Zierikzee en Almelo halen vriendschapsbanden aan ELEKTRO LIEVENSE Geslaagde toneelavond Y.O.O. voor schooljeugd Renesse SAMAN BV 3 STREEKN1EUWS Bezuinigingen landbouw onverantwoord Aanleg Verkoop en reparaties INGEZONDEN STUKKEN Herdenkings bijeenkomst Nederlandse Rode Kruis Watersnoodramp 1953 I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 februari 1983 Nr. 23264 Zustergemeente adopteerde Zierikzee na de ramp in 1953 Loco-burgemeester M. C. Vogel en burgemeester Th. H. de Meester bezegelen de hernieuwde kennismaking met een ferme handdruk. ZIERIKZEE - Voor het eerst sinds jaren hebben de ge meenten Almelo en Zierikzee weer nauwe vriendschaps banden. Dat gebeurde door middel van een bijeenkomst, dinsdagmiddag, in de Trouwzaal van het stadhuis van Zierikzee, waarbij delegaties van de beide gemeente besturen elkaar begroeten. De banden van Zierikzee met de gemeente Almelo ontstonden vlak na de waters noodramp in 1953, toen Zierikzee werd „geadopteerd" door de gemeente Almelo. In de loop der jaren verzwak ten de vriendschapsbanden en de kontakten, die dinsdag echter weer werden verstevigd. Een delegatie van het gemeente bestuur van Almelo, onder leiding van loco-burgemeester M. C. Vogel, kwam dinsdag naar Zierikzee om enige geschenken te overhandigen. Burgemeester Th. H. de Meester ver haalde in zijn toespraak op welke wijze de gemeente Almelo steun ver leende in de weken, die volgden na de Ramp. „Secretarie-ambtenaren kwamen ons helpen met het weer oi;- de op zaken stellen in het gemeente lijke administratieve apparaat; ook werd hulp geboden in de vorm van waterdistributie en het aanleggen van een ringdijk rond Zierikzee, ter wijl technische hulp werd geboden bij het herstellen van de riolering in de stad". BANGKOK - Vietnamese tanks hebben ook donderdag Cambodjaan se vluchtelingen beschoten, die dek king proberen te zoeken in het nie mandsland tussen Combodja en Thailand. De Vietnamezen zetten de beschieting voort om te voorkomen dat de anti-vietnamese rebellen van Son Sann zich hergroeperen, zo me nen militaire kringen in Thailand. SCHOUWEN-DUIVEL AND Slippartijen Op de provinciale weg tussen Zie rikzee en Haamstede is heden- vrijdagochtend een aantal auto's door de gladheid in de sloot terecht gekomen. Ongeveer 1 kmn buiten Haamstede raakte bestuurder A. C. P. K. uit Scharendijke op de provin ciale weg met zijn auto in de slip. De auto schoof op zijn kop de sloot in. Naast hem zat passagier A. C. B. uit Texel. Hij liep een hoofdwond op. De plaatselijke arts behandelde B. Jan de Jonge uit Zierikzee takelde de au to op de kant. Om 08.10 uur raakte automobilist M. d. G. uit Oosterland door gladheid vlak buiten Zierikzee in de sloot. Ta- kelbedrijf Jan de Jonge takelde de wagen weer op het wegdek. Rond acht uur vanochtend kwam een Duitser uit Leverkusen met zijn BMW in de sloot terecht. Jan de Jon ge zette de wagen weer op de kant. Terwijl de Rijkspolitie bij dit eenzij dige ongeluk aanwezig was, slipt een voorbijkomende auto op het gladde wegdek en kwam even verder ook in de sloot terecht. De bestuurder was heden-ochtend nog onbekend. Jan de Jonge moest ook hier de auto op het wegdek trekken. ZIERIKZEE Sleepboot gezonken De sleepboot van N. S. uit Ker- Advertentie VEHWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647 - 3909 De heer De Meester memoreerde ook het feit dat de leerlingen van het lyceum in staat werden gesteld om hun opleiding te vervolgen aan het lyceum in Almelo. „Bovendien brachten 250 kinderen drie weken van hun zomervakantie door in Al melose pleeggezinnen tijdens de zo mer van 1953". De burgemeester noemde het een goede zaak om daar nog eens op terug te komen. „We zijn deze hulp bepaald nog niet vergeten en we zijn dan ook blij dat u vandaag onze gast wilt zijn. De hernieuwde kontakten met onze zustergemeente stellen we zeer op prijs". Loco-burgemeester M. C. Vogel, die de verhinderde burgemeester Snij ders verving, ontving de bronzen ze gel van Zierikzee uit handen van de heer De Meester. Klokke Jan De heer Vogel schetste vervolgens in het kort hoe dertig jaar geleden de hulpverlening aan Zierikzee in zijn woonplaats spontaan tot stand kwam. „De bevolking van Almelo had binnen een week een bedrag van 200.000,-bijeengebracht". In juni 1953 werden door de ge meentebesturen over en weer bezoe ken afgelegd en in juli 1954 „kwam het gemeentebestuur van Zierikzee ons een luidklok, afkomstig uit het museum, aanbieden. Deze klok heb ben we later in de hal van het stad huis een plaatsje gegeven. Daar her innert Klokke Jan ons dagelijks aan de adoptie van Zierikzee". Om Zie rikzee te laten delen in die herinne ring had het gemeentebestuur van Almelo een geschenk meegebracht, in de vorm van een litho. De litho werd gemaakt door de Almelose kunstenaar Fred Wijnrede en geeft op moderne wijze uitdrukking aan kwerve is in haven De Val onder wa ter verdwenen. Door de storm is het schip „De Twee Gebroeders", dat in de Val voor anker lag, onder water gelopen en onder het kreeftenschip van de firma Homaris terecht geko men. Fa. Van der Marei uit Ouwer kerk heeft donderdag de sleepboot onder het kreeftenschip vandaag ge trokken en het op een hogere plaats neergezet. Van der Marei had het plan om de sleepboot heden-vrijdagochtend leeg te pompen, vlot te trekken en naar Vianen (bij Ouwerkerk) over te bren gen. Dansavond De Bond van op zich zelf staanden houdt vrijdag 11 februari in het „Huis van Nassau" een dansavond. De avond is voor iedereen toeganke lijk. Aanvang 20.00 uur. Inbraak Bij de modezaak Nicole Fashion te Zierikzee is vannacht ingebroken. Er is geld en dameskleding verdwenen. De zaak is in onderzoek. HAAMSTEDE Jaarvergadering Ned. Ver. van Hulsvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Westerschou- de watersnoodramp, aan menselijke communicate en interaktie, terwijl ook de toekomst op symbolische wij ze wordt uitgebeeld. Ook werd een tinnen bord met het stadswapen van Almelo aangeboden. De leden van het Zierikzeese ge meentebestuur kregen ieder een ge nummerde reproduktie van de litho aangeboden. De ontmoeting werd ge durende de verdere dag op informele wijze voortgezet. wen houdt dinsdag 22 februari de jaarvergadering in de rekreatiezaal van de Gereformeerde kerk. Na het huishoudelijk gedeelte volgt een de monstratie volksdansen en een op treden van het eigen huisvrouwen koor. De vergadering begint om twee uur. HAAMSTEDE Jaarvergadering „Pomona" Op dinsdag 15 februari a.s. zal de vereniging van oud-leerlingen „Po mona" in hotel „Haamstede" te Haamstede haar jaarvergadering houden. In net bestuur is periodiek aftre dend en herkiesbaar de heer H. Dale bout. Het bestuur stelt voor dit jaar een drie-daagse exkursie te maken naar de Achterhoek met Arnhem als standplaats. Op de eerste dag zal een bezoek worden gebracht aan een fruitbedrijf in de Betuwe, het openlucht-museum de kruidentuin en het wijn-museum. Op de tweede dag zal een rondrit door de Achterhoek worden gemaakt en een klein gebied van Duitsland waarbij een gids aanwezig zal zijn. Op de terugtocht naar huis, op de derde dag, zal een bezoek worden ge bracht aan het kasteel van de heer Geertsema te Velp en het Airborne museum. Door de heer W. P. de Vrieze zal als afsluiting van de vergadering een le zing met dia's worden gehouden over zijn onlangs gemaakte reis naar Ke nya en Kameroen. RENESSE Verkoop welfare artikelen Tijdens de straöviering te Renesse, op zaterdag 5 februari, organiseert het Rode Kruis afdeling Westhoek een verkoping van welfare artikelen. Van half twee tot half vijf kunnen belangstellenden terecht in het koor van de Hervormde Kerk. Naast de verkoping zijn er ook ver schillende attrakties, zoals bijvoor beeld een verloting en het raden van de naam van een pop. KERKWERVE Bejaardensoos De bejaardensoos van Kerkwerve zal op 15 februari een bezoek brengen aan de bejaardensoos van Brouwers haven. Voor deze gezellige middag ver trekt men om 14.00 uur bij de Kerk aan de ring in Kerkwerve. Bingo Vrijdag 11 februari houdt de s.v. W.I.K. een bingo-avond voor de jeugd van Kerkwerve. Op zaterdag 12 februari is het een bingo-avond voor de senioren. Beide avonden worden gehouden in de kantine van de s.v. W.I.K. op het sportkomplex aan de Vospit. BROUWERSHAVEN Oud papier De a.s.v. Brouwershaven haalt za terdag 5 februari oud papier op. Het vertrek is om 09.00 uur vanaf de Markt. NIEUWERKERK Onderzoek naar baarmoederhalskanker In de gemeente Duiveland vindt dinsdag 8 februari het onderzoek naar baarmoederhalskanker plaats. In Oosterland wordt het onderzoek gehouden in het wijkgebouw van 11.00-12.00 uur en van 13.00-14.15 uur. In Nieuwerkerk wordt het onderzoek gehouden in het dorpshuis van 14.45- 17.00 uur. In Ouwerkerk wordt het onderzoek gehouden in het wijkge bouw van 18.30:19.30 uur. Het onder zoek is bestemd voor vrouwen, die in de jaren 1930, 1933, 1936, 1939, 1942. 1945 en 1948 zijn geboren. BRUINISSE Mbuma-zending In de maand januari werd weer voor de Mbuma-zending gekollek- teerd door Martin van Dommele (JPzn), Leo van Dommele, Rianne v. d. Bos, Rozie de Jonge en Martin van Dommele (Jzn). De opbrengst was 204,21. Gevers alsmede kollektan- ten worden hartelijk dankgezegd. Helpt Elkander Op dinsdag 8 februari hoopt de vrouwenvereniging „Helpt Elkan der" wëer bijeen te komen in het Ned. Herv. verenigingsgebouw, aan vang 19.30 uur. Speciale (sociale) training Morgenochtend, zaterdag 5 februa ri, om 10 uur vindt een speciale trai ning plaats op het voetbalveld voor alle D, E- en F-pupillen van Bruse Boys. „Speciaal" omdat de training op zaterdag plaats vindt maar vooral omdat ook de ouders van de jonge sterren zijn uitgenodigd om mee te trainen. Na de training wordt onder ling een partijtje gespeeld. Hierna Bruënaar baardloos voor Bangla Desj Tien kinderen in Bangla Desj, een arme republiek in Zuid-Azië aan de Golf van Ben galen, zullen de komende tijd wat ruimer in eten en kleding komen te zitten door de aktie baard" van leerlingen van het City College uit Rotter dam. Deze als studentengrap begonnen aktie hield in dat hun scheikundeleraar dr. W. F. M. Vonk zijn baard zou afsche ren. Willem Vonk, raadslid voor het Algemeen Belang in Brui- nisse, stelde echter de voor waarde dat minstens f 200,— moest worden opgehaald voor de tien adoptiekinderen van de school die' in 'Banqla Desj wo nen. Twee leerlingen van deze scholengemeenschap aan de Beukelsdijk Frans Koffard en John van Wijk, de stimulators achter de aktie, beijverden zich het geld onder leerlingen, ouders en leraren bijeen te krijgen, wat meer dan genoeg opleverdeGistermiddag (don derdag) toen alle leerlingen en leraren bijeen waren voor een play-back festival op school, ging dan ook onder luid bijval de beuk in de baard. Aëro-dynamisch nu niet meer gehinderd was het voor z'n vrouw Stella, die overigens ook achter het idee stond, een hernieuwde kennismaking. Ze had haar man nog nooit zonder baard gezien.... wordt iets te drinken geserveerd in de kantine en kunnen ouders allerlei dingen vragen aan jeugdleiders/trai ners. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON - De regering van Ronald Reagan wil haar militaire hulp aan Turkije bijna verdubbelen. Een voornemen waarvan Griekse functionarissen vrezen dat het het militaire evenwicht in het oosten van de Middelandse Zee zal verstoren. Dit is donderdag uit diplomatieke bron in Washington vernomen. PEKING - De minister-president van China, Zhao Zivang, heeft een uitnodiging an president Reagan aangenomen voor een bezoek aan de Verenigde Staten. Voor hij zich in conferentie begaf met de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Shultz, zei Zhao vrijdag in Peking te gen journalisten, dat de datum voor he bezoek nog niet vaststond. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG - CDA en VVD gaan in grote lijnen akkoord met het voor stel van staatssecretaris de Graaf (so ciale zaken) óm gedeeltelijk tege moet te komen aan de problemen van bijstandstrekkers met een eigen huis. Samen met de PvdA, die het voorstel te mager vindt, willen de re geringspartijen echter dat wordt voorkomen dat de voorgestelde maatregelen weer teniet worden ge daan, doordat de eigen- woningbezitter wordt gekonfron- teerd met hoogoplopende rente over de krediethypotheek die hij op zijn huis moet nemen. UTRECHT - De leden van de in dustriebond FNV bij Hoogovens heb ben donderdagavond het principe- akkoord tussen de bonden en dit staatconcern (ruim 18.000 werkne mers) over arbeidsverkorting slechts gedeeltelijk aanvaard. Ze namen een motie aan waarin heropening van de onderhandelingen over twee punten uit dit akkoord werd geëist. DEN HAAG - Het besluit van de Nederlandse regering om de Taiwa nese luchtvaartmaatschappij toestemming te geven Amsterdam aan te doen terwijl vliegtuigen van Martinair en de KLM op Taipeh zul len gaan vliegen, is voor China reden om het beginsel van de diplomatieke betrekkingen met Nederland als zo danig aan de orde te stellen. HATTEM - De bezuinigingen op het departement van landbouw zijn one venredig xwaar en betekenen een grote lastenverzwaring voor de agra rische bedrijfstak, die een onverant woorde aantasting van de concurren tiepositie en inkomensvorming van de land- en tuinbouw veroorzaakt. De landbouw is zeker bereid een rechtvaardig deel bij te dragen in de bezuinigingsoperatie, maar de logica ontgaat ons volledig waarom juist de agrarische sektor extra zwaar moet worden getroffen. Dat zei voorzitter W. Lokhorst van de Gelderse maatschappij van land bouw donderdag tijdens de algemene vergadering van zijn organisatie in het Gelderse Hattem. Volgens hem is een nadere afweging van prioriteiten noodzakelijk indien het huidige rege ring ernst is om het bedijfsleven nieuwe kansen te bieden. Lokhorst pleitte met kracht voor verruimende maatregelen voor het agrarische be drijfsleven. Advertentie Elektr.- en waterinstallaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. CUYK - Het is een goede zaak als meer jongeren een technische oplei ding gaan volgen. Met name de pro blemen die er zijn voor wat betreft de aansluiting van het onderwijs opde arbeidsmarkt zouden daardoor voor een deel kunnen worden opgelost. Dat zei Dr. C. Boeren van de vereni ging van Nederlandse ondernemin gen. Hij sprak donderdagmiddag in Cuyk op een bijeenkomst van de re gionale commissie land van Cuyk en Noordelijk Limburg van het contakt- centrum bedrijfsleven en onderwijs. Bij deze willen wij nog eens kort uiteenzetten wat het doel en de opzet van de Rode Kruis-bijeenkomst, ge houden op 1 februari 1983 te Zierik zee, is geweest. Zeer terecht hebben ondermeer de gemeentebesturen, de kerken en ade ren steeds op gepaste wijze bij het leed en de schade die zijn ontstaan door de watersnoodramp 1953 stil gestaan. Het Rode Kruis heeft zich al die jaren op de achtergrond gehou den. Juist nu heeft het Rode Kruis, na 30 jaar, aangegeven wat haar rol, in de eerste dagen na de ramp, name lijk het middelpunt van de hulpver lening, is geweest. In een later stadium werd samen gewerkt met andere organisatie's zo als het Nationaal Rampenfonds, het Rooms Katholiek Huisvestingscomi té (dat heet nu Mensen in Nood) en vele, vele anderen. In de eerste plaats dienen hier de militairen genoemd te worden en ook de vissers. Tevens be middelde Prins Bernhard bij het la ten komen van helicopters uit onder andere België en Frankrijk. Zulks is uitgebreider verwoord door de eerste spreker op de bijeen komst, de oud-diretkteur-generaal de heer A. van Emden. De tweede spreker, mr. J. J. van der Weel, lid van het dagelijks bestuur en voorzit ter van de Stuurgroep Rode Kruis Korps, heeft de rol belicht van het Rode Kruis in de hulpverlening van vandaag en in de toekomst. Deze nationale bijeenkomst droeg dus duidelijk een twee-ledig karak ter, namelijk hulpverlening door het Rode Kruis in het verleden en in de toekomst. De mensen, die uitgenodigd zijn, zijn een dwarsdoorsnede van de hulpverleners en getroffenen van 30 jaar gelden. Tevens hebben wij uitge nodigd een aantal mensen, die nu bij de hulpverlening betrokken zijn, het geheel in nauwe samenwerking met de plaatselijke afdelingsbesturen van het Rode Kruis. Namens het Nederlandse Rode Kruis, de kring-sekretaris in Zeeland, J. J. Marteijn NOOKDWELLE - Woensdagavond verzorgden onder wijzers uit de Westhoek een uitstekend geslaagde toneel avond voor de schooljeugd van Renesse met hun ouders. Omdat Renesse het ten gevolge van een verbouwing zon der dorpshuis moet doen, werd uitgeweken naar het dorpshuis te Noordwelle. Dit bleek voor de belangstel lenden geen enkel beletsel, want de avond trok een uit stekende belangstelling. De avond werd georganiseerd door de V.O.O. (Vereniging voor Openbaar Onderwijs), afdeling Westhoek. De avond werd geopend door de heer J. H. Blom, schoolhoofd van 't Staepel'of te Renesse. Hij verwel komde de aanwezigen namens de V.O.O. en wees er op dat de avond door de V.O.O. georganiseerd werd. Hij legde uit dat deze vereniging op de brés staat voor het openbaar on- schurken uit „Het Spook van Spechtenstein derwijs. Ze probeert er voor te zor gen dat er in elke stad of dorp in Ne derland een openbare school is. Maar ook houdt de vereniging in de gaten of er nog wel goed onderwijs kan worden gegeven. Regelmatig wordt bij het ministerie aan de bel getrok ken om voor allerlei zaken betreffen de het onderwijs de aandacht te vra gen. Zo wordt de laatste jaren het maximum leerlingen-aantal per klas om onderwijskundige argumenten teruggebracht. Nu ineens wordt er, om andere dan onderwijskundige re denen, weer gesproken over de moge lijkheid het maximum aantal leerlin gen per klas te verhogen. Een zaak die o.a. door de V.O.O. nauwlettend in het oog wordt gehouden. Toneelspel Na deze uitleg van de heer Blom werd het toneelspel „Het Spook van Spechtenstein" van K. Oudes gespeeld. Een spannend toneelspel voor kinderen, dat overigens ook bij de vele aanwezige volwassenen best in de smaak viel. Onder regie van de heer J. H. Blom hadden de spelers er wat leuks van gemaakt. De decors waren uitste kend verzorgd en het stuk werd vlot en enthousiast gespeeld. De kinderen leefden verschrikkelijk mee en het kwam dan ook herhaaldelijk voor dat vanuit de zaal goede raadgevin gen werden geroepen. Toen eindelijk aan het slot het spook was ontmaskerd en de boeven gevangen waren, werden de spelers beloond met een hartelijk applaus. Het stuk zal nog drie maal worden herhaald. Voor de eerste keer op woensdag 9 februari in Noordwelle voor de schooljeugd van Noordwelle, Serooskerke en Ellemeet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3