HET FLAT-MYSTERIE Brede maatschappelijke diskussie begon smal a Consument bezuinigt het laatst op rekreatie' Dit biedt de beeldbuis Provinciale VVV Zeeland pleit voor naaktrekreatie 4 Visie op energiebeleid Donderdag 10 februari weer in Zierikzee Te belangrijk om alleen aan de deskundigen over te laten. HYPOTHEEKRENTE-OVERZICHT Z1ERIKZEE - Zierikzeeënaren zijn blijkbaar niet zo geïnteresseerd in het toekomstige energiebeleid, want slechts vijf mensen kwamen donderdagavond opdagen in restaurant Mondragon om deel te nemen aan de zoge noemde Brede Maatschappelijke Diskussie over het ener giebeleid. Diskussieleiders Peter Dieleman en Bert v. d. Hoef vonden de opkomst dan ook te „smal" om de brede diskussie voort te zetten en stelden voor de bijeenkomst een weekje op te schuiven. „We hopen donderdagavond 10 februari op meer belangstelling, want energie is te be langrijk om alleen aan deskundigen over te laten". Al weer drie jaar geleden nam de regering het besluit een brede maat schappelijke diskussie over energie beleid te houden. In januari 1981 werd M. L. de Brauw benoemd tot voorzitter van een onafhankelijke Stuurgroep, die de diskussie moest gaan organiseren. Deze Stuurgroep begon met het verzamelen van informatie over energie, hetgeen is vastgelegd in het Tussenrapport dat in januari werd uitgegeven. In dit rapport wordt aan dacht besteed aan de verschillende energiebronnen en het gebruik daar van, aan het energiebeleid en aan de mogelijke keuzen die gemaakt kun nen worden. Kortom - het rapport biedt voldoende informatie voor be langstellenden om aan de brede dis kussie deel te nemen. Speciale krant Verder werd er nog een speciale BMD-krant uitgegeven die op post kantoren en in bibliotheken ver krijgbaar is. De krant heeft een opla ge van 1 miljoen exemplaren. Het op gang brengen van de diskussie is dus groots aangepakt, ook wat betreft de kosten: 26 miljoen, waarvan vier mil joen is uitgetrokken voor publiciteit. Het is de bedoeling dat het Neder- Conferentie contactraad NOORDWIJKERHOUT - Ondanks of misschien wel dankzij de ekonomi- sche recessie nemen steeds meer mensen deel aan (openlucht)rekreatie. Daalt de koopkracht, dan wordt het laatst op rekreatie bezuinigd, want eerder geeft men minder uit aan zaken die andéren niet direkt merken zoals wat minder nieuwe kleding en goedkoper vlees. Dit heeft direkteur D. Westendorp, van de Consumentenbond donderdag verklaard op de werkkonferentie in Noord wij kerhout van de Landelijke Contactraad, een stichting voor de gemeentelijke bemoeiingen met li chamelijke opvoeding, sport en re kreatie. Enkele honderden gemeen telijke autoriteiten buigen zich er ook vandaag over vrije tijd in ekono- misch perspektief, waarbij ook wordt nagegaan of openluchtrekrea- tie luxe of noodzaak is. Westendorp waarschuwde met na me de bstuurders voorzichtig te zijn met dereguleren, het aanschaffen van voorschriften en regelingen. Daarbij dient namelijk beseft te wor den dat de konsument er wellicht de dupe van is. Vrije tijd F. J. de Zee van de ondernemers organisatie ..Recron" drong aan op landse volk gaat meepraten over het te voeren energiebeleid. In bijna alle gemeenten zal een dergelijke diskus- sie-avond worden georganiseerd. Het gaat eigenlijk om twee bijeen komsten: de eerste avond wordt uit gebreid informatie verstrekt over energie, terwijl op de tweede avond de onderlinge diskussie plaatsvindt. Vragenformulier Aan het einde van de eerste avond ontvangt iedereen een BMD-vragen- formulier, waarop de deelnemers hun mening en voorkeur over het energiebeleid kenbaar kunnen ma ken aan de Stuurgroep. Een paar vra gen: Welke energiebronnen zouden wij omstreeks 2000 moeten gebrui ken?, Wat vindt u van het gebruik van steenkool, kernenergie, aardo- 'lie, aardgas? etc. De ingevulde vragenlijsten gaan naar de Stuurgroep, die de reakties verwerkt in het eindrapport, dat eind dit jaar wordt aangeboden aan regering en parlement. „Elke mening in de energiediskus- sie is belangrijk. Laai u horen op de diskussiebijeenkomsten en laat uw mening meetellen. De Brede Maat schappelijke Diskussie is het waard dat u meedoet", aldus M. L. de Brauw in de speciale uitgave van de Stuurgroep. DEN HAAG - Een grote meerder heid van de Tweede Kamer vindt dat het kabinet maatregelen moet nemen om de kosten die de gemeenten moe ten dragen bij het uitvoeren van de bijstandswet te verlichten. Momen teel is het zo dat de gemeenten tien procent van de uitkeringsbedragen voor hun rekening nemen. Vrijwel de hele kamer vreest echter dat gemeen ten daarbij in grote financiële pro blemen komen, omdat het aantal bij standsuitkeringen sterk gestegen is en op de gemeenten ook nog zware lasten drukken bij de bezuinigingen op de overheidsuitgaven. DEN HAAG - De PvdA- kamerleden van Kemenade, Worrell en Wallage hebben donderdag een voorstel voor een kaderwet volwas seneneducatie gepresenteerd, dat een organisatorisch samenhang moet aanbrengen in de activiteiten op het gebied van vorming en opleiding voor ouderen. Zaterdag 5 februari, Nederland 2, 22.05 uur: ,,Kid Creole the co conuts". Kid Creole tij dens het Pinkpopfesti val te Kerkrade. Zaterdag 5 februari Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Teleac 15.30 uur RVU 16.00 uur Zo is het en niet anders 16.10 uur Smurfen 16.35 uur Dick Turpin 17.00 uur Orgelcursus 18.10 uur Teleac 18.55 uur Minibios 19.15 uur Babbelonië. Spelprogram- ma 20.00 uur Journaal 20.28 uur Dallas. J.R. ontdekt weer nieuwe mogelijkheden om profijt te trekken uit de adoptie affaire. 21.20 uur Klaver vier. Jubileum spel- programma met als speciale gaste Ni cole 22.20 uur Televizier magazine 23.00 uur Sportpanorama 23.40 uur Journaal 23.45 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 16.35 uur Studio Sport 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Toeristische tips 19.00 uur Journaal 19.10 uur Frank Kramer show ,20.30 uur De gokker. Filfn met in.de eenitoekomstgericht gemeentelijk re- kreatief beleid. Volgens hem zien de gemeenten de rekreant en de rekreatie-ondernemer ten hoogste staan als bron van inkomsten. De be hoefte aan vrijtijdsbesteding zal toe nemen, maar bij v.eel vrije tijd zullen dé mensen niet veel geld hebben, stelde hij. Gezien die behoefte en gezien de werkgelegenheidsaspekten zijn be zuinigingen op voorzieningen voor openluchtrekreatie onverantwoord, vond M. van Genne van hét ministe rie van landbouw en visserij. De zorg voor de rekreatieve kwaliteit van het leefmilieu dient op een aanvaard baar peil te blijven. Daarvoor is vol gens hem een afspraak nodig waarbij men oog heeft voor de introduktie van bedrijfsekonomisch te exploite ren onderdelen en voor een zorgvul dige toepassing van hét profijtbegin sel. In brief aan strandgemeenten MIDDELBURG - De Stichting Provinciale VVV Zee land heeft aan de kolleges van B. en W. van strandge- meenten in Zeeland een brief gezonden, waarin zij advi seert om in onderling overleg enkele strandgedeelten aan te wijzen voor naaktrekreatie. hoofdrol de bekende country en western zanger Kenny Rogers. 22.05 uur Kid Creole and the coco nuts. Muziekspecial 22.15 uur Algemene loterij Neder land 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.15 uur Nachtmerrie voor een nach tegaal. Susan Flannery, bekend uit de serie Dallas, vertolkt hierin de rol van de operazangeres Anna Cartell, die na de vermeende dood van haar man een carrière opgebouwd heeft. Na tien jaar krijgt zij een rode anjer namens haar „dode" echtgenoot aan geboden. Zondag 6 februari Ned. 1 9.30,13.00 uur Nieuws voor doven 11.00 uur Eucharistieviering 15.15 uur Teleac 16.00 uur Nieuws 16.05 uur Dag huis, dag tuin, dag op- bergschuur. 16.20 uur Hoe laat begint het schilde rij? Dit keer aandacht voor het sur realisme. 16.35 uur Toppop. Hitparade 17.20 uur Studio Sport 18.00 uur Sprekershoek 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Oogst in beeld 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Journaal 20.10 uur Panoramiek. Programma met informatie voer de internationa le politiek. 20.40 uur Humanistisch verbond 20.45 uur Ja, natuurlijk. Quizpro^ gramma waarin de natuur centraal staat. 22.15 uur Ander nieuws. Rubriek met kerkelijk nieuws. 22.55 uur Journaal 23.00 uur Nieuws voor doven Ned. 2 12.00 uur Capitool 12.45 uur Belcanto uit Ravenna. Pro gramma waarin de opera centraal staat. 14.00 uur Reportage zonder einde... De dokumentaire die de vermoorde IKON journalisten verleden maakte. 16.30 uur Teleac 17.00 uur Wie weet 18,25 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Teleac 19.00 uur Journaal 19.05 uur Happy days. Richie tracht zich steviger op te stellen tegenover de buitenwereld. 19.30 uur The story of Cliff Richard. Een muziekprogramma rond deze be kende Engelse zanger. 20.10 uur Dynasty. Het lukt Blake nog steeds niet de sympathe van Adam te winnen. 21.00 uur Not the nine 'o clock news. Satirisch programma 21.15 uur Motorsportgala. Inpressie van het internationale indoormotor- gala vanuit de Ahoy. 22.00 uur De hoezo show. Praatpro gramma onder leiding van Ilona Vis ser. 22.50 uur Taxi. De bokscarriéri van Tony dreigt dit keer in het slop te ge raken. Maandag 7 februari Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 en 14.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Tineke 18.25 uur Teleac 18.55 uur Maja de bij 19.20 uur Bugs Bunny 19.25 uur De verborgen vallei. De kinderen worden verrast met de vondst van een oud toffee-recept. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De weg. Janny wil weer ge woon terugkeren bij haar gezin, maar daar ziet Arie niet zo veel heil in. Zij zou een obstakel vormen voor zijn eigen vrije leventje. 21.15 uur Brandpunt 22.10 uur Naar de dochter in Peru. Een dokumentaire over de gezonds- heidszorg in dit Zuid-Amerikaanse land. 23.00 uur Journaal 23.05 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.10 uur Vinger aan de pols. Medi sche rubriek 19.40 uur Camel Trophy 1982. Repor tage van de prestatie rit verreden in het Papoea gedeelte van Nieuw Gui nea. 20.40 uur De blauw geverfde stad. Reportage over het voetbalvanda lisme. 22.10 uur Honderd beroemde schilde rijen. Het meesterwerk van Boft.icel- 11 „De geboorte van Venus" wordt nader belicht. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven Nederlandse Bond van Makelaars in onroerende goederen NBM IZWOLSCHE ALG 8.40 8 62 8.62 8.79 8.79 8 95 MA "897 HA |97 HA_ 98 MA 848j8 ma 901 MA 9 01 _ma_ 9 17 ma 8 5 _9_07 _ka_ 8 4 9 18 ma 8 4 9j0 mv 8 7 9 28 ka bs 9 12 ma 8.6 ^l32 mv 8 5 9j2 ma 9 34 ma 9Sl 10*»I nsl o." mv 9 34 ma 8j.9jm mv 9 43 mv 9 23 ma 9 43 mv 8j>' .„9^27 _mv_ 8 7 9 49 mv 8 6 9.32 mv 8 7 9.49 mv 938 mv 9 54 mv Bovenstaande rentes hebben betrekking op annuïteiten hypotheken 5|aar vast in het algemeen betreft het de maximum rente, zoals deze door de betreffende geldverstrekker wordt gehanteerd Dikwijls zqn plaatselijke kantoren bevoegd en/of bereid een scherper rente-percentage te offreren (met name bij nieuwbouw-projecten) Op de recente verlaging van de disconto-rente is als eerste door de ïhle'af KA xwwtaai achtenl voorn' HA hfllf|Jtor acWeMf NVL-maötschappiien (hypotheken met levensverzekering) gereageerd met een rente-verlaging naar 8.2®4 Het bli|ft onzeker of de andere geldverstrekkers op korte termen zullen volgen Uw NBM-makelaar kan u informeren over de mogelijkheid van oversluiten van uw hypotheek en/of over het afsluiten van een hypotheek met een kortere (lagere rente) of langere (hogere rente) looptgd dan 5|aar NBM Nieuwege.o Dit acht de Provinciale VVV zowel in het belang van de voor- als de te genstanders en ook om te voorkomen dat Zeeland op dit gebied in een ach terstandssituatie raakt. In Zeeland is het tot op heden op geen enkel strandgedeelte toe gestaan om ongekleed te rekreëren, maar het is bekend dat er verschil lende plaatsen langs de Zeeuwse stranden zijn, waar naturisme eeen algemeen verschijnsel is. Uitzondering „Ons Bestuur is van oordeel, dat Zeeland niet langer een uitzondering mag zijn op het gebied van de naak trekreatie op de stranden. In een uit gesproken strandprovincie, waar door Provincie en Gemeenten grote waarde wordt toegekend aan het toe risme, is het ons inziens niet langer juist om het naturisme illegaal te blijven beschouwen; het is evenmin mogelijk om het effektief te weren. Zowel ten behoeve van de naaktre- creanten, maar vooFal ook uit respekt voor tegenstanders van deze recreatievorm is aanwijzing van en kele strandgedeelten voor dit doel noodzakelijk. Daarmee kan tevens BANGKOK - Tijdens een aanval op een stelling van guerillastrijders bij een vluchtelingenkamp langs de Cambodjaanse grens zijn bij een ar tillerieduel met Thailandse troepen ca 200 Vietnamese soldaten gedood of gewond. Dit is woensdag in kringen van opstandelingen en Thailandse militairen meegedeeld. LONDEN - De hoge commissaris van Zimbabwe in londen, Robert Zwinoira, heeft donderdag gezegd „een onschuldige vergissing te heb ben gedaan door een huis ter waarde van 2,5 miljoen gulden in het dure Londense Mayfair te kopen. Dat be drag kwam neer op vrijwel de gehele begrotingspost voor de aankoop van panden voor alle missies van Zim babwe in het buitenland. LISSABON - De Verenigde Staten mogen hun militaire steunpunt Lajes op de Aroren, een Portugese eilan dengroep in de Atlantische Oceaan, voorlopig nog een jaar gebruiken. Onderhandelingen over nieuwe voor waarden waarop de Amerikanen in de toekomst over de basis kunnen be schikken, konden niet worden afge rond vanwege de regeringscirsis in Lissabon. worden voorkomen, dat het natu risme zich over alle stranden gaat verspreiden, hetgeen wij beslist als onwenselijk zien", aldus een frag ment uit de brief. PARIJS - Bij botsingen tussen sta kers en werkwilligen op de autofa- briek van Citroën in Aulnay-sous- Bois in het gebied van Parijs zijn woensdag 17 gewonden gevallen. De direktie besloot de fabriek, waar 6.300 mensen werken, te sluiten, niet alleen vanwege de incidenten maar ook omdat er nog geen 20 procent van het personeel aan het werk was. Maandag 7 februari, 20.28 uur, Nederland 1: ,,De Weg". Op verzoek van Arie gaat pastoor Konings eens praten met de moeder van Arie. Eigenlijk volkomen overbodig, want hij had staan luijen om doden wakker te maken, maar hij vreesde voor het ogenblik, waarop een meneer in piama, met een bos ongekamd haar en een humeur waarbij dat van Oos- tinga een lentewindje was, te voor schijn zou komen met een gezicht van wat-mot-dat, en prepareerde in stilte al een verontschuldiging, die ongetwijfeld zéér lamlendig zou klin ken. Maar hij hoorde niets dan het geluid van kinderstemmen in het be lendende pand (zoals het heet in ver slagen van branden), waarmee tege lijk de juistheid van de mededeling van het buurvrouwtje werd bevestigd dat het hier „zeer gehorig" was. In de duistere hal zag hij onder een deur een streep licht. Hij klopte, maar het bleef stil. Hij wilde de knop van de deur omdraaien, maar be dacht zich en wond zijn zakdoek om zijn hand, zijn handschoenen had hij natuurlijk in de wagen gelaten! Voor zichtig deed hij de deur open en bleef op de drempel staan. Hij stond daar volle vijf minuten en nam hetgeen hij zag, tot in onderde len in zich op. Toen stapte hij terug en sloot opnieuw voorzichtig, bijna eerbiedig, de deur. Hij aarzelde een ogenblik, besloot toen de weg terug te gaan die hij gekomen was, en de verschrikte buurvrouw zag hem op eens kordaat over de balustrade klimmen en met een handige zwaai weer op het balkon van 109 belanden. Bang en tegelijk hoopvol staarden haar ogen van onder de hoofddoek en de krulspelden naar hem op. Hij knikte. Het is goed dat u gewaarschuwd hebt, zei hij, want het is daar niet helemaal in orde. Voor ze hem kon overweldigen met een stortvloed van vragen, hief hij gezaghebbend zijn hand. U bent straks nog wel thuis?, stelde hij vast, we zullen u nog nodig heb ben. Ik moet even naar de auto terug. Ik kom zó weer. Doet u me een ple zier en hou een oogje in 't zeil of er in die tussentijd iemand bij 111 belt... of er misschien uitgaat. Het vrouwtje knikte ijverig, verheugd om dit stukje t.v. in werkelijkheid, en bij haar thuis. Ze deed haar mond alweer open, maar Verburg was al door het huis gebeend en liep snel maar niet al te haastig, om ongewild opzien te vermijden, naar de auto. waar Oostinga net de laatste woor den van een streng vermaan richtte tot een jeugdige bromfietser die, al scheurend, blijkbaar uit was op een voortijdig overlijden. Hij zag meteen dat er „stront aan de knikker" was. zoals htj dat beeldend placht uit te drukken. Nou bel maar op, zei Verburg. 't Is mis, of liever, 't is róók. Dat malle mens met d'r voorgevoel was niet gek! Gas?, vroeg Oostinga, die In dit jaar getijde al diverse gevallen van gns- en rcokverstikking had meegemaakt. Nee man. Een échte moord, voor zover door TOM LODEWIJK ik het kan zien. Vent ligt dood, groot gat in z*n kop. Met een zwaar voor werp, zoals dat heet. Even later had hij de centrale en meldde zich. Op Diepenbrockstraat 111. Bewoner H. Nieuwolda. Man ligt dood. Waar schijnlijk schedel ingeslagen, Nee, ik ben op de drempel blijven staan, niets aangeraakt, alleen rondgekeken. Wét? Een buurvrouw die het vreemd vond dat het zo stil bleef. Achterdeur was niet afgesloten, ben door de keu ken binnengekomen, ja, éérst gebeld en geroepen. Ja-ja, jawel inspekteur, komt in orde. Nou, zei hij tot Oostinga, ik zou zeg gen blijf jij maar hier voor de ver binding, dan ga ik weer terug. Tk moet een oogje op de zaak houden tot de heren komen. Denk je einde lijk es wat anders te doen te hebben dan bromfietsers bekeuren en nou mag je op het huis passen! Oostinga knikte gelaten. Dat was het lot van verkeerspolitie, al trof die óók wel es iets spektakulairs. In ieder geval, besloot Verburg, zou hij proberen van dat vrouwtje zoveel mogelijk aan de weet te komen. Kon geen kwaad als z(jn chefs merkten, dat Verburg zijn hersens wist te ge bruiken... Vijf minuten later werden de bewo ners van de stille Diepenbrockstraat opgeschrikt door het arriveren van twee politie-auto's én een ambulance. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4