alternatief plan op te stellen waardoor de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Zeeland in zijn geheel kan blijven voor tbestaan. TERNEUZEN - Het Noorse bedrijf Elopak As zal een extrusiecoating- en lamineerfabriek oprichten binnen het gebied van het havenschap Ter- neuzen. Het eindprodukt van het be drijf is bestemd voor de verpakking sindustrie. De bouw van het nieuwe bedrijf kost 40 miljoen gulden. Het zal in eerste aanleg werk bieden aan 70 per sonen (drie ploegen vijf dagen per week). Elopak koopt van het Havenschap Terneuzen een stuk grond van 4.13 hectare aan de Zevenaarhaven voor de bouw van de fabriek. De grondstof, grote rollen papier, elk met een gewicht van 3.500 kilo, wordt per zeeschip aangevoerd. Hierna zette het gezelschap zich in beweging richting Haamstede waar halt werd gehouden voor het eerste borreltje. De terugtocht ging langs het rusthuis van Haamstede. In Renesse werden de straórijders bij „Bonafide" opgehaald door „Luc- tor et Emergo". Met de muziek voor op werd een rondgang door het dorp gemaakt. Bij het voormalig gemeentehuis werd halt gehouden voor de gebrui kelijke presentatie aan het gemeen tebestuur. De voorzitter van „Luctor et Emergo", de heer J. A. Kouman voerde het woord. Hij verwelkomde burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer en de leden van het gemeentebestuur. Nieuw landbouwjaar Hij merkte op dat met de straövie- ring, welke in Renesse altijd precies ZIERIKZEE - De 71-jarige A. M. Moermond uit Dreischor is zondag te Schuddebeurs bij een verkeersonge val om het leven gekomen. De man stak met zijn fiets de Lange Blokweg over waarna hij werd gegrepen door een personenauto, bestuurd door J. F. uit Noordgouwe. Het slachtoffer overleed ter plaatse. acht weken voor Pasen plaatsvindt, en met het voetenspoelen der paar den een nieuw landbouwjaar begint. Hij vondt het een goede zaak dat in deze tijd oude tradities als de straö- viering in stad worden gehouden. Hij dankte het gemeentebestuur voor de goede zorgen voor Renesse, iets wat in deze ekonomische zo moeilijke tijd niet allemaal even eenvoudig is. Tot slot riep hij ieder op om niet in te sla pen, maar altijd aktief te blijven „voor onze mooie dorpje aan de Noordzee". De burgemeester dankte voor de vriendelijke woorden en de presenta tie. Ze bracht in herinnering dat het straöfeest vroeger op maandag werd gevierd en wees erop dat het een dorpsfeest is. Ze riep ieder op om er dan ook een feest van te amken, op dat men gezamenlijk het nieuwe sei zoen vreugdevol zou kunnen begin nen. De festiviteiten werden afgesloten met een ringsteekwedstrijd voor paarden en ponies. Een gebeuren dat ondanks de koude wind het publiek wel wist te boeien. Na afloop van de wedstrijden vond de prijsuitreiking plaats. Prijswinnaars Het ringsteken werd bij de ponies gewonnen door Angelique Berre- voets. Jean Paul van Bregt werd tweede en Marcia Dalebout derde. Bij de paarden was de hoogste eer voor Marja de Korte. Jan de Korte legde beslag op de tweede en Angeli que van Westrenen op de derde plaats. Bij de wedstrijd voor het best ver sierde paard of pony werd Jean Paul van Bregt eerste bij de ponies, Ange lique Berrevoets tweede en Marcia Dalebout derde. Bij de paarden won Ingerli Vroon, Angelique van Westre nen werd tweede en Jan de Korte derde. Voor de winnaars van het ringste ken waren bekers beschikbaar, de winnaars bij de versierde paarden en ponies ontvingen een prijsje. Alle deelnemers kregen een rozet. RENESSE - De heer N. Dalebout, ere-lid van de V.V.V.-Renesse, als jurylid in aktie bij de keuring van de versierde paarden en ponies, tijdens de Straöviering. VLISSINGEN - De aandeelhouders van de Zeeuwse Electriciteitsmaat- schappij NV PZEM hebben vrijdag middag met grote meerderheid van stemmen het besluit genomen om twee oude centrales, een gas- en een oliegestookte centrale in Borssele om te bouwen tot een kolengestookte centrale. Met die ombouw is een bedrag ge moeid van 802 miljoen gulden. De aandeelhouders willen de turbines en rookgasontzwavelingsinstallatie van de nieuwe centrale bij de in nood verkerende Koninklijke Maatschap pij de Schelde in Vlissingen laten bouwen. Die order levert De Schelde 800 manjaren werk op voor een be drag van totaal 200 miljoen manjaren werk op voor een bedrag van totaal BROUWERSHAVEN - De Plattelands Jongeren Zuid (P.J.Z.) afdeling Schouwen-Duiveland pakte zaterdag avond weer eens flink uit met de traditionele Grote Avond in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven. Hoofdmoot van deze jaarlijkse bijeenkomst vormde de opvoering van het blijspel „Eigen aard is goud waard" van J. Hemming-Kamp, door eigen P.J.Z.-leden. Voorzitter Tonny de Bie blikte in zijn opgeningswoord kort terug op de aktiviteiten in het achterliggende seizoen en moest konstateren, dat evenementen als schuurfeest, barbe cue-avond en volleybaltoernooi grote belangstelling trokken. Veel minder was de opkomst bij de puzzelrit en de vormingsavond en dat vond de voor zitter zeer teleurstellend vooral voor het organiseerd bestuur. Hij deed dan ook een oproep op de P.J.Z.- leden in groten getale ook deze akti viteiten bij te wonen. De Grote Avond in het Tonnenmagazijn bracht weer veel P.J.Z.-leden bijeen. Vervolgens ging het doek open voor „Eigen aard is goud waard". De firma Paauwe stond weer borg voor een plezierig ogende toneelaankle ding, regisseur Ph. J. van ast en de tonelisten zorgden voor de rest. Een stuk dat er uitsprong dit keer. Lek kere soepele teksten, grappige sitau- ties, geen overdreven maar goed ge doseerde kolderiek en een toneel groep, die steeds beter op elkaar af gestemd blijkt te raken. Hier en daar nog wat teksthaperingen en doublu res, maar dat kan op zo'n grote avond meestal toegeschreven worden aan de zenuwen. In vergelijking met „Toetsie Froet- sie", dat vorig jaar door de P.J.Z.- measen op de planken werd gezet, kon gekonstateerd worden, dat som mige spelers duidelijk vooruitgang hadden geboekt en met veel meer verve aan hun rol gestalte gaven. Zoals Lieske van der Velde, vorig jaar nog een bedeesde verpleegster, nu een robuuste huishoudster: een heerlijke rol, die een prima vertol king kreeg. Zeer humoristische te genspel kreeg ze van Piet Kuyper in zijn rol van huisknecht Jan, een goed innemer en een grapjas bij uitstek. Niek van der Bijl kroop in de huid van romanschrijver Frank Zuidema. Hij was bedeeld met een wat zoutelo ze tekst en het valt niet mee van zo'n rol dan nog echt iets te maken, zijn inzet was er niet minder om. Schmink Alleen had een fiks laagje schmink hier goed werk kunnen doen om het leeftijdsverschil tussen zoon Kees te suggeren. Trouwens er bestaan ook grijze pruiken en een baard kan ook wat zilveren haartjes krijgen. Heel robuust werd overigens de rol van Kees Zuidema gespeeld door Peter Vijverberg. Carla Binck tekende voor de vertolking van het kittige dienstmeisje Kitty; ze deed dat lieg en overuigend, maar had wat tekst- vaster mogen zijn. Eén van de ouwe getrouwe. Co Stols was dit keer ook weer van de partij, nu in de rol van baron Bas van Haeften. Zoals altijd wist hij ook nu weer een leuk type neer te zetten. Carola van Ast, vorig jaar in Toet sie Froetise een dame van lichte ze den, nu een dame van hoge stand. Ze deed het schitterend en gaf er de ex tra aksenten aan, die zo'n rol mogen hebben. Een rol, die weinig ruimte bood om talent te bewijzen was die van de def tige freule Clyvia; Jacolien van den Hoek gaf er een akseptabele vertol king van. Carla Vijverberg speelde de rol van de lieve verpleegster Lies- beth; ze deed dat geloofwaardig en met ingetogenheid, die deze vertol- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. 200 miljoen gulden. De Schelde heeft al 25,5 miljoen gulden in de voorbe reidingen van de kolencentrale geïn vesteerd. De voorzitter van de Raad van bestuur van de PZEM, gedeputeerde W. Don, heeft het verzoek van-de zij de van de gemeente Borsselè om de rookgasontzwaveling van de nieuwe centrale niet zoals de plannen nu zijn voor 50 procent, maar voor 100 pro cent te ontzwavelen, van de hand ge wezen. Een 100 procent rookgasont zwaveling zou een extra investering vergen van 100 miljoen gulden ineens en 23 miljoen gulden per jaar. De PZEM gaat nu aan de slag om zo snel mogelijk met de ombouw van de cen trales te kunnen beginnen, aldus de PZEM. De kunst van het luisteren is dikwijls moeilijker dan die van het spreken. Wijnaendts Francken king vergde. Tenslotte was er een heerlijke rol toebedeeld aan Corrie Vijverberg-Stols als oma Zuidema, een centrale figuur in dit blijspel, die de spil vormde van heel wat komi sche situaties en kwinkslagen. Verhaal De inhoud van het stuk bleek een voudig: een weduwnaar dreigde in „handen te vallen" van een op geld beluste freule. Oma en zoonlief zou den daar op hun eigen wijze wel een stokje voor steken. Het duurde alle maal even voor het zover was, maar op het laatst is de freule vertrokken, heeft Pa zijn echte geliefde in de ar men gesloten, wordt Kees gelukkig met zijn Kitty en is oma volkomen tevreden. Een pittig applaus, dankwoorden en bloemen vormden de beloning .voor de P.J.Z.-tonelisten. Deze op voering werd bijgewoond door de to neeljury, evenals door de provinciaal voorzitter van de P.J.Z. Jaap Flik- weert en door provinciaal konsulent Henk Tegels. De taak van souffleur werd, we gens ziekte van Wim Kuyper, overge nomen door Lutina van der Bijl, ook voor haar was er een boeket gele tul pen, evenals voor mevrouw Van Ast, de echtgenote van de regisseur. De avond werd besloten met een gezellig bal na onder leiding van het „Trio 1". De P.J.Z.-cast voorafgaand aan de voorstelling van het blijspel Eigen aard is goud waard". Verwachting tot dinsdagavond: Om het vriespunt Half tot zwaar bewolkt en een en kele sneeuwbui; temperatuur om het vriespunt; noorden wind, in het bin nenland matig windkracht 4, aan de kust af en toe krachtig, windkracht 6. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m donderdag 10 fe bruari Woensdag: Kans op neerslag: 50%. Minimumtemp.: —2 gr. Middagtemp.: 0 gr. Windkracht: noord 4 Donderdag: Kans op neerslag: 40%. Minimumtemp.: -2 gr. Middagtemp.: +2 gr. Windkracht: n.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 8 febr. Zon op 8.10, onder 17.40 Maan op 05.24, onder 13.15 Nieuwe maan: 13 februari (01.32) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater» Laagwater 8 febr. 12.03 5.40 18.22 Doodtij: 7 februari HET WEERO VERZICHT DE BILT - Boven de Alpen bevindt zich een omvangrijk lagedrukgebeid, terwijl er boven Scandinavië en ten westen van Ierland hogedrukgebie- den aanwezig zijn. Deze drukverde- ling geeft in ons land aanleiding tot een noordoostelijke stroming, die lucht uit Noord-Duitsland en het zee gebied van de Duitse Bocht aavoert. In deze lucht drijft veel bewolking mee, waaruit af en toe wat lichte sneeuw valt. De temperaturen blij ven de komende dagen om het vriespunt schommelen. Hoewel het temperatuumiveau nu aanmerkelijk lager is geworden, lijken de kansen op een echte vorstperiode vooralsnog niet groot. WENEN - Bij en ernstig busonge luk in de Oostenrijkse provincie Stiermarken zijn zondag vijf mensen omgekomen en acht zwaar gewond. De slachtoffers behoorden tot een groep van vijftien meest oudere men sen die na een vakantie vanuit We nen op weg naar huis waren. MOSKOU - De Sowjet-Unie heeft Zoya Miranova als permanente ver tegenwoordiger bij de verenigde na ties en andere internationale organi saties in Geneve vervangen door Mikhail Sytenko. Naar het officiële persbureau Tass zondag meedeelde, gaat Miranowa met pensioen. Over Sytenko werden geen nadere mede delingen gedaan. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1