Elk lot een kans van één op twee. Waar krijg je dat? Aanpak (jeugd)werkloosheid regio Schouwen-Duiveland JANNEKE VAN DER LINDE MEE MET EENDRACHT DE ZIERIKZEESCHE COURANT Welzijnskommissie Zierikzee Werkprojekten of bestrijding gevolgen JUetnisso Twijfel over officiële lezing dood Horb WA> ffih pa Biir Kijk vender. NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Vrijdag 4 februari 1983 139ste jaargang Nr. 23264 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 37,00, per jaar f 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer Weinig belangstelling energie-diskussie ZIERIKZEE - Om daadwerkelijk iets te doen tegen de gevolgen van (jeugd)werkloosheid op Schouwen- Duiveland zou een speciale projektleider aangesteld moeten worden. Deze aanbeveling wordt gedaan in een rapport, dat aangeeft op welke wijze er (aanvullende) maatregelen getroffen kunnen worden ter bestrijding van (jeugd)werkloosheid c.q. de maatschappelijke gevol gen van het werkloos zijn. Dit rapport kwam donderda gavond ter sprake in de welzijnsadvieskommissie van de gemeente Zierikzee. Na ruim een uur diskussie, kwam deze kommissie tot een verdeeld advies, zij het dat de meerderheid koos voor de in dit rapport geformuleerde aanbevelingen Naast het oordeel van de sa menstellers van het rapport (J. A. van der Broeke, direkteur I.S.D. en P.A. Zoon, gemeente-ambtenaar Zie rikzee) is het tevens noodzaak dat een regionale stuurgroep werkloos heid wordt ingesteld. In die stuurgroep zouden zitting moeten hebben: vertegenwoordigers van de deelnemende gemeenten (op Schouwen-Duiveland en St. Philips- land), het gewestelijk arbeidsbu reau, werkgevers- en werknemersor ganisaties, vertegenwoordigers van regionale welzijnsinstellingen en als adviseurs de Provinciale Stuurgroep Werkloosheid, een vertegenwoordi ger van het ministerie van Sociale Zaken en werkgelegenheid, evenals van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur en de aan te stellen projektleider. Friktie De samenstellers laten weten tot de konklusie te zijn gekomen, dat: 1. getracht dient te worden ,,werk" te scheppen al dan niet met beloning te neinde het hoge werkloosheidsper centage te drukken en 2. daarnaast voor hen, die werkloos zijn en blij ven naar een zinvolle vrijetijsbeste- ding dient te worden gezocht. Er wordt dan ook vanuit gegaan, dat naast het aspekt, dat gericht is op ar- beidsbevordering, tevens de aan dacht dient uit te gaan naar sociaal- kulturele aktiviteiten. Binnen be paalde normen zijn hier rijksmidde len voor te verkrijgen. Op dat punt onstaat echter ook de friktie tussen wat „men" (bestuurders en advi seurs op lokaal en regionaal niveau) wil en wat het rijk biedt. Dat bleek donderdagavond ook overduidelijk tijdens de vergadering van de wel zijnskommissie. Op basis van het nu opgestelde rap port (plus begroting) zou een projekt leider zijn aan te stellen. De rijkso verheid zou op die basis een bedrag van 182.375,- beschikbaar stellen; de regio-gemeenten zouden 0,70 per inwoner moeten bijdragen. De inspanningen van zo'n projekt leider zouden echter niet in eerste in stantie gericht kunnen zijn op het realiseren van werkobjekten (in de kommissie betiteld als „zinnig werk"), maar juist op die sociaal- kulturele aktiviteiten. Dat houdt in dat zo'n projektleider zich voor een groot deel zou moeten bezighouden met zaken als kursussen te weten: In- formatieprojekt werkloosheid, Vaar digheid verenigingsaktiviteiten, Open vormingskursus, Kursus foto grafie, kursus solliciteren, tuinpro- jekt, creativiteitskursus, kursus vergader- en gesprekstechniek, kur sus Autotechniek, kursus taal- en schrijfvaardigheid en met aktivitei- tenmiddagen. Geen overlappingen De leden van de welzijnskommis sie hadden het moeilijk met die uit gangspunten. De heer J. de Kreuk zag liever, dat zo'n projektleider zou zorgen voor projekten, waarin men sen echt aan het werk zouden kun nen, in plaats bezig gehouden zouden worden. Verder wees hij op het ge vaar van overlappingen omdat op veel gebied in deze regio al kursussen georganiseerd worden. Mevrouw M. R. de Jong-van Loo had in het rap port liever een grotere plaats aan de jeugdsozen toebedacht gezien, omdat dat juist de plaatsen zijn, waar jonge ren samenkomen. Zij pleitte verder voor het opzetten van kursussen in een soort open school projekt. De heer R. Kok liet persoonlijke senti menten gebasseerd op eigen ervaring in zijn mening doospelen. „Als je wordt beziggehouden, blijf je toch het gevoel houden, dat je je hand moet ophouden". Hij had graag het belang van het zinvolle werk bena drukt gezien. Ook de heer J. J. Geleijnse zei de arbeidsgerichte projekten in dit rap port „volkomen te missen". Hij was van mening, dat men nu alleen bezig is met de gevolgen van werklooheid en achtte dat een onjuiste aanpak van de problematiek. De heer C. Bij de Vaate was het eens met de stelling, dat er iets moet gebeuren op het gebied van de (jeugd)werkloosheid; hij aarzelde echter over de vraag of dat hoofdza kelijk op sociaal-kultureel gebied moet gebeuren. Hij bleek bovendien nogal wat persoonlijke bezwaren te hebben tegen enkele in het rapport omschreven kursussen. Hij zei in middels signalen te hebben opgevan gen over ophanden zijnde betere richtlijnen van de rijksoverheid. Daar wilde hij maar liever op wach ten in plaats van op grond van deze plannen een projektleider aangesteld te krijgen. Geen kwestie van kiezen Voorzitter van de welzijnskommis sie, wethouder J. Groen moest deze avond diverse malen toelichten, dat het hier geen kwestie van keizen be trof. Ook hij had liever gezien, dat de werkobjekten primaire aandacht zouden krijgen, maar de rijksnormen zijn anders. Hij verduidelijkte, dat als zo'n projektleider eenmaal is ver worven, zo'n functionaris ook aan dacht kan besteden aan die werkob jekten (ook ten behoeve van instel lingen en verenigingen), maar dat het eerst zaak is zo'n projektleider inder daad aangesteld te krijgen. Op grond van de nu opgestelde plannen en be groting is dat mogelijk volgens de heer Groen. Op de vraag van me vrouw De Jong of de rijksvergoeding voor zo'n funktionaris van blijvende aard is, antwoorde de voorzitter: „Wat is zeker in deze tijd". De heer Geleijnse informeerde naar ervaringen met een dergelijke NIEUWERKERK - Op de N 59 (Rijksweg 18) schoot deze week ter hoogte van de stoplichten bij Nieuwerkerk de oplegger van een vrachtwagen, bestuurd door Av. H. uit Maurik, los. De inschuifbare oplegger was niet geborgd. Een takelwagen moest er aan te pas komen om de vrachtwagen en de oplegger, ei gendom van fa. J. v. L. uit Vlaardingen, weer aan elkaar vast te maken. Het verkeer op de N 59 raakte niet gestremd, maar ondervond wel hinder van het ongeluk. projekt in andere regio's. In tegen stelling tot de voorzitter was hij tot de konklusie gekomen, dat de be langstelling voor al die kursussen, maar matig bleek te zijn. De heer Geleijnse wilde van de voorzitter duidelijk horen of dit rap port nou alleen als kapstok diende om de projektleider aangesteld te krijgen en dat in de praktijk de aan dacht primair gericht zou zijn op werkprojekten. Dat duidelijke ant woord kreeg hij naar zijn mening niet van de voorzitter, hetgeen voor de heer Geleijnse aanleiding was te gen deze plannen te adviseren, want „het is me niet duidelijk waar we nu mee bezig zijn", aldus de heer Ge leijnse. Drie punten Voorafgaand aan de stemming had de heer Groen aangegeven waar nu het advies over uitgebracht diende te worden: 1. het aanstellen van een projektleider; 2. trachten de beschik king te krijgen over de daarvoor be- Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 in de wintermaanden maandag en dinsdag gesloten, uitgezon derd diners en partijen. ZIERIKZEE - De zestienjarige Janneke van der Linde uit Zierikzee is de gelukkige winnares geworden van een zeezeilreis met de topgaffel- schoener Eendracht". In de trouwzaal van het stadhuis trok wethou der van sportzaken, L. J. van Gastel, haar lot uit een totaal aantal in zendingen van 23. Janneke toonde zich duidelijk zeer verheugd over haar uitverkiezing en nam stralend de felicitaties van de wethouder en de heer J. C. van Beveren, sekretaris van de Slavenkasin ontvangst. De Slavenkas" is een eeuwenoude instelling, die uit het jaar 1735 da teert. De Slavenkastreedt elk jaar als sponsor op voor een in Zierik zee wonend meisje of jongen om deel te kunnen nemen aan een zeiltocht met de Eendracht". De .Slavenkas" was oorspronkelijk opgezet als een fonds, waaruit men putte om Zierikzeese zeelieden, die in handen waren gevallen van Barbarijse zeerovers vrij te kunnen kopen. Omdat na het stichtingsjaar 1735 het aantal gevallen van zeeroof sterk terugliep behoefde slechts zelden het door zeevarenden bijeengebrachte kapitaal te worden aan gesproken. In de tweede helft van de achttiende eeuw veranderde het karakter van de Slavenkas" geleidelijk en werd het min of meer een sociaal fonds ter ondersteuning van behoeftige Zierikzeese zeelieden en hun nagelaten betrekkingen. Heden ten dage is het fonds bestemd voor de jeugdige inwoners van Zierikzee, die zich elk jaar in kunnen schrijven voor een zeezeilreis met deEendracht". Dit jaar waren er maar liefst 23 aanmeldingen, een ab soluut rekord voor de Slavenkas Tot nu toe bedroeg het hoogste aan tal inschrijvers dertien. Wethouder Van Gastel, die de loting verrichtte omdat burgemeester Th. H. de Meester verhinderd was, wenste Janne ke een leerzame vakantieperiode toe en veel plezier aan boord van de ..Eendracht'*. Janneke kan kiezen uit een reis van drie, vijf, zeven of veertien dagen. De .Slavenkas" stelt voor de zeiltocht een bedrag van maximaal f 1.500,- beschikbaar. Waar de reizen naar toe gaan was bij de loting nog niet bekend. Sekretaris Van Beveren zou Janneke daar zeer binnenkort over inlichten. PARAMARIBO/DEN HAAG - Zo wel in Suriname als in Nederland wordt ernstig getwijfeld aan de offi ciële lezing van de wijze waarop Roy Horp, de voormalige Surinaamse garnizoenscommandant die zondaga vond met twintig andere militairen werd gearresteerd, om het leven is gekomen. Volgens de autoriteiten in Parina- ribo heeft de 30-jarige majoor, die werd beschuldigd van plannen om le gerleider Bouterse uit de weg te rui men, zich in de nacht van woensdag op donderdag in zijn cel opgehangen. De dood van Horb werd donder dagmorgen om 07.00 uur door de Su rinaamse staatsradio SRS gemeld. Gezegd werd dat de gewezen garni zoenscommandant zich door middel van ophanging van het leven had be roofd. In opdracht van justitie is sec tie op het lijk gepleegd. De •procureur-generaal, Mr. R. Reeeder, de auditeur-militair, R. De Freitas, en de stadspolitiecommandant P. Monsel waren ter plekke aanwezig toen de patholoog-anatoom de voor lopige doodsoorzaak vaststelde. Door de justitiële autoriteiten is op dracht gegeven aan de technische opsporings- en herkenningsdienst het verderen onderzoek af te ronden, zo luidde de bekendmaking. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. C Doe wel en zie niet om. Spreekwoord i %aaaaaa/\aaaaaaaaaj%aaaa/v 1 nodigde rijksmiddelen en 3. het in stellen van een regionale stuurgroep werkloosheid. De heer De Kreuk kon zich met die drie punten wel vereni gen, maar bleef moeite houden met het rapport en de daarin primair staande sociaal-kulturele aktivitei ten. De heer Kok bracht geen voor of tegen uit in deze kwestie en gaf al leen het advies te trachten primair de werkobjekten van de grond te krij gen. De heren Bij de Vaate en K. T. de Jonge adviseerden tegen deze plan nen, gebaseerd op een naar hun me ning te verwerpen rapport. Een posi tief advies werd uitgebracht door de dams De Jong en Kieboom en door de heer R. Kroesbeek De regio-gemeentenraden zullen in de februarivergaderingen over deze materie besluiten gaan nemen. Vol gens wethouder Groen waren binnen de ver-eniging van B.W. en S. „niet zoveel problemen" over dit rapport en de daarin uitgebrachte adviezen te konstateren. Verwachting tot zaterdagavond: Winterse buien Eerst sneeuw of regen, overdag op klaringen maar ook enkele winterse buien; minimumtemperatuur om het vriespunt, middagtemperatuur rond vier graden; krachtige, aan de kust stormachtige wind, draaiend van zuid naar zuidwest. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 8 februari: Zondag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 1 gr. Middagtemp.: 3 gr. Windkracht: n.west 5 Maandag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 1 gr. Middagtemp.: 2 gr. Windkracht: noord 4 Dinsdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: -2 gr. Middagtemp.: 0 gr. Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 5 febr. Zon op 8.15, onder 17.34 Maan op 2.04, onder 11.45 6 febr. Zon op 8.13, onder 17.36 Maan op 3.14, onder 12.09 7 febr. Zon op 8.11, onder 17.38 Maan op 4.22, onder 12.39 Nieuwe Maan: 13 febr. (1.32) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 5 febr. 8.22 21.07 2.11 14.52 6 febr. 9.28 22.08 3.15 15.58 7 febr. 10.44 23.21 4.26 17.10 Doodtij: 7 februari HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een depressie trekt van IJsland naar het noordelijk deel van de Noordzee. Vrijdagavond kan uit de hierbij horende bewolking sneeuw vallen, die later overgaat in regen. In de loop van de nacht en in de vroege ochtend van zaterdag trekt het neerslaggebied weer voorbij, er komen dan opklaringen, die door sneeuw- en hagelbuien kunnen wor den afgewisseld. De wind, die aan de kust af en toe stormachtig is draait daarbij naar zuidwest tot west. De temperatuur wordt zaterdag nog een graad of vier, maar zondag en de dagen daarna gaat de middag- temperatuur geleidelijk wat omlaag, en midden volgende week blijft het overdag om het vriespunt, met in de nacht lichte vorst. REYKJAVIK - Het parlement van IJsland heeft donderdag met 29 tegen 28 stemmen de besluiten aanvaard van de Internationale Commissie voor de Walvisvaart voor een verbod van het vangen van walvissen met ingang van 1984. Walvisvaartkringen op IJsland, dat op de wereldranglijst wat de ton nage betreft de derde inneemt, had den vergeefs geprobeerd druk op de regering uit te oefenen, zich tegen het besluit van de Commissie te verzet ten. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1